logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Gruzie má s Českou republikou daleko lepší spojení, než by možná mnozí čekali. Přímé spojení zajišťují hned dva dopravci, a to Georgian Airways na lince z Prahy do Tbilisi a Wizz Air z Prahy do Kutaisi.

Hlavním gruzínským mezinárodním letištěm je letiště Shota Rustaveli v hlavním městě Tbilisi. Letiště leží asi 17 km jihovýchodně od centra města a je moderním letištěm, které nedávno prošlo významnou rekonstrukcí a přístavbou. Na letiště v Tbilisi dnes létá mnoho mezinárodních aerolinek z Evropy a Asie. Národní dopravce Gruzie, Georgian Airways létá do Tbilisi nejen z Prahy, ale i Vídně, Paříže, Berlína, Londýna a dalších měst. Do Tbilisi můžete letět i se společnostmi Aegean (přes Atény), Air France (přes Paříž), Air Baltic (přes Rigu), Belavia (přes Minsk), LOT (přes Varšavu), Lufthansa (z/přes Mnichov), Pegasus Airlines (přes Istanbul- Sabiha Gökçen), Turkish Airlines (přes Istanbul) nebo třeba Ukraine International (přes Kyjev).

Mezinárodní letiště v Kutaisi, známé také jako Mezinárodní letiště Davida Budovatele, leží zhruba 14 km jihozápadně od města. Na toto letiště přiletíte, pokud poletíte z Prahy a dalších měst (Berlína, Katovic, Krakova, Vídně aj.) s nízkonákladovou aerolinkou WizzAir.

Mezi tři nejrušnější letiště Gruzie patří i Mezinárodní letiště v Batumi. Většina společností, které do Batumi létají, provozují pouze sezónní linky a mimo plážovou sezónu letecké spojení přerušují.

Ceny letenek do Gruzie se nejčastěji pohybují v rozmezí 3.000-5.000 Kč, v akci se dají sehnat i za polovinu této ceny. Pokud se vám poštěstí, můžete sehnat letenku do Kutaisi s WizzAir za cenu kolem 1.000 Kč. Počítejte ale s tím, že velké slevové akce většinou přicházejí v zimě, brzy na jaře nebo v pozdním listopadu, kdy se už v horách nedá díky sněhu trekovat.

Doba letu ze střední Evropy

3,5 hodiny (z Prahy do Kutaisi)

Vlaková

Vlakem je možné cestovat z Turecka, Arménie i Ázerbájdžánu.

V rámci Turecka se vlakem dostanete z Istanbulu do Ankary, odtud dalším vlakem do Erzurum nebo až do města Kars. Z Erzurum nebo Kars jezdí autobusy (Artvin Express) nebo minivany do města Artvin nebo Hopa poblíž turecko-gruzínské hranice, na hranici vás pak hodí místní dolmuše (minivany). Z hranice můžete pokračovat maršrutkou (1 GEL) či busem do gruzínského Batumi.

Z arménského Jerevanu je možné jet vlakem do Tbilisi a v létě až do Batumi. Vlaky jezdí v létě každý den, po zbytek roku každý druhý den. Cesta vlakem mezi Tbilisi (Tbilisi Central) a Jerevanem (Yerevan Railway Station na Tigran Mets Ave) trvá zhruba 9-10 hodin.

Z ázerbájdžánského Baku jezdí noční vlaky do Tbilisi, jízdenky se prodávají do několika tříd rozdělených podle komfortu. Cesta z Baku trvá kolem 12 hodin a jízdenky stojí 23-57 AZN.

Lodní

Do přístavů Batumi a Poti se dostanete lodí z bulharské Varny (Navibulgar) nebo Burgasu (PB Management). Další spoje vyplouvají z ukrajinského Černomorsku (UkrFerry nebo Navibulgar).

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Gruzie sice není rozlohou nijak velká země, pozemní přesuny však díky hornatém reliéfu zaberou spoustu hodin, takže let letadlem může ušetřit moře času a strastiplnou cestu pozemní dopravou. Například let z Tbilisi do Mestie v horách Svanetie trvá jen něco kolem hodiny, zatímco maršrutkou pojedete 8 hodin i víc.

Leteckou linku z Tbilisi nebo Kutaisi do Mestie operují malá, vrtulová letadla společnosti Vanilla Sky. Kromě toho s nimi můžete letět i z Tbilisi do Batumi. Mějte na mysli, že letadla Vanilla Sky do Mestie nelétají z mezinárodního letiště v Tbilisi, ale z malého letiště Natakhtari, ležícího 23 km severně od centra hlavního města - aerolinky nabízí bezplatnou dopravu z centra města na letiště. Ačkoli se stránky dopravce tváří, že lze letenky rezervovat online, v praxi je lepší vykomunikovat rezervaci přes facebookové stránky nebo emailem, případně osobně navštívit pobočku Vanilla Sky v Tbilisi. Počítejte také s tím, že let může být kdykoli zrušen z důvodu špatného počasí. Letenka pro dospělého z Tbilisi (Natakhtari) do Mestie stojí 90 GEL, z Kutaisi do Mestie 50 GEL.

Národní dopravce Georgian Airways poskytuje přímé letecké spojení Tbilisi a Batumi. Jednosměrná letenka stojí 208 GEL.

Doprava z letiště

Mezinárodní letiště v Tbilisi

  • Vlak představuje sice nejjednodušší možnost dopravy z letiště do centra města, bohužel ale jezdí jen 2x za den, a to v 8:45 ráno a v 6 večer. Vlaky jezdí ze stanice, postavené v moderním stylu se zlatými skly, nacházející se hned u letištní budovy a svezou vás na hlavní vlakové nádraží v Tbilisi. Jízdenky si můžete koupit ve stanici nebo přímo ve vlaku za 0.50 GEL.
  • Další možností veřejné dopravy z letiště do města je autobus. Autobusová zastávka se nachází před příletovou halou a jezdí odtud linka č. 37 na Station Square. Autobusy jezdí každých 30 minut přes den a zhruba každou hodinu v noci. Jízdné stojí 0.50 GEL a platí se v hotovosti nebo kartou Metromani (pokud jí máte).
  • Taxi z letiště do centra Tbilisi bude stát něco kolem 45 GEL.

Mezinárodní letiště v Kutaisi

  • Autobusy společnosti Georgian Bus jezdí z letiště do centra města (5 GEL), do Tbilisi (20 GEL) nebo Batumi (15 GEL).
  • Před letištěm si můžete mávnout i na maršrutku, které jezdí po hlavní silnici před budovou letištního terminálu ve směru vpravo od letiště. Jízdné se pohybuje kolem 2 GEL.

Doprava v Tbilisi

Metro v Tbilisi bylo do provozu uvedeno již v roce 1966 a má podobný ráz jako jiná metra v postsovětských zemích. K původní lince z Achmeteli do Varketili byla v roce 1979 přistavěna druhá linka Saburtalo, která se na první napojuje ve stanici Station Square. Metro je v provozu od 6 do 24 hodin, jedna jízda metrem nebo autobusem stojí 0,50 GEL, pro jízdu metrem lze ale použít jen dobíjecí kartu "Metromani" za 2 GEL, která nabízí zlevněné jízdné a pohodlné používání dopravy. Kartu seženete ve stanicích metra, na pokladně lanovky Rike-Narikala nebo v pobočkách banky Bank of Georgia. Na konci vašeho pobytu můžete kartu vrátit a dostanete zpět depozit a zbývající kredit.

Od roku 2016 jezdí po městě nové moderní autobusy modré barvy, které provozuje stejný dopravce jako metro. Jízdenku si můžete koupit v automatu přímo v autobuse (drobné mějte přesně odpočítané, protože automat nevrací), jízdné také můžete zaplatit prostřednictvím karty Metromani. Informace o autobusových linkách najdete na stránce Tbilisi Transport Company.

Cestu maršrutkou po Tbilisi si můžete naplánovat pomocí stránky www.tm.ge.

Autobusem a minibusem

Mezi nejvíce využívané dopravní prostředky v Gruzii patří tzv. maršrutky, menší minibusy pro zhruba 15 lidí, které vás zavezou téměř kamkoliv buď po městě nebo po předem daných trasách mezi různými destinacemi - a navíc za velmi nízké ceny. Maršrutky vyjíždějí ze svých stanovišť obvykle v momentě, kdy jsou plně obsazeny, můžete na ně mávnout i kdekoliv po trase - pokud je v autě volno (někdy i když jsou všechna sedadla obsazena, kapacita se často neřeší), řidič vám zastaví. Název cílové stanice je napsán na ceduli za předním sklem maršrutky, často ale jen v gruzínštině, takže vám nezbude nic jiného, než se přeptat u řidiče nebo jiných cestujících. Připravte se na to, že mnoho řidičů maršrutek jezdí jako by byli na silnici sami, předjíždějí v zatáčkách a jezdí nebezpečně rychle. Hlavně, že se nezapomenout pomodlit vždy, když míjí křížek u silnice. Nebuďte překvapeni, když si řidič auta plného lidí zapálí cigaretu, i to vše patří k zážitkům z jízdy maršrutkou po Gruzii.

Hlavní stanicí maršrutek (i autobusů) v Tbilisi je stanice Didube, která se nachází severně od Centrálního nádraží na ulici Akaki Tsereteli. Didube je mimochodem také jedna ze stanic tbiliského metra. Z této stanice vyjíždějí maršrutky do většiny velkých měst v Gruzii. Stanice Ortachala a Samgori leží na jihu města a odjíždějí odtud spoje na východ země. Pokud tedy plánujete cestu tímto směrem, jeďte nejprve sem a až pak do Didube. Nádraží Ortachala se nachází podél ulice Vakhtang Gorgasali, Samgori pak na druhém břehu řeky Mtkvari, na ulici Ketevan Dedopali.

Po Gruzii lze cestovat i klasickými velkými autobusy, i když většina lidí dává přednost maršrutkám, vlakům nebo si půjčí vlastní auto. Komfortní autobusy a poměrně kvalitní servis poskytuje autobusová společnost Metro Georgia.

Mohlo by se hodit:

  • Metro Bus - autobusová společnost provozující linku Tbilisi-Batumi

Vlaková

Železniční doprava v Gruzii má poměrně dlouhou tradici, první vlak ze stanice Kvirila (dnes Zestaponi) do Poti vyjel již v roce 1871. Dnes je železniční doprava cenově srovnatelnou alternativou dopravě autobusové a maršrutkám, navíc ve vlaku budete ušetřeni bláznivé jízdě některých řidičů maršrutek. Na druhou stranu vlaková doprava není tak frekventovaná, jak jsme zvyklí z Evropy. Vlakovou dopravu provozují Georgian Railways. Páteřním železničním koridorem je trasa Tbilisi-Kutaisi-Batumi, železnici tak nejlépe využijete pro cesty z Tbilisi do Batumi, Kutaisi nebo třeba Bordžomi. Z Tbilisi se vlakem pohodlně dostanete i do Jerevanu nebo Baku.

Mezi Batumi a Tbilisi lze cestovat v moderních vlacích ve 2. třídě, 1. třídě nebo v nejdražší třídě Business. Jednosměrná jízdenka stojí 25 GEL ve 2. třídě, 41-61 GEL v 1. třídě a 100 GEL v Business třídě. Jízdenky je možné rezervovat online na stránce www.tickets.railway.ge, nejprve se ale musíte zaregistrovat.

Autem

Půjčení auta není v Gruzii problém a je to způsob, jak nejlépe poznat co nejvíce památek i přírodních krás. Dobrou reputaci má například společnost Cars 4 Rent. Je třeba si ale uvědomit, že Gruzie je hornatá země, a proto i na relativně krátkém úseku můžete v autě strávit mnoho hodin. Řízení auta v Gruzii vyžaduje dost obezřetnosti, počítejte s tím, že mnoho řidičů jezdí bezohledně a nedodržuje pravidla silničního provozu. Není ani nic neobvyklého potkat na zdejších silnicích krávy, psy a další zvířata. Většina hlavních silnic sice byla v posledních letech opravena a je na velmi dobré úrovni, zejména v horách je však mnoho komunikací, kam s běžným autem vůbec nejezděte. Při plánování cesty autem po Gruzii myslete na to, že v horských pasech, položených ve vyšších nadmořských výškách, zůstává spousta sněhu i v květnu. Problém bývá i se značením, které buď chybí nebo je pouze v gruzínštině.

Pokud na Gruzii nemáte dostatek času, můžete si půjčit auto i s řidičem. Dobrodružné povahy se mohou do Gruzie vydat po vlastní ose svým autem, v tom případě ale můžete s autem na území státu pobývat maximálně 90 dnů. Trasa z Česka obvykle vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a Turecko. Nezapomeňte, že pro řízení vlastním autem po gruzínských silnicích si musíte povinně koupit pojištění, které stojí na 15 dní 20 GEL za motorku nebo 30 GEL za auto do 3.5 t (35 GEL respektive 50 GEL na 30 dní). Pojištění je možné koupit poblíž hraničních přechodů a dále v bankách, u pojišťovacích agentů neb online.

V Gruzii se jezdí vpravo, stejně jako v České republice. Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích je 110 km/h, ve městech 60 km/h a na silnicích mimo města 90 km/h.

Taxi

Taxi je ideálním dopravním prostředkem na kratší vzdálenosti, obzvláště pokud vás cestuje víc a jízdné se rozdělí mezi všechny pasažéry. Taxi je poměrně levné, pro cesty po městě zaplatíte do 8 GEL, pro delší (například do okolí Tbilisi) byste se měli vejít do 15 GEL. Vzhledem k tomu, že řidič si cizincům obvykle řekne o něco víc než je obvyklá suma, domluvte se na ceně ještě před jízdou, jistě se vám podaří něco usmlouvat. Jízdné se platí za celé auto a ne za osobu.

Stopování

Gruzie je ideální zemí na stopování, většinou netrvá dlouho a nějaké auto vám zastaví. Kromě toho máte na stopu skvělou příležitost blíže poznat místní lidi, a protože jsme v Gruzii, z původního svezení autem se často nakonec vyklube i pozvání na večeři.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele