logo

Doporučené plány cesty

Tokio a okolí na týden (7 dní)
Nikkó, Tokio, Svatyně Nikkó Tóšúgú, Jezero Čuzendži, Rybí trh Tsukidži, Čtvrť Šindžuku, Vodopády Kegon, Čtvrť Akihabara, Park Ueno, Svatyně Meidži Džingú, Chrám Sensódži, Kamakura, Křižovatka Šibuja, Císařský palác
Best of Japan na dva týdny (14 dní)
Svatyně Fušimi Inari , Hora Koya, Hrad Himedži, Císařský palác v Kjótu, Chrám Kijomizudera, Rybí trh Tsukidži, Čtvrť Akihabara, Oblast Higašijama, Ósacký hrad Ósakajo, Atomový dóm, Hirošima, Šinsekai, Kjóto, Svatyně Meidži Džingú, Saga Arašijama, Ostrov Mijadžima, Svatyně Icukušima, Muzeum atomové bomby, Ósaka, Nara, Chrám a zahrady Kinkakudži, Chrám Ginkakudži, Dótonbori, Čtvrť Šindžuku, Hrad Nidžó, Park Ueno, Chrám Sensódži, Umeda Sky Building, Křižovatka Šibuja, Akvárium Kaiyukan, Císařský palác
Best of Japan na tři týdny (21 dní)
Svatyně Fušimi Inari , Hora Koya, Tokio, Údolí Kiso, Císařský palác v Kjótu, Chrám Kijomizudera, Rybí trh Tsukidži, Vodopády Kegon, Čtvrť Akihabara, Takajama, Oblast Higašijama, Atomový dóm, Hirošima, Hrad Macumoto, Kjóto, Svatyně Meidži Džingú, Saga Arašijama, Ostrov Mijadžima, Svatyně Icukušima, Muzeum atomové bomby, Kanazawa, Nikkó, Nara, Svatyně Nikkó Tóšúgú, Chrám a zahrady Kinkakudži, Jezero Čuzendži, Čtvrť Šindžuku, Hrad Nidžó, Vesnice Širakawa-go, Národní park Hakone a hora Fudži, Park Ueno, Chrám Todaidži, Chrám Sensódži, Křižovatka Šibuja, Císařský palác

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 90 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ne
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
1000 - 1500 Kč
Turistická sezóna
duben, květen, srpen
Proč cestovat právě sem
japonská kultura a tradice
vysoká úroveň bezpečí
stovky hradů, chrámů a paláců
nádherná příroda
moderní technologie
gastronomické zážitky
Proč se zemi vyhnout
jazyková bariéra

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Tokio
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
5 ° 6 ° 9 ° 14 ° 18 ° 21 ° 25 ° 26 ° 23 ° 18 ° 12 ° 8 °
6 7 10 11 12 12 11 10 13 12 8 5
16 ° 14 ° 14 ° 16 ° 18 ° 21 ° 24 ° 26 ° 25 ° 22 ° 20 ° 17 °
Ósaka
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
6 ° 6 ° 9 ° 15 ° 20 ° 24 ° 27 ° 29 ° 25 ° 19 ° 14 ° 9 °
5 6 9 11 10 11 10 8 10 8 7 5
14 ° 14 ° 14 ° 16 ° 19 ° 22 ° 25 ° 26 ° 25 ° 23 ° 20 ° 17 °
Sapporo
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-4 ° -3 ° 1 ° 7 ° 12 ° 17 ° 21 ° 22 ° 18 ° 12 ° 5 ° -1 °
16 14 13 8 8 7 8 9 10 12 12 15
Fukuoka
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
7 ° 7 ° 10 ° 15 ° 19 ° 23 ° 27 ° 28 ° 24 ° 19 ° 14 ° 9 °
9 9 10 10 10 12 11 9 10 7 8 9
15 ° 14 ° 14 ° 15 ° 18 ° 21 ° 24 ° 27 ° 25 ° 23 ° 20 ° 17 °
Naha (Okinawa)
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
17 ° 17 ° 19 ° 21 ° 24 ° 27 ° 29 ° 29 ° 28 ° 25 ° 22 ° 19 °
11 11 12 10 12 12 10 13 11 8 8 10
23 ° 22 ° 22 ° 24 ° 25 ° 27 ° 29 ° 29 ° 28 ° 27 ° 26 ° 24 °

Japonsko - země gejš, sakur a super rychlých vlaků

Japonsko tvoří čtyři hlavní ostrovy, největší je Honšú, dále pak Hokkaidó, Kjúšú a Šikoku a množství dalších, menších ostrovů. Zhruba tři čtvrtiny povrchu Japonska zaujímají hory, nejvyšším vrcholem je posvátná hora Fuji (3.776 m), nacházející se ve středním Japonsku. Stejně jako příroda a geografie je Japonsko rozmanité i klimaticky. Souostroví se táhne v délce zhruba tří tisíc kilometrů, napříč několika podnebnými pásmy, takže zatímco na jihu je na koupání, na samotném severu může sněžit.

Japonsko je v mnoha ohledech jedinečnou zemí, která vás od prvního do posledního dne cestování po zemi ve všech směrech naprosto ohromí. Na jedné straně zemi vládnou moderní technologie, využívající automatizaci a robotizaci, na straně druhé je stále kladen velký důraz na tisíce let staré tradice a dodržování náboženských a kulturních zvyklostí. Kontrasty je možné pozorovat i na poli architektury, kdy se moderní infrastruktura a mrakodrapy měst prolínají se starými vesnicemi s dřevěnými domky, historickými hrady a chrámy.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Japonsku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Japonska

Občané České i Slovenské republiky mohou do Japonska cestovat za účelem turistiky bez víz a v zemi pobývat maximálně 90 dnů. Za překročení povolené délky pobytu hrozí vysoké tresty.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný alespoň po celou dobu pobytu v zemi, doporučuje se však cestovat s pasem platným ještě několik měsíců od předpokládaného data odjezdu z Japonska.

Vstup do země

Kromě platného cestovního pasu byste měli být schopni doložit i navazující nebo zpáteční letenku z Japonska, i když ji po vás pravděpodobně nikdo chtít nebude. Před vstupem na území Japonska je třeba vyplnit imigrační formulář (disembarkation a embarkation card for foreigner) a také celní prohlášení. V rámci disembarkation card je třeba mimo jiné uvést i adresu vašeho pobytu v Japonsku, proto je dobré mít alespoň na první dny rezervováno ubytování. Během imigrační kontroly musí všichni návštěvníci (až na pár výjimek) starší 16 let poskytnout otisky prstů a nechat se vyfotografovat. Japonské úřady se tak brání terorismu a dalším ilegálním aktivitám na svém území.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Úroveň zdravotních služeb v Japonsku je srovnatelná s vyspělou Evropou, počítejte však s tím, že jakékoliv ošetření se platí a ceny nejsou malé. Proto doporučujeme před cestou do Japonska uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

Očkování do Japonska

Dobrou zprávou je, že na cestu do Japonska nepotřebujete žádná povinná očkování. Za předpokladu, že máte platná všechna povinná dětská očkování plus očkování proti tetanu, už žádné jiné vakcíny nebudete potřebovat. Další doporučené vakcíny, jako například vakcínu proti žloutence B, si nechte naočkovat po dohodě s lékařem v závislosti na tom, do jakých oblastí se chystáte, na jak dlouho jedete, v jakou roční dobu, případně jaký je účel vaší cesty. Další očkování, jako je například vakcína proti japonské encefalitidě, vám specialista na cestovní medicínu může doporučit při dlouhodobějších pobytech ve venkovských oblastech v blízkosti močálů nebo rýžových polí a v místech, kde se chovají hospodářská zvířata.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Japonsku setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem a cestovatelský průjem. Při pobytu ve vyšších nadmořských výškách se u některých lidí mohou projevit příznaky výškové nemoci. Typicky se tak může stát například při výstupu na horu Fuji, nejvyšší horu Japonska. Citlivější osoby by proto měli zvolit volnější tempo, dostatečně pít a rozdělit si výstup do více fází s přespáním v horských chatách, rozmístěných kolem stezky vedoucí na vrchol. Na některých stanicích a boudách jsou v případě potřeby ke koupi malé láhve s kyslíkem.

Malárie se sice v Japonsku nevyskytuje, z nemocí přenášených infikovanými komáry však může hrozit horečka dengue. I když riziko onemocnění dengue není zdaleka tak vysoké, jako v jiných asijských zemích (zvyšuje se v období dešťů), občas může dojít k nárůstu případu nemocných, jako tomu bylo například v roce 2014 v Tokiu. Preventivně je proto lepší používat účinné repelenty.

Voda z vodovodu je v Japonsku pitná.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Japonsku

V Japonsku se platí jeny (JPY, ¥), které jsou po americkém dolaru a euru třetí nejobchodovatelnější měnou světa. Jeny se teoreticky dělí ještě na seny (1¥ = 100 senů) a riny (1¥ = 1000 rinů), v praxi se ale používají pouze jeny. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1.000, 2.000, 5.000 a 10.000 ¥ a mince v hodnotě 1, 5, 10, 50, 100 a 500 ¥. Zde zjistíte aktuální kurz koruny k jenu.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Japonsku

O Japonsku se říká, že je velmi drahé. Ano, spousta věcí je tu podstatně dražších než v Česku, množství zboží a služeb je ale také na srovnatelné úrovni nebo i levnějších než u nás. Obecně by se dala cenová hladina v Japonsku přirovnat k cenám v západní Evropě, kam každý rok na dovolenou vyrazí tisíce Čechů. Závisí samozřejmě na stylu cestování, pokud ale nechcete moc utrácet, skoro vždycky se dá najít nějaká cenově přívětivá alternativa, takže Japonsko může procestovat opravdu každý. V případě Japonska se určitě vyplatí cestu předem důkladněji naplánovat s ohledem na velké množství různých zvýhodněných pasů na dopravu po městech nebo regionech a vstupy do památek a dalších atrakcí. Promyslete si předem, která místa v rámci měst nebo oblastí chcete navštívit a co všechno chcete vidět - často se vyplatí koupit jednodenní pasy na metro, autobus či kombinované časové jízdenky, než platit každou jízdenku zvlášť. Své časové jízdenky nabízí Japonské dráhy, stejně jako další soukromí dopravci, chce to jen trochu zabrouzdat po internetu a vybrat tu nejlepší alternativu, která vám v konečném součtu ušetří spoustu peněz.

Náklady na ubytování budou pravděpodobně tvořit hlavní část rozpočtu každého cestovatele. Naštěstí lze vybírat z celé řady cenově přijatelných možností, jako jsou hostely, kapsulové hotely, případně couchsurfing nebo Airbnb. V případě Japonska se vyplatí rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, zejména pokud budete cestovat v období hlavních japonských svátků. Během naší letní návštěvy Japonska jsme ve čtyřech lidech platili v průměru 2.300 Kč za noc, což vychází zhruba na 580 Kč na osobu a den. Podstatnou část pobytu jsme strávili v levnějších hotelech a apartmánech, jednu noc jsme si zarezervovali v rjókanu a jednu v kapsulovém hotelu. Ubytování v hostelu vyjde zhruba na 2.500-3.500 ¥ na osobu a noc (cena záleží na období a oblasti), na podobné peníze vyjdou hotelové kapsule. Pokoj v levných rjókanech nebo penzionech vyjde zhruba na 5.000-10.000 ¥, vyšší cena obvykle zahrnuje i snídani, podobně stojí i dvoulůžkový pokoj v levnějším hotelu, tedy kolem 5.000 až 10.000 ¥ na noc. Přenocování v dvoulůžkovém hotelu západního stylu nebo luxusnějším rjókanu už bude stát 10.000-30.000 ¥. Pokud máte skutečně velmi omezený rozpočet, můžete zauvažovat o přenocování v internetových kavárnách Manga Kissa, které bývají otevřeny 24 hodin denně a jsou vybaveny privátními kójemi, kde se dá vyspat za cca 1.500-2.000 ¥.

Po celé zemi najdete spoustu míst, kde se dá levně a přitom dobře najíst. Hlad nejlevněji a nejrychleji zaženete v některé z večerek (říká se jim konbini), které nabízí široký výběr občerstvení a malých jídel v plastových krabičkách, včetně sushi, salátů, grilovaných špízů, párků, nudlí nebo polévek za ceny od 150 do 500 ¥. Řetězce jako Family Mart, 7-Eleven nebo Lawson najdete ve městech na každém rohu a jejich výhodou je také to, že jsou otevřené nonstop. Jídlo vám zde i ohřejí, jinak kuchyňku má ale k dispozici i celá řada hostelů nebo apartmánů. Ještě větší výběr mají klasické velké supermarkety, které ale bohužel zřídkakdy najdete v centrech velkých měst. Pokud se do podobných supermarketů vydáte po 20:00 hodině, seženete některé potraviny až o polovinu levněji, protože japonské supermarkety mají zákonnou povinnost zbavovat se jídel, které se rychle kazí. Na výběr jsou také nejrůznější jídelny, bistra nebo nudlové bary, kde si můžete objednat třeba japonskou polévku ramen za cenu kolem 500 ¥. Ramenové restaurace, kde se jídlo objednává v automatech, umístěných před provozovnou, bývají levnější než ty s obsluhou uvnitř. Pokud jste na sushi, zajděte si do nějakého "kaitenzushi" řetězce, kde za talířek s dvěma kousky sushi zaplatíte zhruba 100-150 ¥. Jídlo za přijatelné ceny nabízí také řada restauračních řetězců, jako je například Chikara Meshi, Sukiya, Yoshinoya, CoCo Ichiban Curry House nebo Matsuya. Oblíbené jsou i oběové krabičky „bento“, které seženete po celé zemi v supermarketech nebo specializovaných bento obchodech za cenu kolem 500-700 ¥. Vyhýbejte se předraženým boxům, které se prodávají na vlakových nádražích. Za jídlo v jídelně nebo bistru dáte zhruba 500 až 1.000 ¥, oběd nebo večeře v průměrné restauraci vyjde na 1.000 - 2.500 ¥. Mnoho restaurací nabízí obědové menu (teišoku) za cenu do 1.000 ¥. Výhodou japonských restaurací je to, že nemusíte utrácet za nápoje, protože v každé restauraci dostanete zdarma vodu nebo studený čaj. Kdo si rád k jídlu dopřeje pivko, ať počítá minimálně s 500 ¥ a víc. Po celém Japonsku najdete také tzv. 100 jenové (případně 300 jenové nebo 500 jenové) obchody, s pevnými cenami za jídlo, potraviny a další zboží. Ceny zboží a jídel v supermarketech a restauracích jsou často uváděny bez 8% daně, se kterou je třeba počítat - přesvědčete se raději předem.

Japonsko je velká země, takže náklady na dopravu budou spolu s náklady na ubytování hlavní položkou veškerých výloh na cestování po Japonsku. Vlaková doprava na delší vzdálenosti je velmi rychlá a spolehlivá, ale drahá. Například jízda šinkansenem z Tokia do Kjóta stojí 13.080 ¥ (pomalejší vlaky jsou levnější), takže pro častější cestování vlakem Japonských drah (JR) se vyplatí koupě Japan Rail Passu (JRP), umožňujícího neomezené cestování vybranými vlaky v délce 7, 14 nebo 21 dnů. Ani JRP není úplně levný a vyplatí se tak trochu popřemýšlet o vašich cestovních plánech a během působnosti pasu co nejvíce využívat linek JR. Pokud budete pobývat pouze na omezeném území, mohla by stačit některá příměstská nebo regionální obdoba passu. Zrovna tak pro cestování po městech existuje celá řada pasů na metro, autobusy nebo pasy kombinující více druhů dopravy. Cestování autobusy je o poznání levnější, počítejte ale s tím, že na cestě strávíte mnohem více času. Například cesta rychlovlakem z Tokia do Osaky trvá jen dvě hodiny, autobusem ale pojedete 10 hodin. Pro cizince je určena autobusová obdoba JRP, Japan Bus Pass. Konečně se můžete pokusit najít nějaké levné letenky, obzvláště poté, co se na trhu letecké dopravy objevily některé nízkonákladové společnosti, jako Peach, Jetstar Japan, Air Asia Japan, Starflyer, Skymark, Solaseed nebo Air Do. Základní jednosměrná letenka z Tokia do Osaky s některou z nízkonákladových společností se pohybuje mezi 10.000-12.000 ¥. Klasičtí dopravci jako JAL nebo ANA jsou o něco dražší, cizinci si však mohou ještě před odletem do Japonska koupit cenově zajímavé air pasy a rezervovat přelety po Japonsku se slevou. Například Japan Explorer Pass od aerolinky JAL nabízí lety po ostrově Hokkaido již za 5.400 ¥, letenky mezi Tokiem a Osakou a lety v rámci Okinawy za 7.560 ¥ a ostatní lety za 10.800 ¥.

Vybírejte pečlivě, jaké památky navštívíte. Ačkoli jsou vstupy do některých chrámů a muzeí zdarma, do jiných (a často méně významných) zaplatíte poměrně vysoké vstupné. Například v Kjótu stojí vstupné do některých chrámů kolem 500-900 ¥, v řadě z nich toho ale k vidění moc není. Průměrné ceny vstupů do hradů nebo chrámů se jinak pohybují kolem 500 ¥ na osobu. Stejně tak vstupné na vybrané atrakce vás bude stát poměrně dost, obzvlášť cestujete-li jako rodina. Vstupné do Universal Studios v Osace i tokijského Disneylandu vyjde pro dospělého na 7.400 ¥ , do osackého akvária na 2.300 ¥ a na věž Tokyo Sky Tree na 2.100 ¥ (ve všední dny na Tembo deck). Lístky bývají levnější, pokud si je koupíte předem po internetu.

Jak ušetřit

 • Při plánování cesty do Japonska se raději vyhněte období přelomu dubna a května, kdy v rychlém sledu přicházejí 4 japonské svátky, souhrnně označované jako Zlatý týden. V té době letí ceny za ubytování nahoru, místa ve vlacích jsou vyprodána apod. Podobná situace nastává kolem Nového roku a okolo buddhistického svátku Obon (polovina srpna). Ceny jsou na vrcholu také v době letních prázdnin.
 • Ačkoli Japan Rail Pass je nutnost, pokud v Japonsku plánujete navštívit více míst, spočítejte si dobře, jestli se vám vyplatí 7, 14 nebo 21 denní varianta. Na období platnosti pasu naplánujte co nejvíce přejezdů, aby se vám pas vyplatil. Japan Rail Pass s kratší platností lze doplnit o řadu dalších zvýhodněných regionálních pasů.
 • Zajděte si na snídani do večerek jako 7-Eleven nebo Family Mart. Nabídka jídel a občerstvení je levná a překvapivě chutná. Levněji se najíte v bistrech nebo u stánků, které nabízejí levnější a kvalitativně srovnatelné jídlo, jako průměrné restaurace. Řada restaurací nabízí cenově přijatelné polední menu teišoku.
 • Máte-li na Tokio málo času, rezervujte si bezplatnou prohlídku s průvodcem v angličtině. Na stránce Tokyo Localized si můžete vybrat z několika tématických prohlídek města, které jsou navíc úplně zdarma. I když nemusíte nic platit, nějaké spropitné byste měli vašemu průvodci nechat.
 • V Tokiu si za výhledy na město vyjeďte výtahem do posledního patra budovy Tokyo Metropolitan Government Building, nacházející se ve čtvrti Šindžuku. Z vrcholu budovy se vám otevře panoramatický výhled na celé město a nebude vás to na rozdíl od Tokyo Tower nebo Tokyo Sky Tree nic stát. Pěkné výhledy nabízí i vyhlídka z budovy Světového obchodního centra, tady už ale zaplatíte zhruba 600 ¥.

Orientační ceny v Japonsku

 • Velká sushi rolka onigiri (Family Mart), 180 ¥
 • Malý sendvič (Family Mart), 250 ¥
 • Ramen, 400-600 ¥
 • Miska s donburi, 500-600 ¥
 • Točená zmrzlina na ulici, 250-400 ¥
 • Krabička se 6 ks maki sushi (supermarket), 400 ¥
 • Plechovka (0.35 l) místního piva (supermarket), 200-250 ¥
 • Jízdenka v tokijském metru, 170-310 ¥ (v závislosti na vzdálenosti)
 • Celodenní jízdenka na metro, 600-800 ¥
 • Známka na pohled do Evropy, 70 ¥
 • Balená voda (1,5l) v supermarketu, cca 100 ¥
 • Návštěva tradičního onsenu, cca 400-800 ¥
 • Litr benzínu, 120 ¥

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Eura nebo dolary, ale i další měny si můžete bez problémů vyměnit po příletu v některé z letištních směnáren, případně v bance nebo i na poště. Na tokijském letišti Narita bylo v jedné ze směnáren dokonce možné vyměnit i české koruny. Japonské jeny nabízí řada lepších směnáren v České republice, takže se můžete předzásobit japonskou měnou ještě před odletem.

Na to, jakou je Japonsko moderní a technicky vyspělou zemí, je až překvapivé, jak často je možné platit pouze v hotovosti. Kartu vám nevezmou v řadě menších provozoven nebo v pokladnách u některých památek. Jinde je zase možné kartou platit až od určité výše. Z tohoto důvodu je vždy lepší mít u sebe nějakou hotovost. Drobné mince se vám budou určitě hodit při platbě uzamykatelných veřejných skříněk, za platbu jízdného v městském autobuse nebo metru či za platbu láhve s pitím v pouličních automatech. Kartou lze platit ubytování ve většině hotelů, v lepších restauracích, v obchodech a supermarketech.

Bankomaty najdete po celém Japonsku, velké procento z nich však neakceptuje jiné karty, než japonské. Nejlepším místem, kde je možné vybrat peníze i s mezinárodní kartou, jsou bankomaty banky Seven, které najdete v obchodech 7-Eleven nebo bankomaty umístěné na poštách a označené "International ATM Service". Poplatek za výběr se různí podle banky, v našem případě se pohyboval od 110 do 216 ¥.

Spropitné

Japonská společnost není zvyklá nechávat spropitné a v některých případech byste mohli obsluhu restaurace spropitným dokonce urazit. Jsou známy i případy, kdy personál restaurace běžel za hosty, aby jim peníze vrátil.

Devizové předpisy

Hotovost či cestovní šeky, jejichž výše přesahuje sumu 1.000.000 ¥ (nebo ekvivalent této částky v jiné měně) je nutné deklarovat celním orgánům.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Japonsku

Japonské ostrovy se táhnou v délce tří tisíců kilometrů, takže klima ve značné míře ovlivňuje právě zeměpisná šířka. Sever Japonska má subarktické klima, zatímco ostrovy Okinawa na jihu již subtropické klima. Klimatické rozdíly jsou patrné i mezi pacifickou stranou a západním pobřežím Japonského moře. Západní pobřeží Japonska, omývané Japonským mořem, je srážkově bohatší a v zimě pravidelně zasypané přívaly sněhu.

Každé léto přichází období dešťů, známé jako "Baiu", které ovlivňuje všechny oblasti Japonska kromě ostrova Hokkaido. Baiu trvá přibližně od půlky května (jako první se začne projevovat na ostrovech Okinawa) do konce července (naposledy ovlivňuje sever ostrova Honšú), přičemž směrem na sever nastupuje a končí později. Na Okinawě trvá sezóna dešťů obvykle od počátku května do půlky června, v oblasti Tokia vás Baiu může zastihnout zhruba od 8. června do 21. července. Množství srážek je však každoročně různé a déšť nepředvídatelný. Můžete zažít každý den prudké lijáky, stejně tak i dny bez jediné kapky deště. Platí také pravidlo, že čím více na západ, tím větší šance deště. My jsme Japonsko navštívili právě v období dešťů v první půlce července, zatímco v Tokiu byla celý den ocelově šedá obloha a časté přeháňky, v Kjótu se střídaly deštíky a polojasná obloha a v Hirošimě bylo slunečno.

Od května do října hrozí potencionální riziko tajfunů, s jejich nejvyšším výskytem v srpnu a září. 

Oblast středního Japonska (Tokio, Kjóto) - stejně jako ve střední Evropě se střídají čtyři roční období. Zimy jsou chladné s dostatkem sněhu v japonských Alpách, léta (mezi červnem a zářím) bývají horká a vlhká a obzvláště na západním pobřeží bývá velké horko.

Oblast jižního Japonska (Kjúšú, Šikoku, Okinawa) - počasí je teplejší než v centrální části, sezóna dešťů, známá jako Baiu, přichází v polovině května a trvá do půlky července.

Oblast severního Japonska (Hokkaidó) - má teplá léta, i když jsou o něco chladnější než na jihu Japonska a velmi chladné zimy se silným sněžením v horských oblastech a při pobřeží Japonského moře.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Japonska  

Nejlepším obdobím pro návštěvu Japonska je jaro, kdy se dá očekávat příjemné počasí a krajinu zaplaví rozkvetlé sakury. Sakury začínají kvést v nejteplejších oblastech již v březnu (na Okinawě dokonce v lednu) a postupně vykvétají i v dalších částech Japonska. Nejpozději pak kvetou na Hokkaidu. Japonci jsou přímo posedlí kvetoucími sakurami. Po celé zemi se pořádá mnoho festivalů, jejichž ústředním motivem jsou právě kvetoucí sakury. Zpravodajství, kde jsou stromy v plném květu dokonce vysílá televize. Dalším oblíbeným obdobím pro návštěvu Japonska je podzim, kdy se příroda halí do krásných podzimních barev.

Při plánování cesty do Japonska se raději vyhněte období od 29. dubna do 5. května, kdy v rychlém sledu přicházejí čtyři japonské svátky, souhrnně označované jako Zlatý týden (Golden week). V té době letí ceny za ubytování nahoru, místa ve vlacích jsou vyprodána apod. Podobná situace nastává kolem Nového roku (od 29. prosince do 4. ledna) a okolo buddhistického svátku Obon (polovina srpna). Ceny jsou na vrcholu také v době letních prázdnin.

Cestování do Japonska během roku

Jaro - velmi oblíbené období zejména díky kvetoucím sakurám, s čímž je spojeno i konání mnoha festivalů. Z Japonska si odvezete nádherné fotky historických památek orámovaných kvetoucími stromy sakur. Jarní teploty jsou příjemné a neprší tolik jako v létě.

Léto - letní období patří k turisticky nejpopulárnějším v roce, i když z hlediska počasí paradoxně není nejlepší dobou pro návštěvu země. Během letních měsíců je ve většině Japonska vedro a vlhko, mimo to přichází období dešťů "Baiu". Na druhou stranu léto je jediné období, kdy je přístupná hora Fuji.

Podzim - další oblíbené období pro návštěvu země, která je zahalena do krásných podzimních barev. Teploty jsou příjemné a po celé zemi se koná mnoho festivalů a kulturních akcí.

Zima - v Japonsku je nejméně turistů z roku, přichází období, kdy je možné lyžovat. V zimě si nejvíc užijete koupání v horkých onsenech.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita v Japonsku

Japonsko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí světa, co se kriminality týče, přesto je na místě dbát obecně známých pravidel bezpečného cestování, zejména v oblastech, jako jsou tokijské čtvrtě vyhlášené zábavou a nočním životem. Jinak se ale není třeba ničeho obávat a po pár dnech v Japonsku sami poznáte, jak je tu bezpečno. V zemi je téměř nulový vandalismus a na rozdíl od jiných zemí nemusíte mít obavy, že by vás kdokoli, ať už prodavačka v obchodě, číšník v restauraci nebo taxikář, okradl nebo podvedl.

Cestovní pas musíte nosit stále při sobě, abyste jej mohli poskytnout při některé z náhodných policejních kontrol.

Přírodní katastrofy

Japonsko je zemí často sužovanou rozmary přírody. Jeho území se nachází v seismicky aktivní oblasti, kde dochází k častým zemětřesením (údajně jich je 1500 za rok), s čímž souvisí potencionální hrozba přílivových vln tsunami (mimochodem tsunami je slovo, které pochází právě z japonštiny). V zemi se také nachází přibližně 80 aktivních vulkánů. Od června do prosince hrozí tajfuny. Nejvyšší výskyt tajfunů připadá na srpen a září.

Instrukce, jak se zachovat v případě zemětřesení, najdete skoro v každém hotelu. V případě, že vás v Japonsku zastihne zemětřesení, zachovejte každopádně chladnou hlavu a nepodlehněte panice. Pokud jste během zemětřesení venku, snažte se co nejrychleji dostat na místo, kde nehrozí poranění od padajícího skla a dalších předmětů. Dbejte pokynů pracovníků metra a železnice, kteří jsou pro podobné situace školeni. Stejně tak uvnitř místnosti si chraňte hlavu před padajícím nábytkem a vyhledejte bezpečné místo u nosné zdi nebo mezi futry dveří. Nechte otevřená okna a dveře pro případnou únikovou cestu a v žádném případě nepoužívejte výtah.

Na co si dát v Japonsku ještě pozor

 • Přechovávání, byť jen malého množství, drog a omamných látek je v Japonsku trestné.         
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Japonská kuchyně

Japonská kuchyně nabízí pestrý výběr jídel s celou řadou regionálních specialit, byť může leckomu připadat ne zrovna dietní, protože řada pokrmů se připravuje smažením. Pilířem japonské kuchyně je, stejně jako v dalších asijských zemích, rýže, jejíž tradice pěstování sahá v Japonsku tisíce let zpátky. V dávných dobách sloužila rýže dokonce jako platidlo, dnes je miska vařené rýže nedílnou součástí mnoha japonských jídel. Rýže však má v místní gastronomii i další využití, vyrábí se z ní například mouka, ocet, sladké dezerty a některé alkoholické nápoje, jako saké. Japonskou kuchyni si nelze představit ani bez nudlí, které jsou součástí mnoha japonských studených i teplých jídel, obzvláště polévek.

Tradiční japonská večeře o několika chodech se nazývá kaiseki. Jednotlivé pokrmy jsou nejen pastvou pro vaše chuťové pohárky, ale také pro oči a obvykle je tvoří malé misky s umělecky naaranžovaným vším možným, od ryb, přes zeleninu až po plody moře. Kaiseki sice není nic levného, alespoň jednou jednou během vašeho pobytu byste si večeři v tomto stylu měli dopřát. Kaiseki nabízí některé rjókany a pokud nebydlíte v rjókanu, můžete si zajít do specializované restaurace.

Typická jídla a nápoje

 • Sushi - na prvním místě žebříčku nemůže být nic jiného, než toto ikonické jídlo, jehož obliba dosáhla celosvětového významu. Sushi koupíte po celém Japonsku od pár kousků v plastové krabici na pultech supermarketů až po sushi restaurace a restaurace "kaitensushi" nebo "conveyor sushi", které většina lidí bude znát spíše pod názvem "running sushi".
 • Chahan - smažená rýže s množstvím dalších ingrediencí, jako je cibule, vejce apod. se podává společně s dalšími pokrmy.
 • Tempura - jako tempura se označují plody moře, ryby, houby nebo zelenina, které se obalují v těstíčku a smaží v oleji.
 • Donburi - miska vařené rýže, pokrytá vším možným od vajec s kuřecím masem (oyakodon), hovězím masem (gyudon), tempurou apod.
 • Ramen - jedním z nejpopulárnějších japonských jídel je vývar s nudlemi, vepřovým masem a vařeným vejcem. Ramen v Japonsku seženete na každém kroku, od restaurace, pouličního občerstvení, až po prodejní automaty a patří k nejlevnějším jídlům.
 • Udon a Soba - druhy nudlí, které jsou součástí mnoha japonských studených i teplých jídel, obzvláště polévek.
 • Okonomiyaki - pizza po Japonsku má svůj původ v Ósace, těsto a náplň se však různí region od regionu.
 • Gyoza - malé podlouhlé knedlíčky, plněné vepřovým masem, zeleninou a kořením.
 • Takoyaki - oblíbené rychlé občerstvení představují smažené kuličky, jejichž základem jsou chobotnice. Takoyaki seženete typicky v ulicích Osaky.
 • Unagi - sladkovodní úhoř je delikátní chuťovkou, která se podává jako samostatné jídlo neboje součást sushi.
 • Yakitori - oblíbené a levné grilované špízy s masem, ale také kuřecí kůží, srdíčky a dalšími vnitřnostmi.
 • Japonské curry - nejčastěji si jej můžete dopřát s rýží a vepřovým nebo hovězím masem.
 • Kobe beef - jedno z nejkvalitnějších a také nejdražších druhů hovězího masa pochází z plemene japonského skotu wagyu. Zvířata se chovají v absolutně bezstresových podmínkách a také proces zpracování masa se řídí striktními pravidly. Maso s charakteristickým tukovým mramorováním pak vyniká svými chuťovými vlastnostmi. V restauraci si můžete dopřát klasický steak, případně tenké plátky, upravené jako shabu shabu, kdy se maso přidává společně se zeleninou a dalšími ingrediencemi do horké vody nebo vývaru, případně jako sukiyaki, kdy se plátky masa zprudka orestují v oleji.
 • Nedílnou součástí japonské kultury je čaj. Příprava a pití čaje, známá jako japonský čajový obřad, je součástí zdejších tradic již stovky let. Se zeleným čajem matcha, rozemletým na jemný prášek, se v Japonsku setkáte na každém kroku nejen v podobě klasického čaje, ale i jako ingrediencí celé řady dalších pochutin, od zmrzliny, sušenek, koláčů nebo čokolády.
 • Saké - je pro Japonsko tím, čím je tequila pro Mexiko nebo ouzo pro Řecko. Rýžové víno s poměrně vysokým obsahem alkoholu (18-20%) se podává v létě studené a v zimě teplé. Po celé zemi existuje mnoho variant, přičemž nápoj se nejčastěji servíruje v malým keramických kalíšcích. Pokud se chcete dozvědět něco více o výrobě saké, absolvujte některou ze "sake tour". Jen v Tokiu máte na výběr z několika podobných exkurzí, pořádaných výrobci tohoto alkoholu. Kromě saké se v Japonsku vyrábí také whisky a gin.
 • Japonsko produkuje i poměrně chutná piva. K nejznámějším značkám patří Asahi, Kirin a Sapporo.

Obyvatelstvo a náboženství

V Japonsku žije něco málo přes 120 miliónů obyvatel, z čehož čtyři pětiny na hlavním ostrově Honšú. Hlavními náboženstvími jsou šintoismus a buddhismus.

 • Japonci jsou velmi disciplinovaní, organizovaní a uctiví, což mimochodem poznáte například hned při prvním použití vlaku nebo metra - v místě, kde se otevřou dveře soupravy se tvoří vyrovnané fronty, to samé při frontě na eskalátory. Jinak Japonci tvoří fronty při čekání skoro na všechno. Nikdo nepředbíhá, i když je všude plno lidí.
 • Na někoho mohou působit Japonci uzavřeně až odtažitě, ovšem v momentě, kdy je požádáte o radu vám vždy ochotně pomohou.
 • Příkladné je zdvořilé chování Japonců nejen mezi sebou, ale i vůči návštěvníkům jejich země. Vysoké úctě se těší staří lidé, což má své kořeny již v šintoismu. A nemusí se nutně jednat jen o seniory, úctu prokazují také například mladší kolegové těm starším. Jiná pravidla má rozhovor se služebně staršími kolegy nebo společensky výše postavenými lidmi, než při komunikace s mladšími nebo společensky níže postavenými lidmi. Proto je pro Japonce důležité znát postavení druhých, s čímž úzce souvisí japonská posedlost v získávání a předávání vizitek.
 • Mezi tradiční pozdravy patří klanění, přičemž hloubka klanění odráží společenský statut mezi dvěma zdravícími se osobami.
 • Pověstná je také japonská pořádkumilovnost. Ulice a další veřejné prostory jsou čisté a uklizené, byť najít odpadkový koš je v Japonsku mnohem složitější, než je člověk zvyklý.
 • Pokud na Japonce přijdete s něčím, co se vymyká zaběhnutému systému nebo je pro Japonce něčím neobvyklým, zůstanete pravděpodobně nepochopeni, a proto se ani raději nenamáhejte dlouhým vysvětlováním. Na své cestě po Japonsku jsem se s podobnou reakcí setkal opakovaně, i když se často jednalo o logickou a na pochopení jednoduchou záležitost.

Etiketa v Japonsku

Před cestou do Japonska je dobré seznámit se s pár základními pravidly zdejší společenské etikety, ačkoli u cizincům jsou drobné prohřešky tolerovány. Znalost místních zvyklostí je ovšem vždy ceněna.

 • Boty se obvykle zouvají nejen před vstupem do některých chrámů, ale často také do hotelových pokojů nebo rjókanů a dokonce i některých restaurací. V rjókanech a některých hotelech dostanete vlastní přezůvky, další přezůvky se používají pro návštěvu toalet.
 • Během chůze nekonzumujte jídlo ani pití, to samé byste neměli dělat ani v prostředcích městské hromadné dopravy. V Japonsku je to považované za neslušnost. Pokud si tedy koupíte jídlo u stánku, je vhodné se s ním posadit nebo sníst v podřepu.
 • Za neslušné je považováno také hlasité telefonování v autobusech, metru nebo vlacích. V šinkansenech je toto pravidlo dokonce zdůrazněno v regulích na opěradlech sedaček před vámi.
 • Jídelní hůlky nikdy nezapichujte do jídla, v Japonsku je toto chování jedním z průvodních aktů pohřebních obřadů. Hůlkami se také nepřehrabujte ve společném jídle, aniž byste si pak nabrali sousto.
 • Kuřákům jsou ve veřejných prostorech vymezeny uzavřené kuřácké zóny, kouření na ulici je zakázané. Restaurace bývají rozdělené na kuřáckou a nekuřáckou část.
 • Smrkání je na veřejnosti považováno za neslušné. Japonci to řeší odchodem na záchod.
 • Tetování je v konzervativním Japonsku historicky spojeno s ilegální činností a organizovaným zločinem. Problém by mohl nastat například při návštěvě onsenů, neboli veřejných lázní, napájených termálními prameny. Ačkoliv je spousta onsenů, kterých jsou tzv. "tattoo friendly", stále existuje mnoho tradičních onsenů, kam vás s tetováním nepustí.

Jak se chovat v chrámech

Při návštěvě chrámů a svatyní se chovejte potichu a s respektem. Sledujte, co dělají ostatní. Před vstupem do některých budov si budete muset zout boty, často je také zakázáno fotografovat. Ve fontáně u chrámů se provádějí očistné rituály - nejprve si dřevěnou naběračkou omyjte jednu, pak druhou ruku a nakonec si nalijte vodu do dlaní a vypláchněte ústa, aniž byste vodu polykali. Před hlavními objekty a svatyněmi můžete vhodit pár mincí do připravených schránek a provést modlitební rituál - dvakrát za sebou se ukloňte hlavou, poté dvakrát tleskněte a následně se opět ukloňte. Za pár jenů si můžete koupit kadidlo v podobě tyčinek, které se zapalují a zapichují do připravené kovové nádoby. Kouř z kadidla má údajně ozdravný účinek, proto si jej lidé máváním rukou přivádějí blíže k tělu.

Na půdě chrámových komplexů si můžete koupit destičky (emu), na které se píší přání nebo různé talismany, zaručující bezpečné cestování, zdraví, štěstí apod. Za pár jenů si můžete koupit a z nádoby vylosovat tyčinku s číslem, podle které si pak v přilehlé skříňce pod stejným číslem vezmete papírek věštící váš osud. Papírky se šťastnou zprávou si Japonci odnášejí domů, negativní zprávy se jedna vedle druhé uvazují na natažený provázek.

Kultura a tradice

 • Gejša - neodmyslitelnou součástí japonské kultury jsou gejšy, placené společnice, nikoliv však prostitutky, jak se celá řada lidí mylně domnívá. Posláním gejšy je umět zabavit svého společníka, k čemuž patří mimo jiné i umění vytříbené konverzace. Japonka, která se chce stát gejšou, musí splňovat určité předpoklady, jako je například krása a inteligence a projít několikaletým školením v tanci, zpěvu, hře na hudební nástroje a dalších dovednostech. Teprve pak se z maiko (učednice na gejšu) stává opravdová gejša.
 • Sumo - jedním z nejtradičnějších japonských sportů je sumo. Podívaná na spoře oděné tlouštíky, kteří mají za úkol vytlačit jeden druhého za hranici vymezeného prostoru, je v Japonsku velmi populární. Nejlepší zápasníci sumo se zde těší vysoké popularitě a váženosti. V Tokiu se zápasy sumo konají na obrovském stadionu Rjógoku Kokuikan ve čtvrti Rjógoku, jež pojme několik tisíc diváků. V prvním patře stadionu můžete mimochodem navštívit muzeum suma, které bylo otevřeno již v roce 1954. Spoustu dalších zajímavých informací o tomto sportu najdete na stránce www.sumo.or.jp.
 • Onseny - veřejné lázně, napájené přírodními horkými prameny, by měl během své cesty po Japonsku navštívit každý návštěvník. Podobným zařízením je sento, které narozdíl od onsenů využívá ohřátou vodu z vodovodu. A pozor, do některých tradičních onsenů mají zakázán vstup lidé s tetováním.
 • Anime a Manga - svět animovaných postaviček je v Japonsku velmi populární, ať už ve formě kreslených seriálů nebo komiksů.
 • Origami - japonské umění skládání papíru do různých podob. Velmi oblíbené je skládání papírových jeřábů, který je v Japonsku považován za posvátného ptáka.
 • , Kjógen, Kabuki a Bunraku - čtyři hlavní formy tradičního japonského divadla.
 • Ikebana - japonské umění aranžování květin
navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Japonsku koupit

Z Japonska si můžete přivézt celou řadu suvenýrů, od řemeslných výrobků po gastronomické produkty. Mezi typické produkty patří keramika, například kalíšky a láhve na saké, dále výrobky ze dřeva a bambusu, železné výrobky nebo textil. Za kvalitní hedvábné kimono dáte i několik desítek tisíc jenů, můžete si ale koupit i levnější kimono z bavlny, zvané yukata. Ke kompletnímu oděvu patří i tradiční dřeváky. Mezi další typické suvenýry patří třeba ručně vyráběný papír s kaligrafickou sadou, dobrou reputaci mají kvalitní japonské nože. Obchody se suvenýry nabízí záplavu všemožných triček s japonskými nápisy nebo s obrázky sushi, vějíře, jídelní hůlky, nejrůznější přívěsky, magnety apod. Za 300 ¥ koupíte šátek nebo čelenku hachimaki s rudým vycházejícím sluncem a nejrůznějšími japonskými slogany psané japonským písmem. Vhodným dárkem je třeba i saké, zelený čaj mača a celá řada japonských sladkostí.

Kam zajít na nákupy

Tokio - velké obchodní domy jsou koncentrovány poblíž železničních stanic Šindžuku nebo Šibuja. Luxusní zboží a butiky najdete v Ginze, zatímco elektroniku nakoupíte ve čtvrti Akihabara. Za suvenýry se můžete vydat na nákupní uličku Nakamisedóri, která se táhne od chrámu Sensódži ve čtvrti Asakusa. Ulici lemují krámky, kde koupíte sladkosti, vějíře, hůlky, oblečení a spoustu dalších předmětů a suvenýrů. Bizarní a extravagantní oblečení a doplňky nejlépe koupíte ve čtvrti Haradžuku.

Kjóto - několik velkých obchodních domů se nachází v okolí nádraží Kyoto Station, další obchoďáky pak lemují bulvár Kawaramachi-dori. Menší obchůdky se suvenýry najdete ve staré čtvrti Higašijama v okolí pagody Yasaka a chrámu Kiyomizudera.

Celní předpisy

Do Japonska lze bezcelně dovézt 3 láhve alkoholu s maximálním objemem 760 ml (ne osoby mladší 20 let), 400 ks cigaret nebo 100 ks doutníků nebo 500 g dalších tabákových výrobků a zboží v hodnotě maximálně 200.000 ¥. Dále lze dovézt běžné léky a kosmetiku (56 ml parfému) pro osobní potřebu.

Do země je zakázáno dovážet drogy, omamné látky a psychotropní substance, zbraně a střelivo, výbušniny, padělané bankovky či peníze, pornografické, obscénní či nemorální materiály. Se speciálním povolením příslušných orgánů lze dovézt rostliny a zvířata, lovecké, či vzduchové pušky, meče, masné produkty, ovoce, zeleninu a rýži.    

Z Japonska je zakázáno vyvážet předměty kulturní a historické hodnoty, starožitnosti, drogy, omamné látky a psychotropní substance, zbraně a střelivo, výbušniny, pornografii, vojenský materiál.    

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

100 V, 50 Hz na východě Japonska a 60 Hz na západě

Čas

V Japonsku je oproti České republice o 7 hodin více (v době letního času) a o 8 hodin více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+81

Jazyk

Oficiálním jazykem je japonština. Anglicky se sice učí děti ve škole, praxe je ovšem taková, že s mnoha Japonci se anglicky vůbec nedomluvíte. Občas by někdo pár slov i prohodil, ale je vidět, že se stydí nebo bojí anglicky mluvit. Značení v městské hromadné dopravě a ve vlacích je naštěstí jak v japonštině, tak v angličtině, stejně tak restaurace v turistických oblastech mívají dvojjazyčné menu. Jídla na jídelním lístku jsou obvykle i vyfocena, výběr případně usnadňují i venkovní vitríny s vystavenými plastovými napodobeninami jídel, čímž je Japonsko pověstné.

Malý přehled základních japonských slovíček:

 • Dobrý den - koničiwa
 • Děkuji - arigato
 • Mnohokrát děkuji - arigato gozaimas
 • Promiňte, pardon - sumimasen

Telefonování a internet

Wifi připojení nabízí řada restaurací a hotelů, kromě nich disponují wifi i vybrané obchodní domy, supermarkety jako 7-Eleven, signál najdete i v metru, v některých vlacích nebo na letištích. Můžete si také pronajmout přenosnou wifi (pocket wifi), díky níž budete mít neomezený internet pro několik přístrojů, což je výhodné pokud vás cestuje víc. Pocket wifi se dá rezervovat už předem a vyzvednout na letišti, není ani problém jej vrátit na jiném místě, třeba na jiném letišti. Konečně, v Japonsku není problém si u některého z operátorů vybrat a koupit předplacenou SIM kartu (pokud vlastníte neblokovaný telefon), ať už jen s daty nebo s daty i voláním a esemeskami, i když to není zrovna levné. Dobré služby například nabízí operátor Mobal, u něhož si můžete koupit několik typů SIM karet podle se svých potřeb. Například SIM karta s neomezenými daty, bez možnosti volání a SMS, stojí 3.990 ¥ s platností na 8 dnů nebo 5.990 ¥ s platností na 16 dnů. Neomezená data + volání + SMS na 30 dnů pořídíte za 7.500 ¥. SIM karty pro cizince bez problémů seženete po příletu na letišti nebo vám je dokonce doručí domů (v době psaní tohoto příspěvku bylo možné do ČR poslat pouze SIM s daty).

Co zařídit před cestou do Japonska

 • Před cestou si do mobilu stáhněte užitečné aplikace, které vám pak dost ulehčí život. Například Waygo vám pomůže s překlady nápisů, názvů zboží nebo třeba menu v restauraci, i když stejnou službu poskytuje překladač Google. Aplikace funguje tak, že na text v japonštině nasměrujete foťák a překlad se zobrazí na displeji mobilu. Verze zdarma nabízí 10 překladů za den, neomezené používání vyjde na 179 Kč. Další užitečnou aplikací je Hyperdia, díky které si jednoduše vyhledáte vlakové spojení nebo Tokyo Subway Navigation pro snadné cestování tokijským metrem.

Co nezapomenout

 • adaptér
 • deštník nebo pláštěnku, pokud se do Japonska chystáte v období dešťů
 • vouchery na Japan Rail Pass
 • repelent proti komárům
 • opalovací krém
 • špunty do uší pro spaní v kapsulových hotelech i v tradičním japonském ubytování s tenkými stěnami
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Japonska v České republice

Maltézské nám. 6, 118 01 Praha 1 - Malá Strana, tel: 257 533 546, 257 530 884, 257 011 011, fax: 257 532 377, email: protocol section - secretary@ph.mofa.go.jp, political section - political@ph.mofa.go.jp, economic section - economic@ph.mofa.go.jp, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-12:30, 13:30-17:15, konzulární oddělení, telefon: 257 533 546, 257 530 884, 257 011 011, fax: 257 011 055, email: ryoji@ph.mofa.go.jp, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-12:30, 13:30-16:30.

Velvyslanectví České republiky v Tokiu

2-16-14 Hiroo , Shibuya-ku, 150-0012 Tokyo, tel: +813/34008122-3, fax: +813/34008124, nouzová linka: +8190/77118159, pro volání v Japonsku 090-77118159, email: tokyo@embassy.mzv.cz, konzulární úsek, consular_tokyo@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/tokyo, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 7:45-16:15, úřední hodiny pro veřejnost: (Po-Pá) 8:30-12:00, 13:00-16:00, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost (Po,St,Pá) 10:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie 110, ambulance, hasiči 119

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele