logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Singapurské mezinárodní letiště Changi patří k nejmodernějším na světě a je zároveň důležitým asijským leteckým uzlem a spojnicí tras mezi Evropou a Austrálií. Letiště se nachází na východním konci hlavního ostrova Singapur a má 4 terminály. Mezi terminály 1, 2 a 3 jezdí od 5:00 do 2:30 zhruba každé 4 minuty bezplatný Skytrain. Mezi terminály 2 a 3 jezdí zdarma i shuttle busy nebo můžete jít pěšky pomocí travelátorů. V době, kdy nejezdí Skytrain, můžete využít bezplatných autobusů, které jezdí každých 15 minut od terminálu 1 (odletová hala, 2. patro, brána č.5), terminálu 2 (odletová hala, 2. patro, brána č.1) a terminálu 3 (odletová hala, 2. patro, brána č.8). K novému terminálu 4 jezdí nonstop bezplatný autobus od terminálu 2 (příletová hala, brána č.1).

Na letiště Changi létá více než stovka aerolinek z celého světa. Z České republiky sem v době psaní tohoto příspěvku nelétal žádný přímý spoj, ale není problém využít některé letiště v sousedních zemích nebo letět s přestupem na některém jiném evropském nebo asijském letišti. Do Singapuru se dostanete například s aerolinkami Air France (přes Paříž), British Airways (přes Londýn), Emirates (přes Dubaj), Etihad Airways (přes Abu Dhabi), Finnair (přes Helsinki), KLM (přes Amsterdam), LOT (přes Varšavu), Lufthansa (přes Frankfurt nebo Mnichov), Qatar Airways (přes Dohu), Swiss International (přes Zürich) nebo Turkish Airlines (přes Istanbul) a také množstvím spojů z okolních asijských zemí.

Singapurské letiště Changi využívá jako svou základnu národní dopravce Singapore Airlines, který létá do desítek destinací po celém světě, včetně například Mnichova, Frankfurtu, Londýna, Milána, Paříže, Říma nebo Zürichu a další dopravci jako SilkAir nebo Scoot, který létá mimochodem i do Berlína. Pokud jste přiletěli se Singapore Airlines, můžete dostat slevy na vstupném do vybraných muzeí, parků a dalších a atrakcí. Stačí předložit letenku starší méně než měsíc. Více informací najdete zde.

Doba letu ze střední Evropy

11h 30 min (z Mnichova do Singapuru)

Autobusová

Autobusem se do Singapuru pohodlně dostanete z Malajsie - především z Kuala Lumpuru vyjíždí několikrát denně autobusy mnoha společností, které nabízejí jízdenky do několika cestovních tříd podle úrovně komfortu. Z Kuala Lumpuru je to do Singapuru zhruba 350 km, což autobusem zvládnete za 4 a půl až 6 hodin. Jednou z nejlevnějších možností je koupit si jízdenku na některý z autobusů vyjíždějících z terminálu Bersepadu Selatan (TBS) na jihu Kuala Lumpuru, nacházejícího se u železničního uzlu Bandar Tasik Selatan, kde se kříží linky LRT, železnice KTM a letištního vlaku KLIA Transit. Z tohoto terminálu jezdí například Star Coach Express (45 RM) nebo Sri Maju (cca 20 SGD). Další autobusy odjíždí ze svých stanovišť, která jsou roztroušená různě po městě. StarMart Express odjíždí například z ulice Jalan Imbi z přízemí Berjaya Times Square (stanice monorailu Imbi). Jízdenku z Kuala Lumpuru do Singapuru prodávají za 30 SGD. Autobusy Transtar Travel vyjíždějí z několika míst ve městě, například ze zastávky na ulici Jalan Imbi 135, která se nachází naproti restauraci Overseas, dále z terminálu TBS nebo z Berjaya Times Square. Dopravce nabízí jízdenky v několika cestovních třídách od 20 do 42 SGD a patří k nejluxusnějším variantám dopravy autobusem mezi oběma městy. Autobusy Aeroline odjíždějí do Singapuru ze zastávky nacházející se na ulici Jalan Ampang, přímo naproti věžím Petronas. Společnost Grassland Express nabízí autobusovou dopravu do Singapuru z Kuala Lumpur (Berjaya Time Square) a dalších malajských měst, jako je například Melaka. Autobusové spojení z Kuala Lumpuru (TBS, KL Sentral nebo Berjaya Times Square), ale i Melaky, ostrova Tioman a dalších míst v Malajsii do Singapuru zajišťuje konečně i dopravce KKKL.

Vlaková

Singapur leží na konci železniční trasy, která vede přes Malajsii a Thajsko. Železnice vedoucí z hraničního přechodu Woodlands do Johor Bahru a dále na sever, se v malajském městě Gemas větví na trasu pokračující centrální džunglí (tzv. jungle train), vedoucí napříč Malajsií severovýchodním směrem až do Tumpatu u hranic s Thajskem. Některé vlaky na této východní trase jsou dost pomalé a po cestě zastavují skoro v každé vesnici. Druhá větev nabízí podstatně více komfortu, neboť na ní jezdí elektrické rychlovlaky. Z Gemasu pokračuje podél západního pobřeží přes Melaku, Kuala Lumpur, Butterworth až k thajské hranici, kde se na ní napojují vlaky pokračující dále na sever až do Bangkoku. Vzhledem k tomu, že mezi Kuala Lumpur a Singapurem nejezdí přímý vlakový spoj a je třeba přesednout v Gemasu a železnice končí v Johor Bahru Sentral Station, respektive ve Woodlands na hranici Singapuru s Malajsií, je pohodlnější autobusová doprava. Do stanice Johor Bahru Sentral se ze Singapuru dostanete metrem na stanici Woodlands nebo Marsiling, odkud jezdí autobus č. 950. Dopravu mezi Singapurem (autobusový terminál na Queen Street) a malajským Johor Bahru (terminál Larkin) zajišťuje také autobusový dopravce Singapore-Johore Express. Cesta ze Singapuru stojí 3.30 SGD, z Johor Bahru 3.40 RM. Mezi stejnými autobusový terminály jezdí i malajský dopravce Causeway Link CW2.

Lodní

Hlavními singapurskými přístavy jsou Harbour Front v centru Singapuru a Tanah Merah poblíž letiště, kam směřují lodní spoje především z nedalekých indonéských ostrovů Batam, Bintan a Karimunbesar. Na těchto trasách operují společnosti:

  • Batam Fast - nabízí několik denních spojů mezi singapurskými přístavy Harbour Front a Tanah Merah a indonéským ostrovem Batam.
  • Majestic Fast Ferry - nabízí linky mezi Singapurem (Harbour Front a Tanah Merah) a indonéskými ostrovy Batam a Bintan.
  • Sindo Ferry - nabízí linky mezi Singapurem (Harbour Front a Tanah Merah) a indonéskými ostrovy Batam, Bintan a Karimunbesar.
  • Horizon Fast Ferry - lodě této společnosti pendlují mezi přístavy Harbour Front a Harbour Bay na ostrově Batam.
  • Mozaic Ferry Lines - nabízí lodní spojení přístavu Tanah Merah a indonéského ostrova Bintan.
  • Indo Falcon - nabízí linku Karimunbesar-Singapore Harbour Front

Lodní spojení Singapuru a Malajsie zajišťuje dopravce Limbongan Maju na lince Changi-Tanjung Belungkor. 

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Doprava z letiště Changi

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem dopravy z letiště do centra představuje metro. Terminály 2 a 3 jsou propojené se stanicí metra Changi Airport, odkud jezdí soupravy do stanice Tanah Merah, kde je nutné přestoupit na linku East West Line (směr západ, jedete-li do centra). První metro, na které se napojuje vlak v Tanah Merah (směr západ), vyjíždí z letiště v 5:31, poslední ve 23:18. Jednosměrná jízdenka z letiště do centra vyjde na 1.72 SGD a můžete si ji koupit v automatu na zastávce metra. Na letišti Changi si můžete rovnou koupit i jedno, dvou nebo tří denní kartu Singapore Tourist Pass pro cestování po městě. Kartu koupíte v prodejním stánku, otevřeném každý den od 8:00 do 21:00 nebo v automatu, který je v provozu nonstop.

Od letištních terminálů 1, 2, 3 a 4 jezdí do centra autobusy číslo 24, 34, 36 a 110, od terminálů 1, 2 a 3 ještě 27, 53 a 858. Jízdenka do centra stojí 2.50 SGD, částku mějte přesně připravenou nebo použijte kartu EZ-link Card pro častější použití dopravy po Singapuru. Cesta z letiště trvá, v závislosti na dopravě, asi hodinu. Zastávky autobusů se nacházejí na parkovišti autobusů v přízemí terminálů 1, 2 a 3 a vedle parkoviště 4B u terminálu 4.

Taxi jsou k dispozici před příletovými halami terminálů. Cesta do centra s běžným taxi stojí zhruba 20-35 SGD v závislosti na denní době a trvá cca 30 minut. K ceně za jízdu se připočítává letištní poplatek 3-5 SGD (podle denní doby), eventuálně další poplatky.

Pokud jste v Singapuru jen několik hodin mezi přestupem na další let, můžete zkusit některou z tour, které pořádá přímo letiště. Tour nabízí letiště zdarma. Podrobné informace naleznete zde, vždy se ale raději ještě informujte, že bezpečně stihnete let.

Metro v Singapuru

Singapurské metro - MRT (www.smrttrains.com.sg, www.lta.gov.sg) má 5 linek a další samostatné linky nebo prodloužení stávajících linek jsou v plánu nebo již ve výstavbě. Síť metra provozují dva operátoři, jeden s (pro bezpečnou dopravu ideálním) názvem SMRT (Super Mass Rapid Transit) a druhý s názvem SBS Transit, které zastřešuje společnost Land Transport Authority, na jejichž stránkách najdete spoustu užitečných informací, týkajících se dopravy metrem a lehkou železnicí. Metro je v provozu každý den od 5:30 přibližně do půlnoci a frekvence spojení jsou každé 2-3 minuty ve špičce a 7-9 minut mimo špičku.

Na linky metra navazují tři linky lehké železnice LRT - Bukit Panjang, Sengkang a Punggol, ty však pravděpodobně nebudete vůbec potřebovat.

Systém jízdenek a placení jízdného

Standardní jízdenku (Standard Ticket) je možné koupit v prodejních automatech, umístěných v metru. Na dotykových obrazovkách si jednoduše zvolíte cílovou stanici a zaplatíte požadovanou cenu za jízdné (odvíjí se podle ujeté vzdálenosti) + depozit 10 centů za jízdenku, který dostanete zpět již při třetím použití jízdenky. Tuto jízdenku je možné použít jen v metru a lehké železnici LRT. Jízdenku nevyhazujte, protože jí budete moci opakovaně použít a to až celkem 6x během 30 dnů, přičemž částku za další jízdu jednoduše dobijete v automatu před další jízdou. Kalkulátor ceny jízdného v autobusech, metru a lehké železnici LRT najdete na této stránce.

Děti do výšky 0.9 metrů doprovázené platící dospělou osobou mohou cestovat zdarma, děti vyšší než 0.9 metrů a zároveň mladší 7 let si mohou koupit tzv. Child Concession Card.

Pro časté využití dopravy se vyplatí pořídit si jedno či vícedenní turistickou jízdenku Singapore Tourist Pass, která držitele opravňuje k neomezenému cestování metrem MRT, dráhou LRT a městskými autobusy (mimo autobusů Express Service, Fast Forward, Nite Owl, NightRider, Chinatown Direct, Sentosa Express a dalších prémiových autobusových služeb) v rámci vymezeného období. Promyslete si plán návštěvy města a spočítejte si, kolikrát zhruba využijete MHD a podle tohoto zvolte koupi buď standardní jízdenky nebo pasu. Pokud se rozhodnete pro pas, koupíte jej v pokladnách na letišti Changi a v dalších stanicích metra za 10 SGD (na 1 den), 16 SGD (na 2 dny) a 20 SGD (na 3 dny). Kromě ceny je třeba zaplatit depozit ve výši 10 SGD, který po vrácení pasu obdržíte zpět.

Při delších pobytech v Singapuru si můžete koupit některou z dobíjecích karet, například EZ- link nebo NETS FlashPay, které koupíte v prodejnách jízdenek, automatech, zákaznických centrech nebo supermarketech. Pas EZ-link stojí 12 SGD (respektive 10 SGD v obchodech 7-Eleven), z čehož 5 SGD je nevratný poplatek za kartu a 7 SGD (respektive 5 SGD) je využitelný kredit. Kartu je možné nabít až do výše 500 SGD a lze ji použít nejen pro cestování městskou dopravou, ale i v taxících, obchodech a pro platby za další služby.

Jízdenka nebo pas se před vstupem do metra nebo autobusu jednoduše přiloží k validátoru, nezapomeňte ji opět přiložit při výstupu z metra nebo autobusu, abyste zaplatili pouze za to, co jste skutečně ujeli. Aby bylo možné jízdné kartou zaplatit, měli byste na ní mít alespoň 3 SGD.

Autobusová

Spolu s metrem tvoří páteř městské hromadné dopravy v Singapuru také hustá síť autobusových linek. Informace o linkách, jízdném a další informace najdete na stránkách provozovatelů SBS Transit nebo SMRT. Většina obyčejných autobusů jezdí od 5:30 do půlnoci. Mimo tyto hodiny jezdí noční autobusy Nite Owl se šesti linkami(1N-6N), které spojují Marina Centre, Boat Quay, Clarke Quay, River Valley/Mohamed Sultan Road, Orchard Road a Little India. Autobusy Nite Owl jsou v provozu od půlnoci do dvou hodin ráno v pátek, sobotu a v předvečer státních svátků. Další noční autobusy NightRider mají sedm linek(NR1-NR7) spojující různé destinace v centru Singapuru. Tyto noční autobusy jsou v provozu od 23:30 do dvou hodin ráno v pátek, sobotu a v předvečer státních svátků. Jízdné se platí prostřednictvím předplacených pasů nebo v hotovosti. V případě, že platíte pomocí pasu, nezapomeňte kartu přiložit ke čtečce při nástupu i výstupu z autobusu. Pokud platíte v hotovosti, mějte připravenou přesnou částku v hotovosti, protože řidič nevrací.

Taxi

Taxislužba je v Singapuru poměrně levná, což místním kompenzuje drahé pořizovací ceny automobilů a řadu dalších omezení a restrikcí provozu motorových vozidel ve městě. Taxi seženete na ulici nebo si jej můžete objednat po telefonu (zpoplatněno) či přes mobilní aplikace. Nástupní sazba a první kilometr jízdy se standardním taxíkem činí 3.20-3.90 SGD, každých následujících 400 metrů až do 10 km stojí 0.22-0.25 SGD a každých 350 metrů nad 10 km pak také 0.22-0.25 SGD. Příplatek se platí za čekání, za cestu ve špičce, za cestu v nočních hodinách, za cestu z letiště Changi, za cestu po centru města, za cestu v oblasti Marina Bay Sands, Resorts World Sentosa a dalších vybraných míst.

Kromě taxi si můžete stáhnout aplikaci Grab a používat ji podobně jako Uber.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele