logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (max. 30 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Antimalarika (do určitých oblastí nebo v určité době)
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
450 - 750 Kč
Turistická sezóna
prosinec-duben
Proč cestovat právě sem
levná destinace
nádherné moře a pláže
úžasné potápění a šnorchlování
tropická příroda
domluvíte se bez problému anglicky
sexuální turistika
Proč se zemi vyhnout
drobné podvody na turistech
jedna z nejvzdálenějších destinací jihovýchodní Asie

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Manila
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 26 ° 28 ° 29 ° 30 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 °
5 3 4 4 11 17 23 23 22 19 14 10
Cebu City
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
26 ° 27 ° 27 ° 28 ° 29 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 °
11 9 7 6 8 14 15 13 15 16 15 13
27 ° 27 ° 27 ° 28 ° 29 ° 30 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 °
El Nido
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
27 ° 27 ° 28 ° 29 ° 28 ° 27 ° 27 ° 26 ° 26 ° 27 ° 27 ° 27 °
2 1 1 3 11 18 21 21 19 17 10 6
27 ° 27 ° 28 ° 29 ° 30 ° 30 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 29 ° 28 °

Filipíny - tisíce ostrovů, bílé pláže, sopky, jeepneye a kohoutí zápasy

Výhodou (nebo možná nevýhodou) Filipín je, že je tvoří hned několik tisícovek (prý jich je 7.107) různě velkých ostrovů a ostrůvků, což vás hned na začátku plánování nemilosrdně staví před nelehký úkol, vybrat si jeden nebo několik ostrovů, které by nejvíce vyhovovaly vašim představám a potřebám. Skoro každý ostrov má své osobité kouzlo a je něčím výjimečný. Jeden je vhodný na surfování, na jiném vás zase ohromí jeho přírodní zvláštnosti. Můžete se vrhnout do víru nočního života a masové turistiky nebo strávit dovolenou v místech, kde se zastavil čas a kde za celý den nepotkáte živáčka. Filipíny se od ostatních zemí jihovýchodní Asie liší jak geograficky, tak kulturně. Více než 350 let španělské kolonializace zanechalo v zemi nejen hmotné dědictví v podobě kostelů, katedrál a pevností, Filipíny jsou ale také jedinou katolickou zemí v regionu, s čímž souvisí i řada kulturních zvyklostí, včetně oslav mnoha katolických svátků (fiestas). Patrný je také vliv USA, které Filipíny odkoupilo koncem 19. století od Španělska a o zhruba padesát let později osvobodilo od japonské okupace. Pozůstatkem americké přítomnosti na Filipínách je angličtina, která je druhým úředním jazykem, tisícovky jeepneyů, které se prohánějí po filipínských silnicích a také vřelý vztah k americkým sportům, především basketbalu. Existuje celá řada důvodů, proč se na Filipíny vydat. Najdete tu ty nejkrásnější pláže celé Asie, skvělá místa k potápění nebo surfování, tropické lesy s vodopády, jeskyně nebo ohromující vulkány a poznáte kulturu některé z mnoha etnických skupin, jichž jsou Filipíny domovem.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Filipínách i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza na Filipíny

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Filipín víza a mohou tak v zemi pobývat maximálně 30 dnů od data vstupu do země.

Při plánovaném pobytu delším než 30 dnů je třeba zažádat o vízum na Velvyslanectví Filipínské republiky v Praze (případně na jiném velvyslanectví), což vám umožní pobyt v celkové délce 59 dnů. K podání žádosti budete potřebovat vyplněný formulář, fotografii pasového formátu, pas platný půl roku od data předpokládaného opuštění země a kopii zpáteční letenky. Za toto vízum se platí 920 Kč.

Na Filipínách vám 30 denní pobyt prodlouží kterýkoliv imigrační úřad v zemi, prodloužení pobytu o dalších 29 dní stojí 3.130 PHP. Žádost je nutné podat minimálně týden před vypršením povolené doby pobytu, k čemuž budete potřebovat platný pas a vyplněný formulář. Překročením povolené délky pobytu se vystavujete vážným postihům, včetně deportace ze země či vězení.  

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců od předpokládaného data opuštění země.

Vstup do země

Podle filipínských imigračních zákonů musí mít každý návštěvník země zpáteční nebo navazující letenku z Filipín, bez ní vás nemusí pustit ani k odletu na Filipíny. Před vstupem na území Filipín je nutné vyplnit celní a zdravotní prohlášení a příjezdovou kartu.

Děti mladší 15 let, které na Filipíny cestují bez doprovodu alespoň jednoho z rodičů a nemají na Filipíná ch rodiče nebo nejsou filipínského původu, potřebují dokument „Waiver of Exclusion Grounds“. K vystavení tohoto dokumentu je potřeba ověřený souhlas rodičů a ověřený rodný list domovským velvyslanectvím. Na Filipínách pak s těmito dokumenty, pasem, vyplněnou žádostí, kopií letenky a po zaplacení 3.120 PHP získáte povolení ke vstupu dítěte na území země.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotní péče na Filipínách

Kvalita zdravotní péče se na Filipínách různí. Dobře vybavená zdravotnická zařízení najdete především ve velkých městech, jako je Manila a další. K takovým zařízením patří spíše soukromé kliniky, než státní veřejné nemocnice, ve kterých se můžete setkat s často žalostnými podmínkami, včetně nízké úrovně hygieny. Mimo velká města počítejte s méně vybavenými státními nemocnicemi, ve kterých se vám dostane pouze běžného ošetření. Státní nemocnice navštěvují místní lidé, čemuž odpovídá mimo jiné i dlouhá čekací doba na vyšetření. Soukromé nemocnice většinou požadují platbu ještě před ošetřením, bez ohledu na to, zda máte nebo nemáte pojištění, proto se ujistěte, že máte dostatek prostředků k pokrytí léčby a samozřejmě dobré pojištění. Vaše pojišťovna by vám měla po telefonu doporučit i nejbližší kvalitní zdravotnické zařízení.

Očkování na Filipíny

Na Filipíny nepotřebujete žádná povinná očkování. Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je však povinné pro všechny návštěvníky Filipín starší 1 roku, kteří přijíždí z některé ze zemí s endemickým výskytem tohoto onemocnění. Na Filipínách se žlutá zimnice nevyskytuje.

Všem cestovatelům na Filipíny se doporučuje očkování proti žloutence A. Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu, případně proti dalším očkováním z dětství.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, břišnímu tyfu, případně vzteklině.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Malajsii setkat, patří cestovatelský průjem a potíže způsobené horkým klimatem. Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Plánujete-li delší pobyt v prostých, venkovských oblastech, poraďte se s odborníky o přeočkování proti japonské encefalitidě.

Malárie na Filipínách

Filipíny patří k zemím, kde se malárie vyskytuje endemicky, tzn., že se zde vyskytuje trvale, bez případů zavlečených z jiných zemí. Nutno však dodat, že se malárie na Filipínách nevyskytuje všude, navíc tamní vláda podniká razantní kroky, které by měly na Filipínách v budoucnu tuto nemoc zcela vymýtit. Důsledkem těchto opatření je markantní snížení počtu případů nakažených malárií i počtu úmrtí na malárii. Zatímco v roce 2004 bylo na území Filipín malárií nakaženo 50.800 lidí, v roce 2017 to byly jen necelé 4 tisíce. Z 81 filipínských provincií bylo 42 prohlášeno zcela bez malárie (nemoci se nemusíte obávat například při cestách do Manily, na Boracay, Bohol, Cebu, Camiguin, Iloilo, Northern Leyte, Southern Leyte, Siquijor a některých dalších provincií). Riziko onemocnění malárií v ostatních provinciích záleží na ročním období, nadmořské výšce (výše položené oblasti nad 600 metrů jsou považovány za bezpečné) a dále na délce a místech pobytu, neboť malárie hrozí převážně v odlehlých a lesnatých oblastech. Podle údajů Ministerstva zdravotnictví Filipín připadá více než 90% všech případů výskytu onemocnění malárie na ostrov Palawan. Riziko však hrozí především v odlehlých lesních oblastech ve vnitrozemí jižní části ostrova. 

O případném užívání antimalarik před cestou do rizikových oblastí se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, drtivá většina cestovatelů na Filipíny však antimalarika nebere. Každopádně je dobré dodržovat základní opatření proti poštípání komáry (expoziční profylaxe), jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Voda z kohoutků není na Filipínách pitná, kupte si raději balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna na Filipínách

Národní měnou je filipínské peso (PHP, ₱), 1 PHP = 100 centavos. V oběhu jsou nové bankovky (vydané v roce 2010) v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 PHP a mince v hodnotě 10 PHP, 5 PHP, 1 PHP a 25, 10, 5, 1 centavos. Bankovky vydané před rokem 2010 jsou od roku 2017 zcela bezcenné. Zde zjistíte aktuální kurz koruny k filipínskému pesu.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt na Filipínách

Kolik peněz utratíte za pobyt na Filipínách samozřejmě závisí na vašich zvyklostech a stylu cestování a také na tom, kolik toho chcete vidět. V zásadě ale platí, že Filipíny jsou pro nás velmi levnou zemí. Cenové relace jsou o něco vyšší v Manile a v turistických lokalitách, jakými jsou například ostrovy Boracay, Panglao nebo město El Nido na Palawanu. V turisty méně navštěvovaných destinacích je cenová hladina nižší.

Ceny jsou pevně stanoveny v kamenných obchodech, smlouvat se ale dá na trzích, v malých obchodech v turistických oblastech, kde se obchodníci pokoušejí prodat své zboží za přemrštěné ceny a dále při hledání ubytování či domlouvání výletů, obzvláště pokud na Filipíny cestujete mimo hlavní sezónu. Smlouvat můžete také s řidiči tricyklů nebo majiteli lodí, vždy si ale cenu dohodněte předem.

Mezi nejlevnější možnosti ubytování patří přenocování v hostelových dormech (250-450 PHP za noc, na Boracay spíše od 500 PHP). Pokoj v levných hotelech bez klimatizace a sdílenou koupelnou stojí něco mezi 400-800 PHP, za jednoduchý pokoj s klimatizací a vlastní koupelnou zaplatíte kolem 1.500 PHP. Podstatné slevy můžete dosáhnout mimo hlavní turistickou sezónu. Levnou možností ubytování může být také couchsurfing.

Výdaje za jídlo na Filipínách budou minimální, pokud se budete stravovat na ulici, v místních jídelnách (lidově zvaných hrncovnách) nebo na lokálních trzích. Průměrné jídlo v levnější restauraci stojí kolem 150 PHP, v hrncovnách, kde bývá pult s hrnci a navařeným jídlem, se klidně najíte za 20-40 PHP. V ceně bývá obvykle zahrnuta sklenice vody.

dopravě mezi ostrovy nelze využít žádný jiný prostředek, než letadla nebo lodě. Na Filipínách naštěstí působí několik leteckých společností s nabídkou levných letů. Aby vám neutekla žádná akční letenka, sleva nebo promo akce, vyplatí se sledovat nabídky leteckých společností jako je Air Asia nebo Cebu Pacific. Jinak letenky na vnitrostátní přelety pořídíte zpravidla nejlevněji, pokud je rezervujete s dostatečným předstihem. Frekventované trasy, operované více společnostmi, jsou o poznání levnější, než ostatní linky. U nejlevnějších letenek nízkonákladových společností se ujistěte, co vše je v ceně letenky zahrnuto. Mnohdy lákavou základní cenu letenky navýší několik dalších poplatků, například za zavazadla apod.

Lodní doprava je levnější, ale časově náročnější variantou přesunů mezi ostrovy. Kromě ceny za lístek je třeba počítat také s přístavním poplatkem (terminal fee), často i poplatkem za větší zavazadla, což při rezervaci palubního lístku neuvidíte.

Dálkovou dopravu po ostrovech zajišťuje široká síť autobusových dopravců. Příkladem cen za autobus na turisticky frekventovaných trasách: Manila-Banaue cca 600-700 PHP, Cebu-Maya (ostrov Malapascua) 160-180 PHP. Ještě levnější svezení než autobusy nabízí jeepney, ve kterých na kratších trasách zaplatíte jen 10-25 PHP.

Exkurze a celodenní výlety lodí stojí zhruba 1.000-1.500 PHP, za vstup na ostrovy, do přírodních rezervací a parků se obvykle platí další environmentální poplatky, které již zpravidla bývají zahrnuty v ceně výletu. Množství nejrůznějších poplatků dokáže celkem neočekávaně navýšit rozpočet a je jedním z důvodů, proč se Filipínám také přezdívá "Fee-lippines". Například cesta lodí z přístavu Caticlan na ostrov Boracay stojí jen 50 PHP, nakonec ale zaplatíte 225 PHP, protože se platí ještě terminal fee 100 PHP a environmentální poplatek 75 PHP. Na některých ostrovech zaplatíte další nesmyslné poplatky za šnorchlování nebo potápění. Stejně je to s letištními poplatky při přeletech z jednoho letiště na druhé, a to i na vnitrostátních letech, proto je vhodné si vždy ponechat nějakou hotovost jako rezervu.

Jak ušetřit peníze

  • Přijeďte mimo sezónu, kdy klesají ceny za ubytování a další turistický servis. V tomto období lze také snadněji smlouvat o ceny.
  • Vybírejte mezi méně navštěvovanými ostrovy, kde bývá cenová hladina nižší než v nejpopulárnějších turistických destinacích.
  • Letenky na vnitrostátní přelety kupujte předem. Sledujte nabídky nízkonákladových aerolinek.
  • Na jídlo choďte do místních "hrncoven", kde se najíte za pár pesos. Zaměřte se na lokální produkty, prodávané na trzích.
  • Cestujte ve více lidech nebo se připojte ke skupince jiných turistů. Ve více lidech se rozprostřou náklady na průvodce nebo výlety, závislé na počtu osob.
  • Peníze z bankomatu vybírejte jednou za čas po větších částkách, vyhnete se tak placení poplatků bance.

Orientační ceny na Filipínách

  • balená voda (1,5l), cca 30-40 PHP
  • plechovka piva v supermarketu (0,33l), cca 40 PHP
  • velká láhev rumu Tanduay, cca 80-90 PHP
  • láhev rumu Boracay, 95 PHP
  • litr benzínu, cca 45 PHP
  • autobus z Manily do Banaue, 600-700 PHP
  • trajekt z Cebu na Bohol, 250-500 PHP
  • jízda v manilském metru, 13-28 PHP
  • jízda tricyklem, cca 2 km, 10-20 PHP
  • krabička cigaret Marlboro, cca 75 PHP
  • lodní tours v okolí El Nida nebo Coronu, 900-1500 PHP na osobu
  • půjčení motorky na den, cca 500 PHP

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Pro výměnu peněz jsou nejlepší americké dolary, pokud ale máte eura, nevadí. Přivezte si pouze nepoškozené dolarové bankovky, jinak vám je ve směnárně nejspíš nevymění. Někde nabízí lepší kurz při výměně bankovek vyšších hodnot. Ačkoli to ve světě nebývá zvykem, nejlepší kurz pro výměnu dolarů na pesa nabízejí směnárny v příletové hale manilského letiště. Naopak jeden z nejméně výhodných kurzů jsme našli ve směnárně na Alona Beach na ostrově Panglao.

Za výběr z bankomatů zaplatíte poplatek vaší bance (jeho výše závisí na tom, u jaké banky máte vedený účet) a také poplatek filipínské bance (až 200 PHP), proto vybírejte méně často větší částku. Denní limit výběru peněz z bankomatů je jen 10.000 PHP. Pamatujte na to, že v některých odlehlejších koutech země, na vesnicích nebo na menších ostrovech nejsou bankomaty (v El Nidu je například aktuálně jen jeden), proto si udělejte dostatečnou zásobu hotovosti. V případě, že vám bankomat odmítne kartu, zkuste se poohlédnout po bankomatu banky Bank of the Philippine Islands, se kterými nebývá problém. Pokud nepomůže ani to, je možné, že vám kartu zablokovala vaše domovská banka, aby ji tak chránila před zneužitím. Proto není špatný nápad ještě před odletem informovat vaší banku o tom, že budete kartu na Filipínách používat. Během cestování je lepší mít vždy v záloze bankovky menších hodnot (20 a 50 PHP) a drobné mince, neboť někteří prodejci či taxikáři rádi předstírají, že nemají nazpět na větší bankovky.

Kartou zaplatíte většinou jen v lepších hotelech, restauracích nebo nákupních centrech.

Spropitné

V mnoha restauracích bývá spropitné ve výši 10% již zahrnuto v ceně a v takových případech nemusíte nechávat nic navíc nebo výslednou cenu jen kosmeticky zaokrouhlit. Jestli spropitné (service charge) je nebo není zahrnuto v celkové ceně, by mělo být uvedeno na účtence. Pokud spropitné není zahrnuto, nechte 5-10% v závislosti na lokalitě, kde se nacházíte. V hrncovnách a jídelnách není spropitné očekáváno, pokud jste ovšem byli spokojeni, můžete k celkové útratě přihodit pár drobných pesos. Ty nikdy neurazí.

Hotelovým portýrům se za odnos zavazadel sluší dát přibližně 50 PHP.

Cenu za odvoz v taxi můžete zaokrouhlit nebo nechte také zhruba 50 PHP, pokud byl taxikář v pohodě a třeba vám pomohl nebo poskytl cennou informaci.

Po skončení výletu nebo exkurze se sluší dát něco také průvodci, který vás provázel. Filipínští průvodci nemívají vysoké platy a tak si nějaké to peso od vás určitě zaslouží, obzvláště pokud byli ochotní a vstřícní k účastníkům výletu.

Devizové předpisy

Do země lze přivézt nebo ze země vyvézt, filipínská pesa v maximální výši 10.000 PHP. Částka převyšující tuto sumu podléhá schválení Filipínské centrální banky. Stejně tak jakákoliv hotovost převyšující částku 10.000 USD nebo ekvivalent této sumy v jiné měně musí být deklarována u příslušných orgánů.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí na Filipínách

Filipíny leží v tropickém pásu s celoročně vysokými teplotami (chladněji může být ve vyšších polohách Kordiler). Na většině území panuje monzunové klima, kdy se střídají období sucha zhruba od prosince do května a období dešťů, které trvá od června do listopadu. Ve východní části Filipín se více smazávají rozdíly mezi obdobím sucha a dešťů a srážky jsou zde rozděleny do celého roku. Od června do prosince je také třeba počítat s tajfuny, které pravidelně pustoší filipínské ostrovy (především východní část souostroví bývá tajfuny zasažena nejvíce, postupem na západ tajfun slábne). Každý rok se přes souostroví Filipín přežene až 20 tajfunů a poměrně často se stává, že nějaký tajfun přijde i mimo klasické období výskytu tajfunů, tzn. třeba v prosinci, kdy už by mělo nastat suché období. V případě potřeby lze sledovat aktuální vývoj na stránkách filipínského meteorologického institutu, kde najdete aktualizované zprávy a předpokládanou trasu tajfunů. Od března do května můžete počítat se sluncem a také největším horkem.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Filipín

Nejlepší doba pro návštěvu Filipín z hlediska počasí zhruba koresponduje se suchým obdobím, s vrcholem v době Vánoc a období kolem Velikonoc. Pokud nemůžete přijet jindy než v době dešťů, je lepší naplánovat si pobyt na Palawanu, který není rozmary počasí tolik ovlivněn. Výhodou období dešťů je méně turistů a klesající ceny za letenky, ubytování a další turistický servis. Naopak v deštivém období může přijít některý z tajfunů a zažít tajfun není rozhodně nic příjemného a může vám to totálně zruinovat vaše plány.

Z finančního hlediska je na Filipíny nevýhodné cestovat v době Vánoc, velikonočního Svatého týdne, Čínského nového roku a také v dubnu a květnu, kdy jsou školní prázdniny. V době těchto hlavních svátků mohou být vyprodány letenky na vnitrostátních trasách a plné hotely. Mimo svátky a prázdniny jsou ceny za ubytování a další turistický servis daleko přijatelnější.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita na Filipínách

Co se kriminality týče, je obecně na Filipínách poměrně bezpečno. Pozor na své věci si dávejte především v Manile, což byste ostatně měli dávat v jakékoli jiné velké světové metropoli. Drobné krádeže nejsou nic neobvyklého zejména na místech, kde se zdržuje větší množství turistů, jako jsou trhy, nákupní centra nebo dopravní prostředky (pověstné je manilské metro). Nedávejte na veřejnosti na odiv větší obnos peněz ani drahé cennosti, jako jsou šperky, hodinky nebo elektronika. Z tohoto důvodu je lepší se vyhnout některým částem Manily, jakými jsou například slumy a chudinské čtvrti Tondo nebo ulice ve čtvrti Malate a Ermita po setmění. Zbystřete, pokud vás osloví přehnaně přátelský Filipínec s pozváním na drink nebo na návštěvu rodiny, případně s báchorkou, že vás zná z hotelu. Mnoho turistů bylo tímto způsobem uspáno a následně okradeno.

Především bílé taxíky jsou pověstné předražováním jízdného a dalšími podvody, proto vždy trvejte na zapnutí taxametru a pokud řidič odmítne, vezměte si raději jiné taxi. Jsou známy i případy, kdy řidič ujel i se zavazadly v momentě, kdy cestující vystoupil z auta, proto, cestujete-li ve více lidech, vždy alespoň jeden zůstaňte v autě až do chvíle, kdy vám řidič vyndá zavazadla z kufru.

Časté podvody

  • Cena za lodní výlet – filipínská klasika, se kterou se dnes a denně setkávají stovky cizinců, plánujících výlety lodí za šnorchlováním nebo průzkum dalších ostrovů. Cena za loď se obvykle rozpočítává na každého cestujícího, tedy pokud loď stojí například 5.000 PHP a na palubě cestuje 5 lidí, každý z nich zaplatí 1.000 PHP. Provozovatelé lodí vás nejprve nalákají na výlet s tím, že už mají další tři osoby zaplaceno (ve skutečnosti však nikoho jiného nemají) a zbývá sehnat poslední dvě osoby, což jste právě vy a váš spolucestovatel. Druhý den, těsně před vyplutím, vám sdělí, že dva lidé bohužel onemocněli a zbytek odřekl a vy byste tedy měli ve dvou zaplatit celou částku za loď, což znamená místo 1.000 PHP rovných 2.500 PHP na osobu. Přesně toto se stalo i nám při cestě z Malapascuy na ostrov Kalangaman.
  • Jízdné v tricyklu – velmi častý trik, kdy cestujete ve dvou za předem domluvenou částku, načež v cíli po vás bude řidič chtít dvojnásobek se slovy, že domluvená částka byla myšlena na jednu osobu. Opačnou variantou je situace, kdy cestuje jen jedna osoba, řekněme za cenu 20 PHP, ale v cíli bude řidič žádat 60 PHP jako doplatek za ostatní prázdná místa v tricyklu.

Terorismus na Filipínách

V minulých letech byly zaznamenány střety bezpečnostních složek s teroristickými skupinami a poté, co prezident Filipín vyhlásil nulovou toleranci drogám, také s drogovými kartely. Nedoporučuje se cestovat na jih a jihozápad ostrova Mindanao a také na přilehlé Suluské ostrovy, kde již delší čas operují islámští radikálové z Abu Sayyaf a dalších militantních skupin, usilujících o nezávislost ostrova na Filipínách či sympatizujících s organizací IS. V této oblasti hrozí teroristické útoky, ozbrojené střety s armádou i únosy turistů. Před cestou do ostatních částí Mindanaa by si měli turisté zjistit, jaká je aktuální situace. K únosům turistů v minulosti došlo i u ostrovů kolem jižního cípu Palawanu, kde také není bezpečno. Potencionální riziko teroristických akcí a bombových útoků hrozí i v Manile, kde již v minulosti došlo k několika podobným aktům. To je také jeden z důvodů, proč vstupy do nákupních center, bank a podobně střeží ozbrojení policisté.

Přírodní katastrofy      

Filipíny jsou zemí, kterou každoročně postihují nejrůznější přírodní katastrofy. Zemi zasáhne kolem 20 tajfunů ročně, některé mají charakter silnější bouřky, ty nejsilnější však napáchají rozsáhlé škody a vyžádají si často stovky obětí. Některé části Manily jsou velmi náchylné k povodním, které se tvoří po prudkých lijácích, a které komplikují život v metropoli. Po celém souostroví napočítáte několik desítek vulkánů, z nichž některé jsou velmi aktivní. Aktuální informace o vulkanické a seismické aktivitě na Filipínách můžete sledovat na adrese www.phivolcs.dost.gov.ph.

Na co si dát pozor     

  • V moři kolem Filipín se občas vyskytují jedovaté medúzy. Nejčastější výskyt medúz je v dubnu a květnu, kdy končí monzun Habagat, nicméně na medúzy můžete narazit kdykoliv mezi březnem a červnem.
  • Za pašování drog hrozí přísné tresty, včetně trestu smrti.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Typická filipínská jídla

  • adobo - lze považovat za filipínské národní jídlo. Kuřecí nebo vepřové maso (někdy i rybí) se vaří s octem, česnekem a sojovou omáčkou a podává se s rýží
  • afritada - vepřové nebo hovězí maso marinované v rajčatové omáčce se zeleninou
  • lechón - celé pečené sele se nejčastěji připravuje během konání oslav a svátků
  • longganisa - filipínská klobása
  • kwek kwek - vařená křepelčí vejce, namáčená v těstíčku
  • kikiam - populární street food čínského původu tvoří mleté vepřové maso s kořením a zeleninou, zabalené a prodávané ve tvaru klobásy
  • mechado - hovězí maso dušené v rajčatové omáčce je podobné afritadě nebo kalderetě, nepatrně se však liší způsobem přípravy a použitím ingrediencí
  • pancit - smažené nudle s masem a zeleninou
  • pochero - dušený mix vepřového masa (někdy i hovězího či kuřecího), hrášku, kapusty a další zeleniny
  • kare-kare - vařený volský ocas nebo hovězí maso se zeleninou a arašídovou omáčkou
  • hamonado - sladkokyselé jídlo, jehož základem je vepřové maso, ananasová šťáva a cukr, obvykle se podává s rýží
  • sinigang - kyselá zeleninová polévka s jakýmkoli masem nebo rybou, tamaryškem a rajčaty
  • sisig - původně se tento pokrm připravoval z nasekané vepřové hlavy (včetně rypáku a uší) a kuřecích jater, které se vařily spolu s chilli, česnekem a cibulí. Dnes je známý v mnoha různých variantách, používají se například plody moře, rybí maso apod.
  • kaldereta - původem dušené kozí maso v rajčatové omáčce, dnes se místo kozího masa používá i hovězí nebo vepřové
  • balut - vařené kachní vejce již s částečně vyvinutým embryem je pokrmem jen pro otrlé
  • isaw - grilovaná kuřecí nebo vepřová střívka se namáčí do nejrůznějších omáček

Typické nápoje

  • San Miguel a silný Red Horse jsou nejznámějšími značkami filipínských piv
  • Rum Tanduay se vyrábí v několika produktových verzích s různým procentem alkoholu. Oblíbený je také rum Boracay, který se vyrábí s melounovou, kokosovou nebo cappuccino příchutí.

Obyvatelstvo, kultura a náboženství

Filipíny jsou anomálií celého regionu, neboť je to jediná země jihovýchodní Asie, kde je dominantním náboženstvím křesťanství. Filipínci jsou velmi věřícím národem - více než 90% obyvatel země se hlásí ke křesťanství, v drtivé většině k římskému katolictví. Muslimů je pouze zhruba 6% a žijí především na ostrově Mindanao a přilehlých ostrovech. Filipíny jsou rozděleny na více než 80 provincií, které se navzájem liší různou geografií, ale také třeba rozdílnými dialekty, kterými hovoří jejich obyvatelé. Křesťanství na Filipínách rozšířili Španělští kolonizátoři, kteří souostroví kontrolovali více než 300 let. Zhruba půlstoletí patřily Filipíny Spojeným státům, kterým je postoupilo Španělsko po prohrané americko-španělské válce. Americký vliv je dodnes patrný v mnoha oblastech filipínské společnosti, od používání angličtiny až po zálibu ve fast foodu nebo basketbale.

Zvyky a tradice

Filipínci milují karaoke! Po celé zemi najdete tisíce karaoke barů nebo jen jednoduchých, provizorních míst s televizí nebo plátnem, odkud se line, ne vždy uchu lahodící, zpěv.   

Kohoutí zápasy sice nejsou doménou pouze Filipín, ale právě tady přerostly přímo v národní vášeň. Nezáleží na tom, zda se souboje odehrávají na vesnickém dvorku nebo ve velkých, městských arénách, všude tato drsná podívaná vyvolává velký zájem a přitahuje hlučné davy místních. Pro majitele opeřenců jsou kohoutí zápasy velmi prestižní záležitostí a jejich miláčci se těší mimořádné péči. Souboje těch největších šampiónů dokonce přenáší televize. Krvavá zábava se pořádá obvykle o víkendech v mnoha filipínských městech a vesnicích a diváky se můžete stát i vy, dokonce můžete lehko přijít k penězům, pokud si vsadíte na správného bojovníka. Ti, kdo mají rádi zvířata, by si však tento druh zábavy raději měli nechat ujít.     

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si na Filipínách koupit

Z Filipín si můžete odvézt výrobky ze dřeva, tkaniny, keramiku, šperky nebo suvenýry vyráběné z přírodních materiálů, jakými jsou např. bambus, ratan, pandan, ananasová nebo konopná vlákna apod. Ze šperků jsou nejčastěji k mání stříbrné šperky a náhrdelníky, náramky či náušnice z perel nebo mušlí (pozor ovšem na pravost perel). O Filipínách se říká, že tu mají to nejsladší mango na světě. Ačkoli čerstvé ovoce domů asi nedovezete, můžete si nakoupit výborné sušené mango, případně filipínské banánové chipsy. Originálním a levným dárkem je také místní rum Tanduay nebo Boracay, v provincii Quezon je ke koupi i destilát z kokosového ořechu, zvaný lambanog.

Kde nakupovat 

Nejlepším místem pro nákupy je pravděpodobně Manila. Mezi největší manilská nákupní centra patří Mall of Asia v Manila Bay, který je vůbec největším nákupním centrem Filipín, dále Mega Mall v Mandaluyong City, Glorietta v Makati, Greenbelt v Makati nebo Trinoma v Quezon City.

Na prodej suvenýrů je zaměřen Souvenir Island General Merchandise, kde seženete pestrou škálu předmětů, vyrobených z přírodních materiálů. Obchod se nachází v Manile na ulici 135 Carlos Palanca St. Quiapo. Dalším obchodem se suvenýry a dárky je Manila Collectible Co., který najdete v manilských Intramuros. Autentické filipínské rukodělné předměty prodává i řetězec obchodů Tesoros, jejichž pobočky najdete na terminálech 1 a 3 letiště v Manile, na letišti Clark nebo v manilské čtvrti Makati.

Dáváte-li přednost tradičnějším trhům, vydejte se v Manile na trh Divisoria nebo Carbon Market v Cebu City. Carbon Market je největším a nejstarším tržištěm ve městě, kde kromě suvenýrů a řemeslných výrobků nakoupíte i ryby, plody moře a další produkty. Tento trh je otevřený nonstop.

Autentické suvenýry si můžete koupit také v oblasti Banaue na severu Luzonu. Vyřezávané sošky a další výrobky nejen ze dřeva zde prodává zdejší domorodé obyvatelstvo.

Celní předpisy

Na Filipíny lze bezcelně dovézt 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 2l alkoholu.

Je zakázáno dovážet zbraně a munici (i když mají pouze dekorativní charakter), obscénní a pornografický materiál a drogy. Ze země je zakázáno vyvážet drogy nebo pirátské nahrávky hudby a filmů. Z Filipín je dále zakázáno vyvážet korály, další mořské tvory a vzácná zvířata a rostliny. Starožitnosti se ze země smějí vyvážet pouze s povolením příslušných orgánů.

Za pašování drog hrozí přísné tresty, včetně trestu smrti.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 60 Hz

Čas

Na Filipínách je oproti České republice o 6 hodin víc (v době letního času) a o 7 hodin víc (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+63

Telefonování a internet

Ačkoli wifi nabízí řada hotelů a restaurací, kvalita připojení je často velmi špatná a rychlost pomalá. V odlehlejších koutech Filipín nepočítejte s připojením vůbec. Pokud chcete být online můžete si koupit buď wifi pocket (například od operátora Globe) nebo předplacenou SIM kartu s daty, které nabízejí filipínští operátoři Smart a Globe. O něco lepší pokrytí poskytuje Globe, zatímco Smart zase poskytuje rychlejší internet.

Smart nabízí turistům zdarma tzv. Smart LTE Tourism SIM, kterou dostanete na mezinárodních letištích. Karta obsahuje kredit 300 MB dat a po aktivaci je platná 3 dny. Pokud ji během těchto 3 dnů dobijete alespoň 30 PHP, obdržíte navrch dalších 700 MB dat. Placená Smart LTE Prepaid SIM stojí 40 PHP a stejně jako předchozí karta obsahuje 300 MB dat + dalších 700 MB, pokud ji během 3 dnů dobijete alespoň 30 PHP.

Z datových balíčků společnosti Smart můžete dále využít například balíček SurfMax za 50 PHP na 1 den, za 299 PHP na 7 dnů nebo za 999 PHP na 30 dnů. Každý den můžete využít maximálně 800 MB dat.

Globe nabízí pro cestovatele předplacené SIM karty Globe TravelSurf, které jsou ke koupi na letištích Manila (terminály 1, 3 a 4), Clark, Kalibo, Cebu (Mactan), Davao, Iloilo, Caticlan nebo Laoag. V rámci této SIM karty si můžete koupit balíček Travel 3 (za 150 PHP s 250 MB dat, platný 3 dny), Travel 7 (za 500 PHP s 1 GB dat + kredit 200 PHP, platný 7 dnů) a Travel 30 (za 1000 PHP s 5 GB dat, platný 30 dnů). Aktivaci provedete posláním SMS zprávy ve tvaru např. Travel3 (podle balíčku, který jste si koupili) na číslo 8888.

Koupit si můžete také kartu Globe Non-LTE SIM za 40 PHP, která používá síť 3G nebo Globe LTE SIM také za 40 PHP, která používá síť 4G. Pak už jen dobijete kredit a zvolíte balíček dle svého výběru. Datové balíčky se jmenují GoSURF a SuperSURF. V rámci GoSURF si můžete pořídit data od 40 MB za 15 PHP na 2 dny až po 8 GB za 999 PHP na 30 dnů. V rámci SuperSURF si můžete pořídit data za 50 PHP na den až po 999 PHP na 30 dnů. Každý den můžete využít maximálně 800 MB dat.

Jazyk

Oficiálním jazykem je filipínština (tagalog), v různých oblastech Filipín se dále hovoří místními dialekty, například na Cebu cebuánštinou apod. Díky historickým vazbám Filipín na USA hovoří Filipínci také anglicky, což značně usnadňuje cestování po ostrovech.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • powerbanku k dobití telefonu a dalších přístrojů na místech bez elektřiny
  • čelovku - bude se vám hodit nejen večer, ale i pro průzkum tmavých jeskyní
  • repelent proti komárům a písečným muškám, případně moskytiéru
  • krém na opalování
  • teplé oblečení pro treky ve vyšších nadmořských výškách, ale i pro přejezdy podchlazenými busy
  • trekovou obuv pro výlety přírodou a v horách
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Filipínské republiky v Praze

Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, telefon: 224 216 397, 224 216 385, fax: 224 216 390, email: praguepe@gmail.com, web: www.praguepe.cz, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00, provozní doba konzulárního oddělení: (Po-Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát Filipínské republiky v Brně

Traubova 1546/6, 602 00 Brno, telefon: 773 789 263, 602 453 237, fax: 545 216 784, email: philcongen.brno@gmail.com, provozní doba úřadu: (Po,St) 10:00-12:00.

Velvyslanectví České republiky v Manile

Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City, 1226 Manila, telefon: +632 8111155, 8111156, fax: +632 8111020, nouzová linka +63 9189905778, email: manila@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/manila, diplomatická působnost pro Filipíny, Marshallovy ostrovy, Federativní státy Mikronésie, Palau a Nauru, provozní doba úřadu: (Po-Čt) 8:30-17:30, (Pá) 8:30-14:30, (Út,St) 9:00-13:00, 14:00-16:00, uřední doba konzulárního oddělení pro veřejnost: (Čt) 9:00-13:00.

Honorární konzulát ČR v Davau

5th Floor, Mintrade Center, Monteverde Str. corner Sales, Davao City, telefon: +6382 234 8888, 2268888, fax: +6382 234 9999, email: Davao@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: Mindanao, Palawan, Visayas, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-15:00.

Honorární konzulát ČR Cebu

Padilla Street 505 C, 6000 Cebu City, telefon: +6332 253 2512, fax: +6332 253 7459, email: Cebu@honorary.mzv.cz, konzulární působnost: Cebu, Mactan, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-12:00, 13:30-17:00.

Důležitá telefonní čísla

policie, hasiči, ambulance 911

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele