logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa v regionu

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA

Hippokratův ostrov

Úrodný Kos je po Rhodu druhým největším ostrovem pásu Dodekanéz a jedním z turisticky nejpopulárnějších ostrovů Řecka. Na rozdíl od většiny ostatních řeckých ostrovů má Kos rovinatý terén, pouze na jihovýchodě se zvedá nevelké pohoří Dikaios s nejvyšším vrcholem ve výšce 847 metrů, což z ostrova činí ideální místo pro cyklistiku. Na návštěvníky tu čeká řecká klasika, pěkné písečné i oblázkové pláže, klidná přímořská městečka i rušná turistická centra, ve kterých se můžete vydat do víru nočního života a zábavy. Milovníci historie zde naleznou významné archeologické lokality a středověké monumenty. Ostrov je rovněž rodištěm slavného Hippokrata, otce medicíny a zakladatele starověké lékařské školy.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Z Města Kós je jednoduše dostupná pláž Psalidi, což je rušná, oblázková pláž na jih od města nebo písečná pláž Lambi (také Lampi), nacházející se naopak severně od centra města, jež je oceněná Modrou vlajkou kvality. Podle mnohých je Lambi jedna z nejlepších rodinných pláží ostrova, nicméně i zde se můžete setkat s větrem a většími vlnami.

Při jihovýchodním cípu ostrova se nachází Thermes, místo, kde vyvěrají teplé prameny a plní přírodní bazén, ve kterém se lze koupat. Nedaleko se nachází pláž Agios Fokas s černým pískem a dosti příkrým vstupem do vody.

Severní pláže jsou více vystaveny letnímu větru Meltemi, avšak voda zde bývá teplejší než při jižním pobřeží Kósu. V blízkosti pláže Tigaki (nebo Tingaki) vyrostlo mnoho hotelů a dalších ubytovacích možností. Pláž má pozvolný přístup do moře, což ocení zejména rodiny s malými dětmi a je ideální pro windsurfing. V blízkosti se nacházejí močály, které se staly bohužel oblíbeným líhništěm komárů, kterých se tu dají, v červnu a počátkem července, očekávat milióny. Pláž v Tigaki patří s délkou až 10 km k nejdelším písečným plážím Kosu. Podél pobřeží dále na východ leží další turistické letovisko s dlouhou pláží, Marmari. Pláž Tam Tam západně od letoviska Mastichari je organizovanou pláží s bílým pískem a dobrými podmínkami pro provozování windsurfingu. Také pláž v Mastichari má pěkný bílý písek, moře ale bývá občas zaneseno řasami.     

Patrně nejznámější pláží Kósu je Paradise beach, dlouhá, písečná, organizovaná pláž, vybavená slunečníky, lehátky, občerstvením a centrem nabízejícím vodní sporty a zábavu. Pláži se také přezdívá „Bublinková“, a to díky vulkanickým plynům, unikajícím z mořského dna. Díky nim je zdejší voda o něco teplejší. Mělké moře přitahuje zejména rodiny s dětmi, a tak tu bývá často plno. V této části pobřeží se nachází několik dalších oblíbených pláží, jako Lagadas Beach, Psilos Gremos Beach nebo Camel Beach. Záliv Kamari je plážovým resortem města Kefalos. Několik kilometrů dlouhou oblázkovou pláž doplňují taverny a bary. Voda je zde čistá, avšak o pláži se říká, že má nejstudenější vodu na Kósu. Dalším turistickým centrem jihu je Kardamena, kde se dají provozovat veškeré možné vodní sporty.

Pokud nejste přívrženci přeplněných pláží a hledáte samotu, klid a odlehlejší kus písku, vydejte se na jihozápadní cíp Kósu za nejkrásnějšími plážemi ostrova, které lemují západní pobřeží poloostrova Kefalos. Pláže jako Kata, Agios Theologos, Tripiti nebo Kavo Paradiso jsou dostatečně daleko od turistických center, navíc často přístupná pouze po prašných a kamenitých cestách, a tak zde, i během vrcholného léta, najdete jen hrstku dalších návštěvníků. I tady ale občas pořádně fouká.

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Návštěvníkům Kósu se otevírá široká škála možností pěších výletů po celém ostrově. Jednou z nejlepších tras je výstup na horu Dikaio, nacházející se ve výšce 840 metrů n.m., kde se nachází Kristova kaple, odkud je krásný rozhled po celém ostrově. Zkusit můžete i pětikilometrový výlet z vesnice Zia do vesnice Pyli, který vás provede po tradičních horských vesničkách. Obdivovat můžete také ruiny hradu Palio Pyli, vyrůstajícího přímo ze skalního masívu.

Cyklistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Díky převážně rovinatému terénu, patří cyklistika mezi velmi populární dovolenkové aktivity Kósu. Po celém ostrově najdete mnoho udržovaných cyklistických stezek a ceny za půjčení kola na celý startují zhruba na 5 eurech. Ostrov měří na délku jen 45 km, takže jej z jednoho konce na druhý přejedete za pár příjemně strávených hodin. Populární je především 13 kilometrů dlouhá cyklistická stezka mezi pláží Lambi a Agios Fokas na severovýchodě Kosu.

Windsurfing

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Windsurfing a kitesurfing je na Kósu velmi populárním sportem, a to zejména v létě, kdy vanou silné severozápadní větry. Nejlepší surfařská místa najdete na severní straně ostrova, třeba na plážích Tigaki, Marmari nebo Mastichari. Kromě severu napíná vítr plachty i na jižní pláži Kefalos, nebo na severovýchodě v Psalidi nebo Lambi. Na těchto plážích najdete windsurfařská centra, nabízející kurzy pro všechny věkové a výkonnostní kategorie i půjčovny vybavení.

Mohlo by se hodit:

Další aktivity

Potápění
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pokud chcete na Kósu vyzkoušet potápění, mohly by se vám hodit informace ze stránek:

navrhnout změnu
Jachting
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Ideální poloha uprostřed řetězce ostrovů Dodekanéz činí z Kósu oblíbenou základnu pro objevování okolních ostrovů. Vybavená marina se nachází přímo v centru města Kós, více informací naleznete na adrese www.kosmarina.gr.

navrhnout změnu
Pro děti
  • Lido Water Park (www.lidowaterpark.com), velký akvapark v Mastichari
  • Aquis Marine Waterpark, akvapark je součástí Aquis Marine resortu v Tigaki
  • Kos Natural Park (www.kosnaturalpark.gr), stezky přírodou a malý park se zvířaty se nachází u vesnice Zia
navrhnout změnu
Nákupy

Širokou nabídku nákupních možností nabízí především město Kós, kde najdete obchody nabízející šperky, keramické a kožené výrobky, oblečení a doplňky, ručně tkané textilie (dále také ve vesnicích Antimachia a Asfendiou) nebo výšivky. Obchody prodávající keramiku se nacházejí i v Kardameně. Vedle tohoto sortimentu si můžete koupit i něco z lokální gastronomické produkce, třeba med (v Mastichari), vína nebo bylinky.

Městská tržnice v Kosu byla postavena v roce 1935 ve stylu koloniálních budov v severní Africe a vydat se sem můžete zejména pro čerstvé ovoce a zeleninu.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele