logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Líbánkový ostrov

Santorini, nazývaný též Thira, je jedním z nejmalebnějších ostrovů Řecka a vyhlášenou líbánkovou destinací. Dnešní podobu tohoto nejjižněji ležícího ostrova souostroví Kyklád vytvořil mohutný výbuch sopky před více než třemi tisíci lety, se kterým je spojena legenda o potopené Atlantidě, a který stál pravděpodobně za zánikem mínojské civilizace na Krétě. Skalnatá pevnina ostrova je tak vlastně okrajem obrovského kráteru sopky. Vliv vulkanické činnosti je na ostrově patrný na každém kroku a je jedním z důvodů, které činí Santorini zcela ojedinělým místem. Na ostrově naleznete i pozůstatky mínojského sídla Akrotiri, pohřbeného sopečnou erupcí. Jeho černé, sopečné pláže a bílá městečka vzhlížející z lávových útesů na zatopený kráter zcela naplní vaše romantické představy, které zchladí jen všudepřítomné davy turistů a poměrně vysoké ceny. Živé hlavní město Fira, nalepené na útesu nad kráterem je plné uliček s obchody a restauracemi a je z něho neskutečný výhled na moře a útesy. Podobné výhledy se vám naskytnou i z kouzelné vesnice Oia na severu ostrova, kde si poseďte v některé z taveren a pokochejte se nezapomenutelným západem slunce.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Ačkoli pobřeží Santorini lemuje několik pěkných pláží, v rámci Řecka určitě najdete daleko hezčí plážové destinace, a proto pokud vám jde v prvé řadě o relax na sněhobílém pásu písku, poohlédněte se raději po nějakém jiném řeckém ostrově. K nejpůsobivějším plážím na Santorini patří Rudá pláž, pojmenovaná podle barvy okolních útesů. Mezi vyhledávané pláže dále patří i Perissa Beach a sousední Perivolos, což jsou pěkné pláže s černým, sopečným pískem. Ten najdete i na plně vybavené pláži Kamari. Perissa i Kamari jsou centry ostrovní turistiky a obzvláště na Kamari najdete množství hotelů, restaurací, taveren a obchodů. Pro děti jsou vhodné pláže s mělkou vodou a pozvolným přístupem do moře, například Paralia a Monolithos. Především kvůli přilehlým, úchvatným sopečným útesům lze doporučit i pláže Vlyhada a Mesa Pigadia. Pokud hledáte trochu více soukromí, vydejte se na pláže Koloumbo a Plaka.

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nejlepším způsobem, jak si užít sopečných výhledů, je vydat se pěšky podél okraje kráteru po cestě z Firy do Oie. Cesta míjí romantické kostely a je dlouhá přibližně 10 km, což byste měli zvládnout zhruba za tři hodiny. Kratším výletem může být sestup z Firy dolů (587 schodů) do Starého přístavu pod ní. Pokud se vám nebude chtít šlapat schody zpět nahoru, můžete se nechat vyvézt lanovkou. Můžete se pustit i na túru z městečka Pyrgos k nejvyššímu bodu ostrova, kde se nachází klášter Proroka Eliáše a odtud třeba až do starověké Théry. Trasu dlouhou 4,5 km zvládnete za tři hodiny.

Další aktivity

Pro děti
  • Santorini Water Park, vodní park se nachází na Perissa Beach
navrhnout změnu
Potápění
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Potápěčské centrum Volcano Diving Center (www.scubagreece.com), sídlící na pláži Kamari, nabízí potápěčské výpravy k vulkanickým skalám, útesům a jeskyním, které obklopují hlavní a přilehlé ostrovy. Za 25 EUR lze rezervovat i výlet se šnorchlováním.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Windsurfing
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Mezi nejoblíbenější windsurfingová místa na ostrově patří pláž Kamari a její okolí.

navrhnout změnu
Nákupy

Obchody se suvenýry a dalším zbožím jsou soustředěny především ve Fiře a Oie. V obou městech najdete mnoho krámků prodávajících řemeslné výrobky z keramiky a lávových kamenů, oblečení, boty, kožené výrobky, šperky, či gastronomické produkty jako víno (mezi nejznámější lokální vína patří assyrtiko), místní kapary, olivový olej nebo sýry. K tradičním produktům Santorini patří také rajčata a boby, ze kterých se vyrábí pyré. Máte-li zájem o zlaté šperky, bude pro vás rájem "Zlatá ulice" (jinak ulice Ypapantis) ve Fiře, lemovaná mnoha zlatnickými krámky.

navrhnout změnu
Vinná turistika
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Santorini není jen ostrovem s nádhernými výhledy a západy slunce, ale také vyhlášenou vinařskou lokalitou, s tradicí pěstování révy sahající až do antických dob. Sopečná půda a výjimečné ostrovní mikroklima se podílí na jedinečné chuti místních vín, které pocházejí z některého z více než 12 vinařství rozesetých v centrální a jižní části ostrova. Zajímavá je také technika pěstování zdejší vinné révy, známá jako kouloura, kdy hrozny zrají uvnitř kmene révy, stočeného do podoby koše, aby tak lépe odolávaly větru a slunci. Mezi nejznámější druh santorinského vína patří assyrtiko a vinsanto. Návštěvu vinic spojenou s ochutnávkou vín a dalších gastronomických produktů ostrova organizuje například touroperátor Santorini Wine Adventures se sídlem ve Fiře. Více informací najdete na www.winetoursantorini.com.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele