logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Ačkoli většina turistů letí do Egypta charterovými lety cestovních kanceláří, není problém se sem vydat i individuálně. Z České republiky do Egypta létají letadla společnosti SmartWings na linkách z Prahy a na podzim také z Brna a Ostravy do Hurghady a Marsa Alam. Z Prahy do Hurghady, Marsa Alam (pouze v létě i do Sharm el-Sheikhu) vás celoročně přepraví také dceřiná společnost dopravce EgyptAir, Air Cairo (www.flyaircairo.com).

Hlavním leteckým uzlem země je mezinárodní letiště v Káhiře (www.cairo-airport.com), které je nejen nejrušnějším a největším letištěm v Egyptě, ale také jedním z nejrušnějších letišť celé Afriky. Letiště se nachází asi 15 km severovýchodně od finančního centra Káhiry a létá na něj většina hlavních evropských dopravců jako Alitalia (z Říma Fiumicino), Austrian Airlines (z Vídně), British Airways (z Londýna Heathrow), Lufthansa (z Frankfurtu a Mnichova), Swiss International (z Zurichu) nebo Turkish Airlines (z Istanbulu). Všichni tito dopravci poskytují i pravidelné linkové spojení do České republiky.

Letiště v Káhiře je základnou pro lety národního dopravce EgyptAir (www.egyptair.com), který létá na linkách z Káhiry do mnoha evropských i světových měst, jako je například Amsterdam, Barcelona, Berlín, Brussel, Budapešť, Frankfurt, Londýn, Madrid, Milán, Mnichov, Paříž, Řím nebo Vídeň.

Mezinárodní letiště v Hurghadě se nachází přibližně 5 km od centra města. Většina letů z Evropy létá pouze v sezóně a má charterový charakter. Celoroční spojení nabízí Air Cairo (www.flyaircairo.com) s linkami z Hurghady do Bratislavy, Katovic, Mnichova nebo Budapešti, Brussels Airlines (do Brusselu), Condor (mimo jiné do Mnichova nebo Lipska), Easyjet (do Londýna Gatwicku a Stanstedu, Milána a Berlína Tegelu), Pegasus Airlines (do Istanbulu), SunExpress Deutschland (mimo jiné do Mnichova nebo Norimberka), Turkish Airlines (do Istanbulu) nebo TUI Fly (mimo jiné do Berlína nebo Mnichova).

Mezinárodní letiště v Marsa Alam leží asi 60 km od letoviska. Stejně jako v případě Hurghady má i většina letů do Marsa Alam charterový charakter. Celoročně se sem dostanete s leteckými společnostmi Air Cairo (z Bratislavy nebo Katovic), Brussels Airlines (z Brusselu) nebo Eurowings (z Vídně), v sezóně pak třeba se SunExpress Deutschland (např. z Mnichova) nebo s TUI Fly (z Berlína).

Na mezinárodní letiště v Sharm el-Sheikh létají celoročně linky aerolinek Air Cairo (např. z Katovic, Mnichova nebo Varšavy), Pegasus Airlines (z Istanbulu) nebo Turkish Airlines (z Istanbulu).

Doba letu ze střední Evropy

  • 4h 15 min (Praha-Hurghada)
  • 4h 20 min (Praha-Sharm el-Sheikh)
  • 4h 45 min (Praha-Marsa Alam)

Lodí

Alternativou spíše pro dobrodruhy je možnost lodní dopravy z jordánského přístavu Aqaba do egyptské Nuwejby a Taby a z několika přístavů v Saúdské Arábii do Safagy, Hurghady nebo Suezu.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Vnitrostátní lety po Egyptě zajišťuje především národní dopravce EgyptAir (www.egyptair.com) společně se svou dceřinou společností EgyptAir Express. Letadla této společnosti létají z Káhiry do mnoha dalších měst po celém Egyptě.

Další aerolinkou je soukromý dopravce Nile Air (www.nileair.com), nabízející lety z Káhiry do Luxoru, Asuánu, Sharm el-Sheikhu a Hurghady, kterého doplňují Fly Egypt (www.flyegypt.today) s linkou Hurghada-Luxor a Air Arabia Egypt (www.airarabia.com) s linkou Alexandria-Sharm el-Sheikh a Hurghada-Sharm el-Sheikh.

Autobusová

Dopravu mezi vzdálenějšími místy zajišťují většinou komfortní klimatizované autobusy. Společnost Bedouin Bus (www.bedouinbus.com) provozuje autobusovou dopravu po Sinajském poloostrově, pohodlné cestování v několika třídách mezi hlavními egyptskými městy a turisticky zajímavými místy nabízí GoBus (www.go-bus.com). Velká společnost Upper Egypt Bus Company nabízí široké pokrytí hlavních turistických míst, jako např. linku z Káhiry do Hurghady a Asuánu nebo z Hurghady do Luxoru či z Asuánu do Abú Simbel. East Delta Bus Company provozuje linky mezi Káhirou a destinacemi na Sinajském poloostrově a kolem Suezského kanálu, zatímco West Delta Bus Company nabízí spojení z Káhiry do Alexandrie a Mersa Matrouh. Standardní autobusy jsou sice levnější, ale velmi pomalé a nepohodlné.

Lístky na autobus lze koupit na autobusových nádražích, případně až v autobuse. V Káhiře je několik autobusových nádraží. Autobusy do Alexandrie odjíždějí z káhirského nádraží Turgoman, autobusy mířící na Sinaj ze Sinai Terminal v Abbasiye, do Luxoru a Asuánu pak z nádraží Aboud v městské části Shubra. Alternativou k železnici a autobusům jsou sdílená taxi.

Vlaková

Dopravu vlakem je vhodné využít pro cestování na delší vzdálenosti, protože klimatizované vlaky jsou mnohem pohodlnější než autobusy. Hlavní tratě vedou z Káhiry do Alexandrie, delty Nilu a okolí, podél pobřeží Středozemního moře do Marsa Matruh a z Káhiry do Luxoru a Asuánu. Na trase Káhira-Luxor-Asuán jezdí noční luxusní klimatizované lůžkové vozy Watania (www.wataniasleepingtrains.com), představující jednu z nejdražších variant železniční dopravy v Egyptě. Ostatní vlakové soupravy jsou rozděleny podle nabízeného komfortu. Klimatizované vlaky mají většinou první a druhou třídu, druhá třída je levnější, i když méně komfortní. Neklimatizované vlaky jsou rozděleny na nižší druhou a třetí třídu, ve které se sedí na dřevěných lavicích.

Jízdní řády jsou vyvěšeny na všech hlavních nádražích, problém je, že informace bývají uvedeny jen v arabštině. Jízdní řády rychlíků na hlavních trasách a možnost online nákupu denních jízdenek do první a druhé třídy najdete na stránkách Egyptských drah (www.enr.gov.eg).

Lodní

Lodní trajektovou dopravu můžete využít například na lince z Hurghady do Sharm el-Sheikh. Plavba trvá 2,5 hodiny a jízdné pro cizince stojí 40 USD na osobu.

Velmi populární jsou také výletní a poznávací plavby po Nilu, které si lze rezervovat přes některou z turistických kanceláří. Jedinečným zážitkem je plavba po Nilu na palubě tradiční egyptské plachetnice, zvané feluka.

Mimochodem, lodní linky spolutvoří i systém městské dopravy v Káhiře. Tyto "plovoucí autobusy" sice nejsou tak rychlé, jak byste možná potřebovali, zato se s nimi pohodlně a bez čekání na ucpaných silnicích dostanete do destinací podél břehu Nilu.

Autem

Egyptské silnice mají velmi špatnou pověst, co se bezpečnosti týče. Nedodržování dopravních předpisů, chaos a špatný technický stav vozidel jsou příčinou vysoké nehodovosti. V každém případě nedoporučujeme jezdit autem do velkých měst, jako je Káhira, kde je hustý a chaotický provoz a časté dopravní zácpy.

Minimální věk pro řízení v Egyptě je 25 let, maximální 70 let, cizinci musí vlastnit mezinárodní řidičský průkaz podle ženevské konvence. V Egyptě se řídí vpravo, maximální povolená rychlost ve městě je 60 km/h, mimo město 90 km/h. Nedoporučuje se řídit v noci, jelikož Egypťané často jezdí bez zapnutých světel a po silnicích se mohou pohybovat neosvětlené povozy a také chodci i zvířata.

Sdílená taxi - mikrobusy

Mikrobusy patří k nejlevnějšímu druhu dopravy ve městech a na kratší vzdálenosti mezi městy. Obzvláště v Káhiře však jejich užívání nese určitá rizika a pro cizince je vhodnější jezdit metrem. Mikrobusy fungující jako sdílená taxi vyjíždí nejčastěji z hlavních náměstí nebo křižovatek a jezdí po předem daných trasách. Název cílové stanice vyřvávají řidiči nebo jejich pomocníci z otevřených dveří auta. Pasažéři mohou nastoupit a vystoupit kdekoliv na dané trase, jízdné se většinou platí při vystupování z auta.

Metro v Káhiře

Káhira se stala vůbec první metropolí v Africe a na Blízkém Východě, kde bylo postaveno metro (otevřeno v roce 1987). Dnes představuje káhirské metro nejrychlejší způsob dopravy po metropoli. Metro má tři linky 1,2,3, třetí linka se dále rozšiřuje a v budoucnu by měla propojit město s letištěm. Metro je v provozu denně od 5:00 do 1:00 hodin (v době Ramadánu ještě o hodinu déle). Jízdné se odvíjí od počtu stanic, cesta zahrnující 9 stanic stojí 3 EGP, 16 stanic 5 EGP a více jak 16 stanic 7 EGP. Ženám je vyčleněn jeden vagón soupravy, nicméně i ženy mohou cestovat v jakémkoli vagónu metra. Další informace o metru najdete na stránce www.cairometro.gov.eg.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele