Doporučené plány cesty
Praça do Comércio, Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina, Klášter v Alcobaçe, Coimbra, Klášter Jeronymitů, Lagos, Óbidos, Praia Benagil , Nazaré, Praia da Marinha, Cabo da Roca, Ponta da Piedade, Konvent do Carmo, Cabo de São Vicente, Castelo São Jorge, Památník objevitelů, Náměstí Doma Pedra IV., Klášter Kristova Řádu, Torre de Belém, Sagres, Katedrála Sé, Porto, Sintra, Évora, Klášter v Batalze, Algar Seco, Lisabon, Výtah Santa Justa
Najděte si zájezd na Invia.cz
Nejlepší nabídky pro cestovatele
Vzteklina
Co je vzteklina?
Vzteklina je virové onemocnění, přenášené kousnutím nebo škrábnutím infikovaného zvířete, nejčastěji psů, ale také dalších zvířat jako netopýrů, opic, lišek, krys a dalších. Potencionální možnost přenosu nákazy vzniká i olíznutím zvířete v místech poraněné pokožky, neboť virus je přítomný ve slinách zvířete. Ačkoli je mnoho zemí, které se považují za tzv. „Rabies-free country“ (včetně ČR), neboli vztekliny prosté země, podle údajů Světové zdravotnické organizace je vzteklina stále ještě problémem více jak 150 států a teritorií světa. Zákeřnost této nemoci spočívá v tom, že pokud se objeví symptomy nemoci, je neléčitelná a stoprocentně smrtelná, což si mnoho cestovatelů neuvědomuje. Vzteklina se přitom běžně vyskytuje v cestovatelsky tak oblíbených zemích, jako jsou Indie nebo Thajsko.
Inkubační doba
Obvykle 1-3 měsíce, někdy i kratší dobu, jindy až rok.
Příznaky
Zpočátku se objeví bolesti hlavy, horečka, nevolnosti, nauzea nebo bolesti v krku. Virus vztekliny napadá centrální nervový systém, postižený pociťuje úzkost, únavu, pálení a bolest v místě rány a je přecitlivělý na světlo a zvuky. Charakteristickým příznakem vztekliny je strach z vody, způsobený bolestí a křečemi v hrdle a nadměrná produkce slin. V závěrečném stadiu přichází kóma a smrt.
Ochrana před nemocí
Před cestou je možné nechat se proti vzteklině naočkovat vakcínou (preexpoziční, preventivní profylaxe) Verorab nebo Rabipur. V zemích, kde se vzteklina vyskytuje, je nanejvýš vhodné vyvarovat se pokousání cizími a neznámými zvířaty. Smečky potulných psů jsou běžnou součástí pouličního života mnoha inkriminovaných zemí a kontakt s nimi tedy není nikdy vyloučen. Nekrmte je, ani nehlaďte, dávejte pozor na vše, co je může iritovat (jízda na kole nebo skútru, náhlé vyrušení ze spánku apod.). Agresivní často bývají i opice, které se potulují po některých městech a v okolí chrámů, kde žebrají jídlo.
Očkování proti vzteklině, ano či ne?
Tak jako u většiny ostatních očkování do ciziny je i rozhodnutí o očkování proti vzteklině plně na vašem uvážení a zdravém rozumu. Faktem je, že spousta cestovatelů nikdy žádný problém se zvířaty během cestování neměla a nejspíš ani mít nebude, tím spíš, pokud se budou řídit pravidly popsanými v předchozím odstavci. Potíž nastává v okamžiku, kdy vás na cestách opravdu pokouše pes nebo jiné zvíře. V takovém případě nastává hra o čas a je nutné urychleně vyhledat zdravotnické zařízení, což může být problém zejména tehdy, kdy cestujete po odlehlých končinách, odkud je velmi obtížné dostat se do nejbližšího města. Bohužel ale nemusí být vyhráno ani v momentě, kdy se konečně dostanete do nemocnice. Mnoho zemí tzv. třetího světa totiž jednoduše nemá k dispozici potřebnou antirabickou vakcínu nebo imunoglobulin, které jsou v danou chvíli životně důležité pro účinnou pomoc. Vakcína nebo imunoglobulin navíc nemusí splňovat potřebné parametry, neboť se může jednat o lokálně vyráběné látky, které nejsou izolované z lidských tkání.
O vakcíně proti vzteklině by tedy měli seriózně uvažovat především ti, kteří se vydávají do země s výskytem vztekliny a vědí, že se zde budou pohybovat po odlehlých koutech, daleko od civilizace. Dále pak ti, u kterých se dá předpokládat možný kontakt se zvířaty (pracovníci farem, laboratoří, zvířecích útulků, zoologové apod.) a také jeskyňáři (k vzácné nákaze vzteklinou došlo v minulosti u jeskyňářů, kteří se nadýchali vzduchu v jeskyni s přítomnými částicemi, obsahující virus).
Kolik potřebuji před odjezdem času?
Protilátky se vytvoří zhruba za 4 týdny po začátku očkování. Vakcína se podává ve třech dávkách podle schéma (0–7 dnů–21 až 28 dnů). Po roce se aplikuje posilující dávka, přeočkování pak každých 5 let.
Diagnóza a léčba
Přítomnost virů se v těle pokousaného člověka nezjišťuje. Prakticky nemožné je také zjistit, zda zvíře, které vás v cizině pokousalo má či nemá vzteklinu, o možném očkování proti vzteklině u toulavých psů nemluvě. V prvé řadě je nutné ránu vymýt mýdlem a čistou vodou a vydezinfikovat 70% alkoholem nebo jodovou tinkturou. Co nejrychleji (do 48 hodin) je nutné zahájit postexpoziční antirabickou profylaxi, která u dříve nenaočkovaných cestovatelů zahrnuje podání imunoglobulínu (vyžaduje jednodenní hospitalizaci kvůli možným alergickým projevům) a vakcíny podle očkovacího schématu (0–3 dny–7 dnů–14 dnů–28 dnů). Vakcínu musí dostat ale i ti, kteří se nechali před cestou proti vzteklině očkovat, i když v takovém případě dostanou jednu a za tři dny druhou dávku. Pokud není profylaxe nasazena dostatečně včas nebo vůbec a nemoc propukne, není již léčitelná.
Žloutenka B
Co je žloutenka typu B?
Hepatitida B, neboli virová žloutenka B, je onemocnění jater způsobené virem hepatitidy B, což je extrémně odolný virus schopný dlouhodobého přežití. Nemoc se vyskytuje celosvětově a přenáší se krví při kontaktu kontaminovaného předmětu s porušenou kůží, oděrkou a podobně a také při kontaktu se sliznicemi (během pohlavního styku nebo při použití či sdílení kontaminovaných předmětů). Přenos je možný také z infekční matky na dítě. Zdrojem nákazy je infikovaný člověk jak ve fázi před zpozorováním prvních příznaků nemoci, tak ve stadiu propuknutí nemoci i ve stadiu dlouhotrvajícího přenašečství.
Inkubační doba
1-6 měsíců
Příznaky
Symptomy jsou podobné jako u hepatitidy typu A, tedy nevolnosti, nechutenství, únava, horečka, bolesti břicha a pobolívání v oblasti jater v počáteční fázi a zežloutnutí kůže po celém těle a očního bělma, tmavá moč a světlá stolice v další fázi vývoje nemoci. Žloutenka typu B mívá těžší průběh než u typu A a častěji u ní dochází k selhání jater. Později také může vyústit v závažné poškození jater.
Ochrana před nemocí
Proti hepatitidě B se lze nechat očkovat účinnou vakcínou Engerix, Fendrix nebo Vaqta, případně kombinovanou vakcínou (Twinrix) proti typu hepatitidy A a B. Nejlepší prevencí je především chráněný sexuální styk, dále je třeba dbát na případné použití dostatečně sterilních lékařských nástrojů a vybavení (jehly, transfúze, akupunktura, tetovací jehly, piercing, nástroje při zubním ošetření atd.) a vyvarovat se vzájemného sdílení žiletek a holicích strojků. Očkování je vhodné zejména pro cestovatele, kteří budou v destinacích s vyšším výskytem hepatitidy B pobývat delší čas a dále pro cestovatele, kteří svým chováním zvyšují riziko nákazy, jsou náchylní nebo plánují zdravotnický zákrok (včetně tetování a piercingu) a pro osoby, které budou pracovat ve zdravotnických zařízeních.
Kolik potřebuji před odjezdem času?
- Protilátky se vytvoří zhruba 1 až 2 týdny po druhé dávce. Druhá dávka se aplikuje měsíc po první dávce, třetí dávka 6 měsíců po první dávce. Ochrana pak vydrží celý život. Zrychlená verze představuje podání celkem 4 vakcín, podle očkovacího schématu (0–7 dnů–21 dnů–1 rok).
- Twinrix je kombinovaná vakcína proti žloutenkám typu A a B. Očkuje se třemi dávkami podle schéma (0-měsíc-půl roku), účinnost látky je pak celoživotní. Protilátky se vytvoří týden až dva po druhé dávce. Pokud nemáte dostatek času, lze využít zrychleného očkovacího schématu, celkově je pak ale nutné místo 3 dostat 4 dávky. Zrychlená verze představuje podání vakcíny podle vzorce (0–7 dnů–21 dnů–1 rok).
Diagnóza a léčba
Onemocnění odhalí krevní vyšetření. Průběh onemocnění je těžší a rekonvalescence delší než u žloutenky typu A. V důsledku dodatečných komplikací na něj umírá i více lidí.
Meningokoková meningitida
Co je meningokoková meningitida
Meningokoková meningitida je velmi nakažlivá forma bakteriálního onemocnění, při kterém dochází k zánětu mozkových blan nebo míchy, či k těžkým horečnatým stavům, které mohou končit smrtí. Zdrojem nákazy je člověk, nemoc se přenáší vzduchem, kapénkovou infekcí, skrze kašlání a kýchání nebo kontaktem s předměty kontaminovanými tělními sekrety. Meningitida se objevuje po celém světě, převážně však v subsaharské Africe. Zákeřnost nemoci spočívá v jejím nenadálém nástupu a velmi rychlé progresi, s čímž souvisí nutnost včasně zahájit léčbu.
Inkubační doba
2-10 dnů.
Příznaky
K symptomům meningitidy patří horečka, bolesti hlavy, ztuhnutí šíje, nauzea, zvracení a přecitlivělost na světlo. V případě meningokokové meningitidy se mohou po těle objevit skvrny, podobné modřinám a vyrážka. Zánět v těle může přerůst v septický šok a následné selhání orgánů.
Ochrana před nemocí
Proti meningokokovým nákazám se lze očkovat účinnými vakcínami Menveo nebo Nimenrix (proti séroskupině A, C, W-135, Y) a Bexsero (proti séroskupině B).
Očkování je doporučeno především cestovatelům, kteří cestují do oblastí s výskytem epidemií meningitidy. Nadměrný výskyt onemocnění je pravidelně zaznamenáván zejména v Africe, v tzv. meningitickém pásu (jižní okraj Sahary, zahrnující 26 států od Senegalu po Etiopii), kde drtivé procento všech případů způsobuje meningokok typu A. Občasná ohniska nákazy se objevují i jinde po světě, například v Asii (Indie, Nepál aj.) nebo v Jižní Americe (Brazílie). V Evropě a Americe se nejčastěji objevuje typ B, v Asii převládá kmen W-135. Riziko se zvyšuje častým pobytem v přelidněných a špatně větraných místech, jako jsou dopravní prostředky, společné noclehárny apod a při zvýšené námaze. Očkování proti meningokokové meningitidě je povinné do Saúdské Arábie pro pouť do Mekky.
Kolik potřebuji před odjezdem času
Protilátky se vytvoří během měsíce od očkování. U vakcíny Menveo se podává jedna dávka (přeočkování obvykle po 3 letech), u vakcíny Bexsero dvě dávky s odstupem minimálně jeden měsíc.
Diagnóza a léčba
Nemoc odhalí klinické vyšetření, infekce se léčí podáním antibiotik.
Potíže způsobené horkem
Potíže z horka mohou potkat všechny cestovatele, kteří nejsou zvyklí na horké, tropické klima a podcení prevenci. Aklimatizace vyžaduje nějaký čas a zejména první dny v novém prostředí je vhodné používat ochranný krém s vysokým UV faktorem, nosit pokrývku hlavy, sluneční brýle a dbát na pitný režim.
V horkém prostředí tělo ztrácí tekutiny daleko rychleji, obzvláště pokud navíc provozujete fyzické aktivity. Dospělý člověk by měl v horkém prostředí vypít alespoň 3 l tekutin denně, při zvýšené námaze ještě víc. Nadměrným pocením se z těla vytrácejí i minerální látky a soli, což může vyústit ve svalové křeče. Pokud nemáte k dispozici sáčky pro přípravu rehydratačního roztoku, můžete přidat trochu soli do jídla nebo pití.
Nadměrná ztráta a nedoplňování tekutin může vést k dehydrataci. Dehydratace se projevuje bolestmi hlavy, svalovými křečemi, nauzeou, slabostí, postižený vylučuje jen malé množství moči tmavé barvy a může mít teplotu. Přehřátím organismu, který delší čas bojuje s horkým prostředím, vzniká úpal. Úpal se projevuje bolestmi hlavy, nevolností, zrychleným dýcháním a vysokou horečkou, nemocný má horkou a načervenalou kůži. Podobné příznaky má i úžeh, při kterém dochází k přehřátí mozku v důsledku přímého slunečního záření. V rámci první pomoci je třeba postiženého přenést na chladnější, stinné místo a začít ochlazovat jeho organismus (zejména hlavu) obklady, ledem nebo chladným vzduchem. Po malých dávkách je třeba podávat chladné nápoje a zajistit návštěvu lékaře.
Na problémy pramenící z horka jsou více náchylnější malé děti než dospělí, pozor by si také měli dávat staří lidé, osoby se slabším srdcem a nadváhou.
Horečka dengue
Co je horečka dengue
Horečka dengue je jednou z nejrozšířenějších onemocnění tropických zemí, s občasným propuknutím epidemie v kterékoli z nich. Jedná se o horečnaté onemocnění, způsobené virem, který se do těla postižené osoby dostane kousnutím infikovaného komára rodu Aedes. Tito komáři létají přes den a bohužel jsou velmi nenároční na podmínky, ve kterých se dokážou rozmnožit, což je jedna z mnoha příčin, proč má toto onemocnění celosvětově vzrůstající tendenci. Ke zrodu nové populace komárů většinou stačí malé množství vody, které zůstane po dešti ve vyhozených odpadcích nebo staré pneumatice a vytvoří tak ideální líhniště. Šíření dengue napomáhá i fakt, že komáři útočí v městských aglomeracích, plných lidí často žijících ve velmi nuzných podmínkách. Nemocí se lze tedy nakazit i v místech, kde jinak nehrozí třeba malárie, včetně měst a turistických oblastí.
Existují čtyři různé kmeny viru dengue. Horečka je zákeřná v tom, že pokud se nakazíte jedním typem, získáte na něj sice imunitu, zároveň se ale zvyšuje riziko vážných komplikací a zdravotních problémů, pokud se v budoucnu nakazíte jiným typem viru. K takovým problémům například patří hemoragická horečka (horečka spojená s krvácením).
Inkubační doba
2-15 dnů.
Příznaky
Nemoc se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, zvracením či průjmy, někdy se může objevit i vyrážka. Obzvláště bolesti kloubů a svalů mohou být tak nesnesitelné, že se horečce dengue také přezdívá „nemoc zlomených kostí“. Onemocnění také často po nějakém čase odezní, aby se za pár dnů vrátilo zpátky. V závažnějších případech může mít i krvácivé projevy (hemoragická horečka), provázené šokem. Právě proto by nemocný neměl brát na horečku a bolesti aspirin, který snižuje srážlivost krve.
Ochrana před nemocí
Proti nemoci neexistuje očkování (i když se vakcína již dokončuje), takže jediný způsob, jak se chránit, je prevence proti poštípání komáry.
Žlutá zimnice
Co je žlutá zimnice
Žlutá zimnice je virové onemocnění, přenášené infikovanými komáry, aktivními především přes den. Onemocnění se vyskytuje v zemích subsaharské a tropické Afriky a v některých zemích Střední a Jižní Ameriky. Zdrojem nákazy v pralesních oblastech jsou především opice, jejichž krev sají komáři, kteří pak mohou následně nakazit člověka. Zavlečením nákazy do měst se rezervoárem nemoci stává samotný člověk a z tohoto důvodu je, do některých zemí s endemickým výskytem žluté zimnice, povinné očkování proti této nemoci. Kromě toho jsou země, které vyžadují potvrzení o očkování od všech cestovatelů, kteří přicestovali z některého státu s endemickým výskytem žluté zimnice. Při vstupu do takových zemí se musíte prokázat mezinárodním očkovacím průkazem s potvrzením o očkování.
Inkubační doba
3-6 dnů.
Příznaky
K prvním příznakům nemoci patří horečka, bolest hlavy, svalů, břicha a zvracení. Později může dojít ke krvácivým projevům, selhání ledvin a jater, v důsledku čehož se může rozvinout žloutenka, zežloutnutí kůže a očního bělma. Úmrtnost u nenaočkovaných osob je vysoká.
Ochrana před nemocí
Ačkoli riziko není pro většinu cestovatelů velké, obzvláště při pobytech v městských oblastech (pokud zde zrovna nevypukla epidemie), do zemí s výskytem žluté zimnice se doporučuje očkování vakcínou Stamaril. Významnou úlohu hraje i prevence proti poštípání komáry.
Kolik potřebuji před odjezdem času
Aplikuje se jedna dávka vakcíny, ochrana pak vydrží 10 let, novější vakcíny poskytují doživotní ochranu. Protilátky se vytvoří zhruba za 10 dnů po očkování.
Diagnóza a léčba
Neexistuje specifická léčba proti žluté zimnici.
Cestovatelský průjem
Co je cestovatelský průjem?
Střevní problémy jsou nejčastější zdravotní komplikací, která se cestovatelům v zahraničí může přihodit. Většinou souvisí se změnou prostředí a klimatu, se stresem, změnou jídelníčku a stravovacích návyků, kdy se v trávicím traktu mění střevní mikroflóra, nebo reaguje na nějaký hygienický prohřešek či závadné jídlo. Po nějakém čase problémy obvykle spontánně odezní, mnohdy bez jakékoliv léčby. Ačkoli mohou problémy tohoto typu pořádně narušit vaši dovolenou, v drtivé míře se nejedná o život ohrožující stavy (pokud nedojde k vážné dehydrataci organismu) a zřídkakdy končí hospitalizací. Ohrožené jsou zejména děti, staré osoby a osoby se sníženou imunitou. Nejlepší prevencí před průjmovým onemocněním je opatrnost při stravování a důslednost při dodržování osobní hygieny. Preventivně lze užívat také probiotika, která obnovují střevní mikroflóru a napomáhají boji s nežádoucími mikroorganismy.
Příznaky
Symptomy závisí na druhu bakterie, případně viru nebo parazita, který onemocnění způsobil. Kromě častých bezforemných či vodnatých stolic se mohou objevit bolesti hlavy, zvracení, nauzea, nadýmání nebo křeče v břiše.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Lékařskou pomoc byste měli vždy vyhledat zejména v těchto případech:
- Průjmy trvají déle než 3 dny
- Ve stolici se objeví krev, sliz, nebo paraziti
- Postižený má vysoké horečky (kolem 39°C)
- Postižený má silné bolesti, nebo upadá do mdlob
- Postižený je silně dehydratován
Léčba
Při průjmovém onemocnění odchází z těla velké množství tekutin, proto je velmi důležité tekutiny zpátky doplňovat, aby nedošlo ke zdraví ohrožující dehydrataci organismu. Rehydratační sáčky rozpuštěné ve vodě zaručí nejen příjem tekutin, ale obsahují i potřebnou dávku elektrolytů (solí) a karbohydrátů. Pokud nemáte k dispozici rehydratační sáčky, v nouzovém případě si jednoduchý rehydratační roztok můžete vyrobit sami. Stačí rozpustit půl čajové lžičky soli a šest čajových lžiček cukru v jednom litru čisté, nezávadné vody. Příjem tekutin by měl doprovázet dietní režim. Vhodné jsou vařené brambory, suchá, vařená rýže, suché pečivo, banány nebo vařené těstoviny, naopak se vyhněte konzumaci ovoce (kromě banánů), zeleniny, mléčných výrobků, tučných a kořeněných jídel. V závažnějších případech lékař naordinuje vhodná antibiotika.
Mezi běžně dostupné léky proti průjmu patří:
- Ercefuryl, je vhodný na cestovatelský průjem a působí proti většině choroboplodných organismů, které jsou příčinou střevních problémů.
- Imodium. Tento lék pomůže zastavit průjem, neřeší však jeho příčinu, čímž oddaluje úplné zotavení. Proto je doporučen zejména v případech, kdy potřebujete klidný přesun dopravními prostředky a podobně. Imodium byste neměli užívat v případě, že se ve stolici objeví krev, při vysokých teplotách a také u infekcí způsobených bakteriemi úplavice, cholery aj.
- Živočišné uhlí (Carbosorb, Carbocit), obsahuje medicinální uhlí, které je schopné pohlcovat toxické látky v zažívacím ústrojí.
- Smecta, přírodní čištěný jíl, působí na více typů průjmů (virový, toxický, akutní), váže toxické látky obdobně jako živočišné uhlí. Klasická varianta se rozpouští ve vodě, pro cestovatele je vhodnější varianta GO, která se užívá okamžitě bez jakékoliv úpravy.
- Endiaron, střevní dezinfekce, kterou lze použít na všechny typy průjmů, včetně průjmu infekčního původu (kromě bakterií rodu Salmonela a Shigela).
Výšková nemoc
Co je výšková nemoc
Výšková nemoc vzniká ve vyšších polohách horských oblastí, kde je neadaptovaný člověk nucen dýchat řídký vzduch, chudý na kyslík. Lidské tělo je nucené se adaptovat na nedostatek kyslíku zpočátku tím, že zrychluje dýchání a srdeční tep. Každý cestovatel reaguje na absenci kyslíku rozdílně a začne pociťovat příznaky nemoci v jiných výškách. Obecně se lidské tělo začíná na nedostatek kyslíku adaptovat ve výškách kolem 2000 m n.m. Hlavním faktorem, ovlivňujícím vznik a rozvoj akutní horské nemoci (AHN), není jen samotná výška, ale také rychlost stoupání. Menší problémy se dají očekávat při pozvolném stoupání s dostatečným časem na aklimatizaci, než při rychlém vystoupání a velkých změnách ve výšce, během jednoho dne. Vyšší riziko hrozí i v případě, kdy rovnou přiletíte do vyšších poloh bez jakékoliv předchozí aklimatizace. To je možné například v Bolívii na letišti v La Paz, které se nachází ve výšce 4062 m n.m.
Příznaky
Klasickým příznakem lehčí výškové nemoci jsou bolesti hlavy. Postižený může dále pociťovat nevolnost, únavu a závratě, zvracet a trpět nespavostí. Charakteristické jsou stavy připomínající opilost. Pokud ignorujete příznaky lehčí AHN a dál stoupáte do větších výšek, hrozí závažnější a život ohrožující komplikace, jako je otok mozku nebo plic, které mohou mít fatální následky.
Prevence nemoci
- Dostatečná aklimatizace. Ačkoli si tělo uspokojivě přivykne vysokým výškám za několik dnů, úplná aklimatizace vyžaduje zhruba tři týdny. To může být zrádné zejména u cestovatelů, kteří mají na vysokohorské treky vyčleněný pouze omezený počet dnů a nepočítají s aklimatizací.
- Pozvolné, pomalé stoupání do větších výšek. Během horských treků je vhodné spát v nižší nadmořské výšce, než je nejvyšší výška, které jste přes den dosáhli. Ve výšce nad 3000 m nespěte výše jak 300 m od místa, kde jste spali předešlou noc.
- Pijte hodně vody, která se z těla ztrácí nadměrným pocením a zrychleným dýcháním. Předejdete tak dehydrataci organismu. Vyvarujte se alkoholu a těžkým jídlům.
- Pokud se objeví příznaky výškové nemoci, přestaňte dále stoupat. Pokud potíže neustoupí, je nutné okamžitě sestoupit do nižších poloh.
- V případě potřeby lze použít léky urychlující aklimatizaci a potlačující příznaky AHN, jako acetazolamid (Diamox, Diluran), případně ibuprofen proti bolestem hlavy. Diamox pomůže při prevenci a léčbě lehčí formy AHN, ne vážnějších komplikací. Použití léků konzultujte před cestou se svým lékařem.
- V jihoamerických Andách vám pomohou lépe se vyrovnat s příznaky lehké AHN i přírodní produkty, jako je například čaj z lístků koky a dalších rostlin.
- Pokud je to možné, dýchněte si kyslíku z přenosných lahví.
Malárie
Co je malárie
Malárie je vážné a v některých případech smrtelné onemocnění, způsobené parazitem zvaným Plasmodium. Nemoc přenášejí infikované samičky komárů rodu Anopheles, které jsou aktivní v noci a bohužel pro snadnější odhalení, za letu nevydávají charakteristický pískavý zvuk. Malarický komár se dá také poznat podle toho, že při sezení zvedne zadeček přibližně o 45°. Rozeznáváme čtyři hlavní druhy parazita, Plasmodium malariae, Plasmodium vivax, Plasmodium ovale a Plasmodium falciparum, který způsobuje nejtěžší formu malárie. Infekce, způsobená kousnutím infikovaného komára, putuje krevním řečištěm do jater, kde se množí a následně napadá červené krvinky. Důležitá je včasná diagnóza a zahájení účinné léčby, která zabrání vzniku těžké malárie a zbaví tělo parazita. Nejtěžší formy malárie mohou vést k trvalému poškození organismu, nebo postiženého ohrozit na životě. Ačkoli je malárie nemocí sužující mnoho tropických a subtropických zemí napříč světem, mnoho států se zapojilo do programu eliminace malárie a snaží se dlouhodobě snížit populaci malarických komárů na svém území. Drtivá většina úmrtí na malárii postihuje země subsaharské Afriky a především děti. Člověk, který jednou onemocněl malárií, nezískává trvalou imunitu a v budoucnu se může nakazit znovu.
Inkubační doba
1-4 týdny, ve výjimečných případech až rok.
Příznaky
Symptomy nemoci mohou být různé. Nemocný má horečky (zimnice, návaly horka, pocení), bolesti hlavy, svalů a kloubů, může zvracet nebo se objeví průjem a křeče. V těžších případech může dojít k selhání ledvin nebo poškození mozku.
Ochrana před nemocí
Vakcína proti malárii zatím neexistuje. Před cestou, v jejím průběhu a nějaký čas po návratu se bere antimalarická profylaxe, neboli medikamenty, které jsou schopny zastavit nebo zmírnit infekci způsobující malárii. Antimalarika je nutné užívat předepsaný počet dní, přestože vás to po návratu nutí léky přestat brát! Preventivních antimalarických léků není mnoho a běžně se stává, že se v určité oblasti po nějakém čase na daný lék vytvoří rezistence a medikace zde ztrácí účinek. Proto je třeba před cestou navštívit lékaře v oboru cestovatelské medicíny, který má přehled a dostatek informací o tom, zda vůbec a jaký lék do dané země zvolit.
Užívání antimalarické profylaxe má řadu odpůrců, kteří argumentují vysokou pořizovací cenou a vedlejšími účinky léčiv, které mohou mít podobu nevolností, průjmů, zvracení nebo závratí. Na druhé straně tu je jejich nezpochybnitelný ochranný efekt a také většina cestovatelů, kteří neměli s užíváním léků sebemenší problémy.
Ne všichni cestovatelé, kteří by antimalarika chtěli užívat, je ale užívat mohou. Jaké kategorie osob by se měly této profylaxe vyvarovat vám opět sdělí kvalifikovaný lékař na základě údajů o vašem zdravotním stavu. V Čechách rozšířený Lariam má například vedlejší účinky způsobující dezorientaci, noční můry, blouznění a deprese, proto by jej neměly užívat osoby s psychickými problémy a depresemi. Lariam by také neměly užívat ti, kteří v cizině plánují přístrojové potápění, neboť může způsobovat záchvaty, halucinace, dezorientaci v prostoru nebo závratě. Doxycyklin zase zvyšuje citlivost kůže na sluneční záření, což může být nepříjemné pro všechny, kteří se chtějí opalovat u moře. Užívání antimalarické profylaxe představuje zvýšenou zátěž pro některé orgány, s čímž musí počítat například lidé s onemocněním jater. Ostatním se alespoň doporučuje, spolu s antimalariky, užívat i ostropestřec mariánský, který regeneruje játra a zlepšuje jejich funkčnost.
Společně s chemoprofylaxí je důležité dbát i na profylaxi expoziční, tzn. účinně se chránit před komářím kousnutím. Nepoštípají-li vás komáři, nedostanete malárii, to je jednouchá rovnice. Žádná antimalarika navíc nezaručují stoprocentní ochranu, proto je vhodné používat moskytiéry, repelenty, odpuzovače komárů a dbát na správné oblečení.
Kolik potřebuji před odjezdem času
- Delagil (chlorochin) se začíná brát nejpozději týden před odjezdem do malarické oblasti.
- Proguanil (Paludrin) se začíná brát den až dva před vstupem do malarické oblasti.
- Lariam (meflochin) se začíná brát alespoň týden před odjezdem do malarické oblasti.
- Doxycyklin se začíná brát den až dva před vstupem do malarické oblasti.
- Malarone (Atovaquon-Proguanil) se začíná brát den až dva před vstupem do malarické oblasti.
Diagnóza a léčba
Nemoc odhalí krevní vyšetření. Při následné léčbě malárie se využívá artemisinin, který se kombinuje s dalšími farmaky.
Pohotovostní léčba
Po dohodě s lékařem lze léky přibalit do cestovní lékárničky a použít v nouzové situaci pro pohotovostní samoléčbu. K té by mělo být přistoupeno zejména tehdy, pokud není v dosahu zdravotnické zařízení, kde zjistí původ horečnatého stavu pomocí krevního vyšetření. Tím je mimo jiné zaručeno, že nespolykáte krabičku antimalarik hned při každé zvýšené teplotě a také se ujistíte, že jste nezanedbali léčbu některé jiné nemoci. Při pohotovostní samoléčbě je třeba brát jiná antimalarika, než která jste užívali jako chemoprofylaxi. Nicméně platí zásada, lepší špatná léčba, nežli žádná. V každém případě byste měli co nejrychleji vyhledat lékařské zařízení. Nesprávně léčená malárie může vést ke zdravotním komplikacím a návratům malárie v pozdější době. Dále je třeba dbát na dávkování, se kterým by vás měl před cestou seznámit lékař, neboť je stále dost cestovatelů, kteří mají tendenci se s prvními příznaky malárie v panice předávkovat.
Antimalarika - ano či ne?
Kolem žádné jiné nemoci se mezi cestovateli nerozhořelo tolik vášnivých diskuzí, jako právě kolem malárie a užívání antimalarik. Rozhodnutí, zda před cestou brát či nebrat antimalarickou profylaxi je záležitostí posouzení míry možného rizika nakažení v dané destinaci v poměru k výhodě, kterou cestovateli užívání antimalarik přinese. Vždy je třeba zvážit několik faktorů, s čímž vám poradí kvalifikovaný lékař v oboru cestovní a tropické medicíny.
- Volba, zda zvolit antimalarickou chemoprofylaxi či nikoli, by měla vycházet především z charakteru a cíle cesty. V prvé řadě samozřejmě závisí na tom, do jaké destinace se chystáte. Zcela jiné je riziko při cestách do jihovýchodní Asie, než v případě rizikových oblastí Afriky nebo Amazonie, kam by měla být antimalarická profylaxe předepsána vždy. Ne do všech zemí, ve kterých se malárie endemicky vyskytuje, je nutné brát antimalarika. Situace je různá a potencionální hrozba nákazy se diametrálně liší i v rámci jedné země. Typickým příkladem je třeba Indonésie. Zatímco na Jávě je riziko malárie velmi malé, než abyste se trápili vedlejšími účinky antimalarik a vynakládali finanční prostředky na jejich pořízení, pro ostrovy na východě země jsou antimalarika více než doporučeníhodná. Situace s geografickým výskytem nemoci se ale stále mění, tak jako se mění rezistence parazita na chemoprofylaxi.
- Dalším důležitým faktorem je způsob cestování. Antimalarická chemoprofylaxe se většinou nepředepisuje v momentě, kdy svou dovolenou trávíte v klimatizovaném pokoji hotelového resortu, ve velkých městech, nebo v klasických turistických resortech, a to ani v případě, když se nacházejí v malarické oblasti. Naopak preventivní ochranu před malárií by měl zvážit každý, kdo svou cestu pojme v dobrodružnějším duchu, plánuje se brodit pralesy, spát v jednoduchých zařízeních nebo se většinu času pohybovat po venkovských oblastech.
- Důležitá je i délka pobytu. Turisté, kteří vyrážejí do oblasti s malárií na jeden nebo dva dny jsou logicky ohroženi daleko méně, než ti, kteří v malarických oblastech cestují měsíce.
- Rozhodují i další faktory, jako roční období (například v některých oblastech je riziko nákazy nejvyšší po období dešťů), nadmořská výška (přibližně nad 2500 m se riziko blíží nule), zdravotní stav a věk jedince.
Japonská encefalitida
Co je japonská encefalitida
Japonská encefalitida je virové onemocnění, přenášené bodnutím infikovaného komára rodu Culex. Onemocnění je rošířené především na Indickém subkontinentě, v Číně, Japonsku, jihovýchodní Asii a Filipínách. Riziko nákazy není pro cestovatele velké a procento nakažených zdaleka nedosahuje takové míry, jako u jiných nemocí přenášených komáry, přesto by nemělo být podceňováno. Očkování je vhodné především pro ty cestovatele, kteří plánují dlouhodobější pobyty ve venkovských oblastech, kde se pěstuje rýže a v oblastech s výskytem epidemie této nemoci. Riziko nákazy se rovněž zvyšuje v období dešťů. Moskyti, přenášející tuto nemoc, se líhnou na rýžových polích a ve stojatých vodách a jsou aktivní po setmění a v noci. Zdrojem nákazy se často stávají prasata, dobytek a ptáci, kteří žijí na venkově v blízkosti lidských obydlí.
Inkubační doba
4-16 dnů.
Příznaky
Symptomy této nemoci se podobají běžné chřipce a patří k nim horečky, bolesti hlavy a břicha a někdy zvracení. V některých případech nemoc vyústí v zánět mozku (encefalitida). Postižený může pociťovat strnutí šíje, přecitlivělost na světlo, mohou nastat poruchy vědomí, křeče a záchvaty. Nemoc může zanechat trvalé poškození mozku nebo skončit i smrtí.
Ochrana před nemocí
Proti japonské encefalitidě se lze nechat očkovat účinnou vakcínou Ixiaro. Prevencí je dostatečná ochrana před poštípání komáry.
Kolik potřebuji před odjezdem času
Podávají se dvě dávky vakcíny Ixiaro podle očkovacího schématu (0 – 28 dnů). Protilátky se vytvoří týden po aplikaci druhé dávky. Posilovací dávka se aplikuje za 1-2 roky.
Diagnóza a léčba
Na japonskou encefalitidu neexistuje specifická léčba.
Břišní tyfus
Co je břišní tyfus
Onemocnění je rozšířené ve všech destinacích s teplým klimatem a nízkými hygienickými standardy. Břišní tyfus způsobuje specifický typ bakterie salmonely a je přenášen kontaminovaným jídlem a vodou.
Inkubační doba
1-3 týdny.
Příznaky
Symptomy mohou být různé. Nemoc začíná jako běžná chřipka, únavou, horečkami a bolestmi hlavy. Později se mohou přidat zácpa nebo naopak průjem, bolesti břicha, bolesti v krku, někdy i vyrážka. V některých případech mohou nastat vážnější komplikace, kdy dojde k perforaci stěny střev nebo žloutence.
Ochrana před nemocí
Očkování je doporučeno zejména těm cestovatelům, kteří odjíždějí do specifické oblasti na více týdnů a budou cestovat jednoduchým způsobem po oblastech s nižší úrovní hygieny a po venkovských oblastech. Očkovací látka se aplikuje injekčně nebo perorální cestou (v ČR není rozšířena). Protilátky jsou účinné přibližně 3 roky, vakcína poskytuje pouze 50-80 % ochranu. Ve zmíněných oblastech je zároveň doporučeno dávat pozor na to, co jíte a pijete.
Kolik potřebuji před odjezdem času
Vakcínu Typhim Vi, Typherix je třeba podat nejpozději 7-10 dnů před odjezdem.
Diagnóza a léčba
Nemoc odhalí krevní vyšetření a v případě pozitivního výsledku jsou nasazena antibiotika.
Žloutenka A
Co je žloutenka typu A?
Hepatitida A, neboli virová žloutenka A, je onemocnění jater způsobené virem hepatitidy A, které je rozšířené po celém světě, zejména však v zemích s nižším hygienickým standardem. Onemocnění se poměrně snadno šíří kontaktem s nemocnou osobou, dotekem s kontaminovanými předměty nebo kontaminovanou vodou a jídlem, virus způsobující nemoc je navíc poměrně odolný.
Inkubační doba
15-50 dní
Příznaky
Nemoc je zákeřná v tom, že infikovaná osoba vás může nakazit již v době, kdy u sebe ještě nepozoruje žádné příznaky. V počáteční fázi se objevuje nevolnost, nechutenství, únava, horečka, bolesti břicha a pobolívání v oblasti jater. V další fázi zežloutne kůže po celém těle, stejně tak oční bělmo. Postižený má tmavou barvu moči a světlou stolici. Nemoc provází únava a slabost. V některých případech může mít nemoc lehčí průběh, bez charakteristického zežloutnutí kůže, nebo naopak závažnější průběh, kdy mohou postižené osobě selhat játra.
Ochrana před nemocí
Proti hepatitidě A se lze nechat očkovat účinnou vakcínou Havrix, Avaxim nebo Vaqta, případně kombinovanou vakcínou (Twinrix) proti typu hepatitidy A a B. Očkováním proti této nemoci nezískáte imunitu pouze na několik týdnů strávených na vašich cestách, ale hlavně ochranu na „domovské půdě“, neboť Česká republika patří mezi země, kde se žloutenka typu A běžně vyskytuje. Nejlepší prevencí je opatrnost při stravování a důslednost při dodržování osobní hygieny.
Kolik potřebuji před odjezdem času
- Protilátky se vytvoří zhruba po 2 týdnech po první dávce. Druhou dávku je vhodné aplikovat po 6 až 18 měsících (v závislosti na druhu vakcíny), ochrana pak vydrží 25 let, pravděpodobně však doživotně.
- Twinrix je kombinovaná vakcína proti žloutenkám typu A a B. Očkuje se třemi dávkami podle schéma (0 - měsíc - půl roku), účinnost látky je pak celoživotní. Protilátky se vytvoří týden až dva po druhé dávce. Pokud nemáte dostatek času, lze využít zrychleného očkovacího schématu, celkově je pak ale nutné místo 3 dostat 4 dávky. Zrychlená verze představuje podání vakcíny podle vzorce (0 – 7 dnů – 21 dnů – rok).
Diagnóza a léčba
Onemocnění odhalí krevní vyšetření, po kterém je třeba nemocného izolovat od ostatních lidí na infekčním oddělení. Rekonvalescence je dlouhodobá, mnoho týdnů až měsíců je třeba dodržovat dietní a klidový režim.
WizzAir
Web
www.wizzair.com
Kód IATA
W6
Váhový limit
Příruční zavazadlo o maximálních rozměrech 55 x 40 x 23 cm nesmí přesahovat hmotnost 10 kg. Cestující smí přepravovat až 6 kusů odbavených zavazadel o hmotnosti do 20 kg nebo 32 kg. Za každé kilo navíc zaplatíte poplatek 10 EUR.
Povolené rozměry zavazadel
Cestující jsou oprávněni vzít si na palubu pouze jedno příruční zavazadlo s max. rozměry 55 x 40 x 23 cm. Cestující, kteří si zakoupili službu WIZZ Priority (nebo na ní mají nárok skrze balíčky WIZZ Privilege Pass nebo letenky typu WIZZ GO nebo WIZZ Plus) si mohou vzít navíc ještě kabelu nebo tašku na laptop s max. rozměry 40 x 30 x 18 cm. Odbavené zavazadlo nesmí být širší než 149 cm, vyšší než 119 cm a delší než 171 cm. Základní cena letenky nezahrnuje žádné odbavené zavazadlo. Výše poplatku za odbavené zavazadlo závisí na sezóně a na požadované váze (do 20 kg respektive do 32 kg). Zavazadlo si eventuelně kupte online, případně přes call centrum, na letišti vyjde platba podstatně dráž.
Online odbavení
Časové rozmezí možností online check-inu závisí na tom, zda máte nebo nemáte koupené sedadlo (u letenek WIZZ GO a WIZZ Plus je rezervace sedadel zdarma). Pokud jste si při rezervaci rovnou koupili sedadlo, online check-in můžete provést 30 dnů před odletem. Pokud jste si nekoupili sedadlo, můžete se odbavit 48 hodin před odletem. U zpátečních letů, u kterých nemáte koupené sedadlo se můžete online odbavit 15 dnů před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let mohou cestovat na klíně svých rodičů, v tomto případě se za dítě platí infant fee 8-27 EUR v závislosti na destinaci. Dětem můžete také koupit sedadlo a vzít autosedačku, v tomto případě zaplatíte sedadlo a neplatíte již infant fee. Dospělý, který cestuje s dítětem do dvou let, má nárok, kromě velkého nebo malého příručního zavazadla, na jedno osobní zavazadlo pro dítě s max. rozměry 40 x 30 x 18 cm. Děti starší dvou let musí mít vlastní sedadlo a platí cenu jako dospělí.
- Dětem do dvou let můžete vzít zdarma skládací kočárek, dětskou sedačku nebo malou postýlku.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy mohou s WizzAir cestovat pouze do konce 34. týdne těhotenství (do konce 32. týdne v případě, že čekají dvojčata). Po 28. týdnu těhotenství mohou ženy cestovat pouze s lékařským potvrzením (ne starším než 6 dnů od plánovaného data letu) o způsobilosti k letu.
Některé další poplatky
- Administrativní poplatek 8 EUR při rezervaci online nebo přes telefon
- Check-in na letišti přes wizzair.com 10 EUR na osobu a let, 30 EUR na přepážce
- Změna letu přes wizzair.com 30-40 EUR
- Změna jména přes wizzair.com 45 EUR za osobu a let
- Výběr a rezervace sedadla 1-50 EUR na osobu a let u základního typu letenky
Ostatní
Členství v klubu WIZZ Discount zajišťuje slevy na letenkách, zavazadlech a další výhody. Roční členství Standard stojí 29.99 EUR. Roční členský WIZZ Privilege Pass stojí 199 EUR a umožňuje výběr sedadla zdarma, přednostní nástup do letadla, druhé menší příruční zavazadlo zdarma aj.
Emirates
Web
www.emirates.com
Kód IATA
EK
Váhový limit
Příruční zavazadlo nesmí vážit více jak 7 kg (respektive 10 kg na letech z Brazílie). Povolený počet příručních zavazadel závisí na cestovní třídě. U odbavených zavazadel, na které se vztahuje váhový koncept (všechny lety kromě letů do nebo z Kanady, USA a Jižní Ameriky) platí váhový limit od 20 kg do 35 kg (v závislosti na třídě v tarifu Economy), až 40 kg ve třídě Business a až 50 kg v První třídě. Pro cesty do nebo z Kanady, Severní Ameriky, Jižní Ameriky a z Afriky v ekonomické třídě si můžete odbavit dvě zavazadla, z nichž každé může vážit max. 23 kg a dvě zavazadla do hmotnosti 32 kg ve třídách Business a First. Žádné zavazadlo nesmí být těžší než 32 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo, které si cestující v ekonomické třídě mohou vzít na palubu, nesmí překročit rozměry 55 x 38 x 20 cm (na letech z Indie nesmí součet tří rozměrů zavazadla překročit 115 cm). U odbavených zavazadel, na které se vztahuje koncept počtu kusů zavazadel (lety z Kanady, Severní Ameriky, Jižní Ameriky a Afriky) platí, že součet tří stran každého zavazadla nesmí překročit 150 cm. Žádné zavazadlo nesmí překročit součet rozměrů 300 cm.
Online odbavení
Online odbavení lze využít nejdříve 48 hodin a nejpozději 90 minut před odletem z vybraných letišť.
Cestování s dětmi
Cestující s kojenci v jakékoliv třídě si mohou vzít příruční zavazadlo s max. rozměry 55 x 38 x 20 cm a navíc 1 kabelu (max. hmotnost 5 kg) s nezbytnými věcmi pro dítě. Pasažéři, kteří cestují s kojenci, mohou mít dále jeden další kus odbaveného zavazadla s max. hmotností 10 kg v případech, kdy platí koncept hmotnosti zavazadel a až 23 kg (součet rozměrů max. 115 cm) v případech, kdy platí koncept počtu zavazadel. Kromě toho si mohou klienti cestující s kojenci (bez dětské sedačky) vzít s sebou jednu přenosnou postýlku nebo jeden skládací dětský kočárek, pokud je v kabině dost místa. Jestliže v kabině není pro tyto věci dost místa, je nutné je odbavit. V případě odbavení se však nebudou započítávat do zavazadlových limitů. Přeprava novorozenců není obecně dovolena, dokud dítě nedosáhne věku 7 dnů.
Cestování v těhotenství
Těhotné cestující po 28. týdnu těhotenství mohou být přepraveny pouze pokud společnosti Emirates předloží lékařskou zprávu nebo dopis, podepsaný lékařem nebo porodní asistentkou s odpovídající kvalifikací, v nichž bude uvedeno očekávané datum porodu a potvrzeno, že těhotenství probíhá bez komplikací. Zpráva nebo dopis by měly rovněž uvádět, do kterého nejzazšího data bude cestující pravděpodobně způsobilá k letu.
V případě komplikovaného těhotenství bude vždy vyžadováno schválení k cestě ze strany lékařského oddělení aerolinek Emirates. Při cestách od 36. týdne těhotenství je u nekomplikovaných jednočetných těhotenství požadováno povolení Emirates Medical Services, přičemž je třeba vyplnit formulář MEDIF. V případě vícečetného těhotenství je třeba tyto podmínky splnit již pro cestování od 32. týdne těhotenství.
SAS
Web
www.flysas.com
Letecká aliance
Star Alliance (www.staralliance.com)
Kód IATA
SK
Váhový limit
Příruční zavazadlo může vážit max. 8 kg, cestující do USA a Asie ve třídě SAS Plus a SAS Business si mohou vzít dvě příruční zavazadla, každé do hmotnosti 8 kg. Povolený limit odbaveného zavazadla je 23 kg, povolený počet zavazadel závisí na tarifu letenky, cestovní třídě a destinaci. Ve třídě SAS Go Light není povoleno žádné odbavené zavazadlo, ve třídě SAS Go 1 kus do 23 kg (lze přikoupit další zavazadlo), ve třídě SAS Plus 2 kusy, každý do 23 kg a ve třídě SAS Business na letech do/z USA a Asie 2 kusy zavazadel, každý do 32 kg. Zavazadla těžší než 32 kg budou odbavena jako cargo náklad.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo může mít max. rozměry 55 x 40 x 23 cm (na letech z Šangaje nesmí součet tří rozměrů příručního zavazadla překročit 115 cm), kromě příručního zavazadla je možné vzít si na palubu ještě malou kabelu nebo tašku na laptop s max. rozměry 40 x 30 x 15 cm.
Online odbavení
Online check-in je možné provést na vybraných letech nejdříve 22 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem.
Cestování s dětmi
- Dítě schopné přepravy musí dosáhnout věku alespoň 7 dnů.
- Děti do dvou let si mohou nechat odbavit jeden kus zavazadla do hmotnosti 23 kg o maximálním součtu rozměrů do 115 cm a také skládací kočárek, ale nemohou si vzít žádné příruční zavazadlo. Ve třídě SAS Go Light není povoleno žádné odbavené zavazadlo, pouze skládací kočárek. Děti do dvou let mohou cestovat na klíně rodičů, nebo na vlastním sedadle. V tom případě je možné si zdarma přinést dětskou sedačku nebo autosedačku (je nutné předem kontaktovat zákaznické centrum SAS).
- Děti od 2 do 11 let cestují na dětskou letenku.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy mohou cestovat bez omezení až do doby 4 týdnů před plánovaným porodem. Ženy, které chtějí cestovat v době od 4 do 2 týdnů před porodem musí poskytnout lékařské potvrzení MEDC (ne starší než 10 dnů), cestu musí schválit příslušné oddělení SAS a let nesmí trvat déle než 4 hodiny. Od dvou týdnů před porodem již nelze s SAS letět. V případě očekávaného vícenásobného porodu lze bez omezení cestovat do doby 12 týdnů před porodem, 12 až 8 týdnů před porodem je třeba poskytnout lékařské potvrzení MEDC, cestu musí schválit příslušné oddělení SAS a let nesmí trvat déle než 4 hodiny. Po uplynutí doby 8 týdnů před porodem již nelze s SAS letět.
Iberia
Web
www.iberia.com
Letecká aliance
One World (www.oneworld.com)
Kód IATA
IB
Váhový limit
Odbavené zavazadlo může vážit maximálně 23 kg, při překročení této hranice zaplatíte poplatek 60 EUR za každé zavazadlo. Zavazadla nad 32 kg musí společnost vyloučit z přepravy.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo může mít maximální rozměry 56 x 45 x 25 cm (včetně držadel, koleček a kapes), spolu s příručním zavazadlem je možné si na palubu vzít ještě malou kabelu nebo tašku na laptop či dětský batůžek s jídlem a oblečením. Součet tří rozměrů odbaveného zavazadla nesmí překročit 158 cm.
Online odbavení
Online check-in lze provést u vybraných destinací, nejdříve 24 hodin a nejpozději 1 hodinu (90 minut v Lagosu a San José a 180 minut v Caracasu) před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let mohou cestovat na klíně rodičů nebo mít vlastní sedadlo, v tom případě si mohou vzít vlastní autosedačku.
- Na děti do dvou let i děti od 2 do 11 let se vztahují stejné limity zavazadel, jako na dospělé, kromě toho si mohou vzít i skládací kočárek nebo dětskou autosedačku.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy mohou cestovat do 28. týdne těhotenství bez nutnosti předkládat potvrzení od lékaře. Po 28. týdnu je potřeba autorizace od Iberia Medical Service. Společnost nedoporučuje létat po 36. týdnu těhotenství, respektive po 32. týdnu v případě očekávaného vícenásobného porodu.
Swiss International
Web
www.swiss.com
Letecká aliance
Star Alliance (www.staralliance.com)
Kód IATA
LX
Váhový limit
Příruční zavazadlo může mít maximální hmotnost 8 kg. Váhový limit odbaveného zavazadla je 23 kg, počet zavazadel, které si bezplatně můžete na palubu vzít, závisí na cestovní třídě, destinaci aj. Na transkontinentálních linkách je povolen 1 kus ve třídě Swiss Economy. Na linkách po Evropě a transkontinentálních letech není zavazadlo zahrnuto v ceně letenky (lze přikoupit) ve třídě Light, ve třídě Classic & Flex (na evropských letech) je povolen 1 kus zavazadla do 23 kg. Společnost neakceptuje zavazadlo těžší než 32 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Maximální rozměry příručního zavazadla jsou 55 x 40 x 23 cm, cestovní obal na šaty musí mít max. 57 x 54 x 15 cm. Společně s příručním zavazadlem si lze na palubu vzít malou kabelu nebo tašku na laptop s max. rozměry 40 x 30 x 10 cm. Při letech z a v rámci JAR platí speciální omezení zavazadla na 56 x 36 x 23 cm s váhou do 7 kg plus jedna tenká taška na laptop. Součet tří rozměrů odbaveného zavazadla nesmí přesáhnout 158 cm.
Online odbavení
Online check-in lze provést nejdříve 23 hodin před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let mohou sedět na klíně rodičů, nebo mít vlastní sedačku. V případě, že má dítě vlastní sedačku, si musí přinést odpovídající certifikovanou dětskou sedačku nebo autosedačku, která se vejde do prostoru sedadla (43 x 43 cm).
- Malé děti si mohou zdarma vzít skládací kočárek a děti do dvou let 1 kus odbaveného zavazadla do hmotnosti 23 kg (neplatí pro třídu Light).
- Děti od 2 do 11 let musí mít vlastní sedačku a platí dětský tarif.
- Děti od dvou let mohou na zavazadla využít stejné limity jako dospělí.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy s bezproblémovým průběhem těhotenství mohou letět až do konce 36. týdne těhotenství bez nutnosti zajistit si potřebná potvrzení. Přesto aerolinky doporučují ženám po 28. týdnu těhotenství nechat si vystavit lékařské potvrzení s datem porodu a prohlášením, že je žena schopná letu, a že těhotenství probíhá bez komplikací. Při očekávaném vícenásobném porodu lze letět do konce 32. týdne těhotenství.
Alitalia
Web
www.alitalia.com
Letecká aliance
SkyTeam (www.skyteam.com)
Kód IATA
AZ
Váhový limit
Příruční zavazadlo může vážit maximálně 8 kg. Kromě příručního zavazadla si můžete vzít na palubu malou příruční kabelu nebo tašku na laptop. Odbavené zavazadlo může vážit maximálně 23 kg nebo 32 kg v závislosti na cestovní třídě a destinaci. V cestovní třídě Light není povolené žádné odbavené zavazadlo.
Povolené rozměry zavazadel
Rozměry příručního zavazadla mohou být maximálně 55 x 35 x 25 cm (včetně koleček, držadel a kapes). Součet tří rozměrů odbaveného zavazadla nesmí překročit 158 cm.
Online odbavení
Online check-in lze provést již 30 hodin před odletem (u některých letů 24 hodin před odletem) a nejpozději 2 hodiny před odletem (u mezinárodních letů), respektive 1 hodinu před odletem (u vnitrostátních linek). V případě odletu z vybraných destinací nelze provést online odbavení vůbec.
Cestování s dětmi
- Skládací kočárky pro děti do 11 let je možné přepravovat zdarma.
- Děti do dvou let mohou cestovat na klíně rodičů za dětskou cenu letenky, případně na sedadle v dětské sedačce (rozměr 42 cm) za cenu dětské letenky.
- Pro dítě do 2 let, které bude během letu sedět dospělému na klíně, je možné vzít na palubu dodatečné příruční zavazadlo do hmotnosti 10 kg. Na dítě sedící na samostatném sedadle se vztahují limity zavazadel pro děti od 2 do 11 let.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy v dobré kondici mohou cestovat až do osmého měsíce těhotenství. Společnost Alitalia vyžaduje vyplněný a potvrzený formulář Medical Information Form (ne starší než 7 dnů od data odletu) v případech, že cestujete 4 týdny před plánovaným porodem nebo pokud těhotenství provázejí zdravotní komplikace nebo pokud očekáváte dvojčata. Po 28. týdnu těhotenství je těhotným ženám doporučeno cestovat s doprovodem.
SmartWings
Web
www.smartwings.com
Kód IATA
QS
Váhový limit
Povolený váhový limit na všech letech v ekonomické třídě je 8 kg u příručního zavazadla a 15 kg u odbaveného zavazadla. Jeden kus odbaveného zavazadla nesmí být těžší než 32 kg, součet váhových limitů je však možné pro více cestujících sčítat, takže například dva cestující mohou cestovat s jedním odbaveným zavazadlem o hmotnosti 30 kg. Za překročení váhového limitu se platí poplatek 6 EUR za kilo. Nadváhu zavazadla je nutné předem objednat při nákupu letenky nebo online (nejpozději však 24 hodin před odletem).
Povolené rozměry zavazadel
Maximální rozměry příručního zavazadla mohou být 56 x 45 x 25 cm. Kromě příručního zavazadla si na palubu můžete vzít malou kabelu nebo tašku na laptop s maximálními rozměry 40 x 30 x 15 cm a hmotností do 3 kg. Povolená délka jedné strany odbaveného zavazadla nesmí být větší než 150 cm, součet tří stran může být maximálně 250 cm. Za překročení povolených rozměrů zavazadel se platí poplatek 59 EUR.
Online odbavení
Online odbavení je možné nejdříve 30 hodin a nejpozději 60 minut před plánovaným odletem a týká se letů s číselným rozmezím QS1000-1209 a QS1212-1261 a letů partnerských společností operovaných SmartWings. Online se nemohou odbavit cestující bez čísla elektronické letenky a osoby vyžadující speciální asistenci na letišti.
Cestování s dětmi
- Děti do 2 let nemají nárok na vlastní zavazadla, zdarma jim však můžete vzít autosedačku nebo dětskou postýlku.
- Dětem můžete vzít vlastní certifikovanou sedačku, musíte mít ovšem rezervované sedadlo (lze rezervovat telefonicky), děti do dvou let mohou cestovat na klíně rodičů.
Cestování v těhotenství
Společnost vyžaduje lékařské potvrzení nebo těhotenskou knížku, ze kterých je zřejmé, ve kterém měsíci se těhotná žena v době letu nachází. Bez těchto dokumentů nebude cestující přeprava umožněna. Při rezervaci musí těhotná žena informovat aerolinky o svém zdravotním stavu. Se SmartWings nelze letět po 34. týdnu těhotenství (po 28. týdnu u vícenásobných těhotenství).
Některé další poplatky
- Změna letu, 2200 CZK na osobu při letech po Evropě, 2750 CZ na osobu při letech mimo Evropu.
- Výběr sedadla, 390 CZK sedadlo standard, 760 CZK sedadlo premium.
Air France
Web
www.airfrance.com
Letecká aliance
SkyTeam (www.skyteam.com)
Kód IATA
AF
Váhový limit
Váha příručního zavazadla a dalšího příslušenství, které si s sebou berete na palubu, nesmí překročit 12 kg. Váhový limit odbaveného zavazadla je 23 kg (v rámci letenky Economy a Premium economy) a 32 kg (v rámci letenky Business a La premiére).
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo musí mít maximální rozměry 55 x 35 x 25 cm (včetně držadel, kapes a koleček). Společně s příručním zavazadlem si můžete vzít menší tašku na laptop nebo foťák s maximálními rozměry 40 x 30 x 15 cm. Součet rozměrů odbaveného zavazadla nesmí překročit 158 cm. Za překročení tohoto čísla až do součtu rozměrů 300 cm se platí poplatek.
Online odbavení
Online odbavení lze využít nejdříve 30 hodin (24 hodin u letů z Atlanty a Detroitu) před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let mohou cestovat na klíně rodičů bezplatně v rámci Francie a za sníženou cenu letenky pro dospělého na mezinárodních letech. Pro dítě do dvou let, které cestuje na vašem klíně, je povoleno vzít si na palubu příruční zavazadlo o váze max. 12 kg, jehož rozměry nepřesahují 55 x 35 x 25 cm a další zavazadlo do hmotnosti 10 kg (pokud dítě necestuje na Light fare ticket). Na děti do dvou let s vlastním sedadlem se vztahují stejné limity zavazadel jako na dospělé. Bez poplatku si lze vzít skládací kočárek odpovídajících rozměrů nebo dětskou sedačku.
Cestování v těhotenství
Žádné omezení, pouze soubor doporučení.
Lufthansa
Web
www.lufthansa.com
Letecká aliance
Star Alliance (www.staralliance.com)
Kód IATA
LH
Váhový limit
Příruční zavazadlo může vážit maximálně 8 kg. Odbavené zavazadlo může vážit maximálně 23 kg (až 32 kg ve třídě Business a First Class). V rámci letenky Light fare na linkách z Evropy do USA a Kanady se za odbavené zavazadlo platí. Letenka Economy Light na evropských linkách nezahrnuje žádné odbavené zavazadlo.
Povolené rozměry zavazadel
Rozměry příručního zavazadla mohou být maximálně 55 x 40 x 23 cm, cestovní obal na šaty musí mít max. 57 x 54 x 15 cm. Společně s příručním zavazadlem si lze na palubu vzít malou kabelu nebo tašku na laptop s max. rozměry 30 x 40 x 10 cm. Součet tří rozměrů odbaveného zavazadla nesmí přesáhnout 158 cm.
Online odbavení
Online check-in lze provést nejdříve 23 hodin před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do 2 let mají nárok na 1 odbavené zavazadlo do hmotnosti 23 kg a součtu rozměrů 158 cm (neplatí pro třídu Economy Light). Kromě toho jim můžete vzít skládací kočárek nebo dětský koš nebo autosedačku. Pokud děti do 2 let cestují na autosedačce, zaplatí cenu dětské letenky. Děti do dvou let, které cestují na klíně rodičů, neplatí nic při cestách v rámci Německa a 10% z ceny letenky na ostatních linkách.
- Děti od 2 let mohou využívat stejné limity na zavazadla jako dospělí.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy s bezproblémovým průběhem těhotenství mohou letět až do konce 36. týdne těhotenství bez nutnosti zajistit si potřebná potvrzení. Přesto aerolinky doporučují ženám po 28. týdnu těhotenství nechat si vystavit lékařské potvrzení s datem porodu a prohlášením, že je žena schopná letu, a že těhotenství probíhá bez komplikací. Při očekávaném vícenásobném porodu lze letět do konce 28. týdne těhotenství.
British Airways
Web
www.britishairways.com
Letecká aliance
One World (www.oneworld.com)
Kód IATA
BA
Váhový limit
Příruční zavazadlo může mít maximální hmotnost 23 kg. Na většině letů v ekonomické třídě je povoleno jedno odbavené zavazadlo do hmotnosti 23 kg. V závislosti na typu letenky a destinaci se limit může zvýšit. Ve třídě Basic není zahrnuto odbavené zavazadlo, můžete si jej ale přikoupit.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo může mít maximální rozměry 56 x 45 x 25 cm, kromě něj si můžete vzít ještě kabelu nebo tašku na laptop o maximálních rozměrech 40 x 30 x 15 cm (při letu do/z Brazílie 45 x 36 x 20 cm). Odbavené zavazadlo může mít maximální rozměry 90 x 75 x 43 cm (včetně koleček, kapes a držadel).
Online odbavení
Online check-in lze využít nejdříve 24 hodin před odletem.
Cestování s dětmi
- Dětem do dvou let můžete vzít extra zavazadlo s věcmi potřebnými během letu.
- Na děti od 2 do 11 let se vztahují stejné limity příručních zavazadel, jako na dospělé.
- Dětem do 11 let je povoleno vzít skládací kočárek (max. rozměry 117 x 38 x 38 cm) a dětskou autosedačku.
Cestování v těhotenství
Společnost umožňuje cestovat těhotným ženám do konce 36. týdne těhotenství (pokud čeká jedno dítě) a do konce 32. týdne (pokud čeká více než jedno dítě). Aerolinky doporučují vzít s sebou lékařské potvrzení o bezproblémovém průběhu těhotenství a plánovaném datu porodu.
Turkish Airlines
Web
www.turkishairlines.com
Letecká aliance
Star Alliance (www.staralliance.com)
Kód IATA
TK
Váhový limit
Příruční zavazadlo může vážit maximálně 8 kg. Kromě jednoho příručního zavazadla si na palubu můžete vzít 1 tašku na laptop nebo kameru. Odbavené zavazadlo může vážit maximálně 20 kg v ekonomické třídě a 15 kg s tarifem Promotional na letech v rámci Turecka a 20 kg ve třídách Economy a Comfort na mezinárodních letech (u některých destinací je limit navýšen). Žádné zavazadlo nesmí vážit více jak 32 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Maximální povolený limit rozměrů příručního zavazadla je 55 x 40 x 23 cm. Součet tří rozměrů odbaveného zavazadla nesmí překročit 158 cm.
Online odbavení
Online check-in lze provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 90 minut před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let si mohou vzít zdarma jedno odbavené zavazadlo do hmotnosti 10 kg na vnitrostátních linkách, 10 kg plus jeden skládací kočárek (max 115 cm) na mezinárodních linkách (kromě letů do USA) a až 23 kg plus skládací kočárek na linkách do USA. Na palubu si mohou vzít i jeden kus příručního zavazadla (8 kg, 55 x 40 x 23 cm). Děti do dvou let mohou cestovat na klíně rodičů nebo cestovat ve vlastní sedačce (rozměry max. 40 x 40 cm) za cenu dětské letenky.
Cestování v těhotenství
Ženy mohou cestovat do konce 27. týdne těhotenství bez nutnosti předkládat lékařské potvrzení. Ženy očekávající jedno dítě si musí vyřídit potvrzení lékaře, pokud cestují mezi 28. a 35. týdnem těhotenství. Po 35. týdnu těhotenství již nemohou letět. Ženy očekávající vícenásobný porod musí mít stejné potvrzení již mezi 28. a 31. týdnem. Potvrzení od lékaře nesmí být starší 7 dnů před odletem a mělo by být v turečtině a angličtině.
KLM
Web
www.klm.com
Letecká aliance
SkyTeam (www.skyteam.com)
Kód IATA
KL
Váhový limit
Příruční zavazadlo spolu s menší taškou nesmí dohromady překročit 12 kg (18 kg ve třídě Business). Odbavené zavazadlo může vážit maximálně 23 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Rozměry příručního zavazadla mohou být maximálně 55 x 35 x 25 cm. Spolu s ním si můžete vzít na palubu menší kabelu nebo tašku na laptop s maximálními rozměry 40 x 30 x 15 cm. Součet rozměrů odbaveného zavazadla nesmí být vyšší než 158 cm. Počet odbavených zavazadel závisí na typu letenky, cílové destinaci a úrovni členství ve věrnostním programu. Pokud není zavazadlo zahrnuto v ceně letenky, lze si jej dodatečně přikoupit online (vždy vyjde levněji) nebo na letišti. Poplatek zaplatíte také za zavazadlo navíc a za nadváhu zavazadla (max. do 32 kg).
Online odbavení
Online check-in lze provést nejdříve 30 hodin (24 hodin u letů do/z USA) a nejpozději 1 hodinu před odletem.
Cestování s dětmi
- Na děti s vlastním sedadlem se vztahují stejné limity zavazadel, jako na dospělé, kromě toho si mohou vzít skládací kočárek (max. 15 x 30 x 100 cm) a dětskou autosedačku.
- Děti do dvou let, cestující na klíně rodičů, si mohou vzít 1 příruční zavazadlo o rozměrech 55 x 35 x 25 cm a maximální hmotností 12 kg, 1 odbavené zavazadlo s maximální hmotností 10 kg, skládací kočárek (max. 15 x 30 x 100 cm) a dětskou autosedačku.
- Rezervace sedadla pro dítě do 1 roku není možná po internetu a je třeba kontaktovat zákaznické centrum KLM.
- Každé dítě si s sebou na palubu může vzít dětskou sedačku nebo autosedačku odpovídajících rozměrů (šířka max. 42 cm). Z tohoto důvodu je třeba před letem kontaktovat telefonní zákaznické centrum nebo místní pobočku KLM.
Cestování v těhotenství
Společnost KLM nedoporučuje cestovat letadlem po 36. týdnu těhotenství. Pokud se očekává vícenásobný porod, doporučuje se konzultovat let s lékařem. Pokud se vyskytly během těhotenství problémy, je třeba mít lékařské potvrzení o způsobilosti letět letadlem.
Condor
Web
www.condor.com
Kód IATA
DE
Váhový limit
Váha příručního zavazadla nesmí překročit 6 kg (v ekonomické třídě), 10 kg (ve třídě Premium) a 12 kg (ve třídě Business). Váhový limit u odbaveného zavazadla závisí na třídě, ve které máte zakoupenou letenku a také na tom, v jaké z 5 zón se nachází vaše cílová destinace. Například letenky do zóny 1 (Francie, pevninské Španělsko, pevninské Portugalsko, Balkán, Baleáry) nezahrnují žádné odbavené zavazadlo v nejnižší třídě Economy light, zavazadlo do hmotnosti 20 kg ve třídě Economy classic a zavazadlo do hmotnosti 25 kg ve třídě Premium.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo může mít maximální rozměry 55 x 40 x 20 cm. Kromě příručního zavazadla si můžete vzít také menší kabelu nebo tašku na laptop. Součet všech tří rozměrů odbaveného zavazadla nesmí překročit 158 cm.
Online odbavení
Online odbavení lze provést pouze u odletů z vybraných letišť, a to nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let nejsou oprávněny vzít si na palubu žádné vlastní příruční zavazadlo, děti do dvou let si mohou vzít odbavené zavazadlo o hmotnosti maximálně 10 kg (platí pro všechny třídy při letech v zónách 1-4). Společnost Condor požaduje rezervaci sedadla pro děti do dvou let s vlastní certifikovanou dětskou autosedačkou. Za toto sedadlo zaplatíte cenu dětské letenky.
- Na děti od dvou let se vztahují stejné limity zavazadel jako na dospělé.
- Kočárky, dětské postýlky a podobně lze přepravovat v zavazadlovém prostoru. Zdarma si můžete vzít maximálně 2 kusy tohoto dětského vybavení.
Cestování v těhotenství
Na palubách letadel společnosti Condor můžete letět až do konce 28. týdne těhotenství, aniž byste museli předkládat nějaká potvrzení nebo prohlášení (pokud vaše těhotenství probíhá bez komplikací). Lékařské potvrzení (ne starší 10 dnů od data odletu), potvrzující zdravotní způsobilost k letu a předpokládané datum porodu, musí mít všechny těhotné ženy, které hodlají cestovat mezi 29. a 36. týdnem těhotenství (32. týdnem v případě vícenásobného těhotenství). Od 37. týdne těhotenství, respektive 33. týdne v případě vícenásobného těhotenství, již nelze letět.
Qatar Airways
Web
www.qatarairways.com
Letecká aliance
One World (www.oneworld.com)
Kód IATA
QR
Váhový limit
Příruční zavazadlo v ekonomické třídě nesmí vážit více jak 7 kg (respektive 10 kg na letech z Brazílie). Ve třídách Business a First jsou povolena 2 příruční zavazadla o celkové hmotnosti 15 kg. Kromě příručního zavazadla si můžete vzít menší kabelu nebo tašku na laptop. Na většině letů v ekonomické třídě si můžete nechat odbavit zavazadlo do hmotnosti 30 kg, respektive 40 kg ve třídě Business a 50 kg ve třídě First. Výjimkou jsou některé lety ze Severní a Jižní Ameriky a Afriky, podrobnosti o váhových limitech na těchto letech najdete zde. Žádné jedno zavazadlo nesmí vážit více jak 32 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo, které si cestující mohou vzít na palubu, nesmí překročit rozměry 50 x 37 x 25 cm. Na většině letů nesmí odbavené zavazadlo překročit součet rozměrů tří jeho stran 300 cm.
Online odbavení
Online check-in lze provést nejdříve 48 hodin (24 hodin u letů do/z USA) a nejpozději 90 minut před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let mohou cestovat na klíně rodičů nebo mít vlastní sedadlo s autosedačkou. Děti v této věkové kategorii si mohou vzít jedno odbavené zavazadlo s celkovou hmotností 10 kg a součtem rozměrů 115 cm (u letů do/z Argentiny, Brazílie a USA 23 kg / 115 cm). Kromě toho si mohou vzít skládací kočárek nebo skládací přenosnou postýlku.
- Děti starší 2 let mohou cestovat v autosedačce. Děti od 2 do 11 let cestují na dětskou letenku, v tomto případě se na ně vztahují stejné limity zavazadel, jako na dospělé.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy do 28. týdne (včetně) těhotenství s bezproblémovým průběhem těhotenství mohou cestovat bez jakýchkoli omezení. Pro cesty mezi 29. a 32. týdnem těhotenství je třeba doložit lékařské potvrzení a v případě vícečetného těhotenství také formulář MEDIF. Těhotné ženy od 36. týdne těhotenství (33. týdne v případě vícečetného těhotenství) nemohou cestovat na palubách letadel Qatar Airways.
Easyjet
Web
www.easyjet.com
Kód IATA
U2
Váhový limit
Na příruční zavazadlo se nevztahuje váhový limit. Hmotnost odbaveného zavazadla (není zahrnuto ve standardní ceně letenek) je max. 23 kg (kromě sportovního a zdravotnického vybavení). Online můžete zaplatit za zavazadlo do 15 kg (od 8.99 do 29.99 GBP) nebo za zavazadlo do 23 kg (od 13.99 do 33.99 GBP nebo 37 GBP při check-inu na letišti nebo 47 GBP u nástupní brány do letadla). Další kilogramy je možné přikoupit (12 GBP za každé 3 kila), celková váha zavazadla však nesmí překročit 32 kg. Za každý kilogram nadváhy se platí poplatek 10 GBP.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo může mít max. rozměr 56 x 45 x 25 cm (včetně koleček a držadel), majitelé letenek ve třídě Flexi, karet Easyjet plus a zákazníci, kteří si rezervovali komfortnější sedadla Upfront a Extra Legroom si mohou vzít navíc na palubu kabelu nebo tašku na laptop s max. rozměry 45 x 36 x 20 cm. U odbaveného zavazadla (není zahrnuto ve standardní ceně letenek) nesmí součet tří rozměrů zavazadla přesáhnout 275 cm.
Online odbavení
Odbavit online se můžete zdarma, a to nejdříve 30 dnů a nejpozději 2 hodiny před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti cestující na klíně rodičů nemají nárok vzít si odbavené zavazadlo.
- Děti do 2 let si mohou na palubu vzít malé příruční zavazadlo s max. rozměry 45 x 36 x 20 cm, které je nutné umístit pod sedadlo před vámi.
- Děti do dvou let i děti nad 2 roky, kterém mají vlastní sedadlo, mají nárok na stejný počet zavazadel jako dospělí.
- Cestující s dětmi do 5 let si mohou vzít na palubu autosedačku, podsedák, nosítko nebo skládací kočárek.
- Děti do dvou let, cestující na klíně rodičů nemusí mít vlastní letenku, děti do dvou let, které mají své vlastní sedadlo musí mít vytištěnou vlastní letenku.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy (očekávající jedno dítě) mohou cestovat do konce 35. týdne těhotenství, ženy očekávající více než jedno dítě mohou cestovat do konce 32. týdne. Potvrzení od lékaře není nutné, ale pokud se během těhotenství vyskytly nějaké zdravotní problémy, měl by být případný let konzultován s lékařem.
Některé další poplatky
- Změna jména (více než 60 dnů před odletem) 20 GBP online, 25 GBP přes call centrum
- Změna jména (méně než 60 dnů před odletem) 47 GBP online, 52 GBP přes call centrum
- Změna data nebo času (více než 60 dnů před odletem) 17 GBP + doplatek za rozdíl v ceně letenky (online), 22 GBP + doplatek za rozdíl v ceně letenky (přes call centrum)
- Změna data nebo času (méně než 60 dnů před odletem mezi 2. zářím a 14. červnem) 32 GBP + doplatek za rozdíl v ceně letenky (online), 37 GBP + doplatek za rozdíl v ceně letenky (přes call centrum)
- Změna data nebo času (méně než 60 dnů před odletem mezi 15. červnem a 1. zářím) 47 GBP + doplatek za rozdíl v ceně letenky (online), 52 GBP + doplatek za rozdíl v ceně letenky (přes call centrum)
- Poplatek za sedadlo v první řadě (extra legroom), od 12.99 do 29.99 GBP
- Poplatek za zvýhodněná sedadla v přední části (extra legroom), od 8.99 do 24.99 GBP
- Poplatek za ostatní sedadla, od 1.99 do 7.99 GBP
Ostatní
Pokud se společností Easyjet létáte častěji, můžete si pořídit kartu Easyjet plus. Karta Easyjet plus stojí 199 GBP na rok a svému majiteli zaručuje prioritní odbavení, bezplatný výběr sedadla v letadle, zrychlený průběh bezpečnostních kontrol na letišti, prioritu při nástupu do letadla, možnost vzít si na palubu další příruční zavazadlo a další výhody.
Eurowings
Web
www.eurowings.com
Kód IATA
EW
Váhový limit
Příruční zavazadlo může vážit maximálně 8 kg. Odbavené zavazadlo může mít maximálně 23 kg (ve třídě BASIC zaplatíte od 8 EUR, ve třídách SMART a BEST je zahrnuto v ceně letenky). V nejvyšší třídě BIZ se limit zvyšuje až na 32 kg. Za překročení váhového limitu prvního zavazadla (max. o 9 kg) zaplatíte 50 EUR u krátkých a středních letů, 100 EUR u delších letů.
Povolené rozměry zavazadel
Povolený rozměr příručního zavazadla je 55 x 40 x 23 cm. Obal na oblek musí splňovat rozměry 57 x 54 x 15 cm. Kromě příručního zavazadla si každý cestující smí vzít menší kabelu nebo tašku na laptop s maximálními rozměry 40 x 30 x 10 cm.
Online odbavení
Online odbavení lze provést již 72 hodin před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti si mohou na palubu vzít dětskou sedačku, musí mít však rezervovanou vlastní sedačku (u dětí do dvou let je tato rezervace možná pouze prostřednictvím call centra). Děti do dvou let mohou cestovat i na klíně rodičů.
- Každé dítě si může vzít zdarma buď skládací kočárek, dětskou sedačku nebo cestovní bassinet.
- Na děti do 12 let se vztahují stejná pravidla pro zavazadla jako pro dospělé, dokonce i v případě, že dítě nemá vlastní sedadlo.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy mohou cestovat maximálně do konce 36. týdne těhotenství, přičemž musí předložit potvrzení o bezproblémovém průběhu těhotenství. Po 36. týdnu těhotenství již není možné cestovat na palubě letadel Eurowings.
Některé další poplatky
- Změna dat letu, 70 EUR u krátkých a středních letů, 90 EUR u delších letů
- Změna jména, 70 EUR u krátkých a středních letů, 120 EUR u delších letů
Austrian Airlines
Web
www.austrian.com
Letecká aliance
Star Alliance (www.staralliance.com)
Kód IATA
OS
Váhový limit
Na palubu si smíte vzít jedno příruční zavazadlo s maximální hmotností 8 kg (ve třídách Economy a Premium Economy) a 2 příruční zavazadla se stejným váhovým limitem ve třídě Business. Na evropských linkách si můžete nechat odbavit 1 zavazadlo do hmotnosti 23 kg ve třídě Economy Classic & Flex (žádné zavazadlo ve třídě Economy light), na transkontinentálních linkách si můžete nechat odbavit 1 zavazadlo do hmotnosti 23 kg ve třídě Economy a 2 zavazadla do 23 kg ve třídě Premium economy.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo může mít maximální rozměry 55 x 40 x 23 cm, kromě něho si můžete vzít příruční kabelu nebo tašku na laptop o rozměrech 40 x 30 x 10 cm. Součet tří rozměrů u odbaveného zavazadla nesmí překročit 158 cm.
Online odbavení
Online check-in je možné provést u většiny destinací 47 hodin před odletem, u vybraných destinací jen 24 hodin před odletem a u některých vůbec.
Cestování s dětmi
- Cestujete-li s dítětem do dvou let, můžete si sebou na palubu vzít dětský koš nebo autosedačku nebo skládací kočárek s hmotností do 10 kg.
- Dítěti do dvou let je povoleno stejné množství odbavených zavazadel se stejnými limity, jako u dospělých (v ekonomické třídě na transkontinentálních linkách) a žádné zavazadlo ve třídě Economy Light nebo 1 zavazadlo do 23 kg ve třídě Economy Classic & Flex na evropských letech.
Cestování v těhotenství
Aerolinky akceptují těhotné ženy, které mají více jak 4 týdny do porodu.
Brussels Airlines
Web
www.brusselsairlines.com
Letecká aliance
Star Alliance (www.staralliance.com)
Kód IATA
SN
Váhový limit
V ekonomické třídě je povolen jeden kus příručního zavazadla do 12 kg plus malá kabela nebo taška na laptop (součet obou zavazadel v cestovní třídě Flex&Fast nesmí překročit 12 kg). Na charterových letech (lety SN1001-1200) je povolený limit jen 6 kg. Váha odbaveného zavazadla nesmí přesáhnout 32 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo nesmí překročit rozměry 55 x 40 x 23 cm, druhé menší osobní zavazadlo pak rozměry 40 x 30 x 10 cm. Součet tří stran odbaveného zavazadla nesmí překročit 158 cm (včetně koleček, držadel a kapes). Povolené množství odbavených zavazadel závisí na cestovní třídě, cílové destinaci a úrovni členství ve věrnostním programu. Za překročení váhových nebo rozměrových limitů se platí poplatek ve výši 45 EUR za kus.
Online odbavení
Online check-in lze provést u všech letů Brussels Airlines, kromě letů z Bastie, Ibizy a Olbie, a to nejdříve 24 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let, které sedí na klíně rodičů a nemají vlastní sedadlo, si mohou vzít jedno zavazadlo do hmotnosti 23 kg (kromě třídy Check&Go), avšak žádné příruční zavazadlo. Rodiče však mohou vzít dětem zdarma dětský přenosný koš nebo skládací kočárek nebo autosedačku a také jídlo pro kojence.
- Na děti od dvou let se vztahují stejné limity jako na dospělé, cestující v dané třídě.
Cestování v těhotenství
Ženy s bezproblémovým těhotenstvím mohou létat až do doby 4 týdnů (do 36. týdne včetně) od předpokládaného data porodu, o čemž je třeba předložit lékařské potvrzení s předpokládaným datem porodu. Od 37. týdne těhotenství není možné s těmito aerolinkami letět. Ženám po 28. týdnu těhotenství je doporučeno zajistit si lékařské osvědčení, zahrnující potvrzení o bezproblémovém těhotenství, očekávaném datu porodu a o tom, že těhotenství nebrání cestování letadlem. Tato lékařská zpráva je vyžadována v případech komplikací během těhotenství a pro všechny těhotné, očekávající dvojčata a vícerčata. Pokud nebude mít těhotná žena potřebné dokumenty k dispozici, může být z letu vyloučena.
Finnair
Web
www.finnair.com
Letecká aliance
One World (www.oneworld.com)
Kód IATA
AY
Váhový limit
Maximální kombinovaná váha příručních zavazadel je 8 kg (10 kg ve třídě Business a pro členy Finnair Plus Platinum Lumo, Platinum, Gold a Silver). Odbavené zavazadlo může vážit maximálně 23 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo může mít maximální rozměry 56 x 45 x 25 cm, kromě něho si můžete vzít další malé příruční zavazadlo (taška na laptop) s max. velikostí 40 x 30 x 15 cm. Součet tří rozměrů odbaveného zavazadla nesmí překročit 158 cm. Kolik zavazadel si lze bezplatně vzít závisí na třídě letenky a destinaci. V ekonomické třídě Light se limit nevztahuje na žádné zavazadlo (lze přikoupit za poplatek), v ekonomické třídě Value, Basic, Standard se vztahuje na 1 kus zavazadla, v ekonomické třídě Pro/Flexible na 1-2 kusy (v závislosti na destinaci).
Online odbavení
U vybraných letů lze provést online check-in nejdříve 36 hodin (u letů do/z USA 24 hodin) před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let bez rezervace sedadla nemohou mít žádné příruční zavazadlo a maximálně jedno odbavené zavazadlo do hmotnosti 23 kg (kromě třídy Economy Light). Kromě toho si mohou vzít skládací kočárek a bezpečností sedačku. Dětem do dvou let můžete rezervovat sedadlo a vzít odpovídající sedačku (před tím je třeba získat potvrzení od zákaznického centra Finnair).
- Na děti s vlastním sedadlem se vztahují stejné zavazadlové limity jako na dospělé cestující ve stejné třídě.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy mohou cestovat na palubách letadel Finnair až do 36. týdne těhotenství nebo do 38. týdne těhotenství pokud se jedná o krátký let v rámci Finska nebo Skandinávie. Po 28. týdnu těhotenství je třeba dodat lékařské potvrzení o tom, že těhotenství probíhá bez komplikací.
Norwegian
Web
www.norwegian.com
Kód IATA
DY
Váhový limit
Povolená váha příručního zavazadla je maximálně 8 kg při letu do/z Dubaje a dále maximální kombinovaná váha 10 kg ve třídách Low Fare, Low Fare+ a Premium a 15 kg ve třídách Flex a Premium Flex. Povolený bezplatný počet kusů odbavených zavazadel závisí na destinaci a typu letenky. Ve třídě Low Fare není povoleno žádné zavazadlo (lze přikoupit), ve třídě Low Fare+ je povolen 1 kus zavazadla do hmotnosti 20 kg, ve třídě Flex, Premium a Premium Flex jsou povoleny dva kusy odbavených zavazadel, každý do hmotnosti 20 kg. Jakékoliv odbavené zavazadlo nesmí být lehčí než 2 kg a těžší než 32 kg. Celková hmotnost všech odbavených zavazadel nesmí přesáhnout 64 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo musí mít rozměry maximálně 55 x 40 x 23 cm, kromě příručního zavazadla si lze vzít jednu malou kabelu nebo tašku na laptop s max. rozměry 25 x 33 x 20 cm. Odbavené zavazadlo může mít max. rozměry 250 x 79 x 112 cm s max. obvodem 300 cm.
Online odbavení
Online check-in lze u vybraných letů provést nejdříve 24 hodin před odletem.
Cestování s dětmi
- Dětem do dvou let není povoleno vzít si na palubu příruční zavazadlo, rodiče však mohou dětem vzít odpovídající množství jídla a pití. Odbavené zavazadlo může mít max. 5 kg a může být součástí zavazadla dospělého nebo cestovat samostatně. Děti do dvou let si také mohou bezplatně přinést odpovídající dětskou autosedačku a skládací kočárek.
- Děti od 2 do 11 let cestují na dětskou letenku a mohou si vzít příruční a odbavená zavazadla v souladu s tarifem své letenky. Kromě toho si mohou vzít certifikovanou dětskou autosedačku a skládací kočárek.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy mohou cestovat až do doby 4 týdnů před plánovaným porodem bez potřeby lékařského potvrzení. V době od 4 do 2 týdnů před porodem nesmí těhotné ženy nastoupit na let delší než 4 hodiny a musí mít lékařské potvrzení stvrzující, že zdravotní stav umožňuje let. Těhotným ženám je zakázáno letět dva a méně týdnů před porodem.
ČSA
Web
www.csa.cz
Letecká aliance
SkyTeam (www.skyteam.com)
Kód IATA
OK
Váhový limit
Příruční zavazadlo může mít maximální hmotnost 8 kg. Kromě příručního zavazadla si můžete vzít ještě menší kabelu, aktovku nebo tašku na laptop do hmotnosti 3 kg (neplatí pro cestování ve třídě LITE Economy). Odbavené zavazadlo může vážit maximálně 23 kg ve třídách Economy Plus a Flex (ve třídě Economy Lite není zahrnuto žádné zavazadlo) a maximálně 32 kg ve třídách Business. Žádné zavazadlo nesmí vážit více jak 32 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo musí mít rozměry maximálně 55 x 45 x 25 cm (včetně kapes, držadel a koleček), menší příruční zavazadlo pak maximální rozměry 40 x 30 x 15 cm. Žádné odbavené zavazadlo nesmí překročit součet rozměrů tří stran 250 cm.
Online odbavení
Online odbavení lze provést u letů provozovaných ČSA a označených OK 0001-2999, a to nejdříve 30 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do dvou let, které cestují na klíně rodičů, si nemohou vzít žádné příruční zavazadlo, ale mohou si vzít 1 odbavené zavazadlo do hmotnosti 10 kg a součtem rozměrů tří stran maximálně 115 cm (pouze ve třídách Economy Plus a Flex a Business). Děti do dvou let, které mají rezervovanou vlastní sedačku, si mohou vzít stejná příruční a odbavená zavazadla, jako dospělí a také certifikovanou autosedačku. Všem dětem můžete vzít navíc skládací kočárek nebo přenosný koš.
- Na děti od 2 do 12 let se vztahují stejné limity pro přepravu příručních i odbavených zavazadel, jako na dospělé. Pro dítě můžete vzít zdarma skládací kočárek.
Cestování v těhotenství
U bezproblémových těhotenství je možné cestovat až do konce 34. týdne těhotenství (do konce 28. týdne u vícečetného těhotenství). Pro případné ověření týdne těhotenství je třeba cestovat s těhotenskou knížkou nebo potvrzením od lékaře.
Fly Dubai
Web
www.flydubai.com
Kód IATA
FZ
Váhový limit
V ekonomické třídě jeden kus příručního zavazadla s maximální hmotností 7 kg. Příruční zavazadlo spolu s menší taškou nesmí překročit limit 10 kg. Ve třídě Business můžete mít dvě příruční zavazadla s max. kombinovanou váhou 14 kg. V ekonomické třídě se za odbavené zavazadlo do hmotnosti 20 kg platí (nebo je již zahrnuto v ceně letenky) v závislosti na třídě, ve které je letenka koupena. Podle obsazenosti letu je možné připlatit za další zavazadla (celkem až 3) s maximální hmotností 30 nebo 40 kg. Jedno zavazadlo nesmí vážit více jak 32 kg. Ve třídě Business máte nárok na 3 odbavená zavazadla s max. kombinovanou hmotností 40 kg.
Povolené rozměry zavazadel
V ekonomické třídě jeden kus příručního zavazadla s maximálními rozměry 55 x 38 x 20 cm. Kromě toho je možné si vzít tašku na laptop nebo menší kabelu, jejíž rozměr nesmí překročit 25 x 33 x 20 cm nebo jednu tašku z duty free obchodu. Odbavené zavazadlo může mít rozměry max. 75 x 55 x 35 cm.
Online odbavení
Online check-in je možný u odletů z vybraných destinací nejdříve 24 hodin a nejpozději 90 minut před odletem.
Cestování s dětmi
- Na palubách letadel Fly Dubai můžete letět s dětmi staršími 7 dnů.
- Děti do dvou let si smějí vzít na palubu příruční zavazadlo do hmotnosti 5 kg, s maximálními rozměry 55 x 38 x 20 cm a odbavené zavazadlo do hmotnosti 10 kg. Společnost akceptuje skládací kočárky, pokud je na palubě dost místa a kočárek nebude omezovat ostatní pasažéry a posádku.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy mohou s Fly Dubai letět jen do konce 28. týdne.
TAP Portugal
Web
www.flytap.com
Letecká aliance
Star Alliance (www.staralliance.com)
Kód IATA
TP
Váhový limit
Ve třídě Economy je povolen 1 kus příručního zavazadla s max. hmotností 8 kg, ve třídě Executive pak 2 kusy s celkovou hmotností 16 kg. Kromě příručního zavazadla můžete mít další menší zavazadlo o max. váze 2 kg. (Při letech do/z Venezuely nebo Brazílie můžete mít jen 1 kus do 10 kg). Ve třídě Classic si můžete nechat odbavit 1 ks zavazadla s max. hmotností 23 kg (na transkontinentálních linkách 2 kusy o hmotnosti 23 kg) a ve třídě Executive 2 kusy o hmotnosti max. 32 kg.
Povolené rozměry zavazadel
Příruční zavazadlo může mít max. rozměry 55 x 40 x 20 cm, přičemž součet tří rozměrů nesmí překročit 115 cm. Kromě příručního zavazadla je možné vzít si na palubu menší kabelu nebo tašku na laptop s max. rozměry 40 x 30 x 10 cm. Součet tří rozměrů odbaveného zavazadla nesmí překročit 158 cm.
Online odbavení
Online check-in lze provést nejdříve 36 hodin před odletem.
Cestování s dětmi
- Děti do 2 let mohou sedět na klíně rodičů nebo cestovat v dětské autosedačce, což ovšem vyžaduje koupi dětské letenky. Děti si mohou vzít příruční zavazadlo do hmotnosti 10 kg (kromě třídy Discount) a pouze skládací kočárek, dětskou sedačku nebo dětský koš jako odbavené zavazadlo.
- Děti do 5 let věku, s rezervací sedadla, si mohou na palubu přinést vlastní certifikovanou sedačku nebo autosedačku (základna nesmí přesahovat 40 x 40 cm), o čemž musí být dopravce informován nejpozději 24 hodin před odletem.
- Děti od 2 do 12 let mají stejné nároky na zavazadla, jako dospělí.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy s bezproblémovým průběhem těhotenství mohou letět až do 36. týdne těhotenství (32. týdnu v případě vícečetného porodu). Od 28. týdne těhotenství je nutné předložit lékařské potvrzení s předpokládaným datem porodu a informací, že těhotenství probíhá bez komplikací, a že je těhotná žena schopná letu. Povolení lékaře TAP je třeba v případech, že se jedná o rizikové a komplikované těhotenství, cestující žena překročila 36. týden těhotenství, cestující žena překročila 32. týden a očekává vícenásobný porod, při riziku potratu nebo očekávaným rizikem při porodu. Ve všech těchto případech je třeba vyplnit formulář MEDIF, který musí schválit lékař TAP.
Ryanair
Web
www.ryanair.com
Kód IATA
FR
Limity pro příruční zavazadla
Na palubu letadel Ryanair si můžete vzít malou příruční tašku o rozměrech 40 x 20 x 25 cm a maximální hmotností do 5 kg. Pokud si vezmete další tašku nebo pokud vaše první taška nebude splňovat předepsané limity, zaplatíte navíc 25 EUR.
Cestující s letenkou Priority & 2 Cabin Bags si mohou zaplatit další příruční zavazadlo s maximálními rozměry 55 x 40 x 20 cm a hmotností do 10 kg. I ostatní cestující si mohou koupit a odbavit zavazadlo do hmotnosti do 10 kg.
Nově je možné si za cenu od 25 EUR nechat odbavit zavazadlo o hmotnosti až 20 kg a rozměrech 119 x 81 x 119 cm.
Koupené váhové limity lze sdílet mezi pasažéry, kteří cestují v rámci jedné rezervace. Pokud si například dva cestující zaplatí dva 15 kg limity, může jeden cestovat s 18 kg zavazadlem a druhý s 12 kg zavazadlem. Zavazadla těžší než 32 kg nelze přepravovat. Za zavazadlo s nadváhou zaplatíte 11 EUR za každé kilo navíc.
Online odbavení
Online check-in lze provést nejdříve 2 dny a nejpozději 2 hodiny před odletem (pokud nemáte rezervaci sedadla), respektive 60 dnů a 2 hodiny před odletem (pokud máte rezervovaná sedadla).
Cestování s dětmi
- Na palubě letadel společnosti Ryanair smí letět děti starší 8 dnů.
- Děti do dvou let platí za jednosměrný let poplatek 25 EUR. Dětem ve věku 8 dnů až 23 měsíců, které sedí na klíně rodičů, mohou vzít rodiče (kromě svých zavazadel) také dětské zavazadlo do hmotnosti 5 kg. Děti, které mají vlastní sedadlo, si mohou přinést odpovídající dětskou sedačku nebo autosedačku s pětibodovým pásem. Děti s vlastní sedačkou si mohou přinést jedno příruční zavazadlo do 10 kg plus malý batůžek a mohou si koupit i odbavené zavazadlo. Užití sedačky je třeba oznámit předem.
- Jednomu dítěti můžete vzít zdarma skládací kočárek plus dětskou sedačku, podsedák nebo cestovní postýlku. Za každé další dětské vybavení o maximální hmotnosti 20 kg se účtuje poplatek 15 EUR* za let.
- S každým sedadlem rezervovaným pro dospělého je možné zdarma rezervovat až 4 sedadla pro děti od 2 do 12 let.
Cestování v těhotenství
Těhotné ženy mohou cestovat do 28. týdne těhotenství. Pokud bezproblémové těhotenství dosáhne 28. týdne, je nutné před letem doložit potvrzení „Fit to fly“. Těhotné ženy nemohou letět po 36. týdnu těhotenství, respektive po 32. týdnu v případě očekávaného vícenásobného porodu.
Některé další poplatky
- Poplatek za check-in na letišti 55 EUR (zdarma pro cestující Business Plus)
- Poplatek za změnu letu od 35 do 65 EUR* v závislosti na sezóně a destinaci (ceny platí na osobu a jednosměrný let).
- Poplatek za změnu jména 115 EUR*
- Rezervace sedadla s extra místem pro nohy od 15 EUR.
- Rezervace předních sedadel od 13 EUR.
- Rezervace standardních sedadel od 4 EUR.
(* uvedené ceny jsou platné při rezervaci online, na letišti nebo přes call centrum jsou poplatky vyšší)