logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Thajsko má s Evropou a ostatním světem mimořádně dobré letecké spojení. Pro většinu návštěvníků Thajska je hlavní vstupní branou do země mezinárodní letiště Suvarnabhumi v Bangkoku, nacházející se asi 25 km východně od centra města. Letenky z Česka do Bangkoku se dají nejčastěji sehnat za cenu od 12.000 do 15.000 Kč.

Thajským národním leteckým dopravcem je Thai Airways, který létá do mnoha evropských měst, včetně Frankfurtu, Londýna, Milána, Mnichova, Moskvy, Paříže, Říma, Vídně nebo Zürichu. Lety z Evropy do Thajska provozuje celá řada dalších společností. Od 26. října 2019 by měla mezi Prahou a Bangkokem létat přímá linka, operovaná Air Asia X. Než se tak stane, je třeba z ČR letět s jedním přestupem, případně z letišť v některé ze sousedních zemí. Do Bangkoku tak můžete letět například se společnostmi Aeroflot (přes Moskvu), Air France (přes Paříž), Austrian Airlines (přes/z Vídně), British Airways (přes Londýn), China Eastern (přes Šanghaj), Emirates (přes Dubaj), Etihad Airways (přes Abu Dhabi), Eurowings (sezónně přes Düsseldorf), Finnair (přes Helsinki), Hainan Airlines (přes Peking), KLM (přes Amsterdam), Korean Air (přes Soul), Lufthansa (přes Frankfurt), Norwegian (přes Kodaň, Oslo nebo Stockholm), Qatar Airways (přes Dauhá), Swiss International (přes Zürich), Ukraine Airlines (přes Kyjev) nebo Turkish Airlines (přes Istanbul).

Mezinárodní letiště na Phuketu je třetím nejrušnějším letištěm Thajska a také na toto letiště létá z Evropy poměrně dost spojů, například aerolinky Aeroflot (z Moskvy), China Eastern (z Šanghaje), Edelweiss Air (sezónně z Zürichu), Emirates ( z Dubaje), Finnair (sezónně z Helsinek), Korean Air (ze Soulu), LOT (sezónně z Varšavy), Qatar Airways (z Dauhá) nebo Turkish Airlines (z Istanbulu).

Doba letu ze střední Evropy

cca 11 hodin (z Prahy přes Vídeň do Bangkoku)

Autobusem

Do malajského Kuala Lumpuru, Melaky a dalších měst jezdí moderní autobusy z města Hat Yai, případně z hraničního přechodu Bukit Kayu Hitam / Ban Dan Nok. Autobusové spojení mezi oběma zeměmi hledejte u dopravců Sri Maju, Suasana Edaran, Alisan Golden Coach, Kesatuan Express nebo K.K.K.L.

Autobusové linky z Thajska do Kambodže provozuje například společnost Virak Buntham Express. Z Bangkoku se dostanete do Siem Reap (20-27 USD) nebo až do Phnom Penhu (30-37 USD), společnost nabízí řadu dalších linek, jejichž přehled najdete na stránkách dopravce. Společnost Travel Mart je zaměřena na dopravu zahraničních turistů, kterým nabízí kromě vnitrostátních destinací také linky do Kambodže. Většina autobusů této společnosti odjíždí z Khao San Road, populárního bangkockého centra baťůžkářů.

Přímé spojení Bangkoku a laoského Vientiane nabízí dopravce Transport Co Intl. Do Laosu (směr Vientiane) dále jezdí autobusy společností Budsarakam Tour, Air Udon, nebo Sawasdee Esan. Autobusy vyjíždí z bangkockého terminálu Mo Chit do města Nong Khai, které leží v blízkosti Mostu přátelství, vedoucího přes Mekong dále do Laosu. Jízdenky stojí zhruba 450-550 THB (podle stupně komfortu) a cesta trvá 10-11 hodin. Z Nong Khai jezdí přes hranici autobusy do Vientiane (cca 55 THB, 1.5 hodiny). Přímé autobusové spoje do Vientiane jezdí z města Udon Thani, kam se dostanete z Bangkoku levně letadlem.

Vlakem

Vlaky thajských železnic jezdí z Bangkoku (nádraží Hua Lamphong) na hranici do Padang Besar, kde je možné přestoupit na vlak malajských drah do Kuala Lumpuru nebo Butterworthu. Ze stejného bangkockého nádraží vyjíždí jiné vlaky do města Hat Yai nebo na hraniční přechod Sungai Kolok.

Z Bangkoku (nádraží Hua Lamphong) se dostanete vlakem i do Laosu, respektive jen do pohraničního města Nong Khai. Thajské imigrační orgány sídlí výhodně na konci nádražní platformy. Na nádraží si můžete koupit kombinovaný lístek na shuttle vlak do Thanalengu a minivan z Thanalengu až do Vientiane za 300 THB. V Thanalengu je třeba vyřídit si laoské vstupní formality. Pokud se vám zdá 300 THB moc, můžete si vzít shuttle bus přes Most přátelství a na laoské straně si najít transport do Vientiane.

Vlaky jezdí také z Bangkoku směrem ke hranici s Kambodžou do Aranyaprathet (4.5-5.5 hodiny), odkud trať nově pokračuje z kambodžského Poipetu až do Phnom Penhu.

Lodí

Z thajského města Satun jezdí 2-3x denně trajekty společnosti Langkawi Ferry na malajský ostrov Langkawi (jednosměrný lístek pro dospělého 35 RM/350 THB). Na Langkawi se dostanete i z ostrova Ko Lipe, a to buď se stejnou společností (od listopadu do konce května) za 118 RM (+přístavní poplatek) nebo se společnostmi Bundhaya Speed Boats či Satun Pakara.

Mezi thajským přístavem Ranong a myanmarským Kawthaungem jezdí tzv. longtail boaty za 100 THB. Plavba trvá zhruba 25 minut.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Doprava v Bangkoku

Nadzemní dráha Skytrain (BTS Skytrain) představuje pohodlný, rychlý a levný způsob dopravy po městě. Bangkok protínají dvě trasy Skytrainu, Silom Line vede z centra města jižním směrem, mezi Národním stadionem a stanicí Bang Wa, trasa Sukhumvit Line spojuje sever a východ Bangkoku mezi stanicemi Mo Chit (v letech 2019-2020 by měla vést trať až do stanice Khu Khot) a Kheha. Obě trasy se protínají ve stanici Siam, která je významným městským dopravním uzlem, kolem něhož jsou soustředěna největší městská nákupní a zábavní centra. Ve stanicích Saladaeng, Asok a Mo Chit, je síť Skytrainu napojena na bangkocké metro a ve stanici Phaya Thai na železnici vedoucí na mezinárodní letiště Suvarnabhumi. Nadzemkou se dostanete i k největším bangkockým atrakcím, jako je třeba trh Chatuchak (N8, Mo Chit). První soupravy vyjíždějí (v závislosti na stanici) mezi 5:00 a 6:00 hodinou, na poslední vlak můžete nasednout přibližně mezi 23:40 a 0:40 hodinou.

Jednorázová jízdenka stojí od 16 do 44 THB (výše závisí na počtu ujetých stanic), jízdenky lze zakoupit v kterémkoli jízdenkovém automatu (v některých automatech lze platit jen mincemi, v jiných mincemi i bankovkami) a v systému nadzemky se můžete pohybovat po dobu 120 minut. Jízdenka se vkládá do turniketu při vstupu i výstupu z nadzemky. Při častějším používání nadzemky si v pobočce BTS kupte denní jízdenku za 140 THB, opravňující k neomezenému využití dopravy nadzemkou v den vydání nebo registrace jízdenky. Veškeré další informace o trasách, cenách nebo jízdních řádech Skytrainu najdete na stránkách dopravce.    

Metro (MRTA) má dvě linky, další budou zprovozněny v budoucích letech. Modrou linku (Chalome Ratchamongkhon Line) tvoří 18 stanic od Hua Lamphong poblíž Čínské čtvrti, po Bang Sue na severu města. Linka je v provozu od 6:00 do půlnoci. Také v metru se jízdné platí podle ujeté vzdálenosti a pohybuje se od 16 do 42 THB. Jednu jízdu si koupíte v automatech nebo na pobočkách MRT, kde po zaplacení obdržíte plastové žetony, pomocí kterých se dostanete na nástupiště a které zase odevzdáte v cílové stanici. Děti a senioři cestují za polovic, v tom případě ale žeton koupíte jen na pobočce MRT. Žeton lze použít pouze k dopravě po Modré lince. Fialová linka (Chalong Ratchadham Line) navazuje na Modrou linku ve stanici Tao Poon a pokračuje dále na severozápad města. Pro častější cesty metrem si můžete koupit buď dobíjecí Stored Value Card za 180 THB (100 THB kredit, 50 THB depozit a 30 THB servisní poplatek) pro cestování Modrou i Fialovou linkou metra nebo jednodenní (120 THB), třídenní (230 THB) nebo třicetidenní (1400 THB) pas pro cestování Modrou linkou. Tyto pasy lze pořídit na pobočkách MRT a prozatím nejsou kompatibilní se systémem BTS.     

Seznam autobusových linek (BMTA) v Bangkoku najdete na stránce dopravce. Po Bangkoku jezdí stovky autobusových linek, najít ale ten správný autobus i zastávku může být poněkud tvrdý oříšek. Doprava městskými autobusy po Bangkoku vyjde na 6.50-23 THB v závislosti na trase, druhu autobusu a denní době. Na výběr jsou obyčejné a klimatizované autobusy, některé linky však operuje pouze jeden typ autobusu. Většina klimatizovaných autobusů má žlutou nebo oranžovou barvu a většinou jsou ve viditelně lepším stavu. Obyčejné autobusy mívají krémově-červenou, bílo-modrou nebo růžovou barvu. Autobusové linky jsou v provozu od 5:00 do 23:00, mezi 23:00 a 5:00 jezdí noční linky. Jízdenky koupíte v autobuse od konduktora. Kromě klasických jízdenek je možné koupit týdenní pas za 100 THB pro cestování normálními autobusy (200 THB pro cestování klimatizovanými autobusy) a měsíční pasy za 400 THB (respektive 800 THB).

Síť lodních linek křižuje řeku Chao Phraya a její ramena, přítoky a kanály, jimž se říká klongy. Lodní doprava neposkytuje pouze přesun po městě, ale návštěvníkům Bangkoku také nabízí zcela jiný pohled na město a památky roztroušené podél břehu. Dopravu na řece Chao Phraya zajišťuje společnost Chao Phraya Express Boat, která provozuje síť lodních linek, označených barevnými vlajkami podle počtu zastávek, na kterých staví. Lokální linka (bez vlajky) zastavuje u všech přístavních mol. Kromě těchto linek jsou vypravovány i turistické lodě Chao Phraya Tourist Boat, které zastavují u devíti přístavních mol, situovaných v blízkosti turisticky atraktivních míst. Lístek stojí 200 THB a je platný celý den, během kterého můžete kdykoliv vystoupit a zase se nalodit. Turistické lodě vyplouvají každých 30 minut a jsou v provozu zhruba od 9:00 do 18:00 hodin. Všechny lodní linky Chao Phraya Express Boat i turistické lodě organizované stejnou společností, mají zastávku u Centrálního mola, které je napojené na nadzemní dráhu BTS (stanice Sathorn - Taksin). Ceny, jízdní řády a trasy lodí najdete na webové stránce společnosti. Kromě toho je k dispozici i celá řada dalších možností lodní dopravy, od privátních plaveb, po pronájem malých, úzkých lodí, tzv. longboatů, u kterých si cenu domluvíte předem s řidičem. Na některých místech operují přívozy pro přepravu z jednoho břehu na druhý (cca 3 THB). Nejpopulárnější je přívoz z mola Tha Tien, díky němuž se dostanete od chrámu Wat Pho k chrámu Wat Arun.         

Doprava taxi je pohodlná, na mezinárodní poměry levná a pokud se nedostanete do dopravní zácpy, i rychlá. Taxi většinou seženete kdykoliv a kdekoliv, zejména na turisticky frekventovaných místech, v blízkosti obchodních center, hotelů apod. Pokud je taxi volné, za čelním sklem svítí nápis “Vacant“. V Bangkoku operuje více firem, proto není barva taxi vozů jednotná, a tak se můžete setkat s více barevnými kombinacemi, od žluto-zelené, po zářivě růžovou. Pokud si nedohodnete cenu předem, vždy trvejte na zapnutí taxametru, který většina řidičů stejně zapíná automaticky. Pokud řidič odmítne taxametr zapnout, vezměte si raději jiné taxi - po ulicích jich jezdí dost. Nástupní sazba je 35 THB, po dvou kilometrech jízdy naskakuje přibližně 5.50 THB za každý ujetý kilometr. V dopravních zácpách počítejte s přirážkou. Za odvoz z letiště Suvarnabhumi nebo Don Mueang zaplatíte přirážku 50 THB. Doprava taxi v rámci centra Bangkoku by však neměla stát více jak 100 až 150 THB.

Doprava z letiště

Z letiště Suvarnabhumi se do centra Bangkoku dostanete následujícími způsoby:

 • Airport Rail Link (ARL) je letištní vlak, spojující Suvarnabhumi (stanice se nachází v "B" patře terminálu) s Bangkokem. Vlaky jezdí mezi 6:00 a 24:00, cesta z letiště trvá přibližně 30 minut a jízdné stojí 15-45 THB podle ujeté vzdálenosti. Vlak dělá po cestě několik zastávek, mimo jiné na stanici Makkasan (35 THB), poblíž které se nachází stanice metra Petchaburi. Konečná stanice vlaku Phaya Thai (45 THB) je spojena s nadzemkou BTS. Při jednorázové návštěvě Bangkoku stačí jízdenka v podobě žetonu, který si koupíte v automatu nebo u okénka ARL. Pro jistotu nevyhazujte účtenku, stvrzující nákup jízdenky. Rychlejší variantou (cca 15 minut) je linka Express Line mezi letištěm Suvarnabhumi a stanicí Makkasan, která stojí fixních 150 THB za zpáteční lístek.
 • Z letiště Suvarnabhumi jezdí i několik linek autobusů. Linka S1 vyjíždí každých 30 minut mezi 6:00 a 20:00 od brány č.7 v prvním patře letištního terminálu a představuje nejlevnější způsob, jak se z letiště dostat na Khao San Road. Jízdné stojí jen 60 THB a cesta z letiště trvá zhruba 1,5 hodiny, podle průjezdnosti. Z letiště také jezdí bezplatné shuttle busy k transportnímu centru (Public Transportation Center), kde lze nasednout na některou z linek městských autobusů nebo minivanů. Turisté pravděpodobně nejvíce využijí linky 551 (Suvarnabhumi-Victory Monument), 552 (Suvarnabhumi-stanice BTS On Nut) nebo 556 (Suvarnabhumi-Jižní autobusový terminál Sai Tai Mai).
 • Taxi z letiště by mělo stát do 400 THB, v čemž je zahrnuto jízdné, letištní přirážka a mýtné na dálnici.

Z letiště Don Mueang se do centra Bangkoku dostanete:

 • Letiště Don Mueang je spojeno železnicí s hlavním bangkockým nádražím Hua Lamphong, které se nachází v dosahu metra. Vlakové spojení však není tak frekventované, takže je výhodnější jet autobusem nebo taxi.
 • Letištní autobusy A1 a A2 odjíždějí od příletové haly z místa označeného nápisem „BMTA Bus“. Linka A1 jezdí z letiště se zastávkami mimo jiné na Mo Chit (BTS) a končí na autobusovém severovýchodním terminálu Mo Chit 2. Autobusy odjíždějí zhruba každých 5 minut od 7:00 do půlnoci. Druhá linka A2 spojuje letiště s centrem města (Victory Monument). Autobusy jezdí každých 30 minut od 7:00 do 23:00. Na obou linkách se platí fixní jízdné 30 THB na osobu. Autobus A3 jezdí mezi letištěm a parkem Lumphini, a to od 7:00 do 23:00 za 50 THB. Autobus A4 jezdí z letiště na Khao San Road, a to od 7:00 do 23:00 za 50 THB. Městská autobusová linka 29 jezdí z letiště na stanici BTS Mochit, některé až k Victory Monumentu. Za 20 THB je to nejlevnější způsob, jak se dostat do města, i když autobus po cestě dělá mnoho zastávek. Airport LimoBus Express jezdí z letiště od 9:30 do 24:00 na dvou trasách - k parku Lumphini nebo na Khao San Road za 150 THB.
 • Taxi z letiště do centra Bangkoku by mělo stát mezi 250 až 350 THB.

Doprava mezi letištěm Suvarnabhumi a Don Mueang

Mezi letištěm Suvarnabhumi a Don Mueang jezdí od 5:00 do půlnoci bezplatný autobus, určený všem cestujícím s platnou letenkou. Autobusy odjíždí každých 12-30 minut z 2.patra od brány č.3 příletové haly, z letiště Don Muaeng pak z platformy, nacházející se v přízemí letištního terminálu 1. Cesta z jednoho letiště na druhé trvá zhruba hodinu, v závislosti na průjezdnosti města. Mezi oběma letišti jezdí i veřejné autobusy č. 554 a 555, jízdenka stojí 23 THB.

Letecká

Letadlo představuje rychlý a poměrně levný způsob dopravy po Thajsku. Pokud máte málo času a chcete vidět co nejvíc, je tento druh dopravy nejlepší variantou. Některé z aerolinek nabízejí svým klientům i nejrůznější slevové akce a balíčky, což cestování po zemi ještě zlevňuje, takže se vyplatí sledovat webové stránky leteckých společností a hledat podobné nabídky. V království působí několik společností, jejichž linky spojují snad všechny kouty Thajska. Mějte na paměti, že v Bangkoku jsou dvě letiště, hlavní mezinárodní letiště Suvarnabhumi a starší letiště Don Mueang, které odbavuje především vnitrostátní lety nízkonákladových společností Air Asia a Nok Air. Máte-li tedy koupený přelet v rámci Thajska, ujistěte se včas, ze kterého letiště spoj odlétá. Vzdálenost obou letišť je zhruba 50 km a cesta hromadnou dopravou z jednoho letiště na druhé trvá přibližně hodinu, v závislosti na dopravní situaci ve městě.

Vnitrostátní lety po Thajsku nabízí především společnosti:

 • Thai Airways - národní dopravce Thajska létá na linkách z Bangkoku na Phuket, Ko Samui, Krabi, Chiang Mai a prostřednictvím své dceřiné společnosti Thai Smile i do dalších thajských měst.
 • Thai Smile - dceřiná společnost Thai Airways doplňuje nabídku mateřských aerolinek a nabízí spojení z letiště Suvarnabhumi do deseti destinací po celém Thajsku a dalších destinací v Kambodže, Indii, Číně, Malajsii, Laosu a Myanmaru.
 • Bangkok Airways - první soukromá letecká společnost v Thajsku má základnu na letišti Suvarnabhumi a dále v Chiang Mai a na Phuketu, odkud létají do mnoha tuzemských destinací a také do Indie, Myanmaru, Malajsie, Laosu, Vietnamu, Hong Kongu, Kambodže, Singapuru nebo na Maledivy.
 • Thai Air Asia - nízkonákladová společnost, nabízející levné letenky z Bangkoku a dalších měst po celém Thajsku. Lety z Bangkoku odlétají výhradně z letiště Don Mueang, vnitrostátní linky z terminálu 2 a mezinárodní lety z terminálu 1. Z domovských destinací lze s nimi letět například do Buriram, Chiang Mai, Chiang Rai, Hat Yai, Khon Kaen, Krabi, Loei, Nakhon Phanom, Nan, Narathiwat, Phitsanulok, Phuket, Roi Et, Sakon Nakhon, Surat Thani, Trang, Ubon Ratchathani, Udon Thani. Tradičně se jedná o jednoho z nejlevnějších dopravců na trhu, pozor ovšem na to, co je a není zahrnuto v nejlevnějších tarifech. Často je třeba zaplatit další peníze za odbavené zavazadlo apod. Air Asia rovněž umožňují koupit celý balíček, kombinující dopravu i na místa, kde nejsou letiště nebo kam nelétají jejich letadla, což je užitečné v případě cestování na některé thajské ostrovy. Například cestujete-li z Bangkoku na ostrov Ko Lipe, který nemá letiště, můžete u Air Asia koupit balíček dopravy, zahrnující letenku Bangkok-Hat Yai a transfery z Hat Yai do přístavu Pakbara a z Pakbary dále na Ko Lipe.
 • Nok Air - další nízkonákladová společnost, poskytující spojení z Bangkoku do 25 thajských měst a několika dalších destinací v regionu jihovýchodní Asie a Austrálie. Spoje z Bangkoku odlétají výhradně z letiště Don Mueang. Aerolinky Nok Air nabízejí i řadu dalších doplňkových služeb, včetně transferu z letišť do center měst. Spolu s letenkami lze zakoupit i navazující lodní dopravu na vybrané ostrovy v rámci programu Fly’n’Ferry nebo dopravu vany a autobusy do dalších měst v rámci programu Fly’n’Ride. V roce 2014 začali aerolinky spolupracovat se singapurskou nízkonákladovou společností Scoot a některé lety tak operují pod hlavičkou NokScoot.
 • Orient Thai - tato aerolinka nabízí jen jednu vnitrostátní linku, z bangkockého letiště Don Mueang na Phuket. Ze stejného letiště lze s touto společností letět do čínské Šanghaje, Nanningu, Nanchangu a Changsha.
 • Thai Lion Air - odnož indonéské nízkonákladové společnosti Lion Air, která v roce 2013 rozšířila své aktivity i do Thajska. Z letiště Don Mueang létají do 12 destinací po celém Thajsku, z letiště v Bangkoku a Phuketu pak do dalších měst v Číně, Bangladéši, Nepálu, Indii, Indonésii, Vietnamu nebo Singapuru.
 • Kan Air - malá letecká společnost, operující flotilu menších letadel typu ATR a Cessna, s nimiž poskytuje pravidelné a charterové letecké spojení v rámci severního Thajska. Z letiště v Chiang Mai nabízí lety na méně obvyklá letiště, jako jsou Mae Hong Son, Ubon Ratchathani, Pai, Nan, Khon Kaen, Phitsanulok, Hua Hin nebo U-Tapao.

Autobusová

Autobusová doprava v Thajsku je levná, efektivní a dostanete se s ní téměř všude, zejména pak tam, kam nejezdí vlaky. Na výběr jsou státní autobusy i celá řada autobusů provozovaných soukromými společnostmi, kvalita a nabízené služby se však liší.

Státem vlastněná společnost Baw Khaw Saw (BKS) provozuje flotilu obyčejných i klimatizovaných autobusů. Stanici nebo nádraží BKS najdete snad v každém thajském městě. Standardní autobusy mohou stačit na kratší vzdálenosti, během dlouhých přejezdů oceníte komfortnější, klimatizované autobusy rozdělené na 2. třídu, 1. třídu a VIP busy. Autobusy 1. třídy a VIP autobusy dělají méně zastávek a jsou rychlejší. Rozdíl je také v počtu sedadel v autobuse a tudíž v množství nabízeného místa a komfortu. Autobusy 1. třídy mají méně sedadel než autobusy 2. třídy, nejméně sedadel mají pak VIP nebo dokonce Super VIP busy. Nezapomeňte, že cesty autobusem po Thajsku mohou zabrat mnoho hodin, proto si raději připlaťte za větší pohodlí.

Mezi privátní provozovatele patří například Nakhon Chai Air, Sombat Tour nebo Green Bus Company, která operuje na linkách na severu Thajska. Phantip travel zajišťuje zase autobusovou dopravu na jihu země, s linkami ze Surat Thani do Krabi a na Phuket a ve spolupráci s lodními dopravci i na ostrovy Ko Samui, Ko Phangan, Ko Lanta nebo Ko Phi Phi. VIP autobusy bývají obyčejně vybaveny sklápěcími sedadly, televizí, toaletami a samozřejmě klimatizací, během jízdy je poskytována voda a malé občerstvení. V Thajsku se ale můžete setkat i s celou řadou malých, pochybných soukromých dopravních společností se špatnou pověstí. Mnoho cestovatelů si stěžovalo na špatný stav autobusů, aroganci řidičů, nedodržování jízdních řádů a nízké bezpečnostní standardy v autobusech společností, které nabízejí své služby zejména v oblasti Khao San Road v Bangkoku. V některých případech došlo dokonce ke krádežím věcí ze zavazadel cestujících, proto je dobré si předem zjistit reference o dané společnosti. Stejně tak si zjistěte přesné místo, kam vás autobus zaveze - autobusy některých dopravců vás vyloží mimo centra měst nebo dokonce ještě před městem, odkud se pak dál budete muset dopravit po vlastní ose, s dalšími náklady.

Jízdenky do obyčejných autobusů, případně autobusů 2. třídy lze koupit přímo v autobuse, v ostatních případech je můžete koupit na autobusových nádražích nebo centrálách autobusových společností. Informace (nejen) o autobusových linkách, jízdní řády i rezervace jízdenek lze provést třeba na portálu www.12go.asia nebo www.busonlineticket.co.th.

Hlavním dopravním uzlem je Bangkok, odkud vyjíždějí autobusy do všech koutů Thajska. Metropole má tři hlavní autobusová nádraží - východní, severní a jižní:

 • Východní autobusový terminál (Ekkamai) se nachází poblíž stejnojmenné stanice BTS Ekkamai na ulici Sukhumvit. Z tohoto nádraží odjíždějí autobusy východním směrem, například do Pattayi, Tratu nebo na Koh Chang či Koh Samet.
 • Severní autobusový terminál Mo Chit se nachází ve čtvrti Chatuchak, podle které se také někdy tak nazývá. Terminál leží v blízkosti stanice nadzemky Mochit a metra Chatuchak, odkud se sem dostanete taxíkem. U těchto stanic staví také lokální autobusy, které pak zajíždějí i k terminálu. Z nádraží Mo Chit odjíždějí spoje do severních a severovýchodních oblastí Thajska, jako je Ayutthaya, Sukhotai, Chiang Rai, Chiang Mai nebo Udon Thani.
 • Jižní autobusový terminál Sai Tai Mai se také nazývá Sai Tai Taling Chan, podle čtvrti Taling Chan, ve které se nachází. Terminál se rozkládá podél ulice Boromaratchachonnani Road a sídlí v budově, kterou sdílí s nákupním centrem SC Plaza. K terminálu se asi nejlépe dostanete taxi, autobusem 515 nebo minivanem od Monumentu vítězství (Victory Monument), u kterého se nachází stanice nadzemky. Z nádraží Sai Tai Mai odjíždějí autobusy do destinací na jihu, ale také západě Thajska, například do Chumphon, Hua Hin, Surat Thani, Phuket, Krabi nebo Hat Yai.

Vlaková

Železniční doprava v Thajsku je levná, pohodlná a bezpečná. Vlakem se lze dostat z Bangkoku až na hranice s Laosem, Kambodžou nebo Malajsií, vlak je i oblíbeným dopravním prostředkem baťůžkářů na cestě například do 750 km vzdáleného Chiang Mai.

Vlaky thajských železnic jezdí na několika trasách, spojujících Bangkok s ostatními místy v Thajsku. Hlavní železniční koridor zahrnuje severní trasu z Bangkoku (Hua Lamphong) do Chiang Mai, mimo jiné se zastávkou v Ayutthaye a navazujícími autobusovými spoji z Chiang Mai nebo z Phitsanuloku (směr Sukhothai). Severovýchodní koridor se větví v Thanon Chira, přičemž jedna trasa vede do Ubon Ratchathani a druhá do Nong Khai poblíž laoských hranic. Odtud vede pár set metrů nově zprovozněné železnice do laoského pohraničního města Thanaleng. Východní koridor vede z Bangkoku do Aranyaprathet poblíž hranice s Kambodžou, na kambodžské straně lze pokračovat autobusem, minivanem nebo sdíleným taxi a nově také po železnici z Poipetu až do Phnom Penhu. Jižní koridor vede z Bangkoku až do Hat Yai, odkud lze dále pokračovat na hranice s Malajsií v Sungai Golok nebo do Padang Besar (dále směr Penang a Kuala Lumpur). V Chumphonu nebo Surat Thani na jižní trasu navazuje autobusová a lodní doprava na populární thajské ostrovy. Západní trasa vede z Bangkoku (Thonburi) do Kanchanaburi.

Jízdenky se prodávají ve třech třídách, výše komfortu závisí na zvolené třídě a typu vlaku. Zjednodušeně řečeno, na výběr jsou vlaky obyčejné, rychlíky a expresní vlaky. Obyčejné vlaky obvykle zahrnují vagóny se 3. třídou. Jízda v nich je velmi pomalá, protože vlaky zastavují téměř na každé zastávce. Rychlíky nabízí cestování 2. a 3. třídou, s klimatizací nebo bez ní. Expresní vlaky zahrnují 1. a 2. třídu, 3. třídu najdete pouze na některých trasách. 1. třída nabízí kupé pro 1 až 2 osoby, s lůžkovou úpravou, nastavitelnou klimatizací a vlastním umyvadlem. 2. třída dává na výběr mezi vagóny s klimatizací nebo jen ventilátorem, v této třídě lze koupit i jízdenky do lůžkových vlaků nebo vagónů s polohovatelnými sedačkami. 3. třída je obyčejně bez klimatizace a nabízí sezení na tvrdých lavicích. Od roku 2014 se v thajských vlacích nesmí konzumovat a prodávat alkohol.       

Jízdenky na vlak lze koupit osobně v den odjezdu na nádraží, na některých nádražích také až 60 dnů před odjezdem. V nouzových případech lze jízdenku koupit až ve vlaku, počítejte ale s přirážkou zhruba 250 THB, pokud cestujete expresním vlakem, respektive 100 THB při cestách ostatními typy vlaků. Další možností je rezervace jízdenek u thajských železnic po internetu, telefonu (tel. call centra 1690, až 60 dnů předem) nebo emailem (passenger-ser@railway.co.th, 15-60 dnů předem) s pozdějším vyzvednutím na některém z nádraží v Bangkoku a jeho okolí. Jízdenky vám pomohou zprostředkovat i některé cestovní agentury (s přirážkou) nebo lodní a autobusoví dopravci v rámci jejich nabízených balíčků, zahrnujících kombinaci více druhů dopravy. Jízdenky do 1. a 2. třídy je lepší zarezervovat předem, zejména pokud cestujete v době kolem Nového Roku nebo oslav svátku Songkran. Pokud plánujete častější přesuny vlakem, možná se vám vyplatí koupit Rail Pass thajských železnic, který opravňuje k neomezenému používání vlaků thajských železnic (pouze ve 2. a 3. třídě) po dobu 20 dnů od první cesty. K dispozici je červený pas za 3.000 THB pro dospělou osobu (1.500 dítě), ve kterém jsou zahrnuty všechny dodatečné příplatky a modrý pas za 1.500 THB pro dospělou osobu (750 dítě), v rámci kterého je třeba zaplatit dodatečné poplatky. Rail Pass lze koupit na nádraží Hua Lamphong v Bangkoku, jeho držitelům ovšem negarantuje místo ani lůžko ve vlaku.        

Cena jízdného se vypočítává podle typu vlaku, zvolené cestovní třídy a vzdálenosti do cílové destinace. Například základní cena jízdného z Bangkoku do Chiang Mai činí v 1. třídě 593 THB, ve 2. třídě 281 THB a ve 3. třídě 121 THB. K této sumě se připočítává příplatek za spací vůz (300-500 THB v 1. třídě, 100-240 THB ve 2. třídě), za klimatizaci (100-170 THB) nebo za jízdu expresním vlakem či rychlíkem (110 THB u rychlíků, 150 THB u expresních vlaků, 170-190 THB u speciálních expresních vlaků). Spodní lůžka ve spacích vagónech jsou prostornější a bývají u nich okna, proto jsou dražší než horní lůžka.      

Hlavním bangkockým nádražím je Hua Lamphong, odkud v podstatě vyjíždějí všechny vlaky do oblastí na severu, východě, severovýchodě i jihu Thajska. Velkolepá budova v neorenesančním stylu se nachází v centru Bangkoku, nedaleko stejnojmenné stanice metra. Jízdenky na vlak s odjezdem týž nebo následující den lze koupit na pokladnách označených názvem typu vlaku, které jsou otevřeny od 4:30 do 24:00. Jízdenky na vlak s odjezdem v delším časovém horizontu je třeba koupit v pokladnách označených „Advance booking“, které jsou otevřeny od 8:30 do 16:30. Thajské železnice plánují v brzké době přesunout odjezdy dálkových vlaků z nádraží Hua Lamphong na výhodněji položené nádraží Bang Sue, spojené s městem metrem a příměstskou železnicí. Dalším bangkockým nádražím je Thonburi, též zvané Bangkok Noi, kam se dostanete po krátké jízdě tuk tukem nebo songtauem od říčního mola N11 Thonburi Railway. Z tohoto nádraží se dostanete vlakem například do Kanchanaburi na západě Thajska, odjíždějí odtud i některé spoje do příměstských oblastí Bangkoku.

Lodní

Lodě a trajekty jsou důležitým a často jediným způsobem dopravy na thajské ostrovy, roztroušené jak v Andamanském moři, tak v Thajském zálivu. V mnoha případech lze přesun lodí koupit za jednu cenu v rámci balíčků, kombinujících leteckou či železniční dopravu a přepravu trajekty. Počítejte s tím, že některé linky mají omezený provoz nebo jsou zcela mimo provoz v době monzunů, kdy bývá moře rozbouřené.

Mezi vybrané lodní společnosti patří: 

 • Lomprayah Ferries - společnost poskytuje dopravu rychlými loděmi na ostrovy Koh Samui, Koh Pha-Ngan nebo Koh Tao. Společnost kooperuje s aerolinkami Nok Air, Air Asia, Thai Smile a Thai Lion Air a s thajskými železnicemi. Kromě toho vypravuje vlastní autobus z Bangkoku do Chumphonu, odkud vyjíždí lodě na zmiňované ostrovy, zajišťuje pozemní dopravu do přístavu Don Sak, jež je výchozím bodem plavby na ostrovy nebo organizuje výlety do mořského parku Ang Thong.
 • Raja Ferry - nabízí lodní trajektovou dopravu osob a vozidel z přístavu Don Sak na Koh Samui (130 THB dospělá osoba), Koh Pha-Ngan (210 THB dospělá osoba), případně dopravu mezi oběma ostrovy (150 THB dospělá osoba).
 • Seatran Ferry - zajišťuje trajektovou dopravu z Don Sak na Koh Samui a některé další služby, jako například transfer autobusem ze Surat Thani. Na stránce www.seatrandiscovery.com lze získat další informace o dalších spojích a výletech.
 • Songserm Express Boat - nabízí dopravu na ostrovy Koh Tao, Koh Samui a Koh Pha-Ngan a balíčky zahrnující autobus a trajekt z Bangkoku na Koh Samui a další balíčky.
 • Tallysub Ferry - provozuje noční dopravu z Chumphonu na ostrov Ko Tao.
 • Tiger Line Ferry - nabízí linku z Phuketu na Koh Phi Phi, Koh Yao, Krabi a Koh Lantu a z Koh Lanty na Koh Lipe a dále až na Langkawi.
 • Rassada Pier - poskytuje lodní spojení především mezi Phuketem, Phi Phi a Krabi.

V Chumphonu jsou dva přístavy, Tung Makham Pier se nachází asi 28 km od centra města a využívají jej lodě společností Lomprayah Ferries a Tallysub Ferry. Druhý přístav, Yang Pier, se nachází asi 10 km od centra a vyplouvají odtud lodě společnosti Songserm. Ze železniční stanice Chumphon se k oběma přístavům dostanete minibusy zmiňovaných lodních dopravců (pokud jste jejich pasažéry).

Autem a na motorce

Pro řízení auta nebo motorky je třeba mít mezinárodní nebo thajský řidičský průkaz. I když v půjčovně nejspíš nebude mezinárodní řidičák nikoho zajímat, pro policisty při případné kontrole je absence mezinárodního řidičáku vítanou záminkou k tomu, aby si přilepšili o pár set bahtů na váš úkor. V případě nehody byste pak bez MŘP mohli mít problémy s pojistným plněním od pojišťovny. Plánujete-li tedy půjčení motorky nebo auta, vyřiďte si raději mezinárodní řidičák. Bude vás to stát 50 Kč a trochu času. Pokud jste v Thajsku delší dobu v rámci nepřistěhovaleckého víza, je nutné si na úřadech vyřídit thajský řidičský průkaz.

Minimální věk řidiče pro řízení auta v Thajsku je u většiny půjčoven 21 let. Při pronájmu auta se doporučuje uzavřít odpovídající pojištění. Pokud se necítíte na řízení v thajském provozu, je možné si pronajmout auto i s řidičem.  

V Thajsku se řídí vlevo, rychlostní limit je omezen ve městech na 60 km/h, mimo města 90 km/h a na dálnicích 120 km/h. Litr benzínu stojí zhruba 35 THB (leden 2019). V okolí Bangkoku se na některých dálnicích vybírá mýtné. Mýtné se obyčejně platí v hotovosti, přesto se můžete setkat i s elektronickým systémem výběru mýtného. Thajsko patří mezi země s vysokou nehodovostí a počtem usmrcených osob na silnicích. Dopravní předpisy se zde příliš nedodržují. Autobusům a nákladním autům je lepší uvolnit cestu, v duchu pravidla, že přednost má větší vozidlo. Nedoporučuje se řídit v noci, kdy se riziko nehody ještě zvyšuje. Všichni řidiči motorek mají povinnost nosit helmu.

Ostatní druhy dopravy

Ikonickým dopravním prostředkem thajských měst jsou tuk tuky, malé, zastřešené, motorové tříkolky. Pokud jste v Bangkoku, určitě alespoň jednou vyzkoušejte jízdu tuk tukem, je to jedinečný zážitek. Cena závisí na ujeté vzdálenosti, denní době a průjezdnosti městem, vždy si ji ale s řidičem dohodněte předem. Kratší jízda by měla stát zhruba 30-80 THB, v Bangkoku o něco více. Smlouvání je na místě, obzvláště když po vás jako turistech bude řidič chtít více, než by chtěl od místních lidí.

Songtau jsou malé pick-upy s lavicemi umístěnými na korbě, kryté plachtou, které doplňují autobusovou dopravu na kratších vzdálenostech mezi městy nebo fungují jako taxi. Řidiči často čekají, až se sedadla zaplní a teprve pak vyrazí na cestu. Pokud chcete vystoupit, zazvoníte na zvonek nebo upozorníte řidiče poklepáním na střechu nebo kovové zábradlí.

Samlory jsou tuk tuky bez motoru, tedy jakési tricykly, poháněné šlapáním do pedálů, určené pro jednu až dvě osoby.

Mototaxi je vhodné zejména v zácpách k rychlejším přesunům po městě. V Bangkoku jejich řidiči nosí vestu s číslem.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele