logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Hippokratův ostrov

Úrodný Kos je po Rhodu druhým největším ostrovem pásu Dodekanéz a jedním z turisticky nejpopulárnějších ostrovů Řecka. Na rozdíl od většiny ostatních řeckých ostrovů má Kos rovinatý terén, pouze na jihovýchodě se zvedá nevelké pohoří Dikaios s nejvyšším vrcholem ve výšce 847 metrů, což z ostrova činí ideální místo pro cyklistiku. Na návštěvníky tu čeká řecká klasika, pěkné písečné i oblázkové pláže, klidná přímořská městečka i rušná turistická centra, ve kterých se můžete vydat do víru nočního života a zábavy. Milovníci historie zde naleznou významné archeologické lokality a středověké monumenty. Ostrov je rovněž rodištěm slavného Hippokrata, otce medicíny a zakladatele starověké lékařské školy.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava na ostrov

Letecká

Letiště na Kósu se nachází nedaleko vesnice Antimachia, přibližně 26 km jihozápadně od města Kos. Z České republiky se sem dostanete nejlépe charterovým letem s některou z cestovních kanceláří, kromě toho můžete letět v době od poloviny června do začátku října z Prahy a do konce září z Ostravy a Brna se společností Smartwings.

Na ostrov můžete celoročně letět se společností Aegean Airlines (www.aegeanair.com) z Atén nebo Soluně, s Olympic Air (www.olympicair.com) z Atén, Soluně nebo Rhodu či s Astra Airlines (www.astra-airlines.gr) ze Soluně. Linku z Heraklionu na Krétě na Kós nabízí společnost Sky Express (www.skyexpress.gr)

Většina letů z Evropy se omezuje pouze na lety v letní sezóně, které nabízí například aerolinky Austrian Airlines (z Vídně), Brussels Airlines (přes Brusel), Condor (např. z Lipska nebo Mnichova), EasyJet (přes Milán nebo Londýn-Gatwick), Eurowings (z Mnichova nebo Kolína nad Rýnem), Finnair (přes Helsinki), Transavia (přes Eindhoven) nebo s TUIFly (z Mnichova, Norimberku nebo Vídně).

Doba letu z České republiky

2h 25 min

Lodní

Lodní linky spojují Kós s aténským přístavem Pireus, s několika dalšími řeckými ostrovy a také s tureckou pevninou. Mimo sezónu počet a frekvence spojů rapidně klesá. Hlavní přístav se nachází ve městě Kós, dalším přístavem je Mastichari, odkud vyplouvají lodě například na ostrov Kalymnos.

  • Blue Star Ferries (www.bluestarferries.com) provozují celoroční trajektovou dopravu na lince Pireus-Kós-Rhodos (v hlavní sezóně ještě se zastávkou na Santorini). Nepočítáme-li zastávku na Santorini, plavba z Pirea na Kós trvá necelých 11 hodin. Cena za lístek závisí na zvoleném typu sezení, případně kategorie ubytování v kajutách, nejlevnější sedadlo na palubě přijde na 20 EUR za osobu, za auto zaplatíte zhruba 100 EUR. Stejná společnost nabízí i trasu Pireus-Syros-Amorgos-Patmos-Leros-Kós-Rhodos nebo Pireus-Kalymnos-Kós-Rhodos. Podrobnosti najdete na stránkách dopravce.
  • Dodekanisos Seaways (www.12ne.gr) se specializují na lodní dopravu mezi ostrovy Dodekanéz, zahrnující tedy i Kós, Rhodos a další blízké i vzdálenější ostrovy.
  • ANEK Kalymnos (www.anekalymnou.gr) vyplouvají několikrát denně na cestu mezi přístavem Mastichari na Kósu a sousedním ostrovem Kalymnos.

Výlety do Turecka lze naplánovat se společnostmi Bodrum Express Lines (www.bodrumexpresslines.com), nabízející osobní i trajektovou dopravu na lince Kós-Bodrum (cena za letní jednosměrný lístek 17 EUR, zpáteční 30 EUR) a Kós-Turgutreis. Trasu Kós-Bodrum operují i Turkish Sea Lines (www.turkishsealines.com.tr).

Doprava po ostrově

Autobusová

Autobusovou dopravu po ostrově zajišťuje dopravce KTEL Kós (www.ktel-kos.gr), jehož linky spojují město Kós s hlavními turistickými destinacemi a většími městy. Mimo sezónu frekvence a počet spojů klesá, omezený provoz lze očekávat také o víkendech a svátcích. Aktuální jízdní řád je k dispozici na stránkách dopravce. Autobusy této společnosti vás dopraví i z letiště do města Kós (3,20 EUR, cca 45 minut), případně do dalších turistických destinací, jako je Mastichari, Kefalos (2 EUR) nebo Kardamena (2 EUR). V hlavní sezóně jezdí autobusy z letiště do města Kós 5-6 krát denně, mimo sezónu pouze 1-2 krát za den. Mimochodem taxi z letiště stojí asi 30 EUR.

Městskou dopravu po Kósu (městě) a blízkém okolí má na starosti společnost D.E.A.S, jejíž autobusy odjíždějí z hlavní zastávky, na městském náměstí Akteon, třemi různými okruhy v okruhu zhruba 7 km od centra města. Mapku s okruhy najdete na této stránce.

Autem

Ostrov si nejlépe prohlédnete sami, pokud si půjčíte auto nebo motorku. K dispozici je také celá řada dalších dopravních prostředků, jako jsou bugginy, čtyřkolky a samozřejmě i jízdní kola. Čtyřkolky se hodí zejména pro průzkum odlehlého poloostrova Kefalos se spoustou prašných a kamenitých cest. Jízda po ostrově je bezproblémová, je však třeba myslet na určitá specifika zdejšího provozu, jako je například pravidlo, kdy na kruhovém objezdu mají přednost auta, která na něj vjíždí.

Levné letenky do této destinace

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele