logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavními leteckými vstupními branami do Mexika na cestě z Evropy nebo Severní Ameriky jsou mezinárodní letiště v Mexicu City a v Cancúnu. Letiště v Mexico City je jedním z největších letišť v Latinské Americe, letiště v Cancúnu zase drží mexický primát v počtu odbavených pasažérů během roku.

Na mezinárodní letiště Beníta Juáreze v Mexicu City (www.aicm.com.mx) se s jedním přestupem z ČR dostanete se společnostmi Air France (přes Paříž CDG), Alitalia (přes Řím), British Airways (přes Londýn Heathrow), Iberia (přes Madrid), KLM (přes Amsterdam) nebo Lufthansa (přes Frankfurt nebo Mnichov). Národní letecký dopravce Aeroméxico (www.aeromexico.com), člen aliance Sky Team, nabízí linky z Amsterdamu, Londýna, Madridu a Paříže. Kromě toho létá do hlavního města množství linek z USA, Kanady a dalších měst ve Střední a Jižní Americe nebo Karibiku.

Letiště Beníta Juáreze má dva terminály, od sebe vzdálené zhruba 3 km. Terminál 1 odbavuje lety většiny leteckých společností, včetně velkých evropských aerolinek nebo nízkonákladových společností Volaris, Interjet a Viva Aerobus, terminál 2 odbavuje lety společností Aeroméxico, Aeromar, Copa Airlines a Delta. Mezi terminály vás přepraví zdarma letištní vlak Aerotrén, ale pouze v případě, že máte platnou letenku. Aerotrén je v provozu denně od 5:00 do 1:00 hodiny. Stanice vlaku se nachází u brány 6 terminálu 1, respektive u brány 4 terminálu 2. Pokud nemáte letenky, musíte si zaplatit za taxík nebo za shuttle bus (16 MXN).

Na mezinárodní letiště v Cancúnu (www.cancunairport.com) létá množství linek z USA, Kanady i Evropy, i když mají některé z nich pouze sezónní charakter. Z evropských dopravců sem létají společnosti Air Europa (z Madridu), Air France (z Paříže), Blue Panorama (z Milána nebo Říma), British Airways (z Londýna Gatwicku), Condor (z Frankfurtu, Düsseldorfu nebo Mnichova), Eurowings (z Kolína/Bonnu a sezónně z Mnichova nebo Düsseldorfu), Edelweiss Air (sezónně z Zürichu), Lufthansa (sezónně z Frankfurtu), Thomas Cook (z Londýna Gatwicku a Manchesteru, sezónně z Londýna Stanstedu a Glasgow), TUI Airways (z Birminghamu, Londýna Gatwicku nebo Manchesteru, sezónně z Bristolu, Kodaně, East Midlands, Edinburghu, Glasgow a Newcastlu), Virgin Atlantic (z Londýna Gatwicku), Wamos Air (z Madridu) nebo XL Airways (z Paříže CDG).

Letiště v Cancúnu má 4 terminály, mezi kterými vás zdarma přepraví shuttle. Pokud letíte do Cancúnu z Evropy, přistanete pravděpodobně na novém terminálu 4, zatímco většina vnitrostátních letů využívá terminál 2.

Doba letu ze střední Evropy

11h 30 min (přes Amsterdam) do Mexico City.

Autobusem

Z Belize jezdí do Mexika dvakrát denně autobusy společnosti ADO. Cesta z Belize City do Cancúnu přes Orange Walk, Corozal, Tulum a Playa del Carmen trvá zhruba 7.5 hodiny. Z hlavního města Guatemaly jezdí na hraniční přechod La Mesilla autobusy Línea Dorada (www.lineadorada.com.gt), do mexického města Tapachula pak autobusy Ticabus (www.ticabus.com). Několik autobusových linek operuje mezi USA a Mexikem, pro více informací si zobrazte stránky dopravců:

Autem

Pro vstup a cestování po Mexiku vlastním autem budete potřebovat mexické pojištění (pokud cestujete z USA, můžete sjednat předem online u Sanborn’s, www.sanborns.com nebo na kterémkoli hraničním přechodu), dočasné povolení k dovozu auta (lze sjednat online u banky nebo na hranicích). U stejné banky složíte vratnou zálohu cca 400 USD (platí se v hotovosti nebo kartou a vypočítává se podle stáří vozidla) jako záruku, že své auto v Mexiku neprodáte.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Mexiko je obrovskou zemí s rozsáhlou sítí letišť, a tak letadlo je ideálním dopravním prostředkem pro cestování na větší vzdálenosti. V zemi působí několik dopravců, včetně nízkonákladových společností, takže přelety mezi jednotlivými destinacemi nemusí být nijak nákladnou záležitostí, obzvláště pokud se vám podaří koupit let v akci. Hlavním leteckým uzlem je Mexico City, i když v posledních letech přibyla řada dalších linek mezi populárními městy a turistickými letovisky bez nutnosti přestupování v hlavním městě. Vnitrostátní leteckou dopravu nabízejí společnosti:

 • Aeroméxico (www.aeromexico.com), hlavní domovský letecký dopravce létá do více než 50 mexických destinací
 • Volaris (www.volaris.com), mexická nízkonákladová společnost je druhou největší aerolinií v zemi se širokou nabídkou letů do několika destinací v Mexiku a také v USA a v dalších zemích Latinské Ameriky.
 • Interjet (www.interjet.com), třetí největší letecká společnost Mexika létá do mnoha destinací v Mexiku a také v USA, Kanadě, Karibiku, Střední a Jižní Americe.
 • Viva Aerobus (www.vivaaerobus.com), mexická nízkonákladová společnost nabízí lety z Mexica City, Cancúnu, Guadalajary a Monterrey do dalších destinací po celém Mexiku.
 • Aeromar (www.aeromar.com.mx), malá společnost, operující flotilu vrtulových letadel, nabízí lety do destinací po celém Mexiku.

Doprava z letiště

Po přistání na letišti v Mexico City máte na výběr několik způsobů, jak se dostat do centra města. Z terminálů do města jezdí linka 4 Metrobúsu. Stanici Metrobúsu najdete u vstupu 7 terminálu 1, respektive u vstupu 2 terminálu 2. Metrobús jezdí od brzkého rána do půlnoci a jízdné stojí 30 MXN. K nejbližší stanici metra u letiště (terminálu 1) budete muset jít kousek pěšky. Stanice Terminal Aérea (linka 5) se nachází na rohu ulic Boulevard Puerto Aéreo a Avenida Capitán Carlos León González. Do centra se dostanete i spolehlivým taxi, aniž byste museli mít obavy z okradení. Na obou terminálech najdete kiosky taxi služby Sitio 300, kde rovnou zaplatíte za odvoz do města. Potvrzení o zaplacení pak předáte řidiči taxíku u brány č.10. terminálu 1, aniž byste platili cokoliv jiného. Cesta z letiště na náměstí Zócalo stojí 225 MXN.

Z letiště v Cancúnu jezdí přibližně od 8:00 každou půlhodinu do centra města autobusy společnosti ADO. Jízda trvá přibližně půl hodiny a stojí 78 MXN. Autobusy stejné společnosti jezdí z letiště i do Playa del Carmen (190 MXN, hodina a čtvrt) a dalších destinací.

Autobusem

Autobusy představují pohodlný způsob dopravy, i když na větší vzdálenosti je lepší využít rychlejší letecké dopravy. Mexiko vybudovalo v posledních desetiletích rozsáhlou síť silnic a také vzniklo několik autobusových společností, takže je z čeho vybírat. Autobusy v Mexiku označuje termín camión. Na nejpopulárnějších trasách jezdí autobusy tří kategorií, na většině zbývajících tras jezdí autobusy alespoň dvou tříd. Nejdražší třída executive (ejecutivo) nabízí veškerý komfort, skvělý servis, bezpečí a přímé spojení mezi dvěma destinacemi bez nadbytečných zastávek. Pohodlí a servis najdete i v první třídě (primera clase), i když zde bývá o něco méně místa. Pokud je to možné, tyto dvě třídy využívají placených dálnic, což dělá jízdu rychlejší a hlavně bezpečnější. Autobusy druhé třídy (segunda clase nebo economico) nabízí daleko méně komfortu a cestování s nimi je delší, protože dělají více zastávek. Z bezpečnostních důvodů se v této třídě nedoporučuje cestovat přes noc, neboť již došlo k přepadení autobusů, které v noci projížděly odlehlými končinami.

Mezi hlavní mexické autobusové společnosti patří:

 • ABC (www.abc.com.mx), působí v oblasti severního Mexika a poloostrova Baja California.
 • ADO (www.ado.com.mx), jedna z nejvýznamnějších společností v Mexiku nabízí dopravu ve třídě ejecutivo a v první třídě od Mexica City až po Yucatán. Autobusem této společnosti se dostanete například i do Belize.
 • Autovías (www.autovias.com.mx), působí ve státech Jalisco, Michoacán, Colima, Guerrero, Estado de México, Querétaro, Guanajuato a v hlavním městě Mexico City.
 • Estrella Blanca (www.estrellablanca.com.mx), společnost sdružuje několik dalších autobusových dopravců, jejichž linky pokrývají téměř celé území Mexika kromě Baja California a Yucatánu.
 • Estrella Roja (www.estrellaroja.com.mx), působí v oblasti hlavního města a okolí.
 • ETN (www.etn.com.mx), působí v oblasti hlavního města a jeho okolí a na severozápadě Mexika.
 • Omnibus de México (www.odm.com.mx), zajišťuje dopravu do destinací na sever, východ a západ od hlavního města.
 • Primera Plus (www.ventas.primeraplus.com.mx), zajišťuje dopravu z Mexica City do destinací v koloniálním srdci Mexika a některých destinací u Pacifiku, jako je např. Puerto Vallarta.    

Z hlavního města se autobusem dostanete do všech větších měst po celém Mexiku. Mexico City má 4 autobusové terminály, rozmístěné na jihu, severu, východě a západě metropole. Terminal de Autobuses del Sur leží na jihu města u stanice metra Tasqueña a jezdí odtud autobusy například do Acapulca, Cancúnu, Oaxacy, Puebly nebo Taxca. Terminal de Autobuses del Norte leží na severu města u stanice metra 100 Metros a jezdí odtud autobusy například do Chihuahuy, Monterrey, San Miguel de Allende nebo Los Mochis. Terminal de Autobuses de Pasajeros Oriente, také známý jako TAPO, leží na východě města u stanice metra San Lázaro a jezdí odtud autobusy například do Oaxacy, Puebly nebo Veracruz. Terminal de Autobuses del Poniente leží na západě města u stanice metra Observatorio a jezdí odtud autobusy například do Puerto Vallarta. Nádraží jsou sice hlídána policií, i tak si dávejte pozor na své věci a k dopravě z nádraží raději využijte oficiálních taxi.

Jízdenky na dálkové autobusy je možné koupit u vybraných společností online, i když se může stát, že systém nebude akceptovat jiné, než mexické platební karty. Dalšími možnostmi je koupit si jízdenky na autobusových terminálech, v některých supermarketech nebo u cestovních agentur. Jízdenky společnosti ADO seženete také na stránce operátora Mi escape (www.miescape.mx). Pro lepší orientaci se naučte pár užitečných španělských slovíček:

 • directo-přímá linka
 • salida-odjezd
 • llegada-příjezd
 • sólo ida-jednosměrná jízdenka
 • ida y vuelta-zpáteční jízdenka
 • horarios-jízdní řád

Dopravu ve městech obstarávají lokální autobusy, které jsou velmi levné, ovšem zejména v době ranní a odpolední špičky bývají přeplněné lidmi. Jízdenky se kupují přímo u konduktora. V přeplněných autobusech si rovněž dávejte pozor na své věci, neboť se stává, že tlačenice využijí kapsáři.

Vlaková

Osobní železniční doprava je v Mexiku v současné době na zanedbatelné úrovni, určitě ale musíme zmínit železniční trasu z Los Mochis do města Chihuahua, která křižuje impozantní Měděný kaňon (Barranca del Cobre). Vlak nazývaný El Chepe zdolává trasu dlouhou 653 km. Z nadmořské výšky 200 m n.m. v Los Mochis se šplhá až do výšky 2.500 m, aby následně sklesal do Chihuahuy, ležící ve výšce 1.600 m n.m. Tato trasa byla otevřena v roce 1961 a vede přes 39 mostů a 86 tunelů. Dech beroucích výhledů na kaňon si můžete užít během krátké zastávky v Divisaderu, lepší je ale zdržet se několik dní a užít si nejen kaňon, ale i kulturu původních indiánských obyvatel, kteří v těchto místech žijí již tisíce let. El Chepe nabízí cestování v první a ekonomické třídě, ekonomická třída je zhruba 2x levnější. Vlaky s ekonomickou třídou vyjíždí z Los Mochis v úterý, pátek a v neděli v 6:00 a cesta do Chihuahuy trvá 15 hodin. Jízdenka z Los Mochis do Chihuahuy stojí 1.891 MXN (do Divisadera 866 MXN a do Creelu 1.034 MXN). Zpátky do Los Mochis jezdí vlaky v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu, z Chihuahuy vyjíždějí také v 6:00 ráno. Další informace najdete na stránce www.chepe.com.mx.

Tequila Express je regionální vlak a spíše atrakcí pro turisty. Vlak jezdí z města Guadalajara k palírně tequily v Amatitánu poblíž města Tequila a svým pasažérům nabízí ochutnávku tequily, ukázku výroby tohoto alkoholu a pěstování agáve či návštěvu tequilových sklípků. Další informace najdete na stránce www.tequilaexpress.mx.

Autem

Cestování autem po Mexiku vám dává svobodu a může vám ušetřit spoustu času, který byste jinak trávili hledáním autobusových spojů a nádraží. Na druhou stranu je půjčení auta poměrně nákladnou záležitostí, nehledě na to, že řízení po mexických silnicích často vyžaduje pevné nervy a velkou dávku ostražitosti. Plánujte svou cestu s rozmyslem, Mexiko je velká zem a vzdálenosti enormní, ač se to na první pohled nezdá.

Mexičtí řidiči si vesměs nelámou příliš hlavu s dodržováním dopravních předpisů. V mnoha městech chybí vyznačené jízdní pruhy, což není pro řízení v hustém provozu zrovna příjemné. Na silnicích se mohou vyskytovat díry, chodci (ničím neobvyklým není ani přecházení přes dálnici) nebo zvířata. K zvláštnostem mexických dálnic patří možnost otáčení se do protisměru. Strašákem mexických silnic jsou však zpomalovací retardéry, na které narazíte v každé vesnici a městě a často bohužel i na špatně viditelných či nesmyslných místech, kde byste je vůbec nečekali. Retardéry (označované jako Topes nebo Reductor) jsou často poměrně dost vysoké a ne vždy označené značkou, což může způsobit poměrně vážné poškození auta.

Půjčení auta v Mexiku vyžaduje minimální věk řidiče 21-25 let, platební kartu a řidičský průkaz (doporučuje se i mezinárodní ŘP podle Vídeňské konvence). Často lákavě nízkou cenu půjčení auta v konečném součtu značně prodraží například vrácení auta na jiném místě, druhý řidič a hlavně pojištění. Podle zákona je povinné sjednat pojištění odpovědnosti za škodu třetím stranám, další pojištění jsou sice volitelná, nicméně (alespoň některá z nich) doporučeníhodná.

V Mexiku se řídí vpravo, rychlostní limit ve městech je omezen na 40-50 km/h, na dálnicích na 90-110 km/h. Pohonné hmoty jsou v Mexiku levnější než v ČR, litr benzínu (gasolina) stojí cca 17.50 MXN, litr nafty (diesel) 16.50 MXN. Čerpací stanice vlastní v drtivé většině státní společnost Pemex (Petroleos Mexicanos) a palivo vám vždy natankuje obsluha stanice, za což se jí dává cca 5-10 MXN. Během cestování autem po mexických silnicích a dálnicích se určitě setkáte s vojenskými a policejními kontrolami, které mají za úkol kontrolovat ilegální obchod s drogami, zbraněmi a dalším nelegálním zbožím.

Množství dálnic je zpoplatněno mýtem, které je v poměru k místním cenám poměrně drahé. Placené dálnice (cuota) jsou obvykle značené písmenem „D“ za číslem komunikace a v porovnání s bezplatnými silnicemi (libre) jsou lépe udržované, bezpečnější a rychlejší. Mýtné se platí v hotovosti obsluze mýtné brány, jen na několika málo místech je umožněno platit kartou. Můžete také platit pomocí elektronické karty „Tarjeta Pase Urbano“ (www.idmexico.com.mx), případně TeleVía (www.televia.com.mx) na území Mexica City. Trasu si můžete naplánovat na této stránce, kde se dozvíte množství dalších užitečných informací, včetně nákladů na cestu. Stvrzenku o zaplacení mýta nevyhazujte, protože slouží zároveň jako pojištění pro případ, že byste měli na dálnici nehodu, při které by došlo například k poškození komunikace. Svá specifika má také řízení v Mexicu City. Kvůli ochraně životního prostředí je praktikováno vládní nařízení „Hoy no circula“, které zakazuje jízdu autem po městě určité dny v týdnu, což se řídí koncovým číslem na poznávací značce. Pokud tedy plánujete jezdit autem po hlavním městě a okolí, předem se informujte v půjčovně, případně je možné vyřídit si speciální turistickou povolenku „Pase Turistico“ (www.paseturistico.df.gob.mx).

Doprava v Mexico City

Doprava metrem po Mexico City je velmi levná, spolehlivá a efektivní. Pokud možno, vyhněte se cestování metrem v době dopravní špičky (cca 7:00-10:00 a 16:00-20:00), kdy jsou soupravy metra přeplněné lidmi. Ve špičce mohou ženy a děti využít vyhrazené vagóny metra v přední části soupravy. Počítejte s tím, že v období prudkých lijáků nabírá metro zpoždění díky přívalům dešťové vody, která zaplaví nekryté úseky tratě. Město křižuje 12 linek (9 označených čísly, 2 označené písmeny), celá síť zahrnuje 195 stanic. Zajímavostí je, že každá stanice má kromě názvu také svou vlastní ikonu. Metro je v provozu ve všední dny od 5:00 do 24:00, v sobotu od 6:00 do 24:00 a v neděli a o svátcích od 7:00 do 24:00. Metro v Mexico City je jedno z nejlevnějších na světě, jízdenka stojí jen 5 MXN. Můžete si koupit individuální papírovou jízdenku nebo dobíjecí kartu za 10 MXN, kterou pak můžete využít i pro cestování metrobúsy. Další informace najdete na stránce www.metro.cdmx.gob.mx. Linky metra spojují většinu hlavních oblastí města a navazují na ně linky Metrobúsu a tramvají (Tren ligero).

Síť metra doplňuje 7 autobusových linek Metrobúsu. Jízdné v metrobúsu stojí 6 MXN, kromě linky 4, která spojuje centrum města s letištními terminály 1 a 2 a stojí 30 MXN. Jízdné v metrobúsu se platí prostřednictvím karet Metro Card nebo City Card, které si můžete koupit v automatech na stanicích metrobúsu. Karta stojí 16 MXN a zahrnuje jednu jízdu, další jízdné si můžete dobít v automatech a to až do maximální výše 120 MXN. Další informace najdete na stránce www.metrobus.cdmx.gob.mx.

Linka tramvají Tren ligero navazuje na konečnou stanici metra Tasqueña a vede na jih metropole do Xochimilca. Tato linka je v provozu od 5:00 do 24:00, jízdné stojí 3 MXN. Další informace najdete na stránce www.ste.cdmx.gob.mx.

Linka příměstského vlaku Tren suburbano spojuje Mexico City se severním předměstím metropole. Stanice vlaku se nachází poblíž stanice metra Buenavista a trasa vede do Cautitlánu. Vlaky jezdí každých 6-15 minut od 5:00 do 0:30 (pondělí-pátek), od 6:00 do 0:30 (v sobotu) a od 7:00 do 0:30 (v neděli). Jízdné stojí od 7.50 MXN do 17.50 MXN v závislosti na ujeté vzdálenosti. Jízdenky můžete koupit v prodejních automatech na nástupištích. Na výběr jsou jednorázové jízdenky nebo dobíjecí karty (neplatí pro metro a metrobús). Další informace najdete na stránce www.fsuburbanos.com.

Osm linek trolejbusu křižuje celé město a na mnoha místech navazuje na linky metra. Jízdné se platí v hotovosti a pohybuje se od 2 do 5 MXN (v závislosti na lince). Mapu a seznam linek najdete na adrese www.ste.cdmx.gob.mx.

Taxi v Mexico City si získalo špatnou pověst díky přepadávání a olupování pasažérů řidiči a jejich komplici. Ačkoli se v poslední době v tomto směru mnohé zlepšilo a úřady zavedly několik opatření, která měla zamezit kriminálním deliktům ze strany řidičů taxi, stále se nedoporučuje brát si taxi přímo na ulici. Místo toho je lepší použít aplikaci v chytrém telefonu, zavolat si taxi po telefonu nebo vyhledat nejbližší stanoviště registrovaných taxi. V letištních a nádražních halách najdete také stanoviště autorizovaných taxi (sitio), kde se jízdné platí předem a řidiči se předává jen potvrzení o zaplacení. Dobrou pověst mají například společnosti Radio Union nebo Servitaxi (www.servitaxis.com.mx), na letišti pak Sitio 300. Když už je nevyhnutelné vzít si taxi na ulici, přesvědčte se, že má vůz odpovídající licenci (bílá SPZ začínající velkým písmenem a pěti čísly). Řidič by měl mít v autě svou viditelně umístěnou kartu s oficiálním razítkem, hologramem, fotografií a číslem, shodujícím se s číslem na SPZ. Nepočítejte s tím, že řidiči mluví anglicky, proto je vhodné si popis cílové destinace připravit ve španělštině nebo ukázat řidiči místo na mapě.

Ostatní druhy dopravy

Malé mikrobusy neboli colectiva představují velmi levný způsob dopravy po městech nebo na menší vzdálenosti mezi městy. Colectivo jezdí po předem daných trasách, přičemž zpravidla vyjíždí až v momentě, kdy jsou vozy plně obsazeny. Nastoupit a vystoupit můžete kdekoliv po trase a jízdné stojí pár pesos. Problém může být v tom, že musíte najít místo, odkud colectivo vyjíždí a nastoupit do správného vozu, který jede do vámi požadované destinace.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele