logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (max. 90 dní)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Další nemoci
Doporučené léky
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
300 - 500 Kč
Turistická sezóna
leden, únor, červen, červenec, srpen
Proč cestovat právě sem
pozorování horských goril
krásné přírodní scenérie
relativně bezpečná Afrika
Proč se zemi vyhnout
vysoké ceny permitů a vstupů do národních parků

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Kampala
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
23 ° 23 ° 23 ° 22 ° 22 ° 21 ° 21 ° 21 ° 22 ° 22 ° 22 ° 22 °
9 9 14 19 19 11 10 14 12 14 16 12

Uganda - Perla Afriky

Uganda je malá země v srdci Afriky a ačkoli jejím územím prochází rovník, díky nadmořské výšce od 1000 do 1500 metrů, ve které se většina území Ugandy nachází, panuje v zemi po celý rok velmi příjemné klima. I když je Uganda vnitrozemský stát, který nemá přístup k moři, nacházejí se zde velká jezera, jako Lake Victoria, největší jezero kontinentu, nebo Lake Albert. Stále více turistů přijíždí obdivovat krásné přírodní scenérie od sněhem pokrytých vrcholků pohoří Rwenzori, přes savany, džungle, čajové a kávové plantáže až po vodopády Murchison v západní Ugandě. Hlavním tahákem jsou ale výpravy za posledními skupinkami horských goril na světě, které přežívají ve vysoko položených deštných lesích. Kromě goril můžete spatřit šimpanze, vzácné kočkodany zlaté, více než 1000 druhů ptáků, hrochy, slony a množství dalších afrických zvířat. Majestátní Nil nebo lépe jeden z jeho zdrojů, je skvělým místem pro provozování raftingu nebo jízdy na kajaku.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Ugandě i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

V roce 2017 bylo stále možné získat víza na letišti i na všech hraničních přechodech, imigrační úředníci jsou většinou vstřícní a nápomocní. Uganda ale postupně přechází na e-visa systém. O víza si tedy pro jistotu zažádejte minimálně 5 dní předem na oficiálních stránkách www.visas.immigration.go.ug. Pozor na podvodné stránky. Při žádosti o e-visa musíte na web nahrát následující dokumenty: stranu pasu s vašimi údaji, průkazovou fotografii, zpáteční letenku, mezinárodní očkovací průkaz dokazující očkování proti žluté zimnice a plán cesty. Turistická jednovstupní víza platná 90 dní stojí 50 USD. Plánujete-li cestovat i do okolních zemí, vyplatí se vám zažádat o turistická víza pro východní Afriku, platná pro Ugandu, Keňu a Rwandu. East African víza pro opakovaný vstup, platí 90 dní a stojí 100 USD. Pokud přijíždíte do Ugandy na East African víza, imigrační úředník vám při vstupu udělí do pasu razítko s poznámkou jak dlouho můžete v Ugandě zůstat (většinou od 3 týdnů do 3 měsíců) – nejlepší je, pokud sami zmíníte jak dlouho plánujete zůstat, popřípadě ukážete zpáteční letenku. Před ukončením této doby můžete bez problémů vycestovat a znovu se vrátit, za přesáhnutí se dává pokuta až 30 USD/den. Na turistická víza není dovoleno pracovat ani pomáhat jako dobrovolník. Prodloužení víz je možné na imigračním úřadě v Kampale, je to ale zdlouhavý a otravný proces, jednodušší je vycestovat na pár dní do Keni nebo Rwandy a zažádat si o víza nová.

Cestovní pas

Pro vstup do Ugandy potřebujete pas platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu do země.

Vstup do země

Kromě víza a platného cestovního pasu musíte při každém vstupu do země předložit mezinárodní očkovací průkaz prokazující, že jste očkovaní proti žluté zimnici. Zpáteční letenku po mě nikdo nevyžadoval.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Pro cestu do Ugandy je třeba očkování proti žluté zimnici, bez něho nedostanete vízum.

Pro cestu do země doporučujeme také očkování proti žloutence A, překontrolujte si také očkování proti obrně. Očkovací centrum vám nejspíše doporučí i očkování proti meningokokové meningitidě.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

Uganda je stejně jako většina afrických zemí plná rizik jaká v Evropě neznáme, jako je malárie, bilharzie nebo nebezpečná divoká zvířata. Pro připraveného a obezřetného cestovatele je ale největším rizikem dopravní nehoda.

Dalším rizikem jsou žaludeční problémy a průjem. Vodu pijte buď balenou nebo převařenou. Ovoce a zeleninu vždy důkladně omyjte. V restauracích jezte tam, kde jedí místní a ujistěte se, že je jídlo čerstvé a maso a ryby důkladně uvařené. Pozor také na mléko prodávané na ulici, je nepasterizované, před konzumací ho tedy musíte převařit.

Z nemocí patří mezi největší rizika malárie, o případném použití antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, v každém případě doporučujeme chránit se kombinací dlouhého oblečení, repelentu a moskytiéry. Sama jsem v Ugandě strávila 8 měsíců a nenakazila se. V případě, že máte horečku, zimnici, jste osláblí, bolí vás hlava a klouby, nechte se na nejbližší klinice otestovat na malárii, případná léčba vám uleví během 2-3 dní. Malárie je vážným rizikem pro těhotné ženy, ty by měly zvážit zda do Ugandy cestovat.

Kromě komárů se vyvarujte i kontaktu s divokými psy a dalšími savci, kteří mohou mít vzteklinu. Ve všech vodních zdrojích (kromě jezera Bunyoni) a především ve stojaté vodě u břehu se mohou množit paraziti bilharzie (schistosomózy) způsobující akutní a chronické záněty orgánů. Je lepší se v této vodě nekoupat a nebrodit, pokud už se tak stane, nákaze do jisté míry zabráníte důkladným utřením ručníkem a můžete si pro jistotu nechat předepsat lék na odčervení.

Pozor také, chodíte-li bosi v domech místních a ve vesnicích, kde žijí jiggers, červi zavrtávající se do chodidel, kde následně kladou vajíčka. Běžný problém místních dětí.

Dalším velkým problémem nejen Ugandy, ale i mnoha dalších afrických zemí, je HIV/AIDS, nakaženo je celých 7.4% obyvatel mezi 15-49 lety. Není se třeba bát kontaktu s místními jako jsou podání ruky nebo sdílení lahve s vodou, nákaza se přenáší pouze kontaktem s čerstvou krví. V případě pohlavního styku vždy použijte kondom, nejlépe vlastní.

Pro cestu do Ugandy je povinné očkování proti žluté zimnice, bez mezinárodního očkovacího průkazu s potvrzením této vakcíny nedostanete víza. Doporučovaná je také žloutenka A a B, břišní tyfus, před cestou si také zkontrolujte očkování proti tetanu. Pokud tato očkování ještě nemáte, navštivte očkovací centrum minimálně měsíc před cestou, některé vakcíny by se neměly kombinovat a musíte tedy centrum navštívit opakovaně.

Zdravotnictví je v Ugandě na mnohem nižší úrovni než v Evropě, to se týká především státních zařízení, kde lhostejní místní zaměstnanci pracující za minimální mzdy v klidu popíjí čaj, zatímco jim na chodbách krvácí pacienti. V případě potřeby tedy volte soukromou kliniku. Léky si raději přivezte vlastní, ne všude jsou dostupné. Nezapomeňte také na cestovní pojištění.

Hygiena

Cestujete-li lowcost počítejte s tureckými záchody a často studenou vodou. Pro většinu domácností mimo města je i studená tekoucí voda z kohoutku luxus a vodu si nosí z často vzdáleného veřejného zdroje, kde se kromě získávání “pitné” a užitkové vody, napájí také dobytek, koupou děti a pere prádlo.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

V Ugandě se používá ugandský šilink (UGX). Bankovky mají hodnotu 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 a 50.000 šilinků, mince v hodnotách 1, 2, 5, 10, 50, 100, 200 a 500 šilinků. Menší bankovky jsou většinou ve velmi špatném stavu, popsané a špinavé, nepřijímejte ty potrhané a slepované, můžete mít problém je znovu udat. Stejně tak bývá problém platit většími bankovkami, pouliční prodejci a malé obchody většinou nemají nazpět. Většina turistických atrakcí a tours se dá platit i americkými dolary nebo eurem. Dolarové bankovky vydané před rokem 2006 vám ale nejspíše nevezmou. Jaký je aktuální kurz koruny k šilinku zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Místní doprava, jídlo i ubytování je v Ugandě velmi levné. Na vstupy do parků, tours a další turistické atrakce si ale našetřete. Budete-li cestovat autobusy a minibusy, spát v levných penzionech nebo stanovat a jíst v jídelnách a na ulici, neutratíte víc než 50.000 UGX za den (nepočítáme-li turistické atrakce). V Kampale jsou ceny o něco vyšší.

Ubytování - nejlevněji vás vyjde stanování nebo cestování ve dvojici, ceny jsou většinou udávány za pokoj, nikoliv za osobu. Za stan zaplatíte 10.000-15.000 UGX za osobu, za pokoj v levném penzionu se společnou koupelnou a studenou vodou pak kolem 20-25.000 UGX. Ubytování s wifi, teplou vodou není k sehnání všude, ale na turistických místech by to neměl být problém. Takové ubytování stojí od 40.000 UGX výše.

Jídlo a pití - v pouličních stáncích a malých jídelnách sice není velký výběr, jídlo je ale velmi levné a pokud ne velmi dobré, tak alespoň zdraví nezávadné a syté. Jedno jídlo, jako jsou třeba fazole s rýží a kaší z banánů nebo batáty stojí 3.500 UXG, za maso pak zaplatíte asi dvojnásobek. Rolex, omeletu v chapati koupíte za 2.000 UGX. Láhev vody (1.5 l) stojí 1.500 UGX, místní pivo pak 3.000 UGX.

Atrakce - vstupy do národních parků a safari je to, za co v Ugandě utratíte nejvíce peněz. Národní parky stojí 35 nebo 40 USD / 24 hodin. Nejlevnější safari tour stojí od 200 USD, v ceně je vstup do parku na 24 hodin, doprava z Kampaly a po parku, řidič/průvodce, ubytování a jídlo. Oblíbeným operátorem pro budget cestovatele je Red Chilli Hideaway (www.redchillihideaway.com) v Kampale, levné je také Yebo tours (www.traveluganda.co.ug/yebotours) sídlící v Masindi. Vždy se vyplatí porovnat nabídky různých společností a smlouvat.

Doprava – nejlevněji se po Ugandě můžete pohybovat veřejnou dopravou, autobusy a minibusy. Ceny se napříč zemí liší a často vám jako turistovi naúčtují více, ptejte se tedy místních spolucestujících kolik platí nebo si cenu domluvte předem. Cesta z Kampaly do Sipi Falls je 280 km, trvá 7-8 hodin a stojí 30.000 UGX. Auto bez řidiče si půjčíte od 30 USD / den, auto s řidičem od 70 USD / den.

Jak ušetřit peníze

  • Vždy si zjistěte ceny předem a smlouvejte, Uganďané nemají rádi konflikty, buďte přátelští, vtipkujte.
  • Budete-ĺi cestovat v období dešťů, můžete jednoduše usmlouvat ceny ubytování i některých tours.
  • Jezte jen místní jídlo a potraviny, vše dovážené (například jablka) je velmi drahé. Nakupujte na trzích a v malých obchodech, v supermarketech a především v Kampale je sice větší výběr, vše je ale dražší. Ceny ovoce a zeleniny se mění v závislosti na sezóně.
  • Pro pronájem auta, návštěvu safari nebo národních parků a jiných aktivit s průvodcem se vyplatí cestovat ve skupině nebo se přidat k jiným cestovatelům a podělit se o náklady. Na některých místech mají studenti slevu.

Orientační ceny

  • balená voda (2 l), 1.500 UGX
  • láhev místního piva (0,33 l), 3.000 UGX
  • banány (1 kg), 1.500 UGX
  • rajčata (1 kg), 1.500 UGX
  • malé mango, 200-500 UGX
  • grilovaná kukuřice (1 ks), 500 UGX
  • jídlo v levné restauraci 3.500-7.000 UGX
  • jízda boda boda 1-2km, 1.000 UGX
  • vstup do národního parku, 35-40 USD / 24hodin

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Chcete-li platit kartou, nejlepší je mít Visa kartu, ale i tak je počet míst, kde jí zaplatíte velmi omezený. Bankomaty jsou ve všech městech, maximální obnos, který si můžete vybrat se pohybuje mezi 400.000 a 2.000.000 UGX u různých bank, ne vždy je ale v bankomatu tolik peněz. Některé banky účtují poplatek za výběr. Ve směnárnách bez problému rozměníte americké dolary a eura.

Spropitné

Spropitné se od vás očekává jen v turistických restauracích, a to kolem 10%. V místních jídelnách a kavárnách to zvykem není, ale jste-li spokojení, můžete obsluhu mile překvapit. “Něco navíc” často očekávají a ocení i turističtí průvodci.

Devizové předpisy

Do Ugandy můžete přivézt neomezené množství cizí měny, jejíž výši je třeba deklarovat při příjezdu do země. Z Ugandy je možné vyvézt cizí měnu až do výše částky deklarované při příjezdu. Do země a ze země je zakázáno vozit / vyvážet ugandské šilinky.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Uganda leží na rovníku, s příjemnými denními teplotami mezi 23-28°C po celý rok, nejnižší teploty jsou pak mezi 12-18°C. Výjimkou jsou horské oblasti, na vrcholku Mt.Elgon bývá často sníh. Množství i období srážek se napříč zemí liší, obecně se ale dá říct, že nejdeštivější je období od března do května a poloviny září do listopadu.

Mohlo by se hodit:

High season je v Ugandě během zimních měsíců, kdy je příjemné na pár týdnů uniknout evropské zimě a dále pak od června do srpna. Období sucha je vhodné především pokud se chystáte zdolávat vrcholky pohoří Rwenzori. Na konci období sucha pak můžete v národních parcích pozorovat velká stáda zvířat, která se shromažďují kolem vodních zdrojů. Nicméně i v období dešťů můžete cestovat, prší často v noci, nebo jen hodinu, dvě během dne a po zbytek dne je opět příjemně. Krajina se ještě více zazelená, vodopády uvidíte v celé kráse a pro nedostatek turistů můžete ceny ubytování i tours usmlouvat na minimum. Navíc se v tomto období nepráší, připravte se ale na rozbahněné, nezpevněné cesty. Nepříjemné může být v období dešťů stanování a zdolávání vrcholů v pohoří Rwenzori, kde je zima, mlha a prší nebo mrholí i několik dní v kuse. Na severovýchodě země bývají v období dešťů záplavy.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Uganda je jedna z nejbezpečnějších afrických zemí, vhodná i pro solo cestovatele a cestovatelky a lidi cestující na vlastní pěst. V minulosti ji nechvalně proslavily útoky rebelů a dětských vojáků Armády Božího odporu, od roku 2007 je ale v zemi relativní klid. Před cestou sledujte místní média, abyste se vyhnuli možným regionálním nebo před / povolebním nepokojům. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje nezdržovat se v okolí hranice s Demokratickou republikou Kongo a Jižním Súdánem.

Kriminalita

Přepadení může být ojedinělým problémem především v severovýchodním cípu země a nebo v případě, že se v noci procházíte sami pochybnými částmi Kampaly a dáváte příliš na odiv své cennosti. Nesnažte se bránit, útočníci mohou být ozbrojení a pod vlivem drog bez zábran. Častější jsou krádeže a kapesní zloději, působící především v přeplněných taxících a tlačenicích na trzích a autobusových nádražích. Dávejte si pozor na batoh a nenoste s sebou cennosti nebo větší obnosy peněz. Při jízdě v autě v dopravní zácpě nebo Kampalou zamykejte dveře a zavírejte okénka, zloději jsou schopní vám v pár vteřinách vaší nepozornosti ukradnout tašku z auta.

Na co si dát pozor

Vyhýbejte se velkým shromážděním a demonstracím. Stejně tak jako ve všech velkých městech i v Kampale hrozí teroristický útok. Spíš než přepadení nebo teroristický útok je stále největším nebezpečím dopravní nehoda. Silnice i auta jsou ve špatném stavu, řidiči jezdí bez světel a někdy i bez řidičáku. Do cesty se občas připlete dítě nebo dobytek. Jezděte pouze za světla (a to i kvůli minimalizaci rizika přepadení nebo okradení), v taxíku si nesedejte na přední sedadlo, odmítněte jízdu, pokud z řidiče cítíte alkohol a když je to možné (v prostředcích veřejné dopravy většinou není) použijte bezpečnostní pás.

Homosexualita je nelegální a ugandskou silně věřící a konzervativní společností neakceptovaná. Jakékoliv projevy náklonnosti na veřejnosti mohou vést k zatčení a uvěznění.

Nefoťte vojáky, policii a vládní, vojenské a strategické objekty jako letiště, mosty nebo přehrady.

Lov, odchyt, koupě a prodej chráněných divokých zvířat nebo jejich částí, včetně slonoviny je nelegální bez příslušné licence a povede k pokutě nebo uvěznění.

Připravte se na možné policejní kontroly a vždy s sebou noste kopii vašeho pasu, včetně strany s vašimi vízy.

Solo cestovatelky

Jako žena považuji Ugandu za jednu z nejbezpečnějších a nejpříjemnějších zemí pro solo cestování. Lidé jsou velmi přátelští a zdvořilí a to především ctíte-li jejich kulturu a oblékáte se jako místní – na venkově je to dlouhá sukně a zahalená ramena. Od místních mužů můžete očekávat pár komplimentů, žádostí o telefonní číslo nebo o ruku možná i nabídek sexu, zvlášť pokud se oblékáte nevhodně nebo trávíte čas v barech. Nekompromisní “ne”, ale zabere ve většině případů. Nebojte se přijmout ani pozvání na návštěvu nebo jídlo u místních rodin.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Co si dát k jídlu

Ugandská kuchyně nemá za cíl potěšit vaše chuťové buňky, ale pouze nasytit a vykrmit. Pokud nejste vybíraví a nevadí vám jíst stále to samé dokola, najíte se levně kdekoliv.

Jídlo na ulici je většinou bezpečné, jen se přesvědčete, že je čerstvé a dobře uvařené. Ve stáncích koupíte chapati – smažené placky, rolex – omeletu s cibulí a zeleninou srolovaná v chapati, beans – fazole v hnědé omáčce, čikomando – chapati nakrájená na kousky, zalité fazolemi, pizzu – omeletu se zeleninou a kousky chapati, grilovanou kukuřici, batáty v pálivém těstíčku, grilované maso nebo ryby, mandazu – koblihy bez náplně a bez chuti, samosu – smažený trojhránek plněný masem nebo zeleninou. Výborné je kuře na špejli prodávané podél silnice. Vyvarujte se mléku a výrobkům z něj.

Základem každého ugandského jídla je jedna nebo i více z typických příloh: posho – bílá hmota bez chuti z kukuřičné mouky, matoke – kaše z vařených platanů, batáty, cassava, yam, rýže a brambory. K přílohám dostanete směs s kuřecím nebo hovězím masem, rybu nebo fazole. Chcete-li k jídlu i zeleninu, občas je v nabídce zelí nebo greens – vařené listy podobné špenátu. Oblíbená je také groundnut sauce - fialová omáčka z arašídů .

Vegetariáni mají většinou jen jedinou možnost a to fazole v hnědé omáčce. Někdy také hrášek skrývající se pod názvem cowpeas. Větší výběr je v turistických, indických nebo čínských restauracích. Další variantou je jídlo prodávané na ulici jako chapati, omeleta nebo samosy.

Odvážlivci mohou vyzkoušet místní sezónní speciality – smažené kobylky a termity.

Pití - vodu pijte pouze balenou nebo převařenou. Uganďané milují limonády, pod jménem soda se skrývá coca cola, sprite, fanta i různé ještě sladší místní napodobeniny. Z teplých nápojů je nejoblíbenější chai – sladký čaj s mlékem, černý čaj. Káva se sice v Ugandě pěstuje a zpracovává, málokde ji ale umí připravit. Alkohol se může pít od 18 let. V lokálních barech jsou k dostání místní piva – Nile Special, Nile Gold, Bell a další za cenu 3.000-4.000 UGX. Vyzkoušet můžete také domácí pivo z prosa nebo kukuřice – husté a teplé ho místní pijí dlouhými brčky ze společného kýble. Waragi je pálenka vyráběná z kasavy, prosa, cukrové třtiny nebo banánů, prodávaná mimo jiné i v igelitových sáčcích.

Kde se najíst 

Ve městech a vesnicích najdete malé místní jídelny, s výběrem dvou, tří jídel. Nejlevnější bývají kolem autobusových nádraží. V hotelech a větších městech je pak k dostání i mezinárodní kuchyně, většinou však průměrné kvality. Dobře se můžete najíst v Kampale a nebo drahých rezortech.   

Až vás ugandská kuchyně přestane bavit, je nejlepší variantou vařit si sami, v některých levných pensionech mě nechali používat kuchyni. Na trhu najdete velmi levné sezonní ovoce (vyzkoušejte fene – chlebovník), zeleninu, luštěniny i maso a ryby. V supermarketech pak další základní suroviny jako olej, koření, rýži nebo těstoviny. Větší výběr mívají indické supermarkety. Máte-li speciální dietu nebo požadavky, nakupte si potraviny v Kampale, jinde je výběr velmi omezený. Dovážené potraviny (např. jablka, sýry) jsou většinou velmi drahé.

Zvyky a tradice

Uganda, původně Království Buganda, získala své jméno v roce 1894, kdy se stala britskou kolonií a současná Uganda je tak do velké míry ovlivněná britskou kulturou. Nezávislost získala až v roce 1962, po kterém následovalo dlouhé období politických bojů. Situace se do jisté míry uklidnila v roce 1986, kdy vládu získal Yoweri Museveni, který je prezidentem dodnes.

V Ugandě budete muzungu (běloch, cizinec), výraz, který budete po pár dnech neustálého “Hi, muzungu” nenávidět. Není v něm ale nic urážlivého ani rasistického. Stejně tak jako oslovení “fat” nebo “old” je jen způsob upoutání vaší pozornosti. Velmi důležitý je v Ugandě pozdrav a několik zdvořilostních frází před začátkem každého rozhovoru. Nedivte se, když se vás bude prodavač v obchodě ptát jak se má vaše rodina. Uganďané málokdy mluví přímo a k věci, rádi vtipkují a vyhýbají se nepříjemným tématům a konfliktům. Mezi oblíbená témata konverzace patří: náboženství, rodina, fotbal, jídlo a zemědělství, počasí. Ženy a děti si někdy na pozdrav nebo vyjádření díků před muži klekají. Například ve škole před ředitelem nebo v nemocnici před lékařem.

Náboženství

V 19. století přišli spolu s Brity i křesťanští misionáři, kteří konvertovali většinu obyvatelstva. Dnes jsou 84% Uganďanů křesťané a 12% muslimové. Víra a náboženství je důležitou součástí kultury a otázka na vaše náboženství je často jednou z prvních otázek konverzace. Budete-li se snažit vysvětlit ateismus nepochodíte, raději se prohlašte za křesťana.

Mnoho místních ale zároveň stále věří v magii, promlouvání s duchy předků, šamanské rituály a léčitele a jsou velmi pověrčiví. Dodnes se tu v některých oblastech praktikují hrůzné rituály jako například obětování neposkvrněného dítěte, které má člověku přinést bohatství a štěstí.

Oblékání

Uganďané jsou sice konzervativní ale milují barvy a kýč. Tradičním oblečením, které uvidíte hlavně na starších vesnických ženách je gomesi, dlouhé šaty z pestrobarevné, lesklé látky s velkými rameny, převázané v pase širokým pruhem látky. Muži většinou nosí dlouhé kalhoty a košili a ženy sukni nebo šaty. Místní ocení budete-li také oblečení s respektem k jejich kultuře, muži by měli nosit dlouhé kalhoty a zahalená ramena, ženy alespoň dlouhé volné kalhoty a zahalená ramena, dlouhá sukně je ale nejlepší, především mimo města a turistická místa. Oblečení volte raději barevné nebo tmavé, déle odolá všudypřítomnému oranžovému prachu.

Čas

Do Ugandy si přibalte řádnou dávku trpělivosti. Ať už čekáte na odjezd autobusu, opraváře nebo máte sraz s místními, čas je spíš orientační s tolerancí jedné, dvou hodin. Zároveň se tu používají dva způsoby počítání času, mezinárodní 24 hodinový a ugandský, kdy se čas začíná počítat v 6 hodin ráno, v 7 hodin ráno je 1 hodina. Noc se začíná počítat opět v 6 večer od 0. Pozor v případě, že kupujete lístek na autobus nebo domlouváte schůzku, vždy se ujistěte jestli jde o mezinárodní nebo africký čas.

Osobní prostor a soukromí

Jsou v Ugandě velmi omezené. Při konverzaci lidé stojí velmi blízko, osoby stejného pohlaví se mohou i dotýkat nebo držet za ruce. V taxících sedíte doslova jeden na druhém a vždycky je místo pro ještě jednoho pasažéra. Jako běloch budete navíc neustále středem pozornosti, jakákoliv snaha o splynutí s davem je tu marná, připravte se na neustálé volání, mávání, zdravení a zírání, před kterými budete večer rádi utíkat do hotelového pokoje. 

Pro další informace doporučuji neuvěřitelné a zábavné postřehy ze života v Ugandě, knížku Ugandan society observed od Kevina O'Connora.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Kde nakoupit

Pár obchodů prodávajících suvenýry najdete v každém turistickém městě. Největší výběr je v Kampale. Příjemným místem pro nákupy je také Jinja. Na hlavní ulici jsou jeden vedle druhého obchody prodávající tolik krásných rukodělných výrobků, že vám cestou domů nebude jedno zavazadlo stačit.

Co nakoupit 

Mezi oblíbené suvenýry patří oděvy z tradičních pestrobarevných látek. Můžete si buď koupit už hotový kus nebo si u jedné z mnoha švadlen vybrat látku a nechat ušít šaty, sukni nebo top přímo na míru. K novým šatům se vám budou hodit kožené sandály zdobené korálky nebo nová taška, psaníčko nebo peněženka ať už látkové, kožené nebo pletené z banánových listů. Také milovníci šperků budou v Ugandě v ráji, vyberte si z mnoha barevných, ručně vyráběných náušnic, náramků, náhrdelníků, broží, spon, korálků a prstýnků. Máte-li dost místa v kufru, můžete si krásnými rukodělnými výrobky vybavit a vyzdobit celý byt, kromě velkého množství obrazů a sošek z různých materiálů, tu seženete i praktické věci do domácnosti jako keramické i dřevěné nádobí, příbory ze dřeva nebo z kravích rohů, pletená prostírání, rohože a košíky. Můžete si koupit také tradiční hudební nástroje jako bubny nebo flétny z kravích rohů. Při nákupu suvenýrů si dávejte pozor, nákup a vývoz výrobků ze slonoviny je zakázán.

Z Ugandy neodjíždějte bez výborné místní kávy, pokud ji nevypijete sami, určitě ji ocení někdo z vašich blízkých. Můžete si přibalit i čaj, koření, sušené ovoce, ořechy a různé jiné tradiční pochutiny, které vám možná přijdou vhod už při zpátečním letu.

Celní předpisy

Osoba starší 18 let může do země bezcelně dovézt 250 g cigaret, doutníků nebo jiných tabákových výrobků, půl litru parfémů, litr vína, litr lihovin a zboží pro osobní potřebu, jehož celková hodnota nepřesahuje 500 USD. Do země je zakázáno dovážet zejména drogy a výbušniny.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

240 V / 50 Hz

Čas

V Ugandě je oproti České republice o 1 hodinu více (v době letního času) a o 2 hodiny více (v době našeho zimního času).

Telefonní předvolba

+256

Jazyk

V Ugandě se hovoří až 40 různými jazyky, nejpoužívanějším z nich je Luganda. Angličtinou, která je oficiálním jazykem, se domluvíte většinou bez problémů, až si zvyknete na místní výslovnost a výrazy.

Mini slovníček ugandské angličtiny

  • V případě, že autobus zastaví na “short call”, neznamená to, že si řidič potřebuje zavolat, short call je malá potřeba - máte asi 5 minut pauzu na toaletu. “Long call” si už přeložíte.
  • Když vám někdo v taxíku řekne “extend”, posuňte se, aby se vedle vás vešli další pasažéři.
  • Kompliment “You are smart!” neznamená, že jste chytří, ale dobře oblečení.
  • Good job!” je pouze doslovně přeložená část ugandského pozdravu.
  • I produced” je běžně používaný výraz pokud chce Uganďan říct, že se mu narodilo dítě.
  • Vertically challenged” je člověk malého vzrůstu.

Telefonování a internet

Místní SIM kartu pořídíte po jednoduché registraci v obchodě jednoho ze sedmi místních operátorů. Nejpopulárnější je MTN a Airtel. Volání po Ugandě je tak levné, že je prakticky zadarmo, volání do Evropy stojí 6-7 UGX / vteřina.

Lepší hotely, turistické kavárny a restaurace nabízejí wifi. Ve větších městech najdete internetové kavárny. Nejjednodušší způsob je pořízení místní sim s internetem, který je levný a rychlejší než wifi. 1.5 GB platné týden stojí 10.000 UGX.

Dopis do Evropy může dojít za několik dní ale i několik týdnů. Některé nedojdou vůbec.

Dobrovolničení a pomoc

Pokud byste rádi oplatili Ugandskou pohostinnost a dobrotu, lepší než po ulicích rozdávat drobné, sladkosti, hračky nebo oblečení a podporovat tak žebrání, je pomoci jako dobrovolník nebo finančně podpořit některou z mnoha organizací, které už zde pomáhají. 

Dobrovolnické příležitosti najdete na workaway.info, kde je více než 90 příležitostí jako učení ve škole, výpomoc na farmě nebo v sirotčinci. Další možností jak pomoci je tzv. adopce dítěte na dálku, kdy podporujete dané dítě ve vzdělávání. V Ugandě, kde si mnoho početných rodin nemůže dovolit platit povinné školní poplatky pro všechny své děti, je to veliká pomoc. Tuto pomoc zprostředkovává například organizace hia-slovakia.eu nebo program Adopce na dálku Charity Praha. Pokud byste rádi přispěli k ochraně ugandské přírody, můžete podpořit ugandacf.org. Chcete-li přeci jen pomoci věcně, domluvte se předem s některou z místních organizací, abyste pomohli opravdu tak a tam, kde je to nejvíce potřeba.

navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Ugandy v Berlíně

Axel-Springer-Strasse 54a, 10117 Berlin, tel: 004930-2404 7556, fax: 004930-2404 7557, email: ugembassy@yahoo.de, provozní doba úřadu: (Po-Čt) 9:00-13:00, 14:00-16:00, (Pá) 9:00-14:00.

Velvyslanectví České republiky v Nairobi

Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi, P.O.Box 25639, tel: +254 774 420 460, +254 774 240 860, nouzová linka +254 726 489 626, fax: +254 204 348 163, email: nairobi@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/nairobi, diplomatická působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-12:00, 12:30-17:00 (Pá) 8:30-14:30, provozní doba KO pro veřejnost: (Út,Čt) 9:00-12:00, provozní doba ZÚ pro veřejnost: (Po-Pá) 9:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie, hasiči ambulance 999 nebo 112.

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele