logo

Přímé lety z Prahy do Dubaje za akčních 5 490 Kč. Chyť poslední volná místa

16. 04. 2024 10:29 - jaknaletenky.cz

Regiony

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Aerolinky

Spojené arabské emiráty se již delší dobu drží na špici žebříčku turistické popularity, čemuž odpovídá i mimořádně dobré letecké spojení mezi Evropou a SAE. V zemi působí především trojlístek dopravců Emirates, Fly Dubai a Etihad, který nabízí linky do mnoha evropských destinací, včetně České republiky. Do SAE navíc létá i většina velkých evropských dopravců a mnoho charterových linek, takže koupit letenky není problém.

Z České republiky aktuálně (leden 2020) zajišťují pravidelné, přímé, letecké spojení aerolinky:

  • Emirates - aerolinka nabízí denně lety z Prahy do Dubaje (DXB) na křídlech A380.
  • Fly Dubai - nízkonákladová společnost létá každý den z Prahy (a také z Bratislavy) do Dubaje (DXB). Společnost využívá pro své lety terminál 2 dubajského letiště.
  • SmartWings - až do 6. ledna 2020 létal český dopravce denně na lince z Prahy do Dubaje (DXB), po tomto datu byla linka přerušena z důvodu malého počtu letadel.
  • Air Arabia (www.airarabia.com) - nízkonákladová společnost operuje 4x týdně linku z Prahy na letiště Sharjah.

Z dalších evropských zemí můžete letět s aerolinkami:

  • Emirates - jedna z největších a také nejbezpečnějších leteckých společností světa spojuje Dubaj se všemi kontinenty na Zemi, kromě Antarktidy. Češi by mohli využít lety z Vídně, Mnichova nebo Budapešti, kromě toho létají Emiartes například do Londýna, Říma, Paříže, Varšavy a mnoha dalších měst.
  • Fly Dubai - mimo Prahy a Bratislavu nabízí společnost Fly Dubai lety do Krakova, Moskvy, Sofie, Bukurešti, Bělehradu a dalších měst. Aerolinky jinak nabízejí lety především do destinací v regionu Blízkého Východu, do Afriky, v Indickém subkontinentu a zemí střední Asie.
  • Etihad (www.etihad.com) - čím jsou Emirates pro Dubaj, tím je společnost Etihad pro Abu Dhabi. Druhá (po Emirates) největší aerolinka SAE nabízí lety z hlavního města Spojených arabských emirátů například od Mnichova, Frankfurtu, Zurichu, Londýna, Paříže a dalších měst v Evropě, Asii, Africe a Severní Americe.
  • Air Arabia - z domovského letiště v Sharjah poskytuje letecké spojení do zemí regionu Blízkého Východu, Afriky, střední Asie a Indie. Z evropských měst létá kromě Prahy ještě do Vídně, Sarajeva, Kyjeva a do Moskvy (letiště Domodědovo)

Letiště

Na území Spojených arabských emirátů se nachází několik mezinárodních letišť, k nejrušnějším z nich patří:

Mezinárodní letiště v Dubaji (DXB)

Maktúmovo mezinárodní letiště v Dubaji (Dubai World Central, DWC)

Mezinárodní letiště v Abu Dhabi (AUH) (www.abudhabiairport.ae) se nachází asi 30 km východně od města a je druhým největším letištěm v zemi (po Dubajském mezinárodním letišti). Letiště tvoří tři terminály, které spolu sousedí. Terminály 1 a 2 využívají cizí aerolinky, terminál 3 je určen domovské letecké společnosti Etihad. Na Mezinárodní letiště v Abu Dhabi létají kromě Etihad Airways například British Airways (z Londýna Heathrow), KLM (z Amsterdamu) nebo Turkish Airlines (z Istanbulu).

Mezinárodní letiště Sharjah (SHJ) (www.sharjahairport.ae) je hlavním letištěm stejnojmenného emirátu a základnou letecké společnosti Air Arabia. Mimo této společnosti sem létají například Turkish Airlines (z Istanbulu) nebo Pegasus Airlines (z letiště Istanbul Sabiha Gökçen).

Na mezinárodní letiště Ras Al Khaimah (RKT) (www.rakairport.com) létají především charterové linky, například z Katowic i chartery z České republiky.

Doba letu ze střední Evropy

5,5 hodiny (z Prahy do Dubaje)

Doprava z letiště

Doprava z Mezinárodního letiště v Dubaji (DXB)

Doprava z Maktúmova mezinárodního letiště (DWC)

Doprava z Mezinárodního letiště v Abu Dhabi

Autobusová linka A1 jezdí nonstop od terminálu 1 a 3 do City Air Terminal v centru Abu Dhabi, po cestě zastavuje například u Abu Dhabi Municipality nebo mešity Hazaa Bin Zayed. Linka A2 jezdí nonstop od terminálu 1 a 3 na Abu Dhabi Bus Station a pak dále se zastávkami v Gold Centre až na Sheikh Zayed Bin Sultan St. Jízdné stojí 2 AED plus 0.05 AED za každý ujetý kilometr. Jízdné není možné zaplatit v hotovosti v autobuse, takže si budete muset pořídit dobíjecí kartu Hafilat. Z letiště (terminály 1+3) jezdí k Velké mešite šejka Zayeda zdarma každou celou hodinu od 8 do 23 hodin autobus A18.

Od příletových terminálů jezdí taxi do města za 50 až 60 AED plus nástupní sazba, která činí 25 AED.

Doprava z Mezinárodního letiště Sharjah

Autobusy společnosti Mowasalat jezdí z letiště nejen do města, ale i do dalších emirátů. Autobusy do města jezdí zhruba od 6 do 23 hodin. Linka 14 končí na terminálu Al Sharq, linka 15 na Rolla Square a linka 99 končí na hlavním autobusovém terminálu Jubail. Linka 88 jezdí mezi terminálem Rolla a terminálem Saja'a a dělá zastávku na letišti. Jízdenka stojí 8 AED při platbě v hotovosti nebo 6 AED pokud platíte kartou Sayer. Shuttle busy společnosti Air Arabia nabízí 5x denně odvoz z letiště Sharjah do Dubaje (Al Ghurair Center, poblíž zastávky metra Union) za 20 AED, 4x denně do Abu Dhabi za 40 AED, 2x denně do Al Ain (pobočka Air Arabia na Oud Al Touba street) za 40 AED a 3x denně do Ras Al Khaimah (pobočka Air Arabia na Oman road) za 30 AED.

Taxi z letiště je k dispozici u příletové haly, nástupní sazba je 20 AED.

Autobusová

Mezi turisty hojně využívaným autobusovým spojením je linka z Dubaje do Maskatu a naopak. Z Maskatu můžete jet buď se společností Mwasalat nebo Al Khanjry.

Mwasalat vypravuje z Maskatu tři spoje denně, v 6:00, 16:00 a 23:00 hodin, cesta trvá zhruba 6-7 hodin a jízdenka stojí 6 OMR (zpáteční 9.5 OMR). Autobusy vyjíždí a končí na nádraží Azaiba v Maskatu, které se nachází západně od centra města. Při cestě z Dubaje se z Azaiby dál do centra budete městskou dopravou dostávat celkem obtížně, proto je lepší vystoupit už na Mezinárodním letišti v Maskatu, odkud jezdí přímý spoj. Konečnou stanicí (a nástupní stanicí při cestě do Maskatu) v Dubaji je nádraží Abu Hail Station, autobus ale zastavuje i u terminálu 2 Mezinárodního letiště v Dubaji nebo na stanici Rashidiya. Z Dubaje vyjíždí autobusy v 6:30, 16:30 a 23:30 hodin a jízdenka stojí 60 AED. Na stránce Mwasalatu najdete informace o jízdních řádech apod., ale neuděláte přes ně rezervaci. Jízdenku tak nejlépe koupíte den předem nebo v den odjezdu přímo na nádraží.

Soukromý dopravce Al Khanjry vypravuje z Maskatu dva spoje denně, v 6:00 a 15:00 hodin. Stanoviště autobusů se nachází vedle maskatského nádraží Ruwi.

Lodní

Společnost Valfajr poskytuje lodní dopravu z íránského přístavu Bandar Abbás do přístavu Sharjah v SAE. Lodě ve směru do Sharjah vyplouvají ve středu a sobotu, zpátky se vracejí v neděli a ve čtvrtek. Plavba trvá 10-11 hodin. Jednosměrná jízdenka stojí 5.200.000 íránských riálů.

Informace o lodním spojení z Íránu do Dubaje     

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Letecká

Letecká vnitrostátní doprava má díky malé rozloze země celkem zanedbatelný význam. Pár charterových letů zajišťují společnosti Rotanajet a Royal Jet.

Vlaková

Národní železnice Etihad Rail by měla v blízké budoucnosti propojit téměř všechny emiráty a na hranicích se napojit na železniční síť Saúdské Arábie a Ománu. V plánu je trasa dlouhá více než 600 km z hraničního města Ghuweifat přes Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ras Al Khaimah až do emirátu Fujairah, odkud bude pokračovat do Ománu. V současnosti je v provozu trať z pouštních průmyslových středisek Shah a Habshan do Abu Dhabi, sloužící výhradně pro nákladní dopravu.

Autobusem

Dubai Roads and Transport Authority (RTA) má na starosti autobusovou, ale i tramvajovou, lodní dopravu a dopravu metrem v Dubaji a v emirátu Dubaj, kromě toho provozuje několik autobusových linek mezi emiráty, nejčastěji mezi Dubají a sousedním emirátem Sharjah, ale také mezi Dubají a Abu Dhabi a linky z Dubaje do Hatty, Ajmanu a emirátu Fujairah. Informace o jízdních řádech, trasách a tarifech najdete na stránce RTA.

Informace o cestování autobusem v Dubaji

Přehled hlavních autobusových spojů z Dubaje:

  • Dubaj (nádraží Al Ghubaiba) - Abu Dhabi (Main Bus Station): autobus č. E100 vyjíždí z Dubaje i Abu Dhabi každých 20 minut. Cesta trvá zhruba 2 hodiny a jednosměrná jízdenka stojí 25 AED. Jízdné se platí Nol kartou, na které tedy musíte mít minimálně 50 AED pro cestu tam a zpět. Dále je možné jet autobusem E101, který jezdí z dubajského nádraží Ibn Battuta do Abu Dhabi (Main Bus Station), ze stejného nádraží vyjíždí i autobus E102, jehož cílovou destinací je autobusové nádraží Mussafa Shabia v Abu Dhabi.
  • Největším autobusovým nádražím v Sharjah je Al Jubail, kde končí linky E303 (z Dubaje, Union Square Metro Station), E304 (z Dubaje, Al Satwa Bus Station), E306 (z Dubaje, Al Ghubaiba Station), E307 (z Dubaje, Deira City Center Bus Station), E311 (z Dubaje, Rashidiya Metro Station), E303A (z Dubaje, Al Sabkha Bus Station) a E307A (z Dubaje, Abu Hail Metro Station).
  • Dubaj (nádraží Al Sabkha) - Hatta (město u hranice s Ománem): autobusy E16 vyjíždí zhruba 1x za hodinu. Cesta trvá necelé 3 hodiny a jednosměrný lístek stojí 10 AED.
  • Dubaj (nádraží Al Ghubaiba) - Al Ain: autobusy E201 vyjíždí každých 30 minut. Cesta trvá zhruba 2 a půl hodiny a jednosměrný lístek stojí 25 AED.
  • Dubaj - Ajman: do nedalekého emirátu Ajman jezdí z Dubaje autobus E400 (nádraží Union Square Metro Station, cesta trvá 1 a čtvrt hodiny, jízdenka stojí 12 AED) nebo E411 (stanice Etisalat Metro Station, cesta trvá 1 a čtvrt hodiny, jízdenka stojí 12 AED).
  • Dubaj (Union Square Metro Station) - Fujairah: autobusy E700 vyjíždí každých 90 minut. Cesta trvá zhruba 2 a půl hodiny a jednosměrná jízdenka stojí 25 AED.

Přehled hlavních autobusových spojů z Abu Dhabi:

  • Abu Dhabi (Main Bus Station) - Al Ain: autobus X90 jezdí každých 45 minut zhruba od 5:30 do 23:30. Cesta trvá 2 a půl hodiny a jednosměrný lístek stojí 27.50 AED.

Jízdné na meziměstských linkách v emirátu Abu Dhabi se platí dobíjecí kartou Hafilat (viz dále), kterou lze použít i pro cestování autobusy ve městech Abu Dhabi, Al Ain a Al Dhafra. Na rozdíl od městských autobusů je v meziměstských autobusech možné dobít si kartu, pokud na ní máte málo peněz. Peníze dejte jednoduše řidiči a ten je vloží na vaši kartu přes zařízení, které se nachází u jeho kabiny. Jízdné z Abu Dhabi do dalších destinací v emirátu stojí 10 AED a pak 0.1 AED za každý ujetý kilometr.

Na stránkách www.mowasalat.ae se dovíte vše o cestování autobusy v emirátu Sharjah a okolí. Cestu si pohodlně naplánujete pomocí stránek Rihlati. Jízdné v autobusech se platí buď v hotovosti přímo řidiči (což vyjde dráž) nebo dobíjecí kartou Sayer, která je obdobou podobných karet Nol v Dubaji nebo Hafilat v Abu Dhabi. Standardní jízdné stojí 8 AED, respektive 6 AED s kartou Sayer. Kartu Sayer lze koupit přímo u řidiče (za 50 AED s kreditem 45 AED nebo 95 AED s kreditem 90 AED) a dále na autobusovém nádraží Jubail Bus Terminal, prodejních místech Sayer nebo v prodejních automatech.

Mimo emiráty Dubaj, Abu Dhabi a Sharjah je veřejná doprava absolutně nedostačující a ve většině případů je nutné využít služeb taxi.

Mohlo by se hodit:

Městská doprava v Dubaji

Městská doprava v Abu Dhabi

V Abu Dhabi pomalu přichází na svět mamutí projekt na rozšíření městské hromadné dopravy, kterou bude tvořit dopravní síť o celkové délce 131 km, zahrnující 18 km dlouhou linku metra, dvě linky tramvají a linku expresních autobusů. V době psaní tohoto příspěvku bylo možné po Abu Dhabi cestovat jen autobusy, případně taxíky.

Autobusová

Informace o městské hromadné dopravě po Abu Dhabi najdete na stránce www.dot.gov.ae, cestu vám pomůže naplánovat stránka www.darb.ae. Jízdné v autobusech se platí prostřednictvím dobíjecí karty Hafilat, která se přikládá k validátoru při každém nástupu do autobusu a stejně tak při výstupu z autobusu. Karta stojí 10 AED a lze jí dobít libovolným kreditem. Jízdné se pak automaticky strhne z částky, kterou máte na kartě. Jízda autobusem v rámci města stojí 2 AED, jízdné do okrajových částí Abu Dhabi (kam spadá i mezinárodní letiště) stojí 2 AED plus 0.05 AED za každý ujetý kilometr. Kartu je možné dobít také sedmidenním passem za 30 AED nebo měsíčním passem za 80 AED, se kterým pak můžete bez starostí cestovat v rámci zvoleného období. Kartu koupíte v automatech po celém emirátu a také v supermarketech Lulu v Abu Dhabi, Al Ainu a Dhafře a peníze můžete na kartu přidat prostřednictvím automatů a dobíjecích zařízení nebo online na stránkách Department of Transport (www.dot.gov.ae nebo www.darb.ae) či přes mobilní aplikaci Darb. Karta je platná 5 let, pokud však kartu nepoužijete rok, karta expiruje a zůstatek na kartě propadá.

Kromě městských autobusů můžete využít i několika bezplatných autobusových linek, které vozí cestující mezi hlavními atrakcemi ostrova Yas. Seznam linek a jízdní řády najdete na této adrese.

Pokud máte málo času a chcete vidět co nejvíc, můžete si zaplatit některou ze dvou okružních linek autobusem Big Bus, který funguje na bázi hop on hop off busů.

Autem

Půjčení auta není problém a pokud chcete procestovat celou zem, je to asi nejlepší volba, obzvlášť pokud je vás víc a můžete se podělit o náklady na půjčení auta. Pro řízení auta v SAE byste měli mít vyřízený mezinárodní řidičský průkaz dle Ženevské úmluvy o silničním provozu. Auto si mohou půjčit řidiči starší 21 let, i tak pravděpodobně zaplatíte příplatek za "mladého řidiče". Vypůjčeným autem by mělo být možné cestovat i za hranice, například do Ománu, každá půjčovna má však trochu jiné podmínky, na což se přeptejte hned při převzetí auta.

SAE patří k zemím s vysokou nehodovostí, pramenící vesměs z nedodržování dopravních předpisů, zejména rychlé jízdy, proto buďte opatrní a jezděte defenzívně. Pokud je to možné, vyhněte se cestování autem po Dubaji, kterou dusí časté dopravní zácpy a cestování znepříjemňuje nedostatek volných parkovacích míst. Benzín je v SAE velmi levný, litr se prodává za cenu kolem 2 AED.

V SAE se řídí vpravo a platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Informační cedule a značky jsou psány v arabštině i angličtině. Maximální rychlost je omezena dopravními značkami s rychlostními limity, které se mění. Po dubajských městských částech lze například jet rychlostí 40-60 km/h, 70-90 km/h po rychlostních silnicích mimo městskou zástavbu a 100-120 km/h na dálnicích. Na dodržování správné rychlosti dohlíží kamerový systém, proto doporučujeme hlídat nohu na pedálu. Některé silniční úseky jsou zpoplatněny mýtem. Několik mýtných bran se nachází v Dubaji, pokud ale máte auto z půjčovny, mělo by být možné projet bez starostí o zaplacení. Mýtné vám pak bude vyúčtováno při vrácení auta. Jinak si musíte obstarat vinětu Salik, prostřednictvím které se dubajské mýto platí. V Abu Dhabi je zpoplatněn průjezd po mostech Sheikh Zayed Bridge, Sheikh Khalifa bin Zayed Bridge, Al Maqtaa Bridge a Mussafah Bridge, za průjezd se platí 4 AED v hlavním čase (7:00-9:00 a 17:00-19:00), mimo hlavní čas a také v pátek a o svátcích se neplatí nic. Mýtné se platí online prostřednictvím účtu u Abu Dhabi Toll Gate System.

Lodí

Trajekty na ostrov Delma vyplouvají z přístavu Mugharag port, a to 3x denně od soboty do čtvrtka a 2x denně v pátek. Osoby starší 12 let platí 20 AED, za auto zaplatíte 100 AED.

Cestování lodí v Dubaji

Taxi

Taxi používají tisíce turistů pro cestování po městech i výlety mimo města. Taxi je poměrně levné, komfortní a v řadě případů dost ulehčí cestování na místa s omezenou dostupností městskou hromadnou dopravou. V Dubaji a Abu Dhabi se platí standardní nástupní sazba 5 AED a následně 1.82 AED za každý ujetý kilometr. Mezi 22 a 6 hodinou se nástupní sazba zvyšuje na 5.50 AED. Problém někdy bývá v komunikaci s řidiči, kteří často nemluví moc dobře anglicky a v řadě případů přesně neví, kam chce zákazník odvézt. Proto je vždy lepší mít adresu napsanou na papírku, případně místo ukázat na mapě nebo řidiči zmínit nějaký bližší bod, jako je nákupní centrum, stanice metra apod. Vozy s růžovou barvou střechy jsou určené pro ženy a malé děti a řídí je výhradně ženy.

Cestování taxi v Dubaji

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele