logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE

Nejvýznamnější muslimské svátky

Většina islámských svátků se řídí podle islámského kalendáře, který je lunární, takže svátky mají pohyblivé datum a neváží se vždy k pevnému dni v roce. Svátky, které se slaví podle lunárního cyklu, se tak každý rok posunou vůči našemu gregoriánskému kalendáři zhruba o 11 dnů zpět. Islámský kalendář začíná hidžrou, tedy rokem, ve kterém byl Prorok Mohamed nucen odejít z Mekky do Medíny a který odpovídá roku 622 v křesťanském kalendáři. Hlavními svátky jsou tradičně Eid al-Fitr, Eid al-Adha a Ramadán.

Muharram

Islámský Nový Rok se slaví první den měsíce Muharram, který je prvním měsícem islámského kalendáře.

Eid al-Moulid (také Milad al-Nabi, Mawlid al-Nabi, Mawlid)

Oslavy výročí narození Proroka Mohameda v Mekce, roku 570 podle křesťanského kalendáře. Přesné datum jeho narození není jasné, Sunitští muslimové proto tento den slaví dvanáctý den třetího měsíce (Rabi al-Awal) islámského kalendáře, zatímco Šíitští muslimové až sedmnáctý den stejného měsíce.    

Ramadán

Devátý, postní měsíc islámského kalendáře, během kterého by se měl každý muslim, v době od východu do západu slunce, zříci jídla, pití, kouření a sexu. V tomto měsíci se Proroku Mohamedovi poprvé zjevil Korán a měsíční půst v období Ramadánu tak patří k jednomu z pěti pilířů islámu. Od půstu jsou osvobozeny těhotné a kojící ženy, nemocní lidé, starci a děti. Ramadán je pohyblivým svátkem, který se posouvá napříč rokem, takže denní doba odříkání je daleko delší v letním období než v zimě. Cestování během Ramadánu s sebou může nést určitá omezení. Některé restaurace a stravovací zařízení mohou mít zavřeno, jiné mají jen zatemněná okna, aby pohled na jídlo neuváděl hladovějící věřící v pokušení. Pro všechny případy je lepší si jídlo sníst mimo veřejná prostranství. Od ostatních pracujících v turistickém byznysu se nedají očekávat přehnané výkony, můžete se setkat s omezenou otevírací dobou, někde může být zcela zavřeno. Před cestou je lepší si raději ověřit i otevírací dobu turistických památek.

Eid al-Fitr (Idul Fitri, Íd al-Fitr)

První den měsíce Šawwal znamená konec svatého měsíce Ramadánu a přináší obyčejně jeden až tři dny oslav. Mnoho věřících se shromažďuje v mešitách nebo na veřejných prostranstvích ke společným modlitbám Salat al-Eid, lidé si dávají nové oblečení, navzájem se navštěvují, pořádají hostiny a také vzpomínají na své blízké zemřelé. Pokud muslimové nestihli darovat almužnu během Ramadánu, mohou vše napravit o svátcích Eid al-Fitr, kdy je možné věnovat malou částku peněz nebo jídlo chudým lidem. Eid al-Fitr je také příležitostí muslimů vyjádřit dík Alláhovi za sílu, kterou jim dodal k úspěšnému překonání Ramadánu.

Eid al-Adha (Íd al-Adhá)

Desátý den dvanáctého měsíce islámského kalendáře propukají oslavy Svátku obětování, též známého jako Svátek proroka Abraháma. Jeden z nejvýznamnějších a nejstarších muslimských svátků připomíná akt, kdy Abrahám obětoval Bohu berana, místo svého syna. Na paměť tohoto činu obětují každoročně milióny muslimů po celém světě domácí zvířata (nejčastěji ovce a kozy), aby jejich maso rozdělili mezi rodinu, chudinu a poutníky. Svátek je součástí tradiční muslimské poutě do Mekky, zvané hadždž.

Festivaly

 • Festival v Abú Simbelu, oslava dne, kdy do komory Velkého chrámu proniknou sluneční paprsky, konec února
 • Šamm an-Nasím, společný svátek Koptů i muslimů, oslavující příchod jara, se slaví den po koptských Velikonocích. Egypťané pořádají pikniky na břehu Nilu, všude zní hudba a tančí se.
 • Beduínský festival v Dahabu se koná po dobu jednoho týdne, obvykle v dubnu, www.bedouinfestival.com
 • Festival a závody velbloudů, Sharm el-Sheikh, květen
 • Leylet En Nuktah, oslavy řeky Nilu, červen
 • Oslavy narození Ramsese II, Abú Simbel, říjen

Státní svátky

 • Nový Rok, 1. leden
 • Koptské Vánoce, 7. leden
 • Velikonoce, jeden z nejdůležitějších koptských svátků
 • Den osvobození Sinaje, 25. duben
 • Svátek práce, 1. květen
 • Den revoluce, připomíná zrušení monarchie v roce 1952, 23. červenec
 • Den ozbrojených sil, 6. říjen
 • Íd al-Fitr, konec Ramadánu, datum se mění podle muslimského kalendáře
 • Íd al-Adhá, Svátek obětování, zhruba 70 dnů po skončení Ramadánu
 • Rás es-Sana, Islámský Nový Rok, datum se mění podle muslimského kalendáře
 • Maulid an-Nabí, narození proroka Mohameda, datum se mění podle muslimského kalendáře
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele