logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Gruzie a její dechberoucí přírodní scenérie láká v prvé řadě milovníky aktivní dovolené a pěší turistiky. Mezi turisty jsou populární především treky v oblasti Velkého Kavkazu (Svanetie, Kazbeg), krásné túry se však dají podniknout i v horách Malého Kavkazu (Trialeti, Národní park Bordžomi-Charagauli).

Jednou z nejkrásnějších oblastí Gruzie a zároveň rájem pěší turistiky je region Svanetie, kde najdete ty nejlepší horské treky. Spoustu informací a popis jednotlivých treků v oblasti Svanetie je k dispozici na stránce Svaneti Trekking. Základnou pro pěší výlety může být město Mestia, kam létá mimo jiné letadlo z Tbilisi, a kde startují ty nejpopulárnější treky Gruzie:

  • Mestia-ledovec Chalaadi - trek k ledovci je dlouhý 6 km, cesta zabere asi 6 hodin
  • Mestia-Ušguli trek patří k nejoblíbenějším trekům celé Gruzie. Během čtyřdenního treku se můžete kochat výhledy na horské velikány, ledovce, údolí, řeky i zapadlé vesničky s typickými strážními věžemi. Cesta je poměrně dobře značená a viditelně vyšlapaná, i tak se vyplatí vzít si s sebou mapu. Nezapomeňte si také vzít dostatek hotovosti na zaplacení ubytování a dopravy plus něco navíc jako rezervu pro případ, že byste tu museli kvůli špatnému počasí strávit noc navíc. Trek láká stále více milovníků pěší turistiky, proto je v létě lepší zarezervovat ubytování předem. Celý trek lze absolvovat během čtyř dnů, první den strávíte na cestě z Mestie do vesnice Zhaabeši (16.5 km, 5 hodin), druhý den z vesnice Zhaabeši do další vesnice Adiši (12 km, 5 hodin), třetí den z Adiši do vesnice Iprari (17 km, 6.5 hodiny) a čtvrtý den z Iprari do Ušguli (13 km, 4 hodiny), kde trek končí. Z Ušguli zpět do Mestie jezdí několikrát denně maršrutky za 30-40 GEL.

Výhledy na nejikoničtější přírodní atrakce Gruzie, kostel Gergeti a horu Kazbeg, se naskytne každému, kdo zavítá do vesnice Stěpancminda v oblasti Kazbegu. Z vesnice se po 6 km dostanete ke kostelu Gergeti, dalších 16 km je třeba ujít k ledovci Gergeti. Kratší túrou je trek z vesnice k vodopádu Gveleti (7 km). Další výlety v regionu Kazbegu nabízí údolí Truso, oblíbený je také 1-2 denní trek z vesnice Juta do vesnice Roška přes průsmyk Čauki, spojující regiony Kachetie a Chevsureti. Během této túry uvidíte krásné horské scenérie, včetně soustavy horských jezer Abudelauri, která jsou pověstná různými barvami vody. Další oblíbený trek, tentokrát v regionu Tušetie spojuje Omalo se Šatili. Trasa měří 75 km, což se dá zvládnout za 4-5 dnů. Cestou je možné přespat ve vesnicích po cestě nebo si vezměte stan a přenocujte ve volné přírodě. Treky nejen v Kazbegu detailně popisuje stránka www.caucasus-trekking.com.

Pohoří Trialeti se nachází ve střední části Gruzie a ačkoli se táhne v délce necelých 150 km, jeho vrcholky se zvedají až ke třem tisícům metrů (nejvyšší hora pohoří Trialeti, Schawiklde, měří 2.850 m). Součástí pohoří je i národní park Bordžomi-Charagauli, který zároveň patří k největším parkům v Evropě. Jeho lesy, subalpinské a alpinské louky jsou protkané sítí stezek pro pěší, díky nimž se dostanete na úchvatná přírodní místa s výhledy na horské velikány. Nejbližším větším městem je Bordžomi, kam se dostanete vlakem nebo maršrutkou z Tbilisi. V této oblasti národního parku lze uskutečnit celkem 11 různých pochodů z jedné strany horských hřebenů na druhou a přenocováním v horských boudách nebo na vyhrazených místech ke kempování. Popis treků najdete na této stránce.

Méně navštěvovanou částí Gruzie je národní park Vašlovani, kde můžete podniknout například trek kaňonem Artsivi.

Další oblastí východní Gruzie, která je vhodná k pěší turistice, je rezervace Lagodechi. Můžete se vydat podél řeky Ninoskgevi ke stejnojmennému vodopádu, který patří k nejhezčím v Gruzii. Známý je také několikadenní trek k jezeru Black Rock Lake.

Lyžování

Gruzie je převážně hornatá země, takže lyžování a snowboarding jsou hlavními aktivitami každé zimy. Gruzínská lyžařská střediska sice nedosahují úrovně a vybavení alpských resortů v Rakousku, Itálii nebo Francii, v zimních měsících však nabízí zajímavou možnost zpestření pobytů v Gruzii.

Známým střediskem Vysokého Kavkazu je Gudauri (www.gudauri.info). Zdejší horské svahy leží ve výšce přesahující 3.000 metrů, což umožňuje lyžování až do dubna. Téměř 60 km sjezdovek je dostupných vleky i lanovkami.

Předním zimním střediskem je také Bakuriani (www.bakuriani.ski), nacházející se v horách Trialeti, které jsou součástí Malého Kavkazu. Bakuriani patří k nejstarším resortům v Gruzii a je populární především mezi rodinami s dětmi. Zimní sezóna startuje v listopadu a trvá až do března.

Dál na západ se nachází středisko Goderdzi (www.goderdzi.com) se sezónou trvající od prosince do půlky března. Lyžařská oblast leží ve výšce od 1.700 do 2.400 metrů a k dispozici je kabinová a sedačková lanovka.

Ve Svanetii se nacházejí lyžařské resorty Hatsvali a Tetnuldi. Podobně jako Gudauri i tato dvě střediska leží v dostatečné nadmořské výšce, takže lyžování je možné až do konce dubna. Hatsvali je menší středisko, nacházející se jen pár kilometrů od Mestie. Vlekem se dostanete až na vrchol hory Zuruldi (2.347 m n.m.).

Mohlo by se hodit:

Lázně

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Minerální a termální prameny proslavily Gruzii již v dávné historii a i dnes patří zdejší balneo resorty a různé lázně, využívající ozdravných a relaxačních účinků pramenů, k vyhledávaným aktivitám každého pobytu v této zemi.

Lázně můžete navštívit třeba hned v Tbilisi - čtvrť Abanotubani je domovem sirných lázní, které poznáte podle charakteristických dómů z cihel. Název města byl ostatně odvozen od přítomnosti horkých sirných pramenů a v překladu znamená "teplé místo". Lázně jsou odděleny podle pohlaví a jejich návštěvníci mohou levně využívat jak veřejnou, tak privátní část lázní.

Mohlo by se hodit:

Lázeňské resorty a hotely jsou roztroušeny také kolem Kutaisi, ať už v městečku Samtredia, Tskaltubo (www.sanatoriumi.ge) nebo Sairme (www.sairmewater.com).

Sirné lázně Torgva můžete navštívit v oblasti průsmyku Abano, lázně se nacházejí ve výšce 1800 metrů n.m. na hranici regionů Kachetie a Tušetie. Prameny jsou pojmenovány podle místního hrdiny, kterému prý pomohly zotavit se ze zranění utržených v boji. Voda ve zdejších lázních má po celý rok teplotu 36°C.

15 km od města Zugdidi leží resort Tsaishi, známý terapeutickými účinky zdejších pramenů.

Do lázní v Bordžomi jezdili už ruští carové. Dnes můžete v tomto horském městečku navštívit několik hotelových komplexů, které provozují lázně.

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Poté, co značnou část pobřeží ukousla Abcházie, měří gruzínské pobřeží Černého moře něco málo přes 100 km, z čehož téměř polovina připadá autonomní části Gruzie, Adžárii. Gruzínské pláže jsou často kamenité a oblázkové, pláže s černým pískem najdete například v Shekvetili nebo Kaprovani. Velkým nešvarem gruzínských pláží je čistota jak samotných pláží, tak moře a také chybějící záchody a převlékárny.

Hlavním plážovým letoviskem je Batumi s oblázkovou, městskou pláží, dlouhou 7 km, kterou lemuje spousta restaurací a barů. Dnes je poměrně rušné i letovisko Sarpi, nacházející se při hranici s Tureckem. Z Batumi sem jezdí maršrutky za 1 GEL. V blízkosti pláže vede mezinárodní silnice, takže tu parkuje spousta autobusů a aut. Ani čistota vody a pláže často není, co bývala. Z některých skal na pobřeží lze skákat do moře. Celkově klidnější je o něco severněji ležící pláž Gonio, kde můžete spojit koupání s návštěvou římské pevnosti. Další pláže najdete například v Kobuleti (kamenitá pláž) nebo Ureki (černý, magnetický písek).

Pro větší soukromí je ale lepší vyjet mimo velká města a plážové resorty, například do Kvariati nebo Shekviteli.

Další aktivity

Ziplining

Relativně nedávno byla v Tbilisi otevřena 270 metrů dlouhá zipline dráha, vedoucí od pevnosti Narikala k botanické zahradě. Jízda stojí 40 GEL.

navrhnout změnu
Pro děti
navrhnout změnu
Rafting

Divoké horské řeky sice protékají územím Gruzie na východě i západě země, mezi raftaři však přeci jen k nejpopulárnějším řekám patří řeka Aragvi ve východní Gruzii. Řeka nabízí šest stupňů obtížnosti a rafting stojí od 30 do 70 GEL v závislosti na agentuře. Agentura Adventure Georgia nabízí raftové výpravy různé obtížnosti, od nejlehčích sjezdů na řece Pshavi Aragvi až po rafting pro zkušenější borce na řekách Rioni a Mtkvari.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele