logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max.180 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
600 - 800 Kč
Turistická sezóna
prosinec-duben
Proč cestovat právě sem
krásná příroda
skvělé pláže
koupání v cenotách
mayské památky
barevná koloniální města
mexická kuchyně
Proč se zemi vyhnout
korupce
vyšší míra kriminality

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Mexico City
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
13 ° 14 ° 16 ° 17 ° 18 ° 18 ° 17 ° 16 ° 17 ° 15 ° 14 ° 13 °
1 1 1 2 6 12 17 13 12 6 1 1
Cancún
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
24 ° 25 ° 26 ° 27 ° 29 ° 29 ° 30 ° 30 ° 29 ° 28 ° 26 ° 25 °
9 6 5 4 7 11 9 10 14 16 11 10
26 ° 26 ° 26 ° 27 ° 28 ° 28 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 ° 27 °
La Paz (Baja California)
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
17 ° 18 ° 20 ° 22 ° 25 ° 27 ° 30 ° 30 ° 29 ° 26 ° 22 ° 17 °
2 1 0 0 0 0 2 4 4 2 1 2
21 ° 21 ° 21 ° 22 ° 24 ° 26 ° 28 ° 29 ° 29 ° 28 ° 27 ° 23 °

Mexiko - v zemi Mayů a tequily

Mexiko je krásná a rozmanitá země, kde horké pouště střídají hluboké kaňony, vulkány i husté pralesy. Starověké mesoamerické národy Olméků, Aztéků a Mayů zanechaly v zemi bohaté kulturní a historické dědictví, stejně jako pozdější španělská conquista, díky níž zde můžete obdivovat nádherná koloniální města, plná malebných uliček, kostelů a katedrál. Díky své poloze mezi dvěma oceány nabízí Mexiko tisíce kilometrů nádherného pobřeží, kam se vydávají turisté užít si slunce, odpočinout si na skvělých plážích i strávit aktivní dovolenou. To vše prosycuje vůně mexické kuchyně a pronikavé rytmy tradiční hudby původních domorodých obyvatel.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Mexiku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České a Slovenské republiky nepotřebují k turistickému pobytu v Mexiku víza a v zemi mohou pobývat až 180 dnů.

Cestovní pas

Cestovní pas musí být platný ještě alespoň 6 měsíců od plánovaného data návratu ze země.

Vstup do země

Před vstupem do země se vyplňuje imigrační formulář FMM (Forma Migratoria Múltiple), který vám rozdají pravděpodobně již v letadle, případně si jej můžete vyzvednout po příletu před imigrační kontrolou. Tento formulář má dvě části, jedna se odevzdává při příjezdu, druhou si dobře hlídejte, protože jí budete odevzdávat při odjezdu z Mexika. Při ztrátě této části musíte zažádat o náhradní formulář na některém z imigračních úřadů a zaplatíte pokutu cca 525 MXN. Ačkoli je maximální povolená délka pobytu stanovena na 180 dnů, někdy se stává, že imigrační úředník udělí povolení jen na 30, 60 nebo 90 dnů, na což je dobré dávat si pozor. Za překročení povolené doby pobytu dostanete pokutu, která se stanovuje na základě počtu dnů nad rámec povolené doby pobytu. Pokud přiletíte letadlem, za FMM nic neplatíte, protože vstupní poplatek za FMM je již započítán do ceny letenky. V případě ale, že do Mexika vstupujete ze severu některým z hraničních přechodů s USA, případně na jiném pozemním hraničním přechodu, zaplatíte za FMM 500 MXN (neplatí u krátkých pobytů do 7 dnů a u dětí do 2 let). V tomto případě si můžete formulář předem vyplnit online na této adrese. Formulář vyplňte ne dříve než 30 dnů před příjezdem do Mexika.

Hraniční přechody

Na mexicko-belizském hraničním přechodu Chetumal-Corozal pravidelně dochází k neoprávněným výběrům výstupních poplatků za opuštění Mexika ze strany mexických úředníků (Mexiko žádný výstupní poplatek ani výstupní turistickou taxu nezavedlo). Ačkoli toto jednání považují mnozí cestovatelé za podvod na turistech, mexičtí pohraničníci mají skutečně legitimní právo požadovat poplatek DNI, ale pouze v případě, že nebyl zaplacen při příletu do Mexika. Poplatek zvaný „Derecho de No Migrante“ (DNI) bývá zahrnut již v ceně mezinárodní letenky do Mexika a platili byste jej tak dvakrát. Pokud jste tedy do Mexika přiletěli komerční linkou a pokračujete na jih do Belize, neměli byste poplatek na hranicích platit. Celníkům ukažte vaší turistickou kartou FMM (Forma Migratoria Múltiple), kterou jste obdrželi při příletu do Mexika a položkový seznam poplatků, které tvoří celkovou cenu letenky do Mexika a kde by měl figurovat i DNI poplatek. Když budete vybaveni těmito dokumenty, máte větší šanci, že při opuštění území Mexika ušetříte cca 20 USD, které by jinak skončily v kapsách pohraničníků.

O přechodu hranice z Mexika do Guatemaly a placení výstupních poplatků platí totéž, co bylo popsáno výše o mexicko-belizské hranici. Hraničních přechodů mezi Mexikem a Guatemalou je několik. Pro cesty z Palenque do Floresu je ideální přechod Frontera Corozal, zahrnující krátkou plavbu přes řeku Usumacinta, tvořící přirozenou hranici mezi oběma státy. Z mexického San Cristobal de las Casas směrem do Guatemaly je nejjednodušší alternativou přechod La Mesilla. Další přechody se nacházejí poblíž pacifického pobřeží a jsou jimi přechod Talismán-El Carmen a jeden z nejrušnějších přechodů mezi Mexikem a Guatemalou, Ciudad Hidalgo-Tecun Uman.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Do Mexika nepotřebujete žádná povinná očkování. Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je požadováno pouze v případě, že přijíždíte ze země s výskytem tohoto onemocnění.

Všem cestovatelům, kteří se budou pohybovat po území Mexika, doporučujeme očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se během pobytu v Mexiku můžete setkat, patří cestovatelský průjem, potíže způsobené horkým klimatem a také výšková nemoc.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Výskyt malárie se omezuje pouze na níže položené pralesní oblasti při hranici s Guatemalou (jih státu Campeche a východ státu Chiapas) a ve státě Sinaloa. Riziko nákazy je však nízké, takže drtivá většina cestovatelů si vystačí pouze s dodržováním základních opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

V Mexiku nedoporučujeme pít vodu z kohoutku, v každém případě je lepší koupit si za pár pesos balenou vodu.

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou je mexické peso (MXN), 1 MXN = 100 centavos. Na některých místech, typicky třeba v turistických oblastech Yucatánu, lze bez problémů platit i americkými dolary. Pro označení ceny v pesos se často používá symbol $, který znáte spíše ve spojení s americkou měnou, proto nebuďte překvapení zdánlivě vysokou cenou za zboží. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 MXN (s tisíci pesovou bankovkou se ale pravděpodobně za celý pobyt nesetkáte ani jednou) a mince v hodnotě 1, 2, 5, 10 MXN a 5, 10, 20 a 50 centavos. Jaký je aktuální kurz mexické pesa ke koruně zjistíte zde.

Náklady

Mexiko není tak levnou zemí jako některé státy v Asii nebo Střední Americe, v porovnání s USA a většinou evropských zemí je ale Mexiko levné. Celková výše nákladů na cestování po Mexiku bude úzce souviset se stylem cestování po zemi a také s místy, která chcete navštívit. Za nejdražší oblast je považován Yucatánský poloostrov a některé další turistické resorty na pobřeží, kde ceny za ubytování převyšují stejný standard pokojů ve vnitrozemí a na venkově, ceny jídel v restauracích se blíží cenám v Evropě a také ceny výletů jsou vyšší než ve zbytku Mexika.

Obecně levné je v Mexiku ovoce, zelenina, pečivo a množství dalších potravin a jídla. Nejlevněji (a navíc v daleko autentičtějším prostředí, než nabízí turistické restaurace) se najíte v pouličních jídelnách, bistrech, stáncích nebo malých, zpravidla rodinných restauracích s pevně daným (většinou tříchodovým) menu, označovaných jako comida corrida. Za jedno taco dáte 6-12 MXN (ale také 22 MXN v Playa del Carmen), přičemž 4 kousky vás již celkem spolehlivě zasytí. Tortas, quesadillas a další podobná jídla vyjdou v těchto zařízeních na 30-60 MXN. Oběd comida corrida může stát od 50 do 80 MXN.

Za noc v hostelovém dormu zaplatíte v průměru 150 MXN, za pokoj ve dvouhvězdičkovém hotelu 300-400 MXN, čistý pokoj s vlastním sociálním zařízením v tříhvězdičkovém nebo čtyřhvězdičkovém hotelu pořídíte za zhruba 600-850 MXN (o něco více v letoviscích na Yucatánu). Počítejte s tím, že k ceně pokoje se často připočítává ještě 16% daň IVA (mexická obdoba DPH), městská daň, případně enviromentální poplatek.

Levná je i veřejná doprava, jízdné v lokálních městských autobusech stojí pár pesos, jízdné v metru v Mexico City stojí 5 MXN. Drahá není i doprava mikrobusy (colectivo) na relativně větší vzdálenosti. Například cesta z Playa del Carmen do Tulum stojí jen 20-40 MXN. Jízdenka v autobuse první třídy z Mexica City do Oaxacy (cca 7 hodin jízdy) stojí kolem 800 MXN, jízdenka Cancún-Chichen Itzá cca 270 MXN. Poměrně široká konkurence v letecké dopravě a vznik několika nízkonákladových společností tlačí ceny letenek směrem dolů, takže se dá najít zajímavá cena vnitrostátních letů a také různé slevové akce. Například jednosměrný let z Cancúnu do Mexico City s nízkonákladovou společností Volaris nás stál 1.600 MXN (pozor na dodatečné poplatky), což v porovnání s cenou za autobus a hlavně za desítky hodin strávených jízdou v autobuse jednoznačně upřednostňuje leteckou dopravu.

Jak ušetřit peníze

Finance ušetříte v případě, když si svou cestu po Mexiku naplánujete mimo hlavní sezónu na období mezi květnem a listopadem, kdy je sice deštivěji, za to se dá ubytovat, cestovat a jíst za výhodnější ceny. Na trzích, v uměleckých nebo řemeslných dílnách smlouvejte a dostanete se tak na daleko nižší cenu, než byla původní nabízená cena. O cenu se naopak nepokoušejte smlouvat v kamenných obchodech, supermarketech, obchodních domech apod., tady platí pevné ceny.

Orientační ceny

  • balená voda (1l), cca 10 MXN
  • láhev místního piva v supermarketu (0,33l), cca 15 MXN
  • pivo v restauraci, cca 40 MXN
  • pivo v supermarketu (6 pack po 0,33l), 60-80 MXN
  • krabička cigaret, 50 MXN
  • jízda metrem v Mexico City, 5 MXN
  • litr benzínu, cca 17.50 MXN
  • návštěva cenoty, 30-80 MXN
  • tričko, 50-250 MXN
  • spray proti bolesti v krku, 69 MXN
  • krém na opalování, 120 MXN 

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Do Mexika si nejlépe přivezte americké dolary, které můžete v některých případech použít i k přímé platbě místo pesos. Na mnoha místech vám bez problémů vymění také eura či britské libry. Oproti běžným zvyklostem nabízejí dobrý směnný kurz směnárny hned na letišti v Mexico City, nechoďte ale do první směnárny v příletové hale poblíž pásů na zavazadla, kde nabízejí zlodějský kurz. Vyjděte ven z příletové haly, kde je množství dalších směnáren. Peníze si můžete vyměnit i ve směnárnách ve městech, označených jako „Casa de cambio“.

Schraňujte si drobné mince a menší bankovky pro platby za taxík, místní autobusy nebo drobné nákupy. Velmi často se totiž stává, že obchodníci nemají (nebo nechtějí mít) peníze na vrácení.

Síť bankomatů je v Mexiku dostatečně rozsáhlá na to, abyste s výběrem hotovosti neměli problém takřka v žádném větším městě. Za výběr peněz z bankomatů si mexické banky účtují směnný poplatek ve výši 2-4% z vybírané částky, další poplatky si může účtovat vaše domovská banka. Pro představu, nám byl při výběru 2.000 MXN z bankomatu v Playa del Carmen účtován poplatek ve výši 93 MXN. Výběr amerických dolarů je realizován v méně výhodném kurzu, proto nedoporučujeme v Mexiku vybírat dolary z bankomatů.

Platebními kartami můžete platit za letenky, půjčení auta, v lepších hotelech a také v některých restauracích a obchodech. Na stránkách některých autobusových dopravců však nelze jízdenky zaplatit jinou, než mexickou kartou. Na možnost platby kartou se rovněž nemůžete spolehnout u některých čerpacích stanic. Počítejte s tím, že za platbu kartou vám může být účtován poplatek.

Spropitné

V lepších restauracích v turisticky hojně navštěvovaných lokalitách Yucatánu je obsluha zvyklá dostávat 10-20%, což si někdy sama naúčtuje k ceně za celkovou konzumaci. Obsluze čerpacích stanic se za natankování a umytí oken obvykle dává 5-10 MXN, s 10-20 MXN by se měl spokojit hotelový portýr.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost ve výši 10.000 USD (nebo ekvivalent této částky v jiné měně) je nutné deklarovat při příjezdu i odjezdu z Mexika.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Mexiko můžete navštívit kdykoliv v roce, nejvíce turistů přeci jen přijíždí v zimním, sušším období mezi prosincem a dubnem. Mexiko je rozlehlá země, s patrnými rozdíly mezi jednotlivými regiony a sezónami. Jižní část je vlhčí a teplá, zatímco sever země je sušší a krajina vyprahlejší. Léta jsou obecně horká a vlhká, v karibské oblasti Mexika mohou od června do listopadu hrozit hurikány. Zimy bývají naopak suché a zejména v oblastech na severu Mexika nebo ve výše položených místech může být citelně chladno. Deštivější období začíná v Mexiku v květnu a trvá zhruba do října. Většinou se jedná o několikahodinový, prudký déšť, který přichází obvykle v odpoledních hodinách.

Na poloostrově Yucatán je velmi horko a vlhko od června do srpna s množstvím srážek. Výskyt hurikánů hrozí od června do listopadu. Sezóna vrcholí od prosince do dubna, kdy zde panuje nejpříjemnější a nejsušší počasí. Pro koupání v moři jsou ale ideálním obdobím podzimní měsíce, na jaře a v létě je pobřeží Yucatánu zaplavené mořskými řasami.

Předpověď počasí a další informace najdete na stránkách meteorologického institutu Mexika, www.smn.cna.gob.mx.

Období zimních prázdnin, Vánoc a Velikonoc (Semana Santa) je považováno za vrcholnou sezónu, kdy bývají turistické oblasti přeplněné návštěvníky a ceny za ubytování se šplhají na maxima. V tomto období je vhodné si ubytování rezervovat předem.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Zásady bezpečného cestování se vyplatí dodržovat především ve velkých městech se špatnou reputací, jako je například Mexico City. Ačkoli hlavní turistické atrakce a náměstí bývají střeženy desítkami policistů, některá jiná místa a městské čtvrti se nedoporučuje navštěvovat vůbec. Kam nechodit vám určitě poradí v místním turistickém informačním centru nebo v hotelu, kde jste ubytováni. Stejně tak není dobrý nápad se za tmy procházet po prázdných ulicích a neznámých čtvrtích. Ideální působiště kapesních zlodějů jsou vozy metra a další prostředky hromadné dopravy a také tržiště, letiště nebo nádraží, proto si dobře hlídejte své věci. Na druhé straně jsou města jako Oaxaca, San Cristobal de las Casas nebo San Miguel de Allende, kde jsme se cítili bezpečně i v noci. Za velmi bezpečná jsou považována také města na Mayské riviéře, jako je Cancún nebo Playa del Carmen, i tady je však dobré dávat si pozor na své osobní věci.

Z bezpečnostních důvodů se doporučuje cestovat především ve dne a pokud jste si půjčili auto, pro přesuny používat placené dálnice.

Špatnou pověst si díky přepadávání a olupování pasažérů řidiči a jejich komplici vysloužilo také taxi v Mexico City. Ačkoli se v poslední době v tomto směru mnohé zlepšilo a úřady zavedly několik opatření, která měla zamezit kriminálním deliktům ze strany řidičů taxi, stále se nedoporučuje brát si taxi přímo na ulici. Místo toho je lepší použít aplikaci v chytrém telefonu, zavolat si taxi po telefonu nebo vyhledat nejbližší stanoviště registrovaných taxi. V letištních a nádražních halách najdete také stanoviště autorizovaných taxi (sitio), kde se jízdné platí předem a řidiči se předává jen potvrzení o zaplacení. Dobrou pověst mají například společnosti Radio Union nebo Servitaxi (www.servitaxis.com.mx), na letišti pak Sitio 300. Když už je nevyhnutelné vzít si taxi na ulici, přesvědčte se, že má vůz odpovídající licenci (bílá SPZ začínající velkým písmenem a pěti čísly). Řidič by měl mít v autě svou viditelně umístěnou kartu s oficiálním razítkem, hologramem, fotografií a číslem, shodujícím se s číslem na SPZ.

Obchod s drogami

Mexiko si získalo nechvalně známou pověst jako ne příliš bezpečná země s vysokým počtem vražd, což bohužel potvrzují i statistická čísla uplynulých let. Na druhou stranu je nutno dodat, že většina těchto obětí je důsledkem válek mezi drogovými kartely, případně drogovými kartely a příslušníky bezpečnostních složek, které se v drtivé většině netýkají turistů. Kriminalita spojená s obchodem a pašováním drog je problémem zejména regionů kolem hranice s USA (státy Sonora, Chihuahua, Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas, Sinaloa, Baja California Norte nebo Durango), kde pokračují války mezi kartely o kontrolu nad lukrativními pašeráckými koridory do USA. Těmto oblastem a městům, jako je například Ciudad Juarez, je lepší se raději vyhnout. Podobný problém mají i některé další státy jižně odtud, jako je Michoacán nebo Guerrero.

Přírodní katastrofy

Sezóna hurikánů trvá od června do listopadu a může ohrozit karibské, ale i pacifické oblasti jižního Mexika. Mexiko leží v seismicky velmi aktivní zóně, kde čas od času dochází k zemětřesením. Na území země se také nachází několik velmi aktivních sopek, jako je Popocatépetl nebo Colima, které mohou při zvýšené aktivitě citelně narušit vaše cestovatelské plány. Aktuální informace můžete dohledat na stránce civilní ochrany (www.proteccioncivil.cdmx.gob.mx).

Na co si dát pozor

Není vhodné fotografovat původní indiánské obyvatele bez jejich souhlasu, a to především ve státě Chiapas (obzvláště v a v okolí města San Cristobal de las Casas, kde má domorodá komunita silné kořeny). Vždy je lepší nejprve požádat o svolení (Puedo tomar una foto?) a za snímek pak nabídnout drobný peníz. Některá malá venkovská města a vesnice dokonce uplatňují restrikce na pořizování fotografií tohoto druhu. Za urážlivé se považuje i fotografování během mší v kostele.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Mexická kuchyně

Základem mexické kuchyně jsou již od předkolumbovských dob fazole, kukuřice a chilli papričky, k nimž v pozdějších dobách přibyly další ingredience, dovezené do Mexika španělskými kolonizátory. Nemalý vliv na formování mexické kuchyně měly i okolní, původní americké národy. Výsledkem je jedna z nejoriginálnějších světových kuchyní, která má v rámci Mexika řadu regionálních podob a odlišností. Stavebním kamenem řady pokrmů jsou fazole, kukuřice, maso a tortilly – kukuřičné nebo pšeničné placky, které mají mnoho různých podob. Na stole většinou nikdy nechybí pálivá červená omáčka z chilli papriček a pálivá zelená omáčka. K hlavnímu jídlu se podává řada dalších omáček a sals, jako je guacamole (omáčka z avokáda, cibule, limety, papriček, rajčat a koriandru), pico de gallo (salsa z krájených rajčat, cibule a chilli papriček), salsa verde (salsa ze zelených rajčat a chilli papriček) nebo salsa roja, k jídlu vám často přinesou i pastu z černých fazolí. Samostatnou kapitolou jsou tradiční kořeněné omáčky mole, kterých existuje mnoho druhů. Nejznámější je mole poblano, které pochází z města Puebla a připravuje se ze směsi koření, papriček chipotle a čokolády. Skvělými místy k ochutnání místní kuchyně jsou zejména městská a vesnická tržiště. V Mexicu City jsou to například Mercado Roma nebo Mercado de la Merced, v Oaxace můžete zkusit Mercado de 20 Noviembre. Na trzích, v pouličních stáncích i supermarketech seženete množství levného ovoce a zeleniny, které jsou rovněž nedílnou součástí mexické gastronomie.

Typická jídla a nápoje

  • Tacos jsou malé tortilly (pšeničné nebo kukuřičné) o průměru 10-15 cm, na které se vrší náplně z masa nebo zeleniny. Nejznámější taco je pravděpodobně taco al pastor (po pastýřsku) s marinovaným a opečeným vepřovým masem, kousky ananasu, cibulí a koriandrem (cilantro).
  • Tostadas mají podobný tvar jako tacos. Malá, křupavá, tenká tortilla je posypaná směsí fazolí, marinovanými mořskými plody, sýrem, salsou nebo zakysanou smetanou.
  • Quesadillas jsou tortilly pouze se sýrem (queso znamená ve španělštině sýr), přeložené na polovinu a opečené na grilu nebo horkém plátu. Další varianty mohou obsahovat maso (často kuřecí), zeleninu, houby, klobásu chorizo apod.
  • Burritos jsou plněné tortilly masem, zeleninou, sýrem, fazolemi, papričkami a dalšími ingrediencemi, zabalené do válečků.
  • Flautas tvoří tacos, smotané do malých válečků (flautas by se dalo přeložit jako flétny) plněných bramborami, kuřecím nebo hovězím masem a přelitých guacamole, zakysanou smetanou a sýrem.
  • Enchiladas jsou plněné rolované tortilly, přelité omáčkou z chilli.
  • Tortas jsou mexickou verzí obložených baget nebo sendvičů, plněných zeleninou, avokádem, masem a dalšími dobrotami.
  • Fajitas tvoří pečené kuřecí nebo hovězí maso s kořením, paprikami a cibulí, které se servíruje v ještě rozpálené litinové pánvi a obvykle se podává s tortillami.
  • Tlayuladas jsou mexickou verzí pizzy, kterou tvoří korpus z tortilly, na který se vrší kousky masa, zeleniny, sýra apod.
  • Tlacoyos jsou kukuřičné koláčky ve tvaru lodičky, plněné fazolemi, boby, sýrem nebo pečenou vepřovou kůží (chicharrón).
  • Nachos, stejně jako u nás jsou nachos ideální pochutinou a snackem k posezení u piva. Malé, křupavé trojúhelníčky z kukuřičné tortilly se podávají se sýrem, zeleninou masem a omáčkou guacamole.
  • Tamales je kukuřičná pasta s příměsí masa, sýru aj. zabalená a dušená v kukuřičném nebo banánovém listu. V Mexiku se často podává k snídani.
  • Ceviche, pokrm ze syrových kousků ryb, marinovaných v limetové šťávě, které se smíchají s cibulí, chilli papričkami a dalšími ingrediencemi.
  • Elotes se prodávají u pouličních stánků v mnoha mexických městech. Vařený kukuřičný klas na špejli se servíruje s majonézou, chilli, sýrem a solí.
  • Tequila, alkoholický nápoj, který proslavil Mexiko po celém světě se vyrábí z rostliny agáve.
  • Mezcal, stejně jako tequila se i mezcal vyrábí z agáve, na rozdíl od tequily se ale používá jiný druh agáve a před pálením se srdce rostliny udí, což dává mezcalu jeho charakteristickou kouřovou chuť. Do láhve mezcalu se přidává červ, který je larvou hmyzu žijícího v agáve. Tradiční domovinou mezcalu je okolí Oaxacy, kde můžete navštívit množství palíren tohoto alkoholu.   

Mexiko je jedním z největších světových producentů piva, a tak kromě tequily a mezcalu můžete ochutnat celou řadu lokálních piv. Nejznámějším mexickým pivem je pravděpodobně Corona, kterou dnes seženete takřka po celém světě. Dalšími značkami jsou například Sol, Bohemia, XX (Dos Equis), Victoria, León, Indio, Pacifico a další. K dostání je také řada piv, které produkují místní mikropivovary a také unikátní piva, jako je pozoi, pivo, které vychází z receptur původních národů, které vařily pivo z kukuřice. Pokud máte rádi tmavá piva s karamelovou chutí, dejte si Negra Modelo a pokud rádi experimentujete, objednejte si micheladu. Pravá michelada je pivo se sójovou omáčkou a limetou s okrajem sklenice namočeným v soli a koření tajín (práškem z chilli). 

Skvělé nealkoholické osvěžení nabízí aguas frescas nebo aguas de fruta, nápoje z vody, čerstvého ovoce a cukru. Po celém Mexiku jsou k dostání také čerstvé džusy a licuados, šejky z mléka, cukru a ovoce.

Málokdo možná ví, že Mexiko je domovem čokolády, kterou znali již staří Aztékové. Ti si jí cenili natolik, že byla používána dokonce jako platidlo. Dnes si ji můžete dát nejen s vodou nebo mlékem, ale čokoláda se v jižním Mexiku používá třeba i při přípravě omáček, jako je tradiční omáčka mole poblano.  

Zvyky a tradice

Pokud jste si v Mexiku všimli krámků s barevnými a různě zdobenými maskami, vězte, že to není příprava na karneval, ale masky, které nosí luchadores, neboli zápasníci populárního mexického wrestlingu lucha libre. Zápas lucha libre (volný boj) je spíše show pro diváky než sportem a jeho tradice v Mexiku sahá až do konce 19. století. Nejlepší zápasníci si užívají mimořádného zájmu veřejnosti, v jejíchž očích se stávají téměř bohy. Mekkou tohoto sportu je Arena México v Mexico City, kde se zápasy zpravidla konají v úterý, pátek a neděli. Vzhledem k tomu, že se do arény vejde více než 16.000 diváků, nemusíte mít obavy, že neseženete lístky. Ty seženete před vstupem do arény nebo předem na stránce www.ticketmaster.com.mx. Přehled zápasů a informace o lize CMLL najdete na stránce www.cmll.com.

Tradici býčích zápasů v Mexiku zavedli Španělé a tento druh zábavy si rychle našel své příznivce po celé zemi. Dnes je Mexiko jednou ze zemí, ve které se nachází více býčích arén, než v kterékoliv jiném státě světa. Býčí zápasy jsou v Mexiku velmi populární, ačkoliv v zemi zároveň sílí hnutí na ochranu zvířat. V některých státech Mexika proto byly býčí zápasy zakázané. Během roku se na různých místech země koná také mnoho náboženských festivalů, kde ústřední roli hraje býk. Jeden z takovýchto rituálů se každoročně koná 2. února ve městě Tlacotalpan v rámci oslav svátku Día de la Candelaria. Největší aréna pro býčí zápasy se nachází v Mexico City, do zdejší Plaza Mexico se vměstná až 40.000 diváků. Pokud u vás převládne zvědavost nad opovržením této brutální podívané a jste na Yucatánu, vypravte se do Méridy, kde se býčí zápasy konají vybrané nedělní odpoledne v době od listopadu do dubna.

Představení „tanečníků“ voladores patří k nejpůsobivějším a také nejnebezpečnějším mesoamerickým rituálům, které bylo v roce 2009 zapsáno na Seznam UNESCA jako významné kulturní dědictví Mexika. Voladores se nechávají přivázat lanem za spodní končetiny k otočné plošině, umístěné vysoko na stožáru. Lano se pak účinkem odstředivé síly odvíjí a voladores sestupují v kruzích směrem k zemi (což má symbolizovat let ptáka), to vše v rytmu bubnů a fléten. Představení voladores můžete vidět na mnoha místech Mexika, například před Antropologickým muzeem v Mexico City nebo u chrámového komplexu El Tajín.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Mexiko je skvělou zemí k nákupům tradičních řemeslných výrobků a gastronomických lahůdek. Najdete tu velká nákupní centra stejně jako řadu lokálních trhů a tržišť, kterým se říká mercados. Jejich neopakovatelná atmosféra patří k vrcholným atrakcím pro „koupěchtivé“ návštěvníky z ciziny a v Mexiku je najdete snad v každém městečku či vesnici. Seženete tu téměř vše od lokálních gastronomických produktů, koření, kávy, kakaa, až po textil, vyšívané šaty, keramiku, kožené zboží, proutěné zboží, sošky mayských bohů, sombrera nebo bižuterii.

Ideálním místem pro milovníky podobných tržišť je stát Oaxaca. Hned několik mercados najdete v jeho hlavním a stejnojmenném městě. Jižně od náměstí Zócalo se nachází několik spolu sousedících trhů, Mercado de 20 Noviembre, Mercado Beníto Juaréz a Mercado de Artesanías. Za jedním z největších trhů ve městě se ale musíte vydat trochu stranou z centra. Mercado de Abastos je velký sobotní trh, kam přijíždějí prodat své zboží prodejci z celého státu. Jedinečný zážitek pak nabízejí trhy v etnických vesnicích, rozesetých po údolí kolem Oaxacy. Trhy se konají každý den v týdnu v jiné vesnici, v pondělí se můžete vydat do Miahuatlánu, Teotitlánu nebo Ixtlánu, v úterý do Ejutly, ve středu do Etly, ve čtvrtek do Cuilapanu nebo Zaachily, v pátek do Ocotlánu a v neděli do Tlacoluly nebo Nochixtlánu. V Mexico City se vydejte na trh mercado de San Juan nebo na obří umělecký trh La Ciudadela.

Jedním z klasických suvenýrů a dárků z Mexika je láhev tequily. Dejte ale pozor, aby na etiketě bylo uvedeno 100% agáve. To samé platí i v případě nákupu mezcalu, který levně pořídíte v Oaxace a okolních vesnicích. Máte-li zájem o stříbro a stříbrné šperky, zajeďte si do města Taxco, které je proslulé výrobou předmětů a šperků ze stříbra. Umělecké výrobky z kůže jsou doménou yucatanského města Valladolid.

Supermarkety

Mezi klasické supermarkety (nejen) s potravinami patří například OXXO, Circle K, Chedraui nebo 7 Eleven. Kromě potravin v nich seženete některé další užitečné věci, jako hygienické potřeby, baterie apod., v některých ale i jízdenky na autobus nebo elektronickou kartu na placení dálnic. Některé supermarkety mají otevřeny nonstop, počítejte ale s tím, že po 21 hodině vám neprodají alkohol.

Smlouvání

Smlouvání o cenu je v Mexiku běžnou obchodní praxí. Ke klasickým místům, kde se dá smlouvat, patří tržiště, umělecké nebo řemeslné dílny. O cenu se naopak nepokoušejte smlouvat v kamenných obchodech, supermarketech, obchodních domech apod., tady platí pevné ceny. Pravidlem smlouvání bývá odmítnout první nabízenou cenu, naopak nemá cenu a pro obchodníka je přímo urážlivé, abyste cenu nesmyslně podhodnocovali. Situaci hodně usnadní, pokud hovoříte alespoň trochu španělsky.

Celní předpisy

Do Mexika můžete bezcelně přivézt zboží a dárky v hodnotě 300 USD, pokud do země vstupujete po zemi nebo 500 USD, pokud jste přiletěli letadlem nebo připluli lodí. Osoby starší 18 let mohou dále dovézt maximálně 10 krabiček cigaret, 25 ks doutníků nebo 200 g tabáku, maximálně 3 l alkoholických nápojů a 6 l vína.

Zakázán je dovoz drog a omamných látek, dovoz zbraní, střeliva, výbušnin a chemických látek podléhá povolení příslušných úřadů. Bez povolení je zakázáno dovážet mléčné a masné výrobky, ovoce a zeleninu.

Bez povolení je z Mexika zakázáno vyvážet rostliny, jejich plody a semena, korály, živočichy a výrobky z nich. Dále je zakázán vývoz archeologických předmětů a památek.    

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

127 V, 60 Hz

Čas

Zjednodušeně řečeno, územím Mexika prochází tři časová pásma. Ve střední části Mexika a většině východní části země, včetně Mexica City, je o 7 hodin méně než v ČR. Většina západního Mexika (jižní část poloostrova Baja California, státy Chihuahua nebo Sonora) spadá do horského časového pásma, kde je oproti ČR o 8 hodin méně. Severní Baja California (Tijuana) se nachází v pacifickém časovém pásmu, kde je o 9 hodin méně než v ČR. Nejvýchodnější stát Mexika Quintana Roo (kde leží letoviska Cancún, Cozumel, Playa del Carmen nebo Tulum) nepraktikuje přechod na letní čas, takže je zde oproti ČR o 6 hodin méně (v době zimního času) a o 7 hodin méně (v době letního času). V praxi to mimo jiné znamená, že pokud jste v Mexiku v době zimního času, rozdíl mezi státem Quintana Roo a sousedním státem Yucatán je hodina, což byste měli brát v úvahu při přejezdech mezi těmito státy nebo například při přeletu z Cancúnu do Mexica City.

Telefonní předvolba

+52

Telefonování a internet

Místní SIM kartu si můžete koupit po příletu na letišti u některého z mobilních operátorů (např. Telcel nebo AT&T). Karta s 2 GB dat od společnosti AT&T například stála 200 MXN. Pokrytí signálem je dobré ve městech, v některých odlehlých a venkovských oblastech je však síla signálu mizivá až žádná.

Jazyk

Úředním jazykem je sice španělština, na území Mexika se ale mluví i více než 60 domorodými jazyky. Angličtinou se mimo větší turistická centra příliš nedomluvíte. Naučte se proto před cestou do Mexika několik základních španělských slovíček a frází, hodně si tím ulehčíte cestování po zemi.

Co si nezapomenout

  • repelent, případně moskytiéru, obzvláště pokud plánujete návštěvu džungle
  • krém na opalování, neboť mexické slunce má mimořádnou sílu a je intenzivní po celý rok
  • adaptér do mexických zásuvek
  • teplé oblečení, většina lidí má Mexiko zafixované jako destinaci, kde je stále horko, ale i tady může být v některých oblastech nebo ve městech s vyšší nadmořskou výškou dosti chladno
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Mexika v Praze

V Jirchářích 151/10, 110 00 Praha 1, tel: 283 061 530, 283 061 540, 238 061 537, konzulární oddělení 283 061 543, fax: 233 550 477, konzulární oddělení 233 550 477, email: embamexche@sre.gob.mx/republicacheca/, web: www.embamex.sre.gob.mx/republicacheca, Provozní hodiny úřadu: 9:00-17:00, konzulární oddělení 9:00-14:00.

Velvyslanectví České republiky v Mexico City

Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 Cuidad de México, tel: +52 55 55312544, 55312777, nouzová linka: +52 155 21092399, fax: +52 55 55311837, email: mexico@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: Consulate_mexico@mzv.cz, web: www.mzv.cz/mexico, diplomatická působnost: pro Mexiko, Guatemalu, Honduras, Nikaraguu, Belize a Salvador, konzulární působnost: pro Mexiko, Guatemalu, Honduras, Nikaraguu, Belize a Salvador, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát České republiky v Tijuaně

Blvd. Fundadores No. 2989-B, Col. Juárez, C.P. 22040 Tijuana, Baja California, Mexico, C.P. 22040 Tijuana, telefon: 01 (664) 684 9732, 01 (664) 694 8286, fax: 01 664 684 8286, email: tijuana@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro státy Baja California, Baja California Sur, Sonora a Chihuahua, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 9:30-15:00.

Honorární konzulát České republiky v Guadalupe

Vallecillos 2757, Col. Valle de Chapultepec, Nuevo León, C.P. 67140 Guadalupe, telefon: z Mexika z pevné linky 01 81 8369 1605 nebo 01 81 8369 1650, fax: z Mexika 01 81 83691650, email: consuladocheco@gmail.com, konzulární působnost pro státy Nuevo León, Tamaullipas a Coahuila, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 9:00-13:00, 14:00-18:00.

Honorární konzulát České republiky v Guadalajaře

Calle Lopez Cotilla 1127, Colonia Americana, Guadalajara, Jalisco, Mexico, CP 44160 Guadalajara, telefon: z Mexika 01 33 3827 2354, fax: z Mexika 01 33 3827 2354, email: guadalajara@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro státy Aguascalientes, Colima, Guanajuato, Jalisco, Michoacán, San Luis Potosí a Zacatecas, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 10:30-15:00.

Honorární konzulát České republiky v Emilio Zapatě

Calle Agrarista 99, Colonia El Cerrito, Tabasco, CP 86996 Emiliano Zapata, telefon: +52 934 34 30 756, email: EmilianoZapata@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro státy Tabasco, Chiapas a Campeche, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00.

Honorární konzulát České republiky v Cancúnu

Calle Relámpago 24 casa 5 SM 18 M9, Conjunto Marsella, Benito Juárez, Quintana Roo, CP 77505 Cancún, telefon: +52 998 88 41 216, email: cancun@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro státy Quintana Roo a Yucatán, provozní hodiny úřadu: (Po,Čt) 9:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

Hasiči, policie, ambulance 911, Zelení andělé (pomoc motoristům) 078

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele