logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Pobřeží Černé Hory je dlouhé 293 km a najdete na něm celkem 117 různých pláží. Vykoupat se můžete na mnoha místech od Hercegu Novi u hranic s Chorvatskem, až po ostrov Ada Bojana, jehož východní břeh tvoří přírodní hranici s Albánií. V Černé Hoře najdete jak městské pláže s vybetonovanými plácky, tak oblázkové pláže nebo dlouhé písečné pláže kolem Ulcinje. Spousta pláží byla oceněna i Modrou vlajkou, kterou dostávají jen pláže splňující vybraná kritéria čistoty a eokologie. Pokud jedete do Černé Hory v prvé řadě kvůli pěkným plážím, zaměřte se na část od Budvy dále na jih.

Nejznámější černohorská přímořská letoviska:

Herceg Novi

Mezi hlavní městské pláže patří pláž Raffaello nebo pláž Topla. Nutno však dodat, že zdejší pláže zrovna nepatří k tomu nejhezčímu, co Černá Hora nabízí a spousta z nich má podobu vybetonovaných platforem se schůdky do moře. Pěkné pláže v okolí Herceg Novi najdete i na poloostrově Luštica, který se rozkládá naproti městu přes Kotorský záliv a dostanete se sem lodní taxi za zhruba 10 EUR. K těm hezčím určitě patří například písečná pláž Plavi Horizonti nebo pláže Mirište nebo Žanjic. Pokud se vydáte trochu dál od hlavní silnice, objevíte i několik turisticky méně frekventovaných pláží Černé Hory.

Budva

Budva patří mezi největší a nejrušnější letoviska černohorského pobřeží, takže v létě čekejte přeplněné pláže a dopravní zácpy. Město bude vyhovovat především mladším generacím, které hledají zábavu a trochu nočního života. Hlavní městskou pláží je 1.6 km dlouhá Slovenska plaža, kde v hlavní sezóně rozhodně nebudete sami. Ceny za lehátka a slunečník začínají na 15 EUR za den. Zvláštní atmosféru nabízí malá pláž Ričardova Glava s kulisou starého města Budvy. Jen několik set metrů od Starého města Budvy leží pláž Mogren. Tuto pláž ve skutečnosti tvoří dvě pláže, propojené tunelem a pojmenované údajně po španělském námořníkovi Mogrinim, který zde ztroskotal a na pláži postavil kostelík. Vyhlášenou pláží je také dlouhá oblázková pláž Jaz. Pokud přijedete autem, nebudete platit za parkování, což je výhoda, na pláž také jezdí autobusy z autobusového nádraží v Budvě za 1.50 EUR. V létě je na pláži Jaz celkem dost lidí, ale pokud se vydáte až na konec více než kilometrové pláže, je šance, že najdete volnější místo na ležení. Přímo na pláži je možné půjčit si šlapadlo, kajak apod. Část pláže je vyhrazena nudistům. Asi 10 km za Budvou, směrem na Kotor, leží pláž Ploče (www.plazaploce.com). Pláž tvoří malé oblázkové plážičky, které střídají vybetonované místa na skaliskách, návštěvníci mohou navíc využít i několik bazénků se sladkou vodou. Kousek od pobřeží Budvy leží největší černohorský ostrov, Sveti Nikola, s několika pěknými plážemi a ucházejícími možnostmi šnorchlování. Navzdory tomu, že jde o ostrov, dosažitelný pouze lodí, i tady v sezóně nečekejte, že tu budete sami. Můžete si ale půjčit kajak a vydat se prozkoumat odlehlejší místa, dál od severního konce ostrova. Na ostrov vyplouvají lodě ze Slovenske plaže za 3 EUR za osobu, plavba k ostrovu trvá asi 30 minut.

Bečići

Letovisko na předměstí Budvy nabízí dva kilometry dlouhou oblázkovo-písečnou pláž s veškerým zázemím. Pláž tvoří mix veřejných a hotelových pláží, například pěkného hotelu Falkensteiner. Na pláži najdete spoustu míst k občerstvení, takže tu můžete pohodlně strávit celý den.

Sveti Stefan

Sveti Stefan je jedním z nejkrásnějších (a také nejdražších) letovisek Budvanské riviéry. V jeho okolí můžete navštívit hned trojlístek krásných pláží. Sveti Stefan plaža lemuje každou stranu úzké šíje, spojující pobřeží s ostrovem Sveti Stefan, na kterém sídlí luxusní hotelový resort. Zatímco veřejná pláž Sveti Stefan se táhne jižním směrem v délce zhruba jednoho kilometru, severní část je vyhrazena pouze hostům resortu, i když v době covidové byla přístupná zdarma všem. Na veřejné pláži najdete veškeré zázemí, včetně restaurací, sprch nebo převlékáren. Za poplatek si můžete na celý den pronajmout lehátka a slunečník. Po stezce podél pobřeží směrem na sever dojdete po pár metrech na sousední fantastickou Královu pláž (Kraljeva plaža, také pláž Miločer), které vévodí honosná vila Miločer s parkem. Nejsou tu žádné kavárny ani slunečníky k pronájmu, přesto se jedná o jednu z nejhezčích pláží široko daleko. V roce 2021 byla tato pláž přístupná veřejnosti zdarma, jinak musí nerezidenti přilehlého hotelového komplexu Aman zaplatit za pobyt na pláži tučný poplatek. Dál po pobřežní cestě leží ještě Královnina pláž (Kraljičina plaža), lemující malý záliv.

Kousek na jih od Sveti Stefanu leží malý záliv lemovaný oblázkovou pláží Drobni pijesak, která je považovaná za jednu z nejhezčích pláží Budvanské riviéry. Auto můžete nechat na placeném parkovišti nad zálivem, odkud vede dolů strmá stezka. Parkovné se pohybuje od 2 do 8 EUR podle toho, jak daleko od pláže budete parkovat. K dispozici je restaurace a další vybavení, jako sprchy nebo převlékárny. Za 13 EUR na den si můžete pronajmout dvě lehátka a slunečník.

Petrovac

Petrovac je malé letovisko, ležící zhruba 20 minut autem na jih od Budvy. Možností koupání je hned několik. Městská pláž Petrovačka plaža bývá bohužel přeplněná lidmi, což se negativně projevuje zejména na její čistotě. O něco dál podél pobřeží směrem na Sutomore se nachází pláž Lučica, 200 metrů dlouhá písečná pláž, lemovaná borovicemi a cypřiši. Přestože se dá Lučica považovat za méně rušnou pláž, i tady bývá v sezóně dost lidí. Ještě dál leží Buljarica, dlouhá kamenito-písečná pláž s dobrým zázemím. Hledáte-li odlehlejší místečko ke koupání, vydejte se podél pobřeží směrem k pláži Reževići. Pěší stezka vede západním směrem podél pobřežních útesů, skrze tunely ve skále a nabízí spoustu krásných výhledů a míst k odpočinku.

Sutomore

Severně od Sutomore leží nádherná Královnina pláž (Kraljičina plaža), schovaná v malebné zátoce Uvala Pećin. Pozor, nepleťte si tuto pláž s jinou pláží stejného jména, která se nachází u letoviska Sveti Stefan. Jak již název napovídá, tato pláž byla oblíbeným místem odpočinku černohorské královny Mileny, která ji pravidelně navštěvovala během svých pobytů v Baru. Pláž je přístupná pouze z moře, lodě vyplouvají z nedalekého městečka Čanj.

Bar

Jižně od Baru se nachází malé letovisko Utjecha, pyšnící se pobřežím s několika pěknými zátokami a oblázkovými plážemi, z nichž některé jsou přístupné pouze po moři lodí.

Ulcinj

Stále více populárnější letovisko se nachází na jihu Černé Hory, nedaleko hranice s Albánií. Jednou z nejznámějších pláží této oblasti je Velká pláž (Velika plaža), která je s délkou 12 km zároveň nejdelší písečnou pláží v Černé Hoře. Taxi z Velké pláže do Ulcinje stojí kolem 5 EUR. Dále na jih leží ostrov Ada Bojana ve tvaru trojúhelníku, omývaného z jedné strany Jaderským mořem a ze zbylých dvou stran řekou Buna. Místní pláže jsou mimochodem vyhledávaným cílem nudistů.

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Spousty možností pěší turistiky nabízí především národní parky Černé Hory (www.nparkovi.me).

Národní park Durmitor

Národním parkem vede 25 značených cest pro pěší, ze kterých si vybere úplně každý podle času a náročnosti. Jedna z nejznámějších stezek Durmitoru vede kolem turisticky velmi oblíbeného Černého jezera. Okruh zvládnete v pohodovém tempu zhruba za hodinu. Další stezka vede od Černého jezera k Mlinskimu potoku (4,6 km, 75 minut) nebo delší cesta od jezera na Crvenu Gredu přes Jakšića mlin, Bosaču a Jablan baru (12 km, 3 hodiny). Horská stezka z vísky Ivan Do, přes Ivan glavicu, průsmyk Škrčko ždrijelo a Prutaš vede dál až k jezerům Škrčko a měří 14 km jedním směrem (3,5 hodiny). Plánujete-li pokořit horu Bobotov Kuk, zaparkujte auto ve vesnici Sedlo, která leží na okružní silnici R-16. Odtud vede stezka pro pěší k jezeru Zeleni Vir a pak dále až na vrchol. Cesta tam a zpět měří asi 10 km a zvládnete jí zhruba za 6 hodin.

Populární je také nenáročný, zhruba půlhodinový trek od parkoviště, nacházejícího se asi 8 km severovýchodně od Žabljaku. Cesta vede do kopce až na vrchol hory Ćurevac (1625 m), ze které se otevírá nádherný výhled na kaňon řeky Tara (i když řeka je odtud dost daleko a jsou vidět jen některé její úseky) a okolní hory. Ve stejné oblasti se dá podniknout další trek s výhledy na kaňon Tary. Tento přibližně 6 km dlouhý trek startuje ve vesnici Podgora a zavede vás na tři vyhlídková místa, Soa, Brojila a Tmorska Glavica.

Národní park Biogradska Gora

Parkem vede několik značených cest, včetně naučného okruhu kolem Biogradského jezera v délce 3,3 km, který zvládnete za necelou hodinu. Další cesty vedou stoletými lesy, kolem horských potoků a pramenů na zdejší horské vrcholy jako je Crna glava či Zekova glava nebo k ledovcovým jezerům.

Národní park Lovćen

Národní park se rozkládá ve směru od Kotoru směrem k Cetinje a kromě nádherných přírodních scenérií nabízí i seznámení se s lidovou architekturou a lokální gastronomií. Pokud jste už v Kotoru, můžete vystoupat vysoko na kopec, tyčící se nad městem. Tzv. Ladder of Cattaro kopíruje starověkou obchodní stezku, spojující Kotor s vesnicí Njeguši a s Cetinje. Strmá cesta vás zavede až k průsmyku Krstac, odkud je fenomenální výhled na Kotorský záliv. Z vesnice Ivanova korita se dá podniknout okružní túra na vrchol Jezerski vrh s mauzoleem (11 km, 3 hodiny).

Mezinárodní projekt Peaks of the Balkans (www.peaksofthebalkans.com) zahrnuje 192 km dlouhý pěší okruh, vedoucí Dinárskými Alpami územím Černé Hory, Albánie a Kosova. Celkem deset etap, které často kopírují staré pastevecké stezky, lze zvládnout za 10-14 dnů.

Mohlo by se hodit:

Rafting

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Rafting patří k nejpopulárnějším turistickým aktivitám v Černé Hoře. Dobré podmínky uprostřed nádherné přírody poskytuje především řeka Tara, protékající dechberoucím kaňonem. Rafting je možné dohodnout u agentur sídlících v Žabljaku nebo Šćepan Polji na pomezí Černé Hory a Bosny a Hercegoviny.

Mohlo by se hodit:

Ziplining

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nejdelší zipline dráhu v Černé Hoře provozuje společnost Tara Zipline, která má pobočku před Djurdjevićovým mostem ve směru od Žabljaku. Za 25 EUR se můžete projet na laně dlouhém 1050 m, zavěšeném nad kaňonem řeky Tara. Za pár euro navíc vám na památku natočí krátký film GoPro kamerou nebo kamerou umístěnou na dronu. Ve stejných místech působí Red Rock Tara, která nabízí levnější jízdu za 10 EUR na dráze vedoucí paralelně s mostem v délce 350 m.

Další zipline dráhy najdete v národním parku Lovćen.

Potápění

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Jaderské moře kolem Černé Hory ukrývá spoustu potápěčsky atraktivních míst, od vraků lodí, přes vápencové útesy s jeskyněmi, které jsou domovem mnoha druhů mořských živočichů, až po zajímavé archeologické lokality. K nejpopulárnějším místům na potápění se řadí pobřeží kolem Petrovace (například útes Donkova Seka nebo okolí ostrůvku Katić), poloostrov Luštica s množstvím jeskyní (Blue Cave) a podmořských stěn nebo vody kolem Ulcinje, ukrývající mnoho vraků potopených lodí, jako je například Goritia nebo Spiridon.

Mohlo by se hodit:

Další aktivity

Lyžování
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Černá Hora sice není typicky lyžařskou destinací, v zimě však místní střediska poskytují dobré lyžařské podmínky za přijatelné ceny. Mezi hlavní zimní střediska patří Žabljak a Kolašin.

navrhnout změnu
Kaňoning

Kaňoning (canyoning) je adrenalinová aktivita, která získává stále více na popularitě. Ideální podmínky nabízí například národní park Durmitor a jeho nedotčená příroda s kaňony a řekami, vytvářejícími vodopády, kaskády, jezírka a další přírodní překážky, které je nutné zdolat. Při této aktivitě se využívají různé dovednosti a techniky, jako je lezení, slézání po laně, turistika v exponovaném terénu nebo po vodním toku, prolézání úzkými štěrbinami, skákání do vody a plavání. Výlet tohoto typu je možné rezervovat v Žabljaku, odkud se často jezdí do soutěsek kaňonu Nevidio.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele