logo

Regiony

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ne
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
1500 - 2000 Kč
Turistická sezóna
listopad-březen
Proč cestovat právě sem
teplé počasí s minimem srážek
nákupní ráj
bezpečná destinace
megalomanské projekty a stavby budoucnosti
vrcholné světové sportovní a kulturní akce
pěkné pláže
Proč se zemi vyhnout
omezený přístup k alkoholu

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Dubaj
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
19 ° 21 ° 23 ° 27 ° 31 ° 33 ° 35 ° 35 ° 33 ° 30 ° 25 ° 21 °
5 4 6 3 0 0 0 0 0 0 2 4
21 ° 21 ° 22 ° 25 ° 29 ° 31 ° 32 ° 33 ° 32 ° 30 ° 27 ° 23 °

SAE - poušť, sokolnictví a megalomanské projekty

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou konstituční federací sedmi emirátů, které se v jeden stát spojily teprve v roce 1971. Každému emirátu vládne jiná rodinná dynastie a jednotlivé emiráty se mezi sebou liší i kulturou a tradicemi. Největším z emirátů je Abu Dhabi, který zaujímá téměř 87% celkové rozlohy země a na jeho území se mimochodem nachází zhruba 94% veškerých zásob ropy v SAE. Nejlidnatějším emirátem je Dubaj a rozlohou nejmenším emirátem pak Ajman, který je pro srovnání jen o něco málo větší než Brno.

Ještě relativně nedávno byly Spojené arabské emiráty celkem poklidnou zemí, zaměřenou především na námořní obchodní aktivity, rybolov, lov perel a sběr datlí. Vše ze změnilo v 60. letech 20. století, kdy byla odhalena bohatá naleziště ropy a zemního plynu. Od této doby země změnila tak výrazně svou podobu, jako jen málokterý stát světa. Z ropných peněz vyrostla na pobřeží bohatá města, kde šejkové zhmotňují své sny o metropolích budoucnosti stavbou megalomanských projektů, jež hraničí s lidskými schopnostmi. Luxusní hotely, nejvyšší budovy světa a největší nákupní centra světa se mísí se starou zástavbou měst, v jejíž ulicích najdete exotické trhy s kořením, zlatem nebo parfémy. SAE vyrostly v moderní, západně orientovanou zemi a přitom nezapomínají na své beduínské dědictví a staré islámské tradice.

Díky dobrému leteckému spojení, teplému klimatu, bohatým nákupním možnostem i pozoruhodným kontrastům mezi moderní architekturou a starými zvyky si SAE získaly i srdce mnoha turistů z Česka, zatímco pro druhé jsou města jako Dubaj umělým a bezduchým kýčem, kam se už s jistotou nikdy nevrátí.

Ať jste na jedné nebo druhé straně tábora, prozkoumejte alespoň tohoto průvodce i mapu míst - najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Spojených arabských emirátech i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Spojených arabských emirátů

Od roku 2014 nepotřebují občané České ani Slovenské republiky k turistické návštěvě Spojených arabských emirátů víza. V zemi můžete strávit maximálně 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný ještě 6 měsíců od data vstupu do země.

Vstup do země

Imigrační orgány po vás mohou chtít předložit zpáteční nebo navazující letenku, bez ní mají právo vám zamítnout vstup do země. Stejně tak vám může být zamítnut vstup do země, pokud byste náhodou měli v pase izraelské razítko.

Hraniční přechody

Spojené arabské emiráty sdílí pozemní hranici se Saúdskou Arábií a Ománem, cizinci však mohou cestovat jen přes vybrané přechody na hranici s Ománem. Hraniční přechod Al Ghuwaifat mezi SAE a Saúdskou Arábií mohou využít jen občané SAE, Saúdské Arábie, Kataru, Ománu, Bahrajnu a Kuvajtu (členové uskupení států GCC).

K nejfrekventovanějším hraničním přechodům mezi SAE a Ománem patří Hatta, který leží na silnici, spojující Dubaj a Maskat a denně tudy projíždí i několik mezinárodních autobusů. Mezi další přechody, které mohou využívat i cizinci, patří:

  • Al Dhara - malý přechod mezi emirátem Ras al Khaima a ománskou exklávou na poloostrově Musandam.
  • Z města Al Ain lze do Ománu vstoupit přes přechody Meyzad nebo Khatm al Shiklah.
  • Khatmat Malahah - přechod se nachází na pobřeží mezi emirátem Fujairah a Ománem.

Plánujte dopředu - k cestě do Ománu budete potřebovat vízum, které si jednoduše vyřídíte online. Počítejte také s tím, že při opuštění SAE se platí výstupní poplatek (exit fee) ve výši 35 AED. Pokud do Ománu cestujete půjčeným autem, zeptejte se v půjčovně, co všechno je potřeba vyřídit. K cestě do Ománu autem budete mimochodem potřebovat pojištění, které je možné zaplatit na hranici a vachází přibližně na 90 AED za 7 dnů.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Úroveň zdravotnických zařízení v Dubaji a Abu Dhabi je vysoká, za ošetření v privátních klinikách a nemocnicích se ale platí. Mezi Českou republikou a SAE není podepsána žádná dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto si před cestou sjednejte kvalitní zdravotní pojištění.

Očkování do Spojených arabských emirátů

Do Spojených arabských emirátů není povinné žádné očkování. Doporučujeme si před cestou překontrolovat platnost očkování proti základním nemocem, jako jsou třeba spalničky, příušnice, zarděnky, dětská obrna nebo tetanus. Ačkoliv při pobytech v Dubaji nebo Abu Dhabi nemusíte očkování řešit, všem cestovatelům do Spojených arabských emirátů se obecně doporučuje očkování proti žloutence A, které se vám bude později hodit i pro cesty do dalších zemí a konec konců také po návratu do Česka. Ostatní očkování vám nejspíš doporučí specialista na cestovní medicínu v závislosti na tom, jak dlouho a v jakých oblastech budete v zemi pobývat, jaký styl cestování preferujete, případně jaký je účel vaší cesty a také zdravotní situace v zemi. Po zvážení všech těchto faktorů se případně nabízí ještě očkování proti žloutence B.

Další možná zdravotní rizika

K nejčastějším možným zdravotním obtížím, se kterými se můžete během cestování po Spojených arabských emirátech setkat, patří cestovatelský průjem a hlavně potíže způsobené horkým klimatem. Pořádně horko je od jara do podzimu, v létě se pak denní teploty šplhají přes 40°C, takže nezapomínejte především na pitný režim a ochranu před sluncem. Spousta turistů, kteří přijedou do Spojených arabských emirátů, trpí přechody z venkovních veder do klimatizovaných prostor nákupních center, hotelů nebo prostředků hromadné dopravy. Časté střídání horkého a chladného prostředí představuje pro organismus vysokou zátěž a může skončit pořádnou rýmou, bolestí hlavy a dalšími nemocemi dýchacích cest nebo zablokováním šíjových svalů.

Ve Spojených arabských emirátech není malárie, vzteklina se tu sice vyskytuje, ale riziko onemocnění je zde velmi nízké. Stejně tak nízké je riziko leishmaniózy, parazitického onemocnění, přenášeného bodnutím písečných much.

Voda z vodovodu v Dubaji a Abu Dhabi se dá pít, získává se ale odsolováním mořské vody a nemá dobrou chuť, proto si raději kupte balenou vodu.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna ve Spojených arabských emirátech

Ve Spojených arabských emirátech se platí emirátskými dirhamy (AED, Dh, Dhs), 1 AED = 100 filsů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů a mince v hodnotách 1 AED a 50 a 25 filsů. Čísla na bankovkách jsou z jedné strany i v angličtině, takže nemusíte mít obavy, že nepoznáte jakou má bankovka hodnotu. Zde zjistíte aktuální kurz dirhamu k české koruně.

Náklady na pobyt ve Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty a Dubaj obzvlášť dokáží být přijatelně levné i nehorázně předražené. Jak finančně náročná pro vás nakonec návštěva SAE bude záleží především na vašich prioritách - kolik toho chcete vidět, co všechno chcete navštívit nebo kolik plánujete utratit při shoppování. Dost záleží také na tom, v jakém období do SAE cestujete, do jakého stupně komfortu a luxusu jste ochotni investovat a hlavně v jakých místech se pohybujete. Obecně dražší jsou města Dubaj a Abu Dhabi, cenové rozdíly jsou ale patrné i mezi různými oblastmi v rámci měst. Třeba v případě Dubaje zaplatíte za občerstvení v Deiře, případně Bur Dubaji obvykle méně, než v centru kolem Burj Khalífy či u stánků soustředěných kolem turistických pláží, které jsou dražší. Stejně tak levnější ubytování najdete spíše v oblasti Mankhool, Al Barsha nebo Deira, než ve finančním centru nebo v hotelech na pobřeží. Smlouvat můžete na tržištích (v arabských zemích se jim říká souky), naopak v nákupních centrech platí pevné ceny.

Ubytování - Hostelů je jak šafránu a najdete je spíš v Dubaji. Ceny v hostelovém dormu startují přibližně na 100 AED, za pokoj v soukromí dáte zhruba dvou až trojnásobek. Pokoj v levném hotelu vyjde asi na 250 až 350 AED, v hotelu střední kategorie asi na 600 AED za noc a v pětihvězdičkovém hotelu asi na 800 AED (mimo sezónu). Pro srovnání, jedna noc v luxusním hotelu Burj Al Arab přijde nejméně na 45.000 Kč. Ceny ubytování letí dolů mezi květnem a říjnem, kdy je velmi horko a zájem turistů o Emiráty nejmenší z celého roku. Většina hotelů tak reaguje a nabízí pokoje se slevou až 50%. Ceny jsou naopak na vrcholu v prosinci a lednu a rostou v době konání významných kulturních, sportovních a společenských akcí. Počítejte s tím, že hotely v Dubaji a Abu Dhabi si k ceně připočítávají městskou, turistickou taxu a servisní poplatek.

Jídlo - V Dubaji dáte za jídlo v průměrné restauraci zhruba něco mezi 35 až 70 AED. Chcete-li ušetřit, vyhněte se restauracím, kde se prodává alkohol. V takových restauracích bývá jídlo předražené jen proto, že si k němu můžete objednat pivo nebo víno. Pokud zajdete do některého food courtu, které jsou součástí nákupních center, za oběd nejčastěji necháte přibližně něco mezi 25 a 45 AED, ale dá se bez problémů najít i něco dobrého za méně než 25 AED. Nejlevněji se najíte v malých pákistánských, indických nebo libanonských restauracích a bistrech, které jsou roztroušeny třeba v Deiře a dalších oblastech staré Dubaje. Nenajdete tu sice žádný luxus, za to se tu dá dobře najíst za 10-20 AED. K cenově přijatelným možnostem patří i lokální fastfoodové řetězce, jako je například Antar Cafeteria, kde koupíte hamburger nebo sendvič za 14 AED, salát tabouleh za 15 AED a další jídla v cenovém rozpětí 5-20 AED. Potraviny v samoobsluze jsou vesměs o něco dražší, než v Česku, na čemž má svůj podíl i zavedení 5% DPH v lednu 2018. Obecně jsou drahé mléčné výrobky a ovoce a zelenina z dovozu. Alkohol seženete jako turisté jen v licencovaných barech, restauracích a hotelech a v každém případě za něj pořádně zaplatíte (pokud není součástí all inclusive). Budete-li mít štěstí a natrefíte zrovna na "happy hour", dáte si pivo za 20 AED, jinak si připravte kolem 50 AED.

Doprava - Doprava v Emirátech je levná, což souvisí i s nízkými cenami benzínu. Jedna cesta městskou hromadnou dopravou v Dubaji vás bude stát od 1 AED za převoz lodí přes Dubai Creek do 8.50 AED za jízdu metrem nebo autobusem přes více než 2 zóny s červenou Nol kartou. Jízdenka na autobus z Dubaje do Abu Dhabi stojí 25 AED, z Abu Dhabi do Al Ain 27.50 AED. Levné je i taxi, nástupní taxa je 5 AED a za každý ujetý kilometr se platí 1.82 AED, takže ani cesta přes půl města vás nezruinuje. Půjčení auta je levné, malé auto si půjčíte už za cenu kolem 30 EUR za den.

Vstupy a aktivity - To, co je v Spojených arabských emirátech opravdu drahé, jsou aktivity, vstupy na atrakce, vstupy do tématických, zábavních parků a akvaparků nebo některé výlety. Denní vstupné pro dospělého do akvaparku Aquaventure (včetně návštěvy akvária) na Palmovém ostrově stojí 289 AED, do akvaparku Wild Wadi 299 AED, do zábavního parku IMG World of Adventure také 299 AED a do zábavního parku Ferrari World u Abu Dhabi 295 AED. Návštěva vyhlídky mrakodrapu Burj Khalífa vyjde dospělou osobu na 149 AED (nižší 124 a 125 patro v méně lukrativním čase mimo západ slunce). Pokud je to možné, rezervujte si vstupenky na atrakce předem online, řada z nich vyjde při rezervaci po internetu levněji a za nějaký ten dirham navíc si můžete zaplatit třeba přednostní vstup bez front. Pokud toho plánujete navštívit opravdu hodně, možná se vám vyplatí některý z dubajských passů, které zahrnují vstupy na nejznámější atrakce a další aktivity a výlety.

Jak ušetřit peníze

  • Při pobytech v Dubaji zapomeňte na hotely v downtownu nebo dubajské marině. Po levnějším ubytování se poohlédněte například v oblasti Al Barsha nebo Deiře.
  • Vyhněte se ubytování v resortech se soukromou pláží, Dubaj i Abu Dhabi nabízí krásné, veřejné pláže, na které je vstup zcela zdarma.
  • Zaměřte se na levné restaurace a bistra v Deiře a dalších oblastech.
  • Vyhněte se alkoholu. Pro někoho to bude velmi náročná zkouška, obzvlášť během horkých dnů, jak už bylo ale řečeno, SAE jsou muslimskou zemí a alkohol je tu velmi drahý.
  • K přesunům po Dubaji nebo Abu Dhabi používejte metro a autobusy. Ačkoli jízda v taxi není úplně drahá, přeci jen je mnohonásobně dražší, než městská hromadná doprava.
  • Podívejte se na nabídku slevových portálů The Entertainer nebo Groupon, nabízejících zlevněné vstupy na atrakce, slevy na výlety nebo restaurace.

Orientační ceny ve Spojených arabských emirátech

  • balená voda (0,5l), 1 AED
  • velká láhev limonády (2.25l), 8 AED
  • mléko (1l), 6 AED
  • 100 g krůtí šunky, 11 AED
  • banány (1 kg), 6-7 AED
  • double cheeseburger v restauraci Mc Donalds, 7.50 AED
  • vstupenka do Dubajského muzea, 3 AED
  • litr benzínu, cca 2.1 AED

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Emirátské dirhamy nejsou v Česku úplně běžně k dostání, ale dají se najít směnárny, kde dirhamy mají. Také české koruny vám v Emirátech pravděpodobně nikde nevymění, ačkoliv směnárny hned na letišti akceptují měny desítek různých zemí celého světa. Po příletu si na letišti vyměňte jen nejnutnější množství peněz, protože letištní směnárny nabízí o něco méně výhodný kurz. V méně výhodném kurzu vám cizí měnu smění i v hotelových recepcích. V Emirátech bez problémů vyměníte eura, dolary, libry i měny některých dalších států, především zemí Perského zálivu a vybraných asijských zemí. Vzhledem k tomu, že emirátský dirham je pevně vázán na americký dolar v kurzu 3.675 AED za dolar, bude nejlepší, když si do SAE vezmete právě dolary, protože kurzy ostatních měn vůči dirhamu během dne kolísají. Směnárny vám tak budou za výměnu dolarů pravděpodobně účtovat jen nominální poplatky, což vás v konečném součtu vyjde levněji. Peníze nejvýhodněji vyměníte ve směnárnách, banky obvykle nabízí o něco horší kurz a navíc mají omezenou otevírací dobu a v pátek zavřeno. Nejpohodlnější je zajít do některého z nákupních center, kde určitě najdete alespoň jednu směnárnu, provozovanou spolehlivým řetězcem. Výhodou je také to, že tyto směnárny bývají otevřené stejně jako obchodní centra, takže většinou až dlouho do noci.

Bankomaty najdete ve městech skoro na každém rohu, zejména v nákupních centrech, hotelech nebo benzínových stanicích. Za výběr ale zaplatíte celkem nemalý poplatek, proto je lepší vybrat jednou větší sumu nebo si vyměnit peníze ve směnárně.

Kartou se dá platit téměř všude v Dubaji, Abu Dhabi a dalších velkých městech a v turistických oblastech, při cestách na venkov si určitě vezměte dostatek hotovosti. V Dubaji kartou zaplatíte v hotelu, supermarketech, obchodních centrech, kartou se dají platit vstupy na atrakce a dokonce jízda v taxíku nebo zboží u některých trhovců. Kartou nezaplatíte drobné nákupy na trzích, útratu v pouštním kempu během desert safari, stejně tak kartou pravděpodobně nezaplatíte občerstvení v plážovém stánku, takže nějaká hotovost přijde vždycky vhod.

Spropitné

V Dubaji se v lepších restauracích, hotelech a barech automaticky přidává ke všem účtům 10% servisní poplatek, nicméně konečnou sumu můžete zaokrouhlit o pár dirhamů. Hotelovému portýrovi se sluší nechat zhruba 10 AED, taxikáři neočekávají nic, ale konečnou sumu můžete opět zaokrouhlit o pár drobných.

Devizové předpisy

Do emirátu Dubaj a Abu Dhabi můžete dovézt hotovost nebo cestovní šeky v maximální hodnotě 100.000 AED (nebo ekvivalentu této částky v jiné měně). Jakoukoliv vyšší částku je nutné deklarovat při příjezdu do země.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí ve Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty mají subtropické, suché klima. V zimních měsících obvykle panují přes den příjemné teploty, v noci může být ale poněkud chladno (obzvláště v poušti a v horách), takže si k letnímu oblečení nezapomeňte přibalit i tenký svetr nebo lehkou bundu. Nejvíce srážek spadne právě během zimy mezi prosincem a březnem. Náhlé průtrže mračen mohou způsobit komplikace v dopravě, na letištích a zkrátka všude, kde chybí zařízení na odvod vody. Jinak je slunce v Emirátech téměř zaručeno a země se může pyšnit v průměru více než 350 slunečnými dny v roce. V březnu a dubnu se začíná oteplovat a teploty gradují v letních měsících, kdy je obrovské horko a vysoká vlhkost vzduchu. Na některých místech ve vnitrozemí se v tomto období mohou teploty vyšplhat až k 50°C, na pobřeží je snesitelněji díky větrům vanoucím od moře.

Málokdo by možná čekal, že Dubaj (ale i další místa v SAE) je známá nejen horkým klimatem, ale i pořádnou mlhou. Deka z mlhy nejčastěji padá na město v období mezi prosincem a březnem a způsobuje jí klimatický fenomén, kdy přes den nahřátá zem se začne ochlazovat studeným vzduchem, který pak není schopen více zadržovat vlhkost a začne kondenzovat. Vzniklá mlha pak působí komplikace v pozemní i letecké dopravě - celkem dobře si vzpomínám, jak jsme při cestě do Malajsie strávili kvůli mlze 4 hodiny v letadle, stojícím na ploše dubajského letiště. Ovšem fotky, na kterých z husté mlhy vyčnívají jen špičky dubajských mrakodrapů, působí neskutečně.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Spojených arabských emirátů

Nejlepším obdobím pro návštěvu Emirátů je podzim a jaro, ačkoliv hlavní turistická sezóna nastává v zimě. V říjnu a listopadu a také v březnu a dubnu je už přes den kolem 30°C a ideální teplota moře. V zimních měsících od prosince do března se zvyšuje pravděpodobnost deště, ale záleží dost na štěstí. Ačkoli my jsme se na přelomu prosince a ledna denně těšili z modré oblohy a 25°C ve stínu, znám lidi, kterým ve stejném období propršela půlka dovolené a v Emirátech jim byla zima. Od října do března se v Emirátech díky chladnějšímu počasí pořádá většina sportovních a kulturních událostí. Pokud je to možné, vyhněte se Emirátům v létě, kdy je nesnesitelné vedro a voda v moři je teplá jak koupel ve vaně. Naproti tomu ceny hotelů v létě padají až na polovinu svých obvyklých cen.

Při plánování dovolené věnujte pozornost datu konání velkých sportovních akcí, festivalů a oslav, díky nimž bývá složité najít vyhovující ubytování a hotely hlavně zdražují ceny pokojů. Zjistěte si také datum konání místních svátků, zejména Ramadánu. Ačkoliv cestování do SAE v době Ramadánu skýtá možnosti blíže poznat místní kulturu, je třeba počítat i s řadou omezení. Více o cestování během Ramadánu najdete v části Bezpečnost.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita ve Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty jsou v porovnání se zbytkem světa velmi bezpečnou zemí s nízkou úrovní kriminality. Podle žebříčku, sestaveného portálem SafeAround, který zohledňuje míru kriminality, počty obětí na silnicích nebo třeba pravděpodobnost teroristického útoku, je Abu Dhabi na 22. a Dubaj na 24. místě ze 150 různých zemí světa. Za sebou zanechali takové metropole, jako Amsterdam, Frankfurt, Madrid, Hong Kong, Paříž, Londýn nebo New York. Díky přísným zákonům, které se opírají o islámské právo šaríja, je v ulicích měst bezpečné chodit i v noci, což se rozhodně nedá říct o spoustě evropských měst. I přes statistiky a pozitivní zkušenosti jiných turistů byste ale ani v SAE neměli úplně stoprocentně vypnout mozek a přestat si dávat pozor na své věci, zejména na místech jako jsou tržiště a přeplněné dopravní prostředky.

Přírodní katastrofy

Spojené arabské emiráty příliš často netrpí otřesy země, a tak se tu spíš můžete setkat s pořádnou písečnou bouří. V zimním období se mohou přihnat prudké lijáky, které pak způsobují lokální povodně. Problémem některých pláží jsou, turisty často podceňované a přesto velmi nebezpečné, silné mořské proudy.

Bezpečnost na silnicích

Spojené arabské emiráty patří bohužel k zemím s vysokou nehodovostí a počtem usmrcených osob při dopravních nehodách v poměru k celkovému počtu obyvatel. Na vině je bezohledná a riskantní jízda některých řidičů a časté překračování povolené rychlosti, proto jezděte opatrně a defenzívně.

Místní pravidla a zákony

  • Za distribuci a držení drog hrozí v SAE vysoké tresty, včetně trestu smrti.
  • Alkohol je možné konzumovat jen v licencovaných restauracích, barech nebo hotelech a také v soukromí, pokud jste si tedy alkohol koupili na místě s licencí. Pití alkoholu na ulici, na plážích a dalších veřejných místech je zakázáno, stejně tak je zakázáno pohybovat se po ulicích v podroušeném stavu.
  • Do země je zakázáno dovážet pornografický materiál a elektronické cigarety.
  • Další pravidla se týkají oblékání, ženy by měly mít zahalená ramena a kolena, čímž se minimálně vyhnou nepříjemným pohledům zdejších mužů. V Dubaji nebo Abu Dhabi se běžně tolerují šortky a tílka, ačkoliv je to místní kulturou vnímáno velmi citlivě. Mimo tato města a na venkově ovšem neberte otázku oblékání na lehkou váhu. Trochu jiná situace je v emirátu Sharjah, který je velmi striktní a většina místních zákonů vychází z práva šaríja. Zdejší pravidla oblékání jsou mnohem přísnější, ženy by měly mít zakryté celé paže a nohy až po lýtka, muži by neměli nosit šortky. Věci už možná zašly tak daleko, že politici projednávají nový zákon, upravující "dress code" pro cizí návštěvníky Emirátů. Krátké sukně, šortky a trička bez rukávů jsou neakceptovatelné pro návštěvu mešit, do nichž musí být adekvátně oblečeny nejen ženy, ale i muži. Muži by měli nosit dlouhé kalhoty a tílko vyměnit za košili nebo alespoň triko s krátkým rukávem. Dvoudílné plavky běžně nosí ženy na plážích v Dubaji, Abu Dhabi a hotelových resortech na pobřeží, na nudismus a opalování nahoře bez zapomeňte i v Dubaji.
  • Ačkoliv zákony SAE tolerují i jiná náboženství, než islám, distribuce a propagace jiného náboženství je trestná.

Na co si dát ve Spojených arabských emirátech ještě pozor

Většina zkušených cestovatelů ví, jak se chovat v mešitách a zná další podobná pravidla chování v islámských zemích, v Emirátech ale platí celá řada dalších nařízení a zákazů, o kterým nemá mnoho lidí ponětí a při tom za jejich porušení hrozí pokuty a dokonce i vězení nebo deportace ze země. O čem je tedy dobré ještě vědět?

  • V SAE platí přísné zákony na ochranu osobnosti a proto je zakázáno kohokoliv fotografovat bez jeho vědomí nebo dokonce fotky umísťovat na sociální sítě. Nevhodné je především fotografování místních žen bez jejich souhlasu. Za porušení tohoto zákona hrozí vysoké pokuty a dokonce vězení a deportace. Stejně tak je zakázáno fotografovat vojenské objekty nebo třeba dopravní nehody.
  • V SAE je zakázáno konzumovat jídlo a pití v dopravních prostředcích, ale i na zastávkách a dalších veřejných místech, vyhrazených veřejné dopravě. Za porušení tohoto nařízení hrozí pokuta ve výši 100 AED.
  • Zákon postihuje všechny, kteří na veřejnosti nadávají, což se považuje za dehonestaci osob, proti kterým jsou nadávky mířeny. Za nadávání hrozí pokuty a dokonce i vězení. Zdvižený prostředníček na řidiče, který zrovna nejel podle vašich představ, je považován za neslušné gesto a může vést k vaší deportaci ze země. Kyberzákony SAE dále zakazují používání neslušných výrazů na sociálních sítích a psaní zpráv, které vykreslují zemi a vládu ve špatném světle a kazí její pověst.
  • V SAE jsou blokovány některé internetové stránky namířené proti islámu, stránky s izraelskou doménou apod. - nepokoušejte se ale tuto skutečnost obejít instalací VPN. Zdejší kyberzákony zakazují používání VPN - za pokus skrýt vaší IP adresu hrozí astronomické pokuty.
  • V SAE je protizákonné nosit na veřejnosti oblečení druhého pohlaví, projevovat na veřejnosti náklonnost osobám opačného pohlaví, neřku-li stejného pohlaví. V minulosti měli turisté problémy za líbání na veřejnosti a dokonce i za pouhé držení se za ruce. Sex mimo manželství je trestný, stejně tak je ilegální homosexualita. Ačkoli jsou SAE velmi liberální zemí, co se západního stylu života týče, přesto je protizákonné sdílet stejný pokoj s osobou opačného pohlaví, se kterou nejste v manželském nebo příbuzenském svazku. Důslednost při dodržování těchto pravidel se různí nejen emirát od emirátu, ale i hotel od hotelu, takže si můžete předem zjistit, jak je na tom váš hotel. Za nejliberálnější je v tomto směru považována Dubaj, kde spolu běžně nesezdané páry sdílí společný pokoj, ale ani tady byste většinu z těchto nařízení neměli brát na lehkou váhu.
  • Potraviny, které obsahují zrnka máku, nechte raději doma. Mák je zdrojem opia a je tudíž v zemi zakázanou látkou.
  • Pokud jste si v SAE půjčili auto, dbejte na jeho čistotu. Poněkud bizarní zákon totiž zakazuje v ulicích měst parkovat špinavá auta, což je kvalifikováno jako přečin proti "image" města a veřejnému zdraví. Vaše auto může být odtaženo a vy zaplatíte pokutu.
  • Do SAE je zakázáno dovážet elektronické cigarety.

Jak se chovat v období Ramadánu

Ramadán je islámský postní měsíc, který slaví muslimové ve všech muslimských zemích po celém světě, Spojené arabské emiráty nevyjímaje. Ramadán je měsíc, ve kterém se Proroku Mohamedovi poprvé zjevil Korán. Svátek se řídí podle lunárního kalendáře, proto nemá pevně stanovené datum a každý rok připadá na jiný čas. Během Ramadánu by se měl každý muslim (kromě dětí, starců a kojících žen), v době od východu do západu slunce, zříci jídla, pití, kouření a sexu.

Spojené arabské emiráty můžete navštívit i během Ramadánu, od nemuslimských návštěvníků se však očekává respekt a dodržování určitých pravidel. Ramadán je pro muslimskou veřejnost citlivým obdobím a striktní pravidla se vztahují především na konzumaci jídla a pití a kouření na veřejných místech mezi úsvitem a soumrakem. Podle místních zákonů vám za porušení těchto pravidel hrozí až měsíc vězení nebo pokuta ve výši 2.000 AED. V praxi je běžné, že turisté jedí v hotelu nebo v některých restauracích, konzumací mimo tato místa se ale vystavujete postihu. Dubaj je v tomto ohledu přeci jen více tolerantní a i když je spousta restaurací, které mají během Ramadánu až do soumraku zavřeno, najde se i spousta restaurací, které přes den běžně obsluhují nemuslimské návštěvníky. Takové podniky mají obvykle zakrytá okna, aby nebylo vidět dovnitř a jídlo zbytečně neiritovalo muslimy, dodržující půst. Co se týče stravování mimo restaurace, mnoho kin nebo zábavních parků má v době Ramadánu vymezené prostory, kde si můžete jídlo v klidu sníst. Během Ramadánu dbejte víc, než jiná roční období, na adekvátní oblečení a dress code. Návštěvníků z ciziny se bude nejvíce týkat to, že v době Ramadánu bývá upravena otevírací a provozní doba některých obchodů, parků a dalších zařízení, proto doporučujeme si předem ověřit aktuální otevírací dobu. Protože půst končí se soumrakem, k večeru se dá očekávat zvýšená aktivita na ulicích a v restauracích, které se rychle plní lidmi, kteří si přišli vychutnat svůj "iftar" (večerní jídlo, kterým muslimové končí svůj denní půst). Po soumraku mohou nastat i komplikace v dopravě.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Lokální kuchyně

Tradiční kuchyň Emirátů využívá především lokálních surovin, ať už jsou to datle, koření, rýže, kozí, jehněčí, v malé míře i velbloudí maso či ryby a mořské plody, vylovené z vod Perského zálivu. Díky poloze emirátů na starých obchodních cestách se v místní gastronomii používá i spousta dovezených surovin, a to především nejrůznějšího koření. Nesmíme zapomenout ani na přistěhovalce z různých koutů světa, pro něž se emiráty staly novým domovem. Dnešní SAE je natolik kosmopolitní zemí, že zde můžete ochutnat kuchyně z celého světa. Zajděte na dubajskou ulici Al Dhiyafah, lemovanou bistry s libanonskými, íránskými, palestinskými nebo indickými jídly.

Tradiční jídla emirátské kuchyně mají mnoho společného s kuchyněmi dalších arabských zemí. Většinou se jedná o ryby nebo mořské plody a maso (nejčastěji kuřecí nebo jehněčí), které se připravuje s rýží a směsí bylin a voňavého koření. K jídlu obvykle dostanete chléb, jehož existuje mnoho variant od kuboose, po tenký a křupavý regag a dále zeleninové saláty a spoustu různých jogurtových omáček nebo dipů, jako je hummus (dip z cizrny, česneku, olivového oleje a citronové šťávy) nebo moutabal (lahodný dip z pečeného lilku). Alkohol je tabu, takže se popíjí čaj nebo ovocné šťávy. Velmi je oblíbená také arabská káva.

Populární jídla

  • Tabouleh - salát oblíbený v celém blízkovýchodním regionu se připravuje z petržele a rajčat, které se dochucují olivovým olejem a citronovou šťávou. Někdy se přidává i kuskus nebo bulgur.
  • Fatoush - další zeleninový salát, hojně rozšířený v celém arabském světě.
  • Šavarma - rychlé a levné jídlo, které si můžete dát jen tak na ulici. Základem je maso (kebab) opečené na otočném grilu, kterým se plní chlebové placky a přidává zelenina a omáčky.
  • Kofte - mleté maso s kořením, napíchané na rožni a opékané nad žhavým uhlím.
  • Shish taouk - špízy z marinovaného kuřecího masa, opékané nad žhavým uhlím.
  • Machboos - rýže s dušeným masem (kuřecím - deyay, rybou - samak nebo jehněčím - laham) a kořením. 
  • Biryani - kuřecí maso (deyay) nebo krevety (robyan) vařené s kořeněnou rýží.
  • Kabsa - jehněčí kostky vařené s rýží a kořením.
  • Saloona - kuřecí (deyay) nebo jehněčí (laham) maso připravované tradičním způsobem s rajčaty, bramborem, koriandrem a kořením.
  • Shuwaa - jídlo rozšířené i v dalších zemích Perského zálivu, kde se nazývá qoozi nebo qozi. Základem tohoto pokrmu je pomalu vařené jehněčí s praženými ořechy a hrozinkami, podávané s rýží.
  • Mandi - maso s rýží a mixem koření.
  • Tahta laham - křehké jehněčí maso s kořením se podává mezi dvěma vrstvami rýže a navrch se zdobí karamelizovanou cibulí, koriandrem a rozinkami.
  • Harees - pomalu vařené maso a pšenice s konzistencí kaše
  • Luqaimat - sladké smažené kuličky, máčené v datlovém sirupu a sypané sezamem.
  • Om ali - puding s rozinkami a ořechy.
  • Kanafeh - sladký dezert připravený ze sladkých nudlí, máčených v sirupu.

Lidé a náboženství

Spojené arabské emiráty mají zhruba 9.5 milionu obyvatel, z čehož jen 20% tvoří občané Emirátů. Zbývajících 80% tvoří přistěhovalci nejčastěji z Indie, Pákistánu, Bangladéše, Srí Lanky, Filipín a dále zemí v regionu Blízkého východu, jako je Írán nebo Libanon. V Emirátech žije také početná komunita expatů ze zemí západního světa. Oficiálním náboženstvím je islám, který vyznává asi 96% procent obyvatel. Lidé jiné víry mohou svá náboženství svobodně vyznávat, nikoliv však propagovat a šířit.

Kultura a tradice

Pracovní týden trvá od neděle do čtvrtka, pátek a sobota je v SAE víkend, kdy mají zavřeno úřady i některé soukromé firmy. Ve čtvrtek mohou mít úřady a banky zkrácenou otevírací dobu. Čtvrteční večer a pátek bývá všude plno.

Alkohol - spoustu lidí zajímá, jak je to vlastně ve Spojených arabských emirátech s alkoholem. SAE je muslimskou zemí a sehnat alkohol tu může být velmi těžké, nikoli však nemožné. V obyčejné samoobsluze ho nehledejte, jako turisté, kteří nevlastní licenci na nákup alkoholu, si pivo, víno nebo něco tvrdšího můžete dopřát jen v licencovaných barech, restauracích nebo hotelech. Díky náboženským konvencím a vysoké dani je alkohol hodně drahý a není ničím neobvyklým, když za jedno pivo dáte i několik set korun. Jak už bylo řečeno, alkohol ve specializovaných liquor shopech smějí nakupovat jen rezidenti - nemuslimové, vybaveni potřebnou licencí. Obyčejným turistům bez licence by alkohol v těchto obchodech neměli vůbec prodat. Každý z emirátů se řídí vlastními pravidly a platí v něm rozdílné daně na alkohol. Nejpřísnější je v tomto ohledu emirát Sharjah, kterému se také přezdívá "suchý emirát". Zde platí totální zákaz konzumace a prodeje alkoholu. Alkohol tu nejen nekoupíte, ale je dokonce zakázáno jej na jeho území převážet. Pokud letíte do Dubaje, nejlepší volbou je koupit si alkohol hned po příletu na letišti v duty free shopu, i když byste jako cizinci neměli alkohol převážet MHD ani v taxi. Pamatujte, že pití alkoholu na ulici, na plážích a dalších veřejných místech je přísně zakázáno a hrozí za něj i vězení. V celých Emirátech platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Pokud vás chytí byť jen s jedním malým pivem, hrozí vám i vězení a deportace.

Al Sadu - tradiční forma tkaní textilu z kozí a velbloudí vlny, v čemž vynikají beduínské ženy. Vlna se spřádá a barví přírodními barvivy, jako je henna nebo šafrán, z výsledného vlákna se vyrábějí oděvy, dekorace na velbloudy, rohože, koberce a další výrobky.

Velbloudí závody - "koráby pouště", jak se velbloudům přezdívá, jsou již odpradávna nedílnou součástí života místních lidí. Pro staré beduíny byli cennými pomocníky při transportu nákladů a osob, kromě toho jim poskytovali maso a mléko. Dnes velbloudi čím dál, tím více slouží k turistickým účelům a také k závodům, které jsou v SAE velmi populární. Pokud se vám poštěstí být přítomni některému ze závodů, bude to pro vás jedinečný zážitek. Budete překvapeni, jakou toto zdánlivě pomalé zvíře dokáže vyvinout rychlost. Moderní doba dostihla i tento druh zábavy, a tak místo lidí jsou na záda velbloudů často instalováni robotičtí žokejové, ovládaní z terénních vozů, které během závodu jedou paralelně vedle dráhy s velbloudy. Závody se obvykle konají od října do dubna v ranních víkendových hodinách nebo během státních svátků. Po celé zemi se nachází několik závodišť - v emirátu Abu Dhabi je to například Al Wathba Camel Race Track, ležící asi 45 km východně od hlavního města nebo Al Maqam Track u Al Ainu. Největším závodištěm Dubaje je Al Marmoum Camel Race Track, který leží asi půl hodiny jízdy z města u stadionu Sevens. Pokud chcete, můžete navštívit také velbloudí trh ve městě Al Ain.

Sokolnictví - tradice sokolnictví v SAE sahá tisíce let zpátky až do dob, kdy staří beduíni využívali tyto dravé ptáky k lovení zvěře. Sokol má pro Spojené arabské emiráty, ale i pro další arabské země, takový význam, že se objevuje dokonce i na státním znaku země. Cvičení dravci měli nesmírnou cenu již před dávnými lety, a to se nezměnilo dodnes. Majitelé sokolů neváhají za ptáky utratit obrovské sumy peněz, sokoli mají dokonce své pasy a vlastní nemocnice. Nemocnice, kde léčí zraněné dravce, můžete mimochodem navštívit v Abu Dhabi nebo Dubaji.

Mohlo by se hodit:

Tanec Ayala - tradiční lidový tanec tančí dvě řady mužů, otočených k sobě čelem. Každý z mužů drží tenkou hůlku a tančí za doprovodu bubnování. Nejlepší šanci spatřit tanečníky tance ayala máte při lidových oslavách, svatbách nebo v době konání státních svátků.

Malování hennou - henna je přírodní barvivo, kterým se zkrášlují arabské ženy již celá staletí. Obrazce malované na kůži vydrží zhruba týden, než se smyjí. Malování hennou bývá součástí výletů do pouště, který si můžete rezervovat v Abu Dhabi i Dubaji.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co koupit ve Spojených arabských emirátech

K typickému zboží, které si v Dubaji a celých Emirátech můžete koupit, patří datle. Datle byly od nepaměti základem jídelníčku beduínských kočovníků, pro něž byl vysoký obsah cukru v datlích vítanou zásobárnou energie. Na trzích, v supermarketech i specializovaných obchodech je na výběr široká paleta datlí, ať už samotných nebo plněných například mandlí nebo pistáciemi či máčených v čokoládě. Některé obchody prodávají velmi pěkně umělecky naaranžované datlové bonboniéry, což může být skvělý dárek pro vaše blízké. Kromě datlí můžete koupit i různé kandované nebo sušené ovoce a také ořechy. Originálním dárkem je čokoláda vyrobená z velbloudího mléka. Seženete ji například v nákupním centru Dubai Mall, na letišti v duty free shopu a na mnoha dalších místech.

Zlato nejlépe koupíte na dubajském Zlatém souku. Uvidíte, že z té záplavy nejrůznějších řemínků, náramků, řetízků a náušnic vám budou oči přecházet a nebudete vědět, co koupit dřív. Pravost zlata je sice kontrolována úřady, takže nemusíte mít obavy, že kupujete padělek, přeci jen ale nakupujte pouze v obchodech s registračním číslem. Na trhu lze smlouvat a nezapomeňte na to, že pokud je cena zlata a zlatých šperků podezřele levná, pravděpodobně se nejedná o pravé zlato. Málokdo možná ví, že Spojené arabské emiráty se mohou pyšnit velmi dlouhou tradicí lovu perel. Místní perly tak mohou být originálním a luxusním suvenýrem.

Mnoho turistů si z Emirátů jako suvenýr odváží malou lahev, naplněnou pouštním pískem různé barvy, který je do ní umělecky vsypán tak, aby vytvářel nejrůznější obrazce a motivy. Hojně rozšířenými suvenýry jsou sošky velbloudů nebo nejznámějších staveb, vyrobené z nejrůznějších materiálů.

Pro Emiráty jsou typické také zdejší textil a oblečení - muži si mohou koupit tradiční bílý oděv, zvaný "kandoura", ženy zase arabské šaty "abaya". Kromě toho v Emirátech seženete další textilní výrobky, jako šály z kašmíru, koberce, výšivku "talli" nebo textil, tkaný metodou "al sadu".

Nabídka tradičních řemeslných výrobků je velmi široká a tvoří jí nejen domácí produkty, ale i řemeslné výrobky z okolních arabských zemí, a tak si můžete přivézt vše od keramiky až po typické arabské mosazné konvice na kávu.

Arabské parfémy mají smyslný, exotický nádech a seženete je skoro v každém nákupním centru nebo na souku s parfémy, který se nachází v Deiře nedaleko Zlatého souku. Výhradní postavení mezi vůněmi má oud, orientální silice získávaná z agarového dřeva.

Kam za nákupy

Nákupními ráji jsou bezesporu hlavně Dubaj a Abu Dhabi, kde během posledních let vyrostly desítky obřích hypermoderních nákupních center, nabízejících úplně vše od módy světových značek, po elektroniku, parfémy nebo gastronomické produkty. Velká nákupní centra jsou také místem, kde najdete kina, koupíte si něco k jídlu ve zdejších food courtech nebo zajdete s dětmi do tématických parků a zábavních center. Zajímavé nabídky a slevové akce přicházejí v době nákupních festivalů (shopping festival), které se v Dubaji konají od konce prosince až do začátku února a v Abu Dhabi na přelomu března a dubna. Velké obchodní domy bývají často otevřené až do 22 hodin a v pátek až do půlnoci. Nechoďte sem ale dřív než v 10 dopoledne.

Mezi vyhlášená dubajská nákupní centra patří:

  • The Dubai Mall - největší nákupní centrum světa nezastřešuje pouze více než tisícovku obchodů, ale je i domovem zimního kluziště a dubajského akvária. Nákupní centrum je tak obrovské, že svým zákazníkům nabízí dokonce mobilní aplikaci, která jim usnadňuje orientaci po obchodním centru.
  • Mall of the Emirates - velké nákupní centrum s pověstnou lyžařskou sjezdovkou a zábavním centrem pro děti. Obří budova pojme i divadlo a kulturní centrum.
  • Mercato Mall - nákupní centrum v oblasti Jumeirah má interiér stylizovaný do italského renesančního období.
  • Wafi Mall - obchodní dům ve tvaru egyptské pyramidy se nachází v oblasti Healthcare City a najdete zde mimo jiné butiky, prodávající arabskou módu.
  • Dubai Marina Mall - obchodní centrum na břehu dubajské mariny.
  • Dubai Outlet Mall - outletové centrum je sice trochu stranou centra, vyplatí se sem zajet za zlevněným zbožím, obzvláště v pondělí, kdy platí 50% (a více) slevy.
  • City Centre Deira - obchodní dům v oblasti Deira, s kinem a zábavním centrem.
  • Ibn Battuta Mall - tématické nákupní centrum, inspirované dobrodružnými cestami arabského cestovatele Ibn Battuty po různých koutech světa.
  • Outlet Village - outletové centrum se nachází ve čtvrti Jebel Ali a bylo postaveno ve stylu toskánského městečka.
  • Boxpark - nákupní centrum, postavené z přepravních kontejnerů.
  • Dragon Mart - velké nákupní centrum nabízí levné zboží čínské provenience.

Za tradičnějšími nákupy se vypravte na lokální trhy, kterým se říká souky. Tady nakoupíte vše od koření, zlata, látek a oblečení až po koberce, vodní dýmky či sošky velblouda. Na rozdíl od klasických obchodních domů můžete na souku smlouvat.

Pokud preferujete nakupování na soucích:

  • Zlatý souk (Gold Souk), Deira - najdete tu nepřebernou škálu všech možných řetízků, náramků a dalších šperků.
  • Souk s kořením (Spice Souk), Deira - omamná vůně koření vás již z dálky zavede na tento trh. Spice souk ale není jen o koření, stejně tak dobře zde nakoupíte i suvenýry.
  • Naif souk, Deira - bývalý trh s velbloudy je dnes ideálním místem pro setkání se s místní kulturou a nákup tradičních suvenýrů.
  • Souk s parfémy (Perfume Souk), Deira - parfémy, vonné silice, kadidlo nebo populární oud nejlépe seženete na trhu s parfémy v Deiře.
  • Souk s textilem (Textile Souk), Bur Dubai - stovky rolí s látkami, hedvábím i tradičním oblečením. V Dubaji si můžete mimochodem nechat levně ušít oblek nebo šaty.  

Suvenýry dobře nakoupíte v řetězci obchodů Al Jaber Gallery, který má pobočky skoro v každém dubajském nákupním centru. Obchody Gallery One nabízí hlavně umění a jsou tím pravým místem, pokud sháníte obrazy nebo třeba fotky Dubaje. Gallery One má své zastoupení v Dubai Mall, Mall of the Emirates nebo v Souk Madinat Jumeirah. Arabským bazarem, plným spoustou neuvěřitelných věcí, je Souk Madinat Jumeirah. Další místo vhodné pro nákup suvenýrů a upomínkových předmětů.  

K největším nákupním centrům Abu Dhabi patří Marina Mall nebo Abu Dhabi Mall, kde kromě dalšího zboží zde najdete široký výběr lokálních produktů, jako parfémů a arabských sladkostí. Naproti Abu Dhabi Mall se nachází Khalifa Centre, kde koupíte orientální suvenýry. Mezi pěkné trhy v Abu Dhabi určitě patří Souk Central Market, vhodné místo pro nákup suvenýrů a dárků nebo COIC (Centre of Original Iranian Carpets), kam zajděte pokud sháníte koberce. Centrum sídlí na ulici Al Khaleej Al Arabi, poblíž nábřeží Corniche. Řemeslné výrobky nakoupíte ve Women's Handicraft Centre a zlato zase v Madinat Zayed Gold Centru.

V Al Ajnu navštivte souk Al Qattara s nabídkou řemeslných výrobků. Trh se koná od října do května, a to každý čtvrtek, pátek a sobotu.

Sharjah navštivte Centrální tržnici (též zvanou Modrý souk), považovanou za jedno z nejlepších míst v Emirátech pro koupi koberců. Kromě koberců tu seženete i šperky, starožitnosti nebo nejrůznější arabské suvenýry.

Při cestě z Fujairah do Dubaje nebo naopak se zastavte na tržišti Masafi, kde se každý pátek koná rozlehlý trh s nejrůznějším zbožím.

Celní předpisy

Celní politika státu není unifikovaná a každý emirát si stanovil vlastní celní a devizové předpisy.

Pokud přiletíte do Dubaje, můžete bezcelně dovézt:

  • alkohol - maximálně 4l nebo 2 kartóny piv (každý se 24 plechovkami s obsahem do 355 ml) - neplatí při cestování do SAE po zemi
  • cigarety - maximálně 400 ks
  • doutníky - maximálně 50 ks
  • tabák - maximálně 500 g
  • dárky - zboží nekomerční povahy s maximální hodnotou 3.000 AED

Pokud přiletíte do Abu Dhabi, můžete bezcelně dovézt:

  • alkohol - maximálně 4l nebo kartón piv (každý se 24 plechovkami) - neplatí při cestování do SAE po zemi
  • cigarety - maximálně 400 ks nebo cigarety v maximální částce nepřekračující 2.000 AED
  • doutníky - v maximální částce nepřekračující 3.000 AED
  • tabák - maximálně 2 kg
  • dárky - zboží nekomerční povahy s maximální hodnotou 3.000 AED

Do SAE je zakázáno dovážet drogy a narkotika, materiál, který je v rozporu s islámským náboženstvím, pornografický materiál, padělané zboží, zboží dovážené z bojkotovaných zemí, ke kterým patří i Izrael a dokonce elektronické cigarety. Dovoz vybraných léků, zbraní, střeliva a vojenského vybavení, včetně prázdných nábojnic, byť se třeba jedná jen o přívěsek na klíče a dále pyrotechniky, komunikační techniky nebo dronů je možný jen s povolením příslušných orgánů.

Běžné léky lze dovézt pouze pro osobní potřebu, podmínkou je originální balení a platná expirace léků. Některé léky mohou obsahovat v SAE zakázané substance, více o tomto tématu najdete na této stránce.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

Ve Spojených arabských emirátech nepraktikují střídání letního a zimního času. Oproti České republice je zde o 2 hodiny více (v době letního času) a o 3 hodiny více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+971

Jazyk

Úředním jazykem je arabština, ve velkých městech a v turistických oblastech se bez problémů domluvíte anglicky. Také většina nápisů, směrovek a dopravních cedulí je psána jak v arabštině, tak v angličtině.

Telefonování a internet

Wifi je standardem skoro každého hotelu (někde se ale platí) a také většiny restaurací a barů, ale i mnoha veřejných míst, jako jsou letiště, dopravní prostředky, nákupní centra a dokonce i některé pláže. Pokud chcete být online neustále, není problém si koupit místní SIM kartu. V prosinci 2019 dostal každý turista po příletu do Dubaje zdarma SIM kartu s 20 MB dat a 3 minutami hovorů, platnou 3 dny. Po vyčerpání dat bylo možné kredit dobít online za 55 AED (500 MB, 20 minut hovorů, s platností 7 dnů), 75 AED (2 GB, 40 minut hovorů, s platností 14 dnů) nebo za 110 AED (3.5 GB, 50 minut hovorů, s platností 14 dnů). Jak dlouho bude ještě tato akce platit netušíme, v každém případě je ale možné koupit si jinou SIM kartu od některého z místních operátorů. Hlavními operátory jsou Etisalat a Du, oba mají pobočky hned na letišti nebo všude po městě. Společnost Etisalat nabízela na letišti SIM kartu s 2 GB dat a několika minutami hovorů za 120 AED, 5 GB varianta stála 165 AED. Počítejte s tím, že některé internetové stránky s nevhodným nebo jinak závadným obsahem jsou v SAE blokovány.

Co si nezapomenout

  • nezapomeňte si přibalit i něco teplého na sebe, v zimě bývá v noci chladno a v létě se mikina hodí do podchlazených dopravních prostředků
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Spojených arabských emirátů v Praze

Sibiřské náměstí 730 / 1, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, tel: 221 517 777, email: pragueemb@mofaic.gov.ae

Velvyslanectví České republiky v Abu Dhabi

Marina Village, Villa A09, Breakwater Area, Abu Dhabi, P.O.Box 27009, tel: +971 2 6782800, fax: +971 2 6795716, +971 2 6767558 (konzulární úsek), nouzová linka: +971 50 662 8920, email: abudhabi@embassy.mzv.cz, konzulární úsek consulate_abudhabi@mzv.cz, web: www.mzv.cz/abudhabi, provozní doba úřadu pro veřejnost: (Ne-St) 9:00-16:00, (Čt) 9:00-15:00

Důležitá telefonní čísla

ambulance 998, hasiči 997, policie 999

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele