logo

Regiony

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavními leteckými vstupními branami do Řecka jsou mezinárodní letiště v Aténách a Soluni. Letní dovolenkáři létají rovnou na letiště v jejich cílové destinaci, neboť téměř každý z hlavních řeckých ostrovů má své vlastní letiště. Tyto spoje ale mají v drtivé většině pouze sezónní charakter nebo se jedná o charterové lety cestovních kanceláří.

Zpáteční letenku z Bratislavy do Atén (s Ryanair) pořídíte zhruba za 100 EUR, standardně se ceny letenek za Prahy do Atén pohybují kolem 5.000-6.000 Kč.

Přímý let z ČR do Řecka nabízí společnost Aegean Airlines (Praha-Atény) a SmartWings (sezónně z Prahy do Heraklionu, Kafelonie, Korfu, Kos, Prevezy, Soluně, na Rhodos, Samos a Zakynthos, z Brna do Heraklionu, na Korfu, Kos, Rhodos a Zakynthos, z Ostravy do Heraklionu, na Korfu, Kos a Rhodos a z Pardubic do Heraklionu a na Rhodos).

Na mezinárodní letiště Eleftheriose Venizelose v Aténách se můžete také dostat jak s klasickými, tak s nízkonákladovými aerolinkami z mnoha evropských měst:

 • Z klasických dopravců se s jedním přestupem nebo z dalších letišť v některé z okolních zemí do Atén dostanete například se společností Aegean Airlines (www.aegeanair.com), která nabízí lety z mnoha evropských měst, jako je Berlín (Tegel), Mnichov nebo Vídeň a sezónně také z Krakova. Do Atén můžete dále letět se společnostmi Air France (přes Paříž CDG), Air Serbia (přes Bělehrad), Alitalia (přes Řím nebo Milán Linate), Austrian Airlines (přes/z Vídně), British Airways (přes Londýn Heathrow), Brussels Airlines (sezónně přes Brussel), Bulgaria Air (přes Sofii), Croatia Airlines (sezónně přes Záhřeb), Iberia (přes Madrid), KLM (přes Amsterdam), Lufthansa (přes Frankfurt nebo přes/z Mnichova), Swiss International (přes Zürich), TAROM (přes Bukurešť) nebo Turkish Airlines (přes Istanbul Atatürk).
 • Lowcoastové letenky nabízí Easyjet (z Berlína Tegelu, přes Bristol, Manchester, Londýn Gatwick nebo Edinburgh a v sezónně i přes Milán Malpensu nebo Neapol), Eurowings (přes Düsseldorf, v sezónně i přes Kolín/Bonn), Pegasus Airlines (přes Istanbul Sabiha Gökçen), Ryanair (z Bratislavy, Katovic, sezónně z Wroclawy nebo například přes Boloňu) nebo WizzAir (z Budapešti nebo Katowic).

Na letiště v Soluni létá z Prahy od konce května do poloviny září společnost SmartWings, jinak je možné využít spojů aerolinek Aegean Airlines (např. z Mnichova nebo v sezónně z Norimberka), Air Serbia (přes Bělehrad), Alitalia (sezónně přes Řím nebo Milán Linate), Astra Airlines (sezónně z Mnichova), Austrian Airlines (přes/z Vídně), British Airways (sezónně přes Londýn Gatwick), Brussels Airlines (sezónně přes Brussel), Condor (sezónně z Mnichova), Easyjet (přes Londýn Gatwick nebo Manchester, sezónně přes Londýn Luton nebo Benátky), Eurowings (přes Düsseldorf, z Mnichova), Ryanair (například z Bratislavy nebo Norimberku), Swiss International (sezónně přes Zürich), TAROM (přes Bukurešť), Turkish Airlines (přes Istanbul Atatürk) nebo WizzAir (z Budapešti nebo Vídně).

Doba letu ze střední Evropy

2h 30 min do Atén

Autem

Ti, kdo chtějí po Řecku cestovat vlastním autem a nevadí jim úmorná cesta přes půl Evropy, mohou zvážit i tento způsob dopravy do země. Jako nejlepší varianta se jeví cesta z České republiky přes Bratislavu, Budapešť, Novi Sad, Bělehrad a dále po silnici č. 75 do Makedonie a Řecka nebo cesta přes Rakousko do Itálie a odtud trajektem do Řecka. Varianta přes Srbsko a Makedonii nabízí cestování po pohodlných dálnicích, po cestě si musíte koupit slovenskou a maďarskou dálniční známku a zaplatit mýto v Srbsku a Makedonii. U varianty přes Rakousko a Itálii počítejte s rakouskou dálniční známkou, poměrně drahým mýtem v Itálii a hlavně s ne zcela levným trajektem do Řecka.

Hraniční přechody

Mezi hlavní pozemní přechody do Řecka patří:

 • Mezi Řeckem a Makedonií – Doirani / Dojran, Evzoni / Bogorodica, Niki / Medzitlija
 • Mezi Řeckem a Bulharskem – Promahona / Koulata, Ormenio / Svilengrad, Thermes / Zlatograd, Drama (tunel Exochi) / Goce Delcev
 • Mezi Řeckem a Albánií - Kakavia
 • Mezi Řeckem a Tureckem – Kastanies / Edirne, Kipi / Ipsala

Autobusem

Přímou autobusovou dopravu z ČR do Řecka nabízí společnost Korona Travel. Dopravce nabízí cestování komfortními autobusy na lince Praha-Brno-Bratislava-Budapešť-Soluň-Larissa-Atény (odjezd každou sobotu) a zpět každý čtvrtek. Na trase dlouhé 2.109 km strávíte 31 hodin, jednosměrná jízdenka z Prahy do Atén pro dospělého vyjde na 2.500 Kč (zpáteční 4.350 Kč).

Lodí

Celoroční trajektové linky z Itálie do Řecka nabízí společnosti Anek (www.anek.gr) na linkách z Ancony, Bari, Benátek do Igoumenitsy nebo Patry, Grimaldi Lines (www.grimaldi-lines.com) z Brindisi, Ancony a Benátek do Igoumenitsy, Korfu a Patras nebo Minoan Lines (www.minoan.gr) na linkách z Ancony a Benátek do Igoumenitsy nebo Patry. Při včasné rezervaci lístků na trajekt můžete dostat až 25% slevu. Od konce června do začátku září můžete využít i služeb dopravce Ventouris Ferries (www.ventourisferries.com) na linkách z Bari na Korfu, Igoumenitsy, Zakynthos a Kefalonii či v letní sezóně European Seaways (www.europeanseaways.com) z Brindisi na Korfu a Igoumenitsy. Zpáteční lístek s Anek z Bari do Igoumenitsy pro dvě dospělé osoby a auto stál zhruba 370 EUR.

Lodí se do Řecka dostanete i z albánského Sarandë a z některých tureckých přístavů.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

 • Aegean Airlines (www.aegeanair.com), největší řecká letecká společnost nabízí linky z Atén a Soluně do téměř 30 dalších destinací a ostrovů po celém Řecku.
 • Olympic Air (www.olympicair.com), dceřiná společnost Aegean Airlines vznikla z bývalých aerolinek Olympic Airlines a s několika menšími vrtulovými letadly doplňuje nabídku společnosti Aegean.
 • Sky Express (www.skyexpress.gr), letecká společnost operuje lety menšími letadly do více než 20 destinací po celém Řecku.
 • Astra Airlines (www.astra-airlines.gr), aerolinka s domovským letištěm v Soluni nabízí lety do mnoha řeckých destinací.
 • Ellinair (www.ellinair.com), menší letecká společnost vznikla v roce 2013. Z domovského letiště v Soluni operuje lety do Atén, Chanie, Heraklionu, na Mykonos, Rhodos a Santorini a z Atén do Heraklionu a na Santorini.
 • Ryanair (www.ryanair.com), nabízí levné letenky z Atén do Soluně a krétské Chanie nebo ze Soluně do Chanie.

Doprava z letiště v Aténách

Aténské mezinárodní letiště spojuje s centrem linka metra č. 3 (Airport-Aghia Marina). Metro jezdí přibližně každou půlhodinu od 6:30 do 23:30. Další informace najdete na stránce metra www.stasy.gr.

Z letiště do centra (stanice SKA Acharnes a centrální nádraží Larissa) a dále do přístavu Pireus jezdí příměstské vlaky dopravce OSE (www.trainose.gr). Vlaky jezdí v každou celou hodinu a 9 nebo 52 minut (tzn. například v 8:09 a 8:52 apod.). Z nádraží Larissa lze přesednout na vlaky do dalších destinací.

Od příletové haly, mezi exity 4 a 5, odjíždí do centra města autobusy OASA (www.telematics.oasa.gr). Linka X93 jezdí z letiště do stanice Kifissos na severozápadě Atén, linka X95 jezdí z letiště do centra Atén na náměstí Syntagma, linka X96 jezdí z letiště podél pobřeží až do přístavu Pireus a linka X97 jezdí z letiště do centra Atén ke stanici metra Elliniko. Regionální autobusy odjíždí od příletové haly, mezi exity 2 a 3.

Pro cestu z a na letiště je nutné koupit buď jízdenku ATH.ENA Ticket pro expresní autobus (6 EUR), opravňující k jedné jízdě letištním autobusem nebo jízdenku na metro (10 EUR), opravňující k jedné jízdě metrem z nebo na letiště (platná 90 minut, 10 EUR) nebo třídenní turistický pas za 22 EUR, opravňující k cestě z letiště a na letiště metrem nebo letištním autobusovým expresem a k neomezenému cestování veřejnou dopravou po Aténách po dobu 72 hodin.

Taxi z letiště do centra stojí 38 EUR nebo 54 EUR s nočním příplatkem (od půlnoci do 5:00).

Autobusová

Autobusová doprava představuje hlavní způsob dálkové meziměstské dopravy v pevninské části Řecka. Autobusovou dopravu zajišťuje především sdružení dopravců KTEL (www.ktelbus.com)s pobočkami KTEL na většině hlavních ostrovů. Tento dopravce poskytuje efektivní služby především v dopravě mezi hlavními centry, horší je to s dopravou do odlehlejších končin řeckého venkova, kdy frekvence spojů klesá.

Hlavní aténská autobusová nádraží jsou Kifissos a Liosia. Terminál Kifissos se nachází severozápadně od centra města na třídě Kifissos. Nejbližšími stanicemi metra je Eleonas (linka 3), případně Agios Antonios (linka 2). Z nádraží Kifissos jezdí autobusy KTEL například na Zakynthos, Soluně, Ioanniny, Kavaly, na Korfu, Lefkadu nebo Chalkidiki. Kromě toho odtud jezdí autobusy X93 na letiště. Terminál Liosia se nachází severně od centra Atén na ulici 26 Stratigou Dagli a jezdí odtud autobusy například do prefektur Evia, Evritania, Larissa, Livadia nebo Trikala.

Lodní

V zemi, která čítá stovky a stovky ostrovů je lodní doprava přímo nutností. O spojení pevniny a ostrovů i o dopravu mezi ostrovy se starají společnosti:

Vyhledávač lodního spojení najdete na stránkách www.ferriesingreece.com, www.ferries.gr nebo www.openseas.gr. Frekvence lodního spojení se různí od několika spojů denně v hlavní sezóně, po několik málo spojů týdně až žádný spoj v zimě.

Nejrušnějším a největším řeckým přístavem je aténský přístav Pireus, odkud odjíždí lodě a trajekty do ostrovních destinací po celém Řecku a do přístavů v Itálii. Vzhledem k velkému počtu lodních společností, které tento přístav využívají, mívají turisté často problémy s orientací a hledáním doku, odkud vyplouvá ta správná loď. Doky nebo brány jsou označené písmenem E a číslicí. Před cestou si raději ověřte čas odjezdu vaší lodi v informačním centru na čísle 14541 neboť jízdní řády se mohou změnit. Na tomto čísle dostanete i další informace, například o čísle odjezdového doku apod. V případě potřeby se můžete obrátit i na pobřežní stráž. Menší přístav Rafina se nachází na pobřeží Attiky, východně od Atén. Z tohoto přístavu vyplouvají nejčastěji lodě směřující na ostrovy Andros, Tinos, Paros nebo Mykonos. Do přístavu Rafina jezdí mimochodem regionální autobus KTEL od aténského mezinárodního letiště. Pár kilometrů jižně od přístavu Rafina se nachází přístav Lavrio, odkud jezdí lodě především na ostrov Kea a také na další ostrovy, jako je Milos, Naxos, Mykonos, Paros, Ios a další.

Vlaková

Osobní železniční doprava je omezena v podstatě pouze na pevninskou část Řecka, kde může být levným způsobem dopravy do míst, jako jsou Atény, Soluň nebo Meteora. Železniční dopravu zajišťuje společnost OSE (Organismos Sidirodromon Ellados, www.trainose.gr). Na hlavním koridoru Soluň-Larissa-Atény jezdí moderní vlaky InterCity, které by v měly v blízké budoucnosti doplnit vysokorychlostní vlaky, které tuto trasu zvládnou za něco málo přes 3 hodiny. Jízdenky můžete koupit na stránkách OSE, při rezervaci se můžete rozhodnout mezi 1. třídou (označovaná jako A) a méně komfortnější 2. třídou (označovaná jako B), která je o zhruba 20% levnější. Například jízdenka z Atén do Soluně stojí 55 EUR v 1. a 45 EUR ve 2. třídě. Občas je v nabídce sleva při rezervaci online nebo akce na zlevněné jízdenky. Cesta nočním vlakem na zmiňované trase trvá více než 6 hodin, jízdenky k sezení jsou však levnější o skoro 50%. Mapu dalších železničních tras po Řecku najdete na stránce OSE.

Dopravce OSE provozuje také několik linek příměstských vlaků v Aténách, mimo jiné spojení letiště a přístavu Pireus. V městských úsecích tratě je možné použít jízdenky pro městskou hromadnou dopravu (ATH.ENA Ticket a ATH.ENA Card), pro cesty z letiště, úseky západně od Magouly a severně od nádraží SKA Acharnes si musíte koupit jízdenky na vlak.

Autem

Pro řízení vlastního auta po řeckých silnicích budete potřebovat pojištění (zelenou kartu), řidičský průkaz (stačí český) a technický průkaz od vozidla. Některé dálnice (někdy i některé tunely a mosty) jsou zpoplatněny mýtem, které vybírá hned několik společností. Placení probíhá v drtivé většině v hotovosti, v některých případech lze platit také kartou. K placeným tunelům a mostům patří například podmořský tunel Aktio-Preveza nebo most Rion-Antirion (www.gefyra.gr) mezi jižním pobřežím pevninského Řecka a severním pobřežím poloostrova Peloponés. Litr benzínu stojí zhruba 1.60 EUR (duben 2018) a nafty přibližně 1.35 EUR.

V Řecku se řídí vpravo, rychlostní limit pro osobní auta je v obci omezen na 50 km/h (motocykl 40 km/h), mimo obec na 90 km/h (motocykl 70 km/h) a na dálnici 130 km/h (motocykl 90 km/h). Osoby cestující ve vozidle jsou povinny používat bezpečnostní pásy a řidič za jízdy nesmí používat mobilní telefon. Povolená hranice alkoholu v krvi pro řidiče osobního auta s minimálně dvouletou praxí je 0.5 promile, pro mladé a profesionální řidiče a motorkáře platí nulový limit. Oproti zvyklostem v ČR se pokuty za dopravní přestupky neplatí na místě, ale na poště a na kruhových křižovatkách mají obecně přednost ti řidiči, kteří na kruhový objezd vjíždí. Mějte také na paměti, že Řecko patří k zemím s nejvyšším počtem mrtvých na silnici v rámci Evropy. Řečtí řidiči často porušují předpisy a jezdí nebezpečně, proto jezděte opatrně a očekávejte nečekané.

Půjčení auta nebo skútru je pravděpodobně nejlepším způsobem, jak si ostrovy nebo různé oblasti Řecka prozkoumat na vlastní pěst. Půjčovnu najdete téměř na každém letišti, poblíž železniční stanice, ve městech i v hotelech. Kromě známých firem velkých řetězců můžete vybírat i mezi lokálními půjčovnami, jako je Avance (www.avance.gr), Auto Union (www.autounion.gr) nebo Kosmos (www.cosmos-carrental.com). Půjčení malého auta vyjde na 35-45 EUR na den, v závislosti na sezóně. Častou podmínkou autopůjčoven je také minimální věk řidiče 21 let (někde až 23 let).

Doprava v Aténách

Aténské metro má 3 linky, se kterými se dostanete k nejznámějším památkám, do přístavu Pireus i na letiště. Zelená linka č. 1 spojuje přístav Pireus s Kiffisiou, červená linka č.2 spojuje Anthoupoli a Elliniko a modrá linka č.3 spojuje Aghia Marinu s letištěm. V některých stanicích metra si můžete prohlédnout archeologické předměty, které se našly při stavbě metra. Metro jezdí od 5:30 do 0:30, v pátek a sobotu je provozní doba na linkách 2 a 3 prodloužena až do 2:30. Další informace najdete na stránce www.stasy.gr.

Tři tramvajové linky spojují náměstí Syntagma s jižní částí Atén a pobřežní zónou, mimo jiné se stadionem SEF (Stadio Eirinis kai Filias, Stadión přátelství a míru). Tramvaje jezdí od 5:30 do 1:00, v pátek a sobotu až do 2:30. Další informace najdete na stránce www.stasy.gr.

Aténské ulice brázdí stovky linek autobusů a trolejbusů, informace o jednotlivých trasách, jízdních řádech, zastávkách apod. najdete na stránce www.oasa.gr nebo www.telematics.oasa.gr.

Jízdné se v prostředcích aténské hromadné dopravy platí pomocí karet s čipem, které na přelomu let 2017/18 nahradily zastaralé jízdenky. Na výběr jsou karty ATH.ENA Ticket a ATH.ENA Card, která je buď anonymní nebo vydaná na osobu. ATH.ENA Ticket je dobíjecí papírová karta, kterou můžete použít opakovaně pro cestování veřejnou dopravou od 90 minut po pětidenní pas. Tento typ jízdenky můžete zakoupit v prodejních automatech nebo pobočkách aténské veřejné dopravy a dobít až do výše 50 EUR. V nabídce je 90 minutová jízdenka (1.40 EUR), na kterou můžete neomezeně cestovat autobusy (kromě letištních linek), trolejbusy, tramvají, metrem (kromě letiště) a na některých úsecích příměstských vlaků po dobu 90 minut. Obdobně jsou k dispozici 2x90 minutová jízdenka (2.70 EUR), 5x90 minutová jízdenka (6.50 EUR), 11x90 minutová jízdenka (13.50 EUR), 24 hodinová jízdenka (4.50 EUR) a pětidenní pas (9 EUR). Děti do 6 let cestují zdarma, děti od 7 do 18 let a také senioři nad 65 let mají právo na zlevněné jízdné. Pro cestu z a na letiště je nutné koupit buď jízdenku ATH.ENA Ticket pro expresní autobus (6 EUR), opravňující k jedné jízdě letištním autobusem nebo jízdenku na metro (10 EUR), opravňující k jedné jízdě metrem z nebo na letiště (platná 90 minut, 10 EUR) nebo třídenní turistický pas za 22 EUR, opravňující k cestě z letiště a na letiště metrem nebo letištním autobusovým expresem a k neomezenému cestování veřejnou dopravou po Aténách po dobu 72 hodin. Jízdenku ATH.ENA Ticket seženete v prodejních stáncích veřejné dopravy nebo v automatech instalovaných na zastávkách tramvají nebo metra (automaty ovšem nevydávají zvýhodněné verze pro děti a seniory). Také ATH.ENA Card je elektronická dobíjecí karta, kterou kromě výše uvedených tarifů můžete využít i pro dlouhodobé cestování veřejnou dopravou od 30 do 365 dnů (u verze vydané na osobu). Při ztrátě personalizované karty máte také jistotu, že nepřijdete o zbývající kredit na kartě. Další informace najdete na stránce www.athenacard.gr.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele