logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

V rodišti Dia a Minotaura

Kréta je největším a zároveň nejjižněji situovaným ostrovem Řecka. Svobodně smýšlející, hrdí a patriotičtí obyvatelé ostrova považují sami sebe spíše za Kréťany než za Řeky. V historii museli mnohokrát čelit vpádům cizích národů, což ještě posílilo národní cítění a prohloubilo ctění vlastních tradic, zvyků, kultury, umění a dokonce vlastního jazyka. Kréta je proslulá pozůstatky z dob vyspělé mínojské kultury (zlatým hřebem je palác Knossos), stejně jako sluncem, plážemi i divokou přírodou vysokých hor, rozeklaných sítí hlubokých soutěsek a roklí. Na ostrově je ukryto i velké množství jeskyní. V Diktejské jeskyni (Diktea Andro) na plošině Lasithi a svatyni Ida (Ideo Andro) v pohoří Ida se údajně narodil, případně zde pobýval, nejvyšší z antických bohů, Zeus. Severní pobřeží ostrova je více zastavěné a lemují jej největší krétská města, z nichž k nejhezčím patří Chania a Rethymno. Vnitrozemí ostrova je domovem zapomenutých vesnic, ve kterých se jakoby zastavil čas, zatímco jih nabízí atmosféru klidu.   

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava na ostrov

Letecká

Hlavním letištěm Kréty je mezinárodní letiště Nikose Kazantzakise (www.hcaa.gr), nacházející se asi 5 km východně od centra Heraklionu na severním pobřeží ostrova. Toto letiště je po Aténách druhým nejrušnějším letištěm Řecka, kde v letní sezóně přistávají desítky letů z kontinentálního Řecka a mnoha evropských měst. Další spoje létají také na letiště v Chanii (www.chq-airport.gr), případně na malé letiště Sitia nacházející se na východě ostrova, kam míří lokální spoje z Atén (Olympic Air), Alexandropoulis nebo Prevezy (Sky Express) a sezónní linky z Frankfurtu, Mnichova nebo Düsseldorfu (Condor).

Z České republiky se na letiště v Heraklionu nejlépe dostanete charterovým letem s některou z cestovních kanceláří, přímou linku z Prahy nabízí od srpna do konce října společnost Smartwings (do konce září také z Brna, Pardubic, Ostravy a Košic).

Celoročně můžete na Krétu letět z Atén nebo Soluně se společností Aegean Airlines (www.aegeanair.com), Ellinair (www.ellinair.com), ze Soluně s Astra Airlines (www.astra-airlines.gr), z Atén s Ryanair (www.ryanair.com) a z Atén, Rhodosu, Zakynthosu a Kósu se Sky Express (www.skyexpress.gr).

Drtivá většina ostatních letů z Evropy na Santorini má pouze sezónní charakter a nabízí je například aerolinky Alitalia (z Říma Fiumicino), Astra Airlines (z Drážďan nebo Mnichova), Austrian Airlines (z Vídně), British Airways (z Londýna Gatwicku), Brussels Airlines (z Bruselu), Condor (např. z Kolína/Bonnu, Mnichova, Lipska nebo Frankfurtu), EasyJet (například z Milána, Londýna Gatwicku a Lutonu, Paříže, Manchesteru nebo Berlína Schönefeldu), Ellinair (z Berlína Tegelu nebo Mnichova), Eurowings (např. z Kolína nad Rýnem, Norimberku nebo Berlína Tegelu), Jet2 (např. z Birminghamu, Manchesteru, Newcastlu, Leedsu nebo Glasgow), Lufthansa (z Mnichova), SunExpress (z Mnichova nebo Norimberku), Transavia (z Eindhovenu), TUIFly (z Mnichova, Norimberku, Vídně nebo Lipska), Volotea (z Benátek), Vueling (z Říma nebo Barcelony) nebo WizzAir (z Budapešti). Všechny uvedené spoje létají i do Prahy, případně s nimi můžete letět z některého letiště v zemi sousedící s ČR nebo Slovenskem.

Na letiště v Chanii létají z Prahy od srpna do půlky října letadla společnosti Smartwings, celoročně pak společnosti Aegean Airlines z Atén a Soluně, Ellinair ze Soluně a Sky Express z Atén. V sezóně do Chanie létají Austrian Airlines (Z Vídně a Lince), British Airways (z Londýna Heathrow), Brussels Airlines (z Bruselu), Condor (např. z Mnichova nebo Frankfurtu), EasyJet (například z Londýna Gatwicku), Eurowings (např. z Mnichova) nebo Ryanair (např. z Boloni, Dublinu, Eindhovenu, Krakova, Londýna Stanstedu, Pisy, Říma a dalších měst).

Doba letu z České republiky

2h 50 min

Lodní

Kréta má dobré lodní spojení s řeckou pevninou i okolními ostrovy, mimo sezónu ovšem počet a frekvence spojů rapidně klesá. Hlavní krétské přístavy se nacházejí v zálivu Souda (poblíž Chanie), v Heraklionu, Rethymnu, Agios Nikolaos a v Sitii.

Lodní linky na Krétu provozují společnosti:

  • ANEK Lines (www.anek.gr) provozují celoroční trajektovou dopravu na lince Pireus-Chania a Pireus-Heraklion, trajekty plují přes noc a plavba trvá 9 hodin. Cena za lístek závisí na sezóně a zvoleném typu sezení, případně kategorie ubytování v kajutách, nejlevnější sedadlo na palubě přijde na 38 EUR za osobu, automobil na dalších zhruba 80 EUR.
  • Golden Star Ferries (www.goldenstarferries.gr) provozují od června do konce října linku z přístavu Rafina do Heraklionu přes ostrovy Andros, Tinos, Mykonos, Paros, Ios a Santorini.
  • Minoan Lines (www.minoan.gr) provozují celoroční přímou linku z Pirea do Heraklionu a sezónní linku z Pirea do Heraklionu se zastávkou na ostrově Milos. Kromě toho s nimi můžete plout také z Pirea do Chanie a z Heraklionu na kykladské ostrovy Santorini, Paros, Mykonos a Ios.
  • Seajets (www.seajets.gr), nabízejí od dubna do října spojení Heraklionu a Rethymna s ostrovy Santorini, Ios, Naxos, Mykonos a Paros. Kromě toho je možné se Seajets plout ze Soluně do Heraklionu. Společnost organizuje i jednodenní výlety na Santorini rychločluny z Heraklionu a Rethymna. Více informací získáte na stránkách společnosti.

Doprava po ostrově

Autobusová

Autobusy představují jediný způsob veřejné hromadné dopravy po ostrově. Síť autobusových linek je poměrně rozsáhlá, přesto může být problém dostat se autobusem do odlehlejších míst. Frekvence spojení se různí v závislosti na ročním období a také na tom, zdali cestujete o víkendech nebo svátcích. Časté spojení mají města na severním pobřeží, o něco méně linek vyjíždí do vesnic ve vnitrozemí Kréty a na jižní pobřeží.

Většina velkých měst a turistických center mají své vlastní autobusové nádraží, mimo města je situace méně přehledná a zastávku autobusů může tvořit téměř cokoli, od taverny po křižovatku. Ceny za jízdné kontroluje vláda, jízdenky lze koupit v kioscích (pro kratší trasy), nebo na nádraží (v případě delších tras) a pokud nelze jinak, lístky můžete koupit i u řidiče. Jízdní řády se mohou měnit, vždy je proto vhodné podívat se nejprve na stránky autobusových dopravců, kteří pravidelně zveřejňují aktuální jízdní řády. 

V Heraklionu se nacházejí tři autobusová nádraží, z každého z nich odjíždějí autobusy do jiné části města, potažmo Kréty. Nádraží „A“ se nachází naproti přístavu, nedaleko mariny a odjíždějí odtud autobusy KTEL Chanion Rethimnou směr Chania, Rethymno a další místa na západě a jihozápadě ostrova a dále autobusy KTEL Irakliou Lasithiou (www.ktelherlas.gr) směřující na východ do Sitie, Agios Nikolaos a na náhorní plošinu Lassithi. Poblíž se nachází i zastávka městských autobusů a autobusů, které vás zavezou do Knóssosu. Centrální nádraží „B“ (Chanioporta) se nachází na začátku ulice Leof.62 Martyron a dostanete se odtud do ostatních měst, jako Zaros, Anogia, Matala, Mires, Faistos, Gortyn apod. 

Autobusy KTEL Chanion-Rethymnou (www.e-ktel.com) odjíždějí z nádraží v Chanii, které najdete na adrese Kydonias & Partheniou Kelaidi, 73100 Chania, a operují na linkách po východní Krétě, včetně malých vesnic, dále jezdí do Rethymna (6,70 EUR), Heraklionu (15 EUR) a spojují i město s letištěm (2,50 EUR). Autobusy do Soudy odjíždějí od hlavního tržiště v Chanii. Stejná společnost provozuje autobusovou dopravu v Rethymnu a okolí.

Nádraží v Rethymnu se nachází při pobřeží, západně od pevnosti. Ze Sitie se lze autobusem dostat do Agios Nikolaos, Heraklionu, Ierapetry, Vai nebo Zakrosu, z nádraží v Ierapetře do Heraklionu, Agios Nikolaos, Sitie, Makrygialos nebo Myrtosu.

Mohlo by se hodit:

Autem

Půjčení auta je nejlepší způsob, jak prozkoumat celý ostrov a dostat se i do těch nejzapadlejších koutů Kréty. Obecně jsou silnice v dobrém stavu, v některých odlehlých oblastech přeci jen ale najdete úseky bez asfaltu, vhodné jen pro auta s náhonem všech čtyř kol. Zvýšené pozornosti je třeba dbát na horských silnicích. Minimální věk řidiče pro půjčení auta je 21 let, na druhou stranu některé půjčovny odmítají půjčit vůz osobám starším 70 let. Po osobách mladších 25 let může být, k ceně za půjčení auta, požadován ještě příplatek za mladého řidiče.

Lodí

Od dubna do října poskytují trajekty společnosti Anendyk (www.anendyk.gr) dopravu mezi vesnicemi jihozápadního pobřeží Kréty na linkách Hora Sfakion-Loutro-Agia Roumeli a Paleochora-Sougia-Agia Roumeli. Z uvedených vesnic se lodí této společnosti dostanete i na nedaleký ostrov Gavdos. Mezi přístavy Sitia a Heraklion jezdí lodě Aegeon Pelagos (3 hodiny, 16 EUR).

Na ostrov Gramvousa a proslulou pláž Balos se dostanete v rámci každodenních (od května do října) lodních výletů z městečka Kissamos. Podrobnosti o tomto (a dalších) lodních výletech najdete na stránce www.cretandailycruises.com.

Na ostrov Chrissi vyplouvají od května do října lodě z přístavů v Ierapetra a Makrygialos. Z Makrygialos se dostanete i na malý ostrůvek Koufonisi.

Levné letenky do této destinace

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele