logo

Regiony

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Země, která se táhne od Baltského moře až k pobřeží Tichého oceánu je takřka nevyčerpatelným zdrojem možností pro provozování pěší turistiky. Záleží na vašem času, chuti a kondičce, jestli se chcete projít jen tak po městě nebo absolvovat několikadenní trek divočinou - Rusko nabízí vše. Bohužel (nebo možná bohudík) turistická infrastruktura je na mnoha místech stále v plenkách nebo vůbec neexistuje, což by se dalo tvrdit i o turistickém značení, takže je často lepší vydat se do přírody s někým, kdo daný kout dobře zná a bez jehož pomoci byste těžko hledali cestu k cíli.

Ideálním místem pro pěší turistiku je pohoří Ural, tvořící hranici mezi Evropou a Asií. Ural se táhne napříč ruským územím od polárních oblastí až ke hranici Kazachstánu, proto je lepší zaměřit se na jednu část a zde pak podnikat túry. V jižní části Uralu se nachází krásný národní park Taganaj, spravující území plné horských vrcholů a řek. Vstupní branou do parku je město Zlatoust, ležící asi 2 hodiny jízdy autem od Čeljabinsku a necelých 300 km od Jekatěrinburgu. Dalším parkem jižního Uralu je národní park Zjuratkul, ve kterém můžete podnikat túry kolem nejvýše položeného jezera Uralu. K populárním výletním cílům středního Uralu patří trek na Konžakovskyj kamen nebo na horu Kolčimskyj kamen, nacházející se v oblasti severně od města Perm. Severní Ural je daleko náročnější na dopravu, počítejte také s daleko drsnějším počasím. Oblíbenou destinací pro pěší treky je národní park Jugyd va, který patří s rozlohou 2 miliony hektarů k největším parkům Ruska. Park chrání panensky čistou přírodu ruské tajgy s nejvyššími vrcholy Uralu Narodnaja (1.895 m n.m.) nebo Manaraga (1.662 m n.m.) a křišťálově čistými řekami. Pro návštěvu parku je třeba povolení, za vstup se platí 300 rublů. Jižně od parku se rozkládá pěkná přírodní rezervace Pečora-Ilič.

Turisticky oblíbený je také výšlap na horu Vottvovaara, která se nachází v Karelské republice, sousedící s Finskem. Nejedná se o nijak obtížný výstup, hora měří jen 417 metrů, toto místo je ale zajímavé pro své kamenné formace a také jako posvátné místo místních Sámů.

Celou řadu různě časově i fyzicky náročných treků nabízí okolí jezera Bajkal, dále Solovecké ostrovy, Kurská kosa v okolí Kaliningradu nebo přírodní rezervace Stolby, známá svými skalními pilíři a krajinou tajgy. Rezervace Stolby se rozkládá poblíž města Krasnojarsk.

Mohlo by se hodit:

Horská turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Ti z vás, kteří mají rádi hory a vysokohorskou turistiku, mohou vybírat především mezi Uralem, Kavkazem, pohořím Altaj nebo vzdálenou Kamčatkou či Čukotkou.

Elbrus

Elbrus se nachází v pohoří Kavkaz na hranici Ruska a Gruzie a je tak poměrně lehce dostupným cílem. Hora Elbrus je spícím vulkánem a zároveň nejvyšší horou Ruska. Podle některých názorů na vedení hranice mezi Evropou a Asií leží ještě v evropské části Ruska, takže by mohl být považován i za nejvyšší vrchol Evropy. Hora nemá jeden, ale dva vrcholy - západní s výškou 5.642 m n.m. a východní s výškou 5.621 m n.m.

Jak se na Elbrus dostat?

Z Moskvy se musíte dostat do města Miněralnyje Vody. Počítejte s tím, že vlak sem jede skoro 22 hodin, proto bude vhodnější sednout na letadlo. Nejlevnější letenky nabízí například nízkonákladová společnost Pobeda. Dále máte na výběr z několika možností. Jet autobusem z Miněralnych Vod do Nalčiku (cca 2 hodiny) a z Nalčiku do malého městečka Těrskol (cca 2 hodiny), které leží již při jihovýchodním úpatí Elbrusu. Pozor, autobusy z Nalčiku do Těrskolu jezdí jen jednou denně! O dost pohodlnější možností je vzít si v Miněralnych Vodach taxi (doporučujeme Yandex taxi), které funguje podobně jako Uber, a které vás sveze do Těrskolu za zhruba 3.000 rublů. V Těrskolu najdete ubytování, restaurace, bankomat a případně i půjčovnu vybavení.

Příprava na výstup

Nejlepším obdobím pro výstup na Elbrus je červenec a srpen, hlavní sezóna trvá od června až po začátek září. Přestože není výstup na Elbrus z jižní strany technicky náročný, na některých místech je nepříjemně strmý a vyčerpávající a určitě to tak není procházka pro každého. Plánujete-li pokořit vrchol Elbrusu, měli byste mít alespoň základní zkušenosti s vysokohorským trekováním, dobrou kondici a v neposlední řadě i kvalitní vybavení - stan, teplý spacák a oblečení a také trekové hole, cepín a mačky (horní partie Elbrusu pokrývá ledovec). Pokud budete stanovat, nezapomeňte si vařič a čelovku. Nezapomeňte na to, že i uprostřed léta se teploty na vrcholu Elbrusu běžně pohybují několik stupňů pod nulou. Nepodceňujte zásoby vody a jídla a také ochranu před intenzivními slunečními paprsky. Vrchol Elbrusu leží ve výšce více jak 5,5 km, proto nepodceňujte výškovou aklimatizaci, která je prevencí výškové nemoci. Před samotným výstupem je proto vhodné absolvovat aklimatizační treky v okolí Těrskolu (město se nachází v nadmořské výšce cca 2.100 m n.m.), například v dolinách Těrskol, Irik, podnikněte výšlap na horu Cheget, výšlap od horní stanice lanovky na Elbrus k základně Prijut 11 nebo až k Pastuchovým skalám a zpět. Pokud nemáte dostatek zkušeností, můžete si v Těrskolu pronajmout průvodce, především v hlavní sezóně ale po celé jižní stezce potkáte množství dalších turistů, takže se nemusíte bát, že nenajdete cestu.

Mohlo by se hodit:

Samotný výstup

Většina lidí se na vrchol Elbrusu vydává z méně náročnější jižní strany. Silnice z Těrskolu vede až do vesnice Azau, kde se nachází spodní stanice lanovky směrem k vrcholu Elbrusu (z Těrskolu jsou to pěšky asi 2 km, sdílené taxi stojí zhruba 200 rublů). Směrem k vrcholu jezdí dvě lanovky - starší a levnější (červená) lanovka vás za 500 rublů vyveze do stanice Mir (3.500 m n.m.), novější a dražší (bílá) lanovka jezdí až do stanice Garabaši (3.800 m n.m.). Ze stanice Mir do Garabaši jezdí sedačková lanovka za 100 rublů plus 100 rublů příplatek za batoh těžší než 10 kg. V oblasti Garabaši je možné kempovat zdarma ve stanu nebo přespat v hotelu nebo barelech (rusky bočki, cena od 700 rublů) a koupit si tu nějaké jídlo a pití. Ze stanice Garabaši pokračuje cesta k dalšímu bodu - chatě Diesel (4.050 m n.m.), která se nachází nedaleko chaty Maria (4.100 m n.m.) a vyhořelé základny Prijut 11 - cesta zabere asi hodinu a půl. Na Prijut 11 je možné stanovat v závětří, chce to ale dorazit co nejdříve, protože míst na stany tu není mnoho. Výšlap je mnohem snazší v brzkých ranních hodinách, kdy je ledovec ztuhlý. Postupem času měkne a cesta je více fyzicky náročná. Pokud byste chtěli ušetřit síly, můžete se nechat vyvézt sněžným skútrem za 500 rublů. Jinak rolby vozí některé turisty až do výšky 4.900 pod východní vrchol Elbrusu. Poslední fáze samotného výstupu vede od chaty Maria přes Pastuchovy skály (4.700 m n.m.) k sedlu mezi vrcholy Elbrusu (5.416 m n.m.) a pak až na západní vrchol (5.642 m n.m.). Vzhledem k tomu, že výstup na vrchol zabere přibližně 9-10 hodin, většina lidí vychází v brzkých ranních hodinách. Cesta po stejné trase zpět k lanovce zabere přibližně 3 hodiny.

Bělucha

Bělucha je nejvyšší horou pohoří Altaj (4.506 m n.m.). Zdolání jejího vrcholu není úplně lehké a nezkušení horolezci by tak raději měli využít služeb turistických agentur nebo cestovních kanceláří, specializujících se na horskou turistiku. Výstup na Běluchu je poměrně náročný, nehledě na náhlé změny počasí, kterými je Bělucha pověstná. Horský masív Běluchy se rozkládá kolem hranice Ruska a Kazachstánu, jako individuální turisté tak budete potřebovat povolení k návštěvě pohraniční oblasti, které si musíte v předstihu vyřídit na místním oddělení FSB. Povolení vyřizujte minimálně 2 měsíce předem, bez něho vás jinak do hor nepustí. Kompletní výstup na vrchol Běluchy je poměrně časově náročný a vyžaduje několik dnů. Od Akkemského jezera, kam se dostanete pěšky po dvou dnech chůze z vesnice Tjungur se pokračuje vzhůru do prvního tábora Tomskie stojanki. Někteří turisté chodí jen sem, podívají se na ledovec a severní stěnu Běluchy a zase se vrací zpět. Cesta dál vyžaduje zkušenosti a dobré vybavení, neboť je třeba zdola stěnu ledovce a dostat se do sedla Delone pass. Odtud se jde přes ledovec Mensu k záchytnému bodu, kterým je Berel kemp. Z kempu se brzy ráno podniká finální výstup na vrchol Běluchy, což zabere 6-7 hodin.

Divadlo

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Balet a opera

Rusko a balet patří k sobě stejně neodmyslitelně jako třeba tulipány k Holandsku. Pokud navštívíte Moskvu nebo Petrohrad, určitě si kupte vstupenky na některé baletní nebo operní vystoupení - uvidíte světovou špičku ve svém oboru. Klasická díla jako Louskáček nebo Labutí jezero se navíc konají v krásných historických divadelních budovách, které jsou sami o sobě velkou atrakcí. Baletní představení je pochopitelně možné navštívit i v dalších městech mimo Moskvu a Petrohrad, svou scénu má například Nižnyj Novgorod (Puškinovo operní a baletní divadlo), o svou dávku kultury nebudete připraveni ani na Sibiři (Operní divadlo v Novosibirsku).

Vstupenky na představení je nejlepší koupit přímo na internetových stránkách divadel nebo osobně na pokladně několik dnů před vystoupením.

Lázně

Během pobytu v Rusku určitě musíte zajít do některé parní sauny, zvané baňa (баня). Lázeňství má v ruské společnosti dlouholetou tradici, první zmínka o bani padla v Radziwillském letopise již v 10. století. Lázně však nenavštěvovala pouze šlechta, ale i běžní vesničané. Dnes je návštěva bani nejen příjemnou a zdravou očistou pro tělo, ale i místem, kde se schází na pokec jak politici a podnikatelé, tak obyčejní Rusové.

Pobyt v bani vyžaduje určitou etiketu, která se může lišit podle místa. Pokud si nejste jistí, stačí sledovat, co dělají ostatní nebo se zeptat obsluhy.

Další aktivity

Pláž
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Letní koupání v moři nabízí především tzv. "Ruská riviéra", jak se nazývá pás pobřeží, který se táhne v celkové délce zhruba 100 km severně i jižně od letoviska Soči. Černé moře zde má v červenci a srpnu příjemnou teplotu v průměru kolem 24°C. V celé oblasti vzniklo kromě Soči i několik dalších letovisek, jako je Lazarevskoje nebo Adler. Návštěvníci si mohou vybrat pláže podle libosti - veřejné i divoké, placené i volně přístupné, počítejte ale s tím, že většina pláží je oblázkových. Kolem pláží v Soči vyrostly moderní hotely a sanatoria, která uspokojí potřeby i té nejnáročnější klientely.

Přímo v Soči patří k nejpopulárnějším a v létě hojně navštěvovaným plážím převážně kamenité pláže Riviera a Majak. Další vybavené pláže, jako je pláž Čajka nebo Korall, najdete v Adleru, letovisku nacházejícím se nedaleko hranice s Abcházií.

Preferujete-li písečné pláže, můžete zkusit třeba pláž Albatros v Soči, která tedy není úplně kompletně písečná, ale písečná s malými oblázky. Písečno-oblázkové jsou i další pláže, jako například pláž Mandarin v Adleru.

navrhnout změnu
Lyžování
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Lyžařská střediska jsou roztroušena po celém Rusku, nejvíce jich je koncentrováno v horách Kavkazu, Uralu a Altaje, poměrně dost zimních resortů se nachází i v bezprostřední blízkosti Moskvy a Petrohradu.

V okolí Moskvy můžete navštívit tato lyžařská střediska:

V okolí Petrohradu můžete navštívit tato lyžařská střediska:

Zimní střediska Uralu jsou dosažitelná z měst Jekatěrinburg, Čeljabinsk, Perm nebo Ufa, kam létají spoje z Moskvy. Mezi nejlepší resorty Uralu patří Abzakovo, které se nachází v Baškirském regionu nedaleko od Ufy a Čeljabinsku. Jen pár kilometrů odtud leží zimní středisko Metallurg Magnitogorsk, též zvané Bannoe. V sousedním Čeljabinském regionu můžete navštívit zimní resorty Zavjalicha nebo Adžigardak. Z Jekatěrinburgu to budete mít blízko například do střediska Uktus.

Také Altaj nabízí lyžování ve více než 40 střediscích, jako Blagodat u města Belokuricha a dále třeba Manžerok, Šeregeš, Davegor a další.

navrhnout změnu
Rafting
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Skvělé podmínky pro rafting nabízí zejména řeky Karélie a Altaje. Do Karélie, regionu sousedícího s Finskem, to budete mít relativně blízko z Petrohradu. Adrenalinový zážitek nabízí zdejší dravá řeka Pista. V Altajské republice jsou pro rafting vhodné řeky Katuň a její přítok, řeka Čuja.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele