logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (musíte si vyřídit tzv. turistickou kartu)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
600 - 900 Kč
Turistická sezóna
listopad-březen
Proč cestovat právě sem
kubánská kultura
revoluční historie země
stará koloniální města
pohádkové karibské pláže
kubánský rum a doutníky
Proč se zemi vyhnout
drobné podvody na turistech a snaha vytahat z nich co nejvíce peněz
reálný socialismus v praxi

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Havana
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
22 ° 22 ° 24 ° 25 ° 26 ° 27 ° 28 ° 28 ° 27 ° 26 ° 25 ° 23 °
5 4 4 4 7 10 9 10 11 11 7 6
Varadero
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
23 ° 22 ° 24 ° 25 ° 26 ° 27 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 24 ° 22 °
5 5 5 5 7 12 10 11 13 12 7 7
25 ° 25 ° 25 ° 26 ° 27 ° 28 ° 29 ° 30 ° 29 ° 28 ° 27 ° 26 °

Kuba - země revoluce, doutníků a rumu

Jen málo míst vás dokáže pohltit svou neopakovatelnou atmosférou a bohatou kulturou, jako právě Kuba. Největší ostrov Karibiku nabízí tak trochu nostalgický návrat do období komunismu, s prázdnými obchody, poukázkami na potraviny, frontami na zboží a neustálým dohledem a kontrolou ze strany režimu. Ačkoli země prošla v posledních letech řadou významných změn, stále zůstává socialistickou zemí s mnoha ekonomickými a lidskoprávními problémy. Duší Kuby je Havana, staré město s osobitou atmosférou, plné ulic s omšelými, ale přesto krásnými budovami, stařičkými americkými auty a zapadlými bary, kde se tančí salsa, pokuřují doutníky a popíjí koktejly z rumu. Kuba ale zdaleka není jen Havana, pobřeží ostrova lemují pohádkové karibské pláže a ve vnitrozemí na vás čekají krásná koloniální města i hory pokryté bujnou vegetací. Celou zemí prostupuje odkaz revoluce, Fidela Castra a Che Guevary, i když tyto nedotknutelné ideologické pilíře země začíná v očích mnoha Kubánců vytlačovat vidina lepšího života, který snad přinesou plánované reformy. Až donedávna žila Kuba uzavřená ve své bublině, odstřižená od okolního světa, což se v posledních letech pomalu mění a jedna z posledních bašt komunismu na světě se postupně začíná otevírat světu. A tak je možná poslední příležitost Kubu navštívit právě teď, dokud neztratí svůj šarm a autenticitu a dokud duch havanských ulic nezmizí pod přílivem zahraničního kapitálu.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Kubě i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České i Slovenské republiky potřebují k turistické návštěvě Kuby tzv. turistickou kartu, kterou si musí opatřit ještě před odletem na Kubu na Velvyslanectví Kuby v Praze nebo v Bratislavě, případně vám jí může vyřídit některá pobočka vybraných cestovních kanceláří (například Čedoku) či letecká společnost, se kterou se na Kubu chystáte. Tip: Pokud letíte na Kubu se společností Air Canada, poplatek za turistickou kartu je již zahrnut v ceně letenky.

K vyřízení karty na velvyslanectví v Praze stačí cestovní pas (nebo jeho kopie) s platností alespoň půl roku po návratu z Kuby a letenka (v případě, že letíte přes USA je nutné o vízum zažádat v USA). Kartu vám vyřídí na počkání (není možné ji zaslat poštou ani emailem), na velvyslanectví vyplníte jen krátký formulář. Karta je platná tři měsíce od jejího vydání a opravňuje držitele k jednomu vstupu a pobytu na Kubě v maximální délce 30 dnů. Turistická karta stojí 750 Kč, v případě zastoupení jinou osobou 1.500 Kč (netýká se dětí mladších 18 let a handicapovaných osob) a lze jí zaplatit pouze kartou.

Pobyt na Kubě lze prodloužit za 25 USD o dalších 30 dnů na úřadech cizinecké policie nebo imigračních úřadech. Při odletu z Kuby se platí odletová taxa ve výši 25 CUC, která již někdy bývá zahrnuta v ceně letenky.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný alespoň půl roku po návratu z Kuby. 

Vstup do země

 • Při vstupu do země se vyplňuje imigrační formulář, mimo jiné s údaji o ubytování, proto je vhodné zajistit si alespoň na první den nocleh. V případě, že nemáte ubytování rezervované předem se může stát, že vám bude hotel na vaše náklady přidělen úředníky.
 • Každý návštěvník Kuby musí mít uzavřené cestovní pojištění, které pokrývá případné léčebné výlohy. Pokud jste si jej nevyřídili již ve své domovské zemi, jste povinni si jej uzavřít po příletu na letišti u společnosti Asistur za 2.50-3 CUC za den.
navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Při cestě na Kubu nepotřebujete žádné povinné očkování. Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je povinné pouze pro všechny cestovatele, přijíždějící ze země s výskytem tohoto onemocnění.

Kuba nepředstavuje pro návštěvníky žádné větší zdravotní riziko, většina cestovatelů se tak setká maximálně s průjmy po požití závadného jídla nebo vody. Zdravotnická zařízení pro cizince (Servimed) jsou na výborné úrovni, za každé vyšetření se ale platí, proto si před cestou nezapomeňte sjednat kvalitní pojištění (které je ostatně na Kubu povinné). Státní bezplatné nemocnice vyhledejte jen v případech krajní nouze.

Pokud se chystáte na Kubu jen do hotelového rezortu, nepotřebujete žádné speciální očkování. Všem ostatním cestovatelům doporučujeme očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

Čas od času je na některých místech Kuby zaznamenán vyšší výskyt cholery. Touto nemocí se můžete nakazit při požití kontaminované vody (včetně ledu) nebo pozřením nedostatečně tepelně upraveného jídla, se kterým manipuloval nakažený člověk. V každém případě se vyplatí dodržovat hygienu rukou, konzumovat bezpečné jídlo a nápoje, vyvarovat se konzumace neoloupaného ovoce a zeleniny, které mohly přijít do styku se závadnou vodou a vyvarovat se ledu v nápojích. Před cestou na Kubu sledujte aktuální situaci v zemi, případně lze zvážit i očkování proti choleře.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue, malárie se na Kubě nevyskytuje. Dodržujte základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Vodu z kohoutku nedoporučujeme pít, raději si kupte balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Kuba má od roku 1994 dvě měny, kubánské národní peso (peso nacional nebo také moneda nacional, CUP, MN) a konvertibilní peso (peso convertible, CUC), vázané na americký dolar v poměru 1:1. Ačkoli v roce 2013 oznámila kubánská vláda plány na zavedení jediné měny, v době psaní tohoto příspěvku se stále používají dvě měny, které běží paralelně vedle sebe. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1, 3, 5, 10, 20, 50 a 100 pesos convertibles a mince v hodnotě 1 peso convertible a 1, 5, 10, 25 a 50 centavos. Peso nacional má bankovky v hodnotě 1, 3, 5, 10, 20 a 50, 100, 200, 500 a 1.000 a mince v hodnotě 1 a 3 CUP a 1, 5 a 20 centavos.

Za jedno konvertibilní peso dostanete zhruba 25 národních pesos, neboli 1 CUC odpovídá skoro 23 Kč, zatímco 1 CUP je asi jen 80 haléřů (listopad 2018). Zde zjistíte aktuální kurz konvertibilního pesa ke koruně, případně aktuální kurz koruny k národnímu pesu.

Konvertibilní peso je určeno pro zahraniční obchod a pro turisty, kteří jsou v CUC nuceni platit většinu obchodních transakcí (což samozřejmě vyjde dráž), zatímco národní peso je určeno pro vnitřní trh - v CUP například Kubánci nakupují v obchodech (pokud je tedy co). V mnoha případech mohou s CUP platit i cizinci, často se jen přepočítává platba z CUP do CUC. V CUP můžete platit drobné nákupy na ulici nebo ve státních obchodech, pouliční občerstvení, sdílená taxi či městské autobusy v Havaně. Vše ostatní, jako nákupy v turistických obchodech, některé restaurace, turistické autobusy, hotely, turistická taxi, půjčení auta nebo ubytování v casas particulares se platí konvertibilním pesem. V praxi to vypadá tak, že všichni cizinci by chtěli nejraději platit v CUP, zatímco Kubánci by vše prodávali za CUC.

Většina obyčejných Kubánců má velmi nízké platy a systém dvou měn přináší řadu možností, jak podvádět a přijít si k nějakým penězům navíc na úkor turistů. V prvé řadě je dobré dávat pozor na záměnu obou měn. Pokud platíte v CUC, pozor na to, v jakých pesos vám vracejí nazpět. Podobné riziko hrozí v případě, že se rozhodnete vyměnit si peníze na ulici. Nejlépe uděláte, když se ještě před odjezdem seznámíte s tím, jak jednotlivá pesa vypadají (bankovky a mince obou měn jsou k nahlédnutí na stránce Centrální banky Kuby, www.bc.gob.cu).

Vždy je lepší mít při sobě bankovky nižších hodnot CUC, neboť většina podniků jednoduše nemá (nebo to alespoň předstírá) peníze na rozměnění.

Náklady

Ceny se na Kubě v posledních letech dramaticky zvýšily, na čemž má drtivý podíl zlepšení americko-kubánských vztahů a zrušení zákazu cestovat na Kubu pro občany USA. Hned po uvolnění vztahů totiž odcestovaly na Kubu tisíce Američanů, což zvýšilo ceny za ubytování, za jídlo v restauracích, za dopravu a další turistické služby. Vzhledem k tomu, že tento trend bude určitě pokračovat i v dalších letech, ceny tak pravděpodobně ještě porostou. Situaci také nenahrává fakt, že ostrov není připraven na takový příliv turistů a citelně chybí ubytovací kapacity, místa v turistických autobusech apod., což tlačí poptávku a ceny ještě nahoru. Další věcí jsou dvě měny - vše, co se platí v CUC je poměrně drahé, zatímco ceny v CUP jsou pro Evropany neskutečně levné. Zjednodušeně řečeno, Kuba pro vás bude tím levnější, čím více se vám podaří platit v CUP. Pokud umíte španělsky, můžete si nechat poradit od místních, kteří vás mohou poslat do neturistických míst, kde můžete platit v CUP. Celkové náklady bude jistě ovlivňovat také období, kdy na Kubu vyrazíte, výběr lokality (na vesnici je levněji a snáze se dá platit v CUP), množství aktivit, které plánujete na ostrově provozovat a v neposlední řadě také schopnost domluvit se španělsky, což otevírá široké pole pro smlouvání cen. Peníze také ušetříte, pokud cestujete ve více lidech. Casas particulares nebo sdílená taxi se platí za pokoj nebo za celé auto, takže náklady si pak můžete rozpočítat mezi sebe.

Hostelového ubytování je na Kubě stále poskrovnu, tím pádem bývají často plné. Postel ve sdíleném dormu stojí zhruba 7-15 USD, privátní pokoj byste měli sehnat do 20 USD. Pokoj v casas particulares, neboli v soukromí u rodin, které mají povolení poskytovat ubytování, vyjde zhruba od 15 do 35 CUC za den.

Za jídlo ušetříte, pokud se budete stravovat u pouličních prodejců nebo v levných jídelnách, kde se platí národním pesem. Malé občerstvení typu hamburgeru, pizzy nebo sendviče tak koupíte od 5 do 10 Kč, ovocný džus za 1-4 Kč. Ve státních restauracích se platí v CUC, někdy je možné i v CUP. Soukromé restaurace, zvané paladares i státní restaurace nabízí jídla od 3-7 CUC, v Havaně o něco více. Lepší restaurace v centru Havany mohou nabízet jídla i za 10-20 CUC. Pokud jste ubytovaní v casas particulares, jídlo vám obvykle poskytne rodina, u které jste ubytováni. Za snídani tak zaplatíte zhruba 5 CUC, za večeři pak přibližně 6-10 CUC na osobu.

Systém dvojích měn se vztahuje i na dopravu, pokud se vám podaří dostat se do některého z lokálních autobusů, zaplatíte několikanásobně méně než například v turistických autobusech společnosti Víazul. Za jednosměrnou jízdenku v autobuse Víazul zaplatíte příkladně 10 CUC (Havana-Varadero), 25 CUC (Havana-Trinidad) nebo 37 CUC (Viñales-Trinidad).

Pro turisty jsou o dost dražší i vstupy do muzeí a dalších atrakcí, které se nejčastěji pohybují mezi 5-10 CUC.

Orientační ceny

 • balená voda (1,5l), 1-1.5 CUC
 • plechovka limonády, 0.5 CUC
 • láhev místního piva v obchodě, 1-1.5 CUC
 • cuba libre nebo mojito v baru 2-4 CUC
 • láhev (1l) tříletého rumu Havana club, 7-8 CUC
 • taxi z letiště do centra Havany, 25 CUC
 • letenka z Havany do Santiaga de Cuba, cca 120-160 EUR

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Počet bankomatů na Kubě se v posledních letech zvyšuje, přesto není výběr peněz vždy úplně snadný. S kartami Visa nebo Mastercard většinou není problém, pokud vlastníte karty American Express, Diners Club, GE Money nebo Citi, nebude se s vámi bankomat kamarádit. Symbol na přístroji vám obvykle prozradí, jaké karty můžete pro výběr peněz použít. Počítejte s poplatkem minimálně 3%, eventuálně dalšími poplatky od vaší domovské banky, proto je lepší přivézt si cizí měnu a tu pak vyměnit za pesa.

Peníze můžete vyměnit v bankách nebo státních směnárnách CADECA. Banku najdete v každém městě, často ale zavírají brzo odpoledne a tvoří se v nich dlouhé fronty. Kurz stanovuje vláda a proto je všude téměř totožný. Vzhledem k tomu, že na směnu amerických dolarů se vztahuje 10% daň, je na Kubě lepší měnit eura nebo libry, na jejichž výměnu se tato daň nevztahuje.

Většina obchodních transakcí na Kubě stále probíhá v hotovosti, platby kartou jsou tak spíše výjimečné a omezují se na větší hotely, lepší restaurace nebo půjčovny aut.

Spropitné

Spropitné po vás bude požadováno vždy a všude. Většina restaurací si k ceně automaticky připočítává spropitné ve výši 10%, pokud tomu tak není, je vhodné nechat zhruba stejné procento jako spropitné, obzvláště pokud jste byli spokojeni. Státní platy obsluhy restaurací jsou žalostně malé, proto jakékoliv všimné přijde více než vhod.

Devizové předpisy

Hotovost, převyšující sumu 5.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně, je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima na Kubě

Kuba leží v teplém, tropickém podnebném pásmu. Suché a slunečné období panuje od prosince do dubna, kdy je na Kubě hlavní turistická sezóna. V lednu a únoru se průměrné denní teploty pohybují kolem 22°C s tím, že večer mohou teplotní minima padat pod 15°C. V horách může být chladno i uprostřed léta, proto pokud plánujete treky, nezapomeňte na teplé oblečení.

Deštivé období trvá od června do listopadu a má většinou charakter krátkých, ale prudkých lijáků. Sezóna hurikánů oficiálně začíná v červnu a končí v listopadu, přičemž jejich největší výskyt připadá na období mezi srpnem a říjnem, i když Havana a západní část ostrova bývají hurikány zřídkakdy postiženy. Východní část Kuby bývá v období dešťů teplejší a o něco vlhčí, než zbytek ostrova.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu

Hlavní turistická sezóna na Kubě trvá od prosince do dubna, s vrcholy kolem Vánoc a Velikonoc. Menší hlavní sezóna připadá také na červenec a srpen, kdy sem lidé jezdí na prázdniny. Pokud vám nevadí horko a občasný déšť, můžete se na Kubu vydat mimo sezónu od května do června, kdy klesají ceny a ještě tolik nehrozí hurikány.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Kuba je velmi bezpečná země, což je ve velké míře dáno častými policejními kontrolami místních obyvatel a silnou policejní přítomností v ulicích Havany a dalších měst a turistických míst. Na běžný život Kubánců dohlíží ruka režimu v podobě armády uniformovaných i tajných policistů a dalších posluhovačů a udavačů, kteří hlásí a postihují jakýkoliv přečin proti socialistickým regulím. Násilné trestné činy vůči cizincům jsou tak velice ojedinělé a běžný turista se tak maximálně setká s drobnými krádežemi a podvody. Realita je taková, že cizinec bývá automatickou výzvou pro zvýšení ceny, což je bohužel nešvar mnoha kubánských obchodníků, a to i na místech, kde byste to nečekali. O víc peněz, než zboží skutečně stojí, si klidně řeknou třeba i prodavači v samoobsluze.

I na Kubě se proto vyplatí dodržovat zásady bezpečného cestování a dávat si pozor na své věci, především v centru Havany. Mimo turistické resorty nenoste drahé šperky a nedávejte příliš na odiv drahou elektroniku a mobilní telefony. Buďte opatrní při výběru peněz z bankomatů a po setmění nechoďte sami na prázdné pláže, ani se neprocházejte prázdnými a odlehlými ulicemi měst. Batohy a osobní věci mějte stále pod kontrolou a nenechávejte je bez dozoru v barech, restauracích, na plážích nebo v autech.           

Pokřikování na turisty ze strany taxikářů nebo žebrání je bohužel každodenní realitou. Kubánské státní platy jsou velmi nízké a většina Kubánců je chudá, proto není divu, že se mnozí místní podnikavci všemožně snaží, aby si přilepšili o nějaký ten turistický dolar. Ať už se jedná o všelijaké naháněče, dohazovače, prodavače falešných doutníků, prostitutky nebo samozvané průvodce, všichni patří do skupiny lidí, kterým se na Kubě říká "jineteros" (intrikáři). Pokud vás tedy na ulici někdo osloví stylem "Hola amigo" a začne nabízet své služby nebo věci, o které nemáte zájem, je lepší ho hned s díky odmítnout.

Přírodní katastrofy

Kuba se nachází v pásmu hurikánů, jejichž výskyt hrozí v období od června do listopadu.

Na co si dát pozor

 • Držení a distribuce drog je na Kubě trestná.
 • Je zakázáno pořizovat snímky policistů a vojáků.
 • Systém dvou měn nahrává různým podvodníkům a poskytuje místním obchodníkům široké pole působnosti, aby z vás vytahali co nejvíce peněz. Pozor na záměnu konvertibilních a národních pesos, které mohou někteří nepoctivci využít, pokud nachytají nezkušeného turistu. Za jedno konvertibilní peso dostanete zhruba 25 národních pesos, takže pokud platíte v CUC, pozor na to, v jakých pesos vám vracejí zbylou částku peněz. To samé riziko platí i v případě, že se rozhodnete vyměnit si peníze na ulici. Nejlépe uděláte, když se ještě před odjezdem seznámíte s tím, jak jednotlivá pesa vypadají (bankovky a mince obou měn jsou k nahlédnutí na stránce Centrální banky Kuby). Často se také setkáte s tím, že Kubánci zaměňují ceny v CUP za ceny v CUC. U zboží, u kterého nejsou cenovky vůbec, se zeptejte na cenu a měnu předem.
 • Pokud kupujete doutníky od pouličních prodejců, vystavujete se riziku, že koupíte padělek. Je sice pravda, že pracovníci továren mají povoleno vzít si denně několik kusů doutníků pro svou potřebu a ty se pak mohou pokusit prodat, na druhou stranu je v ulicích i množství podvodníků, kteří nabízejí padělky. Pravý kubánský doutník by měl být vyroben z kubánského tabáku v kubánských manufakturách. Padělky pochází buď z tabáku vypěstovaného mimo Kubu nebo byly vyrobeny v jiné zemi a za kubánské doutníky jsou prohlašovány. V nejhorším případě si domů přivezete doutník z banánových listů. Pravý kubánský doutník poznáte také podle barvy popela, který by neměl být šedivý, ale bílý. Nejhorší je, že padělané doutníky podvodníci často prodávají ve velmi věrohodném balení, připomínající originální boxy na doutníky, takže je těžké rozeznat originál od padělku. Každé značkové originální balení doutníků by mělo mít v pravém horním rohu nálepku společnosti Habanos S.A. a v levém dolním rohu záruční pečeť s hologramem a čárovým kódem.
 • Někteří Kubánci se rádi nechají pozvat na jídlo nebo pití. I když to zpočátku vypadá jen na přátelský rozhovor, nakonec skončíte v baru nebo v restauraci, kde zaplatíte za sebe i za "nového kamaráda".
 • "Jineteros" dokáží vymyslet neuvěřitelné fígle, jak vás dostat do konkrétní casy particulare a inkasovat pak provizi zhruba 5 CUC. Někteří z nich se sami vydávají za majitele casy, ve které jste si rezervovali ubytování a pak vás klidně zavedou do jiné casy, kde od vlastníka získají svou provizi. Ignorujte všechny nabídky ubytování na ulici, neboť provize dohazovače vám bude připočtena k ceně ubytování.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Co a kde si dát k jídlu

Kubánská kuchyně rozhodně není tím, kvůli čemu by stálo na Kubu jet. Gurmáni, zvyklí na záplavu chutí a vůní v zemích jako je Mexiko nebo Thajsko, budou na Kubě zažívat krušné chvíle. Regály obchodů jsou buď poloprázdné nebo zaplněné jen několika málo druhy potravin, typicky těstovinami, rýží, kečupy, majonézou a lahvemi s limonádou nebo rumem. Socialistická ekonomika v troskách je příčinou nedostatku a malého výběru potravin nejen v obchodech, ale také v restauracích, i když se v poslední době začíná blýskat na lepší časy a zejména majitelé soukromých restaurací se snaží vylepšit reputaci kubánské gastronomie.

Místní lidé provozují malé stánky s občerstvením nebo často něco, co připomíná díru ve zdi nebo okno z garáže. Nečekejte moc rozmanitost a fantazii, v nabídce jsou většinou obložené housky (pan) nebo malé pizzy z těsta pokrytého rajčatovou omáčkou a trochou šunky. "Pan" se nabízí například s něčím, co připomíná šunkový salám (pan con jamón), s chorizem (pan con chorizo) nebo sýrem (pan con queso). V těchto stáncích je možné platit v CUP a výhodou je jejich extrémně nízká cena. Restaurace jsou buď státní, v poslední době se čím dál více objevují i soukromé restaurace, známé jako paladares. V některých státních restauracích se platí v CUP, v jiných v CUC, což vyjde dráž. Vyšší cena ovšem automaticky neznamená, že bude jídlo kvalitnější. S otrávenou obsluhou se setkáte v obou typech státních restaurací. Soukromé paladary obvykle nabízejí menu s několika pokrmy.

V kubánských restauracích si můžete dát obvykle těstoviny, pizzu, kuře s hranolkami nebo hamburger. K nejdražším jídlům patří humr, který je v porovnání s ostatními jídly sice dražší (kolem 15 CUC), ovšem stále stojí daleko méně, než kolik byste za podobnou pochoutku zaplatili v jiných zemích. Na trzích jsou občas k sehnání tropické druhy ovoce, včetně pro Evropany nezvyklých druhů jako je kvajáva, čerimoja nebo zapota.

Typická jídla

 • congrí - typické kubánské jídlo si můžete dát po celé zemi. Tvoří jej rýže s fazolemi, připravené s kořením a zeleninou.
 • moros y cristianos, pokrm rozšířený po celé Kubě, tvoří rýže a černé fazole
 • ropa vieja, celý steak nebo jen kousky trhaného masa v rajčatové omáčce

Typické nápoje

 • guarapo - po celé Kubě je velmi populární džus z cukrové třtiny s ledem a citrónem
 • světový věhlas si získaly kubánské rumy Havana Club a další, které se pijí samotné nebo jako součást populárních nápojů jako mojito, cuba libre nebo daiquiri, jež se zrodily právě na Kubě
 • kromě rumu si můžete dát i pivo - obě kubánské značky Cristal a Bucanero produkuje ten samý státní pivovar

Obyvatelstvo a náboženství

Obyvatelstvo Kuby představuje mix potomků evropských kolonizátorů a imigrantů, dále černých Afričanů i potomků pracovníků z Jamajky nebo Haiti a také mulatů. Malý zlomek populace tvoří i potomci Číňanů, kteří byli na Kubu dovezeni jako levná pracovní síla po zrušení otroctví v druhé polovině 19. století - mimochodem v Havaně můžete navštívit Čínskou čtvrť (Barrio Chino). Pestrému spektru společnosti odpovídá i různorodá skladba náboženství. Ačkoli převládá katolictví, zejména na východě Kuby se můžete setkat například s afro-americkým náboženstvím santería.

Kubánci neměli a stále nemají lehký život. Socialistické, centrálně plánované hospodářství uvrhlo zemi do těžké ekonomické krize, která se ještě prohloubila po uvalení embarga ze strany Spojených států a rozpadu bloku socialistických zemí počátkem 90. let, které Kubě poskytovaly ekonomickou pomoc. Situace Kuby se ještě více zkomplikovala v momentě, kdy byly omezeny dodávky ropy od tradičního přítele - Venezuely, která se sama ocitla na pokraji ekonomického kolapsu. Akutní nedostatek všeho zboží od potravin po toaletní papír, jídlo na přídělové lístky a neustálá kontrola a dohled ze strany režimu se staly každodenní kubánskou realitou. Průměrný plat Kubánců se pohybuje jen kolem 30 dolarů měsíčně, proto není divu, že si obyvatelé snaží přilepšit občasnou černotou, šmelinou nebo levotou na úkor návštěvníků z ciziny. Vítanou podporou pro běžné Kubánce jsou také finance, které svým příbuzným na Ostrově svobody posílají emigranti ze zahraničí, i když velkou část těchto peněz shrábne stát. Kubánci se ale s těžkou situací dokázali vždy vyrovnat, ba co víc, většina z nich rozhodně nevypadá zapškle a nespokojeně. Kubánci jsou vesměs pohodoví lidé, kteří rozhodně nikam nespěchají a v duchu socialistické morálky se ani příliš nepředřou. Navzdory nízkým platům jim stát poskytuje bezplatné vzdělání a zdravotnictví (i když na úrovni odpovídající socialistické ekonomiky). Těžké životní podmínky udělaly z Kubánců mistry improvizace a zručné opraváře. Nedostatkové náhradní díly si dokáží vyrobit sami a to, co právě není na krámu, dokáží nahradit tím, čeho je dostatek. To je třeba příklad kondomů, které vláda v rámci prevence a osvěty obyvatel dotuje ze státní kasy. Levné kondomy tak slouží jako nedostatkové gumičky do vlasů, víčka na kvasné láhve s vínem nebo balónky při dětských oslavách. Situace se začala měnit poté, co Fidela Castra nahradil v úřadu prezidenta jeho bratr Raúl a následném uvolnění vztahů se Spojenými státy. Na Kubě dochází k opatrným reformám, bylo například částečně povoleno soukromé podnikání, což přináší Kubáncům mimo jiné i nové možnosti přivýdělku a řada dalších úlev.

Hudba a tanec

Duše Kuby dřímá v její hudbě a tanci, které mají svůj původ v mnoha kulturách, jichž se stal ostrov během staletí domovem. Žhavé rytmy salsy, rumby, sonu či jazzu vás tak budou provázet po celou dobu vaší návštěvy Kuby, ať už se vydáte kamkoli. Nejvíce příležitostí poznat tuto tvář země nabízí Havana, se svým nekonečným množstvím barů, tančíren a hudebních sálů, které se nazývají "casas de la trova". K vyhlášeným havanským zábavním podnikům patří například Casa de la Música de Miramar a především pak kabaret Tropicana. Východní část města Santiago de Cuba je domovem osobitého hudebního stylu jménem son, který má kořeny až u afrických otroků, a který proslavil kubánské umělce po celém světě. Lekce salsy si můžete zaplatit v Havaně a v mnoha dalších městech po celé Kubě, stačí se zeptat ve vaší casa particulares. A často si ani nemusíte kupovat drahé lekce, se salsou a dalšími tanečními styly vám může pomoci skoro každý Kubánec.   

Mohlo by se hodit:

Doutníky

Kuba je zemí, kde se vyrábějí ty nejlepší doutníky na světě, a tak i zarytí nekuřáci by si neměli nechat ujít příležitost svátečně potáhnout z kvalitního doutníku nebo alespoň navštívit některou z plantáží nebo továren, kde se doutníky vyrábějí. V Havaně je takovou vyhlášenou manufakturou podnik Real Fábrica de Tabacos Partagás nebo Fábrica Corona nebo Fábrica de Tabaco H.Upmann, spoustu dalších továrniček ale najdete v dalších městech po celé Kubě. K nejznámějším značkám kubánských doutníků patří Cohiba, Partagás, Bolivar, Montecristo nebo Romeo y Julieta.

Kubánský rum

Kubánský rum patří ke koloritu země stejně tak, jako třeba doutníky, hudba nebo tanec. V zemi, kde se zrodily světoznámé koktejly jako mojito, cuba libre nebo daiquiri, je přímo povinností zajít alespoň jednou do některého z barů a objednat si zde proslulý kubánský rum či zmiňované míchané nápoje, připravené z rumu. V Havaně můžete mimochodem navštívit muzeum rumu Havana Club. K vyhlášeným havanským podnikům patří například El Floridita či slavná La Bodeguita del Medio, kam chodívali takoví velikáni jako Pablo Neruda nebo Ernest Hemingway.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Originálním dárkem z Kuby jsou především doutníky, rum a také káva. Další suvenýry z Kuby, jako obrázky a jiné umění, koupíte například na ulici Calle Obispo nebo na uměleckém trhu Almacenes San José v Havaně. Na pouličním trhu Pena v Trinidadu seženete krajky, keramiku, oblečení, masky nebo výrobky ze dřeva. Vděčnými suvenýry je také celá řada věcí s revoluční tématikou, memorálie, trička z Che Guevarou a podobně.

K nejznámějším značkám rumu patří Havana Club, Legendario nebo Santiago de Cuba. Obyčejnou láhev Havana Clubu seženete za 4-5 CUC, nejkvalitnější patnáctiletá verze stojí až 40 CUC.

Kuba je zemí, kde se vyrábějí ty nejlepší doutníky na světě. K nejznámějším značkám kubánských doutníků patří Cohiba, Partagás, Bolivar, Montecristo nebo Romeo y Julieta. Za nejkvalitnější doutník zaplatíte v obchodech od 7 do 25 CUC, o něco méně na plantážích nebo u pouličních prodejců. Jedny z nejlevnější doutníků seženete přímo na tabákových plantážích, nacházejících se v oblastech, kde se tabák pěstuje, jako je například Pinar del Rio, Partido, Remedios, Vuelta Abajo nebo Vuelta Arriba. Mimo plantáže vám s koupí kvalitního a levného doutníku nejlépe pomůže ověřený místní zdroj. Doutníky můžete sehnat přímo v obchodech, jako je například havanská Casa del Habanero, dále v obchodech, které jsou součástí továren, což je nejbezpečnější, ale také nejdražší varianta. Rizikovější je nákup od pouličních prodejců, postávajících často před těmito fabrikami, kteří doutníky nabízí levněji. Je sice pravda, že pracovníci továren mají povoleno vzít si denně několik kusů doutníků pro svou potřebu a ty se pak mohou pokusit prodat, na druhou stranu je v ulicích i množství podvodníků, kteří nabízejí padělky. Pravý kubánský doutník by měl být vyroben z kubánského tabáku v kubánských manufakturách. Padělky pochází buď z tabáku vypěstovaného mimo Kubu nebo byly vyrobeny v jiné zemi a za kubánské doutníky jsou prohlašovány. V nejhorším případě si domů přivezete banánové listy. Pravý kubánský doutník poznáte také podle barvy popela, který by neměl být šedivý, ale bílý. Nejhorší je, že padělané doutníky podvodníci často prodávají ve velmi věrohodném balení, připomínající originální boxy na doutníky, takže je těžké rozeznat originál od padělku. Každé značkové originální balení doutníků by mělo mít v pravém horním rohu nálepku společnosti Habanos S.A. a v levém dolním rohu záruční pečeť s hologramem a čárovým kódem.

Celní předpisy

Do země je možné bezcelně dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 3l alkoholu, nové zboží nekomerční povahy v hodnotě maximálně 1.000 USD a léky pro osobní potřebu. V celním prohlášení je nutné uvést veškerou elektroniku, kterou přivážíte do země. 

Do země je zakázáno dovážet zejména potraviny, drogy, psychotropní látky a halucinogeny, výbušniny, pornografický materiál a materiál namířený proti národním zájmům Kuby. S povolením příslušných orgánů je možné dovézt satelitní přístroje a vysílačky, biologické a farmaceutické produkty živočišného původu a pro veterinární účely, zvířata a rostliny nebo zbraně a střelivo.

Z Kuby si můžete odvézt 20 ks volně balených doutníků, aniž byste museli předkládat jakékoliv dokumenty nebo 50 ks doutníků v originálním, neporušeném balení, opatřeném hologramem nebo více jak 50 ks doutníků v originálním balení, jejichž cena nepřesahuje 5.000 CUC, k čemuž je potřeba doložit doklad o nákupu v autorizovaném obchodu.

Ze země je zakázáno vyvážet předměty prohlášené za kulturní dědictví země, staré rukopisy a knihy, některé mince a také humry v jakékoliv podobě. Turisté, kteří si na Kubě zakoupili novější obrazy či sochy, se musí ujistit, že jsou tato umělecká díla opatřena známkou povolující export nebo zažádat o povolení k exportu. Ze země je možné si odvézt 2 láhve alkoholu, které nesmí být v příručním zavazadle. Pozor, celní zákony ČR povolují bezcelní dovoz pouze 1l alkoholu s obsahem vyšším než 22% nebo 2l alkoholu s obsahem do 22% a maximálně 50 ks doutníků!

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

110 / 220 V, 60 Hz

Čas

Na Kubě je oproti České republice o 6 hodin méně (v době letního času) a o 5 hodin méně (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+53

Telefonování a internet

Léta socialistického hospodářství a centrálně plánované ekonomiky zapříčinily mimo jiné také zaostalost Kuby v rozvoji informačních technologií a telekomunikací. Ještě nedávno kupříkladu vlastnilo mobilní telefon jen velmi málo obyvatel, dnes se situace pomalu obrací k lepšímu, i když použití internetu na Kubě je stále v mnoha směrech limitováno.

Po celé Kubě bylo zřízeno již několik set veřejných wifi hotspotů (poznáte je podle davu lidí surfujících po internetu), kde se připojíte pomocí předplacené karty státní společností ETECSA (www.etecsa.cu). Karta stojí oficiálně 1.50-7.50 CUC a po zadání čísla karty a hesla můžete být online 1-5 hodin (v závislosti na typu karty), s možností kdykoliv přerušit připojení. Kartu seženete v centrech společnosti ETECSA, v některých hotelech nebo na letišti, vzhledem k tomu, že je nedostatkovým zbožím, prodává jí řada překupníků s patřičnou přirážkou. Nespoléhejte příliš na hladké brouzdání po internetu, rychlost připojení je často šílená. Kartu lze použít také na počítačích v telekomunikačních centrech ETESCA a v posledních letech i v některých casas particulares, které disponují wifi.

Wifi v lepších hotelech se obvykle platí, bohužel často za nesmyslně vysoké částky. ETECSA provozuje a řídí činnost dvou kubánských telefonních operátorů, Cubacelu a Digicelu. Kvalita pokrytí stále pokulhává, nehledě na to, že jsou k dispozici jen sítě 2G a 3G a telekomunikační služby jsou dost drahé.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, poměrně dost Kubánců pracujících v turistickém průmyslu hovoří alespoň trochu anglicky, spolehnout se na to ale nedá. Španělština vám hodně pomůže v každodenní komunikaci s Kubánci - v získávání informací nebo smlouvání cen.

Co si nezapomenout

 • elektrický adaptér
 • repelent proti komárům, ale i klíšťatům
 • opalovací krém a další drogerie, která je na Kubě nedostatkovým zbožím
 • toaletní papír - ze stejného důvodu
 • baterka, teplé oblečení, karimatka a spací pytel pro spaní během horských treků
 • dobře vybavená lékárnička - v lékárnách často chybí i běžné léky
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Kuby v Praze

Jinonická 762/14, 150 00 Praha 5 - Košíře, tel: 224 311 253, konzulární oddělení 233 322 175, fax: 233 341 029, email: consul@cz.embacuba.cu, web: www.misiones.minrex.gob.cu/es/republicacheca, provozní doba úřadu: 8:00-16:00, provozní doba konzulárního oddělení (vydávání turistických karet) (Út-Pá) 8:30-11:30.

Velvyslanectví České republiky na Kubě

Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, CP 10600 La Habana, tel: +53 7883 3201, 7883 3467, nouzová linka +53 5264 1001, fax: +53/7883 3596, email: havana@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/havana, diplomatická a konzulární působnost pro Kubu, Bahamy, Barbados, Venezuelu, Dominiku, Dominikánskou republiku, Grenadu, Haiti, Sv.Lucii, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny a Trinidad a Tobago, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, provozní doba konzulárního oddělení pro veřejnost (Út,St,Pá) 9:00-13:00.

Důležitá telefonní čísla

policie 106, hasiči 105, ambulance 106

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele