logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pozorování zvířat

ZOBRAZIT MAPU MÍST

To hlavní, za čím do Ugandy jezdí většina turistů, je pozorování divokých zvířat, především horských goril a také šimpanzů. Uganda je, společně s Rwandou a Demokratickou republikou Kongo, posledním místem, kde žijí kriticky ohrožené horské gorily. Organizované výpravy spojené s pozorováním goril si můžete koupit ve všech zemích, vzhledem k vyšším cenám za permit ve Rwandě a nestabilní bezpečnostní situaci v Kongu se Uganda jeví jako ideální destinace k pozorování těchto vzácných zvířat.

Nejlepším místem, kde můžete v Ugandě pozorovat horské gorily, je národní park Bwindi, v menší míře pak Gorilí národní park Mgahinga, kam je ale snazší získat permit. Berte na vědomí, že gorily jsou svobodná zvířata, která se volně pohybují po velkém území parků a proto vám nikdo nebude garantovat, že je vůbec spatříte. Někdy je objevíte po pár desítkách minut chůze, jindy můžete na treku strávit šest hodin, než je objevíte. Treky za gorilami vyžadují přiměřenou fyzickou kondici a odpovídající vybavení pro pohyb v kopcovitém terénu a v deštěm pravidelně zkrápěných pralesích. Samozřejmostí by měla být vodě odolná bunda i něco teplého, neboť gorily přeci jen žijí v horách. Návštěva gorilích rodin vyžaduje permit, který vydává Uganda Wildlife Authority. Permit je poměrně dost drahý a hlavně limitovaný, denně se může za gorilami vydat pouze omezený počet lidí (zhruba 72, respektive skupina osmi lidí za jednou gorilí rodinou, kterých je v parku přibližně 9), takže sehnat povolení v hlavní sezóně může být celkem problém a je třeba si jej zajistit v předstihu. Permit stojí 600 USD na osobu, v čemž už je zahrnuto i vstupné do parku (Bwindi) a opravňuje k jedné hodině, strávené ve společnosti goril. Většina turistů si u některého z tour operátorů koupí celý safari balíček, zahrnující dopravu, jídlo, ubytování a permit.

Za pozorováním šimpanzů a dalších primátů se můžete vydat do Národního parku Kibale. Na ostrově Ngamba nedaleko Entebbe se také nachází záchranná stanice a sirotčinec pro šimpanze (www.ngambaisland.org). Dalšími místy, kam je možné zajet za pozorováním šimpanzů, jsou přírodní rezervace Toro-Semliki, lesní rezervace Budongo v národním parku Murchison Falls nebo soutěska Kyambura, která je součástí národního parku Queen Elizabeth.

Uganda je také rájem pozorovatelů ptactva. V zemi žije více než 1.100 druhů ptáků, za kterými se můžete vydat nejlépe do národních parků Mgahinga, Bwindi nebo Queen Elizabeth.

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Příroda a národní parky Ugandy skýtají nekonečné možnosti pěších výletů. Mezi nejpopulárnější trekařské destinace Ugandy patří především pohoří Rwenzori, Kromě toho lze podniknout výšlap na několik vulkánů, jako je například Mount Sabyinyo, Mount Muhavura s kráterovým jezerem nebo Mount Gahinga v Gorilím parku Mgahinga, což vyžaduje zaplacení poplatku za vstup do parku a průvodce.

Další aktivity

Rafting
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Jízdu na raftu můžete vyzkoušet na jednom z říčních zdrojů řeky Nil nedaleko Jinjy. Pokud máte zájem o výpravu na raftech, obraťte se na například na agenturu Nile River Explorers (www.raftafrica.com), Adrift (www.adrift.ug) nebo Nalubale Rafting (www.nalubalerafting.com).

navrhnout změnu
Bungee Jumping
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Agentura Adrift (www.adrift.ug) neorganizuje pouze výlety na raftu a kajaku, ale provozuje také bungee jumping z platformy nedaleko Jinjy, umístěné 47 metrů nad tokem Nilu. Seskok stojí 115 USD a mohou jej absolvovat osoby starší 13 let.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele