logo

Regiony

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE

Festivaly a události

  • Maslenica (svátek má pohyblivé datum a řídí se datem Velikonoc, obvykle v únoru nebo březnu) - jedna z největších událostí ruského kalendáře se podobá našemu masopustu a má kořeny již v pohanských dobách, kdy lidé slavili konec zimy a vítali jaro. Po celém Rusku se koná mnoho veřejných akcí a trhů, kde se zpívají ruské lidovky a prodávají různé lahůdky. Oslavy tohoto svátku trvají celý týden, každý den tohoto týdne má své jméno a v tento den se provádějí specifické obyčeje. Žádný den se ovšem neobejde bez napečených blinů, které se symbolicky připravují v každé rodině jako symbol Slunce. Na konci týdne se pálí slaměná postava Maslenice, která má symbolizovat odchod zimy.

Festivaly a svátky v Moskvě

Festivaly a svátky v Petrohradě

Státní svátky

  • Nový rok (1. leden) - novoroční a vánoční oslavy trvají od 1. ledna následujících 7 až 10 dní. Během silvestrovské půlnoci se v Moskvě, Petrohradě a dalších městech pořádá velký ohňostroj. V první lednové dny raději nepočítejte s tím, že budou mít banky a úřady otevřeno. Mnoho Rusů si v této době bere volno a cestuje za svými blízkými.
  • Pravoslavné Vánoce (7. leden)
  • Den armády a námořnictva (23. únor)
  • Mezinárodní den žen (8. březen) - na rozdíl od jiných postkomunistických států, včetně Česka, se tento den v Rusku stále těší velké oblibě. Ženy dostávají na svých pracovištích i od svých mužů květiny a drobné dárky.
  • Svátek práce (1. květen)
  • Den vítězství (9. květen) - jeden z největších ruských svátků připomíná slavný konec Velké vlastenecké války, vítězství Sovětského svazu ve II. světové válce a konečné zúčtování s fašismem. V tento den se po celé zemi vzdává hold padlým vojákům Rudé armády a veteránům II. světové války. V Moskvě, Petrohradu a některých dalších ruských velkých městech se konají okázalé vojenské přehlídky.
  • Den nezávislosti (12. červen) - přijetí deklarace nezávislosti Ruské federace v roce 1990.
  • Den národní jednoty (4. listopad) - připomíná události z roku 1612, kdy byla Moskva osvobozena od polských vojenských jednotek. Všeobecně se má za to, že tento svátek nahradil dřívější oslavy svátku Velké říjnové socialistické revoluce (7. listopadu).
  • Silvestr (31. prosinec) - silvestrovské oslavy nejsou jen oslavami konce roku, jak tomu je u nás, v Rusku se na Silvestra slaví Vánoce a děti dostávají dárky pod jolku (ruský stromeček). Rodiny se navštěvují mezi sebou a připravuje se množství jídel. Nedílnou součástí silvestrovského stolu je salát olivie, což je obdoba našeho bramborového salátu, ale i další pokrmy, jako kaviár nebo jídlo s poetickým názvem "sleď pod kožichem", což je vrstvený salát ze sleďů, řepy, brambor, mrkve, cibule, vajec a majonézy. V žádné domácnosti nesmí chybět ani láhev sektu.
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele