logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Ostrov boha Hélia

Rhodos je jeden z turisticky nejoblíbenějších řeckých ostrovů. Čekají vás zde nádherné zlaté pláže, historické památky i zelené hory a údolí. Je největší z Dodekanézských ostrovů, ležících v Egejském moři nedaleko Turecka. Dle bájí patřil ostrov bohu slunce Héliovi, který ho ozářil svým svitem a učinil z něho nejkrásnější ostrov v tomto moři. Jedná se skutečně o jedno z nejslunečnějších a nejteplejších míst v oblasti, průměrně je zde více než 300 slunečných dnů v roce. Ostrov stál od nepaměti na křižovatce mezi východním a západním světem a tisíce let střídání národů zanechalo na jeho území fascinující sbírku artefaktů. Hlavním městem je stejnojmenné, monumentální, antické město Rhodos, místo kde stával Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů světa. Oblíbená je i návštěva městečka Lindos s jeho antickou akropolí. Ostrov je vhodnou základnou pro objevování okolních ostrovů Dodekanéz i nedalekého tureckého pobřeží.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pokud jste se na Rhodos vypravili hlavně kvůli plážím, nebudete litovat. Ostrov v tomto směru uspokojí opravdu všechny. Najdete tu pláže písečné i oblázkové, malé, schované v romantických zátokách i několika kilometrové pláže, rušné i odlehlé pláže. Na východní straně ostrova jsou pláže klidnější, zatímco pláže na západní straně jsou vystavené větrům a proto jsou divočejší, což ocení především milovníci kitesurfingu a windsurfingu.

Rhodos

Pláže lemují severní cíp ostrova kolem mysu Koubournou a patří k nim například Elli Beach, Casino Beach, Akti Miaouli Beach nebo Psaropoula (Akti Kanari Beach).

Kalithea

Oblázková pláž se nachází jen pár kilometrů od hlavního města a tudíž je poměrně frekventovaným cílem pro návštěvu zdejších bývalých lázní, stejně jako pro rychlé vykoupání v čisté vodě. Oblast je také vyhlášenou potápěčskou lokalitou.    

Faliraki

Rušné letovisko na východě ostrova s dlouhou písečnou pláží a veškerým turistickým servisem a zázemím, včetně střediska vodních sportů.

Anthony Quinn

Oblázková pláž v malebné zátoce, lemované borovými stromy, patří k nejhezčím plážím na ostrově s průzračně čistou vodou. Byla pojmenována po herci, který si toto místo velmi oblíbil během natáčení filmu Děla z Navarone. Pláž se nachází v lokalitě Faliraki.    

Tsambika

Převážně písečná pláž se nachází v zátoce mezi městy Kolympia a Archangelos na východním pobřeží a patří mezi nejhezčí pláže Rhodosu. Nad zátokou se tyčí stejnojmenný klášter. Mělká voda je ideální pro malé děti.

Stegna

Největší devizou této písečné pláže je především její klidná až rodinná atmosféra. 

Agathi

Malebná pláž nedaleko vesnice Haraki, odkud se k ní můžete vydat autem nebo pěšky. Pláž má zlatý písek a křišťálově čistou vodu a řadí se mezi nejkrásnější pláže Rhodu.   

Lindos

Lindos má dvě městské pláže, hlavní Megali Paralia a relativně klidnější Lindos Pallas. Obě jsou písečné a plně vybavené. Zejména pláž Megali Paralia je vhodná i pro malé děti, protože se nachází v klidném zálivu s velice pozvolným přístupem do moře.    

Agios Pavlos

Romantická plážička nedaleko Lindosu se nachází v uzavřené zátoce s výhledem na malou kapli.     

Pefki

Asi 7 km za Lindosem se nachází písečno-oblázková pláž Pefki, nabízející veškerý plážový servis.

Plimmiri

Pokud hledáte úplný klid, odlehlá písečná pláž Plimmiri bude ideální volbou. Pláž se nachází téměř až na jihu ostrova, přibližně 85 km od hlavního města.

Prasonisi

Písečnou spojnici pevniny a nedalekého ostrůvku stejného jména omývají z jedné strany vody Egejského a z druhé Středozemního moře. Oblast je vyhlášená mezi příznivci surfingu a kitesurfingu.

Fourni

Krásná, klidná pláž, zasazená mezi skály, se nachází pod vesnicí Monolithos na západní straně ostrova.  

Ialyssos a Ixia

Dlouhé oblázkové pláže na severozápadě ostrova jsou vhodné zejména k provozování windsurfingu. Podle mnohých je Ixia nejchladnější pláží na ostrově. 

Windsurfing

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Ideální surfařskou lokalitou je návětrné západní pobřeží s velkými vlnami. Vítr Meltemi je nejsilnější uprostřed léta a na intenzitě získává obzvláště během odpoledních hodin. Centrem surfingu a kitesurfingu je oblast Prasonisi a pláže Ixia a Ialyssos, kde najdete surfařská centra nabízející pronájem vybavení a lekce surfingu. Další pláže vhodné pro kitesurfing se nacházejí například v Kremasti nebo Fanes.

Mohlo by se hodit:

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Ostrov nabízí dostatek turistických cílů, ať už se jedná o procházky nedotčenými lesy nebo v horském terénu, který se táhne paralelně se západním pobřežím a patří k nejvyšším vrcholům Dodekanéz. Nejlepším obdobím pro pěší turistiku je konec dubna až červen, kdy je okolní krajina krásně zelená, nebo říjen, kdy už nejsou taková horka.

Stezky pro pěší turisty najdete v přírodním parku Údolí motýlů, jehož mikroklima každoročně přitahuje početnou kolonii přástevníků. Údolím protéká řeka Pelecanos, zatímco břehy lemují lesní porosty zvláštních stromů druhu zitia, vylučujících šťávu, která údajně přitahuje motýli. Cesty vedoucí údolím vás zavedou i ke klášteru Panagia Kalopera.

Oblast Sedmi pramenů (Epta Piges) je ideálním místem, kam uniknout před úmorným letním horkem. Sedm pramenů dodává vodu do uměle vytvořeného jezírka, jež je domovem vodních želv, krabů a ryb, a ve kterém si můžete dopřát osvěžující koupel. Atmosféru klidu dokreslují i okolní borové lesy a vodopád.    

Další výlet si můžete udělat z pobřeží do malé vesnice Asklipio, kde se nachází malý byzantský kostel a zřícenina hradu. Na opačné straně ostrova najdete spoustu možností k pěším výletům kolem archeologického naleziště Kameiros.         

O něco náročnější výlet vás čeká, pokud se vydáte vesnice Embona na vrchol hory Ataviros. Odměnou vám bude unikátní výhled po ostrově.

Dalším cílem může být soutěska Xetripiti poblíž vesnic Malona a Massari, nebo výstup na vrchol kopce Filerimos.

Další aktivity

Cyklistika
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Cyklistika představuje výborný způsob, jak prozkoumat krásy ostrova. Trasy najdete po celém ostrově, mnoho z nich vede vnitrozemím a odlehlejším jihem Rhodosu. Na ostrově působí několik agentur, které vám pomohou zorganizovat cyklistické výlety a půjčí kola.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Golf

Jediné golfové hřiště na ostrově se nachází v zálivu Afandou. Afandou Golf Course má 18 jamek, délku 6.200 metrů (Par 73), další informace najdete na stránce http://www.afandougolfcourse.com.

navrhnout změnu
Jachting
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Rhodos je centrem Dodekanézských ostrovů a ideální základnou pro lodní výlety po okolí. Místní yacht klub každoročně pořádá závod Rodos Cup (www.rodoscup.gr) s naplánovanou trasou mezi ostrovy Dodekanéz.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Potápění
ZOBRAZIT MAPU MÍST

V moři kolem Rhodosu se můžete těšit především na svět jeskyní a skalních formací, ale také na vraky lodí nejen z doby II.světové války i množství archeologických artefaktů, díky nimž byla až donedávna striktně vymezena místa, kde bylo povoleno se potápět. K nejznámějším potápěčským lokalitám patří záliv Kalithea, který je domovem více než 30 druhů ryb a rostlin.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Pro děti
navrhnout změnu
Nákupy

Co koupit

Na ostrově má dlouhou tradici hrnčířství a výroba keramiky. Po celém Rhodu je rozeseto mnoho keramických dílen, které prodávají ručně malovanou keramiku. Město Lindos proslavily krajky, které vyšívají místní ženy a které si tu můžete i koupit. Z dob tureckého působení na ostrově pochází umění tkaní koberců, z byzantského období zase tradice šperkařství. Jako suvenýr si můžete koupit i něco z místních produktů, jako jsou bylinky, olivový olej, med, sýr, ouzo nebo víno.

Kam zajít za nákupy

Desítky možností k nákupům, od pouličních krámků, přes obchody známých oděvních značek, až po větší obchodní centra, najdete především ve městě Rhodos. Zde seženete zejména šperky, kožené výrobky, keramiku či textil. Většina obchodů dodržuje dlouhou pauzu na oběd, takže jsou zavřené od 14 hodin do 16 až 17 hodin, o to déle však mají otevřeno večer. V neděli je zavřeno celý den. Mnoho obchodů má zavřeno i v době zimních měsíců. Na pouličních trzích můžete koupit čerstvé ovoce a zeleninu, ryby, ale také oblečení, boty a další zboží. Největší z trhů se nachází u hřbitova Taxiarxhis a koná se každou středu a sobotu.

Výrobou keramiky a hrnčířstvím je vyhlášená vesnice Arhaggelos.

navrhnout změnu
Safari

Máte rádi jízdu v terénu a chcete poznat další tvář Rhodosu? Společnost Rhodes Adventures (www.rhodesadventures.com) nabízí safari jízdy v džípech, který můžete sami řídit nebo se svěřit do péče profesionálních řidičů. Stejná společnost organizuje lezení po skalách, potápěčské exkurze a další aktivity.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele