logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE

Hlavní festivaly a události během roku

Leden

  • Den životního prostředí (8. leden): tento den sice není národním svátkem, patří ale mezi významné dny ománského roku. Během tohoto dne se oznamují úspěchy a nové plány sultanátu v oblasti ochrany životního prostředí.
  • Muscat festival: velký festival kultury, zábavy a místní kultury se koná na několika místech hlavního města, přibližně od půlky ledna do půlky února. Festival ročně přiláká statisíce návštěvníků, proto si raději v tomto období rezervujte ubytování v Maskatu s předstihem.

Únor

  • Pouštní maraton (Oman Desert Marathon): 42 km pouštních kilometrů mezi oázou Al Wasil a pobřežím.

Srpen

  • Salalah Tourism Festival: několikatýdenní festival provází různá umělecká a kulturní vystoupení.

Státní svátky

Většina státních svátků Ománu patří k tradičním svátkům islámského světa, které se řídí islámským kalendářem, a proto nemají pevné datum. Jediným svátkem s pevně stanoveným datem je Národní den. Dříve k nim patřil ještě tzv. Den renesance, který oslavoval výročí nástupu bývalého sultána Kábúse ibn Saída na trůn, tento svátek však zrušil po smrti sultána jeho nástupce, sultán Haitham bin Tarik.

  • Islámský Nový rok (pohyblivý svátek): první den prvního měsíce muharram.
  • Narozeniny proroka Mohameda (Mawlid al Nabi) (pohyblivý svátek)
  • Isrá a Mi'rádž (pohyblivý svátek): dvě části Noční cesty, kterou vykonal prorok Mohamed kolem roku 621. Oslavy svátku připadají na 27. den sedmého měsíce (radžab) islámského kalendáře.
  • Národní den (18. listopad): výročí získání nezávislosti na Portugalsku
  • Eid ul Fitr (pohyblivý svátek): první den měsíce šauvál znamená konec svatého měsíce ramadánu a přináší obyčejně jeden až tři dny oslav. Mnoho věřících se shromažďuje v mešitách nebo na veřejných prostranstvích ke společným modlitbám, lidé si dávají nové oblečení, navzájem se navštěvují, pořádají hostiny a také vzpomínají na své blízké zemřelé. Pokud muslimové nestihli darovat almužnu během ramadánu, mohou vše napravit během svátku Eid ul Fitr, kdy je možné věnovat malou částku peněz nebo jídlo chudým lidem. Eid ul Fitr je také příležitostí muslimů vyjádřit dík Alláhovi za sílu, kterou jim dodal k úspěšnému překonání ramadánu.
  • Eid al Adha (pohyblivý svátek): Svátek obětování, též známý jako svátek Proroka Abraháma, je jedním z nejvýznamnějších a nejstarších muslimských svátků. Oslavy připomínají akt, kdy Abrahám obětoval Bohu berana, místo svého syna. Na paměť tohoto činu obětují každoročně milióny muslimů po celém světě domácí zvířata, aby jejich maso rozdělili mezi rodinu, chudinu a poutníky. Svátek je součástí tradiční muslimské poutě do Mekky, zvané hadždž.
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele