logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Jediným letištěm přijímajícím lety z Evropy a dalších zahraničních destinací je mezinárodní letiště v Entebbe (www.entebbe-airport.com), ležící asi 40 km jihozápadně od hlavního města Kampaly.

Letiště má dobré spojení s dalšími státy východní Afriky, jako je Keňa, Tanzánie nebo Etiopie, z Prahy a dalších evropských měst se sem dostanete se společnostmi Emirates (přes Dubaj), Fly Dubai (přes Dubaj), Brussels Airlines (přes Brusel s mezipřistáním v Kigali), KLM (přes Amsterdam s mezipřistáním v Kigali), Qatar Airways (přes Dohu) nebo Turkish Airlines (přes Istanbul). Další alternativou je let z Evropy s Egypt Air přes Káhiru nebo Ethiopian Airlines přes Addis Ababu.

Autobusová

Dopravu mezi Keňou a Ugandou zajišťují například autobusy společnosti Easy Coach (www.easycoach.co.ke) třeba na lince mezi Nairobi a Kampalou. Kromě tohoto spoje se s tímto dopravcem dostanete i z několika dalších míst v Keni na hraniční přechody Busia nebo Malaba. Trasu Nairobi-Kampala a také Kampala-Kigali operuje dopravce Mash East Africa (www.masheastafrica.com). Z hraničního přechodu Mutukula (Uganda/Tanzánie) jezdí do Kampaly autobusy společnosti Link (www.link.co.ug), jinak se z Tanzánie (Dar es Salaam, Arusha) do Ugandy dostanete přes keňské Nairobi.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Mezi městy v Ugandě vás dopraví linkové a charterové lety společností Fly Uganda, Eagle Air a AeroLink. Jediným místem, kam se možná vyplatí letět, je národní park Kidepo Valley, jednosměrná letenka vás bude stát od 300 USD / osobu, minimální počet osob jsou 4 a ušetříte tak 2 dny cesty. Jinde se bez problémů dostanete autem nebo autobusem během jednoho dne.

  • Fly Uganda (www.flyuganda.com) nabízí charterové lety do všech ugandských národních parků.
  • Eagle Air (www.eagleair-ug.com) nabízí lety z Entebbe na letiště Arua a odtud do Juby v Jižním Súdánu a řadu dalších charterových letů.
  • AeroLink (www.aerolinkuganda.com) nabízí linkové a charterové lety ze základny v Entebbe do ugandských národních parků, aerolinky jsou rovněž přidružené ke společnostem Airkenya Express a tanzanskými Air Services, se kterými můžete letět do keňských a tanzanských národních parků.

Autobusová

Autobusy jezdí mezi všemi většími ugandskými městy a jde pravděpodobně o nejbezpečnější způsob dopravy, i když slovo bezpečné je v tomto případě velmi relativní. Některé společnosti se snaží dodržovat jízdní řád, jiné vyrážejí, když jsou plné. Pohodlí i míra rizika se liší společnost od společnosti. Ve vozech levnějších společností je velmi málo místa, lidé sedí tři vedle sebe, chybí bezpečnostní pásy i klimatizace. Co nechybí je velmi hlasitá televize s čínskými akčními filmy nebo rádio. Ceny jsou srovnatelné s matatu. Dražší společnosti mají více místa, klimatizaci (přibalte si svetr), ty dálkové pak i stevardy rozdávající nápoje a sušenky. Oblíbenými a relativně spolehlivými společnostmi jsou Post Bus (www.ugapost.co.ug) nebo Modern Coast (www.modern.co.ke). Trasa Kamapala-Mbale měří 230 km a stojí 15.000 UGX. Ceny se mohou navýšit během svátků. Lístek by neměl být problém koupit na místě. Autobusy dělají pravidelné zastávky na toaletu a na jídlo. Dálkové noční autobusy mezi Kigali, Kampalou a Nairobi jsou potencionálním rizikem, kvůli únavě řidičů a často nebezpečnému řízení.

Minibusem (matatu)

Nejvyužívanějším způsobem dopravy jsou bílé minibusy s modro-bílým pruhem, kterým si říká matatu nebo taxi. Jezdí vždy po určité trase a mezi všemi městy, ale i mnoha vesnicemi, kam se autobusem nedostanete. Vyjíždějí většinou když jsou plné, na frekventovanějších trasách je to každých 10-30 minut a zastaví vám kdekoliv cestou ať už potřebujete nastoupit nebo vystoupit. Matatu jsou o něco málo dražší než autobusy a jejich řidiči méně obezřetní. Cena je daná, podívejte se kolik platí ostatní. V autech většinou nejsou bezpečnostní pásy a bývají velmi přeplněné, nejpohodlnější, ale zároveň nejnebezpečnější sedadlo je vedle řidiče.

Na motorce (boda boda)

Mototaxi neboli boda boda je nejjednodušší, nejrychlejší, ale zároveň nejriskantnější způsob dopravy ve městech a na krátké vzdálenosti. “Boďáci” většinou stojí na křižovatkách a u zastávek matatu nebo zamávejte na jakoukoliv kolem jedoucí motorku (většina z nich je boda boda a ti kteří nejsou, nezastaví), domluvte se na místě a ceně a můžete jet. Na jednu boda boda se vejdete bez problému ve dvou (plus řidič), Uganďané i celá rodina se třemi dětmi a nákupem. Nebojte se řidiči říct, aby zpomalil nebo ho upozornit, pokud nedodržuje předpisy. Vyvarujte se jízdě v noci. Cena začíná na 1.000 UGX za 1-2 km jízdu.

Na kole

Jízdu na kole doporučuji jen nebojácným cyklistům s dobrým pojištěním. Silnice jsou ve špatném stavu, mnoho z nich je nezpevněných, prašných a s hlubokými výmoly, v dešti se v okamžiku změní na hluboké bahno. Ostatní řidiči neberou na cyklisty příliš ohled a klidně vás vytlačí mimo silnici. Na druhou stranu je Uganda rovinatá a na kole máte svobodu a nekonečné možnosti k prozkoumávání místního venkova a přírody. Pokud to risknete, nezapomeňte helmu a vyvarujte se jízdě za tmy.

Autem

Řídit v Ugandě se příliš nedoporučuje a už vůbec ne nezkušeným řidičům. Silnice i ostatní vozidla jsou ve velmi špatném stavu, řidiči se často neřídí předpisy ani zdravým rozumem. Připravte se na vytlačování ze silnice, jízdu v protisměru, předjíždění v zatáčkách, v Kampale pak na každodenní zácpy. Po silnicích a cestách běhají děti a zvířata. Nejnebezpečnější úsek je Masaka-Kampala-Jinja, kde jsou časté nehody i policejní hlídky. Vyhněte se cestování za tmy, především mimo města, kde nebývá žádné veřejné osvětlení.

V Ugandě můžete řídit od 18 let s mezinárodním řidičským průkazem. Jezdí se vlevo, přednost se dává zprava. Maximální povolená rychlost ve městě je 50 km/h, mimo město 80km/h.

Auto si pronajmete od 30 USD / den podle typu auta a počtu dní. Bezpečnější je pronajmout si auto i se zkušeným místním řidičem. Ceny začínají na 70 USD / den podle typu auta i počtu dní, porovnejte různé společnosti a smlouvejte. Mimo sezónu jsou ceny nižší.

Lodní

Trajekt jezdící po jezeře Victoria bývá přeplněný lidmi i nákladem a v minulosti již několikrát havaroval. Nebezpečí hrozí především při špatném počasí v období dešťů. Trajekt jezdí každý den mezi přístavem Nakiwogo v Entebbe a Lubotoka na ostrově Bugala, největším z ostrovů Sesse. Lístek do druhé třídy stojí 10.000 UGX. Druhý trajekt na ostrov Bugala je zadarmo a jezdí z přístavu Bukakata, 40 km východně od Masaky. Mezi jednotlivými ostrovy pak můžete využít vodní taxi, malé motorové lodě nebo si v některém z přístavů pronajmout soukromou loď.

Na lodi se můžete projet také v národních parcích Murchison Falls a Queen Elizabeth a během asi dvou hodinové jízdy pozorovat spící krokodýly, hrochy a zvířata pasoucí se na březích.

Po jezeře Bunyoni se přepravíte ve vodním taxi, sdíleném s dalšími pasažéry, jejich nákupem a zvířaty nebo, nejedete-li daleko na dřevěné kanoi. U vodopádů Bujagali nedaleko Jinjy můžete vyzkoušet také rafting.

Vlaková

Jediný osobní vlak jezdí na trase centrální Kampala - Namanve (předměstí Kampaly).

Stopování

Stopování v Ugandě není běžné, ale je možné a víceméně bezpečné a to především na trasách, kde je omezená veřejná doprava. Uganďané jsou většinou milí a rádi vám pomohou dostat se tam, kam potřebujete. Někteří řidiči mohou očekávat, že jim za cestu zaplatíte, domluvte se raději předem nebo s touto možností počítejte.

Městská doprava

Po městech většinou všude bez problémů dojdete pěšky nebo dojedete na boda boda. V Kampale můžete využít matatu, které jezdí vždy po určité trase. Pokud se vám nechce hledat a čekat na správné matatu, využijte boda boda – v dopravní situaci v Kampale je to adrenalinový zážitek i během dne, v noci je to jen pro sebevrahy s dobrým zdravotním pojištěním. Ceny bývají dané, ale není výjimkou, že se vás jako turistu pokusí natáhnout, cenu si vždy domluvte předem. Nejdražší ale nejlepší variantou pokud máte velké zavazadlo je pak soukromé taxi.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele