logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

V rodišti Dia a Minotaura

Kréta je největším a zároveň nejjižněji situovaným ostrovem Řecka. Svobodně smýšlející, hrdí a patriotičtí obyvatelé ostrova považují sami sebe spíše za Kréťany než za Řeky. V historii museli mnohokrát čelit vpádům cizích národů, což ještě posílilo národní cítění a prohloubilo ctění vlastních tradic, zvyků, kultury, umění a dokonce vlastního jazyka. Kréta je proslulá pozůstatky z dob vyspělé mínojské kultury (zlatým hřebem je palác Knossos), stejně jako sluncem, plážemi i divokou přírodou vysokých hor, rozeklaných sítí hlubokých soutěsek a roklí. Na ostrově je ukryto i velké množství jeskyní. V Diktejské jeskyni (Diktea Andro) na plošině Lasithi a svatyni Ida (Ideo Andro) v pohoří Ida se údajně narodil, případně zde pobýval, nejvyšší z antických bohů, Zeus. Severní pobřeží ostrova je více zastavěné a lemují jej největší krétská města, z nichž k nejhezčím patří Chania a Rethymno. Vnitrozemí ostrova je domovem zapomenutých vesnic, ve kterých se jakoby zastavil čas, zatímco jih nabízí atmosféru klidu.   

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ

Kde vybrat ubytování

Kréta patří k nejslunečnějším a také nejteplejším ostrovům Středomoří, takže její výhodou je delší plážová sezóna, než mají některé jiné řecké ostrovy. Severní pobřeží Kréty ochlazuje letní vítr Meltemi, ve vnitrozemí se mohou v létě teploty šplhat až ke 40°C. Od západu na východ ostrova se táhne pás hor, který značně ovlivňuje celkové ostrovní klima. Jižní pobřeží je obecně o pár stupňů teplejší a sušší, než severní pobřeží. Méně deštivější je také východ Kréty, než její západní část, která je zelenější.

Většina letovisek a turistických komplexů se soustřeďuje podél severního pobřeží, zejména v oblastech mezi Heraklionem a Agios Nikolaos. Najdete zde ubytování všech možných kategorií a cenových hladin a také zábavu a noční život (Malia, Hersonissos). Pobřeží zde lemují dlouhé písečné pláže s pozvolným přístupem do moře, letní klima zde ovlivňuje teplý, severozápadní vítr Meltemi, proto v tomto období může být na severním pobřeží poměrně větrno a někdy velké vlny. Luxusní ubytování se nacházejí mimo jiné v Agios Nikolaos a nedaleké Eloundě. Pokud plánujete objevovat krásy a přírodu západní Kréty, navštívit věhlasné pláže Elafonisi, Falassarna nebo Balos a dovolené vtisknout aktivní nádech zdoláním soutěsky Samaria či treků v horách Lefka Ori, není špatné hledat ubytovat v letoviscích poblíž Chanie (Agia Marina, Platanias nebo Kastelli). Jih ostrova je klidnější a pro mnohé představuje autentičtější Krétu. K oblíbeným letoviskům jihu patří například Plakias nebo Paleochora.

Vybrané typy ubytování

Levnější druh ubytování v soukromých, pronajatých pokojích, případně v místnostech přistavěných u rodinných domů a taveren představují tzv. domatia. Cena závisí na kategorii ubytování, délce pobytu a sezóně, za jednu osobu zaplatíte přibližně 10-30 EUR za noc.

Hotely se řadí do několika kategorií podle prostornosti pokojů a hotelového vybavení. Pokud cestujete individuálně a ubytování si hledáte sami, přesvědčete se předem, zda si hotel neúčtuje zvlášť poplatek za klimatizaci na pokoji.

Během dálkových pochodů v horách lze přespat v horských chatách a přístřešcích, které řeší stránka www.msc.gr. V létě je třeba plánovat dopředu a ubytování v horách si raději rezervovat s předstihem.

Seznam kempů na Krétě najdete na stránce www.greececamping.gr.

Nejvýhodnější ubytování

Booking.com Booking.com Booking.com
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele