logo

Regiony

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
800 - 1200 Kč
Turistická sezóna
červen-srpen
Proč cestovat právě sem
historické památky
krásné pobřeží a pláže
nádherné přírodní scenérie
vstřícní lidé
barvité oslavy a svátky
dobré jídlo a pití
Proč se zemi vyhnout
moře v Portugalsku je poměrně chladné i uprostřed léta

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Lisabon
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
11 ° 12 ° 14 ° 15 ° 17 ° 20 ° 22 ° 23 ° 22 ° 19 ° 15 ° 12 °
10 10 7 9 7 3 1 1 3 8 9 11
15 ° 15 ° 15 ° 17 ° 18 ° 19 ° 20 ° 20 ° 20 ° 19 ° 17 ° 16 °
Porto
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
9 ° 10 ° 12 ° 13 ° 15 ° 18 ° 20 ° 20 ° 19 ° 16 ° 12 ° 10 °
13 12 10 11 10 6 3 3 6 11 12 13
14 ° 14 ° 14 ° 15 ° 17 ° 17 ° 17 ° 17 ° 18 ° 18 ° 17 ° 16 °
Faro
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
12 ° 13 ° 14 ° 15 ° 18 ° 21 ° 23 ° 23 ° 22 ° 19 ° 15 ° 13 °
7 8 5 6 4 1 0 0 1 5 7 9
16 ° 16 ° 16 ° 17 ° 18 ° 20 ° 21 ° 21 ° 21 ° 20 ° 18 ° 17 °

Portugalsko - země dávných objevitelů, sardinek, fada, korkových dubů a modrobílých kachlíků "azulejos"

Země dávných objevitelů, rozprostírající se na jihozápadním konci evropského kontinentu, bývala kdysi prosperující velmocí, jež ovládala rozlehlá území v Jižní Americe, Africe i Asii. Ještě dnes můžete v Portugalsku obdivovat mnoho pozůstatků zlatých časů, postavených z bohatství dovezeného ze zámořských kolonií. Skvostné kláštery, honosné kostely a katedrály se mísí s maurskými pevnostmi, jež jsou důkazem více než čtyř století arabské přítomnosti v zemi. Svým návštěvníkům tak může Portugalsko nabídnout jedinečný mix arabské, evropské, ale i africké kultury. Portugalsko ovšem nejsou pouze historické památky. Své kouzlo mají i kilometry zlatých pláží, rozeklané skály portugalského pobřeží, které střídají liduprázdné pláně a krajina Alenteja, s olivovníky a korkovými duby nebo hluboká údolí portugalských řek, na jejichž svazích se od nepaměti pěstuje vinná réva.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Portugalsku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Portugalsko je součástí Evropské unie, pro vstup na jeho území proto nepotřebujete žádné vízum. Při pobytu nad 90 dnů platí povinnost přihlásit se na místní pobočce cizinecké a pohraniční policie Portugalska. Od května 2006 zanikla povinnost pracovního povolení.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Do Portugalska je možné cestovat pouze s platným občanským průkazem nebo s cestovním pasem, který by měl být platný alespoň po dobu pobytu v zemi. Děti, které cestují společně se svými rodiči, musí mít vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotní péče v Portugalsku je na dobré úrovni a zajišťuje ji systém státních i soukromých zařízení (kvalita a péče je obecně lepší v soukromých zařízeních). Občané zemí EU mají nárok na bezplatné nebo finančně zvýhodněné ošetření ve státních nemocnicích a klinikách, v případě potřeby musí předložit zdravotní průkaz své pojišťovny.

V případě Azorských ostrovů se nemocnice nacházejí na ostrovech Faial, São Miguel a Terceira.

Očkování do Portugalska

Do Portugalska nepotřebujete žádná povinná očkování.

Pro pobyt v turistických resortech a oblastech nejsou potřeba žádná očkování. V závislosti na délce, oblastech pobytu a charakteru cestování po zemi lze případně zvážit očkování proti žloutence A a žloutence B.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím spojeným s pobytem v zemi mohou patřit průjmová onemocnění či potíže způsobené horkem. Na ostrově Madeira existuje riziko nakažení horečkou dengue, kterou přenášejí infikovaní komáři. Proti této nemoci zatím neexistuje žádné očkování, proto dodržujte základní preventivní opatření proti poštípání komáry (expoziční profylaxe), jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry.

Voda z kohoutku je pitná, v některých oblastech však může mít nepříjemnou chlorovou nebo mineralizovanou pachuť. Na Madeiře se pitná voda často "vyrábí" procesem desalinace, takže nechutná moc dobře a je tak lepší si koupit balenou vod. Na Azorských ostrovech je bezpečné pít kohoutkovou vodu pouze v určitých oblastech, zeptejte se proto ve vašem hotelu, jestli je bezpečné pít vodu z vodovodu.

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Portugalsku

V Portugalsku se platí eurem (EUR), 1 EUR = 100 centů, které v roce 2002 nahradilo escudo. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100 a 500 EUR a mince v hodnotě 1, 2 EUR a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů. Zde zjistíte aktuální kurz eura ke koruně.

Náklady na pobyt v Portugalsku

Portugalsko sice není ideální nízkorozpočtovou destinací, jak tomu bývalo v minulosti, přesto je považováno za jednu z nejlevnějších západoevropských zemí, obzvláště pokud sem přijedete mimo hlavní sezónu. Cenové relace jsou o něco nižší na venkově a v menších městečkách mimo nejnavštěvovanější turistické destinace, jakými jsou třeba Lisabon nebo Algarve.

Na Azorách je o 2% až 5% nižší DPH (v Portugalsku IVA) než je v pevninském Portugalsku, takže tu některé produkty seženete o něco levněji.

Jídlo nejlevněji nakoupíte v supermarketech nebo na lokálních trzích. Ceny za potraviny v obchodech jsou na srovnatelné úrovni s cenami v České republice. V restauracích jsou ceny obvykle o něco málo vyšší než u nás, záleží ale v jaké oblasti se právě nacházíte. Stačí zabrousit do míst, kam turisté tolik nejezdí a uvidíte, že i tady se dá najíst za rozumné peníze. V kavárnách a bistrech si dáte menší jídlo nebo sendvič za cca 3-6 EUR, za jídlo s pitím necháte v obyčejné restauraci 10-15 EUR. Mnoho restaurací nabízí obědová menu za cca 7-9 EUR. V restauraci vám před jídlem obvykle přinesou čerstvý chléb, máslo, misku oliv, sýr nebo nejrůznější pomazánky. Tento couvert stojí přibližně 3-5 EUR, ale pokud jej nechcete, nemusíte si ho brát. Jakmile se ale do něj pustíte, bude vám započítán do celkové útraty. V Portugalsku je mimochodem levné víno - láhev dobrého vína koupíte v supermarketu již za 3 EUR.

Ubytování vyjde levněji, přijedete-li mimo hlavní sezónu, naopak ceny hotelů jsou na vrcholu v době letní sezóny. Postel v hostelovém dormu seženete za cenu od 8 do 20 EUR, noc v levnějším hotelu vás vyjde kolem 40 EUR, pokoj v tříhvězdičkovém hotelu bude stát 70-120 EUR. Levnější alternativou k hotelovému ubytování je Airbnb nebo rodinné penziony.

Nejlevnějším způsobem dopravy na větší vzdálenosti je autobus. Například jízdenka z Lisabonu do Porta se společností Rede Expressos stojí kolem 20 EUR. Stejná cesta vlakem vyjde o něco dráž - jízdenka na rychlík Intercidades stojí přibližně 25-35 EUR, na rychlejší vlak Alfa Pendular pak 30-45 EUR (cena závisí na cestovní třídě). Jízdenka na příměstský vlak z Lisabonu do Sintry stojí 2.25 EUR. Pro cestování městskou hromadnou dopravou po velkých městech, jakými jsou třeba Lisabon nebo Porto si kupte dobíjecí kartu Viva Viagem, respektive Andante, a nabijte si ji více jízdami. Cena za jednu jízdu tak vyjde levněji, než kdybyste si kupovali jednotlivé jízdy samostatně, nehledě na to, že ceny lístků koupených v autobusech nebo tramvajích vyjdou dráž. Karty lze navíc použít i pro cestování příměstskými vlaky, což je výhodné například pro výlety z Lisabonu do Sintry.

Vstupy do památek obvykle stojí 5-10 EUR. Pokud chcete ušetřit na vstupném do muzeí a dalších památek, vydejte se sem první neděli v měsíci, neboť v tento den je obvykle vstup zdarma. Některá muzea mají volný vstup každou neděli, což si lehce ověříte na jejich internetových stránkách. Vstupenky do velkých akvaparků a zábavních parků lze velmi často pořídit levněji, pokud je koupíte online přes internet nebo prostřednictvím vybraných turistických agentur. Slevy pro děti, studenty a seniory se dají uplatnit téměř u všech vstupů do památek a atrakcí, proto si nezapomeňte vzít studentskou kartu. Plánujete-li navštívit více zajímavých míst a přitom často používat veřejnou dopravu, možná se vám vyplatí koupě různých městských pasů jako Lisboa card v Lisabonu, Porto Card v Portu, Algarve card apod. Podobné karty opravňují jejich držitele k bezplatným nebo zlevněným vstupům do muzeí, galerií, památek a dalších atrakcí a zároveň zahrnují jízdné v městské dopravě v rámci daného časového rozmezí.

Orientační ceny v Portugalsku

 • espresso, 0.60-1 EUR
 • miska polévky, 1-3 EUR
 • talíř grilovaných sardinek v restauraci, 7.50-9.50 EUR
 • grilovaná ryba, 8-10 EUR
 • smažené kalamáry, 6.50 EUR
 • grilované kuře v bistru (porce), 5 EUR
 • pivo 0,5 l v supermarketu, cca 1 EUR
 • stolní voda 1,5 l, cca 0.50 EUR
 • máslo 250 g, cca 1.50 EUR

Výměna peněz, bankomaty a platby kartou

Do Portugalska si nejlépe přivezte eura již z domova, případně si je vyberte z bankomatů, kterých je všude dostatek. České koruny vyměníte jen málokde, ostatní tvrdou měnu vám vymění v bankách nebo směnárnách, i když banky mívají lepší kurzy.

Kartou zaplatíte téměř všude kromě malých provozoven.

Spropitné

Spropitné je s díky přijímáno v turistických oblastech, mimo ně není očekáváno a dokonce ho dotyční mohou i odmítnout.

Devizové předpisy

Cestující, kteří přijíždějí nebo opouštějí území EU a disponují hotovostí rovnající se či převyšující částku 10.000 EUR, mají povinnost tuto částku deklarovat u celních orgánů.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Portugalsku

V Portugalsku panují mírné zimy a horká a suchá léta, ačkoli pobřeží Portugalska ochlazují větry vanoucí od Atlantiku.

Na severu Portugalska (v okolí Porta) panuje oceánské klima, zbytek země má spíše středomořské klima. Na severu země je v zimě citelně chladno a je to také nejdeštivější část Portugalska. Ve zdejších horách ročně spadne až 3000 mm srážek, v porovnání s 600 mm na jihu v provincii Alentejo. Provincie Algarve na jihu Portugalska je hlavní plážovou destinací země, se slunečným, nicméně poměrně větrným klimatem. Ve vnitrozemí provincií Algarve a Alentejo bývá během léta velmi horko a sucho a často jej sužují lesní požáry. Většina srážek spadne v zimních měsících, na konci podzimu a počátkem jara. Během zimy může ve vyšších polohách parku Serra da Estrela a v horských oblastech severního Portugalska i sněžit.

Na Madeiře panuje mírné, subtropické klima, příznivé po celý rok. Ne nadarmo se Madeiře přezdívá "Ostrov věčného jara", protože teploty vzduchu nepodléhají v průběhu roku velkým rozdílům a výkyvům. Hlavním úskalím cestování během zimních měsíců je především brzké stmívání se a menší počet hodin slunečního svitu. V zimě se průměrné teploty pohybují kolem 16°C a v létě kolem 22°C, bez extrémních chladů nebo veder. Vysoké hory uprostřed ostrova rozdělují Madeiru na deštivější severní část a více slunečný jih. Pršet ale může kdykoli během roku, i když o něco méně srážek spadne během léta od června do září, naopak více prší v zimě. Teplotu moře ovlivňuje Golfský proud, díky němuž může mít na vrcholu léta až 23°C. Přesto je, v porovnání s některými destinacemi ve Středomoří, daleko chladnější.

Azorské ostrovy mají mírné, subtropické klima bez extrémních teplotních výkyvů. Průměrné teploty se během roku pohybují mezi 14°C v zimě a 22°C v létě. Pršet může kdykoli během roku, i když o něco méně srážek spadne během léta od června do září, naopak více prší v zimě. Charakteristické je pro Azory také střídání počasí během krátké chvíle. V jednom dni tak můžete zažít chlad a déšť, které zakrátko vystřídá slunce a teplé počasí. Teplotu moře ovlivňuje Golfský proud, díky němuž může mít na vrcholu léta až 23°C. Klima je různorodé i v rámci jednotlivých ostrovů. Santa Maria je známá pro své poměrně slunečné a suché počasí, hory ostrova São Miguel jsou často zahaleny do mraků a mlhy, zatímco na pobřeží je slunečno. Ostrov Corvo je zase považován za nejvlhčí z Azorských ostrovů.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Portugalska

Vrcholem sezóny je léto (červen-srpen) a obzvláště srpen, kdy si bere spousta Portugalců volno. Tou dobou bývá v přímořských letoviscích nejvíce rušno a ceny jsou vyšroubované na maximum. Pokud bude hlavní náplní vaší dovolené poznávání a návštěva památek, cyklistika nebo pěší výlety, je lepší do Portugalska vyrazit na jaře nebo na podzim, kdy ještě není takové horko a ceny nedosahují letních extrémů.

Přijedete-li na Madeiru v dubnu či květnu, budete odměněni omamnou vůní kvetoucích rostlin, v dubnu se mimochodem koná známý Festival květin. Nejvíce turistů na Madeiru přijíždí během hlavní letní sezóny.

Pro pěší turistiku na Azorských ostrovech je ideální dobou jaro, kdy kvete okolní příroda, pro pozorování velryb jaro a začátek léta. Nejlepší doba pro potápění je od května do října, kdy je nejteplejší voda a dobrá viditelnost. Počítejte s tím, že v zimě je turistický servis omezený - kempy mohou mít zavřeno a podstatné změny v jízdním řádu zaznamenává trajektová doprava mezi ostrovy.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita v Portugalsku

I když Portugalsko patří mezi nejbezpečnější země Evropy, stejně jako v jiných zemích i zde se vyplatí dávat dobrý pozor na své osobní věci, doklady, šperky a peníze, což platí zejména ve větších městech, turistických centrech a turisty hojně navštěvovaných místech, jako jsou dopravní prostředky, trhy apod. Nenechávejte ani na chvíli žádné cenné věci v zaparkovaném autě nebo odložené na pláži.

Mezi kapsáři jsou oblíbené lisabonské čtvrti Alfama, Bairro Alto a Belém, dále okolí hradu São Jorge a železniční nádraží Rossio, Oriente a Santa Apolonia. Příležitostné zloděje láká také linka tramvaje č.28, která je turisty vyhledávanou a bedekry často doporučovanou atrakcí Lisabonu.

V Lisabonu na Rua Augusta a přilehlém okolí se můžete setkat s dealery drog - jejich nabídku raději ignorujte.

Přírodní katastrofy

Během letních veder často postihují vyprahlé vnitrozemí jižního Portugalska lesní požáry.

Na co si dát pozor

Na portugalských plážích dbejte výstražných cedulí a značení. Každý rok se v Portugalsku utopí několik turistů díky silným mořským proudům. Velké vlny vás mohou spláchnout do moře nebo odhodit na ostrá skaliska.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Portugalská kuchyně

Základem portugalské kuchyně jsou samozřejmě ryby a plody moře. Ačkoli v restauracích poblíž moře je k dostání mnoho druhů čerstvých ryb, pro Portugalsko jsou nejtypičtější sardinky (sardinhas) a treska (bacalhau). Z ostatních druhů masa se nejčastěji konzumuje kuře (frango) a také vepřové (porco - obzvláště dobré jméno má místní plemeno černých prasat), hovězí, jehněčí nebo kůzlečí maso.

Typická jídla a nápoje

 • Açorda - typická portugalská polévka se připravuje z chleba, česneku, koriandru, olivového oleje, octa, vody a vajec. Tato polévka se vyskytuje v několika regionálních variantách, např. s krevetami nebo treskou.
 • Za ochutnávku jistě stojí výborné lokální sýry, zejména Nisa z Alenteja, Serra z pohoří Serra da Estrela, dále Monte nebo Azeitão. Většina z nich se připravuje z ovčího nebo kozího, ale také z kravského mléka.
 • Grilované kuře (frango churrasco) - výtečné a levné. Variantou je frango piri piri, grilované kuře s omáčkou piri piri, rozšířené po celém Portugalsku, jehož původní recepturu si Portugalci přivezli z Afriky.
 • Treska - receptů s touto rybou najdete v restauracích po celé zemi stovky, od bacalhau in brás (treska, brambory, cibule, petržel, černé olivy a vejce), po krokety připravované z masa tresky. Velké, nasolené pláty sušených tresek seženete v každém lepším supermarketu.
 • Sardinky - grilované sardinky jsou stálicí snad každého jídelního lístku v zemi.
 • Francesinha - tento pokrm najdete na jídelním lístku hlavně v Portu a jeho okolí. Sandwich s masem a zapečeným sýrem se servíruje s omáčkou z piva a rajčat a hranolkami.
 • Cataplana - pokud jste dosud netušili, co se skrývá v měděných, oboustranných pánvích (podle které ostatně pokrm dostal jméno), které jste tak často vídávali na stolech restaurací v Algarve, vězte, že se jedná o omáčku s dušenými rybami nebo plody moře.
 • Mušle (ameijoas) nebo kalamáry (polvo) jsou oblíbenou pochoutkou z řad plodů moře.
 • Na Tři krále a o Vánocích se pečou tradiční mazance bolo rei (královské koláče) ve tvaru věnců, se zapečenou fazolí uvnitř. Kdo fazoli objeví, musí zajistit bolo rei následující rok.
 • Pasteis de Nata - typický portugalský zákusek. Malé košíčky z křupavého těsta jsou plněné vanilkovým krémem a najdete je snad v každé cukrárně po celé zemi. V supermarketu jsou sice k dostání již za několik desítek centů, ale jako opravdovou lahůdku je připravují v cukrárnách po celém Portugalsku. V Lisabonu je vyhlášená cukrárna Pasteis de Belém hned vedle kláštera Jeronymitů. Jeden kousek sladkého koláčku tu prodávají za 1,05 EUR.
 • Portugalská vína nejsou v celoevropském měřítku tak známá, jako třeba vína italská či francouzská, přesto se zde produkují velmi chutná a kvalitní vína. Nejznámějším vínem je samozřejmě portské, typickými víny jsou i Madeira a mladá vína vinhos verdes. Portské víno je silné, dezertní víno, které se vyrábí z více druhů hroznů, jež se odpradávna pěstují na svazích řeky Douro. Portského se nabízí více druhů, od bílého po temně rudé. Portské Tawny zraje více let než Ruby, které je mladší a o něco sladší. Za vínem v pevninském Portugalsku je nejlepší se vydat do regionů Douro, Dão, Ribatejo, Alentejo nebo Bairrada. Nejznámějším gastronomickým produktem Madeiry je místní víno, které se na ostrově pěstuje již několik set let. Ze všech pěstovaných odrůd jsou nejlepší Sercial, suché světlé víno, které se výborně hodí jako aperitiv, dále polosuché Verdelho, polosladké Boal a sladké a bohaté, červené víno Malvasia. Pokud se chcete dozvědět další informace o portugalských vínech, podívejte se na stránku www.viniportugal.pt nebo www.winesofportugal.com.
 • Ginja - višňový likér se pije především v Lisabonu a okolí.
 • Mezi nejpopulárnější portugalská piva patří Sagres a Super Bock.

Obyvatelstvo a náboženství

V Portugalsku žije, podobně jako v České republice, něco málo přes 10 miliónů obyvatel. Drtivá většina Portugalců (81%) vyznává římsko-katolické náboženství. Portugalci jsou velmi hrdým národem a zároveň vstřícnými lidmi, což lze říct zejména o lidech žijících na venkově.

Portugalská kultura

Fado – charakteristický portugalský hudební žánr vznikl v první polovině 19. století, ovšem jeho původ bychom našli ještě daleko dříve. Ústředními motivy melancholického, tklivého a emocemi plného zpěvu, často doprovázeného kytarou nebo violou, jsou zašlá sláva, těžký život, nešťastná láska apod. (fado také znamená v portugalštině osud). Toulky portugalskými městy vás jistě zavedou do míst, kde se fado po večerech hraje a zpívá.     

Azulejos – takřka všude, kam v Portugalsku zavítáte, určitě narazíte na malované, modro-bílé kachlíky, jež jsou pozůstatkem maurské přítomnosti v zemi. Kachle, poskládané do velkých obrazců, vyprávějících biblické příběhy, příběhy z portugalských dějin nebo s výjevy z obyčejného života prostých lidí, tvoří nejen nádherné fasády kostelů, chrámů a starobylých budov, ale i nádraží a dalších veřejných budov i měšťanských domů. Můžete se jimi kochat v interiérech restaurací a barů, v mnoha městech jsou jimi psány i názvy ulic. V Portu zdobí nádherné azulejos celou stěnu kostela Igreja dos Carmelitas, exteriéry kaple Capela das Almas poblíž stanice metra Bolhão nebo stěny portského hlavního nádraží. V Lisabonu můžete navštívit Muzeum azulejos na Rua da Madre de Deus 4 (www.museudoazulejo.gov.pt). Barevné kachlíky azulejos seženete i v každém obchůdku se suvenýry, a tak si i vy můžete odvézt památku na dny strávené v Portugalsku.

Kohout z Barcelos – je jedním ze symbolů Portugalska. Legenda vypráví příběh o galicijském poutníkovi, který byl ve městě Barcelos nespravedlivě odsouzen k trestu smrti za krádež. Před soudcem pak pravil: „Pokud jsem nevinen, nechť pečený kohout na vašem stole ožije a zakokrhá.“ Kohout prý skutečně obživl a prokázal tak poutníkovu nevinu, který pak byl ihned propuštěn. Ať již se tento příběh odehrál tak, či jinak, jisté je, že pestrobarevné figurky kohoutů, připomínající tuto událost, dnes seženete v krámcích se suvenýry po celém Portugalsku.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Kde nakupovat

Příležitostí ke koupi suvenýrů je nepřeberné množství. Zatímco velká nákupní centra jsou soustředěna především ve velkých městech, lokální trhy (mercado nebo feiras) se pravidelně konají v městečkách a vesnicích po celém Portugalsku. Nejznámějším trhem je umělecký trh v Barcelos (Feira de Barcelos) na severu Portugalska, který se zde

koná každý čtvrtek již od roku 1412. Kromě řemeslných výrobků se zde prodávají také potraviny a květiny.   

Co si koupit

Portugalsko je předním světovým producentem korku, takže výrobky z této suroviny jsou k dostání v každém krámku se suvenýry. Turisté žasnou nad tím, co vše se dá z tohoto materiálu vyrobit a na památku si kupují třeba korkové pohlednice nebo kabelky. Dalším typickým produktem, na který narazíte v obchodech po celé zemi, jsou malované kachlíky azulejos a suvenýry s kohoutem z Barcelos, což je jeden ze symbolů Portugalska. Dlouholetou tradici má i výroba keramiky. Ke klasickým dárkům patří gastronomické produkty, v čele s populárním portským vínem. K méně známým výrobkům patří ručně tkané koberce, jejichž výrobou je proslulé městečko Arraiolos v kraji Alentejo.

Azory jsou proslulé především řemeslnou a uměleckou tvorbou, takže si z ostrovů můžete na památku odvézt nejrůznější keramické, dřevěné nebo textilní výrobky. Umělecká díla mnohdy reflektují místní bohatou faunu a flóru, čemuž jsou příkladem třeba květy rostlin, vyrobené z šupin ryb, peří nebo textilií na ostrově São Miguel nebo z fíkovníků či hortenzií typické pro Faial a Flores. Keramické výrobky jsou doménou ostrovů São Miguel (Lagoa a Vila Franca), Santa Marie a Graciosy. Dlouhou tradici má na ostrovech i textilní výroba. Ručně vyráběné svetry z ovčí vlny seženete na Santa Marii, barevně zdobené a vzorované či háčkované přehozy, deky a přikrývky na ostrově Faial. Ručně vyšívané a zdobené prádlo je velmi poptávaným artiklem na Terceiře.

Z Madeiry si jako suvenýr můžete odvézt proslulou madeirskou výšivku, dále proutěné výrobky, jejichž centrem výroby je vesnice Camacha, nebo výborné víno. Lokální potraviny, zemědělské produkty, ale i řemeslné výrobky, nakoupíte především v městské tržnici ve Funchalu, známé jako Mercado dos Lavradores. Tržnice je otevřená každý den kromě neděle a svátků (Po-Čt 8:00-19:00, Pá 7:00-20:00, So 7:00-14:00).

Celní předpisy

Cestující přijíždějící ze zemí EU mohou do Portugalska bezcelně dovézt maximálně 800 ks cigaret, 400 ks doutníčků (váha jednoho kusu nesmí být větší než 3g), 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l destilátů s obsahem alkoholu vyšším než 22%, 20 l destilátů a alkoholizovaného vína s obsahem alkoholu do 22%, 90 l vína (včetně max. 60 l šumivého vína), 110 l piva.

Cestující přijíždějící ze zemí mimo EU mohou do Portugalska bezcelně dovézt maximálně 200 ks cigaret nebo 100 ks doutníčků (váha jednoho kusu nesmí být větší než 3 g) nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 l destilátů s obsahem alkoholu vyšším než 22% nebo 2 l destilátů s obsahem alkoholu do 22%, 4 l vína a 16 l piva. Dále 50 g parfémů a 250 ml toaletní vody, 500 g kávy nebo 200 g kávových extraktů a esencí, 100 g čaje nebo 40 g čajových extraktů a esencí. Cestující ze třetích zemí mohou do Portugalska dovézt zboží nekomerční povahy v hodnotě 430  EUR na dospělou osobu (v případě letecké a námořní dopravy) nebo v hodnotě 300 EUR (v případě, že do země vstoupí po silnici nebo železnici).

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz

Čas

V Portugalsku a na Madeiře je oproti České republice o hodinu méně. Když je tedy v Praze poledne, v Lisabonu nebo Funchalu je 11:00 hodin dopoledne. Na Azorských ostrovech je ještě o hodinu méně než v pevninském Portugalsku, takže o 2 hodiny méně než v České republice.

Telefonní předvolba

+351

Telefonování a internet

Portugalsko i Česká republika jsou členy EU, proto na území Portugalska budete za telekomunikační služby platit částku dle vašeho domovského tarifu.

Jazyk

Oficiálním jazykem je portugalština, na severovýchodě Portugalska se můžete setkat také s mirandštinou (jinak asturštinou), což je druh románského jazyka, kterým se dále hovoří i v provinciích na severozápadě Španělska. Hlavně ve velkých městech se domluvíte i anglicky, na venkově a mezi starými lidmi na angličtinu nespoléhejte.

Co si nezapomenout

 • sluneční brýle a krém na opalování
 • teplejší oblečení pro pobyt v horách
 • řidičský průkaz a doklady k autu (zelená karta, technický průkaz), pokud jedete vlastním autem
 • kartu zdravotní pojišťovny
 • studentský průkaz
 • dobrou obuv a nepromokavé oblečení pro treky kolem levád na Madeiře
 • baterku pro bezpečných průchod tunely, kterými vedou některé levády na Madeiře
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Portugalské republiky v Praze

Na Zátorce 10, 160 00 Praha 6, tel: 257 311 230, 257 311 231, fax: 257 311 234, email: praga.embassy@mne.pt, web: www.praga.embaixadaportugal.mne.pt, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00, konzulární oddělení (Po) 9:00-18:00, (Út,St) 9:00-16:00, (Čt,Pá) 9:00-12:00.

Velvyslanectví České republiky v Lisabonu

Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa, tel: +351 21 3010487, sekretariát +351 21 3001014 nebo 3001012, fax: +351 21 3010629, +351 21 3001029, nouzová linka +351 91 9319422, email: lisbon@embassy.mzv.cz, konzulární úsek consulate_lisbon@mzv.cz, web: www.mzv.cz/lisbon, diplomatická a konzulární působnost: Portugalsko, Kapverdy, Svatý Tomáš a Princův ostrov, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, úřední hodiny pro veřejnost (Po-Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Portu   

Praca General Humberto Delgado, 267, Piso 4, Sala 12, 4000-288 Porto, tel: +351 933 229 424, email: porto@honorary.mzv.cz, web: www.czporto.pt, provozní doba úřadu: (St) 9:30-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Ponta Delgada (Azory)

Rua Manuel da Ponte n. 29, Porta Delgada, 9800-085, tel: +351 296 201 830, fax: +351 296 201 839, email: pontadelgada@honorary.mzv.cz, geral@lcca.pt, konzulární působnost pro Azorské ostrovy, provozní doba úřadu: (St) po předchozí domluvě 9:00-12:30, 14:00-18:00.

Honorární konzulát České republiky ve Faru (Algarve)

Avenida 5 de Outubro, 55, I.Esq., 8000 Faro, tel: +351 289 804478, mobilní telefon pro občany v nouzi: +351 919 319 422, fax: +351 289 806310, email: faro@honorary.mzv.cz, web: www.farocz.org, konzulární působnost: provincie Algarve, provozní doba úřadu: (St) 10:00-12:30.

Důležitá telefonní čísla

Policie, hasiči i ambulance 112, turistická linka 808 78 12 12  

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele