logo

Regiony

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ne
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
800 - 1200 Kč
Turistická sezóna
červen-srpen
Proč cestovat právě sem
překrásné pláže
antické památky a muzea
slunce a moře
skvělé jídlo
Proč se zemi vyhnout
množství turistů na některých místech

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Atény
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
9 ° 10 ° 12 ° 16 ° 20 ° 25 ° 27 ° 27 ° 23 ° 18 ° 14 ° 11 °
5 6 6 4 2 1 1 1 1 4 5 7

Země bohů, slunce, gastronomie a bohaté historie

Kolébka západní civilizace, vzdělanosti a rodiště významných vědců, matematiků a filosofů antického světa, Řecko patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější letní turistické destinace a nic na tom nezměnila ani hluboká ekonomická krize nedávných let. Vábení průzračného moře, slunce, řecké kuchyně, bílých vesniček s charakteristickými modře natřenými střechami a bohaté historie, opředené legendami o bozích a mýtických hrdinech, každoročně podlehnou statisíce turistů z celého světa. O nic méně přitažlivá je také dlouhá historie Řecka, během které se zde vystřídalo několik civilizací, jež v zemi zanechaly bohaté kulturní a historické dědictví. Bohatstvím země jsou i stovky jejích ostrovů, které společně s pevninou a Peloponéským poloostrovem tvoří jedno obrovské, letní hřiště s nekonečnými možnostmi koupání, vodních sportů a objevování antických památek.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Řecku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Řecko je součástí Evropské unie a pro vstup na jeho území tudíž není potřeba žádných víz. Při pobytech nad 3 měsíce je doporučeno kontaktovat příslušné oddělení policie a zažádat o povolení k pobytu. Zvláštní povolení je potřeba ke vstupu na území mnišské republiky Athos.

Mohlo by se hodit:

 • Ministerstvo zahraničních věcí Řecka, www.mfa.gr

Cestovní pas

Do Řecka je možné cestovat pouze s platným občanským průkazem nebo s cestovním pasem, který by měl být platný alespoň po dobu pobytu v zemi.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Pro pobyt v turistických oblastech nejsou potřeba žádná očkování. V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi můžete zvážit očkování proti žloutence A, žloutence B a vzteklině. K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím spojeným s pobytem v zemi mohou patřit průjmová onemocnění či potíže způsobené horkem.

Voda z kohoutku je pitná pouze na některých místech, někde mívá také silně mineralizovanou či slanou pachuť. O kvalitě vody se předem informujte na recepci hotelu nebo si kupte balenou vodu.

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je euro (EUR), 1 EUR = 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100 a 500 EUR a mince v hodnotě 1, 2 EUR a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů. Jaký je aktuální kurz eura ke koruně zjistíte zde.

Náklady

V porovnání se západní Evropou je v Řecku o něco levněji, v porovnání s cenami v České republice zase o něco dráž. Váš celkový rozpočet bude ovlivňovat hlavně období, kdy se do Řecka vydáte, styl cestování po zemi a také počet míst, které budete chtít navštívit, neboť čím více ostrovů zahrnete do svého itineráře, tím víc logicky utratíte za trajekty, autobusy, případně přelety letadlem.

K nejlevnějšímu druhu ubytování patří přenocování v kempech, kde za osobu a noc zaplatíte od 5 do 8 EUR, za auto kolem 3-4 EUR a za stan od 4-6 EUR. Za postel v hostelovém dormu zaplatíte 10-12 EUR, ale také 20-30 EUR v atraktivnějších lokalitách. Můžete vyzkoušet i couchsurfing, i když některé ostrovy nenabízí příliš velké možnosti tohoto typu ubytování. Další alternativou je Airbnb s širokou nabídkou ubytování především ve velkých městech. Pokoj v levném hotelu nebo apartmánu vyjde zhruba na 25-50 EUR za noc. Do ceny ubytování se však promítá množství faktorů, jako sezóna, lokalita apod.

Ceny potravin v supermarketech jsou v Řecku srovnatelné s cenami v České republice. Nejlevnější jídlo typu gyros nebo kebab stojí u pouličního stánku 2-5 EUR. V tavernách a levnějších restauracích zaplatíte 5 EUR za salát a 8-12 EUR za hlavní jídlo.

Výše nákladů na dopravu po Řecku bude silně záležet na sezóně a na množství jednotlivých řeckých destinací, které budete chtít navštívit. Lodní trajekty stojí od 10 EUR v případě cesty z aténského přístavu Pireus na některý z nejbližších ostrovů až po zhruba 60 EUR za jednosměrný lístek na některý ze vzdálenějších ostrovů. Cesta lodí z Pirea na Krétu (přístav Chania) například vyjde na 38 EUR. Více zaplatíte za rychlejší katamarány a mořské rakety, než pomalejší velké trajekty. Alternativou lodní dopravy je doprava letecká. Cena za zpáteční letenku z Atén do Heraklionu s Aegean Airlines se pohybuje kolem 100 EUR, pokud ale nejste vázáni striktními daty, stojí za to trochu zapátrat na internetu, kde se dají najít různé cenové akce. Levné letenky mezi Aténami, Soluní a Krétou nabízí také Ryanair. Nejlepší volbou pro cestování po ostrovech je půjčit si vlastní auto. Půjčení malého auta vyjde na 35-45 EUR za den, v závislosti na sezóně. K nákladům za cestování autem v pevninské části Řecka je třeba připočíst mýtné, které se platí na některých dálnicích. Pro orientaci, za cestu z Atén do Soluně zaplatíte něco přes 30 EUR. Litr benzínu stojí zhruba 1.60 EUR (duben 2018) a nafty přibližně 1.35 EUR.

Jak ušetřit peníze

 • Přijeďte mimo hlavní sezónu a období Velikonoc. V dubnu nebo květnu či září a říjnu je skvělé počasí k poznávání řeckých památek a ubytování seženete o poznání levněji než uprostřed léta.
 • Držte se stranou turistických oblastí nejpopulárnějších ostrovů, kde jsou nejdražší restaurace i ubytování. O pár ulic dále většinou najdete tavernu s příznivějšími cenami. Nižší ceny najdete obecně všude tam, kam ostatní turisté jezdí jen sporadicky.
 • Jídlo a hlavně ovoce a zeleninu nakupujte na místních trzích, které vyjdou nejlevněji a navíc zde můžete smlouvat.
 • Letenky nebo jízdenky na loď vyjdou levněji, pokud je koupíte v předstihu. Peníze také ušetříte, když zvolíte noční přesun trajektem mezi ostrovy. Při včasné rezervaci lístků na trajekt z Itálie do Řecka můžete dostat až 25% slevu.
 • Studenti s kartou ISIC mohou využít řadu slev, například na vybrané ubytování, na jízdenky lodních společností, autobusů, vlaků či do vybraných muzeí nebo v některých autopůjčovnách.
 • V Aténách můžete využít služeb průvodců a dobrovolníků v jedné osobě, kteří vás zdarma provedou po městě. Máte-li zájem podívejte se na stránky www.athensfreewalkingtour.com nebo www.myathens.thisisathens.org.

Orientační ceny

 • chléb, 1-1.20 EUR
 • litr mléka, 1.50 EUR
 • sýr feta v supermarketu, 5-7 EUR
 • lokální pivo v supermarketu (0,5l), 1-2 EUR
 • pivo v levnější restauraci (0,5l), cca 3 EUR
 • láhev vína v restauraci, cca 10 EUR
 • vodní meloun (1 kg), 0.50 EUR
 • balená voda (1,5l), 0.80 EUR
 • jízdenka na MHD v Aténách (90 minut), 1.40 EUR
 • metro z letiště v Aténách, 10 EUR

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Platby kartou akceptuje většina hotelů, restaurací nebo obchodů ve velkých městech a turistických oblastech, pro platby v menších penzionech a tavernách nebo v malých vesnicích je určitě lepší mít v záloze nějakou hotovost. Hotovost si můžete vybrat v četných bankomatech, které najdete běžně ve městech a turistických letoviscích. Za výběr hotovosti se platí poplatek lokální bance i české bance, u které máte vedený účet, proto je lepší si vybrat jednorázově větší částku, než vybírat vícekrát po malých částkách. Před cestou se ve své bance můžete zeptat, zda nespolupracuje s některou z řeckých bank a v jejích bankomatech pak hotovost vybírat. V Řecku se občas stává, že v bankomatu dojdou peníze nebo je mimo provoz z nějakého jiného důvodu, proto raději nenechávejte výběr peněz na poslední chvíli.

Spropitné

V restauracích můžete nechat pár centů nebo eur, pokud je již servis zahrnutý v celkové ceně, pokud servis není zahrnutý, sluší se nechat spropitné ve výši 10-15%.

Devizové předpisy

Při cestách v rámci EU neplatí žádné restrikce, cestující přijíždějící ze země mimo EU a opouštějící území EU musí deklarovat částku rovnou nebo vyšší než 10.000 EUR.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Řecko má středozemní klima s horkými a suchými léty a mírnými a deštivými zimami. Určité klimatické rozdíly lze pozorovat mezi jednotlivými regiony Řecka. Na severu země v regionech Makedonie a Epirus v zimě často mrzne a léta jsou zde velmi horká a vlhčí, než na řeckých ostrovech. Letní horka v jižněji položených oblastech a na ostrovech zpříjemňuje sezónní vítr Meltemi, který je citelný především na ostrovech v Egejském moři v období přibližně od půlky června do půlky září. Vítr začne obvykle foukat ráno, přes den pak nabývá na síle, aby se k večeru zase utišil. Jeho sílu pocítíte především na severním pobřeží egejských ostrovů (na Kykládách, Dodekanézách i na Krétě), v extrémech dokáže Meltemi zastavit i lodní dopravu. Chladněji očekávejte v létě ve výše položených, horských oblastech, kde v zimě může i sněžit. Nejmírnější zimy panují na ostrovech Rhodos a Kréta, naopak s teplotami pod nulou se můžete setkat na severu a východě pevninského Řecka.

Mohlo by se hodit:

Nejvíce turistů přijíždí v období letních prázdnin, kdy panují horké a slunné dny. Turistický servis jede v tomto období na plné obrátky a ceny za ubytování a letenky dosahují svého maxima. Daleko méně turistů přijede na jaře (duben, květen) a na podzim (září, říjen). Ceny za ubytování a turistický servis letí dolů a přes den již (nebo stále) panují příjemné teploty, i když na jaře ještě není moře dostatečně prohřáté. Tato doba je ideální pro cestování po Řecku a objevování řeckých památek, které budete mít často sami pro sebe. Počítejte však s tím, že některé aerolinky a lodní trajekty mohou vykazovat nižší frekvenci spojů. Na podzim si můžete na mnoha místech v Řecku užít vinobraní. V zimě mívá spousta hotelů a restaurací na ostrovech zavřeno, sezónní letecké spoje do Řecka mají přerušený provoz a omezené služby nabízí také lodní doprava mezi ostrovy i veřejná doprava po ostrovech. Naopak v tomto období se ubytujete za nejnižší ceny v roce. I když v zimě spadne drtivá většina srážek v roce, stále si můžete užít i mnoha slunečných dnů. V zimě se dá na některých vysoko položených místech lyžovat. 

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Řecko je považováno ze bezpečnou zemi, nicméně i zde se vyplatí dodržovat zásady bezpečného cestování. Ke kapesním krádežím dochází především na místech s větší koncentrací turistů, jako jsou nádraží, soupravy metra, tržnice nebo přeplněné ulice. Situace je o poznání lepší na venkově než ve velkých městech. V Aténách patří k problémovějším oblastem čtvrti Monastiraki nebo Omonia a blízká železniční nádraží Larissa a Peloponissos, a to především v noci. Dávejte pozor na své cennosti a osobní doklady a nikdy je nenechávejte bez dozoru na plážích nebo v zaparkovaném autě z půjčovny.

Přírodní katastrofy

Řecko se nachází v seismicky aktivní zóně, kde čas od času dochází k zemětřesením. Jak se chovat před, během i po zemětřesení radí informační stránka Řecké civilní obrany. Během horkých, letních dnů, kdy je krajina vyprahlá a suchá, často dochází k lesním požárům.

Na co si dát pozor

 • V souvislosti s hlubokou ekonomickou krizí, která v posledních letech sužuje Řecko, se v zemi často pořádají různé protestní akce a demonstrace, které mohou způsobit komplikace a zdržení v dopravě. Rozhodně se nedoporučuje účastnit se veřejných shromáždění tohoto typu, které mohou přerůst v násilné potyčky s policií. Demonstrace jsou často plánovány na významné dny řecké historie nebo státní svátky.
 • Je zakázáno pořizovat snímky vojenských zařízení.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Řecká kuchyně

Řecká kuchyně je kuchyní středozemní, s bohatým využitím zeleniny, olivového oleje, ryb, plodů moře, ale i dalších druhů mas, jako je jehněčí, kuřecí nebo vepřové. Typickou řeckou komoditou a nedílnou součástí mnoha jídel jsou olivy. Mističku oliv vám zpravidla donesou před jídlem skoro v každé taverně, po celém Řecku také působí mnoho lokálních producentů, u kterých si můžete koupit čerstvý olivový olej. Řecko produkuje i množství sýrů, vyráběných nejčastěji z kozího nebo ovčího mléka. Nejznámějším z řeckých sýrů je feta, která se nepoužívá pouze k ozdobě zeleninových salátů, ale je i tradiční a hlavní přísadou mnoha dalších řeckých pokrmů a koláčů. Smaženou fetu si můžete objednat pod názvem saganaki. Národním nápojem je ouzo, destilát s většinou anýzovou příchutí, který Řekové usrkávají s ledem a vodou. Dalším silným alkoholem je tsipouro, které se destiluje ze zbytků hroznů či jiného ovoce. Krétská verze tohoto alkoholického nápoje se nazývá tsikoudia. Stejným postupem si vyrábí i proslulá rakí, řecká rakije. Světově známým alkoholem je metaxa, řecká brandy s různým počtem hvězdiček, které označují dobu zrání metaxy v sudech. Nedílnou součástí řecké kuchyně je také med, který se konzumuje nejčastěji s řeckým jogurtem nebo se používá při výrobě sladkostí. Tisíciletou tradici má v Řecku pěstování vinné révy. K nejznámějším řeckým vínům patří retsina, bílé víno s charakteristickým aroma a chutí. Kromě vína si můžete dát třeba pivo, mezi nejrozšířenější lokální značky patří Mythos. Řekové s oblibou pijí silnou kávu, podobnou té, které se u nás říká turek. Velmi sladké kávě se říká glykos, pokud chcete středně sladkou, objednejte si metrios nebo úplně bez cukru (sketos).

Typická jídla

 • Souvlaki, různé druhy grilovaného masa se podávají s chlebem pita a krájenými rajčaty a cibulí
 • Gyros, maso grilované na rožni a nakrájené na malé kousky
 • Tzatziki, jogurt s česnekem, mátou a strouhanou okurkou se podává jako mezedes nebo osvěžující dip k masům
 • Keftedes, kuličky z mletého masa s příměsí cibule a koření
 • Pastitsio, zapečené těstoviny s mletým masem
 • Kleftiko, pečené jehněčí maso
 • Dolmades, vinné listy plněné mletým masem a rýží
 • Stifado, dušené maso s cibulí, rajčaty, česnekem a kořením
 • Moussaka, mleté maso zapečené s lilky, bramborami a bešamelovou omáčkou

Kam zajít na jídlo 

Na oběd nebo večeři si můžete zajít do tradiční restaurace často provozované jednou rodinou, zvané taverna, nebo více formálnější restaurace, nazývané estiatória. Taverna může být vším od prosté boudy na pláži po atraktivní podnik, taverna zaměřená na rybí jídla se nazývá psarotaverna. Podniky zaměřené na grilovaná masa najdete pod označením psistariés a pokud máte mlsný jazýček, navštivte některou ze zacharoplastías (cukráren), kde si můžete dopřát sladké řecké zákusky, koláče a jiné dobroty. Malé tradiční kavárny se nazývají kafeneio a místní si sem chodí vypít šálek kávy a dát sklenici rakí nebo ouza. Více druhů ouza a také další destiláty a řadu mezedes můžete ochutnat v podniku zvaném ouzería.

Co si objednat

Jako předkrm si můžete objednat mezedes. Pod tímto názvem si můžete představit všelijaké chuťovky, od řeckého salátu (choriatiki), salátu z lilků (melitzanosalata), pyré z rybích jiker, strouhanky nebo brambor (taramosalata) až po slaný koláč plněný sýrem feta (tiropita) nebo špenátem (spanakopita). Jako hlavní chod se obvykle servíruje maso (kréas), často kuřecí, vepřové nebo jehněčí a také ryby (psária) a plody moře. Na závěr si můžete dát ovoce nebo řecký zákusek. Dezerty (glyká) se často připravují s mandlemi, pistáciemi nebo sezamovými semínky a také s medem, sirupem a skořicí. Mezi nejznámější řecké dezerty patří baklava a také osvěžující řecký jogurt s medem.

Zvyky a tradice

Řekové jsou silně věřícím národem, kde více než 90% obyvatel se hlásí k pravoslaví. Náboženství ovlivňuje každodenní život především venkovského obyvatelstva a je důvodem konání mnoha událostí a oslav během roku. Řecká společnost je založená na tradicích a klade velký důraz na rodinu, která bývá velmi početná a schází se při příležitosti nejrůznějších oslav a rodinných událostí, jako jsou svatby, křty nebo pohřby. Řecko je rozmanité i co se týče folklóru. Hudba, tanec, písně a kroje se předávají z generace na generaci a liší se také podle jednotlivých regionů.

Mimořádnou událostí v životě Řeků je svatba, na kterou se rodiny připravují dlouho dopředu. Podle starých zvyklostí vystavuje před svatbou rodina nevěsty její věno, které je, kromě ukázky rodinného bohatství, i inspirací pro neprovdané dívky a jejich matky. Každý, kdo se přišel na věno podívat, s sebou obvykle přinese cukr, symbolizující sladký život a rýži, symbolizující bohatství a plodnost. Obřad probíhá většinou během pozdního odpoledne v pravoslavném kostele, kde ženich s nevěstou dostávají dary a od svědků pak posvěcené prstýnky a věnečky na hlavu. Svatební hostina je pak okázalou slavností, plnou jídla, tance a zábavy, které se zúčastní i několik set hostů.

Řecké pravoslavné Velikonoce (březen, duben nebo květen) patří k největším a nejvýznamnějším událostem roku. Datum oslav se řídí podle starého juliánského kalendáře, nikoli podle gregoriánského, a proto připadá na jiné dny, než je slavíme my a další katolický svět. Velikonoční Svatý týden začíná po Květné neděli, kdy se řecké kostely zdobí větévkami olivovníků, vavřínu a jiných stromů a rostlin. Na Rudý čtvrtek pečou hospodyně velikonoční mazanec (tsoureki) a barví velikonoční vejce. Na rozdíl od našich zvyklostí se řecká vejce barví červenou barvou, symbolizující Kristovu krev. Vejce se umisťují doprostřed mazance, kladou se na domácí ikonostáze a také se nosí do kostela. Velký pátek se nese ve znamení smutku a půstu. Náboženská procesí nesou městy epitaf, symbolizující Kristovo tělo sejmuté z kříže a konají se společné bohoslužby v kostelech a na náměstích. Ty pokračují i na Bílou sobotu. V tento den se připravuje tradiční jehněčí polévka (magiritsa), večer se v kostelech koná hlavní bohoslužba, která vrcholí o půlnoci, kdy kněží za zvuku kostelních zvonů a ohňostrojů zapalují svíčky na znamení vzkříšení Ježíše Krista  (světlo je dovezeno letadlem přímo z Jeruzaléma a distribuováno jednotlivým kostelům po celém Řecku). Světlo se pak předává mezi lidmi, aby si každý přinesl domů svou zapálenou svíčku a mohl s ní udělat křížek nad vchodovými dveřmi a také zažehl v domě „nové světlo“. Hlavním dnem Velikonoc je Velikonoční neděle, kdy končí období půstu a začíná čas všeobecného veselí, doprovázeného hudbou a tancem. Rodiny opékají jehněčí maso a konají se nejrůznější společenské akce a závody.

Na co je dobré pamatovat

 • Pro návštěvu kostelů a klášterů se obyčejně vyžaduje adekvátní oděv, tzn. dlouhé kalhoty a rukávy pro muže a dlouhé sukně pro ženy. Do některých klášterů mají zakázaný vstup ženy, do jiných muži.
 • Otázka řecko-tureckých vztahů je pro řeckou společnost velmi citlivým tématem, na což byste měli brát zřetel při společné konverzaci s Řeky.
 • Řekové večeří velmi pozdě, proto nebuďte překvapení, když budou mít některé restaurace odpoledne zavřeno. Znovu se otevírají až kolem 19 hodiny.
navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit

Z Řecka si můžete dovézt typické produkty zdejší gastronomie, jako jsou víno, metaxa, ouzo, řecké víno retsina, olivy, olivový olej, med nebo voňavé kořenící směsi. Vhodným suvenýrem nebo dárkem mohou být i nejrůznější řemeslné výrobky, jako jsou předměty vyřezávané z olivového dřeva, koberce flokáti, vyšívané ubrusy a dečky, keramika, hrnčířské výrobky, kožené výrobky nebo šperky. Bohatá historie země se zrcadlí mimo jiné i v pestré nabídce suvenýrů spojených s tématikou řeckých dějin, hrdinů a mytologických příběhů, a tak si můžete na památku koupit vše od sošek mýtických postav, po napodobeniny mínojských přívěsků. K suvenýrům inspirovaným náboženstvím patří zejména malované ikony různých světců. Originálním suvenýrem je také kombolóia, modlitební růžence, které často spatříte v rukou starých Řeků. Kombolóia se vyrábějí z různých materiálů, od dřeva přes jantar až drahé kovy.

Kde nakupovat

Originální dárky nejlépe nakoupíte ve vesničkách přímo u výrobců, pro které jsou peníze utržené z prodeje jejich produktů významným zdrojem příjmů. Levně tak nakoupíte víno, olivový olej a další produkty řecké gastronomie a samozřejmě řemeslné a rukodělné výrobky. Krajky například často prodávají krajkářky přímo před svými domy, v řemeslných dílnách pak nakoupíte keramiku a další zboží. Pokud kupujete zboží přímo od vesničanů, můžete se pokusit i smlouvat.

Dobrou příležitostí ke koupi dárků a suvenýrů jsou také nejrůznější trhy, které se konají v mnoha řeckých městech a vesnicích. V případě trhů lze u některých druhů zboží s prodejci smlouvat.

V turistických střediscích nabízí obchody nepřeberné množství suvenýrů s řeckou tématikou. Obchody bývají otevřeny dlouho do večera, v poledne a odpoledne však počítejte s tradiční siestou.

Otevírací doba obchodů

Během horkých letních dnů počítejte s upravenou prodejní dobou některých obchodů, kdy je mezi 14 a 17 hodinou zavřeno. V sobotu obchody zavírají v 15 nebo 16 hodin a v neděli bývají obchody s výjimkou turistických oblastí zpravidla zavřeny. V supermarketech a velkých obchodních domech bývá prodejní doba celodenní.

Celní předpisy

Z jiné země EU můžete do Řecka dovézt maximálně:

 • 10 l tvrdého alkoholu, 90 l vína (z čehož 60 l může být šumivé víno), 110 l piva
 • 800 ks cigaret, 400 ks doutníčků, 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku do dýmky nebo cigaretového tabáku
 • pokud do Řecka cestujete vlastním autem, v kanystru mimo nádrž můžete mít jen 10 l pohonných hmot

Dovoz zvířat, rostlin, semen a dalšího biologického materiálu podléhá povolení příslušných úřadů, stejně jako dovoz střelných zbraní a střeliva. Dovoz drog a omamných látek je zakázán. Nošení nože nebo slzného plynu je v Řecku protizákonné.

Bez povolení Ministerstva kultury Řecka je zakázáno vyvážet starožitnosti a umělecké předměty.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz

Čas

V Řecku je oproti České republice o hodinu víc. Když je tedy v Praze poledne, v Aténách je 13:00.

Telefonní předvolba

+30

Jazyk

Úředním jazykem je řečtina, anglicky se většinou domluvíte v hotelech a na turisticky frekventovaných místech. Řecká abeceda sice může být pro leckoho noční můrou, dopravní ukazatelé a značení jsou naštěstí v řečtině i angličtině.

Co si nezapomenout

 • krém na opalování
 • sluneční brýle
 • teplejší oblečení (pokud plánujete pobyt v řeckých horách)

Ostatní

Použitý záchodový papír se v Řecku nevhazuje do toalety, ale do připraveného koše. Důvodem je úzký průměr kanalizačního potrubí.

navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Řecké republiky v Praze

Na Ořechovce 19, 162 00 Praha 6 - Střešovice, telefon: 222 250 943, 222 250 955, fax: 222 253 686, ekonomické a obchodní oddělení: 222 253 618, email: gremb.pra@mfa.gr, ekonomické a obchodní oddělení: ecocom-prague@mfa.gr, provozní hodiny úřadu: 8:30-16:30, ekonomické a obchodní oddělení 9:00-15:30, konzulární oddělení 9:00-13:00.

Velvyslanectví České republiky v Aténách

G. Seferis Str. 6, Palaio Psychico, 154 52 Athens, telefon: 0030/210 671 3755, 210 672 5332, přímá provolba 0030/210 672 99 + linka, konzulární oddělení: 0030/21 0672 9912, fax: 0030/210 671 0675, nouzová linka: 0030/694 473 3769, email: athens@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/athens, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, konzulární oddělení (Út-Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Soluni

57, Leoforos Nikis Ave., 54622 Thessaloniki, telefon: 0030/2310 222 376, fax: 0030/2310 224 116, email: info@czconsulate.gr, konzulární působnost pro kraje Makedonie a Thrákie, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 9:30-13:30.

Honorární konzulát České republiky na Rhodosu

Lohagou Fanouraki 26, 851 00, Rhodes, telefon: 0030/224 105 6268, 0030/224 103 4383, fax: 0030/224 105 6321, email: m.manolis@gmail.com, konzulární působnost pro Rhodos, provozní hodiny úřadu: (Čt) 10:00-14:00.

Honorární konzulát České republiky v Pireu

Naiadon 98, 175 62 Palaio Faliro, telefon: 0030/210 981 3351, 0030/210 984 2207, fax: 0030/210 988 1606, email: lionis@lionisandassociates.com, lionislaw@hotmail.com, konzulární působnost pro Pireus.

Honorární konzulát České republiky v Heraklionu

Giamalaki & Sof. Venizelou 50, 712 02 Heraklion, telefon: 0030/281 022 2111, 0030/281 022 2306, fax: 0030/281 024 2373, email: marian.n@minoansummer.gr, konzulární působnost pro ostrovy Kréta a Santorini, provozní hodiny úřadu: (St,Čt) 9:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

Hasiči 199, policie 100, turistická policie 171, ambulance 166, všechny záchranné složky 112.

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele