logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Ne
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
1000 - 1500 Kč
Turistická sezóna
listopad-březen
Proč cestovat právě sem
bezpečná země
strhující horské scenérie
pevnosti a hrady
příjemné klima během evropské zimy
šnorchlování, vodní sporty, pěší turistika a další aktivity
pozorování mořských želv
koupání v průzračných vodách vádí
možnosti off-roadové jízdy
Proč se zemi vyhnout
drahá víza
do Ománu nejezděte, pokud hledáte megalomanské projekty a moderní zábavní centra jako má Dubaj

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Maskat
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
21 ° 22 ° 25 ° 29 ° 33 ° 35 ° 34 ° 32 ° 32 ° 30 ° 26 ° 22 °
3 2 2 1 0 0 1 1 0 0 1 2
24 ° 23 ° 24 ° 26 ° 29 ° 30 ° 30 ° 30 ° 29 ° 29 ° 28 ° 25 °
Salalah
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
24 ° 24 ° 26 ° 28 ° 30 ° 30 ° 27 ° 26 ° 27 ° 27 ° 27 ° 25 °
1 1 1 1 1 2 9 10 2 1 0 1
25 ° 25 ° 26 ° 28 ° 29 ° 29 ° 27 ° 26 ° 26 ° 27 ° 27 ° 26 °

Omán - země hlubokých kaňonů, vádí, magických pouští a zlatých pláží

Omán (přesněji řečeno sultanát Omán) se rozkládá na severovýchodě Arabského poloostrova, kde vyplňuje území jen o málo menší než je rozloha Německa. Stejně jako další země v regionu Středního východu prošel i Omán v posledních několika dekádách obdobím výrazných ekonomických i společenských změn. Ještě relativně nedávno chyběla v zemi základní infrastruktura, Omán byl na úrovni rozvojové země a v podstatě nebylo možné jej jako turista navštívit. Změny k lepšímu nastaly až v roce 1970, kdy se ujal vlády sultán Kábús, pod jehož vedením došlo k modernizaci a rozvoji státu a z Ománu se stala politicky stabilní a turistům přístupná země. Přibližně ve stejné době získal Omán svou nezávislost, kdy se odmítl stát součástí Spojených arabských emirátů. Návštěva Ománu může být zajímavým zážitkem zejména pro ty, kteří v tomto regionu hledají alternativu přeplněné a turistické Dubaje. Omán dnes mnozí považují za nejkrásnější zemi Arabského poloostrova a Perského zálivu, která je stále z větší míry turisticky neobjevenou destinací. Kouzlo jeho krásných a vysokých pohoří s hlubokými kaňony, romantických vádí s průzračnými tůněmi, barevných pouští, palmových oáz, starých pevností a vesnic, ztracených v horách, spolu s pohostinností a přátelskostí Ománců již dávno objevili i turisté z Česka. Nejlépe uděláte, když si půjčíte auto a Omán procestujete svým vlastním tempem. Omán je dostatečně velký na to, abyste si tu nerušeně vychutnávali prázdná místa na plážích nebo v horách, v Ománu je navíc možné kempovat téměř kdekoliv, a tak se sem můžete vydat třeba pod stan.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Číně i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Ománu

K turistické návštěvě Ománu potřebují vízum turisté ze skoro všech zemí světa, výjimku tvoří pouze občané Kataru, Bahrajnu, Kuvajtu, SAE a Saúdské Arábie (tzv. země GCC). Češi i Slováci (a dále občané dalších zemí EU, Švýcarska, Norska, Islandu, V. Británie, USA, Kanady, Austrálie a dalších zemí) patří do skupiny zemí G1, kterým je umožněno cestovat do Ománu s elektronickým vízem, v některých případech je dokonce možné získat vízum po příletu nebo na pozemní hranici. Elektronické vízum je nutné si zajistit předem na stránce www.evisa.rop.gov.om.

Omán vydává několik druhů víz, jejichž přehled, podmínky pro udělení a další informace najdete na výše zmiňované stránce. Cestujete-li do Ománu jako turisté po vlastní ose, kteří si vše zařizují sami, budou vás zajímat následující turistická nesponzorovaná víza (unsponsored visas):

  • Tourist Visit Visa (typ 26A): jednovstupové turistické vízum, umožňující pobyt v Ománu po dobu 10 dnů. Toto vízum podle všeho není nutné zajišťovat online, ale lze jej získat po příletu na letiště, po připlutí do přístavu nebo na pozemních hraničních přechodech. Pro jistotu mějte připravenou fotku pasového formátu a kopii pasu. Situace s vydáváním víz se však může kdykoliv změnit, proto si před cestou raději zjistěte aktuální informace. Tento druh víza stojí 5 OMR.
  • Tourist Visit Visa (typ 26B): jednovstupové turistické vízum, umožňující pobyt v Ománu po dobu 30 dnů. Podmínkou je příjezd do země během jednoho měsíce od vydání víza. O tento typ víza požádejte elektronickou cestou, i když by jej mělo jít teoreticky dostat i po příletu. Vízum stojí 20 OMR.
  • Visit Visa Multi-Entry 1 year (typ 36B): tento typ víza umožňuje opakovanou návštěvu Ománu po dobu 1 roku, žádná z návštěv však nesmí být delší než 30 dnů. Podmínkou je příjezd do země během jednoho měsíce od vydání víza. O tento typ víza žádejte elektronickou cestou, po příletu jej není možné získat! Vízum stojí 50 OMR.

Při vstupu do země byste teoreticky měli být schopni předložit platnou rezervaci ubytování v Ománu a zpáteční letenku ze země, pokud přicestujete letecky. Za překročení pobytu nad rámec povolené doby zaplatíte pokutu 10 OMR za každý den navíc.

Před podáním žádosti o elektronické vízum se budete muset nejprve zaregistrovat, teprve potom můžete začít vyplňovat žádost kliknutím na "apply for unsponsored visa". Součástí úspěšného podání žádosti je scan pasu a fotografie v digitální podobě o velikosti maximálně 512 MB. Poplatek za vízum se platí kartou, vízum vám pak přijde na váš email. Vízum si vytiskněte a přibalte s sebou na cestu do Ománu.

Možná se setkáte i se společnými vízy pro Dubaj-Omán a Katar-Omán, která umožňují bezvízový vstup do Ománu, pokud cestujete z emirátu Dubaj, respektive Kataru, kde jste získali místní víza. Tuto vízovou politiku však mohou využít pouze turisté z vybraných zemí, kam nepatří Česko ani Slovensko.

Mohlo by se hodit:

Tranzit přes Omán

Pokud je pro vás Omán pouze přestupní zemí na cestě do dalších destinací, budou vás zajímat podmínky tranzitu a letištní tranzitní víza. Pokud neopustíte tranzitní prostor a váš navazující let odlétá během následujících 6 hodin, nepotřebujete žádné vízum. V jiném případě si musíte zažádat o letištní tranzitní víza, která také spadají do kategorie nesponzorovaných víz:

  • Typ 23A: na toto vízum můžete v Ománu zůstat po dobu 24 hodin, podmínkou je, že přiletíte letadlem a z Ománu budete pokračovat letecky dál. Toto tranzitní vízum lze vyřídit předem online, podle oficiálních stránek by ale mělo jít získat i po příletu. Na letišti budete muset mimo jiné doložit dostatečné množství financí pro pobyt v Ománu a předložit navazující letenku z Ománu. Letištní tranzitní vízum 23A stojí 5 OMR.
  • Typ 23B: u tohoto typu tranzitního víza platí stejné podmínky jako u předchozího typu, v Ománu ale na něj můžete pobývat až 72 hodin.

Cestovní doklady

Cestovní pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země.

Hraniční přechody

Omán hraničí s Jemenem, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

Hranice mezi Ománem a Saúdskou Arábií je pro běžného cestovatele z ciziny v podstatě nevyužitelná. Podle všech dostupných informací nejezdí přes hranice žádná veřejná doprava, navíc při žádosti o saúdskoarabské vízum je nutné uvést vstupní a výstupní bod ze země bez možnosti vybírat pozemní přechody.

Hranici mezi Ománem a Jemenem je možné překročit na přechodu Sarfit, nacházejícím se na pobřeží, asi 2,5 hodiny jízdy ze Salalahu. Návštěvu Jemenu je nutné plánovat v předstihu, protože budete potřebovat schvalovací dopis z jemenského Ministerstva turismu, který vám pomůže vyřídit místní zprostředkovatel a průvodce v jedné osobě. Na základě dopisu pak na hranici dostanete jemenské vízum, které není zrovna levné - zaplatíte za něj 100 USD. Cizinci mohou využít i o něco severněji ležící přechod Al Mazyunah-Shisan, ale jen ve směru z Jemenu do Ománu. Mějte na paměti, že s jemenským vízem v pase nebudete moci žádat o vstupní povolení ESTA do USA.

Mezi Ománem a Spojenými arabskými emiráty je otevřeno několik hraničních přechodů, ne všechny jsou ale určeny i pro cizince. Při cestě ze SAE budete platit výstupní taxu 35 AED.

  • Hraniční přechod Al Wajajah / Hatta: jeden z nejfrekventovanějších přechodů mezi oběma zeměmi, který mimochodem využívají i autobusy na lince mezi Maskatem a Dubají. Ve směru z Ománu do SAE je nutné projít třemi kontrolami, jedné na ománské straně, kde dostanete výstupní razítko a dvěma na straně SAE, konkrétně pasové a celní, s možnou kontrolou zavazadel. Vyřízení všech formalit by mělo trvat něco kolem hodiny, doporučujeme mít všechny dokumenty a doklady v pořádku a neprovážet zakázané věci, včetně některých medikamentů. Pokud je to možné, vyhněte se cestám přes přechod během státních svátků a také ve čtvrtek odpoledne, kdy tudy spousta turistů míří na víkend.
  • Hraniční přechod Tibat / Al Dhara: populární hraniční přechod mezi SAE a ománskou exklávou Musandamem, leží jen 150 km severovýchodně od Dubaje. Přechod je otevřený i pro cizince, nicméně opět platí, vyhněte se víkendům a státním svátkům, kdy tudy projíždí množství turistů.
  • Hraniční přechod Al Buraimi / Al Ain: přechod leží na cestě z Abu Dhabi směrem dál do Ománu.
navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kvalita zdravotnické péče je v Ománu na vysoké úrovni, za ošetření ale budete muset zaplatit. Vzhledem k tomu, že mezi Českem a Ománem neexistuje dohoda o vzájemné bezplatné lékařské péči, doporučujeme si před cestou sjednat kvalitní zdravotní pojištění. V případě problémů se obraťte na svou pojišťovnu, která by vám měla být schopna doporučit nejbližší možné odpovídající zdravotnické zařízení.

Očkování do Ománu

Do Ománu nepotřebujete žádné povinné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do země přilétáte z oblastí s výskytem obrny a žluté zimnice (a to i v případě, že v Ománu pouze přestupujete a během tranzitu strávíte v zemi déle jak 12 hodin). Doporučujeme si před cestou překontrolovat platnost očkování proti základním nemocem, jako jsou třeba spalničky, příušnice, zarděnky nebo tetanus. Další možná očkování jsou zcela na vašem zvážení, obecně se cestovatelům doporučuje alespoň očkování proti žloutence A, případně žloutence B (dnes je k dispozici kombinovaná vakcína proti žloutence A i B). Pokud předem víte, že budete delší čas pobývat v odlehlejších oblastech a zároveň přijdete do styku se psy nebo dalšími rizikovými zvířaty, můžete zvážit i vakcínu proti vzteklině.

Další možná zdravotní rizika

Největším zdravotním rizikem pro běžného Evropana v Ománu je samotný pobyt v zemi s horkým klimatem, z čehož mohou pramenit problémy s přehřátím organismu nebo spáleniny od slunce. Ománské slunce je velmi silné, proto nepodceňujte riziko spálenin a používejte opalovací krémy s vysokým faktorem. Během pěších výletů se chraňte před přímým sluncem, noste pokrývku hlavy a pijte dostatečné množství tekutin, obzvláště během výletů do hor nebo pouště.

Zátěž pro organismus představují také časté přechody z horkého do chladného prostředí, například z rozpálené ulice do klimatizovaného obchodu nebo delší jízda v překlimatizovaném autobusu. Citlivější osoby můžou skončit s pořádnou rýmou, bolestí hlavy a dalším onemocněním dýchacích cest nebo zablokováním šíjových svalů. Na delší cesty autobusem si vezměte teplejší oblečení.

Voda z vodovodu je pitná ve všech větších městech, díky procesu odsolování mořské vody ale není chuťově dobrá. Doporučujeme si raději koupit balenou vodu.

Určité nebezpečí mohou představovat jedovatá zvířata, jako hadi nebo štíři, na které můžete narazit během pěších výletů v poušti nebo ve vádích. Jejich kousnutí je bolestivé a může být i životu nebezpečné, naštěstí všechny nemocnice jsou vybaveny potřebným sérem s protijedem.

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Ománu

V Ománu se platí ománským riálem (OMR nebo OR), riál se dále dělí na baisy. Jeden riál se rovná 1000, nikoli 100 baisa, takže jeden riál je totéž jako deset stobaisových bankovek. V oběhu jsou bankovky v hodnotě ½, 1, 5, 10, 20 a 50 riálů a 100 a 500 baisa a dále mince v hodnotě 5, 10, 25, 50, 100 a 500 baisa. Hodnota bankovky je uvedena na jedné straně v arabštině a na druhé v angličtině, takže s jejich identifikací nebudete mít problémy. Často se setkáte s tím, že ceny v Ománu jsou udávány ve formátu například 1.000 OMR, což může být pro někoho trochu matoucí, ale neznamená to nic jiného, než cenu 1 riál. Zde najdete aktuální kurz ománského riálu ke koruně.

Náklady na pobyt v Ománu

Obecně je Omán považován za dražší destinaci, a to především z toho důvodu, že v zemi chybí širší nabídka levného ubytování a veřejné dopravy. Jestli bude Omán levnou nebo drahou destinací konkrétně pro vás, bude dost záležet na stylu vašeho cestování. Kdo si neodpustí lepší restaurace a bydlení v lepších hotelech, bude se dopravovat půjčeným SUV nebo spoléhat na cestovní agentury a jejich výlety, ten tu nechá majlant. Na druhou stranu není vůbec problém procestovat Omán totálně nízkorozpočtově. Jídlo v coffee shopech a potraviny v supermarketech stojí pár korun, v Ománu se skvěle stopuje a pokud vyrazíte se stanem a spacákem, můžete se vyspat skoro kdekoliv se vám zlíbí a navíc úplně zdarma.

Ubytování: skromný pokoj v nejlevnějším hotelu nebo guesthauzu vás bude stát něco mezi 15-30 OMR, pokoj pro dva v hotelu střední kategorie 40-70 OMR. Během horkého léta hotely (mimo Salalahu) obvykle nabízí velké slevy na ubytování. Omán má jednu velkou výhodu, a sice to, že zde můžete skoro všude kempovat na divoko, což vás nebude stát nic. Něco pravděpodobně zaplatíte za kempové vybavení, spacáky nebo vařič, pokud si je tedy nepřivezete už s sebou. Dalších levnějších možností ubytování už mnoho není. Hostely v Ománu prakticky nenajdete, takže nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po nějakém Airbnb nebo couchsurfingu, které bývají dostupné především ve větších městech.

Jídlo: levné jídlo seženete především v pouličních coffee shopech nebo lokálních restauracích, často provozovaných rodinami přistěhovalců z Pákistánu, Indie, Bangladéše a dalších asijských zemí. Tato zařízení nabízí jídla od 0.500 OMR do 2 OMR a přitom se nacpete výborným indickým jídlem. O něco dražší jsou restaurace, zaměřené na ománskou kuchyni (cca 2-5 OMR) a nejvíce utratíte v restauracích se západními jídly. Předražené bývá jídlo i v hotelových restauracích. V supermarketech nakoupíte potraviny za ceny, srovnatelnými s cenami v Česku. Mezi velké supermarkety patří třeba Carrefour nebo LuLu, v menších městech spíše narazíte na místní "no name" supermarkety. Stejně jako v dalších muslimských zemích je i v Ománu alkohol hůř dostupný a dost drahý. V hotelu vám prodají pivo za 3-4 OMR.

Doprava: vzhledem k tomu, že veřejná doprava není zcela frekventovaná a nedostanete se s ní ke všem turistickým atrakcím, nezbývá než si půjčit auto, což bývá jednou z nejnákladnějších položek celého rozpočtu na dovolenou v Ománu. Za půjčení menšího obyčejného auta zaplatíte přibližně 10-20 OMR za den, za terénní SUV 40-60 OMR za den. Štěstím je, že benzín je zde velmi levný a litr stojí cca 0,200 OMR (asi 11 Kč). Ceny autobusových jízdenek jsou přijatelné. Jízdné po Maskatu vyjde do 0.500 OMR, jednosměrná jízdenka na autobus z Maskatu do města Súr (200 km) 4,20 OMR, z Maskatu do Ibrí (cca 250 km) 5 OMR, z Maskatu do Dubaje (cca 450 km) 6 OMR a z Maskatu do Salalahu (1000 km) stojí 8 OMR. Pro srovnání, zpáteční letenka z Maskatu do Salalahu stojí kolem 50-60 OMR.

Zábava, aktivity a atrakce: vstupy do pevností a jiných památek jsou, až na pár výjimek, minimální. Například za vstup do pevností Bahla nebo Nakhal zaplatíte jen 0,500 OMR a spousta atrakcí a zajímavostí je úplně zdarma. Počítejte s tím, že v Ománu jsou praktikovány dvojí ceny, pro cizince bývají vstupy do muzeí a památek obvykle dražší, než pro místní turisty. Například vstupné do Národního muzea Ománu v Maskatu stojí pro cizince 5 OMR, Ománci platí 1 OMR, vstupné do pevnosti Nazwá stojí také 5 OMR, místní platí 2 OMR. Různé výlety a aktivity není problém rezervovat u ománských cestovek nebo turistických agentur, nutno však dodat, že za tyto výlety si pořádně připlatíte, proto si raději maximum věcí snažte zorganizovat sami.

Orientační ceny v Ománu

  • balená voda (1,5l): 0.200 OMR
  • džus z čerstvého ovoce: 0.500-1 OMR
  • jogurt: 0.150 OMR
  • chleba (500g): cca 0.500 OMR
  • omeleta v bistru: 0.500 OMR
  • celé grilované kuře s plackami paratha: cca 2.500 OMR
  • litr benzínu: cca 0.200 OMR
  • malá plynová kartuše: 2 OMR
  • výlet se šnorchlováním, 27-30 OMR

Výměna peněz

Ománské riály v českých bankách a směnárnách nejspíš neseženete, takže si s sebou vezměte nejlépe dolary a ty si vyměňte až v Ománu. Eura vám vymění také, ale obvykle v méně výhodném kurzu. Místní riál patří mezi nejsilnější měny světa, za jeden riál budete muset dát (1/2021) přes 2 eura, 2.60 dolaru a skoro 60 Kč. Cizí měnu směníte na riály nejlépe ve směnárnách, které najdete v pouličních směnárnách nebo nákupních centrech větších měst. Směnárny na letišti obvykle nabízejí nevýhodný kurz, takže po příletu si vyměňte jen nezbytné minimum. V méně výhodném kurzu vám peníze vymění i některé hotely.

Bankomaty

Bankomaty najdete ve všech větších městech a turistických oblastech a z bankomatů lze bez problémů vybírat místní měna.

Platby kartou

Kartou lze běžně platit v hotelech, restauracích, supermarketech a kamenných obchodech, hotovost se určitě bude hodit pro nákupy v menších obchodech nebo platby v taxíku, menších obchodech a hotelech.

Spropitné

Dávat spropitné v Ománu není tak běžné, jako v jiných zemích. V lepších restauracích můžete nechat dýško do 10% z celkové útraty, pokud není poplatek za obsluhu již zahrnut v celkové ceně, v levných restauracích není nutné nechávat nic. Pokud vám v hotelu odnesou zavazadla na pokoj, sluší se dát zhruba 1 OMR.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost (také šeky, směnky, akcie nebo podílové listy) a dále drahé kovy a kameny v hodnotě 6 tisíc OMR a více nebo ekvivalent této částky v cizí měně, je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu z Ománu.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Ománu

Omán se nachází na Arabském poloostrově a prochází jím obratník Raka, což mimo jiné znamená, že země leží v jedné z nejteplejších oblastí světa. V Ománu obecně panuje suché a horké klima, s určitými rozdíly mezi jednotlivými regiony. Zatímco průměrné letní teploty v Maskatu se pohybují kolem 33°C, ve vnitrozemí se mohou vyšplhat až k 50°C. V létě je v pobřežních oblastech také vysoká vlhkost vzduchu. Důležitou roli hraje i nadmořská výška. Hory na severu Ománu dosahují až tří tisíc metrů a je v nich o více než 10°C chladněji, než v Maskatu na pobřeží, což oceníte zejména v teplejších měsících. Naopak v ještě v březnu nebo dubnu je v horách (především v noci) tak chladno, že budete potřebovat teplou bundu a v prosinci a lednu zde může i mrznout.

Výjimkou je oblast Dafáru na jihu Ománu, kde letní počasí ovlivňuje letní monzun charíf, přinášející déšť nebo mlžný opar a oproti zbytku země i příjemné teploty, díky nimž je krajina kolem města Salalah krásně zelená a svěží.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Ománu

Nejlepší dobou pro návštěvu Ománu z hlediska počasí je období od listopadu do března, což také koresponduje s hlavní turistickou sezónou. Omán je příjemné navštívit v době evropské zimy - v prosinci, lednu a únoru panují v Ománu ideální teploty pro návštěvu pouště i procházky po městech a památkách. Plánujete-li navštívit i ománské hory, které si ostatně nechá ujít jen málokterý návštěvník Ománu, kupte si letenky na březen nebo duben. Vyhněte se návštěvě Ománu během léta od června do září, kdy by bylo cestování po zemi kvůli vysokým teplotám spíše utrpením, než požitkem. Hlavní sezóna v guvernorátu Dafár na jihu Ománu ale připadá paradoxně právě na léto, kde tou dobou vládne monzun charíf. Vláha a příjemné teploty sem v létě lákají turisty ze zbytku Ománu a okolních zemí v Zálivu, kde tou dobou panují extrémní horka, takže sehnat ubytování v Salalahu v době monzunu může být obtížné.

Zjistěte si předem, kdy se slaví ramadán. Ačkoliv cestování do Ománu v době ramadánu skýtá spoustu možností, jak blíže poznat místní kulturu, je třeba počítat i s řadou omezení, včetně zkrácené otevírací doby některých památek.

Nejlepší doba pro pozorování mořských želv: duben až srpen s vrcholem kolem července.

Nejlepší doba pro potápění a šnorchlování: celoročně, v oblasti Dafáru mimo letní monzun.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Jak je v Ománu bezpečno

Omán je blízkovýchodní, muslimská země, což v očích mnoha lidí automaticky vyvolává nedůvěru a vzbuzuje pocit něčeho nebezpečného. Otázku, jestli je Omán bezpečnou zemí pro cestování si tak klade spousta lidí, kteří zvažují návštěvu této země. Pravda je taková, že Omán je bezpečnou a politicky stabilní zemí s tolerantním islámem. Podle Světového ekonomického fóra patří Omán k nejbezpečnějším zemím světa, s nulovým výskytem terorismu. Většina Ománců nejsou arabští zabijáci, ale obyčejní, přátelští a pohostinní lidé, kteří mají radost z toho, že jste přijeli navštívit jejich domov. Také kriminalita je na velmi nízké úrovni i z toho důvodu, že za krádež a další prohřešky hrozí vysoké tresty nebo minimálně vyhoštění ze země v případě expatů. Násilné trestné činy jsou v podstatě neznámým pojmem a dokonce i drobné krádeže se vyskytují vzácně. I tak si ale raději dávejte pozor na své doklady a cennosti a nenechávejte nic, co by lákalo zloděje, například v zaparkovaném autě. Spíš ale kvůli tomu, abyste nevyšli ze cviku až se vrátíte domů. V Ománu vás čekají samé příjemné věci.

Pokud je něco, na co byste si měli v Ománu dávat opravdu pozor, pak jsou to dvě věci - řízení autem na místních silnicích a provozování venkovních aktivit v kombinaci s místními klimatickými podmínkami.

Bezpečnost na silnicích

Mimo Maskat se sice setkáte spíše s mírným provozem, někteří místní řidiči ale nejezdí zrovna předpisově. Jezděte proto pozorně a podle předpisů, rychlost jízdy se v Ománu kontroluje překvapivě často. Vysoké pokuty a tresty hrozí za porušování dopravních předpisů, včetně jízdy na červenou. Za jízdy dávejte pozor na stáda koz nebo velbloudů, která se pohybují volně po silnicích a často způsobují dopravní nehody. Zejména oblast Dafáru na jihu Ománu je vyhlášená množstvím potulujících se velbloudů, kteří pro řidiče představují riziko hlavně v noci.

Venkovní aktivity

Na výlety do hor a pouště buďte dobře vybaveni, nezapomeňte si vzít hlavně spoustu vody, protože na treku už ji nikde nekoupíte. Treky v horách vedou často po nechráněných cestách, vystavených přímému slunečnímu žáru, před kterým se není kam schovat, nezapomeňte si proto vzít opalovací krém a pokrývku hlavy. Během treků, které vedou korytem vádí, vás může znenadání zastihnout blesková povodeň, což by v zemi, jako je Omán, možná málokdo čekal. Pěší túry po vádí tak raději odložte během deště a po dešti a ze stejného důvodu v korytech vádí nikdy nekempujte.

Na některých plážích se mohou vyskytovat silné mořské proudy, které dokáží být dost nebezpečné. Koupejte se raději na prověřených místech nebo se zeptejte někoho znalého z místních lidí.

Kultura a zvyky

Ačkoliv je Omán zemí s umírněným islámem a vysokou mírou tolerance vůči cizincům a jejich zvyklostem, jeho obyvatelé jsou vesměs konzervativní, a tak by měl každý návštěvník respektovat zdejší kulturu a chovat se podle určitých norem. Více na toto téma najdete v části Jídlo a kultura.

Na co si dát v Ománu ještě pozor

  • Alkohol je v Ománu, stejně jako v jiných islámských zemích, hůře dostupný a prodávají ho vesměs jen hotely s patřičnou licencí. Konzumace alkoholu a opilost na veřejnosti je kvalifikována jako trestný čin. Určité množství alkoholu je možné si dovézt s sebou, ale jen v případě, že přiletíte letadlem. Při cestě přes pozemní hranice nesmíte vézt žádný alkohol. Ještě přísnější jsou drogové zákony. Držení a distribuce, byť jen malého množství, drog je trestná a ve výjimečných případech za ní hrozí i trest smrti. Mějte na mysli, že ománské zákony nedělají rozdíly mezi lehkými a tvrdými drogami.
  • Na veřejnosti je nezákonné hlasitě nadávat a chovat se hrubě.
  • Na veřejnosti je nevhodné projevovat city k osobám opačného pohlaví, o líbání nemluvě. Homosexualita je v Ománu ilegální.
  • Místní obyvatele a zejména ženy nikdy nefotografujte bez jejich svolení.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Ománská kuchyně

Ománská kuchyně je mixem arabských, afrických a indických chutí. U spousty jídel, které patří mezi tradiční arabské pokrmy, se setkáte s jejich ománskou verzí. Ománské restaurace často servírují ryby a další mořské produkty, což je vzhledem k délce pobřeží pochopitelné. Hojně se využívá také kuřecí, jehněčí a na jihu Ománu také velbloudí maso, které se buď pečou nebo grilují a dostanete k nim kopec rýže. Velmi častou přílohou jsou také chlebové placky, kterých se peče několik druhů. Ománská kuchyně se neobejde bez spousty voňavého koření, nejčastěji se používá kurkuma, šafrán nebo kardamom. Levné jídelny a coffee shopy, vlastněné indickými přistěhovalci a jejich potomky nabízí levná indická jídla, jako jsou různá kari, dhaal, biryani apod. Velmi důležitou součástí arabské kuchyně a ománské kultury jsou datle, které se podávají ke kávě nebo se využívají při přípravě různých sladkostí a dezertů. V pohoří Džebel Achdar se pěstují ovocné stromy, jako meruňky nebo granátová jablka.

Ománská káva (kahwa) je odpradávna jedním ze symbolů národní pohostinnost, ačkoli jí bylo nutné dovážet z jiných zemí. Káva se často dochucuje řadou koření a přísad, jako je například skořice, kardamom, šafrán nebo růžová voda. Ke kávě se běžně servíruje sušené ovoce a datle nebo oblíbený dezert halwa.

Běžní Ománci nepoužívají příbor, ale jídlo jí pravou rukou, levá je totiž považovaná za nečistou. Při jídle se běžně sedí na zemi a jídlo se obvykle servíruje na jednom velkém talíři, ze kterého si každý bere, co chce.

Populární jídla

  • Harees: pokrm se připravuje z pšenice a másla a konzistencí připomíná kaši, ke které se přidává maso.
  • Shurbah: polévka připravovaná z ovesných vloček, rajčat a další zeleniny
  • Paplou (Bablou): polévka z ryb nebo plodů moře.
  • Sambusa: smažené pečivo, plněné masem
  • Šawarma: základem tohoto jídla je maso, opečené na otočném grilu, kterým se plní chlebové placky a přidává zelenina a různé omáčky.
  • Majboos (Makbous): pokrm, hojně rozšířený i v dalších zemích Zálivu, představuje rýži, maso a zeleninu se směsí koření.
  • Šuwa: pomalu pečené maso (nejčastěji jehněčí), marinované ve směsi koření, se často připravuje v podzemních pecích a podává při zvláštních příležitostech a oslavách.
  • Biryani: kuřecí maso s kořeněnou rýží.
  • Meškak (Miškak): marinované hovězí, kuřecí nebo skopové maso, napíchané na jehle a grilované nad žhavým uhlím.
  • Mašuai: grilovaná ryba s kořením a citronovou šťávou.
  • Chalva (halwa): chalvu možná znáte z Řecka nebo Turecka, ománská verze je ale něco úplně jiného. Sladký dezert se vyrábí z cukru, medu, vajec, koření a ořechů. Výrobou tradiční halwy proslulo pobřežní městečko Barka, nacházející se jen pár kilometrů západně od Maskatu.
  • Laban: jogurtové mléko se obvykle dochucuje mátou a kardamomem.

Lidé a náboženství

Omán má něco málo přes 4 miliony obyvatel, z toho zhruba 1,5 milionu žije v Maskatu. Omán je tak velmi řídce zalidněná země, uvážíme-li, že jeho rozloha je srovnatelná s rozlohou Německa. Další zajímavostí je, že skoro polovinu veškerého obyvatelstva tvoří přistěhovalci - expati a pracovní síly z dalších asijských zemí, zejména Indie, Pákistánu nebo Bangladéše.

Hlavním náboženstvím v Ománu je islám, drtivá většina Ománců vyznává tzv. ibadíjovskou odnož islámu, čímž se liší od ostatních muslimských zemí s převahou šíitského nebo sunnitského islámu. Ománci nejsou pouze Arabové, jak by se mohl leckdo domnívat, ale ománskou národnost má i spousta obyvatel černé pleti, což je připomínkou historických dob, kdy Omán spravoval některé provincie ve východní Africe, včetně Zanzibaru.

O Ománcích je známé, že jsou to jsou obecně velmi milí, přátelští a pohostinní lidé, ochotní kdykoliv pomoci, pokud se jako turisté z ciziny dostanete do nesnází. Abyste jejich dobrou duši poznali na vlastní kůži, uděláte nejlíp, když do Ománu vyrazíte nezávisle a ne v rámci zájezdu. Ryzí charakter místních lidí zažijete spíše mimo velká města, kde jsou přeci jen už na turisty zvyklí. O vřelém srdci Ománců se tisíckrát přesvědčíte během cestování po zemi a každodenním setkávání se s místními lidmi, kteří vás nezištně pozvou k sobě domů na kávu a datle a někdy i na večeři. Během stopování po Ománu, což je mimochodem nejlevnější způsob, jak procestovat zemi co nejlevněji, většinou netrvá dlouho, než vám někdo zastaví. Nejednomu baťůžkáři se stalo, že místní řidiči trvali na tom, že je zavezou přesně až na požadované místo, i když tam sami neměli cestu a neváhali si kvůli cizím lidem zajet i desítky kilometrů. V souvislosti se stále vzrůstajícím počtem turistů, kteří přijíždějí do Ománu je ovšem otázkou, jak dlouho jim tento přístup vůči cizincům vydrží. Masová turistika totiž dokáže lidi rychle kazit.

Kultura a zvyky

Ománská společnost je velmi tolerantní vůči západnímu způsobu života a zvykům, přesto by turisté měli respektovat zdejší kulturu a dodržovat některá pravidla. Islámská pravidla v Ománu nejsou zdaleka tak striktní, jako v jiných zemích, nevhodné chování by však mohlo být pro některé konzervativní místní obyvatele přinejmenším urážlivé. V prvé řadě je třeba myslet na adekvátní oblečení. Ženy se nemusí zrovna balit do čádoru, na veřejnosti by ovšem měly mít zahalená ramena a kolena a nenosit žádné vyzývavé oblečení ani trička s výstřihem. Šátek přes hlavu je nutný jen při návštěvě mešity a dalších náboženských míst. Na hotelových plážích lze bez problémů nosit bikiny, mimo ně uvidíte zdejší ženy koupat se v oblečení. Podle toho, kde se nacházíte, si můžete obléct koupací tričko a delší šortky. Pokud ale není široko daleko živáčka, vykoupejte se v klasických plavkách a nikdo vám hlavu neutrhne. Pánové by měli mít dlouhé kalhoty a vyvarovat se nošení tílek alespoň uvnitř mešit. Na chování turistů jsou více citlivější obyvatelé menších měst a vesnic, které stojí mimo hlavní turistický proud. Otázku oblékání byste tak měli řešit především v těchto oblastech a na náboženských místech, jako jsou mešity. Před návštěvou mešity je obvykle nutné zout si boty, v areálu mešity nekřičte a nedělejte rámus.

Stejně jako v dalších zemí regionu jsou za dny pracovního volna v Ománu považovány pátek a sobota.

Jak se chovat v období ramadánu

Ramadán je islámský postní měsíc, který slaví muslimové ve všech muslimských zemích po celém světě, Omán nevyjímaje. Ramadán je měsíc, ve kterém se Proroku Mohamedovi poprvé zjevil Korán. Svátek se řídí podle lunárního kalendáře, proto nemá pevně stanovené datum a každý rok připadá na jiný čas. Během ramadánu by se měl každý muslim (kromě dětí, starců a kojících žen), v době od východu do západu slunce, zříci jídla, pití, kouření a sexu.

Omán můžete klidně navštívit i během ramadánu, od nemuslimských návštěvníků se však očekává respekt a dodržování určitých pravidel. Ramadán je pro muslimskou veřejnost citlivým obdobím a striktní pravidla se vztahují především na konzumaci jídla a pití a kouření na veřejných místech mezi úsvitem a soumrakem. V praxi je běžné, že turisté jedí v hotelu nebo v některých restauracích, konzumací mimo tato místa se ale vystavujete možnému opovržení ze strany místních. I když se najde spousta restaurací, které mají během ramadánu až do soumraku zavřeno, většinou není problém najít restauraci nebo coffee shop, které přes den bez problémů obslouží nemuslimské návštěvníky. Takové podniky mají obvykle zakrytá okna, aby nebylo vidět dovnitř a jídlo zbytečně neiritovalo muslimy, dodržující půst. Během ramadánu dbejte víc, než jiná roční období, na adekvátní oblečení a dress code. Návštěvníků z ciziny se bude nejvíce týkat to, že v době ramadánu bývá upravena otevírací a provozní doba některých obchodů, parků a dalších zařízení, proto doporučujeme si předem ověřit aktuální otevírací dobu. Protože půst končí se soumrakem, k večeru se dá očekávat zvýšená aktivita na ulicích a v restauracích, které se rychle plní lidmi, kteří si přišli vychutnat svůj "iftar" (večerní jídlo, kterým muslimové končí svůj denní půst).

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si v Ománu koupit

Omán je známý především výrobou nejrůznějších řemeslných výrobků - keramiky, šperků, kožených výrobků, výrobků z palmových listů, koberců nebo textilu, které se dají koupit zejména ve specializovaných obchodech a na arabských trzích, zvaných souky. Ačkoliv jsou suvenýry a rukodělné předměty k dostání po celém Ománu, spousta měst se zaměřuje na výrobu specifického druhu zboží. Například Bahla je vyhlášená hrnčířstvím, ve vesnicích v horách Džebel aš-Šáms se zase tkají koberce. V srdci hor Džebel Achdar leží město Saiq, kde si můžete koupit růžovou vodu, která se vyrábí ze zdejší damašských růží, výrobou tradiční sladkosti halwa proslulo město Barka, kde si tuto oblíbenou sladkost můžete koupit v některém z mnoha krámků.

Na tržištích seženete také tradiční oblečení - mužskou dišdašu, neboli bílý oblek, který nosí muži nejen v Ománu, ale i dalších arabských zemích nebo nezbytnou pokrývku hlavy, čapku zvanou kumma. Ženy si mohou udělat radost různými šátky, šálami nebo třeba abájou, tradičním oděvem arabských žen. Neodmyslitelnou součástí oficiálního oblečení Ománců je charakteristická dýka, zvaná chandžar. Cena, tohoto tradičního symbolu mužství, závisí především na použitém materiálu a zdobení. Ty nejkrásnější kousky jsou vykládány zlatem, stříbrem a drahým dřevem.

Dlouhodobou tradici má v Ománu také výroba šperků, především stříbrných předmětů. Stříbrnictví bývalo odjakživa výsadou měst jako Nazwá, Ibrí nebo Súr, dnes ale šperky koupíte na spoustě míst po celém Ománu. Obchod Jawahir Oman nabízí prvotřídní kvalitu a propracované kousky - obchod sídlí v Maskatu na ulici Al Wilaj.

Jestli je něco pro Omán opravdu charakteristické, tak je to především produkce kadidla. Ománské kadidlo kupovali již staří perští, egyptští nebo řečtí obchodníci, a i když kadidlo asi úplně běžně nevyužijete, může to být zajímavý suvenýr a voňavá vzpomínka na Omán. Sběrem kadidla proslul především region Dafár na jihu Ománu, odkud se kadidlo vyváželo do celého světa. Právě v Dafáru rostou nejvíce stromy kadidlovníky, jimž se nařezává kůra a vytékající míza se následně nechá na vzduchu uschnout. Vzniklá ztvrdlá pryskyřice postupem času tmavne a připomíná kamínky, které seženete v obchodech a trzích po celé zemi. Z kadidla se mimochodem vyrábí spousta dalších produktů, jako je například kadidlové mýdlo nebo se používá jako surovina při výrobě parfémů.

Kde nakupovat

Koupěchtiví turisté si mohou vybírat mezi moderními nákupními centry i živými arabskými tržišti, zvanými souky, které jsou nejlepšími místy pro nákup suvenýrů, koření a řemeslných výrobků.

Největším nákupním centrem Maskatu je City Centre Muscat, nacházející se v bezprostřední blízkosti mezinárodního letiště. Pod jednou střechou zde najdete obchody více než 220 světových značek, a k tomu kavárny, fastfoodové občerstvení, restaurace nebo malé zábavní centrum pro děti. Dalším velkým shopping centrem je Muscat Grand Mall, který sídlí na ulici Dohat Al Adab Street. Také v tomto obchodním domě se nachází mimo obchodů i supermarket, kavárny, restaurace, kina a zábava pro děti. Hned naproti stojí Oman Avenues Mall s velkým hypermarketem LuLu. Šperky a řemeslné výrobky jsou k dostání také v Sabco Centre v Maskatu. Velká nákupní centra mají obvykle otevřeno od 10 do 22 hodin, v pátek a v sobotu až do 23 nebo do půlnoci.

Nejznámějšími souky v zemi jsou souk Mutrah v Maskatu a souk v Nazwá. Mutrah je sice populární a velký trh, ale také velmi komerční místo, kde je většina zboží dost předražena kvůli turistům. Smlouvání je zde proto přímo nutností, jen tak se dostanete na přijatelnou cenu. Souk v Nazwá se nachází uvnitř zdejší pevnosti a dostanete zde tradiční ománské výrobky a umělecké předměty a také lokální jídlo. Souk v Nazwá je otevřený každý den, v pátek ráno se navíc můžete stát svědky zvířecích aukcí. Podobné souky najdete i v dalších ománských městech, jako je Bahla, Suhár, Síb, nebo Ibrí. Pokud jste na dovolené v Salalahu, zastavte se na trzích Al Husn nebo Al Hafah. Zajímavá je také návštěva souků v pouštních vesnicích jako je Sinaw nebo Al Mintarib, kde se prodávají výrobky z dílen beduínů a pořádají zvířecí aukce. Trh v Sinaw se koná každý čtvrtek od 6 do 13 hodin, druhý zmiňovaný trh můžete navštívit vždy v úterý od 6 do 10 hodin.

Celní předpisy

Do země lze bezcelně dovézt 400 ks cigaret a 100 ml parfémů. Nemuslimové a osoby starší 21 let si mohou dovézt maximálně 2 litry vína nebo 48 plechovek piva. Pozor, pokud jedete do Ománu pozemní cestou, není dovolené alkohol vézt vůbec. Dále je možné dovézt dárky nekomerční povahy s hodnotou maximálně 300 OMR. Obsah dovážených DVD nebo CD (maximálně 10 ks) může být přezkoumán celníky.  

Do země je zakázáno dovážet zbraně a střelivo (jedině s licencí), ohňostroje, drogy a opiáty a pornografický materiál. Léky, které obsahují v Ománu zakázané látky, mohou být dováženy pouze s lékařským předpisem a osvědčením příslušného ománského zastupitelství a musejí být při příjezdu deklarovány (více na stránce Ministerstva zdravotnictví Ománu).

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

240 V, 50 Hz

Čas

V Ománu se nestřídá letní a zimní čas. Oproti České republice je tu o 3 hodiny více v době našeho zimního času a o 2 hodiny více v době našeho letního času.

Telefonní předvolba

+968

Jazyk

Úředním jazykem Ománu je arabština, s místními lidmi se celkem obstojně domluvíte i anglicky, obzvláště s těmi, kteří pracují v turistickém průmyslu. Dvojjazyčná je i řada nápisů, včetně dopravního značení. Spousta obyvatel a přistěhovalců používá svůj mateřský jazyk, a tak se zde můžete setkat například s balúčštinou, urdštinou, svahilštinou a dalšími jazyky.

Telefonování a internet

V Ománu působí dva operátoři, státní společnost Omantel a katarský Ooredoo. Lepší pokrytí a rychlost nabízí Omantel, naproti tomu Ooredoo vám poskytne za stejnou cenu více dat, než Omantel. Turistické SIM karty obou operátorů můžete koupit hned v příletové hale letiště v Maskatu, pro koupi místní SIM karty budete potřebovat pas.

  • Visitor Pack od Ooreda obsahuje 4 GB dat, 50 minut volání a 50 SMS. Balíček platí 10 dnů a stojí 5 OMR. Za 10 OMR koupíte balíček na 15 dnů, obsahující 10 GB dat, 50 minut volání a 50 SMS.
  • Tourist Pack od Omantelu stojí 5 OMR a obsahuje 2 GB dat, 50 minut volání a 50 SMS a navíc nonstop užívání WhatsAppu po dobu platnosti balíčku, která je 10 dnů. V případě, že jste v Ománu delší čas vám obsluha doporučí předplacené balíčky plánu Hayyak.

Co si vzít s sebou

  • vytištěné vízum
  • elektrický adaptér
  • krém na opalování s vysokým faktorem
  • plavky
  • sluneční brýle
  • trekovou obuv
  • teplejší oblečení pro chladnější noci
  • spacák, karimatku a stan, pokud plánujete přespávání v přírodě
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Omán nemá v Česku diplomatické zastoupení a záležitosti tak vyřizuje velvyslanectví ve Vídni. Česká republika má v Ománu pouze honorární konzulát.

Velvyslanectví Ománu ve Vídni

Währinger Strasse 2-4/24, A-1090 Vienna, tel: 00431-310 86 43, fax: 00431-310 72 68, email: vienna@omanembassy.at.

Velvyslanectví České republiky v Saúdské Arábii

Saad Bin Gharir Street, Al-Nuzha District, 11693 Rijád P.O.B. 94305, tel: + 966/11/4503617-8, fax: +966/11/4509879, nouzová linka: +966/(0)505410531, email: riyadh@embassy.mzv.cz, consulate_riyadh@mzv.cz, web: www.mzv.cz/riyadh, diplomatická a konzulární působnost pro Saúdskou Arábii, Bahrajn a Omán, provozní doba úřadu: (Ne-Čt) 7:45-16:15, provozní doba konzulárního oddělení pro veřejnost: (Ne,Út,Čt) 10:00-15:00.

Honorární konzulát České republiky v Maskatu

Penthouse Floor, Building No. 433, Way 4006, Block 240, Al Gubrah, Muscat, tel: +968 220 35 000, linka 1111, fax: +968 244 97 130, email: consul_muscat@outlook.com, konzulární působnost: sultanát Omán, provozní doba úřadu: (Po) 11:00-13:00.

Důležitá telefonní čísla

Ambulance, policie, hasiči 9999

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele