logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Líbánkový ostrov

Santorini, nazývaný též Thira, je jedním z nejmalebnějších ostrovů Řecka a vyhlášenou líbánkovou destinací. Dnešní podobu tohoto nejjižněji ležícího ostrova souostroví Kyklád vytvořil mohutný výbuch sopky před více než třemi tisíci lety, se kterým je spojena legenda o potopené Atlantidě, a který stál pravděpodobně za zánikem mínojské civilizace na Krétě. Skalnatá pevnina ostrova je tak vlastně okrajem obrovského kráteru sopky. Vliv vulkanické činnosti je na ostrově patrný na každém kroku a je jedním z důvodů, které činí Santorini zcela ojedinělým místem. Na ostrově naleznete i pozůstatky mínojského sídla Akrotiri, pohřbeného sopečnou erupcí. Jeho černé, sopečné pláže a bílá městečka vzhlížející z lávových útesů na zatopený kráter zcela naplní vaše romantické představy, které zchladí jen všudepřítomné davy turistů a poměrně vysoké ceny. Živé hlavní město Fira, nalepené na útesu nad kráterem je plné uliček s obchody a restauracemi a je z něho neskutečný výhled na moře a útesy. Podobné výhledy se vám naskytnou i z kouzelné vesnice Oia na severu ostrova, kde si poseďte v některé z taveren a pokochejte se nezapomenutelným západem slunce.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava na ostrov

Letecká

Mezinárodní letiště na Santorini (www.jtr-airport.gr) se nachází na východě hlavního ostrova, nedaleko vesnice Kamari a pouze 6 km od centra Firy. Z České republiky se sem dostanete nejlépe charterovým letem s některou z cestovních kanceláří, od poloviny srpna do začátku října nabízí několik málo letů také společnost Smartwings z Prahy.

Na Santorini můžete celoročně letět z Atén se společnostmi Aegean Airlines (www.aegeanair.com), Olympic Air (www.olympicair.com) a také Ryanair. Let z Atén na Santorini trvá jen 45 minut a letenka se dá v zimním období sehnat již za 15 EUR.

Drtivá většina ostatních letů z Evropy na Santorini má pouze sezónní charakter a nabízí je například aerolinky Alitalia (z Milána Linate a Říma Fiumicino), Austrian Airlines (z Vídně), British Airways (z Londýna Heathrow a City), Brussels Airlines (z Bruselu), Condor (např. z Mnichova nebo Frankfurtu), EasyJet (například z Milána nebo Londýna Gatwicku), Eurowings (např. z Kolína nad Rýnem nebo Vídně), Lufthansa (z Frankfurtu a Mnichova) nebo Vueling (z Říma).

Doba letu z České republiky

2h 40 min

Lodní

Santorini má dobré lodní spojení, jak s hlavním řeckým přístavem Pireus, tak s dalšími ostrovy ze souostroví Kyklád, Krétou nebo Rhodosem, drtivá většina linek je však v provozu pouze v období mimo zimu. Nejvýznamnějším přístavem na Santorini je Athinios, který se nachází několik kilometrů jižně od hlavního města Fira, menším přístavem je Skala Fira (známý také jako Old Port, www.santoriniport.com) ve Fiře. Z města Oia pak vyplouvají lokální lodě na protější ostrůvek Thirasia. Plavba z Pirea na Santorini trvá rychlejší lodí zhruba 5,5 hodiny, pomalejší konvenční trajekty plují až 9 hodin. Plavba z Heraklionu (Kréta) na Santorini trvá zhruba hodinu a 45 minut.

Lodní linky na Santorini provozují společnosti:

  • Blue Star Ferries (www.bluestarferries.com) provozují trajekty (od května do října) z Pirea na Santorini a odtud dál na Samos, Kós, Symi a Rhodos nebo celoroční linku z Pirea přes vybrané ostrovy Kyklád, zahrnující i Santorini.
  • Golden Star Ferries (www.goldenstarferries.gr) nabízí linku z přístavu Rafina přes ostrovy Andros, Tinos, Mykonos, Paros, Ios, Santorini až do Heraklionu na Krétě.
  • Seajets (www.seajets.gr) operuje linku (od konce března do konce října) z Pirea na Santorini přes ostrovy Tinos, Mykonos a Naxos nebo spoj (od poloviny dubna do konce října) z Kréty (Heraklion, Rethimno) na Santorini a odtud dále na ostrovy Ios, Naxos, Mykonos a Paros.
  • Zante Ferries (www.zanteferries.gr)
  • Helenic Seaways (www.hellenicseaways.gr) nabízí lodní dopravu (od poloviny května do konce září) na trasách Pireus-Sifnos-Ios-Santorini a zpět.
  • Anek Lines (www.anek.gr) spojují Pireus, Kyklády, Krétu a Dodekanézy na trasách Pireus-Milos-Santorini a dále Milos-Santorini-Anafi-Kassos-Karpathos-Diafani-Chalki-Rhodos.
  • Minoan Lines (www.minoan.gr) nabízí spojení Kréty (Heraklion) a Santorini.

Doprava po ostrově

Autobusová

Autobusy KTEL Santorini představují jedinou alternativu veřejné dopravy po ostrově. Většina linek vyjíždí z nádraží nacházejícího se na centrálním náměstí ve Fiře, takže pokud hodláte autobusem projet ostrov z jednoho konce na druhý, v hlavním městě budete muset přestoupit. Počítejte s tím, že frekvence autobusů není vždy častá, což platí obzvláště v zimě. Autobusem se dostanete také z letiště do Firy, stanice autobusu se nachází po levé straně při východu z příletové haly. Autobusy z letiště jezdí v sezóně 1-2 za hodinu zhruba od 6:00 do 22:00, jízdenka z letiště stojí 1.80 EUR. Lístky na autobus se kupují až v autobuse. Informace o autobusové dopravě najdete na stránkách www.ktel-santorini.gr.

Autem

Autobusem se přeci jen nedostanete všude, proto je nejlepším způsobem, jak prozkoumat ostrov a dostat se i na odlehlejší místa, půjčení auta nebo motorky. Minimální věk řidiče pro půjčení auta je 21 let. Půjčovné závisí na sezóně, mimo sezónu je možné půjčit si malé auto již od 25 EUR na den. Počet míst k parkování ve Fiře nebo Oie je velmi omezený, každopádně parkujte jen na vyhrazených místech.

Lanovkou

Lanovka (www.scc.gr) spojuje Starý přístav s městem Fira. V hlavní letní sezóně od června do konce srpna je lanovka v provozu od 7:00 do 23:00 (poslední lanovka vyjíždí z horní stanice ve 22:40). Kabinky jezdí každých 20 minut a jednosměrná jízdenka pro dospělého stojí 6 EUR.

Levné letenky do této destinace

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele