logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Hlavním kostarickým letištěm, které přijímá mezinárodní lety, je letiště Aeropuerto Internacional Juan Santamaría (www.sjoairport.com), ležící asi 20 km západně od centra San José. Evropané mají poměrně široký výběr možností, s jakou společností letět, ať jsou to Air France (z Paříže), British Airways (z Londýna Gatwicku), Condor (z Frankfurtu nebo v sezóně z Mnichova), Edelweiss Air (z Zürichu), Iberia (z Madridu), Lufthansa (z Frankfurtu) a v sezóně také KLM (z Amsterdamu). Další možností je letět do sousední Panamy s KLM, Air France, Lufthansou nebo Iberií a odtud po zemi nebo letecky do Kostariky.

Na letiště Juan Santamaría dále létá množství spojů především z USA (American Airlines z Miami nebo Dallasu, Delta Airlines z Atlanty, JetBlue z Orlanda nebo Fort Lauderdale, Southwest Airlines z Baltimore, Fort Lauderdale nebo Houstonu, Spirit Airlines z Orlanda nebo Fort Lauderdale nebo United Airlines z Houstonu či Newarku) a také z Mexika (Aeroméxico, Interjet, Volaris z Mexico City a také Viva a Volaris z Cancúnu), Kanady (Air Canada, Air Transat, WestJet z Toronta nebo Montrealu) a dalších středoamerických zemí.

Dalším z mezinárodních letišť v Kostarice je Aeropuerto Internacional Daniel Oduber Quirós (www.lircr.com) v Liberii, kam létají spoje z USA, Kanady a několika dalších zemí v regionu Střední Ameriky.

Běžně se ceny letenek do Kostariky pohybují kolem 20.000 Kč, v akci se dají sehnat přibližně za 8.000 až 12.000 Kč.

Doba letu ze střední Evropy

13 hodin (přes Madrid do San José)

Autobusem

Ve Střední Americe působí několik autobusových dopravců, poskytujících dopravu mezi Kostarikou a okolními zeměmi.

 • Tica Bus (www.ticabus.com) nabízí komfortní dopravu klimatizovanými autobusy do San José z Nikaraguy i Panamy. Jednosměrná jízdenka z Panama City do San Jose stojí 40 USD v turistické a 55 USD ve třídě ejecutivo. Jízdenka z Managuy do San José vyjde na 28 USD, respektive 43 USD.
 • Expreso Panama (www.expresopanama.com) nabízí spojení San José s Panamou City za 40 USD.
 • Trans Nica (www.transnica.com) jezdí několikrát denně mezi kostarickým hlavním městem San José a Managuou (cca 8 hodin).
 • Nica Bus (www.nicabus.com.ni) nabízí linku ze San José do Managuy a opačným směrem. Autobusy vyjíždí ze San José ve 4 ráno, z Managuy v 5:30 ráno. Jednosměrná jízdenka stojí 25 USD + poplatky.
 • Nica Expreso (www.nicaexpreso.online.com.ni) nabízí linku ze San José až do Chinandegy se zastávkami v Rivas, Nandaime, Jinotepe, Diriambě, El Cruceru a Manague, dále linku ze San José do Chinandegy se zastávkami v Rivas, Nandaime, Granadě, Masaye a Manague a konečně linku linku ze San José do Chinandegy se zastávkami v Mateare, Nagarote, La Paz Centru, Telice a Chichigalpě.
 • Central Line (www.transportescentralline.com) poskytuje spojení Managuy a San José za 28,75 USD.  

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Kostarika je sice malá země, letadlo však může ušetřit čas, který byste jinak ztratili zdlouhavým pozemním přesunem. Vnitrostátní lety po Kostarice zajišťují společnosti:

 • Nature Air (www.natureair.co.cr), nabízí pravidelné i charterové lety po Kostarice a také mezinárodní lety do Managuy nebo na panamské ostrovy Bocas del Toro. Mapu destinací najdete na stránce aerolinek. Kromě linek ze San José je možné koupit i krátké přelety mezi destinacemi na pacifickém i karibském pobřeží. Ujistěte se předem, z jakého letiště v San José letíte, většina letů Nature Air totiž využívá letiště Tobías Bolaños (známé také jako Pavas). (Pozn: V době psaní tohoto příspěvku byl provoz této aerolinky dočasně pozastaven kvůli dvěma vážným nehodám).
 • Sansa Airlines (www.flysansa.com), nabízí linky ze San José do Puerto Jimenéz, Golfita, Palmar Sur, Bahía Drake, Queposu, Tamboru, Tamarinda, Liberie, La Fortuny, Limónu, Tortuguera, San Isidra, Nosary nebo na Costu Esmeraldu. Zpáteční letenka ze San José do Tortuguera vyjde zhruba na 200 USD, ze San José do Liberie na cca 260 USD.

Doprava z letiště

Z mezinárodního letiště v San José se do centra města dostanete veřejným autobusem za zhruba 500 C (jízdné je možné platit pouze v colónech). Vzhledem k tomu, že odtud jezdí několik autobusů, je vhodné se na ten správný zeptat. Zastávka se nachází před letištěm u hlavní silnice, vedoucí do San José.

Z letiště vás do centra dopraví i taxi, trvejte na zapnutí taxametru, neboť místní taxikáři si cizincům řeknou víc než je běžná cena, která by se měla pohybovat kolem 25 USD. Další variantou je Uber, který v Kostarice také funguje a nabízí levnější jízdné než taxi.

Shuttlovou dopravu z letiště do hotelů v San José nabízí i některé společnosti, jako je například Interbus (www.interbusonline.com).

Autobusová

Autobusy představují nejlevnější způsob dopravy po zemi a dostanete se s nimi téměř všude. Skoro každé město má nějaké autobusové spojení, i když cesta mezi dvěma odlehlejšími destinacemi většinou vyžaduje přestup v San José. Mezi většími městy jezdí modernější autobusy, na venkově se ale spíše setkáte se starými autobusy bez klimatizace. Na delší vzdálenosti je lepší vzít si autobusy „directo“, neboli expresní autobusy, které jsou sice o něco dražší, ale nedělají tolik zastávek a šetří tak váš čas. Jízdenky je možné koupit na autobusových nádražích nebo přímo v autobusu. Jízdní řády autobusů najdete nejspíš na nádraží, případně vám s odjezdy autobusů poradí v hotelu nebo v turistické kanceláři. Lepší společnosti zveřejňují časy odjezdů na svých stránkách. Autobusové spoje je také možné dohledat na stránce www.horariodebuses.com.

Mohlo by se hodit:

 • Autobusová společnost Tracopa (www.tracopacr.com) nabízí linky na hranici s Panamou (Paso Canoas), do některých destinací na jihu Kostariky (Parrita, Quepos, Manuel Antonio, Uvita, Golfito, Dominical) a do Panamy.

V San José se nachází velké množství různých autobusových terminálů, některé větší společnosti jako Pulmitan, Tica Bus nebo Tracopa navíc využívají vlastní nádraží, takže cestovatel má celkem nelehký úkol vyhledat terminál, ze kterého odjíždí ten pravý autobus.

 • Terminal 7-10 se nachází v centru San José mezi ulicemi Calle 8 a Calle 10. Tento terminál je velkým, moderním nádražím, ze kterého vyjíždějí autobusy společností Transportes Jacó (do Jacó, 3 hodiny, 2.400 C), Transportes Cóbano (do Cóbana, Santa Teresy nebo Montezumy), Empresa Alfaro (do Samary, Nosary, Nicoyi nebo Tamarinda), Transportes Arsa, Transportes Venicia de San Carlos (do La Fortuny) a Transportes Unidos (do Puntarenas).
 • Gran Terminal del Caribe se nachází vedle Muzea pro děti u silnice Calle Central Alfredo Volio. Z tohoto terminálu jezdí autobusy na hraniční přechod s Nikaraguou (Peñas Blancas) a dále například do Limónu a dalších destinací na karibském pobřeží. Informace o odjezdech najdete na stránce www.grupocaribenos.net.
 • Pulmitan de Liberia - z tohoto nádraží odjíždějí autobusy do Liberie, Playa del Coco, Tilaránu a dalších destinací.
 • Terminal MEPE leží jen kousek na západ od terminálu 7-10 a odjíždí odtud autobusy do Puerta Vieja nebo do Sixaoly na hranici s Panamou.
 • Terminal Tralapa je tím pravým místem, pokud ze San José míříte do regionu Guanacaste (Tamarindo, Flamingo, Santa Cruz, Playa Panama).

Dražší možnost nabízí soukromé společnosti, které provozují dopravu minibusy a shuttly mezi turisticky hojně navštěvovanými místy. Informace o cenách a destinacích najdete na stránkách dopravců, rezervaci je většinou nutné provést alespoň s 24 hodinovým předstihem. K největším společnostem, poskytujícím dopravu shuttly patří například:

Lodní

 • Naviera Tambor (www.navieratambor.com), nabízí trajektovou dopravu mezi přístavem Puntarenas a poloostrovem Nicoya (Paquera). Lístek pro dospělou osobu stojí 810 C, za auto zaplatíte 11.400 C.
 • Coonatramar (www.coonatramar.com) také zajišťuje spojení s poloostrovem Nicoya, a sice na lince Puntarenas-Playa Naranjo. Lístek pro dospělou osobu stojí 1.005 C, za auto zaplatíte 9.000 C.
 • Golfo Dulce Ferry zajišťuje spojení mezi přístavy Golfito a Puerto Jimenéz na poloostrově Osa. Na výběr jsou menší lodě, které cestu zvládnou za 30 minut a větší lodě, kterým cesta zabere přibližně 1,5 hodiny.
 • Veřejné lodě do Tortuguera vyplouvají z La Pavony v 7:30, 11:00, 13:00 a 16:30, jednosměrné jízdné stojí 3 USD.

Autem

Pokud plánujete navštívit více destinací, těžko dostupnější nebo méně turističtější místa, je dobré si půjčit auto, které vám dá svobodu, možnost volného cestování po celé zemi a hlavně časovou nezávislost. Počítejte s tím, že ne všechny cesty jsou v bezvadném stavu a obzvláště v období dešťů se mohou stát těžko sjízdnými. I když se kvalita silnic obecně zlepšuje, připravte se na chybějící značení, díry, které mohou poškodit vaše vozidlo, zvířata na silnicích, neukázněné řidiče a další nástrahy. Obzvláště jízda po San José vyžaduje pevné nervy, nehledě na to, že vjezd do města a jeho okolí je regulován a povolen pouze vozidlům v určité dny, v závislosti na číslech poznávací značky (zeptejte se v půjčovně). V Kostarice je spousta krásných míst, kam se dostanete jen autem s pohonem 4x4, proto v závislosti na vašem itineráři můžete zauvažovat o pronájmu terénního auta. Terénní auto lze doporučit zejména při cestách po poloostrově Nicoya, Monteverde a dalších oblastech kolem jižního pacifického pobřeží, kde jsou nezpevněné a často velmi strmé cesty. Hlavní silniční tahy jsou poměrně kvalitní, vzhledem ke členitému terénu ale i krátký úsek pojedete poměrně dlouho. Pro lepší orientaci doporučujeme GPS navigaci, mapa vám bude nejspíš k ničemu. Dobré služby poskytuje aplikace Waze (www.waze.com), která vám nejen že pomůže s navigací do cílové destinace, ale i upozorní na to, co se děje na silnici před vámi, včetně například policejních hlídek. GPS navigaci vám také pronajme každá lepší autopůjčovna.

Aktuální informace o dopravě a stavu silnic zveřejňuje na své facebookové stránce kostarické Ministerstvo dopravy (www.facebook.com/MOPTcostarica/). Stránky jsou sice jen ve španělštině, ale není problém si zapnout jejich překlad.

K jízdě po kostarických silnicích vám stačí národní řidičský průkaz. V Kostarice se řídí vpravo, rychlostní limit na dálnicích je obvykle omezen na 90 km/h, v rezidenčních oblastech na 60 km/h a ve městech na 30-50 km/h. Na některých rychlostních komunikacích v okolí San José se platí mýtné, které je možné platit v dolarech i colónech, výhodnější je ale platit v colónech. Za nedodržování dopravních předpisů, jako je zákaz telefonování během jízdy, řízení pod vlivem alkoholu, nepoužívání bezpečnostních pásů apod. hrozí vysoké pokuty.

Pokud si budete půjčovat auto v půjčovně, musí vám být alespoň 21 let (v některých půjčovnách dokonce 23 až 25 let), jinak je možné pronajmout si auto i s řidičem. Půjčovné závisí na mnoha faktorech, jako je typ auta, sezóna apod., za menší terénní auto dáte zhruba 50 USD za den. Za půjčení auta na letišti zaplatíte příplatek. Většina půjčoven si při podepsání kontraktu strhne z kreditní karty depozit ve výši 1.000 USD, který vám zase vrátí zpět na kartu, pokud bude auto na konci pronájmu v pořádku. Platba debetní kartou není většinou možná nebo za její použití zaplatíte o dost více. Při rezervaci auta po internetu dávejte pozor a nepodlehněte lákavým nabídkám některých půjčoven, které nabízí pronájem aut za nesmyslně nízké částky. Řada cestovatelů byla v těchto případech později nemile překvapena při zjištění celkové ceny za půjčení auta, která vzrostla o stovky dolarů za povinné pojištění a další skryté poplatky. Dobrou reputaci má například půjčovna Alamo nebo místní půjčovny Adobe či Poas Rent a Car. Drtivá většina půjčoven neumožňuje s vypůjčeným autem překročit hranice do Nikaraguy nebo Panamy, některé z nich ale dovolují vrátit auto na hranici.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele