logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
600 - 900 Kč
Turistická sezóna
prosinec-duben
Proč cestovat právě sem
rozmanitá příroda s jezery, vulkány a deštnými lesy
tropická fauna a flóra
nádherné pláže
outdoorové aktivity a adrenalinové sporty
relativně bezpečná země
pozorování želv a velryb
Proč se zemi vyhnout
nejdražší země Střední Ameriky

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
San José
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
22 ° 22 ° 23 ° 23 ° 22 ° 22 ° 22 ° 22 ° 21 ° 21 ° 21 ° 21 °
4 2 3 9 22 22 21 24 27 27 17 8
Limón
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
24 ° 24 ° 25 ° 26 ° 26 ° 26 ° 25 ° 26 ° 26 ° 25 ° 25 ° 24 °
17 13 11 11 17 16 19 16 12 15 17 17
27 ° 27 ° 28 ° 28 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 °

Strhující příroda národních parků a pohádkové pláže

Když Španělé připluli ke břehům Kostariky a spatřili zlaté šperky, kterými byli ověnčeni domorodí obyvatelé, nazvali tuto zem "Bohatým pobřežím - Costa Rica". Dnes je Kostarika bohatá především krásou a rozmanitostí své přírody. Ač malá svou rozlohou, Kostarika je domovem 5% veškerých zástupců fauny a flóry na Zemi. Zhruba čtvrtina rozlohy země spadá pod ochranu národních parků a rezervací. Úzké území země, vyplněné aktivními vulkány a mlžnými pralesy s vodopády, lemují pohádkové tichomořské i karibské pláže. Země je dobře připravená na své návštěvníky a je doslova rájem pro milovníky aktivní turistiky, kterým se otevírá nepřeberné pole nejrůznějších outdoorových a adrenalinových aktivit, od šnorchlování a potápění, přes pěší turistiku, až po plavbu na kajaku, ziplining nebo rafting.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Kostarice i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Kostariky víza a mohou v zemi pobývat po dobu maximálně 90 dnů. Konkrétní délku povoleného pobytu ale stanoví až imigrační úředník při příjezdu do země - někdy jen na počet dnů odpovídající tomu, kolik vy sami uvedete v imigračním formuláři. Pobyt nelze prodloužit, takže pokud chcete v Kostarice zůstat déle, musíte zemi opustit na minimálně 72 hodin a zase se vrátit, čímž se obnoví povolení pobytu na dalších maximálně 90 dnů. Kostarické orgány jsou velmi striktní ohledně dodržování povolené doby pobytu v zemi, za jejíž překročení hrozí finanční postih a další sankce.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

V případě Čechů a Slováků stačí, aby byl pas platný alespoň den od předpokládaného data odjezdu ze země. 

Vstup do země

Při vstupu do země je třeba vyplnit imigrační formulář. Imigrační úředníci po vás budou chtít pravděpodobně předložit zpáteční nebo navazující letenku (nebo jízdenku) z Kostariky, což může být problém v případě, kdy se chystáte cestovat po Střední Americe a ještě přesně nevíte, kdy budete zemi opouštět. Cestovatelé si v těchto případech rezervují jízdenky na dálkové autobusy nebo si skrze různé stránky tisknou falešné letenky. V některých případech po vás při vstupu do země budou chtít prokázat také dostatečné množství finančních prostředků k pokrytí nákladů na pobyt v zemi (100 USD na měsíc).

Ujistěte se, že jste při vstupu (a výstupu) do země (ze země) dostali razítko do pasu. Ušetříte si problémy při odjezdu z Kostariky a dost možná i peníze za pokutu.

Při odletu ze země se platí odletová taxa ve výši 29 USD. Většina aerolinek tuto taxu již zahrnuje do ceny letenky, pokud ne (například pokud letíte s Lufthansou), musíte ji zaplatit v dolarech, colónech nebo kartou. Při opuštění Kostariky po zemi se platí celkový poplatek 8 USD, který je možné zaplatit v dolarech i colónech.

Hraniční přechody

Kostarika sousedí na severu s Nikaraguou a na jihu s Panamou. Hraniční přechody jsou oblíbeným působištěm různých podnikavců a podvodníčků, kteří se rádi vydávají za oficiální imigrační úředníky, prodávají imigrační formuláře nebo po turistech vyžadují různé poplatky. V žádném případě nikomu z těchto lidí nic neplaťte a nedávejte svůj pas - jednejte jen se skutečnými úředníky.

Mezi Nikaraguou a Kostarikou jsou hlavními přechody Peñas Blancas a Tabillas-Los Chiles. Hranici můžete překročit jednoduše zakoupením jízdenky na mezinárodní autobus, pokud chcete zažít trochu vzrušení a ušetřit nějaký ten dolar, vydejte se přes hranici na vlastní pěst s použitím veřejné dopravy. Je dobré vědět, že přechod hranice z Kostariky do Nikaraguy vyjde dráž než cesta opačným směrem.

Hraniční přechod Peñas Blancas (6:00-22:00, v neděli jen do 20:00) je nejrušnějším přechodem mezi oběma zeměmi, čemuž často odpovídají dlouhé čekací doby. Obzvláště kolem hlavních svátků se může odbavení na hranici protáhnout až na několik hodin. Z kostarického San José (terminál Grupo Caribeños, autobusy společnosti Deldu, 4.625 C) nebo města Liberia (autobusy společnosti Transbasa) jezdí autobusy až do hraničního města Peñas Blancas. Na hranici vás nejspíše obklopí místní podnikavci, nabízející výměnu peněz nebo asistenci při placení výstupního poplatku z Kostariky, za který si samozřejmě řeknou asi o 2 USD více. Výstupní poplatek z Kostariky (5 USD výstupní taxa + 2 USD servisní poplatek) můžete zaplatit již dřív v některé z poboček banky Banco Credito Agricola de Cartago a potvrzení předložit na hranici nebo jej zaplatit kartou v automatu na hranici, což vás bude stát 8 USD. Po procedurách u kostarických i nikaragujských imigračních orgánů (mezi oběma celnicemi se jde několik minut pěšky, případně si můžete zaplatit cyklo rikšu) a zaplacení vstupního poplatku do Nikaraguy (12 USD vstupní poplatek + 1 USD městská taxa) nasedněte na autobus, který vás odveze do Managuy (80-120 cordobas) nebo Rivas.

Mezi Kostarikou a Panamou je nejrušnějším přechodem přechod Paso Canoas (7:00-23:00, kostarická strana jen do 22:00), na severu při pobřeží Karibiku pak Sixaola (7:00-18:00) a v omezené míře také přechod Río Sereno (7:00-23:00).

Do Paso Canoas jezdí autobusy z panamského města David (2.10 USD, 1.5 hodiny). Z kostarické strany pak jezdí autobusy do San José (cca 7.500 CRC) a dalších měst po cestě.

Přechod Sixaola využijete například při cestě z Bocas del Toro do Kostariky nebo naopak. Z Almirante, pobřežního města, odkud vyplouvají lodě na Bocas del Toro, jeďte autobusem do města Changuinola (1.45 USD) a pak dalším autobusem na hranici (1 USD, 40 minut), stejnou cestu můžete podniknout jednodušeji sdíleným taxi, zaplatíte ale o něco navíc. Po absolvování imigračních procedur na panamské straně se vydejte po mostě přes řeku Sixaola, nechte si dát do pasu kostarické razítko a poté se vydejte ze Sixaoly autobusem do Puerta Vieja (1.700 CRC nebo 5 USD). Autobusy jezdí každou hodinu a cesta trvá hodinu a půl. Tip: Pokud jízdné zaplatíte v colonech, vyjde vás levněji.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kostarické zdravotnictví je na dobré úrovni, přesto doporučujeme v případě vážnějších zdravotních problémů vyhledat spíše soukromá zařízení. Nezapomeňte před cestou na kvalitní pojištění, které spolehlivě pokryje případné náklady na léčbu.

Do Kostariky nepotřebujete žádné povinné očkování. Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je povinné pro všechny cestovatele, přijíždějící ze země s výskytem tohoto onemocnění, kromě Panamy, Argentiny a Trinidadu a Tobaga. 

Všem cestovatelům do Kostariky doporučujeme očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří cestovatelský průjem nebo potíže způsobené horkým klimatem.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a v malé míře malárie. Malé riziko malárie hrozí ve venkovských oblastech na východě Kostariky (oblasti při hranici s Panamou), v části provincie Alajuela (vulkán Poás) a ve východním cípu poloostrova Nicoya. Ostatní části země, stejně jako výše položené oblasti a města, jsou považovány za bezmalarické. Většině cestovatelů po Kostarice stačí dodržovat základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Voda z kohoutku je většinou nezávadná, nicméně v některých oblastech na karibském pobřeží, na venkově nebo v odlehlejších místech je lepší pít vodu balenou. Na kvalitu vody se můžete vždy zeptat ve vašem hotelu nebo hostelu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna

Národní měnou Kostariky je colón (CRC, ₡), který se teoreticky dělí na centimy. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 a 50.000 colónů a mince v hodnotě 5, 10, 25, 50, 100 a 500 colónů. Na mnoha místech je možné platit i americkými dolary, ačkoliv většinou v nevýhodném kurzu. Na dolary vám většinou vrátí v colónech. Někteří obchodníci odmítají přijmout dolarové bankovky vyšších hodnot, než 20 USD a také poškozené bankovky. Jaký je aktuální kurz koruny a colónu zjistíte zde.

Mohlo by se hodit:

Náklady

Kostarika je pravděpodobně nejdražší zemí celé Střední Ameriky, v tomto ohledu jí může konkurovat snad jedině Belize nebo Panama. Hlavními důvody, proč je cenová hladina v Kostarice vyšší než v jiných zemích Střední Ameriky, je velká popularita mezi turisty, poměrně vysoké zdanění hotelů, restaurací a veškerého zboží z dovozu a také fakt, že Kostarika je oblíbenou zemí, kam se stěhují američtí senioři strávit důchod. Rozdíly v cenách jsou patrné i v rámci Kostariky, karibská strana je o něco levnější než daleko navštěvovanější pacifické pobřeží.

Ubytování v hostelových dormech vyjde na cca 8-18 USD (levnější bývá ubytování na karibské straně), za postel v soukromém pokoji v hostelu zaplatíte kolem 25 USD. Některé hostely vám za pár dolarů dovolí přespat v hamace nebo ve stanu. Přibližně 25-40 USD stojí jednoduchý pokoj v levném hotelu, pěkný pokoj v hotelu střední kategorie pak vyjde zhruba na 50-75 USD. Záleží také samozřejmě na místě a ročním období, mimo hlavní turistickou sezónu ceny za ubytování klesají. Levnější možnost ubytování představuje homestay, Airbnb nebo couchsurfing. Pokud je váš rozpočet omezený, můžete si také vzít stan a přespat v kempech za zhruba 5-9 USD na noc (o něco více v národních parcích).

Jídlo je v Kostarice celkem levné, obzvláště pokud se vyhnete drahým turistickým restauracím. Za malé jídlo u pouličních stánků zaplatíte zhruba 500-1.500 C. Téměř v každém městě najdete tzv. "sodas", malé, většinou rodinné restaurace, kde vaří typická kostarická jídla za cenu kolem 3-5 USD. Po celé zemi je také rozšířená síť pekáren musmanni, které nabízejí lehký oběd nebo občerstvení zhruba za 1.000 C. Ceny v turistických restauracích jsou o poznání vyšší, k cenám v nich se navíc připočítává 15% DPH a 10% servisní poplatek. Přesvědčte se, zda ceny na jídelním lístku již zahrnují tyto přirážky nebo ne. Ačkoli restaurace mají ze zákona povinnost uvádět finální ceny, zdaleka ne všechny toto nařízení dodržují. Ceny místních potravin, jako rýže, ovoce a zeleniny jsou na srovnatelné úrovni s cenami v Čechách. Dražší jsou například sýry a také produkty, které se musí do Kostariky dovážet.   

Poměrně levná je doprava lokálními autobusy, za kratší jízdu zaplatíte pár centů, maximálně dolarů, za delší, několikahodinovou cestu zaplatíte okolo 6-10 USD. Nejdražší jsou turistické shuttly, které jezdí přímo mezi městy nebo turistickými destinacemi. Ceny najdete na stránkách těchto dopravců.   

Co je v Kostarice opravdu drahé, jsou turistické atrakce a aktivity, jako je rafting (cca 80-120 USD za den), ziplining (okolo 50 USD), procházky po visutých chodnících v korunách stromů nebo potápění. Vstupné do většiny nejpopulárnějších parků se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 10 do 15 USD za dospělou osobu.

Orientační ceny

  • láhev vody (600 ml), 600-700 C
  • lokální pivo v supermarketu, cca 1.000 C
  • litr benzínu, cca 700 C
  • autobus ze San José do Paso Canoas (Tracopa) na hranici s Panamou, 15 USD
  • zpáteční letenka ze San José do Tortuguera, cca 200 USD
  • návštěva kávové plantáže, 10-30 USD
  • lekce surfingu, cca 20 USD

Jak ušetřit peníze

  • Vydejte se do Kostariky v období dešťů (květen-listopad), kdy je zde levněji.
  • Soustřeďte se na karibskou stranu Kostariky, která je levnější.
  • Pokud přijedete v období dešťů, zeptejte se v hotelu nebo cestovních agenturách na možnost slevy.
  • Vyhněte se výletům organizovaných turistickými agenturami a raději se vydejte do míst, která můžete navštívit individuálně.
  • Vyberte si ubytování s kuchyňkou, ve které si budete moci sami uvařit, jídlo nakoupíte nejlevněji na trzích.
  • Vybírejte ubytování, které nabízí snídani v ceně.
  • Pokud možno, nakupujte zboží místní provenience, na které se nevztahují dovozní taxy. Vše z dovozu je podstatně dražší než kostarické výrobky.
  • Vyhněte se turistickým restauracím a na jídlo raději zajděte do levnějších lokálních podniků, zvaných "sodas".
  • Výlety pořádané cestovními agenturami nekupujte předem, levněji se většinou dají sehnat až na místě. Spousta hostelů spolupracuje s místními agenturami a výlety vám tak dokáží nabídnout za lepší ceny. To samé se dá říct o různých outdoorových aktivitách.

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Peníze si můžete vyměnit v bance, k čemuž budete potřebovat pas. Počítejte s tím, že v některých bankách strávíte při výměně dlouhé desítky minut čekáním ve frontě. Kromě hraničních přechodů, kde si můžete vyměnit trochu peněz na autobus, nedoporučujeme peníze měnit na ulici. Každopádně si předem zjistěte aktuální směnný kurz.

Bankomaty najdete ve městech a turistických destinacích po celé zemi. Zjistěte si u své banky výši poplatků za výběr.

Kreditní karty jsou akceptovány ve většině hotelů, restaurací nebo supermarketů. Počítejte však s tím, že některé hotely, restaurace nebo turistické agentury si za platbu kartou přirážejí k účtu ještě 5%.

Spropitné

V menších jídelnách je čistě na vás, kolik se rozhodnete na spropitném nechat. Pokud vám chutnalo, můžete svou spokojenost vyjádřit pár colóny navíc. V lepších restauracích bývá k účtu automaticky připočítáváno 10% spropitné.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost převyšující sumu 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima v Kostarice

Kostarika leží v tropickém podnebném pásmu, kde panuje horké a vlhké klima. Zemi lze rozdělit do několika klimatických zón s odlišnými klimatickými rysy, takže v danou dobu může být na jednom místě sucho a na jiném pršet.

Na pacifické straně a v centrálních oblastech Kostariky se střídají období sucha od prosince do dubna s deštivější sezónou od května do listopadu. I v období dešťů, které se nazývá "zelené období", se ale můžete těšit ze slunce, neboť srážky v podobě bouřek obvykle přicházejí odpoledne a večer, zatímco dopoledne bývá krásně. To platí především pro období od května do srpna, mezi srpnem a prosincem je počasí už více nevyzpytatelné. Nejsilnější deště přicházejí v září a říjnu, kdy v pacifické a centrální části Kostariky často proprší skoro celé dny, naopak v karibské části je spíše sucho.

Karibské pobřeží je vlhké po celý rok a není zde jasně vymezené období sucha a období dešťů. Přesto lze na pobřeží pozorovat dvě relativně sušší období, první mezi únorem a březnem a druhé právě mezi zářím a říjnem. Deštivější období trvá na karibské straně od listopadu do ledna (kdy je ve zbytku země období sucha) a od dubna do srpna.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu

Hlavní sezóna trvá přibližně od prosince do dubna, s vrcholy v době Vánoc, Nového Roku a Velikonoc (Semana Santa). Pokud plánujete návštěvu během velikonočního týdne, je vhodné si ubytování rezervovat s předstihem, neboť v tento čas si bere dovolenou mnoho místních i zahraničních turistů. V období dešťů mezi dubnem a prosincem přijíždí méně turistů, klesají ceny za turistické služby a vše je krásně zelené.

  • Pro provozování outdoorových aktivit je nejvhodnější dobou suché období (prosinec-duben).
  • Pro pozorování želv v Tortugueru na karibském pobřeží je nejlepší dobou červenec-září, na pacifické straně v Ostionalu nebo Montezumě červenec-prosinec.
  • Pro pozorování velryb na pacifickém pobřeží je nejlepší dobou červenec-srpen.
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Kostarika je považována za jednu z nejbezpečnějších zemí Střední Ameriky, přesto - stále se nacházíme v Latinské Americe, kde se vyplatí být obezřetný a dodržovat pravidla bezpečného cestování:

  • Ke krádežím a kapsářství dochází především ve větších městech a turisty hojně navštěvovaných místech, jako jsou například autobusová nádraží, tržiště a podobně. Nechvalně proslulý je v tomto směru autobusový terminál Coca Cola v San José.
  • Zeptejte se ve svém hotelu nebo místních lidí, která místa je bezpečné navštívit a kam je lepší nechodit. Vyvarujte se pohybu po spoře osvětlených ulicích po setmění, v noci je lepší cestovat spolehlivými taxíky, než se pěšky potulovat po ulicích velkých měst. Licencované taxi mají červenou barvu (letištní taxi mají oranžovou barvu) a na dveřích žlutou nálepku ve tvaru trojúhelníku.
  • Peníze a cennosti skryjte před zraky veřejnosti a nenoste při sobě velké částky peněz. Peníze si rozdělte na víc míst, můžete také využít různé tajné kapsy nebo opasek s vnitřní kapsou pro ukrytí bankovek. Dobrým nápadem je i falešná peněženka s malým obnosem nebo neplatnými bankovkami, kterou můžete dát v případě nouze zlodějům, aniž byste přišli k citelnější újmě.
  • Dávejte pozor při výběrech peněz z bankomatů a při odchodu ze směnárny, kde jste si právě vyměnili peníze. Pokud je to možné, nevybírejte peníze z pouličních bankomatů a zajděte raději do bank, supermarketů nebo nákupních center.
  • Během cestování autobusy mějte vždy přehled o svých zavazadlech, neboť množství krádeží se přihodí během přesunů lokálními autobusy.
  • Nenechávejte své věci bez dozoru na plážích.
  • Vypůjčené auto parkujte nejlépe na hlídaných parkovištích nebo jinak zabezpečených místech. Ke krádežím aut dochází i během krátké návštěvy restaurace nebo obchodu. Nenechávejte v autě žádné cenné věci ani nic dalšího, co by přitahovalo pozornost zlodějů. Běžný je také trik s propíchlou pneumatikou a následnou pomocí při výměně prázdného kola, během které vám vykradou věci z auta. Tyto případy se stávají již krátce po půjčení auta v půjčovně, proto buďte obezřetní v momentě, kdy máte prázdné kolo hned několik málo minut po převzetí auta v půjčovně a následné podezřele rychlé pomoci od náhodně projíždějících „zachránců“.

Přírodní katastrofy

Území Kostariky se nachází v seismicky aktivní zóně, kde hrozí zemětřesení a sopečné erupce. Všechny podobné projevy Země monitoruje a do několika desítek minut zveřejňuje facebooková stránka www.facebook.com/RSN.CR/. Silné deště mohou způsobit záplavy, sesuvy půdy a následné komplikace v dopravě.

Na co si dát pozor  

  • Držení a distribuce drog je v Kostarice trestná a hrozí za ní dlouholetá vězení.
  • Při pobřeží se mohou vyskytovat nebezpečně silné mořské proudy. Na některých místech pacifického i karibského  pobřeží (nejčastěji při ústí řek) se běžně vyskytují krokodýli.
  • V Kostarice žije několik druhů jedovatých hadů, pavouků a také žab. Během treků v pralese a koupání v moři se raději nedotýkejte zvířat, o kterých bezpečně nevíte, zda se jedná o neškodné nebo jedovaté druhy.   
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Typická jídla

  • casado - populární jídlo, které seženete po celé Kostarice, tvoří rýže a fazole, doplněné kuřecím masem nebo rybou. Pokrm se obvykle podává se salátem a smaženými plantainy.
  • gallo pinto - stejně jako v sousední Nikarague, i v Kostarice je gallo pinto jedním z nejběžnějších jídel. Smažená rýže s fazolemi se jí samotná nebo častěji jako příloha k jiným pokrmům či jako snídaně společně s vajíčky, sýrem a ovocem.
  • chifrijo - kus smaženého vepřového se podává s rýží, salsou pico de gallo a tortillami
  • olla de carne - velmi populární hovězí polévka se zeleninou
  • patacones - placky z rozmačkaných a osmažených plantainů
  • salsa Lizano - pikantní, lehce nasládlá a lehce pálivá omáčka, která nemůže chybět na žádném kostarickém stole

Typické nápoje

  • batido - rozmixované ovoce se často doplní mlékem a pije jako shake
  • mezi nejpopulárnější kostarická piva patří Imperial, Pilsen a Bavaria Gold
  • guaro - národní likér Kostariky se vyrábí z cukrové třtiny, v obchodech jej seženete pod značkou Cacique
  • káva - Kostarika, stejně jako další středoamerické země, produkuje výtečnou kávu. Neodjíždějte ze země, aniž byste alespoň jednou neochutnali kávu vypěstovanou na některé kostarické plantáži
  • pipa fría - voda z kokosových ořechů je výtečným osvěžením, lehce dostupným na mnoha kostarických plážích. Pipa fría se servíruje přímo v kokosovém ořechu, do dospělé verze se někdy přidává alkohol.

Obyvatelstvo a kultura

Obyvatelstvo Kostariky tvoří především potomci španělských kolonizátorů a dalších bílých imigrantů a jejich míšenců s původními obyvateli. Karibské pobřeží obývají obyvatelé jamajského původu, jejichž předchůdci přišli do Kostariky v 19. století kvůli stavebním pracím. Pouze malý zlomek z celkového počtu populace tvoří indiánské obyvatelstvo, které svým původem patří buď k mesoamerickým (3 domorodé kmeny) nebo macro-čibčským civilizacím (5 domorodých kmenů).

  • Obyvatelé Kostariky se přezdívají "Ticos".
  • Kostaričané jsou velmi mírumilovným národem. Místní lidé řeší i vážnější problémy s klidem a taktem a nepouštějí se do zbytečných konfrontací. Ne náhodou je Kostarika jednou z mála zemí, která nemá žádnou armádu.
  • Rodina hraje v životě Kostaričanů významnou úlohu a sami "Ticos" kladou na rodinu velký důraz. Není ničím neobvyklým, když v jednom domě spolu žije početná rodina několika generací. Samotní Ticos se cizinců často ptají na jejich rodinu.
  • Nedochvilnost je typickou vlastností nejen Kostaričanů, ale i dalších středoamerických národů. V Kostarice pro to mají dokonce vlastní pojmenování - "la hora tica" neboli "tico čas". Počítejte s tím, že na večeři nebo na párty přijde Kostaričan klidně s 30 minutovým zpožděním (někdy ještě později) a nepovažuje to za nic neuctivého.
  • Fráze "pura vida" doslovně znamená "čistý život", Kostaričané ji však používají ve stejných případech jako Australané své "no worries", tedy "bez obav", ale také jako pozdrav nebo vyjádření pocitu štěstí.
navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Typickým produktem a vhodným dárkem je především kostarická káva. Balení kávy koupíte buď přímo na kávových farmách nebo například v obchodě Britt (www.cafebritt.com). Cafe Britt nabízí kromě kávy z Kostariky a dalších zemí, jako je Kolumbie, Guatemala nebo Peru, také cukrovinky, čokoládu nebo různé směsi ořechů. Společně s kávou si jako suvenýr můžete odvézt chorreador, tradiční zařízení na přípravu kávy. Vedle kávy je Kostarika známá i produkcí kakaa. V zemi se nachází mnoho kakaových farem a výrobců čokolády a dalších pochutin z kakaových bobů. Z gastronomických produktů si můžete také koupit například tradiční likér guaro.

Pro Kostariku jsou typické rukodělné předměty a šperky vyráběné z nejrůznějších přírodních materiálů či výrobky vyřezávané ze dřeva, které seženete na trzích nebo v obchodech se suvenýry skoro v každém městě.

V San José je jedním z takových trhů například Mercado Nacional de Artesanías.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt 400 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 500 g tabáku, 5 l vína nebo tvrdého alkoholu a dárky v hodnotě 500 USD. Dále je možné přivézt si jeden fotoaparát, jednu video kameru, 6 kinofilmů, dalekohled a elektroniku pro vlastní potřebu, včetně laptopu a jiné elektroniky.

Do země je zakázáno dovážet drogy a pornografický materiál. Zbraně a střelivo je možné dovézt pouze s povolením příslušných orgánů.

Ze země je zakázáno vyvážet mušle a další přírodniny.

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

120 V, 60 Hz

Čas

V Kostarice je oproti České republice o 8 hodin méně (v době letního času) a o 7 hodin méně (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+506

Telefonování a internet

Bezplatné wifi nabízí spousta hostelů, hotelů i kaváren a restaurací, rychlost internetu je však různá. V odlehlých koutech země si velmi pravděpodobně na telefonu nebo tabletu nepřečtete nebo nestáhnete nic.

Hlavním poskytovatelem telekomunikačních služeb je Kölbi / ICE, u něhož si můžete za zhruba 2 USD koupit předplacenou SIM kartu do vašeho neblokovaného telefonu. Operátor má mimochodem stánek i na letišti v San José. K registraci budete potřebovat pas. Dobíjecí karty seženete v supermarketech po celé zemi. Balíček dat s 2 GB na 30 dnů vyjde na 9.000 C.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, domorodé obyvatelstvo hovoří svými jazyky - bribri, maleku, guaymí, cabécar a boruca. Anglicky se domluvíte většinou na turističtějších místech, nicméně doporučujeme se před cestou naučit pár slov a frází ve španělštině.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • repelent, případně moskytiéru
  • opalovací krém, v Kostarice je velmi drahý
  • nepromokavý obal na batoh
  • teplé oblečení, pokud plánujete výšlapy do vyšších nadmořských výšek
  • vybavení pro pobyt v džungli s extrémní vlhkostí - uzavíratelné sáčky na pas a doklady i oblečení, zásyp na opruzeniny
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Kostariky v Berlíně

Dessauer Strasse 28/29, 10963 Berlin, tel: 004930-2639 8990, fax: 004930-2655 7210, email: emb@botschaft-costarica.de, web: www.botschaft-costarica.de.

Velvyslanectví České republiky v Bogotě

Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602, 110221 Bogota, tel: +57 1/742 9142, fax: +57 1/742 9164, email: bogota@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/bogota, diplomatická působnost pro Kolumbii, Panamu a Kostariku, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00.

Honorární konzulát České republiky v Kostarice

Carretera a Pavas, De Euromobilia 50 m. norte, Rohrmoser, San José, tel: +506 2296 3605, mobil: +506 8821 3828, email: sanjose@honorary.mzv.czconsulcheco@gmail.com, provozní doba úřadu: (Po) 10:00-12:00, dále dle telefonické domluvy.

Důležitá telefonní čísla

Policie, hasiči, ambulance 911

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele