logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Ostrov boha Hélia

Rhodos je jeden z turisticky nejoblíbenějších řeckých ostrovů. Čekají vás zde nádherné zlaté pláže, historické památky i zelené hory a údolí. Je největší z Dodekanézských ostrovů, ležících v Egejském moři nedaleko Turecka. Dle bájí patřil ostrov bohu slunce Héliovi, který ho ozářil svým svitem a učinil z něho nejkrásnější ostrov v tomto moři. Jedná se skutečně o jedno z nejslunečnějších a nejteplejších míst v oblasti, průměrně je zde více než 300 slunečných dnů v roce. Ostrov stál od nepaměti na křižovatce mezi východním a západním světem a tisíce let střídání národů zanechalo na jeho území fascinující sbírku artefaktů. Hlavním městem je stejnojmenné, monumentální, antické město Rhodos, místo kde stával Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů světa. Oblíbená je i návštěva městečka Lindos s jeho antickou akropolí. Ostrov je vhodnou základnou pro objevování okolních ostrovů Dodekanéz i nedalekého tureckého pobřeží.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava na ostrov

Letecká

Letiště Diagoras na Rhodu (www.rho-airport.gr) se nachází asi 14 km jihozápadně od hlavního města. Z České republiky se sem dostanete nejlépe charterovým letem s některou z cestovních kanceláří, kromě toho můžete letět v době od července do poloviny října z Prahy a do konce září z Ostravy a Brna se společností Smartwings.

Na ostrov můžete celoročně letět se společností Aegean Airlines (www.aegeanair.com) z Atén nebo Soluně, Ellinair (www.ellinair.com) či se společností Sky Express (www.skyexpress.gr) z měst nebo ostrovů Heraklion, Chios, Samos, Lemnos, Mytilene, Karpathos, Kasos, Kos, Kalymnos nebo Leros.

Většina letů z Evropy se omezuje pouze na lety v letní sezóně, dobrou zprávou je, že na ostrov létá několik nízkonákladových společností, jako je Easy Jet nebo Ryanair. Lety z Evropy nabízí například aerolinky Alitalia (z Milána a Říma), Austrian Airlines (z Vídně), British Airways (z Londýna-Gatwicku), Brussels Airlines (z Bruselu), Condor (např. z Lipska, Berlína nebo Mnichova), EasyJet (například z Milána nebo Londýna-Gatwicku), Eurowings (z Mnichova, Drážďan nebo Kolína nad Rýnem), Ryanair (například přes Boloňu, Pisu, Londýn Stansted nebo Liverpool), SunExpress Deutschland (z Mnichova, Lipska nebo Norimberka) nebo s TUIFly (z Mnichova, Norimberku nebo Vídně).

Národní dopravce Aegean létá na Rhodos sezónně například z Frankfurtu, Mnichova nebo Paříže.

Doba letu z České republiky

2h 50 min

Lodní

Lodní linky spojují Rhodos s aténským přístavem Pireus, s několika dalšími řeckými ostrovy a také s tureckou pevninou. Počítejte s tím, že mimo sezónu počet a frekvence spojů rapidně klesá nebo nejezdí vůbec. Hlavní přístav se nachází ve městě Rhodos. Zjistěte si ovšem předem, z jakého přístavu vyplouvá vaše loď, město Rhodos má totiž dva přístavy, Kolona (turistický přístav) a Akantia (komerční přístav), vzdálené od sebe přibližně 20 minut chůze. Například rychlé katamarány Dodekanisos Seaways vyplouvají z přístavu Kolona, zatímco jejich velké trajekty z přístavu Akantia. Další významný přístav se nachází na západě ostrova ve Skala Kamirou. Cena za lodní lístek je závislá na typu lodi (na výběr jsou rychlé lodě i pomalejší velké trajekty), druhu nabízeného komfortu a na sezóně.

Na Rhodos se dostanete se společnostmi:

  • Blue Star Ferries (www.bluestarferries.com) nabízí trajektovou dopravu na linkách Pireus-Santorini-Samos-Kos-Symi-Rhodos, Pireus-Patmos-Leros-Kalymnos-Kos-Rhodos-Amorgos nebo Pireus-Kalymnos-Kos-Rhodos-Naxos-Ikaria-Fourni-Astypalea-Patmos-Lipsi-Leros-Nisyros-Tilos-Symi-Karpathos-Kastellorizo. Trajekty většinou vyplouvají odpoledne a cestují přes noc.
  • ANEK Lines (www.anek.gr) provozuje linku z Pirea, zahrnující zastávky na dalších ostrovech Dodekanéz, Kyklád, případně i Krétě (přístavy Anafi, Chalki, Diafani, Heraklion, Karpathos, Milos, Kassos, Santorini, Sitia).
  • Dodekanisos Seaways (www.12ne.gr), provozuje trajektovou dopravu po celé délce řetězce ostrovů Dodekanéz až na Sámos. Výletní lodě jezdí v létě z přístavu Skala Kamirou na ostrovy Halki a Alinda. 
  • Sea Dreams (www.seadreams.gr) nabízí dopravu z Rhodu na ostrov Symi. Stejná společnost nabízí lodní spojení z Rhodu do tureckého Bodrumu.

Lodní přepravu z nedalekého Turecka (Bodrum, Fethiye, Marmaris) zajišťují společnosti a cestovní agentury Bodrum Express Lines (www.bodrumexpresslines.com), Dodecanese Flying Dolphins (www.12fd.gr) nebo třeba Yesil Marmaris Lines (www.yesilmarmarislines.com). Pokud plánujete návštěvu Turecka, budete potřebovat (na rozdíl od Řecka) cestovní pas.

Doprava po ostrově

Autobusová

Autobusovou dopravu po ostrově zajišťují dvě nezávislé společnosti, RODA a KTEL (www.ktelrodou.gr). Linky autobusů RODA pokrývají západní část ostrova (Theologos, Eleousa, Platania), dopravu v hlavním městě a jeho okolí a také východní část až po Faliraki, zatímco autobusy KTEL jezdí na východě Rhodu od Faliraki dál na jih (Faliraki, Afantou, Archangelos, Lindos nebo Kallithies). Autobusy přepravující pasažéry na městských linkách obvykle odjíždí z oblasti Nea Agora v Mandraki. Ceny jízdenek zjistíte na této stránce. K autobusové dopravě mimo město slouží dvě nádraží. RODA využívá nádraží v ulici Averof, autobusy společnosti KTEL vyjíždějí z nádraží na náměstí Rimini.        

Zastávka letištních autobusů se nachází u terminálu mezinárodního letiště, nedaleko této budovy je i zastávka lokálních autobusů. Autobusy jezdí zhruba každou půlhodinu, provoz je omezen o víkendech a státních svátcích.

Autem

Autobusem se přeci jen nedostanete všude. Budete-li chtít ostrov prozkoumat trochu více a dostat se i na odlehlejší místa, půjčte si auto nebo motorku. Počítejte s tím, že ostrov má na délku zhruba 95 km a cestování po některých místních silnicích zabere dost času. Minimální věk řidiče pro půjčení auta je obvykle 21 let a praxe minimálně 1 rok. Pamatujte, že do Starého města Rhodu je vjezd povolen pouze jeho rezidentům. V mnoha dalších částech města lze parkovat pouze ve vymezených zónách, ohraničených zpravidla modrou barvou, kde se platí parkovné (zhruba 1 EUR za hodinu). Na místech ohraničených bílou barvou lze parkovat volně, naopak v zónách lemovaných žlutou barvou se nesmí parkovat nikdy. Při návštěvě města Rhodos najdete parkovací místa poblíž stadiónu Diagoras nebo kolem přístavu Mandraki, odkud se pohodlně dostanete pěšky do Starého města. Při parkování musíte být opatrní i v dalších městech, jako je třeba Lindos. Při návštěvě Lindosu můžete nechat auto na parkovištích kolem pláže Lindos Bay nebo zátoky sv. Pavla.

Skútr si půjčíte za cenu již od 15 EUR za den.

Taxi

Vozidla taxislužby mají tmavě modrou barvu s bílou střechou a jezdí za pevně dané sazby. Sazebník je k dispozici v turistických informačních centrech. Například cesta z letoviska Kolymbia do města Rhodos stojí 39 EUR.

Levné letenky do této destinace

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele