logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

V rodišti Dia a Minotaura

Kréta je největším a zároveň nejjižněji situovaným ostrovem Řecka. Svobodně smýšlející, hrdí a patriotičtí obyvatelé ostrova považují sami sebe spíše za Kréťany než za Řeky. V historii museli mnohokrát čelit vpádům cizích národů, což ještě posílilo národní cítění a prohloubilo ctění vlastních tradic, zvyků, kultury, umění a dokonce vlastního jazyka. Kréta je proslulá pozůstatky z dob vyspělé mínojské kultury (zlatým hřebem je palác Knossos), stejně jako sluncem, plážemi i divokou přírodou vysokých hor, rozeklaných sítí hlubokých soutěsek a roklí. Na ostrově je ukryto i velké množství jeskyní. V Diktejské jeskyni (Diktea Andro) na plošině Lasithi a svatyni Ida (Ideo Andro) v pohoří Ida se údajně narodil, případně zde pobýval, nejvyšší z antických bohů, Zeus. Severní pobřeží ostrova je více zastavěné a lemují jej největší krétská města, z nichž k nejhezčím patří Chania a Rethymno. Vnitrozemí ostrova je domovem zapomenutých vesnic, ve kterých se jakoby zastavil čas, zatímco jih nabízí atmosféru klidu.   

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pláže podél severního pobřeží jsou obvykle mělčí a tudíž vhodnější pro děti, na jihu naopak příkřejší. Severní pobřeží je v létě vystavené severozápadnímu větru Meltemi, který ochlazuje pobřeží a činí vysoké teploty snesitelnějšími. Na druhou stranu mohou být kvůli tomuto větru vyšší vlny. Vítr začíná foukat zpravidla kolem 10 hodiny dopolední a postupně nabývá na intenzitě, aby se opět utišil v podvečer.   

Pláž Elafonisi, připomínající tropickou lagunu, je velmi oblíbeným cílem návštěvníků Kréty, které láká křišťálově čistá voda laguny a krásné pláže s růžovým pískem. Přestože se tu pravděpodobně setkáte s mnoha dalšími turisty okupujícími břeh, na kterém se tísní plážová lehátka, můžete se přebrodit na protější ostrůvek, kde se dá najít trochu samoty. Krásná je i vedlejší pláž Kedrodasos.

Jednou z nejfotogeničtějších pláží Kréty je laguna Balos na severozápadě ostrova. Exotické vzezření, průzračná voda a divoký ráz okolní přírody jsou bohužel silným magnetem pro tisíce turistů, kteří se o  zdejších krásách přijíždějí přesvědčit na vlastní oči (zejména v červenci a srpnu), i když je toto místo dostupné pouze lodí z Kissamosu nebo autem po poměrně terénní příjezdové cestě.

Trojlístek nejkrásnějších pláží západu Kréty uzavírá pláž Falassarna, která figuruje i na vrcholu žebříčku nejhezčích pláží celého Řecka. Falassarna zahrnuje velký kus pobřeží, skládajícího se z pěti na sebe navazujících pláží. Nejatraktivnější jsou prostřední dvě pláže, zejména Pacheia Ammos.    

Klenotem jižního pobřeží Kréty je pláž Preveli, nacházející se zhruba 35 km jižně od Rethymna. Zajímavostí tohoto místa je řeka Mega Potamos, která zde končí svou pouť kaňonem Kourtaliotikos a na pláži se vlévá do moře. Břehy řeky lemují vzrostlé palmy a navštívit můžete i nedaleký klášter Moni Preveli.

Písečno-oblázková pláž Triopetra, obklopena horami Siderotas a olivovými háji, je rozdělena skalnatým poloostrovem na pláže Koumado (nebo také Malá Triopetra) a Chatzi (Velká Triopetra). Druhá jmenovaná pláž se táhne stovky metrů podél pobřeží až k pláži Ligres a je známá především svými západy slunce a poklidnou atmosférou.   

Jih ostrova se pyšní dalšími nádhernými plážemi, jakými jsou třeba Glyka Nera, na které vyvěrají prameny sladké vody, nebo panenská zátoka Domata, přístupná lodí nebo pěším, náročnějším sestupem z mezinárodní turistické stezky E4.

Na severu Kréty, přesněji řečeno na východní straně poloostrova Akrotiri, se nachází pláž Stefanou, jež uzavírá záliv vzdáleně připomínající malý fjord, obklopený rozměrnými skalisky. Na pláž se dostanete lodí nebo pěšky po strmé cestě z parkoviště. Výlet na pláž můžete spojit s návštěvou některého z klášterů, nacházejících se v této oblasti.    

Mezi nejznámější pláže východu Kréty se řadí Vai, pověstná přilehlým hájem datlových palem (některé zdroje uvádějí, že se jedná dokonce o největší palmový háj v Evropě). Pláž najdete zhruba 24 km za městem Sitia. Voulisma je nádherná pláž s bílým pískem a úžasnou vodou, nacházející se v Mirabelském zálivu. Za pěknými plážemi se můžete vypravit i lodí na ostrovy Chrissi nebo Koufonisi.  

Vyčerpávající seznam pláží s jejich charakteristikou a fotkami najdete na stránce www.cretanbeaches.com.

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

K nejoblíbenějším krétským pochodům se řadí, zhruba 13 km dlouhý, trek soutěskou Samaria (další 3 km ujdete od konce parku do vesnice Agia Roumeli). Samaria patří k nejdelším soutěskám v Evropě, na její zdolání počítejte s 5 až 7 hodinami pochodu kamenitým terénem říčního koryta. Odměnou vám ale budou velkolepé pohledy na okolní stěny soutěsky, které jsou od sebe vzdáleny od 150 až po pouhé 3 metry v místě zvaném Železná vrata. Během cesty můžete pozorovat vzácné druhy zvířat a vydáte-li se sem na jaře, i koberce kvetoucích rostlin. Po cestě se můžete občerstvit vodou z několika pramenů, takže není nutné s sebou nosit velké zásoby vody. Trek startuje v místě zvaném Xyloskalo, které je zároveň vstupní branou do národního parku. Nejtěžším úsekem, při pochodu směrem z vnitrozemí k moři, je první úsek, během kterého je třeba sestoupit na dno soutěsky. Pochod lze absolvovat i v opačném směru od moře, počítejte ale s tím, že proti vám budou proudit davy turistů (obzvláště vyrazíte-li později) a pokud zamýšlíte zdolat celý úsek, mějte na paměti závěrečné prudké stoupání. Otevření soutěsky závisí ve větší míře na průběhu zimy, během které mohly být poškozeny cesty v parku a na množství srážek a počasí v dubnu. Obecně se otevírá počátkem května (někdy již koncem dubna) a vstup do soutěsky se opět uzavírá koncem října. Teoreticky může dojít k uzavírkám i během období od května do října, to v případě, že prší a hrozí sesuvy skal. V zimě je soutěska pro návštěvníky, kvůli vysoké hladině vody v řece, uzavřena. V sezóně je otevřeno od úsvitu do soumraku, pokud ovšem přijedete v odpoledních hodinách, nebude vám pravděpodobně povoleno vydat se na celou cestu soutěskou, ale jen na kratší úsek. Nejlepší je vydat se na cestu brzy ráno, ještě než sem dorazí konvoje turistů a také proto, že není takové horko. Do parku se můžete vydat sami, platí se vstupné 5 EUR (děti do 15 let mají vstup zdarma), jinak není problém zaplatit si výlet do soutěsky u některé z turistických agentur a vydat se sem organizovaně. V takovém případě vás u hotelu vyzvedne autobus a dopraví až na místo. Čím dále se ale nachází vaše ubytování, tím dříve budete muset vstávat. Pokud se k soutěsce vydáte vlastním autem, budete se muset logicky pro něj zase vrátit, což není úplně nejlepší řešení. Po zdolání soutěsky byste se z Agia Roumeli dostali lodí (společnost Anendyk) do Sougie a odtud pak taxíkem zpět k zaparkovanému autu. Do vesnice Omalos, nacházející se poblíž startovního místa treku, jezdí z Chanie autobus, zpět do Chanie se dostanete podvečerním busem z vesnic Hora Sfakion, Sougia nebo Paleochora (ověřte si předem odjezdy autobusů v jízdním řádu).          

Alternativně lze navštívit méně známá místa, třeba kratší trek soutěskou Imbros, startující ve stejnojmenné vesnici. Dále se můžete vydat do soutěsek Aradena, Agia Irini a mnoho dalších. Nenáročný výlet soutěskou Agiofarago na jihu regionu Heraklion můžete zakončit koupáním na nádherné pláži stejného jména, jaké má soutěska. K oblíbeným trekům patří také výšlap na horu Gigilos, jež startuje, stejně jako výlet do soutěsky Samaria, v Xyloskale. Shora se skýtají nádherné výhledy na moře i soutěsku Samaria. Turistické trasy najdete i v pohoří Lefka Ori, kde se nachází několik desítek hor převyšujících dvoutisícimetrovou hranici.      

Krétou prochází i mezinárodní turistická stezka E4, která se táhne z Portugalska, napříč několika evropskými státy, až na Kypr. Tato stezka měří na území ostrova 320 km a protíná celou Krétu od Kastelli-Kissamos na západě až po Kato Zakros na východním pobřeží. Je značena žlutočernými značkami a provede vás těmi nejkrásnějšími přírodními scenériemi Kréty. Stezka se větví za vesnicí Sougia na pobřežní a horský úsek, který vede přes Bílé hory a představuje nejnáročnější část celé trasy. Pobřežní úsek vede přes vesnice Agia Roumeli, Loutro, Chora Sfakion a Frangokastello a s horskou částí se spojuje v oblasti Agios Konstantinos.        

Mohlo by se hodit:

Další aktivity

Pro děti
 • Cretaquarium Thalassocosmos, akvárium, v Gournes východně od Heraklionu, www.cretaquarium.gr
 • Aquaworld & Reptile rescue centre, akvária s vodními živočichy a terária s plazy, v Hersonissos, www.aquaworld-crete.com
 • Star Beach water park, akvapark v Hersonissos, www.starbeach.gr
 • Labyrint Park, hřiště s labyrinty, možností jízdy na koních, mini farma, mini golf apod., v Hersonissos, www.labyrinthpark.gr
 • Golden Fun Park, dětský park s hřišti, minigolfem, bowlingem, videohrami, apod., Agios Apostolos (Chania), www.goldenfunpark.gr
 • Aqua Plus Water Park, akvapark, v Hersonissos, www.acquaplus.gr
 • Watercity, akvapark, v Anopolis, www.watercity.gr
 • Limnopoulis Water Park, akvapark, ve Varipetro u Chanie, www.limnoupolis.gr
 • Bravo Water Park, akvapark, Agios Dimitrios u Heraklionu, www.bravopark.gr
 • Amazonas Park, mini zoo a záchranná stanice zvířat, na 3 km z Neapoli do Kourounes
 • Ostrich Zoopark, zoo park s pštrosy a dalšími zvířaty, v Episkopi (Heraklion), www.ostrichzoopark.gr
navrhnout změnu
Windsurfing
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Centrem windsurfingu a kitesurfingu je pláž Kouremenos na severovýchodě Kréty, kde působí místní surfařský klub, škola a půjčovna vybavení. Pláž je vyhledávaná zejména díky spolehlivému větru Meltemi, který zde fouká během letních měsíců. K dalším surfařským oblastem patří záliv Tenda, pláž Faneromeni (též zvaná Papadiokambos), na západě Kréty pak pláže Kedrodasos, Elafonissi, Falassarna nebo Stavros na poloostrově Akrotiri.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Golf
navrhnout změnu
Potápění
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Čisté moře, teplá voda, bohatý mořský život, slabé proudy a atraktivní pobřeží činí z Kréty velmi oblíbeným místem pro potápění. K nejpopulárnějším potápěčským místům patří vrak německého letadla u Agia Pelagia, rozlehlá jeskyně El Greco a skály a jeskyně oplývající podmořskou faunou u Agios Pavlos nebo Elephants Cave s fosilními pozůstatky pravěkých slonů.

Šnorchlování si užijete v zálivu Elounda a nedalekém potopeném městečku Olous, na plážích Agiofarago, Kokkini nebo ostrovech Chrissi a Dia.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Jachting
ZOBRAZIT MAPU MÍST

http://www.iox.gr/Kréta je nejjižnější výspou Evropy, dost vzdálenou od ostatních řeckých ostrovů na to, aby zůstala stranou klasických jachtařských cest po Řecku. Přesto její pobřeží nabízí dostatek pláží, zátok a okolních malých ostrovů, ke kterým se lze vydat s vlastní, nebo pronajatou plachetnicí. V létě je jižní pobřeží vystaveno silným větrným poryvům, přicházejícím skrze hory. Mariny a přístavy se nacházejí v Chanii, Rethymnu, Soudě, Agia Galini, Panormosu, Heraklionu, Agios Nikolaos nebo Sitii.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Lezení po skalách

Informace o lezení po skalách najdete na stránkách www.climbincrete.com a www.msc.gr. Nejlepšími lezeckými lokalitami jsou soutěska Ha na východě Kréty, Kalathas, Stavros na poloostrově Akrotiri, Gigilos, soutěska Therissos, Paliokastro, Kopsias, Agiofaraggo, pohoří Kofina u vesnice Kapetaniana, Almyros a Dikth v pohoří Spathiou. 

navrhnout změnu
Paragliding

Informace o lokalitách vhodných pro paragliding najdete na stránce www.msc.gr.

navrhnout změnu
Nákupy

Kromě celé řady lokálních gastronomických produktů si z Kréty můžete dovézt zlaté a stříbrné šperky, hrnčířské výrobky a keramiku, výrobky z kůže, ručně vyřezávané dřevěné předměty, krajky a vyšívané textilie. Dlouhou tradici má na Krétě i nožířství a výroba krétských nožů. Kréta je místem s jednou z nejvyšších koncentrací olivových stromů v Řecku. Není proto divu, že olivy a olej z nich mají v krétské gastronomii výsostné postavení a enormní spotřebu. Dobrý olej seženete od soukromých producentů nebo na lokálních trzích a obchodech. Olivový olej není pouze gastronomickou záležitostí, ale je součástí i mnoha kosmetických výrobků. Je známo, že se olivový olej používal k očistě těla již ve starověku. Zkusit tak můžete třeba mýdlo s přídavkem olivového oleje. Na Krétě se vyrábějí také výborné sýry, ke kterým patří například tvrdý sýr graviera, čerstvý sýr z ovčího mléka myzitra, nebo měkký sýr anthotiros. Dlouholetou tradici má na Krétě také výroba medu. Stejně jako olivový olej seženete med u místních výrobců nebo v obchodech a tržištích. 

Městská krytá tržnice v Chanii (www.chaniamarket.com) skrývá množství obchůdků prodávajících zeleninu, ovoce, maso, koření, sýry, olivový olej a spoustu dalších produktů, včetně suvenýrů. Tržnice má otevřeno v pondělí, středu a sobotu od 8:00 do 14:00 a v úterý, čtvrtek a pátek od 8:00 do 21:00, v neděli je zavřeno. Po koženém zboží, jako jsou boty a kabelky, se podívejte v Chanii na ulici Skrydlof Street, pověstné dílnami a krámky s koženým zbožím. Ačkoli hrnčířské dílny a prodejny najdete na mnoha místech Kréty, ty nejznámější se patrně nacházejí ve vesnici Margarites nedaleko Rethymna. Sklářská dílna v Kokkino Chorio je známá svými výrobky z barevného recyklovaného skla.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele