logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE

Festivaly a události

 • Svátek Tří králů, (Día de los Reyes Magos), svátek Tří králů býval dnem, kdy mexické děti dostávaly dárky, dnes je dostávají spíše o Vánocích. Na Tři krále se tradičně peče sladký chléb „rosca de reyes“, do kterého se schovává malá figurka Jezulátka.
 • Mérida fest, tento velký festival se koná v Méridě od 5. do 21. ledna a provází jej množství tanečních, hudebních a divadelních vystoupení, které společně připomínají výročí založení města v roce 1542.
 • Día de la Candelaria (Hromnice), tento svátek Očišťování Panny Marie a uvedení Páně do chrámu se v Mexiku slaví 2. února. Lidé oblékají sošky Jezulátka a berou je k požehnání do kostela. Ti, kdo na Tři krále našli ve svém kousku chleba „rosca de reyes“ figurku Jezulátka, připravují tamales pro své přátele. Ve městě Tlacotalpan (stát Veracruz) probíhají několikadenní oslavy, zahrnující rituál známý jako embalse de torros, kdy jsou býci omámeni alkoholem a poté nuceni překonat řeku Papaloapan, zatímco jsou lany přivázáni k lodím.
 • Día de la Bandera, svátek státní vlajky Mexika se koná 24. února.
 • Carnaval, karnevalové oslavy jsou barevným, hlučným a nespoutaným festivalem bujaré zábavy, tance a hudby. Karneval se koná v týdnu před Popeleční středou (únor nebo březen), což je první den období půstu, 40 dnů před Velikonocemi. Ačkoli oslavy probíhají ve městech po celé zemi, nejdivočejší karneval zažijete v Mazatlánu nebo Veracruz.
 • Semana Santa, Pascua mexické Velikonoce patří k vrcholným událostem roku. Čtrnáct dní oslav zahrnuje Svatý týden, začínající Květnou nedělí a končící Bílou sobotou. Velikonoce (Pascua), začínají Velikonoční nedělí a končí následující sobotu. Po celé zemi se koná množství náboženských akcí, procesí a ceremonií. Školy mají volno a také některé úřady a obchody mohou mít zavřeno. Ve městech jako je San Miguel de Allende se pálí papírové figuríny Jidáše, zrádce Ježíše Krista. Druhý týden oslav se nese ve znamení vzkříšení Krista a vítání jara. Mnoho mexických rodin se vydává do pobřežních letovisek jako je Acapulco nebo Puerto Vallarta, proto zde může být obtížné sehnat ubytování na poslední chvíli.
 • Cinco de Mayo (Batalla de Puebla), oslavy spojené s vojenskou přehlídkou se konají v Pueble a stejnojmenném státě a připomínají vítězství mexické armády nad francouzskými jednotkami 5.5. 1862.
 • Día de la Raza, připomínka objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem se slaví 12. října.
 • Oslavy slunovratu, množství návštěvníků si každoročně nenechá ujít návštěvu Chichen Itzá v době letního či zimního slunovratu, kdy sluneční paprsky, dopadající na pyramidu El Castillo, budí dojem, jako by se po schodišti pyramidy plazil bájný opeřený had.
 • Día de los Muertos je jedním z nejpopulárnějších svátků v Mexiku, který se koná po celé zemi první dva listopadové dny (nejbarvitější oslavy probíhají kolem Oaxacy a v koloniálních městečkách kolem Mexica City). Mexická obdoba našich dušiček oslavuje setkání zemřelých s jejich žijícími rodinami. Oproti našim zvyklostem má událost spíše veselý ráz, neboť Mexičané vnímají smrt zcela odlišným způsobem. Při příležitosti oslav Día de los Muertos se pořádají nejrůznější akce, pečou se sladké koláče „pan de muerto“ a vyrábějí se marcipánové figurky kostlivců či papírové postavičky lebek nebo koster.
 • Svátek Panny Marie Guadalupské, jeden z nejvýznamnějších náboženských svátků se každoročně koná 12. prosince, kdy se věřící z celé země vydávají do nejposvátnější katolické svatyně v zemi, Baziliky de Guadalupe, která se nachází při úpatí kopce Cerro del Tepeyac v Mexico City. Právě na místě, kde se v roce 1531 podle legendy světice několikrát zjevila, byl později postaven svatostánek zasvěcený Panně Marii Guadalupské. Náboženské oslavy probíhají nejen zde, ale i na dalších místech po celém Mexiku.

Státní svátky

 • Nový Rok (Año Nuevo), 1. leden
 • Den Ústavy (Día de la Constitución), připomíná vyhlášení mexické ústavy v roce 1917, 5. únor (den volna připadá na první pondělí v únoru)
 • Narozeniny Benita Juaréze (Cumpleaños de Benito Juarez), výročí narození prvního a nejuctívanějšího mexického prezidenta, 21. březen (den volna připadá na nejbližší pondělí k datu narození)
 • Velikonoce (Semana de Pascua) velikonoční týden nemá pevně stanovené datum, ale obvykle připadá na období mezi březnem a dubnem, státními svátky a dny volna jsou Zelený čtvrtek a Velký pátek
 • Svátek práce (Día del Trabajo), 1. květen
 • Den nezávislosti (Día de la Independencia), připomíná den, kdy kněz Miguel Hidalgo pronesl svou výzvu k povstání proti španělské koloniální nadvládě, jež později vedla k získání nezávislosti, 16. září (oslavy probíhají v předvečer 16. září)
 • Den mrtvých (Día de los Muertos), oslavy svátku mrtvých, 1. a 2. listopadu, na některých místech probíhají oslavy již 31.10.
 • Den revoluce (Día de la Revolucion), připomíná výročí začátku revoluce v roce 1910, 20. listopad (den volna připadá na třetí listopadové pondělí)
 • Den předání federální výkonné moci (Transmision del Poder Ejecutivo Federal), oslavy připadají na 1. prosinec jednou za šest let a konají se při příležitosti uvedení do funkce nově zvolené vlády a prezidenta, následující oslavy připadají na 1. prosinec 2018, další na 1. prosinec 2024
 • Vánoce (Día de Navidad), 25. prosinec
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele