logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (je třeba koupit turistickou kartu)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
600 - 1000 Kč
Turistická sezóna
prosinec-březen
Proč cestovat právě sem
pohádkové pláže
předkolumbovská kultura Taínů
koloniální Santo Domingo
rozmanitá příroda s jezery, vodopády a jeskyněmi
potápění, golf a další aktivity
treky po nejvyšších horách Karibiku
Proč se zemi vyhnout
předražování zboží a služby pro turisty

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Punta Cana
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
25 ° 25 ° 25 ° 26 ° 27 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 26 ° 25 °
7 6 6 7 11 12 12 12 13 13 10 8
26 ° 26 ° 27 ° 27 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 °
Santo Domingo
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
24 ° 24 ° 25 ° 25 ° 26 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 25 °
7 6 6 7 11 11 11 11 11 11 10 8
26 ° 26 ° 27 ° 27 ° 27 ° 28 ° 28 ° 29 ° 29 ° 28 ° 28 ° 27 °

Dominikánská republika - rum a pláže v rytmu merengue

Dominikánská republika je druhým největším státem Karibiku (po Kubě), okupujícím východní dvě třetiny ostrova Hispaniola, který sdílí společně s Haiti. Dominikánská republika a Haiti jsou však jako den a noc. Zatímco západní soused je jedním z nejchudších a nejméně navštěvovaných států karibského regionu, Dominikánská republika se dlouhodobě veze na vlně turistické popularity a každoročně jí ze všech karibských destinací navštíví nejvíce turistů. Kolem pohádkových pláží s bílým pískem vyrostly velkolepé resorty, splňující nároky a přání i té nejnáročnější klientely. Byla by však rozhodně škoda strávit celý pobyt lenošením na hotelové pláži. Za zdmi hotelových komplexů na vás čeká barevný svět národních parků s řekami, vodopády, jeskyněmi a lagunami, koloniální dědictví země i pozůstatky předkolumbovských kultur. Na území velkém zhruba jako Slovensko napočítáte 16 národních parků bohatých svou faunou i flórou. Málokdo možná ví, že Dominikánská republika je domovem nejvyšších vrcholů celého Karibiku, přesahujících výšku tři tisíce metrů. Pěší turistiku a spoustu dalších aktivit tak můžete ideálně skloubit s koupáním v průzračném moři.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Dominikánské republice i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Dominikánské republiky

Občané České ani Slovenské republiky nepotřebují k turistické návštěvě Dominikánské republiky víza, nicméně každý návštěvník potřebuje ke vstupu na území země tzv. turistickou kartu, která stojí 10 USD. Od 25. dubna 2018 je poplatek za kartu zahrnut v ceně letenek všech mezinárodních dopravců, kteří do Dominikánské republiky létají a není proto nutné si jej kupovat po příletu do země. Na turistickou kartu můžete v Dominikánské republice pobývat maximálně 30 dnů. Pokud tuto dobu překročíte, při odletu ze země zaplatíte imigračnímu úřadu částku odpovídající počtu dnů, o které jste si pobyt v zemi prodloužili (tabulku s částkami najdete na stránce imigračního úřadu). Například za překročení pobytu v délce od 31 do 90 dnů zaplatíte 2.500 DOP. Pobyt lze také prodloužit na imigračním úřadě v Santo Domingu (Av. George Washington, Esq. Héroes de Luperón Centro de los Héroes), který je otevřený od pondělí do pátku (8:00-16:00).

Povinnost zaplatit turistickou kartu v hotovosti nadále platí pro návštěvníky, kteří do Dominikánské republiky přicestují po zemi nebo po moři. Pokud nemáte 10 USD v hotovosti, můžete zaplatit 10 EUR, což dle aktuálního směnného kurzu vyjde o něco málo dráž.

Při odletu ze země se platí odletová taxa ve výši 20 USD, která obvykle bývá zahrnuta v ceně letenky.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Pro návštěvu Dominikánské republiky potřebujete pas s platností minimálně 6 měsíců od data odletu ze země.

Vstup do země

Každý návštěvník musí vyplnit údaje v imigračním a celním formuláři, které se odevzdávají při vstupu do země.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Dobrý zdravotnický standard a péči poskytují především soukromá zařízení, proto se v případě nutnosti obraťte na ně. Zdravotnická péče v těchto soukromých klinikách je placená, proto si před cestou nezapomeňte uzavřít kvalitní pojištění.

Při cestě do Dominikánské republiky nepotřebujete žádné povinné očkování.

Pokud strávíte celý pobyt v hotelovém resortu, nepotřebujete žádné speciální očkování. Všem ostatním cestovatelům doporučujeme očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

Čas od času je na některých místech v Dominikánské republice zaznamenán vyšší výskyt cholery. Jedná se především o chudé oblasti na venkově nebo městské slumy. Touto nemocí se můžete nakazit při požití kontaminované vody (včetně ledu) nebo pozřením nedostatečně tepelně upraveného jídla, se kterým manipuloval nakažený člověk. V každém případě se doporučuje dodržovat hygiena rukou, konzumovat bezpečné jídlo a nápoje, vyvarovat se konzumace neoloupaného ovoce a zeleniny, které mohly přijít do styku se závadnou vodou a vyvarovat se ledu v nápojích. Pokud plánujete po Dominikánské republice cestovat, zjistěte si před odjezdem aktuální situaci v zemi, případně lze zvážit i očkování proti choleře.

V některých oblastech může čas od času dojít k otravě rybím masem po konzumaci ryb, které pozřely toxické řasy. Příznakem otravy z ryb (ciguatera) je nevolnost a slabost, spojená se zvracením, průjmem, svěděním pokožky či přecitlivělostí na horko i chlad. Symptomy trvají v závislosti na množství toxinů v rybím těle, od několika hodin po dva dny, průjmy mohou přetrvávat až čtyři dny.

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v zemi setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue, někdy chikungunya, horečka zika a v menší míře i malárie. Nákaza malárií hrozí zejména v řídce obydlených oblastech při hranici s Haiti a částečně i ve vnitrozemí provincie La Altagracia na východě země. V Santo Domingu, Santiagu, výše položených oblastech zbytku země a v turistických resortech na pobřeží je riziko malárie téměř nulové. Dodržujte základní opatření proti poštípání komáry, jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

Vodu z kohoutku nedoporučujeme pít, raději si kupte balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Dominikánské republice

Národní měnou je dominikánské peso (DOP, RD$), které se teoreticky dělí na centavos. V praxi se s centavos nesetkáte a cena se zaokrouhluje na nejbližší pesos. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500, 1.000 a 2.000 pesos a mince v hodnotě 1, 5, 10 a 25 pesos. Ve většině hotelů a turistických míst je možné platit i americkými dolary. Zde zjistíte aktuální kurz koruny k dominikánskému pesu.

Náklady na pobyt v Dominikánské republice

Většina návštěvníků Dominikánské republiky přicestuje v rámci pobytových zájezdů cestovních kanceláří, které se dají v dnešní době pořídit za zajímavé ceny (obzvláště pokud se podíváte i na nabídku německých cestovních kanceláří). Dobrá zpráva pro individuální turisty je, že Dominikánská republika zdaleka nejsou jen drahé resorty, a že země je cenově daleko přívětivější, než celá řada jiných karibských destinací. Pokud se spokojíte s ubytováním v hostelu nebo levném hotelu, na jídlo si zajdete do místních comedorů a jako hlavní dopravní prostředek zvolíte malé autobusy guaguas, bude vám pohodlně stačit zhruba 30-50 USD na den. Šanci užít si až o polovinu nižších cen za ubytování a další turistické služby mají ti, kdo se rozhodnou přijet mimo hlavní sezónu.

Počítejte s tím, že řada obchodníků a dalších lidí, kteří přijdou do styku s turisty, má tendenci předražovat své zboží či služby, takže je často dobré o ceně smlouvat. Je vhodné si předem zjistit, kolik za stejné věci platí místní a získat tak orientační představu, kolik byste měli sami zaplatit.    

Ubytování v hostelovém dormu seženete od 250 DOP, jednoduchý, ale čistý pokoj v levném hotelu obvykle stojí od 10 do 35 USD, v závislosti na období a lokalitě - nejlevnější hotelové pokoje najdete zcela mimo turistické oblasti. Mnoho levných hotelů není ani v Google mapách ani na Bookingu. Zeptejte se místních lidí nebo řidičů autobusů nebo minibusů, kteří vám něco vždy doporučí. Od 40 USD výše se dá sehnat pěkný pokoj s klimatizací. Noc ve špičkovém hotelovém resortu může stát 200 USD a výše.

Nejlevnější jídlo nabízí pouliční stánky s občerstvením typu empanád a sendvičů za cenu kolem 15 DOP a také malé rodinné podniky, zvané comedores, kde si dáte oběd za přibližně 150-200 DOP. Levněji se také najíte v restauracích řetězce Pica Pollo, což je jakási dominikánská verze KFC, specializující se na smažená kuřata. Na opačném konci jsou turistické restaurace s cenami jídel od 250 do 600 DOP. Některé restaurace a hotely uvádějí ceny bez 18% daně a 10% servisního poplatku, což by vás mohlo při placení účtu zarazit. Ujistěte se proto předem, že udávaná cena již zahrnuje tyto přirážky.

Nejlevnějším prostředkem hromadné dopravy jsou malé autobusy guaguas, které vás svezou za 30-70 DOP v závislosti na vzdálenosti. Dražší jsou komfortní autobusy společností, jako je například Caribe Tours, kde počítejte přibližně se 100 DOP za každou hodinu jízdy.

V Dominikánské republice koupíte levněji než v Česku zejména místní rum a doutníky.

Orientační ceny v Dominikánské republice

  • balená voda (1.5l), cca 70 DOP
  • láhev místního piva (0,5l), 100 DOP
  • láhev koly real, 15-20 DOP
  • banán 1kg, 40 DOP
  • káva s mlékem v místním comedoru, cca 20 DOP
  • láhev (0.7l) staršího rumu, 300-450 DOP
  • autobus ze Santo Dominga do Puerto Plata (Caribe Tours), 400-450 DOP
  • guagua ze Santo Dominga do Boca Chica, cca 70 DOP

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Z hlediska výměny peněz je nejlepší přivézt si dolary, kterými lze eventuálně i platit. Běžně je možné vyměnit i eura a další silné evropské měny. Peníze se doporučuje měnit pouze v bankách a oficiálních směnárnách, hotelové směnárny mívají o něco méně výhodný kurz. Neměňte peníze na ulici, kde se můžete snadněji stát obětí podvodníků.

Bankomaty najdete ve městech a v turistických oblastech, problémem však bývá menší výběrní limit. Vyšší limit obvykle mívají bankomaty banky Banco Progreso. Některé bankomaty berou jen karty Visa (Banco Popular), jiné Mastercard (Banco Progreso), což poznáte podle loga na bankomatu. Za výběr peněz z bankomatu zpravidla zaplatíte poplatek ve výši cca 120 DOP, další poplatky si může účtovat vaše domovská banka.

Kartou je možné platit téměř všude ve městech a v turistických oblastech, platba kartou je však často zpoplatněna sazbou ve výši 10-15%.

Spropitné

Řada restaurací spropitné automaticky započítává do celkové ceny za jídlo, v některých oblastech, jako je například Punta Cana, se přidává ještě 18% daň, takže celková přirážka činí 28%. Tyto informace by měly být uvedeny na restauračním menu, ne všechny restaurace to ale dodržují. Pokud celková cena spropitné nezahrnuje, je vhodné obsluze nechat zhruba 10%. Hoteloví portýři očekávají zhruba 1 USD za jedno zavazadlo.

Devizové předpisy

Hotovost, převyšující sumu 10.000 USD nebo ekvivalent této částky v jiné měně, je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu ze země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Klima v Dominikánské republice

Dominikánská republika má celoročně teplé klima s průměrnými denními teplotami kolem 27°C. Hlavní turistická sezóna koresponduje s dominikánskou zimou a trvá od prosince do dubna. Vlhkost vzduchu je v tuto dobu relativně nízká, přes den je příjemně teplo, v noci se ochlazuje a průměrné srážky za celou zemi jsou na ročních minimech. Ve vyšších horských polohách ve vnitrozemí ostrova však může být velmi chladno. V rámci země lze pozorovat i některé klimatické rozdíly. Na severu ostrova spadne nejvíce srážek mezi říjnem a dubnem, zatímco ve zbytku ostrova mezi květnem a listopadem. Většinou se jedná o vydatné, ale krátké přeháňky. Sezóna hurikánů oficiálně začíná v červnu a končí v listopadu, přičemž největší výskyt hurikánů hrozí od srpna do října.

Nejlepší doba pro návštěvu Dominikánské republiky

Hlavní sezóna koresponduje s obdobím sucha, které panuje mezi prosincem a dubnem. Za druhou hlavní sezónu je považován červenec a srpen, kdy jsou v Evropě a Severní Americe prázdniny. Během hlavní sezóny očekávejte nejvíce turistů a nejvyšší ceny. Hotely se plní také během týdne Semana Santa, který předchází Velikonoční neděli.

Vedlejší sezóna trvá od května do listopadu, kdy postupně roste teplota vzduchu i vlhkost. Komu nevadí horko a občasný déšť, může do Dominikánské republiky vyrazit od května do června, kdy klesají ceny za ubytování, pláže nejsou tak přelidněné a ještě tolik nehrozí hurikány.

  • Největší událostí v roce je karneval, který se koná každou neděli v únoru až do začátku března. Ačkoli oslavy probíhají po celé zemi, nejdelší karnevalovou tradicí se pyšní města Santiago a La Vega.
  • Záliv Samaná je proslulý pozorováním velryb, které sem připlouvají mezi lednem a březnem. Největší šanci spatřit nějakého kytovce máte v únoru.
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Dominikánská republika je na latinskoamerické poměry bezpečnou zemí, nicméně i zde se vyplatí dodržovat obvyklá bezpečnostní opatření a dávat pozor na své věci, obzvláště pokud opustíte brány hlídaných turistických resortů. Většina obyčejných obyvatel je chudá, a tak se nejčastěji můžete setkat s kapsářstvím a krádežemi osobních věcí. Nenoste proto s sebou větší částky peněz, drahé šperky a nedávejte příliš na odiv drahou elektroniku a mobilní telefony. Buďte opatrní při výběru peněz z bankomatů a po setmění nechoďte sami na prázdné pláže, ani se neprocházejte prázdnými ulicemi měst. Batohy a osobní věci mějte stále pod kontrolou a nenechávejte je bez dozoru v barech, restauracích nebo plážích. Během návštěvy Santo Dominga se raději vyhněte některým čtvrtím, jako je například Capotillo, La Ciénaga nebo Guaricano, kde působí kriminální gangy.

Přírodní katastrofy  

Dominikánská republika leží v pásmu hurikánů, jejichž výskyt hrozí v období od června do listopadu.

Na co si dát pozor

  • Držení a distribuce drog je v Dominikánské republice trestná.
  • Turistické dolary jsou velkým lákadlem pro řadu místních podnikavců, kteří jsou neodbytně dotěrní v nabídce všeho možného, od mototaxi, přes ubytování, až po drogy nebo prostitutky. Často to vypadá, že i za pouhé poskytnutí informace o odjezdu autobusu nebo ukázání správného směru očekávají nějaké všimné. Pozor také na přehnaně přátelské chování cizích lidí nebo zdánlivě nevinné pozvání na drink, ze kterého nakonec vyváznete o několik desítek dolarů lehčí, protože budete nuceni zaplatit záměrně předražené pití pro všechny zúčastněné.
  • Je zakázáno fotografovat vojenská zařízení a představitele armády.
  • Během pobytu v přírodě si dávejte pozor na některá jedovatá či jinak nebezpečná zvířata, jako jsou hadi, pavouci, štíři nebo krokodýli.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Typická jídla

  • mangú - pokrm z vařených, zelených plantainů se sýrem, vejci a salámem je oblíbenou a vydatnou snídaní
  • la bandera Dominicana (Dominikánská vlajka) - rýže, fazole, dušené maso a rozmačkané, smažené plantainy
  • sancocho - národní pochoutkou Dominikánské republiky je polévka, připravená z několika druhů masa, zeleniny a koření
  • locrio - dominikánská verze valencijské paelly využívá samozřejmě rýži a další lokální suroviny 
  • mofongo - dušený pokrm z krevet nebo vepřového masa a plantainů, ochucený česnekem

Typické nápoje

  • kola real - populární značka limonády se prodává v mnoha chuťových variacích
  • džusy (jugos) - připravují se z mnoha druhů ovoce a také z cukrové třtiny
  • batidas - ovocné smoothie se připravuje z rozmixovaného ovoce s vodou a ledem, v některých případech s trochou mléka
  • k nejznámějším lokálním značkám piva patří Presidente a Brahma
  • mamajuana - alkoholický nápoj z rumu, červeného vína, medu, bylin a dalších přísad považují mnozí za afrodiziakum
  • mezi dominikánské rumy patří patří například Brugal, Barceló nebo Bermúdez, na výběr je několik chuťových variací. Rum je také nedílnou součástí mnoha alkoholických nápojů, jako je například punč (ponche)
  • káva se pěstuje v několika regionech Dominikánské republiky

Obyvatelstvo a náboženství

Obyvatelstvo Dominikánské republiky představuje mix několika etnik - míšenců, původní populace domorodých Taínů i potomků Evropanů a Afričanů. Majoritu tvoří tzv. Kreolové africko-španělského původu. Ačkoli většina obyvatel země je velmi chudá, Dominikánci jsou pohostinní a vstřícní lidé, což platí tím víc, čím dále cestujete od pobřeží směrem do vnitrozemí. Dominikánská republika má něco málo přes 10 miliónů obyvatel, z čehož třetina žije v hlavním městě Santo Domingu a jeho okolí. Velký důraz je kladen na rodinu, zejména o nedělích a různých svátcích uvidíte rozvětvené rodiny užívat si volno a společné chvíle na plážích nebo kolem řek. Hlavním náboženstvím je křesťanství, odhaduje se, že až 95% obyvatelstva vyznává římské katolictví.

Kultura

Dominikánci milují hudbu a tanec. Národním tancem Dominikánské republiky je merengue, který zde vznikl zhruba v polovině 19. století a brzy se odtud rozšířil a zdomácněl v dalších zemích Latinské Ameriky. Merengue je žhavý tanec, který se tančí v rychlém tempu za doprovodu bubnů a dechových nástrojů a zároveň hudební žánr, jež se stal nedílnou součástí kultury země. Velký festival hudby a tance merengue se každoročně koná na přelomu července a srpna v Santo Domingu. Dalším populárním lidovým tancem je bachata, kromě merengue a bachaty jsou rozšířené i další tance a hudební žánry jako salsa nebo reggaeton.

Oblíbenou zábavou místních obyvatel jsou kohoutí zápasy, na které se můžete přijít podívat do některé arény, určené tomuto způsobu zábavy. Ty největší najdete v Santo Domingu, Santiagu a San Franciscu de Macorís. Kalendář kohoutích zápasů je k nahlédnutí na adrese www.gallerosoy.com.

Sportem číslo jedna není v Dominikánské republice fotbal, ale baseball, jež se stal přímo národní posedlost Dominikánců. Ti nejlepší hráči z Dominikánské republiky hrají pravidelně slavnou americkou soutěž MLB. Zimní dominikánská profesionální liga baseballu probíhá od poloviny října do února, základní část vrcholí v prosinci a lednu. Jedním z nejlepších míst, kam se můžete zajít podívat se na nějaký zápas baseballové ligy je stadión Quisqueya v Santo Domingu. Více informací najdete na stránce ligy www.lidom.com.

Dominikánská republika patří společně s Kubou k předním světovým výrobcům doutníků. Hlavním centrem výroby doutníků je město Santiago de los Caballeros, kde sídlí většina továren na výrobu doutníků. Mezi známé producenty doutníků patří například Fuente, Matasa, La Aurora nebo Tabadom Holding. Pro zájemce jsou k dispozici exkurze po vybraných manufakturách v okolí La Romany, Santiaga nebo Punta Cany, kde vám představí celý proces výroby, od přípravy tabákových listů, přes válení doutníků, až po jejich balení. Na předměstí La Romany můžete například navštívit továrnu Tabacalera de García, největší manufakturu na výrobu doutníků na světě a jednoho z největších zaměstnavatelů v Dominikánské republice. Pro zájemce pořádá továrna exkurze. Obchody, spojené s továrnami na doutníky, nabízí nejlepší výběr a ceny, a tak si odtud můžete odvézt cenný suvenýr nebo ideální dárek. Další informace najdete na stránce www.cigarcountrytours.com.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Pro Dominikánskou republiku jsou příznačné především doutníky a rum, v menší míře také kakao (čokoláda) a káva. Mezi známé producenty doutníků patří například Fuente, Matasa, La Aurora nebo Tabadom Holding. Vedle doutníků je dalším typickým produktem rum. K nejznámějším značkám dominikánských rumů patří Barceló, Brugal nebo Bermúdez. Mezi typické suvenýry dále patří předměty vyřezávané ze dřeva, výrobky z kůže, oblečení, šperky, keramika, výšivky, umělecká díla, malé panenky bez obličeje nebo hliněné sošky taínských bůžků, často zdobené pestrými motivy. Cenným suvenýrem je také dominikánský jantar, pozor ovšem na napodobeniny, které se prodávají na některých trzích se suvenýry. Pravý jantar by měl plavat na vodní hladině, kdežto plastová napodobenina klesne ke dnu. Národním kamenem Dominikánské republiky je však larimar, modrý minerál, známý také jako dominikánský tyrkys, který se vyskytuje pouze v Dominikánské republice. Šperk z larimaru tak může být skutečně tradičním a jedinečným dárkem. Vedle rumu a kávy můžete koupit čokoládu, marmelády z tropických druhů ovoce nebo chlebové placky kasabe.

Největším uměleckým trhem v Santo Domingu je Mercado Modelo na ulici Avenida Mella, kde jsou k dostání nejen umělecké předměty, ale také například doutníky, šperky nebo jídlo. Další příležitosti k nákupům tradičních suvenýrů a umění nabízí ulice Calle el Conde v koloniálním centru Santo Dominga. Pokud jste ubytovaní v Punta Caně, vydejte se na bleší trh na Bavaro Beach, kde je k dostání celá řada různých suvenýrů. Podobný bleší trh se nachází v Bayahibe na Playa Dominicus. U pouličních prodejců a na trzích je běžné o cenu smlouvat.

Celní předpisy

Do země je možné bezcelně dovézt 200 ks cigaret, 25 ks doutníků nebo 200 g tabáku, dále 3l alkoholu, dárky v hodnotě max. 500 USD, elektroniku a léky pro svou osobní potřebu.

Do země je zakázáno dovážet potraviny, jako jsou sýry, maso, uzeniny, ovoce, zeleninu apod.

Ze země je zakázané vyvážet lastury, mušle, korály, hvězdice nebo krunýře mořských želv, neopracovaný jantar, výrobky ze dřeva mahagonu a bez potřebného povolení také předměty kulturní a historické hodnoty starší 100 let.

Do zemí EU je možné bezcelně dovézt maximálně 50 ks doutníků. 

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

110-120 V / 60 Hz, výpadky elektřiny nejsou ničím výjimečným, většina lepších hotelů má ale vlastní záložní generátory.

Čas

V Dominikánské republice je oproti České republice o 6 hodin méně (v době letního času) a o 5 hodin méně (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+1-809, +1-829, +1-849

Telefonování a internet

Wifi připojení poskytuje většina kaváren, restaurací a hotelů střední a vyšší kategorie, v některých případech však za něj budete muset zaplatit. Wifi nabízejí dokonce i některé autobusové společnosti na palubách autobusů vyšší cestovní třídy.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština. Anglicky se domluvíte jen v hotelových resortech a s pracovníky v turistickém průmyslu, na venkově a v malých městech s angličtinou nepochodíte.

Co si nezapomenout

  • elektrický adaptér
  • repelent proti komárům
  • opalovací krém s vysokým faktorem
  • teplé oblečení pokud plánujete treky v horách i pro přejezdy klimatizovanými autobusy
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Generální konzulát Dominikánské republiky v Praze

Štěpánská 17, 110 00 Praha 1, tel: 241 409 939, email: consuladodominicanoprg@gmail.com.

Velvyslanectví České republiky na Kubě

Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, CP 10600 La Habana, tel: +53 7883 3201, 7883 3467, nouzová linka +53 5264 1001, fax: +53/7883 3596, email: havana@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/havana, diplomatická a konzulární působnost pro Kubu, Bahamy, Barbados, Venezuelu, Dominiku, Dominikánskou republiku, Grenadu, Haiti, Sv.Lucii, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny a Trinidad a Tobago, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-16:30, provozní doba konzulárního oddělení pro veřejnost (Út,St,Pá) 9:00-13:00.

Honorární konzulát ČR v Santo Domingu

Ave. Bolívar No. 830, La Esperilla, Apto pastal 3673 Santo Domingo, tel: +1809 685 6900, +1809 682 7605, +1809 221 5602, fax: +1809/2215607, email: santodomingo@honorary.mzv.cz, jrbrea@claro.net.do, gina_victoriano@yahoo.com, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-12:00, 14:00-17:00.

Důležitá telefonní čísla

Nouzová linka 911, turistická policie 1-809-200-3500

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele