logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ

Nový Zéland nabízí širokou škálu různého ubytování, od luxusních hotelů, přes penziony s domáckou atmosférou, až po levné ubytování pro baťůžkáře nebo horské chatky. Mezi další možnosti patří i populární Airbnb nebo Couchsurfing.

Ubytování je možné vyhledávat buď přes notoricky známé stránky typu Booking.com, případně další velké vyhledávače globálního nebo lokálního (www.wotif.co.nz či www.lastminute.co.nz) významu a dále na stránkách, zaměřených na konkrétní typ ubytování (viz níže). Nocleh vám určitě pomůžou najít i v turistických infocentrech, které se na Zélandu nazývají iSites.

Hostely

Levné hostely najdete skoro v každém větším novozélandském městě. Postel v hostelovém dormu vás bude stát od 15 do 35 NZD, v závislosti na sezóně, atraktivitě místa, počtu lidí v noclehárně, vybavenosti hostelu a dalších faktorech. Některé hostely nabízí i soukromé pokoje za přibližně 50-70 NZD. Hostely jsou populární především mezi mladými cestovateli, kteří hledají cenově dostupný nocleh, ale také komunitní život, zábavu a nové kontakty. Hostely jsou také skvělým místem pro načerpání inspirace a získání cenných rad a informací od jiných baťůžkářů, kromě toho je v nich velká šance najít parťáka na společné cestování nebo někoho s autem, se kterým byste se mohli svézt kousek cesty. Některé hostely organizují pro své hosty různé aktivity, tématické večery, nabízí půjčení kol, kajaků a dalšího vybavení. Novozélandskou jedničkou na poli hostelového ubytování je BBH, provozující více než 300 hostelů po celém Zélandu. Na stránkách BBH najdete veškeré potřebné informace i rezervační systém pro bookování místa. BBH nabízí i členskou kartu za 35 NZD na rok, se kterou získáte 10% slevu na ubytování plus další výhody. Tradiční stránkou pro vyhledávání ubytování v hostelu kdekoliv na světě je www.hostelworld.com, ubytování můžete hledat i na stránkách místních řetězců, jako je www.yha.co.nz, www.nomadsworld.com nebo www.stayatbase.com.

Hotely a motely

Po celém Zélandu není problém najít si ubytování v nějakém hotelu, záleží jen na vaší peněžence a preferencích. K dispozici je vše, od luxusních pokojů ve známých světových hotelových řetězcích nebo resortech, až po levné zájezdní hostince. Levnější alternativou jsou motely, které nejčastěji najdete v blízkosti hlavních silničních tahů. Motely sice nejsou tak komfortně zařízené, jako hotelové pokoje, ale na přespání bohatě stačí. Motelové pokoje jsou vybaveny koupelnou a často malou kuchyňkou, ve které je konvice na čaj a pytlíky s instantní kávou a čajem. V některých motelech je možné objednat si i snídani, což většinou fungovalo tak, že si večer v malém formuláři zaškrtnete to, na co máte chuť a ráno vám to přinesou až do pokoje. Spoustu hotelů i motelů najdete klasicky na Bookingu.

Farmy

Tento typ specifického ubytování umožňuje nocleh na zemědělských farmách, které provozují místní rodiny. Kromě noclehu tak máte jedinečnou příležitost poznat místní lidi, jejich styl života a na vlastní kůži se seznámit s prací na farmě. Dalším benefitem jsou čerstvé lokální suroviny, které dostanete k snídani. Zájemci o ubytování na farmách najdou seznam farem na stránce www.ruralholidays.co.nz. Další možností je platforma Farm Helpers, na které se vám po registraci (40 NZD) zpřístupní databáze farmářů, kteří nabízí nocleh a jídlo výměnou za pár hodin pomocných prací denně.

Bed and Breakfast

Jiným typem ubytování v soukromí jsou Bed and Breakfasty, kdy hostitelé pronajímají pokoje ve svých domech a ráno nabízí snídani. Výhodou je opět blízká interakce s místními lidmi, kteří vám mohou poskytnout spoustu užitečných tipů a rad.

Kempy

Nový Zéland je ideální zemí pro kemping, který je mezi turisty velmi oblíbeným a levným způsobem nocování. Běžně se setkáte s několika typy kempů, od soukromých kempů, přes kempy provozované správou ochrany přírody (DOC), až po freedom kempy, v zásadě ale platí, že kromě tzv. backcountry kempování je možné kempovat pouze na vymezených místech. Za kempování mimo povolená místa hrozí vysoké pokuty. Skvělou databází kempů, karavan parků i hostelů je aplikace Wiki Camps New Zealand, dalšími užitečnými aplikacemi pro vyhledávání kempů jsou CamperMate nebo Rankers, které vám pomohou najít vše, od freedom kempů, po holiday parky. Uživatelé zde zároveň píšou recenze ubytování a příslušenství, takže si o daném zařízení můžete předem utvořit vlastní představu.

Holiday parky

Podobně jako v sousední Austrálii je i Nový Zéland zemí, kde skvěle funguje síť jakýchsi kempových resortů, nebo chcete-li karavan, holiday nebo tourist parků, které nabízejí veškeré zázemí pro cestovatele s autem i bez. V turistických zařízeních tohoto typu si můžete vybrat mezi místem pro stan, místem pro karavan i různě vybavené chatky, apartmány nebo vilky. K dispozici obvykle bývá prostor na vaření, sprchy a toalety, prádelna (funguje na mince), prostor s grily a někdy i bazén, obchod, dětské hřiště a další vybavení, díky nimž se tu budete cítit jako doma. Mezi hlavní poskytovatele tohoto typu ubytování patří společnost TOP 10 Holiday Parks, která provozuje 50 podobných karavan parků po celém Novém Zélandu. Pokud byste v karavan parku přespávali častěji, možná se vám vyplatí zaplatit si členství (49 NZD na 2 roky) a čerpat slevy na ubytování (10% až do výše 40 NZD za dobu pobytu), vybraný typ dopravy a další výhody. Dalším řetězcem, provozujícím holiday parky na Novém Zélandu, je Kiwi Holiday Parks.

Kempy DOC

Správa ochrany novozélandské přírody (DOC) vlastní a provozuje několik stovek levných kempů, které se nacházejí po celém území Novém Zélandu, včetně národních parků. Seznam těchto kempů, jejich vybavení a spoustu dalších informací najdete na této stránce. Kempy DOC se dělí do několika kategorií podle vybavenosti, čemuž odpovídá i cenová hladina:

  • Servisované (serviced): kempy plně vybavené splachovacími záchody, sprchami s horkou vodou, kuchyňkou a dalším zařízením. Cena za nocleh ve stanu - 20 NZD za osobu a noc. Místo v tomto kempu je nutné předem rezervovat.
  • Standardní (standard): kempy jsou skromněji vybaveny - mají jen jednoduché záchody, zdroj vody a sprchy se studenou vodou. Většinou nechybí přístřešek na vaření a ohniště. Cena za nocleh ve stanu - 8 NZD za osobu a noc. Během hlavní sezóny (od 1. října do 30. dubna) je třeba některé standardní kempy rezervovat předem.
  • Scénické (scenic): tyto kempy nabízí podobné vybavení, jako standardní kempy, připlatíte si však za lokalitu a výhledy na krásnou přírodu. Cena za nocleh ve stanu - 15 NZD za osobu a noc. Během hlavní sezóny je třeba některé scénické kempy rezervovat předem.
  • Základní (basic): v minimálně vybavených kempech typu basic najdete jen jednoduché záchody a nádrž s vodou, případně si budete muset vodu nabrat v potoku nebo jezeře. Nezapomeňte si tedy vzít veškeré vybavení a zásoby s sebou. Základní kempy jsou zdarma.
  • Zapadlé kempy v přírodě, mimo obvyklé trasy (backcountry): ve skromně vybavených kempech je obvykle k dispozici záchod a zdroj vody, někdy i ohniště a přístřešek na vaření. Vybavenost a stejně tak ceny se různí kemp od kempu.
  • Kempy podél treků Great Walks (Great Walk campsites): skoro na všech velkých novozélandských trecích (tzv. Great Walks) je možné přespat ve stanu v kempech, vybavených záchody a umyvadlem s vodou. Některé z nich mají i ohniště, místa pro piknik nebo přístřešek na vaření. Kempy se často staví u chatek, které také provozuje správa DOC, uživatelé kempu ale nemají dovoleno využívat zařízení chatek. Ceny za noc v kempu se pohybují od 6 do 20 NZD.

Některé kempy (viz výše) je nutné předem rezervovat na rezervační stránce DOC nebo v návštěvnických centrech DOC. Zbytek není třeba rezervovat předem, v tom případě se kapacita plní podle pravidla, kdo dřív přijde. Část kempů sice není třeba bookovat předem, ale platí se v nich poplatek za nocleh. Systém funguje na bázi samo registrace a je založen na čestnosti každého návštěvníka. Při příjezdu do kempu se do obálky vloží požadovaná suma peněz za nocleh a odtrhne se část obálky, která slouží jako účtenka. Obálka s penězi se vhodí do připraveného boxu a účtenka se viditelně umístí do auta nebo na stan. Na vše dohlíží správce kempu, který obchází auta a stany a kontroluje, jestli někdo nevyužívá kemp bez zaplacení. Částku za všechny osoby krát počet nocí proto mějte připravenou v hotovosti přesně.

DOC mimochodem vydává pass pro campervany, se kterým máte nárok na levnější nocování v kempech. S ohledem na vaší trasu po Zélandu si nejprve zjistěte, jestli se vám podobný pass vyplatí, protože jej nelze uplatnit ve všech kempech.

Bezplatné kempy (Freedom Camping)

Tento typ kempu sice nabízí lákavou možnost přenocování zdarma, nevýhodou je velmi omezená vybavenost a také to, že kempy na nejkrásnějších místech bývají dost plné. Na Novém Zélandu se nachází více než 500 freedom kempů, jejichž seznam opět nabízí aplikace CamperMate nebo Rankers. V bezplatném freedom kempu můžete přenocovat s campervanem nebo stanem jen v případě, pokud je kemp vybaven záchody a je to výslovně povoleno. Pokud v kempu není ani záchod, mohou jej využít pouze majitelé karavanů s certifikací "self-contained", které jsou vybaveny zařízením na záchyt veškerého vyprodukovaného odpadu, včetně splašků a znečištěné vody. Každá oblast si může určovat vlastní pravidla pro freedom kempy, proto si předem zjistěte informace o konkrétním kempu v návštěvnickém centru DOC nebo v informačním centru iSite, případně se zeptejte někoho z místních. Přehled oblastí spravovaných DOC, kde není povolen freedom camping je zveřejněn například zde.

Chatky DOC

DOC neprovozuje pouze kempy, ale také více než 950 turistických chatek (huts), které využijete zejména během trekování přírodou. Chatky jsou různě vybavené a mají různou kapacitu, podle nichž se, stejně jako kempy DOC, dělí do několika kategorií, od základních až po servisované. Pokud budete absolvovat nějaký z delších treků, spadajících do skupiny tzv. Grat Walks, bude vás nejspíš zajímat vše kolem Great Walk Huts. Tyto chaty jsou rozmístěné podél Great Walk treků tak, abyste měli možnost absolvovat část treku a na jejím konci měli možnost kde složit hlavu. K obvyklým výbavám chatek patří jednoduché záchody, zdroj vody, postele nebo palandy na přespání, umývárna a k dispozici je plyn na vaření nebo dřevo na zatopení. V hlavní sezóně Great Walks, tedy přibližně v období od 1. listopadu do 30. dubna, bývá na chatkách i správce, který vám může poskytnout cenné informace o treku, počasí, o místní přírodě apod. Mimo hlavní sezónu už tu správce nemusí být a často ani není, stejně tak na chatkách už nemusí být k dispozici ani vařič nebo palivové dřevo. Každopádně si s sebou přineste jídlo a další vybavení, protože na chatkách si nic nekoupíte. Nezapomeňte si vzít spacák, příbor a věci na vaření nebo třeba toaletní papír, mimo sezónu raději i vařič. V hlavní sezóně je nutné chatky vždy rezervovat předem (některé chatky i mimo hlavní sezónu) a ve vlastním zájmu to udělejte co nejdříve, protože volná místa v chatkách na nejoblíbenějších trecích jsou rychle pryč. Rezervace se spouští již mezi červnem a srpnem. Mimo sezónu většinou není nutné rezervovat nocleh předem a chatky se obvykle plní podle toho, kdo přijde první. Ceny za nocleh v chatkách Great Walk Huts jsou podstatně vyšší v hlavní sezóně - přehled cen chatek i kempů na každém treku Great Walk najdete zde.

Ubytování v chatkách se platí už při rezervaci (u chatek, které lze rezervovat) nebo prostřednictvím tzv. Backcountry Hut Tickets, které si musíte koupit předem například v návštěvnických centrech. Tento tiket stojí 5 NZD (standardní chatka) za noc a dospělého nebo 15 NZD (servisovaná chatka) za noc a dospělého, můžete také použít tři standardní tikety na jednu noc v servisované chatce. Tikety se vhazují v chatce do, k tomuto účelu, určenému boxu. Kdo je na Zélandu delší čas a pěší turistika patří k jeho oblíbeným aktivitám, může si rovnou koupit Backcountry Hut Pass, se kterým můžete neomezeně nocovat ve většině standardních a servisovaných chatek nebo v přilehlých kempech v rámci daného období. Tento Pass stojí pro dospělého 92 NZD na 6 měsíců nebo 122 NZD (pro členy YHA 100 NZD) na rok. Hut Pass je v některých případech možný využít už při rezervaci ubytování, naopak pass nelze využít v kempech, dostupných autem nebo lodí.

Nejvýhodnější ubytování

Booking.com Booking.com Booking.com
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele