logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE

Festivaly a události

 • Čínský Nový Rok (obvykle mezi 21. lednem a 20. únorem) - ačkoli není státním svátkem, oslavy probíhají po celé zemi, zejména v místech, kde žije silná čínská komunita (například Čínská čtvrť v Bangkoku, Phuketu apod.). Datum oslav se řídí čínským lunárním kalendářem a obvykle připadá na období mezi 21. lednem a 20. únorem. Festival provázejí barvitá lidová procesí, dračí tance a rachot vybuchující pyrotechniky.
 • Květinový festival (začátek února) - pestrá přehlídka květin, jejichž pěstováním je proslulé Chiang Mai a jeho okolí. Vrcholem festivalu je jízda alegorických vozů, pokrytých koberci květin. Vozy se vydávají po Charoen Muang Road mezi mostem Nawarat a železničním nádražím v Chiang Mai.
 • Songkran (také Thajský Nový Rok) - patří k nejpopulárnějším svátkům v zemi. Oslavy začínají obvykle 13. dubna a trvají 3 až 7 dnů, v závislosti na oblasti, ve které se nacházíte. Mnoho Thajců navštěvuje chrámy, kde omývají portréty a sochy Buddhy v rámci očistného rituálu, který jim má přinést štěstí a prosperitu v nadcházejícím roce. Svátek je ale spjatý především s poléváním a stříkáním vody na své přátele a známé, ve skutečnosti se ale polévají všichni navzájem, takže pokud se během oslav svátku Songkran vydáte do thajských ulic, s největší pravděpodobností na vás nezůstane nit suchá. Spršce vody nejsou ušetřeni ani policisté, konající službu v ulicích. Vodní bitvy občas provází i mazání barevného prášku na obličej, který má být požehnáním dotyčné osobě, stejně jako házení kostek ledu za tričko kolemjdoucím cizincům. Během svátku Songkran se také často navštěvují rodiny a známí, proto může být problém sehnat místo v autobusech, vlacích nebo letadlech, stejně jako ubytování v hotelech. Pokud plánujete slavit Songkran společně s Thajci, nechte mobil a další elektroniku raději v hotelu, nebo si pořiďte vodotěsné pouzdro.
 • Královské oslavy orby (začátek května) - oslavy jsou požehnáním dobré úrodě před začátkem pěstitelské sezóny. Na královském poli Sanam Luang v Bangkoku (před Velkým palácem) je vyorána brázda, do které se vysévají požehnaná zrnka rýže. Posvátní voli předpovídají úrodu podle zvolené potravy, která jim je předložena.
 • Bun Bang Fai (Festival raket) - starověký a velmi hlučný festival, během něhož se odpalují rakety, které mají přinést déšť a dostatek vody pro nadcházející sezónu pěstování rýže. Festival se koná druhý týden v květnu ve vesnici Yasothon na severovýchodě Thajska, dále v Ubon Ratchathani a Nong Khai.
 • Khao Pansa - v den úplňku osmého měsíce lunárního kalendáře (červenec) začíná celonárodně uctívané, tříměsíční období buddhistického půstu, zhruba korespondující s příchodem dešťů. Během tohoto období zůstávají mniši v klášterech, kde se oddávají studiu a meditaci. Tato tradice má kořeny v dávné minulosti, neboť i Buddha zůstával v klášterech v období dešťů. Podle tradice lidé vyrábějí svíčky a dávají je mnichům. Ve městě Ubon Ratchathani připomíná příchod postního období Slavnost svíček, během které projíždí ulicemi města alegorické vozy s obřími svíčkami, které budou hořet v klášterech po celou dobu půstu.
 • Ork Phansa (den úplňku jedenáctého měsíce lunárního kalendáře, zpravidla v říjnu) - svátek značí konec tříměsíčního postního období a připomíná Buddhovo sestoupení na zem. V den úplňku začíná měsíční období Kratin, ve kterém mniši dostávají nová roucha. Ve městě Nakhon Phanom se po Mekongu pouštějí lodě ozdobené obětinami a svíčkami.
 • Vegetariánský festival - několikadenní oslava čínské komunity na Phuketu, která se koná prvních devět dní devátého měsíce čínského lunárního kalendáře (koncem září nebo počátkem října), neboť se věří, že abstinence masa v jídelníčku v době devátého lunárního měsíce přináší očistu těla i duše. Festival provází řada bizarních až hrůzných náboženských obřadů, vzývajících božstva, včetně chůze po žhavém uhlí a propichování tváří jehlicemi a noži v dobré víře v ochranu čínských bohů.
 • Loy Krathong - datum konání tohoto oblíbeného a magického svátku se řídí lunárním kalendářem a obvykle připadá na některý den v listopadu. Svátku se také nazývá Festival světel, neboť tisíce Thajců se vydávají k jezerům, řekám a potokům, aby zde zapálili svíčku nebo tyčinku na svém krathongu (malé loďce ve tvaru lotosového květu, vyrobené z listů a květů), připojili svá přání a modlitby a krathong poslali po vodě na znamení odcházející nenávisti, hněvu a trablí. Nejlepší atmosféru oslav tohoto svátku zažijete v Bangkoku, kde se krathongy pouštějí po řece Chao Phraya, Sukhothaii, kde tradice plovoucích krathongů vznikla, nebo v Chiang Mai, kde se součástí oslav stalo i vypouštění stovek hořících lampionů.
 • Sloní festival v provincii Surin - koná se každý třetí víkend v listopadu a představuje velkolepou podívanou na procesí stovek slonů a další doprovodné akce.
 • Slavnostní ceremoniál nesení vlajky je vojenskou přehlídkou příslušníků thajské armády před králem a členy královské rodiny, doprovázenou slavnostní přísahou věrnosti králi. Ceremoniál se každoročně koná 3. prosince na Royal Plaza v Bangkoku.

Státní svátky

 • Nový Rok (1. leden)
 • Magha Púja (oslavy se konají v den úplňku třetího měsíce lunárního kalendáře, v únoru nebo březnu) - připomíná Buddhovu řeč před shromážděním 1250 mnichů
 • Den Chakri (6. duben) - připomíná zakladatele dynastie Chakri, kterým byl Rama I.
 • Songkran (13-15. duben)
 • Svátek práce (1. květen)
 • Vesakha Púja (oslavy se konají 15. den šestého měsíce lunárního kalendáře, v květnu nebo červnu) - oslavy připomínají narození, osvícení a úmrtí Buddhy
 • Asalha Púja (oslavy se konají v den úplňku osmého měsíce lunárního kalendáře, v červenci nebo srpnu) - oslavy připomínají první Buddhovo učení
 • Narozeniny krále Vajiralongkorna (Ramy X.) (28. červenec)
 • Narozeniny královny Sirikit (12. srpen)
 • Den krále Bhumibola (13. říjen) - výročí úmrtí krále v roce 2016
 • Den krále Chulalongkorna (23. říjen), připomíná den králova úmrtí v roce 1910
 • Narozeniny krále Bhumibola Adulyadeje (5. prosinec) - výročí narození krále
 • Den ústavy (10. prosinec) - připomíná den, kdy byla vyhlášena konstituční monarchie
 • Předvečer Nového Roku (31. prosinec)  
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele