logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 360 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
300 - 400 Kč
Turistická sezóna
květen-září
Proč cestovat právě sem
horské scenérie, divoká příroda
malebné horské vesničky
křesťanské kostely a památky
pohostinní lidé
levná destinace
Proč se zemi vyhnout
chybějící infrastruktura na některých místech

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Tbilisi
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
1 ° 3 ° 7 ° 12 ° 17 ° 21 ° 25 ° 24 ° 20 ° 14 ° 8 ° 3 °
7 8 11 11 13 10 7 7 8 9 7 8
Batumi
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
7 ° 8 ° 9 ° 13 ° 17 ° 20 ° 23 ° 24 ° 21 ° 17 ° 13 ° 9 °
16 13 15 14 15 14 13 12 13 14 13 15
10 ° 9 ° 9 ° 11 ° 16 ° 22 ° 25 ° 25 ° 24 ° 20 ° 16 ° 12 °

Gruzie - kolébka křesťanství a vinařství

Gruzie je nádherná země, ležící v podhůří Kavkazu na pomezí Evropy a Asie. Ačkoli se stále více otevírá turistickému světu, pořád si zachovává svůj autentický ráz a panensky čistou přírodu, ve které se snoubí zasněžené horské masívy se zelenými údolími, kterými se prodírají divoké řeky. Málokdo by možná hádal, že Gruzie byla jednou z prvních zemí, které přijaly křesťanství jako své hlavní náboženství, o čemž dodnes svědčí stovky prastarých kostelů a klášterů. Gruzii si zamilujete nejen pro její přírodní a kulturní bohatství, ale i pro její velmi přátelské obyvatele, vyhlášené svou pohostinností. Gruzie nabízí zážitky a aktivity pro každého, a tak není problém skloubit aktivní horskou turistiku třeba s pobytem u Černého moře a mezi tím poznávat místní kulturu, jídlo a víno.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Gruzii i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!  

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Gruzie

Občané České a Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Gruzie víza. Co se týče vízové politiky je Gruzie vůči občanům EU velmi velkorysá - turisté mohou v zemi bez víz pobývat až 360 dní.

Mohlo by se hodit:

Abcházie je sice formálně autonomní součástí Gruzie, ve skutečnosti však tento region kontroluje Rusko. Republika Abcházie, jak oficiálně zní název tohoto státního útvaru, je v podstatě nikým neuznaný stát, podporovaný Ruskem. Pro návštěvu Abcházie je nutné mít víza, leda že byste přijeli v rámci organizované exkurze a na území Abcházie pobývali méně než 24 hodin. Udělení povolení k návštěvě vyžaduje kopii pasu, platného minimálně 6 měsíců od plánovaného vstupu do Abcházie a dále vyplněný formulář, který si můžete stáhnout na stránce Ministerstva zahraničních věcí Abcházie. Všechny dokumenty je třeba poslat emailem na visa@mfaapsny.org, odkud vám za přibližně 7 pracovních dnů pošlou povolení k návštěvě Abcházie. Tím to však ještě celé nekončí. Do 3 dnů od překročení hranice musíte navštívit konzulární oddělení, kde vám konečně udělí víza. Jednovstupní vízum na 10 dnů stojí 700 rublů, na 30 dnů pak 1.400 rublů.

Podobný statut jako Abcházie má i Jižní Osetie, další separatistická oblast kontrolovaná Ruskem. Z Gruzie se ale do Jižní Osetie oficiálně nedostanete, takže území Jižní Osetie je přístupné pouze z Ruska.

Z bezpečnostních důvodů se však nedoporučuje problémové regiony Abcházie a Jižní Osetie navštěvovat. Je dobré vědět, že pokud byste cestovali z Ruska do Abcházie a odtud pak do Gruzie, budete mít velké problémy s gruzínskými pohraničními orgány, které vás nejspíš do Gruzie nepustí. Stejně tak při cestě opačným směrem vám v pase bude chybět gruzínské výstupní razítko, což by při budoucí návštěvě Gruzie vedlo k velké pokutě nebo dokonce k doživotnímu zákazu vstupu na území Gruzie.

Cestovní pas

Cestovní pas musí být platný po celou dobu pobytu v zemi. Do Gruzie je možné vycestovat i s platným občanským průkazem (za předpokladu, že necestujete přes území třetích zemí, které ke vstupu vyžadují pas). Pro případ, že byste při vstupu do Gruzie narazili na méně informované pohraničníky, se přesto doporučuje raději cestovat s pasem.

Hraniční přechody

Gruzie sousedí s Tureckem, Ruskem, Arménií a Ázerbájdžánem, část hranice tvoří pobřeží Černého moře. Pokud do Gruzie cestujete vlastním autem nebo motorkou, musíte si koupit gruzínské pojištění.

Přechod mezi Gruzií a Arménií bývá bezproblémový. K nejfrekventovanějším silničním přechodům mezi oběma státy patří (ve směru z východu na západ) Bagratashen-Sadakhlo, Gogavan-Guguti a Bavra-Ninotsminda, všechny tyto přechody by měly být otevřeny 24 hodin denně.

  • Přechod Bagratashen-Sadakhlo leží na spojnici hlavních měst Tbilisi a Jerevanu a proto patří k nejvytíženějším přechodům mezi oběma státy. Přechod hranice a odbavení je rychlé a většinou nezabere víc než pár minut. Mezi oběma městy také jezdí množství autobusů a maršrutek.
  • Přechod Gogavan-Guguti leží západně od výše zmiňovaného přechodu, na silnici E117/M3.
  • Přechod Bavra-Ninotsminda je nejzápadněji ležící přechod, nacházející se nedaleko tureckých hranic.

Mezi Gruzií a Tureckem jsou nejvyužívanějšími přechody Vale-Posof a Sarp-Hopa. Mějte na paměti, že mezi oběma zeměmi je hodinový časový posun.

  • Vale-Posof je malý přechod a odbavení tu proto netrvá dlouho. Hraniční přechod využijete při cestě z tureckého města Kars do Tbilisi, po této trase mimochodem jezdí autobusy společnosti Kars VIP Turizm (70 TL, 7-8 hodin). Po vlastní ose byste jinak museli minibusem z Kars do Posof a odtud taxíkem na hranici nebo až do gruzínského Achalciche, odkud jezdí maršrutky do Tbilisi. Na hranici je možné vyměnit peníze a v gruzínském městě Achalciche, které leží asi 20 km od hranice, je případně možné zaplatit pojištění za auto nebo motorku.
  • Přechod Sarp-Hopa se nachází při pobřeží Černého moře a je daleko rušnější než výše zmiňovaný přechod. Delší kolony aut, autobusů a náklaďáků zde proto nejsou ničím neobvyklým. Přechod leží na spojnici měst Trabzon-Rize-Batumi, po které jezdí spousta autobusů.

Mezi Gruzií a Ruskem bývala hranice v souvislosti s ozbrojeným konfliktem uzavřená, dnes je opět možné cestovat z jedné země do druhé, i když pouze přes přechod Dariali-Verchnyj Lars.

  • Přechod Dariali-Verchnyj Lars se nachází v oblasti Kazbegu, na spojnici Tbilisi a Vladikavkazu. Hranici není možní překročit pěšky, takže pokud necestujete žádným dopravním prostředkem, požádejte někoho s autem, aby vás převezl na druhou stranu hranice. Ruské a gruzínské kontrolní stanoviště jsou od sebe vzdálené asi 5 km, ale zatímco gruzínští pohraničníci většinou nedělají problémy, Rusové jsou pověstní dlouhými výslechy, díky nimž se doba strávená na hranici může protáhnout i na hodinu a víc. Jsou známy i případy, kdy si cizinci, kteří neuměli rusky, museli sehnat tlumočníka, který jim pomohl zvládnout nekonečné množství všetečných otázek. Počítejte s tím, že v zimním období je všude sníh a přechod hranice je komplikovanější.

Mezi Gruzií a Ázerbájdžánem jsou hlavními přechody Tsiteli-Shakhli, Vachtangisi-Sadixli a Matsimi-Balakan. Ázerbájdžánští pohraničníci se obvykle ptají na arménské razítko v pase, i když by návštěva Arménie, se kterou měl Ázerbájdžán konflikt, neměla být překážkou ke vstupu do země. Větší problém je případné vízum Náhorního Karabachu, se kterým vás do Ázerbájdžánu nepustí.

  • Přechod Tsiteli-Shakhli (také Red Bridge) je přechod na spojnici Rustavi a ázerbájdžánského města Quazax. Veřejná doprava je k dispozici na obou stranách hranice.
  • Vachtangisi-Sadixli - přechod se nachází jen pár kilometrů severně od přechodu Red Bridge. V létě bývá lepší použít tento přechod, než rušnější přechod Red Bridge, pamatujte ale na to, že přechod je otevřený jen od rána do večera.
  • Přechod Matsimi-Balakan leží na spojnici Tbilisi a města Jevlach.

Mezi Gruzií a Abcházií lze využít přechodu, ležícího severně od města Zugdidi. Ze Zugdidi jezdí na hranici maršrutky za 3 GEL, z hranice pak můžete pokračovat maršrutkami do dalších měst. Hranice je otevřena od 8:00 do 19:00 hodin. Informace o náležitostech potřebných k cestě do Abcházie najdete výše.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Očkování do Gruzie

Pro cestu do Gruzie není potřeba žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se doporučuje očkování proti žloutence A. Ostatní očkování vám nejspíš doporučí specialista na cestovní medicínu v závislosti na tom, jak dlouho a v jakých oblastech budete v zemi pobývat, jaký styl cestování preferujete, případně jaký je účel vaší cesty a také zdravotní situace v zemi. Po zvážení všech těchto faktorů se případně nabízí ještě očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

Další možná zdravotní rizika

K nejčastějším možným zdravotním obtížím, se kterými se můžete během cestování po Gruzii setkat, patří cestovatelský průjem a v létě potíže způsobené horkým klimatem. Při cestách do hor a pobytu ve vyšších nadmořských výškách můžete pociťovat příznaky výškové nemoci. Ze zdravotních důvodů se raději vyhýbejte konzumaci nepasterovaného mléka, které je k dostání od lidí žijících ve venkovských oblastech.

Gruzie je považovaná za zemi bez malárie, i když dříve se pár případů malárie vyskytlo na východě země, u hranice s Ázerbájdžánem.

Voda z vodovodu je na většině míst pitná, v praxi je ale těžké zjistit, jestli se zrovna nacházíte v bezpečné nebo rizikové oblasti, kde může být voda kontaminována nečistotami ze zastaralého vodovodního potrubí. Pro klid duše je proto lepší vodu převařit, přefiltrovat nebo si rovnou koupit balenou vodu. Pramenitou vodu v horách lze bezpečně pít, pokud se v blízkosti vodního zdroje nepohybuje dobytek, který by jí mohl znečistit.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Gruzii

V Gruzii se od roku 1995 platí gruzínským lari (GEL, ₾), 1 GEL = 100 tetri. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 GEL a mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri a 1, 2 lari. Zde zjistíte aktuální kurz lari ke koruně.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Gruzii

Gruzie je skvělou destinací nejen pro objevování přírody, kultury a historie, ale také pro levné cestování, i když stále větší rozmach turismu má mimo jiné za následek i nárůst cen (typicky například v regionu centrální Svanetie). V porovnání s některými jinými evropskými státy je Gruzie velmi levnou zemí, kde si většina baťůžkářů vystačí s 20 eury na den nebo ještě méně, pokud plánují spát ve stanu a dopravu řešit stopem. Vlastníte-li studentskou kartu ISIC, rozhodně si ji nezapomeňte vzít s sebou, protože studentům jsou u vstupů do památek a muzeí poskytovány významné slevy.

Výdaje za jídlo určitě díru do rozpočtu neudělají, tedy pokud nebudete navštěvovat ty nejluxusnější restaurace. Levné jsou především lokální produkty, jako sýry, zelenina nebo ovoce, zboží z dovozu je o něco dražší. Nejlevnější jídlo koupíte na trzích a u pouličních stánků, za chačapuri například dáte jen zhruba 2 GEL. V restauraci si dáte jídlo za 5-20 GEL, v závislosti na oblasti a také na tom, co si vyberete z jídelního lístku.

Levnější než v Česku je veřejná doprava i ubytování. Levné hostely v posledních letech vyrostly především v Tbilisi, zatímco na venkově a v horách počítejte s jednoduchými gesthauzy nebo pokojem v soukromí. Postel v hostelu vyjde na 15-20 GEL pro jednoho, od 25-30 GEL výš stojí pokoj v rodinném gesthauzu. Během treků v horách se ubytujete u místních lidí za zhruba 50 GEL na osobu a noc, v ceně ale bývá zahrnuta dobrá snídaně a večeře. Pokoj v hotelu střední kategorie bude stát přibližně od 50 GEL výš. Ve volné přírodě je možné stanovat a ušetřit tak peníze za hostel, gesthauz nebo hotel. Stan vás na svém pozemku obvykle nechají za malý poplatek (5 GEL) postavit i majitelé gesthauzů.

Jak již bylo řečeno, levná je i veřejná doprava. Turisté i místní nejvíce využívají maršrutky, které vás zavezou téměř kamkoliv a za velmi nízké ceny. Při jízdě maršrutkou po městě byste se měli vejít do 1 GEL, cesta z Tbilisi do Mtskhety vyjde zhruba na 1 GEL, trasa Tbilisi-Signagi na 5 GEL, Tbilisi-Kazbeg na 10 GEL a Tbilisi-Batumi na 20 GEL. Levný je i vlak, například jízdenka z Tbilisi do Batumi stojí v nejnižší cestovní třídě okolo 20 GEL. Pro srovnání, vnitrostátní let z Tbilisi do Mestie vyjde na 90 GEL. Půjčení menšího auta na den vyjde přibližně na 90-100 GEL, půjčení terénního auta i s řidičem je fajn, ale zaplatíte už 250 GEL a víc.

Vstupy do muzeí v Tbilisi a v dalších gruzínských městech stojí zlomek toho, co stojí vstupy do muzeí ve velkých evropských městech. Návštěva muzeí a dalších památek vás v průměru vyjde jen na 3-5 GEL.

Orientační ceny v Gruzii

  • Chačapuri, gruzínský druh chleba, plněný sýrem, 1-2 GEL
  • Gruzínské plněné knedlíčky kinkali (8 ks), 6 GEL
  • Pivo v restauraci, 2.50 GEL
  • Sklenka vína, 5-6 GEL
  • Balená voda 1,5l, 1 GEL
  • Lokální sýr v supermarketu (100 g), 1 GEL
  • Rajčata v supermarketu (1 kg), 2.50 GEL
  • Jízda metrem v Tbilisi, 0.50 GEL
  • Litr benzínu, 1.80 GEL

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Do Gruzie si nejlépe přivezte dolary nebo eura - peníze vám smění v bance a nebo ve směnárnách, které obvykle nabízejí lepší kurz. Ve vlastním zájmu si vyměněnou částku hned přepočítejte. I když se situace s bankomaty za poslední léta rapidně zlepšila a bankomaty dnes najdete nejen v Tbilisi, ale i v dalších městech po celé zemi, při cestě na venkov si raději vyměňte dostatečné množství hotovosti.

Platební kartou většinou zaplatíte jen ve velkých supermarketech a lepších hotelech a restauracích. Pro platbu v malých obchodech, pouličních stáncích nebo rodinných gesthauzech mějte připravenou hotovost.

Spropitné

V restauracích bývá spropitné ve výši 10% již zahrnuto v celkové útratě.

Devizové předpisy

Hotovost, přesahující výši 30.000 GEL nebo ekvivalent této sumy v jiné měně, je nutné deklarovat při vstupu (opuštění) země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Gruzii

Klima Gruzie je velmi různorodé, což má na svědomí především horský masív Kavkazu a také Černé moře. Na relativně malém území Gruzie se střídá sedm klimatických zón - na západě země panuje subtropické klima s množstvím srážek, zatímco východ Gruzie má spíše kontinentální, sušší klima. Ve vyšších polohách nad 2.200 metrů panuje alpinské klima, v horách nad 3.500 metrů se po celý rok drží sníh a je velmi chladno. Pětitisícovky Kazbeg, Dschangitau a Schcharu pokrývá ledovec.

Nejlepší doba pro návštěvu Gruzie    

Kdy se do Gruzie vydat záleží ve velké míře na aktivitách, které tu plánujete dělat. Vzhledem k tomu, že většina turistů hodlá v Gruzii především trekovat a poznávat historické památky, je nejlepším obdobím pro návštěvu země květen až září.

K nejlepšímu období, kdy se do Gruzie vydat, patří tedy jaro. Od půlky dubna a v květnu už tolik neprší a dny jsou teplé a slunečné. Jaro je nejlepší pro návštěvu hlavního města a níže položených oblastí, v horách je ale stále chladno a dost míst je stále nepřístupných kvůli sněhu. Na jaře (obvykle v dubnu nebo květnu) se slaví pravoslavné Velikonoce, které přicházejí dva týdny po těch katolických.

Letní suché a horké počasí je ideální pro horské túry, pro vysokohorské treky ve Svanetii nebo Kazbegu nebo pro plážový relax u Černého moře, v nížinách však může být nesnesitelné vedro. Letní teploty v hlavním městě Tbilisi mohou klidně šplhat až ke 40°C. V létě se v Gruzii obvykle koná spousta hudebních a uměleckých festivalů.

Počasí na podzim je v Gruzii podobné jarnímu, večer už ale bývá chladno. Podzim a jaro jsou ideální měsíce pro návštěvu níže položených oblastí Gruzie. Gruzie je mimo jiné vinařskou zemí, takže na podzim přichází čas podzimního vinobraní.

Zimy jsou v Gruzii studené, s dostatkem sněhu. Tbilisi ale bývá nějakým velkým sněhovým přídělům ušetřeno a když už zde nějaký sníh napadne, často velmi rychle roztaje. Zima je samozřejmě nejlepším obdobím pro návštěvu gruzínských lyžařských středisek Gudauri, Bakuriani a dalších.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Kriminalita v Gruzii je na poměrně nízké úrovni, přesto se doporučuje dodržovat základní pravidla bezpečného cestování, používat selský rozum a dávat si dobrý pozor na své věci. Spíše než s krádeží se tak setkáte s tím, že místní mají občas tendenci cizincům předražovat zboží nebo služby, které nejsou viditelně označeny cenovkou.

Na co si dát v Gruzii pozor

  • V roce 2008 proběhl vojenský konflikt mezi Ruskem a Gruzií o území Abcházie a Jižní Osetie, které jsou sice částí Gruzie, ale mají oddělené vlády, které se s podporou Ruska snaží odtrhnout od Gruzie. Přechod hranice z Abcházie nebo Jižní Osetie do Gruzie buď není oficiálně možný (v případě Jižní Osetie) nebo jej přinejmenším gruzínští pohraničníci nevidí rádi (v případě Abcházie). Každopádně je lepší si z pasu odstranit papírek s abcházským vízem. V místech, kde probíhaly boje, zůstává stále mnoho nevybuchlé munice. Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje region Abcházie a Jižní Osetie navštěvovat, nehledě na to, že zde chybí diplomatické zastoupení a v případě problémů byste se neměli na koho obrátit. Z podobných důvodů se nedoporučuje překročit gruzínské hranice s Ruskem v Dagestánu, Čečně, Ingušsku nebo v Severní Osetii. Doporučujeme se také vyhnout oblastem nacházejících se v bezprostřední blízkosti gruzínsko-abcházské hranice, kde se pohybují vojenské jednotky i zločinecké skupiny, které po turistech vymáhají úplatky.
  • Horské túry nepodnikejte sami a nepodceňujte počasí, které dokáže být zrádné. Dbejte doporučení místních a respektujte jejich zvyklosti. V horách se také nachází mnoho posvátných míst, z nichž do některých mají povolený přístup jen muži.
  • Zvýšené opatrnosti dbejte při řízení auta. Místní řidiči často jezdí bezohledně a rovněž kvalita silnic na mnoha místech pokulhává.
  • Nefotografujte vojenská zařízení a také vnitřek kostelů.
  • Při návštěvě kostelů je třeba dodržovat etiketu oblékání, muži by neměli mít krátké šortky a tílka, ženy musí mít zahalenou hlavu, ramena a kolena. Ve většině kostelů vám adekvátní oblečení půjčí.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Gruzínská kuchyně

Gruzínská kuchyně je rozhodně jedním z důvodů, proč se do této země vydat. Chuťově se více blíží kuchyním Blízkého Východu než ruské kuchyni, hojně se používá zejména česnek, koriandr a kmín. Důležitou roli hraje maso, ale na své si přijdou i vegetariáni. Gruzie produkuje výborné sýry, které se jí samostatně nebo se používají k přípravě dalších jídel. Nesmíme zapomenout ani na gruzínské víno, které se v Gruzii pěstuje již několik tisíc let a země je tak právem přezdívaná kolébkou vinařství.

Typická jídla a nápoje

  • Lobio - fazolová polévka
  • Chinkali - malé knedlíčky plněné masem, zeleninou, houbami nebo bramborami
  • Adžapsandali - gruzínská verze ratatouille se podává studená nebo teplá a tvoří jí zeleninová směs rajčat, lilků, paprik, brambor, dochucených česnekem a bylinkami.
  • Chačapuri - velmi populární druh chleba se prodává buď jako běžné pečivo se zapečeným sýrem, nebo jako placka pokrytá sýrem, máslem a zapečeným vejcem (Acharuli kačapuri)
  • Kubdari - masové placky
  • Lobiani - pečivo plněné pastou z fazolí
  • Šašlik - masový špíz
  • Odžachuri - opečené maso s bramborem a cibulí
  • Badridžani - zapečený lilek s ořechy, cibulí a bylinkami
  • Čurčela - gruzínskou sladkou specialitu tvoří ořechy, mandle a hrozinky navlečené na provázku, obalené v mouce a hroznové šťávě, které se nakonec suší na slunci.
  • Gruzínské víno patří k nejstarším na světě. Tradice výroby vína v Gruzii započala již 6.000 let před Kristem. Ochutnejte především červená vína. Máte-li chuť na něco tvrdšího, objednejte si gruzínskou pálenku čaču, vyráběnou ze zbytků hroznů nebo gruzínskou brandy.

Obyvatelstvo a náboženství

V Gruzii žijí zhruba 4 milióny obyvatel, z nichž 87% tvoří Gruzínci. Zbytek obyvatel připadá na národnostní menšiny, především Ázery a Armény. Téměř 84% populace vyznává pravoslavné náboženství, relativně významný podíl (cca 11%) populace se hlásí k islámu.

Kultura a tradice

Gruzínci jsou velmi přátelským národem - zdejší tradice velí dobře pohostit a zabavit každého návštěvníka jejich země, o čemž se určitě sami přesvědčíte. Jako hosté budete často královsky pohoštěni několika chody. V Kachetii na severovýchodě země, která je vinařskou oblastí Gruzie, se při každé příležitosti pije víno. Tradiční gruzínské hostině se říká supra - supra je přímo okénkem do gruzínské kultury a důkazem zdejší pohostinnosti v praxi. Každá supra má obvykle jakéhosi konferenciéra, nazývaného tamada. Být tamadou na větších akcích je velmi zodpovědná a respektovaná funkce, neboť jeho úkolem je udržovat konverzaci a zábavu během stolování. Tamada také pronáší přípitky a stará se o to, aby měl každý dostatek jídla a pití.

Žádná lidová zábava, festival nebo svátek v Gruzii se neobejde bez doprovodu některého z tradičních tanců. V Gruzii se můžete setkat s celou řadou tanců, jako jsou chorumi, kartuli, samaia, gandagana nebo perchuli.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Gruzii koupit

Z Gruzie si můžete přivézt nejrůznější řemeslné a rukodělné výrobky, kterými je země proslulá. Ideálním dárkem nebo suvenýrem jsou plstěné šály, tašky a další doplňky z tohoto materiálu a dále pak smaltované předměty nejrůznějších tvarů a barev. Technika výroby smaltovaných předmětů byla mimochodem v Gruzii známá již v 8. století.

Gruzínská firma Flying Panter se specializuje na výrobu oblečení a doplňků, z nichž každý kus je malým uměleckým dílem. Obchod tohoto výrobce najdete například v Tbilisi na ulici 8 Egnate Ninoshvili. Z Gruzie, jako kolébky vinařství, byste si určitě měli odvézt láhev vína a další gastronomické produkty. Kromě vína můžete zkusit i gruzínskou vodku čača. Typickou sladkostí je čurčela, vyráběná z hroznové šťávy a ořechů.

Kam zajít na nákupy

Největším nákupním centrem v celém kavkazském regionu je Tbilisi Mall, s desítkami obchodů, restaurací, s kinem a velkým supermarketem s potravinami. Obchodní centrum se nachází na západě Tbilisi na ulici Davit Aghmashenebeli. Dalším velkým obchodním centrem je East Point, nacházející se na východě Tbilisi. Plstěné výrobky a další gruzínské suvenýry nakoupíte v Gallery 27 na náměstí Meidan v Tbilisi, smaltované předměty v Caucasus Nature Jewels na ulici Sioni nebo v Ornament Gallery na ulici Erekle II.

Celní předpisy

Do Gruzie lze bezcelně dovézt 200 ks cigaret, 3 l vína nebo 10 l piva. V případě, že váha dovezeného zboží překročí limit 20 kg, platí se 1 GEL za každé kilo navíc.

Do země je zakázáno dovážet drogy a narkotika, pornografický materiál, zbraně a střelivo.

Ze země je zakázáno vyvážet předměty kulturní a historické hodnoty bez povolení Ministerstva kultury Gruzie.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

V Gruzii je oproti České republice o 2 hodiny více (v době letního času) a o 3 hodiny více (v době zimního času). V Abcházii a Jižní Osetii platí moskevský čas, takže je zde o hodinu méně než ve zbytku Gruzie.

Telefonní předvolba

+995

Jazyk

V Gruzii se hovoří gruzínsky, anglicky se moc nedomluvíte. Komunikaci ještě zhoršuje fakt, že gruzínština má vlastní písmo a ve znacích gruzínské abecedy se jako cizinci budete těžko orientovat. Velkou výhodu má ten, kdo si ze školních let pamatuje něco z ruštiny, protože rusky běžně umí velká část (především starších) Gruzínců. Chcete-li si získat přízeň místních, naučte se pár gruzínských slovíček.

Malý slovníček gruzínštiny:

  • Diakh - Ano
  • Ara - Ne
  • Gamardžoba - Dobrý den
  • Nachvamdis - Nashledanou
  • Madloba - Děkuji
  • Ra Girs - Kolik to stojí?

Telefonování a internet

Wifi připojení je k dispozici (až na odlehlé oblasti) téměř v každém gesthauzu, hotelu nebo restauraci. V zemi působí tři operátoři, Magti, Geocell a Beeline, z nichž je nejvíce doporučovaný Magti, který má asi nejlepší pokrytí. SIM karta s daty stojí směšné peníze, například balíček s 4 GB dat pořídíte za 10 GEL (2 GEL stojí samotná karta). Neomezené používání internetu na měsíc vás přijde na 150 GEL. Nezapomeňte si vzít pas potřebný pro registraci a aktivaci SIM karty. V případě potřeby si další data jednoduše dokoupíte v bankomatech.

Co si nezapomenout

  • trekové boty a nepromokavé oblečení
  • teplé oblečení pro pobyt v horách
  • krém na opalování se vám bude určitě hodit u moře i v horách
  • studentskou kartu ISIC
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Gruzie v Praze

Mlýnská 22/4, 160 00 Praha 6 - Bubeneč, tel: 233 311 749, 233 311 751, fax: 233 311 752, email: prague.emb@mfa.gov.ge, web: www.czech.mfa.gov.ge, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00, konzulární oddělení, telefon: 233 931 299, fax: 233 383 291, provozní doba konzulárního oddělení: (Po-Čt) 10:00-16:00.

Velvyslanectví České republiky v Tbilisi

Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0179 Tbilisi, tel: +995/32/2916740-43, fax: +995/32/2916744, nouzová linka: +995/599/547173, email: tbilisi@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/tbilisi, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-12:00, 13:00-14:00, přijímání žádostí o krátkodobá víza (pouze registr.v systému VISAPOINT) (Út,Čt,Pá) 10:00-12:00, přijímání žádostí o dlouhodobá víza (pouze registr.v systému VISAPOINT) (Po-Čt) 9:00-12:00, 13:00-14:00, přijímání žádostí o dlouhodobé pobyty (pouze registr.v systému VISAPOINT), (Po-Čt) 9:00-12:00, 13:00-14:00, přijímání žádostí o trvalé pobyty (pouze registr.v systému VISAPOINT) (Pá) 9:00-12:00, výdej víz (Po-Pá) 13:00-14:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie, hasiči, ambulance 112

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele