logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Dominikánská republika je pravidelným a frekventovaným cílem mnoha charterových letů cestovních kanceláří i linkových letů, provozovaných řadou evropských dopravců. Berte na vědomí, že množství těchto letů je operováno pouze v hlavní sezóně. Hlavními letišti, přijímajícími mezinárodní lety, jsou letiště v Santo Domingu a v Punta Caně, v menší míře také letiště v Puerto Plata a La Romaně.

Mezinárodní letiště v Punta Caně bylo otevřeno v roce 1984 a dnes zde přistává více než polovina všech mezistátních letů do Dominikánské republiky. Přímé lety z Evropy nabízí například Air Europa (z Madridu), Air France (z Paříže), British Airways (z Londýna Gatwicku), Condor (z Frankfurtu a Mnichova), Edelweiss Air (z Zürichu), Eurowings (z Düsseldorfu a v sezóně také z Mnichova), Thomas Cook (z Manchesteru), Wamos Air (z Madridu) nebo TUI Fly (z Brusselu nebo Amsterdamu). Do Punta Cany dále létá množství linek z USA, například American Airlines (z Miami nebo Philadelphie), Delta Airlines (z New Yorku a Atlanty), Frontier Airlines (z Chicaga a Philadelphie), JetBlue (z Bostonu, New Yorku nebo Fort Lauderdale), Southwest Airlines (z Atlanty nebo Chicaga) či United Airlines (z Houstonu nebo Newarku) a také z Kanady, jako je Air Canada Rouge (z Montrealu a Toronta), Air Transat (z Montrealu, Quebecu a Toronta), Sunwing Airlines (z Montrealu, Quebecu a Toronta) nebo West Jet (z Toronta) a další spoje z některých zemí Latinské Ameriky. Ostatní linky mají sezónní či charterový charakter.    

Mezinárodní letiště Las Américas poblíž hlavního města Santo Dominga je druhým nejvytíženějším letištěm v zemi. Pravidelné linky z Evropy operují aerolinie Air Europa (z Madridu), Air France (z Paříže), Condor (z Frankfurtu, sezónně z Mnichova) nebo Iberia (z Madridu). Z USA sem létají například American Airlines (z Miami), Delta Airlines (z Atlanty a New Yorku), JetBlue (z Bostonu, New Yorku, Newarku nebo Fort Lauderdale), Spirit Airlines (z Fort Lauderdale, Newarku a Orlanda) nebo United Airlines (z Newarku).

Mezinárodní letiště La Romana na jihovýchodě Dominikánské republiky přijímá lety společností Blue Panorama Airlines (z Milána a Říma) nebo Condor (sezónně z Frankfurtu nebo Mnichova) a některé další charterové nebo sezónní linky z Itálie, Kanady, Německa či Velké Británie.

Na mezinárodní letiště Gregoria Luperóna v Puerto Plata létají spoje například z Montrealu nebo Toronta (Air Canada Rouge, Air Transat, Sunwing Airlines, West Jet), z Miami (American Airlines), Frankfurtu (Condor), New Yorku (JetBlue) nebo Newarku (United Airlines) a v sezóně také například z Mnichova (Condor, Eurowings) nebo z Helsinek (Finnair).

Drtivá většina návštěvníků Dominikánské republiky nákup letenek vůbec neřeší, neboť cestuje v rámci zájezdu s cestovními kancelářemi, které mají pronajaté charterové lety. Individuální turisté koupí letenku v průměru za přibližně 15.000 Kč, v akci i o něco méně. Levnější letenky za zhruba 12.000 Kč občas nabídne Delta Airlines nebo Air France, cenovým hitem byla letenka za cca 6.000 Kč od španělské Iberie s odletem z Barcelony.

Pár tipů, jak najít levnější let do Dominikánské republiky:

  • Podívejte se na ceny letenek mimo sezónu.
  • Levnější letenky se dají zpravidla pořídit s odletem z Německa.
  • Podívejte se na nabídku volných letenek, které nabízejí některé cestovní kanceláře v momentě, kdy jim zbývají neobsazená místa v letadlech na charterových letech.
  • Zapátrejte po internetu a zkuste se podívat na lety na některá méně obvyklá letiště v Dominikánské republice, jako je například Cibao, Samaná, La Romana nebo Puerto Plata, kam létá řada dopravců z USA a Kanady.

Doba letu ze střední Evropy

10h 30 min (z Mnichova do Punta Cany)

Autobusová

Autobusovou dopravu mezi Dominikánskou republikou a Haiti zajišťuje společnost Capital Coach Line. Z terminálu v Santo Domingu (# 455 Boulevard 27 de Febrero, v sektoru El Million) jezdí denně dva autobusy (v 8:00 a 10:00) do Port-au-Prince, zpět jezdí autobusy v 8:00 a v 10:00 (z Tabarre v Port-au-Prince), respektive v 8:30 (z Petion Ville v Port-au-Prince). Cesta autobusem trvá 6-8 hodin, jednosměrný lístek stojí 40 USD, zpáteční pak 75 USD. Nezapomeňte, že v Haiti je o hodinu méně než v Dominikánské republice.

Linky ze Santo Dominga do Port-au-Prince a ze Santiaga do Cap-Haïtien na Haiti nabízí i přední dominikánský dopravce Caribe Tours.

Lodní

Lodní dopravu mezi portorickým San Juanem a dominikánským Santo Domingem nabízí společnost Ferries del Caribe. Lodě vyplouvají ze San Juanu v pondělí, ve středu a v pátek vždy v 19:00, ze Santa Dominga v úterý, ve čtvrtek a v neděli ve stejný čas. Plavba mezi oběma přístavy trvá 13 hodin.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

V Dominikánské republice sice působí několik leteckých společností, nabízejících vnitrostátní lety po ostrově, většina z nich se však omezuje pouze na charterové lety, což je pro velké procento návštěvníků finančně nepřijatelné. Santo Domingo má dvě letiště, mezinárodní Las Américas a menší La Isabela (známé také jako Higüero), odkud létají linkové i charterové vnitrostátní lety.

  • Aerolíneas Mas - malé aerolinky poskytují pravidelné i charterové lety po Dominikánské republice, na Arubu a Haiti.
  • Air Century - dopravce nabízí charterové lety i pravidelné linky ze Santa Dominga do Punta Cany, Santiaga de los Caballeros a Puerto Plata a také na Arubu, Curaçao, Sint Maarten nebo do Portorika.
  • Air Inter Island - společnost se základnou v Punta Caně poskytuje charterové lety po Dominikánské republice a Haiti.
  • Servicios Aéreos Profesionales - aerolinky se základnou v Santo Domingu nabízí vnitrostátní i mezinárodní charterové lety.

Autobusová

Pokud si netroufáte na řízení auta, pro nezávislý průzkum země budete muset využít služeb místních autobusových dopravců. Mezi hlavní autobusové společnosti v Dominikánské republice patří Caribe Tour a Metro Bus. Nejširší služby poskytuje Caribe Tour, s linkami do mnoha destinací po celé zemi i do Haiti, městskými linkami po Santo Domingu a vlastní charterovou dopravou pro turisty. Metro Bus provozuje flotilu velkých, komfortních autobusů i menších minibusů pro 10 až 22 osob. Informace o linkách, jízdních řádech a jízdném najdete na stránkách dopravců. Počítejte s tím, že v lepších autobusech je puštěná klimatizace naplno, proto si do autobusu vezměte něco teplého na sebe. Systém autobusové dopravy po ostrově doplňují ještě některé menší, regionální společnosti, jako Expreso Bávaro, provozující linku mezi Santo Domingem a Bávarem v oblasti Punta Cana, APTPRA s linkami ze Santo Dominga do Higuey, Bávara a Punta Cany, Asotrapusa, zajišťující dopravu po poloostrově Samaná nebo Sichoem bus s linkou mezi Santo Domingem a La Romanou.

Autobusovou dopravu po Santo Domingu a Santiagu zajišťují městské autobusy OMSA (Oficina Metropolitana de Servicios de Autobuses), na jejichž stránkách najdete seznam zastávek a další informace. Jízdné po městě stojí od 10 do 15 DOP.

Do míst, kam nejezdí dálkové autobusy, se určitě dostanete malými minibusy, zvanými guaguas. Guaguas jezdí po předem daných trasách, oproti tzv. carro publicos však pojmou více pasažérů a po cestě zastavují na daných zastávkách. Většinou vám ale zastaví i na mávnutí kdekoli podél své trasy. Jméno cílové zastávky bývá napsáno na čelním skle nebo jej z otevřených dveří vyřvává pomocník řidiče, zvaný cobrador, který zároveň vybírá jízdné. Jízdné v guaguas je velmi levné a i za delší jízdu byste se měli pohodlně vejít do 100 DOP. Guaguas jsou v drtivé míře využívány pouze místními obyvateli, takže tento druh cestování je skvělou příležitostí poznat obyčejné lidi a jejich kulturu.

Autem

Půjčení auta vám dá svobodu volného pohybu po celém ostrově a umožní vám navštívit místa, kam je jinak obtížné dopravit se veřejnou dopravou. Připravte se na to, že zdaleka ne všechny silnice jsou v bezvadném stavu, což je příklad především některých venkovských a odlehlejších oblastí mimo větší města. Pravidla silničního provozu se obecně příliš nedodržují a je tak nutné řídit velmi obezřetně a počítat s nenadálými situacemi, které mohou nastat. Podél hranice s Haiti očekávejte časté vojenské kontroly.

V Dominikánské republice se řídí vpravo, na dálnicích kolem Santo Dominga se platí mýtné (30 DOP), takže je dobré mít po ruce pár pesos. Maximální rychlost je omezena na 80 km/h mimo města a 100 km/h na dálnicích. Pro řízení auta se doporučuje vyřídit si mezinárodní řidičský průkaz (typ Ženeva).

Minimální věk pro půjčení auta je 25 let. Pokud si chcete půjčit motorku, měli byste vědět, že nesete plnou odpovědnost za cokoliv, co se s motorkou stane. Vzhledem k tomu, že se motocykly celkem dost kradou, budete nuceni zaplatit celou cenu motorky.

Čerpací stanice najdete především ve velkých městech, mimo ně a na venkově se benzín často prodává v láhvích u pouličních stánků.

Lodní

Mezi přístavy Samaná a Sabana del Mar pendlují přes záliv Bahía de Samaná několikrát denně lodě společnosti El Bote (cca 150 DOP).

Metro v Santo Domingu

Metro v Santo Domingu má dvě linky, linka 1 vede z jihu na sever mezi stanicemi Centro Heroes a Mamá Tingó, linka 2 vede ze západu na východ a spojuje stanice Maria Montez a Eduardo Brito. Metro je v provozu denně od 6:00 do 22:30, o víkendech a svátcích jen do 22:00. Jedna jízda metrem stojí 20 DOP, pro častější užití je lepší si pořídit dobíjecí karty.

Taxi

Turistická taxi najdete na letištích, v přístavech, u hotelů apod. Auta krémové barvy, označená nápisem Taxi turistico a opatřená číslem, jsou spolehlivější a bezpečnější, i když dražší než normální, veřejná taxi. Motoconchos jsou pak variantou mototaxi, využívanou především na kratší vzdálenosti v menších městech či v těžko přístupném terénu.

Ostatní druhy dopravy

Levnou a v zemi oblíbenou formou dopravy jsou carro publicos, jinak řečeno sdílená taxi, která jezdí po předem daných trasách. Výhodou je jejich cena, která je nižší než u klasických taxi, nevýhodou je fakt, že sdílíte prostor v autě s dalšími pasažéry, což mnohdy ubírá vašemu komfortu. Carro publicos nemají předem dané zastávky a vy se tak můžete nechat vysadit kdekoliv potřebujete.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele