logo

Regiony

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (max. 16 dnů)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
500 - 800 Kč
Turistická sezóna
červen-září
Proč cestovat právě sem
panenská příroda
krásné památky
muzea a divadla
bohatá historie
Proč se zemi vyhnout
vízová byrokracie
registrační povinnost, povolení do některých oblastí
vysoká míra korupce

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Moskva
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-9 ° -8 ° -2 ° 6 ° 13 ° 17 ° 18 ° 16 ° 11 ° 5 ° -1 ° -6 °
11 8 8 9 8 11 12 10 11 10 12 12
Petrohrad
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-8 ° -7 ° -2 ° 4 ° 11 ° 16 ° 18 ° 16 ° 11 ° 6 ° 0 ° -5 °
10 9 9 7 7 9 10 11 12 12 12 12
Soči
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
6 ° 7 ° 8 ° 12 ° 16 ° 20 ° 23 ° 23 ° 20 ° 15 ° 12 ° 8 °
9 7 7 8 8 7 5 5 5 6 8 10
10 ° 9 ° 9 ° 11 ° 16 ° 21 ° 24 ° 24 ° 22 ° 19 ° 15 ° 12 °
Jekatěrinburg
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-15 ° -12 ° -5 ° 4 ° 11 ° 16 ° 19 ° 15 ° 10 ° 1 ° -6 ° -11 °
7 5 4 6 8 10 10 10 9 9 8 6
Novosibirsk
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-16 ° -15 ° -7 ° 3 ° 12 ° 18 ° 20 ° 17 ° 11 ° 3 ° -7 ° -14 °
6 5 5 6 8 7 8 9 8 9 8 6

Rusko - velikášství carů, pravoslavné chrámy a nekonečná divočina

Rozpadem Sovětského svazu v roce 1991 sice přišel původní státní útvar o území s rozlohou zhruba 5 miliónů km čtverečních, i tak zůstává Rusko suverénně největší zemí světa. Ruská federace 22 republik, 46 oblastí, 9 krajů, 4 autonomních okruhů, 1 autonomní oblasti a 3 federálních měst se táhne od západu na východ až k Tichému oceánu v délce bezmála 10.000 km, sousedí se 14 státy a prochází jí 11 časových pásem. Rusko má parametry celého kontinentu, takže není divu, že je tak geograficky, klimaticky i kulturně rozmanité. V jedné zemi žijí lidé mnoha národností a etnických skupin, hovořících vedle ruštiny i vlastními jazyky. Mezi turisticky nejpopulárnější místa tradičně patří Moskva a Petrohrad, případně tzv. Zlatý okruh měst v blízkosti Moskvy, dál se už hlavní proud turistů nevydává. Důvodů, proč Rusko není tak turisticky navštěvované, jako jiné evropské země, je vícero a svůj podíl na tom bezesporu má i mnoho předsudků, které o Rusku ve společnosti kolují. Hoďte tedy na chvíli za hlavu politické poměry v zemi, korupci, byrokracii při získávání víz a další opatření, která omezují svobodné cestování po zemi a otevře se před vámi krásná zem, plná historických měst, oplývajících barevnými chrámy, kláštery a kostely, nekonečné panenské přírody i široké možnosti kulturního vyžití.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Rusku i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Ruska

Pro návštěvu Ruska je potřeba vízum. Podle účelu cesty se vydávají víza turistická, pracovní, studijní apod., dále je popsána procedura získávání turistických víz, které budete potřebovat jako turista, který se do Ruska chystá na krátkodobou návštěvu.

Ve snaze posílit turismus v zemi zavedla Ruská federace nový systém vydávání víz elektronickou cestou s platností od začátku roku 2021, takže konečně odpadá dřívější složitá byrokracie se sháněním zvacích dopisů, potvrzení o rezervaci ubytování v hotelu a návštěvy vízových center, agentur nebo velvyslanectví a s tím spojené tahání peněz z vašich kapes.

Pilotní projekt vydávání elektronických víz do Kaliningradské oblasti a dále Petrohradu a Leningradské oblasti zavedlo Rusko již dříve, nyní si ale občané vybraných 52 zemí světa (včetně Česka a Slovenska) mohou zažádat o jednotná víza pro návštěvu celého Ruska (kromě oblastí a teritorií, do kterých musíte mít speciální povolení). O víza lze žádat na stránce www.evisa.kdmid.ru nebo přes mobilní aplikaci Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace. S elektronickým vízem můžete navštívit v podstatě celé Rusko, do země ale musíte vstoupit jen přes vybrané hraniční přechody:

  • letiště Petrohrad Pulkovo, Moskva Vnukovo, Moskva Domodědovo, Moskva Šeremeťjevo, Bělgorod, Volgograd Gumrak, Jekatěrinburg Kolcovo, Kazaň, Krasnodar Paškovsky, Krasnojarsk Jemeljanovo, Nižnyj Novgorod Strigino, Novosibirsk Tolmačevo, Rostov na Donu Platov a Samara Kurumoč
  • přístavy Vladivostok, Zarubino, Petrohrad Морской вокзал a Petrohrad Пассажирский порт
  • železniční přechody Pograničnyj, Chasan
  • přechody pro automobily Bagrationovsk, Gusev, Mamonovo Gžechotki, Mamonovo Gronovo, Morskoe, Sovětsk, Ivangorod, Ubylinka
  • přechod pro pěší Ivangorod

Co je dále dobré vědět o elektronických vízech:

  • O vízum žádejte ne dříve než 40 dnů a ne později než 4 dny před plánovaným příjezdem do Ruska.
  • Vízum se platí kartou a pro osoby starší 6 let stojí 40 USD (děti do 6 let neplatí nic).
  • Žádost o elektronické vízum se zpracovává maximálně 4 dny.
  • Elektronické vízum je jednovstupové a jeho platnost je 60 dnů od data vydání víza.
  • Na elektronické vízum můžete v zemi pobývat maximálně 16 dnů a pozor, do této doby se započítává i den příjezdu a den odjezdu. Pobyt je možné prodloužit pouze v ojedinělých nouzových případech.
  • Pokud cestujete s dětmi, musíte vízum vyřídit pro každé z nich zvlášť.
  • Na elektronické vízum mohou do země vstoupit turisté pouze za předpokladu, že mají uzavřeno zdravotní pojištění na celou dobu pobytu v Rusku (kromě cestujících ze zemí, se kterými má Rusko podepsanou dohodu o vzájemném bezplatném poskytování zdravotní péče).

Je-li Rusko pouze vaší přestupní stanicí (například na dálkovém letu), budete za určitých podmínek potřebovat tranzitní vízum. Tranzitní vízum není potřeba v případě, že neopustíte tranzitní prostor a na přestupu strávíte maximálně 24 hodin. Opustíte-li na ruském území tranzitní prostor nebo pokud na přestupu strávíte více než 24 hodin, budete si muset vyřídit tranzitní víza, která se vydávají po doložení letenek nebo jízdenek. Tranzitní víza jsou platná 3 dny v případě leteckého přesunu nebo 10 dnů v případě, že cestujete vlakem nebo autem.

Na cizince cestující po Rusku se vztahuje registrační povinnost. Registrace je povinná u pobytů na jednom místě delších než 7 dnů. V případě, že bydlíte v hotelu, za vás registraci udělá hotel nebo hostel, pokud ale bydlíte například u někoho v soukromí, měl by registraci provést váš hostitel. Pokud registraci nemáte, měli byste na hranici nebo při odletu z Ruska dokázat, že jste skutečně nebydleli více než 7 dnů na jednom místě, proto je dobré si schovat například jízdenky, účtenky z benzínky apod. Registraci mohou chtít vidět například i někteří mobilní operátoři, u kterých si budete chtít koupit SIM kartu, proto doporučujeme si registraci ve vlastním zájmu pohlídat. I když v reálu existuje spousta návštěvníků Ruska, kteří nikdy neměli žádné problémy, na druhé straně je i spousta těch, které chytli bez registrace a museli zaplatit pokutu.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data podání žádosti o elektronické vízum.

Vstup do země

Při vstupu do země se vyplňuje migrační karta. Pokud cestujete například vlakem z Polska do Moskvy, dostanete migrační kartu už na polsko-běloruské hranici, protože Bělorusko a Rusko jsou ve společné celní unii. Dávejte pozor na údaje, které v kartě vyplňujete - musí se shodovat s údaji ve vízu a v pase. Migrační karta má dvě části, první část se odevzdává hned při vstupu do země, druhou část si dobře schovejte a hlavně neztraťte. Budete ji předkládat v hotelu, kde podle ní a pasu s vízem provedou registraci cizince v místě ubytování a také při odjezdu ze země. Pokud kartu ztratíte, musíte tuto skutečnost nejpozději do 3 dnů nahlásit na místním policejním oddělení, kde vám vystaví její kopii.

Pro návštěvu některých míst (vesměs se jedná o pohraniční oblasti) si musíte vyřídit povolení od Federální služby bezpečnosti. Na základě vyplněných žádostí vám místní úřady FSB vystaví propustku.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Zdravotnictví v Rusku

Ruská zdravotnická zařízení mají různou úroveň, mimo velká města obvykle narazíte na méně kvalitní kliniky, poskytující daleko nižší standard ošetření, než zdravotnická zařízení ve vyspělé Evropě. Ve velkých městech, jako je Moskva nebo Petrohrad však existují dobře vybavená soukromá zařízení, nabízející výbornou úroveň ošetření a vysoce kvalifikovaný personál. Za ošetření však budete muset zaplatit, a to obvykle ještě před ošetřením, proto si před cestou nezapomeňte sjednat dobré zdravotní pojištění, které je ostatně stejně jednou z podmínek pro udělení ruských víz. Bezplatného ošetření se vám dostane ve státních nemocnicích, které ovšem kvalitativně i úrovní hygieny pokulhávají za soukromými klinikami.

Očkování do Ruska

Při cestě do Ruska není potřeba žádné povinné očkování. Překontrolujte si platnost standardních a dětských očkování proti tetanu, záškrtu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím a dalším nemocem. Jako absolutní základ vhodný pro všechny cestovatele se doporučuje očkování proti žloutence A. Ostatní očkování vám nejspíš doporučí specialista na cestovní medicínu v závislosti na tom, jak dlouho a v jakých oblastech budete v zemi pobývat, jaký styl cestování preferujete, případně jaký je účel vaší cesty a také zdravotní situace v zemi. Po zvážení všech těchto faktorů se případně nabízí ještě očkování proti žloutence B, vzteklině a břišnímu tyfu.

Další možná zdravotní rizika

K nejčastějším zdravotním problémům, se kterými se můžete obecně v cizí zemi setkat, patří cestovatelský průjem. Vodu z vodovodu raději nepijte a kupte si balenou. Při pobytu v horách můžete ve vyšších nadmořských výškách pociťovat příznaky výškové nemoci.

Od dubna do října se během pobytu ve volné přírodě chraňte repelenty proti klíšťatům, přenášejícím nebezpečnou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Pozor byste si měli dávat především v parcích kolem Petrohradu, ale i na dalších místech Ruska. Repelenty vás ochrání také před komáry, kteří se v některých oblastech Ruska (například v Povolží nebo na Sibiři) pravidelně přemnožují a dokáží pěkně otrávit váš pobyt.

Rusko patří k zemím s poměrně vysokým výskytem HIV pozitivních obyvatel a procento nemocných se stále zvyšuje.

(Upozornění! Informace o očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Rusku

Národní měnou je rubl (RUB, ₽), 1 RUB = 100 kopějek. Kromě Ruska je rubl ještě oficiálním platidlem téměř nikým neuznaných republik Abcházie a Jižní Osetie. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000 a 5.000 rublů a mince v hodnotě 1, 2, 5 a 10 rublů a 1, 5, 10 a 50 kopějek. Kopějky se však vzhledem k jejich malé hodnotě v podstatě nepoužívají. Zde zjistíte aktuální kurz koruny k rublu.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Rusku

Rusko není pro Čechy drahou zemí, a to zejména v dnešní době, kdy rubl po ekonomických sankcích v roce 2014 ztratil svou hodnotu vůči jiným světovým měnám, českou korunu nevyjímaje. Zatímco před krizí jste 100 rublů koupili za zhruba 60 Kč, dnes (říjen 2019) vám na to stačí jen přibližně 36 Kč. I když na tuto situaci zareagovala řada podnikatelů zvýšením cen, oproti minulým letům Rusko stále ve velké míře nabízí cestování za poloviční náklady. V rámci Ruska jsou dražší Moskva a Petrohrad, i tak jsou ceny v těchto městech v průměru nižší, než ceny ve velkých západních metropolích. I v Moskvě a Petrohradu ale často stačí opustit turistické oblasti a popojet metrem o pár stanic dál, kde jsou ceny daleko přijatelnější. Počítejte s tím, že cizinci obvykle platí víc než místní za vstupy do muzeí, galerií, národních parků apod.

Pokud se vyhnete předraženým luxusním restauracím a zaměříte se na pouliční stánky, trhy, supermarkety a levné jídelny nebo bufety, které se nazývají "stolovaja", utratíte za jídlo méně než u nás. Lidové jídelny (stolovaja) například nabízejí oběd ve formě bufetu za 250-300 rublů nebo i méně, podobné peníze stojí menu u McDonalda. Za oběd v levnější restauraci dáte 300-550 rublů v Moskvě, 250-450 v Petrohradě a do 350 rublů mimo tato města. Pokud jde o supermarkety, k nejlevnějším řetězcům patří Auchan, Pyateročka, Magnet nebo Dixie, o něco dražší jsou supermarkety Magnolia, VkusVill nebo Perekrestok. Ceny v moskevských supermarketech jsou až o 15% vyšší než ceny v supermarketech v jiných ruských městech.

Levná je i doprava. Za jízdu metrem v Moskvě zaplatíte 55 rublů, v Petrohradě 45 rublů, za jízdenku městským autobusem v dalších městech zaplatíte v průměru 30 rublů. S dobíjecí kartou vyjde jízda ještě levněji. Levná je i meziměstská doprava. Za jízdu obyčejným vlakem z Moskvy do Petrohradu zaplatíte přibližně od 1.200 do 7.000 rublů v závislosti na cestovní třídě a dalších faktorech, rychlovlak Sapsan nabízí ceny od 3.500 rublů výš. Jízdenka na vlak z Moskvy do Ulan-Ude u jezera Bajkal ve 3. třídě s lůžky ve společném prostoru vyjde zhruba na 6.000 rublů, tedy něco přes 2.100 Kč za cestu delší než 5.500 km. Jízda autobusem z Moskvy do Petrohradu (cca 700 km) stojí něco kolem 1.500 rublů, ceny letenek mezi oběma velkoměsty startují přibližně na 2.000-3.500 rublech (záleží na společnosti a ročním období). S nákupem jízdenek neotálejte, ceny rostou tím víc, čím víc se zvyšuje obsazenost daného dopravního spojení.

Ubytování v hostelu stojí od 250 do 1.000 rublů, záleží dost na lokalitě. Dvoulůžkový pokoj v hostelu vás bude stát něco mezi 1.000 a 2.000 rublů na noc. V hotelech světových značek zaplatíte standardně vysokou cenu, jakou má ubytování podobného typu kdekoliv jinde v západní Evropě. Tříhvězdičkový hotel obvykle nabízí pokoje zhruba od 1.500 do 3.500 rublů (mimo Moskvu a Petrohrad i méně), za jednu hvězdu navíc zaplatíte od 2.500 do 7.500 rublů (opět méně mimo Moskvu a Petrohrad). Nejlevnějším způsobem ubytováním je couchsurfing, na venkově a v menších městech vás nejlevněji vyjde ubytování v soukromí.

V poměru k ostatním cenám jsou relativně drahé vstupy (alespoň co se Moskvy týče) na různé atrakce, do muzeí apod. Vstupné do všech možných částí moskevského Kremlu například stojí 1.450 rublů (zbrojnice 700 rublů, katedrály a výstavy 500 rublů, zvonice Ivana Velkého 250 rublů), vstupné do komplexu Treťjakovské galerie stojí 800 rublů, návštěva vyhlídky v moskevském Ostankinu stojí 700-1.300 rublů (v závislosti na dnu v týdnu). Vstupenka do petrohradského paláce Petrodvorec stojí 450 rublů. Pokud plánujete podrobnější prohlídku Moskvy nebo Petrohradu, můžete si koupit Moscow Pass nebo Petrohradskou kartu. Moscow Pass stojí 27 EUR s platností na 1 den nebo 51 EUR s platností na 3 dny a umožňuje bezplatnou návštěvu 40 moskevských muzeí, atrakcí a památek, tři exkurze a slevy ve vybraných restauracích a dalších nasmlouvaných podnicích. Za příplatek 8 EUR můžete navíc navštívit i Kremelskou katedrálu. Petrohradská karta poskytuje cestování městskou dopravou, vstupy do 80 muzeí a atrakcí i autobusové nebo říční exkurze. Nejlevnější dvoudenní varianta stojí 3.990 rublů. Obdobou je City Pass pro Moskvu i Petrohrad, nabízející bezplatnou návštěvu muzeí, exkurze, vyjížďky po řece, slevy v restauracích a dopravě a další benefity.

Jak ušetřit peníze

  • Ubytování hledejte mimo centrum Moskvy a Petrohradu.
  • Na oběd zajděte do jídelen "stolovaja" s nabídkou levných místních jídel.
  • Dlouhé přejezdy vlakem řešte koupí jízdenek na noční vlak, nejenže překonáte velkou vzdálenost, ale cesta přes noc vám ušetří i noc v hotelu. Doporučujeme rezervovat jízdenky s dostatečným předstihem. Na kratší vzdálenosti si vezměte vlastní spacák, ušetříte tak peníze za povlečení. Ruské dráhy také nabízí celou řadu různých slev, jejichž přehled uvádějí na svých internetových stránkách. Slevy na jízdenky se mimochodem poskytují každé úterý, poloviční cenu jízdenky na rychlovlak Sapsan na lince mezi Moskvou a Petrohradem zaplatíte, pokud máte zrovna narozeniny. Takové jízdenky je možné koupit jen osobně na pokladně a v případě, že jste měli narozeniny před 7 dny nebo je budete mít během následujících 7 dnů. Akce platí pro jízdenky v ekonomické a business třídě a využít ji mohou i vaši tři další známí, kteří s vámi cestují.
  • Podívejte se na ceny letenek lowcostové aerolinky Poběda, s níž můžete létat mezi ruskými městy několikanásobně levněji než s klasickými leteckými společnostmi. Letět levně, ale znamená letět nalehko - za zavazadla zaplatíte příplatek.
  • Mnoho muzeí nabízí bezplatný vstup každou třetí neděli v měsíci, ostatní instituce to mohou mít trochu jinak, což zjistíte na jejich oficiálních stránkách. Například do Ermitáže se zdarma podíváte každý první čtvrtek v měsíci.
  • Za vstupy do muzeí nebo galerií obvykle zaplatíte jako cizinci více, než místní. Chcete-li ušetřit, můžete poprosit někoho z Rusů, ať vám lístky koupí on.

Orientační ceny v Rusku

  • chléb, cca 30 RUB
  • balená voda (1.5l), od 25 RUB
  • pivo v supermarketu (0.5 l), od 50 RUB
  • malá plechovka coca coly v supermarketu, 40 RUB
  • pivo v restauraci nebo baru, od 250 rublů
  • hodinový výlet lodí po Petrohradě, cca 800 RUB
  • krabička Marlborek, 100-130 rublů
  • plážové lehátko na černomořských plážích v Soči, 300 RUB na den

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Rubly si můžete vyměnit už v Česku, jinak si s sebou vezměte nejlépe eura nebo dolary, které si pak vyměníte v jakékoliv oficiální směnárně, bance nebo hotelu. Vyhněte se ale směnárnám na letišti nebo nádraží, které obvykle nabízejí nevýhodný kurz. Pokud umíte rusky, můžete si porovnat aktuální kurzy bank na stránce srovnávače měn a pak jít do banky najisto. Peníze si můžete vyměnit i na ulici, ale pamatujte na to, že tak porušujete ruské zákony, nehledě na to, že můžete lehce naletět podvodníkovi s falešnými penězi.

Výběr z bankomatů je možný téměř ve všech městech.

Kartou se dá platit ve většině hotelů, restaurací a obchodů, kartou jde obvykle zaplatit i vstupné do památek a turistických atrakcí ve městech jako Moskva, Petrohrad nebo Jekatěrinburg. To samé ovšem neplatí pro menší provinční města a už vůbec ne pro vesnice, kde se bez hotovosti neobejdete. Hotovost se hodí i na drobné nákupy, placení jízdného v autobuse nebo platbu v taxíku.

Spropitné

Se spropitným je to v Rusku stejné jako u nás. Platy pracovníků v restauracích nejsou nijak vysoké, proto je nechávání diškrece běžné a obsluhou očekávané. V restauracích se běžně nechává 5-15%. Výjimkou je několik málo restaurací, kde je spropitné již zahrnuto do celkové ceny za útratu.

Devizové předpisy

Do Ruska si můžete přivézt a ze země vyvézt hotovost a cestovní šeky až do výše 10.000 USD (nebo ekvivalent této částky v jiné měně), aniž byste je museli deklarovat. Povinnost přiznat peníze v celním prohlášení se nevztahuje na prostředky uložené na bankovních kartách, naopak deklarovat je nutné bankovní šeky nebo cenné papíry.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Rusku

Na obrovském území Ruska se střídá několik klimatických pásem, od arktického pásma na úplném severu země, přes subarktické a mírné, až po subtropické klima na jihu Ruska. Většina Ruska ale leží v mírném pásmu, které však nemá všude stejný charakter. Evropská část Ruska se nachází v mírné, kontinentální klimatické zóně, západní část Sibiře v kontinentální zóně, východní Sibiř a dálný východ v ostře kontinentální zóně a jihovýchod Dálného východu v zóně ovlivněné monzuny.

Nejchladnějším obydleným místem v Rusku je vesnice Ojmjakon, noční můra všech milovníků tepla. Vesnice leží poblíž míst, kde byly naměřeny vůbec nejnižší teploty na severní polokouli. V místních ledových údolích byla v lednu 1926 naměřena teplota -71,2°C. V zimních měsících se tu teplota běžně pohybuje pod -50°C a již v září klesá pod bod mrazu, kde zůstává často až do půlky května.

Moskva leží v mírné, kontinentální, klimatické zóně, kde se střídají čtyři roční období. Zimy jsou zde velmi chladné, průměrná lednová teplota je jen -9°C. Po zimě pomalu přichází jaro, ale sníh leží v moskevských ulicích ještě v březnu. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, s průměrnými teplotami kolem 20°C, přičemž v červnu a červenci častěji prší. Citelně ochlazovat se začíná v druhé půlce září.

Počasí v Petrohradu je nepředvídatelné a velmi proměnlivé. Často se stává, že v jedné části města prší a o pár kilometrů vedle svítí sluníčko. Z hlediska počasí je za nejstálejší období považovaný konec léta a začátek podzimu. Na jaře a v létě je vlhko. Pro Petrohrad jsou příznačné tzv. bílé noci, kdy slunce zapadá jen na krátkou chvíli a denní světlo trvá téměř 24 hodin.

Nejlepší doba pro návštěvu Ruska

Nejlepším obdobím pro klasickou, turistickou návštěvu Ruska je teplé období od května do září. Příjemné letní teploty přímo vybízejí k procházkám po Moskvě, Petrohradu a dalších městech, ale i v přírodě a po národních parcích. Červenec, srpen, případně i začátek září jsou nejlepším obdobím pro vysokohorskou turistiku. Petrohrad je obzvláště lákavý v době bílých nocí, tedy zhruba od počátku června do půlky července, kdy si celé město užívá denního světla po téměř 24 hodin a šeří se pouze kolem půlnoci a v brzkých ranních hodinách. Bohužel je ale červnový Petrohrad plný tisícovek ruských i zahraničních turistů. Červenec a srpen je nejlepším obdobím pro návštěvu černomořských pláží kolem Soči.

Moskvu nebo Petrohrad je možné navštívit po celý rok, tedy i v zimě, jen si nezapomeňte přibalit hodně teplé oblečení, protože teploty zde padají hluboko pod bod mrazu. Pomineme-li počasí, i v zimě se dá užít spousta zábavy. Zimní Moskva nabízí spoustu aktivit a zábavy, po městě je třeba otevřena spousta kluzišť, kde se dá bruslit. Největší kluziště najdete tradičně u proslulého nákupního centra GUM na Rudém náměstí. V moskevských parcích se dá běžkovat nebo dokonce provozovat icetubing. Na opravdovou lyžovačku se ale musíte vydat do některého ze zimních středisek v okolí Moskvy, jako je Volen, Jachroma nebo Soročany nebo do dalších resortů po celém Rusku. Největším střediskem v okolí Petrohradu je Igora. V zimě také můžete navštívit spoustu kulturních akcí, obzvláštní náboj mají moskevské nebo petrohradské novoroční oslavy.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Rusko je globálně považované za zemi se středním bezpečnostním rizikem pro cestovatele, kde se návštěvníci mohou potkat s násilnými politickými protesty a sporadicky i s terorismem, a kde mohou cizinci na vlastní kůži pocítit rasovou, náboženskou a sexuální netoleranci. Ne všechny oblasti Ruska jsou z hlediska bezpečnosti bezproblémové. Vyhněte se raději příhraniční oblasti rostovského regionu kolem hranice s Ukrajinou, kde stále probíhá vojenský konflikt. Dalším problematickým územím jsou kavkazské regiony Ingužska, Dagestánu a Čečenska, ve kterých se zvyšuje riziko terorismu a střetů mezi ozbrojenými složkami.

Kriminalita

Návštěvníci Moskvy, Petrohradu a dalších velkých ruských měst by si měli dávat pozor na své osobní věci a cennosti, a to obzvláště na rušných turistických místech, ve vlacích, metru, na nádražích, letištích, v nákupních centrech a dalších místech s vyšší koncentrací lidí, kde hrozí kapesní krádeže. V Petrohradě k takovým oblastem patří třeba Něvský prospekt. Nepokoušejte štěstí a večer se raději vyhněte temným a liduprázdným ulicím. Špatnou reputaci v tomto směru mají například některé okrajové části Moskvy. Používejte jen oficiální taxi nebo využijte mobilních taxi aplikací, snáz tak předejte tomu, že po vás bude na konci jízdy požadována neúměrně vysoká částka.

Terorismus

Teroristické útoky v minulosti měli na svědomí islámští radikálové a rebelové z regionu Kavkazu, kteří si za cíl vzali petrohradské metro, moskevské letiště nebo vlakové nádraží a trolejbus plný lidí ve Volgogradu. Terorismus nelze zcela vyloučit ani v budoucnu, proto buďte obezřetní na místech s vyšší koncentrací lidí a ve veřejné dopravě. I z tohoto důvodu je v ulicích Moskvy a dalších velkých měst soustředěno množství policistů, připravte se také na časté kontroly batohů nebo tašek.

Přírodní katastrofy

Mnoho ruských oblastí, jako je například Kamčatka, leží v seismicky velice aktivní zóně, náchylné k zemětřesením a sopečným erupcím. Na Kamčatce se nachází jedny z nejaktivnějších vulkánů na světě.

V lesnatých oblastech Sibiře se v letních měsících zvyšuje riziko lesních požárů. Požáry v roce 2019 se přeměnily na ekologickou katastrofu obřích rozměrů a pohltily desetitisíce hektarů sibiřských lesů.

Na co si dát ještě pozor

  • V Rusku se nachází mnoho míst, kam je zakázaný vstup cizincům. Pro návštěvu jiných míst (obvykle se jedná o některé příhraniční oblasti) si musíte vyřídit povolení od Federální služby bezpečnosti. Na základě vyplněných žádostí vám pak místní úřady FSB vystaví propustku.
  • Nefotografujte vojenská zařízení, vojenské zóny a další objekty strategického významu.
  • Moskva a Petrohrad jsou městy, kde čas od času dochází k demonstracím za dodržování lidských práv, propuštění lídrů opozice apod. Tyto protesty často nejsou povoleny úřady a mnozí účastníci těchto demonstrací tak skončí v policejních celách. Takovýmto veřejným akcím je proto lepší se vyhnout.
  • S policejní kontrolou se můžete setkat i při běžné cestě metrem. Místní policisté nepotřebují žádnou záminku k tomu, aby vás legitimovali a občas po cizincích požadují pokutu (úplatek) například za nesrovnalosti v dokumentech. V každém případě noste stále s sebou pas s migrační kartou.
  • Rusko je sice považováno za zemi pijáků alkoholu a zejména vodky, i pití alkoholu zde ale má svoje limity. Prodej alkoholu je například regulován vyhláškou, takže v určité hodiny mají obchody zakázáno alkohol prodávat. Třeba v Moskvě se alkohol neprodává mezi 23. a 8. hodinou, v Petrohradě mezi 22. a 11. hodinou. Nová vyhláška také zakazuje pití alkoholu na veřejných místech, kromě restaurací a barů. Za porušení tohoto nařízení hrozí pokuty od 500 do 1.500 rublů. Kupujte jen kvalitní alkohol, třeba vodka z ilegálních palíren vám může způsobit dost velké zdravotní problémy.
  • Ačkoliv je právo na sexuální styk mezi homosexuály deklarováno zákonem, globální ruské myšlení je v této otázce velmi zpátečnické a homosexualitu více méně neuznává a odmítá. V roce 2013 vyšel zákon proti LGBT propagandě, který pod rouškou ochrany mládeže přinesl omezení a znerovnoprávnění homosexuálů, za což bylo Rusko mezinárodně kritizováno. LGBT návštěvníci Ruska by tak měli mít na mysli fakt, že v Rusku se na jejich komunitu pohlíží z trochu jiného úhlu. Za projevy a podporu homosexuality na veřejnosti hrozí i zatčení.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Ruská kuchyně

Ruská kuchyně je tak pestrá, jak kulturně rozmanité je samotné Rusko. Ačkoliv základ ruské kuchyně tvoří stará slovanská jídla, můžete se setkat s množstvím dalších jídel, které jsou vlastní desítkám různých etnik, žijících na území Ruska. Základy ruské kuchyně položil především venkov, kde lidé odjakživa využívali vše, co vypěstovali i co poskytla okolní příroda a lesy - drůbež, zvěřinu, ryby a také lesní plody, houby, med, zeleninu a ovoce a samozřejmě obilí a obilné produkty, které se pěstuje na nekonečných lánech, a které tvoří základ mnoha ruských jídel, jako jsou různé lívance, chléb, pečivo, ale také kvasu nebo vodky. Spoustu jídel Rusové sdílí se svými sousedy, a tak se tu můžete setkat s pokrmy z Kavkazu nebo východní Evropy. A mimochodem, v Rusku tolik oblíbený čaj se sem dostal z Číny. Pokud budete po Rusku cestovat trochu delší dobu, určitě postřehnete ruskou zálibu v používání kopru. Kopr tu zkrátka najdete ve spoustě jídel a dokonce i v takových, kam rozhodně nepatří.

Národním nápojem Ruska je vodka. Vodka bývá také první slovo, které si většina lidí v souvislosti s Ruskem vybaví. Málokdo už ale možná ví, že první vodka mohla přijít na svět mimo území Ruska - dodnes se vedou debaty o původu vodky hlavně mezi Rusy a Poláky. Ať už je pravda na té nebo oné straně, Rusové jsou každopádně světovou jedničkou v pití vodky na hlavu. Průměrná měsíční konzumace vodky se pohybuje někde mezi 17-18 panáky na osobu. Vodka se v Rusku s oblibou konzumuje mezi každým jídlem a panáky se pijí na ex, žádné usrkávání. A když není po ruce nic velkého, stačí přikusovat kyselé okurky, nakládaná zelenina apod.

Typická jídla a nápoje

  • Boršč - polévka z masa, červené řepy a zeleniny je dobře známá i na českých stolech.
  • Okroška - zeleninová polévka s hovězím masem nebo rybou a smetanou, jejímž základem je kvas.
  • Soljanka - další polévka s masem, nakládanými okurkami, rajčaty, cibulí, petrželí a koprem.
  • Bliny - ruské palačinky z kynutého těsta se jí na sladko i na slano.
  • Pelmeně - ve vodě vařené taštičky, plněné masem jsou považované za národní jídlo Ruska.
  • Pirohy - tento druh plněného pečiva koupíte u stánků na ulici nebo v každé ruské pekárně. Pirohy se pečou v oleji na pánvi nebo v troubě a plní vším možným od masa, brambor, hub, zeleniny až po sladkou náplň z tvarohu a džemu.
  • Šašlik - marinované maso, grilované jako špíz je typickým jídlem Ruska a některých dalších postsovětských států.
  • Cholodec - pokrm podobný naší huspenině s masem a zeleninou.
  • Golubci - zelný list, plněný masem nebo zeleninou a vařenou rýží je obdobou oblíbeného pokrmu, jaký najdete v jihovýchodní Evropě a na Balkáně.
  • Prjanik - druh perníku se peče zejména o Vánocích.
  • Kvas - tradiční, lehce alkoholický nápoj je typický pro Rusko a další země bývalé SSSR.
  • Mors - jemně kvašený ovocný nápoj s vodou.
  • Medovucha - alkoholický nápoj z medu se s oblibou pije zejména během svátku Maslenica.

Obyvatelstvo a náboženství

V Rusku žije téměř 150 miliónů lidí. Málo kdo si možná uvědomuje, jak je Rusko neuvěřitelně kulturně a etnicky rozmanitá země. Vedle ruské většiny je Rusko domovem dalších zhruba 200 různých etnik a národů, jako jsou Tataři, Burjati, Jakuti a další, z nichž každý národ praktikuje své vlastní zvyky a tradice a používá svůj jazyk. S tím souvisí i náboženská pestrost, vedle pravoslavné víry, která je hlavním ruským náboženstvím, se můžete setkat i s islámem (například v Tatarstánu nebo Dagestánu) a dokonce buddhismem a šamanstvím.

Na první pohled vám mohou Rusové přijít nepřístupní a uzavření - na lidi, které neznají, se málokdy usmívají. Rusové se smějí věcem, které je pobaví nebo v prostředí, kde jeden zná druhého. Vše se ale změní v momentě, kdy vás pozvou k sobě domů. Mimochodem, před návštěvou domu se nezapomeňte zout. Pokud jste byli pozvaní na návštěvu, sluší se hostiteli přinést drobný dárek, klidně něco typického pro vaší zem. Jestli jste se rozhodli přinést květiny, nekupujte sudý počet - sudý počet květin se totiž v Rusku dává na pohřbech. Rusové jsou jinak velmi přátelští a pohostinní, což platí zejména o lidech žijících na venkově.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Rusku koupit

Skoro každý zná matrjošky (také bábušky), které jsou nejtypičtějším ruským suvenýrem, ačkoliv podle některých zdrojů prý pocházejí z Japonska. Jedná se o dřevěné, malované panenky, které v sobě ukrývají další, menší panenky. V obchodech se suvenýry najdete nepřeberné množství matrjošek různých velikostí, s různými motivy a cenovým rozpětím od pár stovek po několik tisíc rublů. Vedle matrjošek si můžete koupit celou řadu magnetů, triček, hracích karet, hrnků, odznaků a dalších upomínkových předmětů s tématikou SSSR, Ruska i významných osobností ruské historie a politické scény, v čele s Leninem a Putinem.

Co dalšího, jiného si dále z Ruska přivézt, než národní nápoj, vodku? Vodek se vyrábí mnoho druhů, k nejlepším značkám patří Beluga nebo Russian Standard. Pozor na to, u koho vodku kupujete, vodka pálená v ilegálních výrobnách vám v nejhorším případě může přivodit i otravu methanolem. Z gastronomických produktů si můžete přivézt také kaviár, pozor ovšem na vývozní limit kaviáru, který je maximálně 250 g.

K tradičním suvenýrům patří malované a lakované krabičky Fedeskino, barevné šátky, zvané platok, modro-bílý porcelán a keramiku gžel či malované a lakované nádobí, bohatě zdobené ornamenty - tzv. chochlomu.

V třeskutých ruských mrazech určitě oceníte kožešinové ušanky nebo boty do mrazu a sněhu, zvané válenky. Rusko a Pobaltí je také proslulé jantarem, ze kterého se vyrábějí krásné šperky. Pokud máte zájem o koupi takového šperku z jantaru, požádejte někoho spolehlivého z místních nebo například recepčního v hotelu, aby vám doporučil dobré místo k nákupu. Minimálně tak předejdete tomu, že koupíte napodobeninu s nicotnou hodnotou. Stojí za to nakupovat mimo turistické oblasti, kde nejsou podobné suvenýry předražené.

Každý region jinak nabízí své vlastní produkty. Například Tula, malé město jižně od Moskvy, je známá svým perníkem, v Tule se také vyrábějí pěkné samovary. Mezi populární suvenýry patří i různé druhy oblečení, od teplých zimních bot, přes ušanky až po šátek z Pavlovsky Posadu. V Petrohradě je populárním suvenýrem tzv. Fabergého vejce. Carl Fabergé byl ruský zlatník, který proslul tvorbou nádherně zdobených šperků ve tvaru vejce, určených pro carskou rodinu. Repliky těchto vajec sice zdaleka nemají takovou hodnotu, i tak vám připomenou vaše dny strávené v metropoli na řece Něvě.

Celní předpisy

Návštěvníci Ruska starší 18 let si s sebou mohou bezcelně dovézt maximálně 3 l piva a dalších alkoholických nápojů, množství alkoholu nad 3 l je třeba deklarovat v celním prohlášení a platí se 10 EUR za každý litr navíc. Alkohol o objemu větším než 5 l je zakázáno dovážet.

Návštěvníci starší 18 let dále mohou bezcelně dovézt 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku nebo tabákové výrobky o celkové hmotnosti maximálně 250 g.

Do Ruska je povolen import zpracovaných živočišných produktů v originálním balení o maximální hmotnosti 5 kg a rostlinných produktů se stejným váhovým limitem (kromě semen, sazenic, brambor apod.).

Do Ruska dále můžete bezcelně dovézt zboží nekomerční povahy s maximální hodnotou 500 EUR a hmotností 25 kg, pokud cestujete po silnici nebo po vodě a nebo 1000 EUR a 50 kg v případě, že cestujete letecky.

Z Ruska si můžete odvézt až 5 kg ryb nebo plodů moře a maximálně 250 g kaviáru z jesetera v originálním balení s účtenkou.

Při příjezdu i odjezdu ze země je v celním prohlášení vždy nutné deklarovat (na některé předměty je potřebné i povolení pro dovoz/vývoz) také předměty kulturní hodnoty, ohrožené druhy rostlin a živočichů, drahé kovy a kameny, zbraně a jejich komponenty, léky obsahující toxické substance nebo radiotelekomunikační a vysokofrekvenční přístroje nevojenského charakteru.

Podle celního zákona je zakázáno dovážet nebo vyvážet výbušniny, jedy, drogy a psychotropní látky a materiály podkopávající veřejnou morálku.

Pokud se do Ruska chystáte vlastním autem, musíte si před cestou vyřídit mezinárodní řidičský průkaz (Rusko uznává oba typy MŘP) a dále si nezapomeňte malý technický průkaz k vozidlu (cestujete-li půjčeným autem, musíte předložit rusky psanou a ověřenou plnou moc majitele auta) a povinné ručení (záleží na vaší pojišťovně, která vám vydala zelenou kartu, jestli uznává nebo neuznává Rusko jako zemi, ve které platí pojištění - poznáte to podle přeškrtnutého nebo nepřeškrtnutého názvu Ruska na kartě). Na hranici pak budete vyplňovat celní prohlášení.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

220 V, 50 Hz

Čas

Obrovským územím Ruska prochází celkem 11 časových pásem. Moskva upustila od střídaní letního a zimního času, takže oproti České republice je zde o hodinu více (v době letního času) a o 2 hodiny více (v době zimního času).

  • Ve stejném časovém pásmu jako Moskva (Moskevský standardní čas) leží i Petrohrad a dále například Krasnodar, Murmansk, Nižnyj Novgorod, Rostov, Kazaň, Jaroslavl a oblasti Čečenska, Dagestánu nebo Tatarstánu.
  • Oblast Kaliningradu leží ve Východoevropském časovém pásmu, kde je stejný čas jako v České republice (v době letního času) a o 1 hodinu více (v době zimního času).
  • Oblast města Samara používá Samarský čas, kde je oproti České republice o 2 hodiny více (v době letního času) a o 3 hodiny více (v době zimního času).
  • Oblast města Jekatěrinburg používá Jekatěrinburský čas, kde je oproti České republice o 3 hodiny více (v době letního času) a o 4 hodiny více (v době zimního času). V této oblasti dále leží například města Čeljabinsk, Chanty-Mansijsk nebo Perm.
  • Oblast města Omsk používá Omský čas, kde je oproti České republice o 4 hodiny více (v době letního času) a o 5 hodin více (v době zimního času).
  • Oblast města Novosibirsk používá Novosibirský čas, kde je oproti České republice o 5 hodin více (v době letního času) a o 6 hodin více (v době zimního času). V této oblasti dále leží město Tomsk.
  • Oblast města Irkutsk používá Irkutský čas, kde je oproti České republice o 6 hodin více (v době letního času) a o 7 hodin více (v době zimního času). V této oblasti dále leží město Ulan-Ude.
  • Oblast města Jakutsk používá Jakutský čas, kde je oproti České republice o 7 hodin více (v době letního času) a o 8 hodin více (v době zimního času).
  • Oblast města Vladivostok používá Vladivostocký čas, kde je oproti České republice o 8 hodin více (v době letního času) a o 9 hodin více (v době zimního času). V této oblasti dále leží například město Chabarovsk.
  • Oblast měst Magadan, Južno-Sachalinsk nebo Sredněkolymsk používá Magadanský, Sachalinský a Sredněkolymský čas, kde je oproti České republice o 9 hodin více (v době letního času) a o 10 hodin více (v době zimního času).
  • Oblast měst Anadyr a Petropavlovsk-Kamčatskij požívá Anadyrský a Petropavlovsk-Kamčatský čas, kde je oproti České republice o 10 hodin více (v době letního času) a o 11 hodin více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+7

Jazyk

Úředním jazykem je ruština, kromě ní se tu ale setkáte i s dalšími jazyky, kterými hovoří národnostní menšiny a etnika. Ruština používá azbuku, kterou si mnozí z nás pamatují ještě ze školních let. V Moskvě nebo Petrohradě jsou názvy metra, menu v turistických restauracích nebo turističtí ukazatelé jak v azbuce, tak v angličtině, dál na východ už se ale setkáte jen s azbukou, proto je její znalost velkou výhodou. Stejně tak anglicky se mimo Moskvu a Petrohrad více méně nedomluvíte, a to ani třeba v některých hotelech, kde by se dala zahraniční klientela předpokládat. Pokud neumíte rusky ani slovo, průměrně inteligentní Rus by měl pochopit, co chcete, i když budete mluvit česky nebo slovensky. Všechny tyto jazyky jsou slovanské jazyky, které mají spoustu slov podobných.

Malý slovníček ruštiny:

  • да (da) - ano
  • нет (nět) - ne
  • спасибо (spasíba) - děkuji
  • большое спасибо (bal´šóje spasíba) - mnohokrát děkuji
  • Здравствуйте (zdrávstvujtě) - dobrý den
  • до свидания (dasvidánija) - nashledanou

Telefonování a internet

Wifi připojení nabízí velká spousta hotelů, restaurací, veřejných dopravních prostředků nebo nákupních center v Moskvě, Petrohradu, ale i dalších velkých městech. Pěkný přehled veřejných míst s wifi připojením najdete mimochodem na stránce www.wifi4free.ru.

Jinak si můžete za pár korun koupit místní SIM kartu pro turisty. Hlavními ruskými poskytovateli telekomunikačních služeb jsou MTC a Megafon, v menší míře pak Beeline a Tele 2. SIM kartu je možné objednat předem na stránce operátorů nebo jí koupit osobně na kterékoliv pobočce daného operátora, k čemuž budete potřebovat pas. Někdy chtějí prodejci vidět i registraci pobytu v Rusku. Ceny SIM karet jsou v porovnání s Českem velmi levné. Například karta s 5 GB dat se dá sehnat za cenu kolem 400 rublů. Pokrytí je dobré zhruba do půlky Ruska, dál na východ je internet k dispozici spíše jen ve městech. Při cestách do odlehlejších koutů Ruska je možné pořídit si víc SIM karet od různých operátorů, zvýšíte si tak šanci na připojení, protože kde nemá signál jeden operátor, může mít dobrý signál druhý. Poplatky za vnitrostátní roaming po Rusku byly zrušeny v roce 2018, což neplatí v případě, že budete cestovat na Krym. Mějte na paměti, že v Rusku se na některé internetové stránky s nevhodným obsahem vztahuje cenzura.

Co si nezapomenout

  • doklady potřebné pro vstup do země (víza, zvací dopis a samozřejmě pas)
  • repelent (některé oblasti Ruska jsou v létě zamořeny komáry)
  • teplé oblečení, dobré boty, spacák, stan (pro treky v horách)
  • krém na opalování (slunce v horách je mimořádně silné)
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Ruské vízové centrum VFS v Praze

Spálená 14, Praha 1 (vstup do centra je z vnitřního areálu budovy), podání žádostí o vízum (Po-Pá, kromě svátků) 9:00-15:00, vyzvednutí hotových dokumentů (Po-Pá) 15:00-17:00.

Ruské vízové centrum VFS v Brně

Vídeňská 995/63, třetí patro, 63900 Brno, podání žádostí o vízum (Po-Pá, kromě svátků) 8:00-14:00, vyzvednutí hotových dokumentů (Po-Pá) 14:00-16:00.

Ruské vízové centrum VFS v Karlových Varech

T.G.Masaryka 859/18 (1.patro), podání žádostí o vízum (Po-Pá, kromě svátků) 8:00-14:00, vyzvednutí hotových dokumentů (Po-Pá) 14:00-16:00.

Velvyslanectví Ruské federace v Praze

Náměstí Pod Kaštany 1, 160 00 Praha 6 - Bubeneč, tel: 233 374 100, 233 375 358, fax: 233 377 235, email: embruscz@mid.ru, web: www.czech.mid.ru, provozní doba úřadu: (Po-Čt) 9:00-13:00, 14:15-18:30, (Pá) 9:00-13:00, 14:15-17:15, konzulární oddělení, Korunovační 34, 160 00, Praha 6 - Bubeneč, telefon: 233 375 650, 233 379 473, fax: 233 371 492, provozní doba konzulárního oddělení: (Po-Pá) 9:00-12:00.

Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě

Sokolská tř. 21, 702 00 Ostrava, tel: 596 112 261, fax: 596 112 262, email: info@honorarnikonzulat-RF.cz, web: www.honorarnikonzulat-RF.cz, provozní doba úřadu: (Po) 13:00-16:00.

Generální konzulát Ruské federace v Brně

Hlinky 142b, 603 00 Brno, tel: 543 232 157, fax: 543 244 429, email: consrusbrno@mid.ru, web: www.brno.mid.ru, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-13:00, 14:00-17:00, konzulární oddělení (Po,St,Pá) 9:00-13:00.

Generální konzulát Ruské federace v Karlových Varech

Petra Velikého 18, 360 01 Karlovy Vary, tel: 353 221 325, fax: 353 226 261, email: conskarlovyvary@mid.ru, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:00-13:00, 14:00-17:00, konzulární oddělení (Po,St,Pá) 9:00-13:00.

Velvyslanectví České republiky v Moskvě

ul. Julia Fučíka 12/14, 123 056 Moskva, tel: operátor/recepce: +7 495 2760 703 (prac.dny 07:00-19:00, víkendy 09:00-17:00), hlasový strom ZÚ: +7 495 2760 701, hlasový strom byty +7 495 2760 701 (vyčkat spojení a volit interní linku) Přímé telefony: sekretariát SVV: +7 495 2760 712, 723; sekret.PO: +7 495 2760 721, sekret.EO: +7 495 2760 720, sekret.ÚPO: +7 495 2760 705, sekret.KO: +7 495 2760 715, HEO: +7 495 2760 704, 706; P ČR: +7 495 2760 709, nouzová linka: mobil +7 916 353 2601, fax: SVV: +7 499 2500 263, KO: +7 499 7912 982, EO: +7 499 2512 527, HEO: +7 499 2503 763, email: moscow@embassy.mzv.cz, konzulární úsek consulate_moscow@mzv.cz, ekonomický úsek commerce_moscow@mzv.cz, web: www.mzv.cz/moscow, úřední hodiny pro veřejnost: (Po-Pá) 8:30-17:00, příjem žádostí o krátkodobá víza: (Po-Pá) 9:00-12:00, příjem žádostí o dlouhodobá víza: (Po-Pá) 9:00-12:00, ověřování: (Po-Čt) 9:00-12:00, výdej víz: (Po-Pá) 13:30-15:30.

Generální konzulát České republiky v Petrohradě

Tverskaja 5, 191 015 Sankt Petersburg, tel: +7 812/ 2710459, 2714612, konzulární oddělení 2716101 (záznamník), fax: +7 812/ 2714615, nouzová linka: + 7 921 902 6118, email: petersburg@embassy.mzv.cz, konzulární úsek ko.petersburg@embassy.mzv.cz, ekonomický úsek commerce_petersburg@mzv.cz, web: www.mzv.cz/petersburg, konzulární působnost pro oblasti Sankt Petersburg, Archangelskou, Leningradskou, Murmanskou, Novgorodskou, Pskovskou, Vologodskou, Kaliningradskou, Republiku Karélii, Republiku Komi a Něněcký autonomní okruh, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, úřední hodiny pro veřejnost: (Po-Čt) 9:00-12:00, konzulární oddělení: (Po-Čt) 13:30-16:00.

Generální konzulát České republiky v Jekatěrinburgu

ul. Gogola 15, 620 075 Jekatěrinburg, tel: sekretariát +7 343 379 4762, sekretariát konzulárního oddělení +7 343 376 1501, +7 343 376 1502 - automatická informační linka, fax: +7 343 379 4926, konzulární oddělení + 7 343 376 1466, nouzová linka: + 7 912 247 4323 (pouze pro občany ČR a EU), email: yekaterinburg@embassy.mzv.cz, ekonomický úsek commerce_yekaterinburg@mzv.cz, web: www.mzv.cz/yekaterinburg, konzulární působnost pro republiky: Altaj, Burjatie, Sacha (Jakutsko), Tyva, Chakasie, kraje: Altajský, Chabarovský, Kamčatský, Krasnojarský, Primorský a Zabajkalský, oblasti: Amurská, Irkutská, Kemerovská, Kurganská, Magadanská, Novosibirská, Omská, Sachalinská, Sverdlovská, Tomská, Tjumeňská, Čeljabinská a Židovská autonomní, autonomní okruhy: Chanty-Mansijský, Čukotský a Jamalo-Něněcký, pro přijímání žádostí o schengenská víza rovněž pro oblasti: Orenburská, Samarská, Kirovská a Permský kraj, republiky: Tatarstán, Baškortostán, Udmurtia, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00, přijetí žádostí o víza (Út,Čt) 9:00-12:00, příjem žádostí o legalizaci dokumentů (St) 14:0015:30, výdej víz: (Út,Čt) 14:00-16:00.

Honorární konzulát České republiky v Chanty-Mansijsku

ul.Mira 38, 628 012 Chanty Mansijsk, tel: +73467/390600, fax: +73467/330219, email: priem1@khmb.ru, konzulární působnost: Chanty-Mansijský autonomní okruh, provozní doba úřadu: (Út-Čt) 14:00-17:00.

Důležitá telefonní čísla

Hasiči 101, policie 102, ambulance 103, univerzální pohotovostní číslo 112

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele