logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Kuba je již dlouhou dobu stálicí v nabídkách mnoha tuzemských i evropských cestovek, jejichž zákazníci létají do zdejších resortů charterovými linkami. Kromě charterů létají na kubánská mezinárodní letiště i pravidelné lety mnoha dalších aerolinek, byť mají některé z nich pouze sezónní charakter. Nejvíce mezinárodních letů přijímají letiště José Martího v Havaně, letiště Juana Gualberta Gómeze ve Varaderu, případně letiště Frank País v Holguínu.

Mezinárodní letiště José Martího v Havaně se nachází zhruba 15 km jihozápadně od centra města. Letiště má čtyři terminály, Terminál 1, Terminál 2, Terminál 3 a Terminál 5, přičemž většina mezinárodních linek přistává na terminálech 2 a 3. Terminály 1 a 5 nejspíš využijete při vnitrostátních letech po Kubě. Pokud potřebujete vybrat peníze z bankomatů, najdete je v Terminálu 3. Na rozdíl od jiných mezinárodních letišť neposkytuje letiště v Havaně bezplatné wifi připojení. Pokud se budete chtít připojit k internetu, budete si muset koupit předplacenou kartu NAUTA od státní společností ETECSA, kterou vám prodají u informačního kiosku.

Z Evropy létá do Havany celá řada dopravců, které lze využít i pro lety z České republiky. Mezi tyto dopravce patří například Aeroflot (z Moskvy), Air France (z Paříže), Alitalia (sezónně z Říma Fiumicina), Eurowings (z Düsseldorfu, sezónně z Mnichova), Finnair (sezónně z Helsinek), Iberia (z Madridu), KLM (z Amsterdamu) nebo Turkish Airlines (z Istanbulu). Mezi další evropské dopravce nabízející linky do Havany patří Air Europa (z Madridu), Blue Panorama (z Milána a Říma), Condor (z Frankfurtu a Mnichova), Corsair (z Paříže Orly), Edelweiss Air (z Zürichu) nebo Virgin Atlantic (z Londýna Gatwicku). Kromě evropských společností létá do Havany množství aerolinek z USA, Kanady, Mexika a dalších zemí Karibiku a Latinské Ameriky. Můžete tedy letět například s přestupem v Torontu (Air Canada), Montrealu (sezónně s Air Transat), Miami (American Airlines, Delta Airlines), Atlantě (Delta Airlines), New Yorku (JetBlue) nebo třeba Houstonu (United Airlines).     

Národní leteckou společností Kuby jsou státní aerolinky Cubana de Aviación (www.cubana.cu), která nabízí, mimo jiné, linky z Havany do Madridu, Paříže, ale také do Toronta nebo Montrealu.   

Letiště Juana Gualberta Gómeze ve Varaderu leží poblíž města Matanzas ve stejnojmenné provincii. Z Evropy sem létají společnosti Blue Panorama (z Milána), Condor (sezónně z Frankfurtu nebo Mnichova), Corsair (z Paříže), Edelweiss Air (z Zürichu) nebo Eurowings (sezónně z Düsseldorfu nebo Mnichova) a dále spoje z USA a Kanady. Většinu ostatních letů představují chartery cestovních kanceláří. 

Na letiště Frank País v Holguínu létá společnost Blue Panorama (z Milána), Condor (z Frankfurtu a Mnichova), Neos (z Milána), Thomas Cook (z Londýna-Gatwicku nebo Manchesteru), případně American Airlines (z Miami), Sunwing Airlines (z Montrealu nebo Toronta), Air Transat (z Toronta nebo Montrealu) či Air Canada z Toronta.

Některé aerolinky z Kanady a USA létají také do dalších kubánských měst, jako je například Camagüey, na ostrov Cayo Coco nebo Cayo Largo.

Standardní cena letenek na Kubu se pohybuje od 15.000 Kč výš, mimo sezónu nebo v akci s odletem z Německa nebo Rakouska se dají sehnat letenky i za cenu kolem 5.000 Kč.

Jak se dostanu z letiště do centra města

Z mezinárodního letiště v Havaně se do města dostanete taxíkem nebo letištním transferem, případně autobusem. Na letišti si také můžete půjčit auto, půjčovny aut se nacházejí v příletových halách terminálů 2, 3 a 5. Půjčení auta nenechávejte na poslední chvíli, doporučujeme si auto rezervovat s dostatečným předstihem předem.

Na výběr jsou žlutá státní taxi nebo soukromé taxíky. Jízdné žlutým taxi bude záviset na typu vozidla a celkové vzdálenosti. Například cesta standardním vozem z letiště do 15 km bude stát 285 CUP, z letiště do 15 až 30 km 570 CUP, poté 20 CUP za další ujetý kilometr až do vzdálenosti 50 km.

Z mezinárodního terminálu 3 nejezdí do města žádné autobusy. Veřejné autobusy P-12 a P-16 zajíždí pouze k domovskému terminálu 1, který je od mezinárodního vzdálen asi dva kilometry. Pokud nechcete šlapat pěšky, mezi terminály by měl každou chvíli jezdit shuttle bus. Autobusy, které jezdí od terminálu 1, se platí výhradně v národních pesos a stojí asi 1 CUP.

Doba letu ze střední Evropy

11 hodin 15 min (z Mnichova do Havany)

Lodí

Po uvolnění vztahů mezi Kubou a USA se plánuje otevřít několik lodních tras mezi přístavy na Floridě (Miami, Fort Lauderdale, Key West) a kubánskou Havanou, o které projevilo zájem hned několik dopravců.

Mohlo by se hodit:

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Kuba je největším karibským ostrovem, který měří od západu k východu více než 1.000 km. Plánujete-li ostrov poznat celý, bude pro vás letadlo zajímavou alternativou k pomalejší a často ne příliš spolehlivé, pozemní dopravě. Leteckou vnitrostátní dopravu zajišťuje Cubana de Aviación, která se již dříve spojila s Aero Caribbean, zatímco další kubánská státní společnost Aerogaviota poskytuje spojení Kuby s Jamajkou, pár pravidelných vnitrostátních a několik charterových linek po Kubě. Jen málo vnitrostátních letů po Kubě míjí Havanu a tak se let mezi dvěma destinacemi většinou neobejde bez mezipřistání v hlavním městě.

  • Cubana de Aviación (www.cubana.cu) nabízí lety z Havany do dalších patnácti destinací po celé Kubě.
  • Aerogaviota (www.aerogaviota.com) nabízí lety z Havany do Baracoy, Cayo Coco, Holguínu a Santiaga de Cuba.

Autobusová

Autobusy představují nejběžnější dopravní prostředek pro cesty po městech i mezi městy. Meziměstskou dopravu pro cizince zajišťují turistické autobusy společnosti Víazul (www.viazul.com), pro běžné Kubánce jsou určeny spíše národní autobusy. Lokální autobusy ovšem zdaleka nedokáží uspokojit poptávku po dopravě, a tak je doplňují různé náklaďáky, které vozí místní na korbě nebo kamiony, upravené pro přepravu osob. Na výpadovkách z měst běžně postávají davy stopujících Kubánců, kterým pomáhají státní zřízenci zastavovat poloprázdná auta.

Autobusem společnosti Víazul se dostanete téměř do všech velkých měst a turistických destinací. Dopravce používá komfortní a klimatizované autobusy, byť jsou jízdenky mnohonásobně dražší, než neturistické autobusy. Například patnáctihodinová cesta z Havany do Santiaga de Cuba stojí 51 USD, šest a půl hodinová jízda z Havany do Trinidadu stojí 21 USD a tříhodinová jízda z Havany do Varadera 10 USD. V době největšího náporu turistů během hlavní sezóny nestačí často autobusy kapacitně, proto doporučujeme rezervaci předem. Počítejte s tím, že klimatizace v autobusech jede naplno, proto si nezapomeňte přibalit i něco teplého na sebe. Před nástupem do autobusu je třeba provézt jakýsi check-in, proto buďte na místě odjezdu o něco dřív. Turistům slouží i Conectando Cuba s autobusy označenými logem Transtur. Jízdenky je možné rezervovat na autobusových nádražích, přes agentury Cubanacán (www.cubanacan.cu) nebo turistickou centrálu Infotur (www.infotur.cu), případně u pobočky Víazul na letišti José Martího v Havaně.

Městská autobusová doprava po Havaně je sice velmi levná, bývá však velmi přeplněná a je téměř nemožné sehnat jakékoliv informace o jednotlivých linkách a jízdních řádech autobusů. Relevantní informace vám poskytnou místní obyvatelé, což ovšem vyžaduje naučit se alespoň pár základních frází ve španělštině. Jízdenky se nikde nekupují a jízdné se platí v autobuse, kde jsou umístěny boxy pro vhazování mincí.     

Autobusovou dopravu doplňují tzv. camiones, nákladní auta nebo kamiony upravené pro hromadnou přepravu osob. Camiones jsou velmi levné, 50 km jízda může stát jen kolem 5 CUP. Tento druh dopravy je určen především pro místní obyvatele, a tak se může stát, že vás řidič odmítne svézt nebo bude chtít zaplatit několikanásobně vyšší cenu, než platí Kubánci.

Vlaková

Vlakem je možné dostat se téměř z jednoho konce Kuby na druhý. Vzhledem k tomu, že jsou vlaky pomalé, nespolehlivé a často mívají zpoždění, většina cestovatelů preferuje jiný způsob dopravy.

Páteřní železnicí Kuby je trasa z Havany do Santiaga de Cuba přes města Santa Clara a Camagüey, ze které odbočují větve do dalších měst jako Sanctí Spiritus, Holguín, Cienfuegos, Moron, Bayamo nebo Guantanamo. Další důležitou železnicí je trasa z Havany do Pinar del Río a z Havany do Matanzas (známý elektrický vlak Hershey). Systém železnic doplňují některé další trasy, jako třeba příměstská síť v okolí Havany.

Vzhledem k tomu, že kubánské dráhy nemají své internetové stránky, kde by bylo možné jízdenky koupit online, je nutné jejich nákup provést přímo na vlakových nádražích (nezapomeňte si vzít pas). Hlavní železniční nádraží v Havaně, Estación Central, prochází v současné době rekonstrukcí a mělo by být znovu otevřeno v roce 2018, a tak většina vlaků odjíždí ze stanice La Coubre. Některé vlaky využívají pro své odjezdy havanská nádraží 19 de Noviembre (směr Pinar del Río, Cienfuegos) nebo Casa Blanca (směr Matanzas).

Lodní

Lodní spojení pevniny s ostrovem Isla de la Juventud provozuje dopravce Naviera Cubana Caribeña, jehož lodě vyplouvají 2x denně z přístavu Batabano do přístavu Nueva Gerona. Plavba trvá něco přes 2 hodiny. Lístek na loď si můžete koupit už v Havaně na autobusovém nádraží Astro u okénka označeného názvem lodního dopravce, společně s jízdenkou na autobus do Batabana.

Autem

Vzhledem k tomu, že na řadu míst se autobusem nebo vlakem nedostanete (nehledě na frekvenci spojů, přeplněnost lidmi apod.), můžete zauvažovat o půjčení auta. Auto si na Kubě půjčíte pouze u státních půjčoven, jakými jsou např. Cubacar (www.cubacar.info), REX (www.rex.cu) nebo Havanautos (www.havanautos.com), které zastřešuje agentura Transtur (www.transturcarrental.com). Ceny za půjčení auta závisí na sezóně a typu auta a patří k nejvyšším na světě. Počítejte s cenou od 50 USD / den výš a k tomu si ještě připočítejte povinné pojištění automobilu, které činí dalších asi 15 USD za den. Minimální věk řidiče je stanoven na 21 let. Berte na vědomí, že aut je na Kubě stále velký nedostatek a proto je vhodné auto rezervovat s několikaměsíčním předstihem.    

Řízení auta na Kubě vyžaduje notnou dávku obezřetnosti a trpělivosti. Výmoly nejsou výjimkou ani na hlavních dálnicích, obecně chybí dopravní značení a ukazatelé směru. Venkovské a horské silnice bývají v ještě horším stavu a na mnoha místech i dost úzké, což představuje určité riziko. Na komunikacích se pohybují lidé, zvířata, koňské povozy a v noci také neosvětlení cyklisté, na což je třeba dávat pozor. Státem provozované čerpací stanice Cupet-Cimex a Oro Negro najdete podél hlavních cest, přesto se najdou mnoha kilometrové úseky bez jakékoliv možnosti doplnit palivo, a proto nenechávejte koupi pohonných hmot na poslední chvíli. Jako řidiči si dejte stranou nějaké drobné na poplatky pro samozvané hlídače zaparkovaných aut. Pokud jim v tomto případě nedáte nic, mnoho neušetříte, protože zaplatíte jiné peníze za opravu propíchnuté pneumatiky.

Na Kubě se řídí vpravo, rychlost na dálnici (autopista) je omezena na 100 km/h, na alternativní silnici Carretera central na 80 km/h a v městských oblastech na 50 km/h. Pro řízení auta na Kubě stačí český řidičský průkaz s minimální platností jeden další rok.

Taxi

Turistická taxi provozuje státní společnost Transtur a najdete je před hotely, na letištích, u významných turistických památek nebo si je můžete objednat přes dispečink. Můžete se svézt v modernějších modelech i starých sovětských žigulech bez klimatizace. Turistická taxi bývají vybavena taxi metrem, ačkoliv spousta řidičů jej nezapíná a snaží se na ceně se zákazníkem domluvit předem.

Řada Kubánců s vlastním autem začala po uvolnění režimu jezdit jako soukromé taxi (taxi particulares). Nejedná se o žádnou černotu, soukromí taxikáři musí mít licenci, jen nejsou zaměstnanci státu, jako řidiči turistických taxi. Soukromí taxikáři často řídí stará, klasická, americká auta, což je samo o sobě velkým zážitkem. Soukromá taxi nemusí být nutně levnější než turistická taxi, s jejich řidiči se dá ale lépe vyjednávat o ceně. Je dobré orientačně vědět, kolik by zhruba měla stát cesta mezi dvěma místy a podle toho si s řidičem domluvit cenu.

Dalším druhem taxi jsou colectivos, auta pro více osob, která slouží jako sdílená taxi a jezdí po předem daných trasách, podobně jako autobusy. Colectivos jsou o něco dražší, než turistické autobusy, zase jsou výhodnější v případě, že cestujete ve více lidech.

Na kratší vzdálenosti po městě (typicky ve staré Havaně) můžete využít služeb kolo taxi. I u nich platí to samé jako u taxíků výše, domluvte se na ceně za jízdu předem. 

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele