logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Málokterá země světa skrývá tak velké přírodní bohatství, jako Nový Zéland. Nejlepší způsob, jak prozkoumat jeho hory s ledovci, vodopády, jezery, sopečnou i alpskou krajinu, je obout si pořádné boty a vydat se na některý z mnoha treků. A je opravdu z čeho vybírat. Přírodu a národní parky křižují stovky stezek, od jednoduchých až po nejnáročnější trasy, které vám zaberou několik dnů. Králem všech novozélandských treků je velká trasa Te Araroa, vedoucí přes celý Zéland z Cape Reinga až po Bluff v délce tří tisíc kilometrů, což je velká výzva i pro protřelé turisty. Správa parků Nového Zélandu (DOC) se stará o síť velkých národních stezek, známou jako New Zealand Great Walks, mezi které aktuálně patří deset několikadenních treků, k nimž by měl v roce 2022 přibýt jedenáctý, Hump Ridge Track. Na stránkách DOC najdete informace a mapky nejen o trecích Great Walks, ale i o dalších stezkách v rámci národních parků.

Hlavní (a také turisticky nejpopulárnější) sezónou pěší turistiky je konec jara až začátek podzimu, tedy zhruba od konce října do konce dubna. V této době je většinou nutné rezervovat nocleh předem, obzvláště na turisticky nejpopulárnějších trasách, jako je například Milford track. Mimo toto období se dá čekat daleko méně turistů a příznivější ceny za ubytování, klimatické podmínky však vyžadují lepší přípravu, odpovídající vybavení a více zkušeností. Na několikadenních výletech je možné přespat v chatách (hut) a kempech, které vyrostly kolem nejznámějších treků. Zejména během hlavní sezóny (od října do dubna) ale plánujte dost dopředu, protože místa v chatkách se rychle plní. Většinu chatek a kempů v národních parcích provozuje správa parků Department of Conservation, na jejichž stránkách najdete nejen vyčerpávající informace o národních parcích, ale i podrobnosti a mapy jednotlivých treků a možnost rezervace ubytování.

Mezi nejkrásnější treky Nového Zéalndu rozhodně patří:

Tongariro Alpine Crossing

Trek, vedoucí dechberoucí sopečnou krajinou Severního ostrova, mnozí považují za nejkrásnější jednodenní túru světa. Trek startuje od parkoviště Mangatepopo a končí po 19.4 km u jiného parkoviště Ketetahi, kam normálně zdatní turisté dorazí po 6-8 hodinách. Parkovacích míst není zase tak moc, proto přijeďte brzy. Počítejte také s tím, že v hlavní sezóně (zhruba od konce října do 30. dubna) je parkování omezeno pouze na 4 hodiny, takže je lepší si rezervovat odvoz, který zajišťuje správa parku od návštěvnických center ve Whakapapa, Tūrangi, Ohakune, Taumarunui nebo Taupō. Zpáteční cesta shuttlem vyjde na zhruba 40 NZD. První polovina cesty směrem od parkoviště Mangatepopo (1.120 m n.m.) vede do kopce, ať už mírně nebo strměji, nepříjemný stoupák přichází při výšlapu na Rudý kráter (1.886 m n.m.), ze kterého jsou už vidět Smaragdová jezera. Někteří turisté se zde otočí a jdou stejnou cestou zpět na parkoviště Mangatepopo, nemusí tak řešit problém, jak se dostat z druhého parkoviště Ketetahi zpátky k autu. Od Rudého kráteru pak cesta více méně klesá až k parkovišti Ketetahi. Trek můžete jít i z druhé strany, což mnoho lidí nedělá, protože směrem z parkoviště Ketetahi je cesta o něco náročnější a tudíž časově náročnější. Během cesty si můžete udělat postranní výšlapy na hory Mount Ngauruhoe nebo Mount Tongariro, každý z nich vydá tak na další 3 hodiny, proto myslete na to, kdy se stmívá a případně si vezměte čelovku. Ačkoliv lze Tongariro Alpine Crossing podniknout celoročně, nejlepší dobou je teplejší část roku od listopadu do května. Přesto buďte na pochod dobře připraveni a nepodceňujte počasí, které se může v této oblasti změnit z hodiny na hodinu. V zimě se připravte na sníh, led, nízké teploty a dokonce riziko lavin. V rozmezí od června do října by se na trek měli vydat jen zkušení turisté s patřičným vybavením.

Pokud vám národní park učaroval a máte pár dnů navíc, můžete se vydat ještě na okruh Tongariro Northern Circuit. Chce to ale plánovat dopředu a zamluvit ubytování v chatách a kempech podél trasy včas, a to zejména během hlavní sezóny. Tongariro Northern Circuit je 43 km dlouhý trek na 3 až 4 dny, jehož součástí je Tongariro Alpine Crossing. Trek startuje a končí ve vesnici Whakapapa, nacházející se na úpatí Mount Ruapehu. Odtud se jde směrem na Mangatepopo Hut (9 km), dále na Oturere Hut, Waihohonu Hut a nakonec zpět na parkoviště ve vesnici Whakapapa. Záleží na vás, do kolika dnů si celou cestu rozvrhnete, hodně záleží na obsazenosti chat. Místo v chatce nebo kempu je možné zarezervovat na stránce správy parků DOC.

Abel Tasman trek

Jeden z nejznámějších treků Nového Zélandu vás povede podél malebného pobřeží národního parku Abela Tasmana, bohatého na zlaté pláže, lemované z jedné strany pobřežním bušem a z druhé průzračným mořem či na romantické zátočiny řeky Falls River. Park je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů, obvykle je k vidění spousta ptáků, delfíni nebo lachtani Forsterovy, jejichž kolonie se nacházejí na ostrovech Pinnacle a Tonga a také na místě zvaném Separation Point.

Hlavní trasa treku startuje u parkoviště v Mārahau a končí na parkovišti ve Wainui, zhruba o 60 km dále. Do Mārahau jezdí autobusy nebo shuttly z Nelsonu, nejbližšího většího města. Trek je možné podniknout celoročně, a to jak z jihu na sever, tak i opačným směrem. Během treku je možné podniknout další postranní výlety k zajímavým místům, jako jsou Cleopatras Pool nebo Cascade Falls. U treků, které začínají a končí v jiném bodě, vyvstává otázka, jak se vrátit zpět. V tomto případě je možné rezervovat si vodní taxi, které vás vyzvedne na smluveném místě někde na konci treku. Můžete se také nechat nejprve odvézt z Mārahau kus dál podél pobřeží a pak se vrátit zpět do Mārahau. Pokud nebudete mít dost, je možné se z Wainui na konci treku vrátit pěšky po Inland Tracku, stezce vedoucí méně navštěvovaným vnitrozemím, což představuje dalších 41 km. Trek je dobře značený a až na pár stoupání vede podél pobřeží a tudíž vesměs po rovině, před cestou je ale dobré vědět několik důležitých věcí. Některé části treku je možné zdolat pouze během odlivu, proto si dopředu zjistěte, v jakou denní dobu stoupá mořská hladina a není už možné přejít. Pochod občas znepříjemňují písečné mušky, které způsobují svědící štípance, proto si nezapomeňte vzít repelent. Celý trek představuje nenáročný pochod na 3-5 dní, záleží na vašem tempu a chuti si občas odpočinout na pláži. Můžete samozřejmě absolvovat jen kus treku a vrátit se po pár kilometrech, záleží jen na vás. Přineste si s sebou veškeré potřebné kempové vybavení, jídlo i pití, i když v chatách je k dispozici filtrovaná voda. Voda z přírodních zdrojů je pitná pouze po převaření nebo přefiltrování. Nocování je možné pouze v kempech, chatkách nebo přístřešcích, které se nacházejí po celé délce treku. Místo v kempu nebo v chatce je třeba rezervovat předem, třeba na stránce www.bookings.doc.govt.nz. Zejména v létě je trek velmi populární, proto s rezervací raději neotálejte. V době od 1. října do 30. dubna se za místo v chatce platí 38 NZD a v kempu 19 NZD (děti platí polovinu), mimo toto období zaplatíte 32 NZD, respektive 15 NZD. Ještě před tím, než se vydáte na cestu si stáhněte užitečnou aplikaci o treku Abela Tasmana, kde najdete aktuální informace o počasí, časech přílivu a odlivu, zajímavých místech apod. Aplikaci si můžete stáhnout zde. Dodatečné informace najdete na stránce www.doc.govt.nz/abeltasmantrack.

Milford trek

Na Novém Zélandu pravděpodobně není známějšího treku, než je Milford trek, mnohými považovaný za jeden z nejkrásnějších vícedenních treků světa. Výlet přes fjordy, deštné lesy, vodopády a údolí, vytvarovaná ledovci, se vám vryje do paměti na celý život, bohužel Milford trek je náročnější na plánování a není jej vždy lehké skloubit s vaším itinerářem, nehledě na cenu, kterou budete muset za tento zážitek zaplatit. Popularita tohoto treku se negativně promítá nejen do množství návštěvníků, ale i do vysokých cen za dopravu a ubytování (jedna noc v chatce stojí 70 NZD pro dospělého). Ubytování v hlavní sezóně (od konce října do konce dubna) musí být rezervováno měsíce dopředu, protože po cestě není žádný kemp a míst v chatkách je limitovaný počet. Rezervace přenocování na další sezónu bývá spuštěna koncem června a takřka ihned se strhne virtuální rvačka zájemců o nejlukrativnější prosincové a lednové termíny. Celý trek měří 53.5 km a jeho absolvování vám zabere 4 dny. Jedná se o nenáročný trek, jehož nejtěžší částí je výšlap a následný sestup přes Mackinnonův průsmyk ve výšce něco málo přes 1.000 m n.m. Milford trek startuje v Glade Wharf na břehu jezera Te Anau a končí u Sandfly Point Shelter u Milford Sound. Na rozdíl od jiných treků je Milford trek možné podniknout pouze tímto směrem a nikoliv opačně. Na start do Glade Wharf se dostanete v podstatě jen lodí z vesnice Te Anau Downs, kde můžete nechat auto nebo se sem dopravit autobusem z Queenstownu nebo města Te Anau. Další převoz lodí je třeba rezervovat na konci treku ze Sandfly Point do Milford Sound. Převozy lodí a dopravu autobusem z Te Anau do Te Anau Downs a následně z Milford Sound zpět do Te Anau si můžete zarezervovat společně s ubytováním u správy parků DOC nebo u některého ze soukromých dopravců. Každopádně ale počítejte s dalšími zhruba 200 NZD. Itinerář treku bývá následující: první den se jede z Te Anau do Te Anau Downs, odtud lodí na začátek treku do Glade Wharf. Ten samý den ještě stihnete ujít prvních 5 km na chatu Clinton Hut. Druhý den ujdete 16.5 km z Clinton Hut do Mintaro Hut, poslední úsek této části vede prudčeji do kopce. Třetí den počítejte se 14 km mezi Mintaro Hut a Dumpling Hut a nejprve strmým stoupáním do nejvyššího bodu treku, Mackinnon Passu (1.154 m n.m.), a následným prudkým klesáním alpskou krajinou až k Dumpling Hut. Poslední den vás bude čekat sice 18 km dlouhá štreka, nejedná se ale o náročný pochod, protože cesta vede více méně v rovinatém terénu. Ze Sandfly Pointu vás odveze loď do Milford Soundu, kde přesednete na autobus zpět do Te Anau. Další informace k treku najdete na stránce www.doc.govt.nz/milfordtrack.

Kepler trek

Dalším z velkých treků národního parku Fiordland je 60 km dlouhý okruh s názvem Kepler trek. Jeden z nepopulárnějších treků tohoto národního parku vede úžasnou krajinou mezi jezery Te Anau a Manapouri, od kterých se otevírají majestátní výhledy na pohoří Kepler a Murchison. Tento středně náročný trek by měl zvládnou každý průměrně zdatný člověk za 3-4 dny. Kepler trek lze absolvovat celoročně, v zimě (červen-září) by se ale na cestu měli vydat jen zkušení turisté. Na trase se nachází celkem 3 chaty a 2 kempy, které provozuje DOC - během hlavní sezóny (tzv. Great Walks season - konec října do konce dubna) musí být ubytování rezervováno předem. Nezapomeňte si vzít jídlo na celou dobu pochodu, protože na chatách si nic nekoupíte. Na cestu se můžete vydat v obou směrech, většina turistů ale jde proti směru hodinových ručiček. Oficiální výchozí bod treku je u parkoviště Kepler Track Shelter and car park, které se nachází asi 6 km od centra vesnice Te Anau. Na cestu můžete vyrazit i z Rainbow Reach Shelter and car park nebo můžete i přejet lodí z Te Anau do Brod Bay Shelter and Campsite, čímž si ušetříte pár kilometrů chůze z oficiálního výchozího bodu. Jedním z nejtěžších úseků je stoupák od Brod Bay Shelter and Campsite (cca 220 m n.m.) k Luxmore Hut (1.000 m n.m.). Další den se pokračuje ještě o pár desítek metrů výš, zbytek cesty pak už ale vede z kopce nebo po rovině. Další informace najdete na stránce www.doc.govt.nz/keplertrack.

Routeburn trek

Národní park Fiordland je domovem i třetího fantastického treku, který také patří mezi "Great Walks" Nového Zélandu, Routeburn treku. Jeden z nejkratších "Great Walks" se vine úchvatnou alpskou krajinou Jižních Alp a podobně jako ostatní treky i Routeburn trek je třeba plánovat s předstihem a včas si zarezervovat přenocování, obzvláště během hlavní sezóny od konce října do konce dubna. Mimo hlavní sezónu není nutné přenocování předem rezervovat - ubytovávání turistů funguje na principu, kdo dřív přijde a pokud nejsou volné postele, je možné se vyspat na podlaze, což v hlavní sezóně nejde. Trek sice měří "jen" 33 km, což se dá zvládnout za dva dny (a ještě pohodověji za tři), nejedná se ale o okruh. Výchozí i cílové body jsou od sebe vzdáleny několik hodin jízdy autem, což trochu přidělává starosti s dopravou. Jedním koncem treku je Routeburn Shelter and car park, nacházející se na částečně nezpevněné silnici z Queenstownu a Glenorchy, druhým koncem je The Divide Shelter and car park u silnice z Te Anau do Milford Sound. Je na vás, kterým směrem se vydáte, cesta od Routeburn shelter vede první třetinu strměji do kopce směrem na Harris Saddle, kde se láme a zbylé dvě třetiny více méně volněji klesá, opačným směrem z The Divide půjdete analogicky dvě třetiny cesty do mírného kopce a poslední třetinu spadnete z výšky 1.250 m do 500 m. Na Routeburn treku jsou v provozu celkem 3 chaty a 2 kempy, které si musíte zarezervovat během hlavní sezóny. Největší problém nastává v momentě, kdy se potřebujete dostat z cíle treku zase zpět na start, kde máte zaparkované auto. Existuje několik možností, buď se otočíte a půjdete celý trek zase zpátky nebo využijete služeb některé ze společností, které nabízí odvoz z jednoho konce treku k druhému. Počítejte ale s tím, že silniční vzdálenost mezi The Divide a Routerburn shelter je 325 km a transport vás bude stát kolem 130 NZD na osobu. Pokud máte dostatek času a málo peněz, levnější variantou je jednoduše dostopovat z jednoho konce treku k druhému. Další informace najdete na stránce www.doc.govt.nz/routeburntrack.

Hooker Valley trek

Jeden z nejkrásnějších jednodenních treků Nového Zélandu vede horskou krajinou národního parku Aoraki / Mount Cook, přes lanové mosty a s výhledy na jezera, ledovce a nejvyšší horu země. Navzdory tomu, že trek vede horským terénem, trasa prochází rovinatým údolím bez větších převýšení a může jí tak absolvovat každý turista. Celý trek měří 10 km (5 km tam a 5 km zpět) a dá se ujít za 3-4 hodiny. Trek startuje od parkoviště a kempu White Horse Hill, nacházejícího se u konce silnice Hooker Valley Road, zhruba 2 km od nejbližší vesnice Aoraki Mount Cook a končí u jezera Hooker. Dejte pozor, na jakou cestu se vydáte, protože na tomto místě začínají i jiné treky. Hooker Valley trek je možné podniknout kdykoliv v roce, nejpopulárnějším obdobím je ale léto. Další informace najdete na stránce www.doc.govt.nz/hooker-valley-track.

Queen Charlotte trek

Trek, vedoucí nádhernou krajinou zátok a členitých poloostrovů a ostrovů oblasti Marlborough Sounds, nepatří pouze k vyhlášeným novozélandským trekům pro pěší, ale je vhodný i pro cyklisty s horskými koly. 71 km dlouhý trek se řadí mezi méně náročné treky, které zdoláte za 3-5 dnů. Ještě než vyrazíte na cestu, je dobré vědět, že některé úseky trasy vedou přes soukromé pozemky, a proto je třeba koupit povolení (QCTLC Pass). Povolení se prodává buď na jeden den za 12 NZD (což je dobré, pokud plánujete jen část treku) nebo na pět, po sobě následujících, dnů za 25 NZD. Na mapce treku zjistíte, kde jsou soukromé pozemky a podle toho si můžete naplánovat denní výlet, aniž byste museli platit za permit. Povolení koupíte buď online na této stránce nebo v centrech DOC v Pictonu či Wellingtonu. Trek je jednosměrný a je na vás, jakým směrem půjdete, většina lidí ale startuje v místě zvaném Meretoto/Ship Cove, kam se dostanete lodí z Pictonu. Lodní dopravu provozuje řada společností v Pictonu, u kterých je možné zarezervovat rovnou i loď z Anakiwy (kde trek končí) zpět do Pictonu. Za odvoz počítejte s cenou kolem 100 NZD. Do Anakiwy vede i silnice, takže zpět je možné vrátit se shuttlem nebo stopem. Silnice (i když ne vždy zpevněná) vede k některým místům na treku, což dává možnost zajet si k vybranému úseku treku a absolvovat jen některou část trasy. Ubytovat se můžete v některém ze šesti kempů, provozovaných správou parků DOC a nebo v soukromých zařízeních. Nocleh v kempu se platí předem v centru DOC v Pictonu, peníze je možné vhodit i do kasičky přímo v kempu. Kempy nejsou vybaveny vařiči, proto si ho musíte vzít s sebou. Další informace o Queen Charlotte treku najdete na stránkách DOC nebo www.qctrack.co.nz.

Roys Peak trek

Nedaleko městečka Wanaka lze podniknout výšlap na Roys Peak, který vás odmění pohledem na jezero Wanaka a okolní hory. Jedná se o velmi populární jednodenní trek a zejména v létě si ho proto jen těžko užijete sami. Celý trek měří 16 km (8 km tam a 8 km zpět), cesta vede od parkoviště Roys Peak Track bez přestání do kopce až na vrchol Roys Peak ve výšce necelých 1.600 m n.m., odkud se bude vracet tou samou cestou zpět z kopce. Celý výlet vám zabere zhruba 5-6 hodin. Trek je možné absolvovat celoročně, kromě období mezi 1. říjnem a 10. listopadem, kdy by turisté rušili rodící se jehňata.

Rakiura trek

Hledáte-li nějaký méně navštěvovaný trek, bude pro vás ideální Rakiura trek, procházející panenskou přírodou Stewartova ostrova. Rakiura trek je 32 km dlouhý okruh nenáročným terénem, který se dá normálně zvládnout za 3 dny. Stezka vede kolem pláží i původním lesnatým porostem a budete-li mít štěstí, uvidíte jeden ze symbolů Nového Zélandu, ptáka kiwi. Okruh je možné jít v libovolném směru, a to z nástupních bodů, situovaných kolem města Oban, jediného sídla ostrova. Jedním z bodů je oficiální vstup do národního parku Rakiura v zálivu Lee Bay, druhým takovým místem je konec silnice Fern Gully Road, nacházející se asi 2 km za návštěvnickým centrem parku. Po cestě je možné přespat celkem ve dvou chatách nebo třech kempech, nocleh je nutné si zarezervovat předem. Další informace najdete na stránce www.doc.govt.nz/rakiuratrack.

Národní park

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nový Zéland svým návštěvníkům nabízí ty nejkrásnější národní parky světa. Na území Nového Zélandu se nachází 13 národních parků, které dohromady zaujímají skoro třetinu rozlohy země. Skvělou zprávou pro všechny milovníky přírody je, že vstupy do všech národních parků Nového Zélandu jsou zdarma (na rozdíl třeba od USA nebo Kanady). Návštěva parků tak patří k nejlevnějším aktivitám, které lze na Zélandu provozovat.

Mezi top nejkrásnější parky Nového Zélandu patří:

Pozorování velryb

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Velryby je možné pozorovat na mnoha místech Nového Zélandu, vyhlášeným místem je městečko Kaikoura na východním pobřeží Jižního ostrova. Celoročně odtud vyplouvají lodě, z jejichž paluby je možné spatřit nejen vorvaně, ale i další druhy velryb, delfíny a jiné mořské tvory. Společnost Whale Watch pyšně prohlašuje, že během výletů uvidíte velryby na 95% a pokud ne, garantuje vrácení 80% peněz za lodní tour. Na moři strávíte 2 hodiny a celý tento zážitek stojí 150 NZD.

Za fotkami velrybích ocasů, nořících se do oceánu, nemusíte jezdit daleko ani z Aucklandu. V přilehlém zálivu Hauraki můžete celoročně pozorovat hned několik druhů velryb. Podrobnější informace najdete na stránce www.whalewatchingauckland.com.

Organizováním lodních výletů s pozorováním velryb se živí také agentura E-Ko Tours, působící v oblasti Marlborough Sounds.

Muzeum

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nový Zéland sice není muzejní velmocí, stojí za to však navštívit některá muzea, zaměřující se na historii a kulturu ostrova.

Auckland

  • War Memorial Museum: historie a kultura Nového Zélandu, od roku 1929 muzeum slouží také jako vzpomínkové místo na novozélandské vojáky. Vstupné není úplně levné, pro zahraniční návštěvníky činí 28 NZD, zatímco Novozélanďané mají vstup zdarma.
  • MOTAT: muzeum dopravy, vědy a technologií

Wellington

  • Národní muzeum Nového Zélandu (Te Papa Tongarewa Museum): jedno z nejlepších muzeí Nového Zélandu by si neměl nechat ujít žádný návštěvník země a nejen proto, že se do něj neplatí vstupné. Expozice muzea vám prozradí mnoho o historii planety Země, její přírodě a samozřejmě o Maorské kultuře a dalších kulturách tichomořských národů.

Kaikoura

  • Kaikoura Museum: expozice muzea informuje návštěvníky o přírodě a kultuře tohoto velrybářského města a jeho okolí.

Dunedin

Vinná turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nový Zéland není jen zemí ovcí, Pána prstenů a přírodních skvostů, ale také zemí, která produkuje znamenitá vína. Vinařské regiony se táhnou napříč zemí od Aucklandu až po centrální Otago na Jižním ostrově a každý z nich produkuje specifická vína pro danou oblast. Vaší cestu po Novém Zélandu tak můžete okořenit návštěvou některého vinařství po cestě a ochutnat zdejší vína a regionální dobroty. Pokud vám na takovou návštěvu nezbyde čas, kupte si někde alespoň láhev nějakého místního vína. Dobré novozélandské víno se dá sehnat překvapivě už za pár dolarů.

Mohlo by se hodit:

Hlavními vinařskými regiony Nového Zélandu jsou:

  • Marlborough: největší vinařský region v zemi se rozkládá na vrcholu Jižního ostrova - plocha zdejších vinic zaujímá 2/3 celkové plochy všech vinic Nového Zélandu. Největší zastoupení má odrůda Sauvignon Blanc, v menší míře Pinot Noir, Pinot Gris a Chardonnay. Většina vinic je dobře dosažitelná z městečka Blenheim. Další informace najdete na stránce www.marlboroughwinetours.co.nz.
  • Hawke's Bay: Hawke's Bay na východě Severního ostrova je druhou největší vinařskou oblastí Nového Zélandu, s tradicí pěstování vína již od poloviny 19. století. Z odrůd převládá Sauvignon Blanc, Chardonnay a Merlot a v menší míře i další odrůdy, jako Cabernet Sauvignon nebo Syrah. Další informace najdete na stránce www.hawkesbaywine.co.nz/wine-trails nebo www.onyerbikehb.co.nz.
  • Gisborne: v regionu na východě Severního ostrova se dobře daří odrůdám Chardonnay, Pinot Gris, Sauvignon Blanc nebo Gewürztraminer. Další informace najdete na stránkách www.gisbornewine.co.nz nebo www.gisbornewinecentre.co.nz.
  • Wairapapa: vinařská oblast na jihu Severního ostrova je dobře dostupná z Wellingtonu, odkud si sem můžete udělat jednodenní výlet. Vinařství jsou soustředěna především v a kolem města Martinborough a některé z nich můžete navštívit třeba na půjčeném kole. Na drtivé většině zdejších vinic se pěstuje Pinot Noir a Sauvignon Blanc. Pro bližší informace mrkněte na stránky www.wairarapawine.co.nz nebo www.martinboroughwinewalks.com.
  • Okolí Aucklandu: vinařská oblast kolem největšího novozélandského města patří k nejstarším v zemi. Úrodná sopečná krajina kolem metropole i na okolních ostrovech (Waiheke) dala vzniknout zhruba stovce vinařství, produkujících Chardonnay, Merlot nebo Syrah. Můžete ochutnat i směsi Merlotu a Cabernet Sauvignonu. Informace o výletech zaměřených na ochutnávku vína najdete na stránce www.insidertouring.co.nz.
  • Canterbury: hlavní vinařskou oblastí severního Canterbury je údolí Waipara, vzdálené asi hodinu jízdy z Christchurch. Díky chladnějšímu a suchému klimatu a dostatečnému množství slunečních paprsků se daří produkci odrůd Ryzlink, Pinot Noir a Chardonnay. Více o vinařství v této oblasti dohledáte na stránce www.northcanterburywines.co.nz.
  • Centrální Otago: v nejjižněji položené vinařské oblasti Nového Zélandu se můžete zastavit třeba cestou do Queenstownu a ochutnat zdejší proslulý Pinot Noir. Bližší informace najdete na stránkách www.centralotagowine.co nebo www.centralotagowine.co.

Pozorování ptactva

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nový Zéland je učiněným rájem pro pozorovatele a milovníky ptactva a nadšené ornitology. Díky miliony let dlouhé izolaci Nového Zélandu od okolního světa jsou ostrovy domovem mnoha druhů, především mořských ptáků, ale také několika endemických druhů ptáků, které můžete spatřit pouze zde. Díky absenci predátorů ztratilo mnoho druhů ptáků schopnost létat, což se jim stalo bohužel osudným v době, kdy se sem dostali první osadníci a s nimi psi, lišky a hlodavci, které sem zavlekli. Z tohoto důvodu jsou dnes některé druhy místních ptáků kriticky ohrožené a hrozí jim vyhynutí. Popisu zdejšího ptactva se věnuje například stránka www.nzbirdsonline.org.nz.

Které ptáky můžete na Zélandu vidět:

  • Kiwi: jeden ze symbolů a pravděpodobně nejznámější pták Nového Zélandu je kiwi, nelétavý pták s charakteristickým dlouhým zobákem. Kiwi je nočním a velmi plachým zvířetem, proto jej ve volné přírodě není vůbec lehké spatřit. Turisté si ptáky kiwi někdy pletou s chřástalem weka, který je mu podobný, ale není takovou raritou. Největší šance na pozorování kiwiů skýtá ostrov Stewart Island, zaručeně je uvidíte v některé ZOO nebo záchranné stanici, jako je například Kiwi House v městečku Otorohanga nebo Rotorue, v aucklandské nebo wellingtonské ZOO, Kiwi Birdlife Parku v Queenstownu, West Coast Wildlife Centru ve městě Franz Josef, National Kiwi Centru v Hokitice nebo v Orana Wildlife Parku v Christchurch.
  • Nestor Kea: olivově zelený papoušek obývá horské oblasti Jižních Alp a je tak jediným horským papouškem na světě. Jedná se o ohroženého a velmi inteligentního a zvědavého ptáka, který je znám svými schopnostmi používat nástroje nebo vykrádat stany a nezabezpečená auta.
  • Kakapo: jinak také papoušek soví, patří k nejohroženějším ptákům Nového Zélandu. V přírodě se s ním v podstatě nemáte šanci potkat, protože posledních zhruba 200 jedinců přežívá na několika ostrovech Nového Zélandu, kde jsou chráněni před predátory. Kakapo patří mezi nelétavé, noční papoušky, které dosahují vzrůstu až 60 cm.
  • Takahē: slípka takahē byla považovaná za vyhynulou až do roku 1948, kdy byla znovu objevena v národním parku Fiordland. Dnes se jedná o kriticky ohrožený druh, jehož posledních několik desítek kusů žije pod ochranou v přírodních rezervacích Jižního ostrova.
  • Tui: endemický pták proslul svým melodickým zpěvem, díky kterému ho nejspíš nejprve uslyšíte a teprve potom uvidíte. Tui zpěvný je rozšířen po celém Novém Zélandě.
  • Kererū: pták podobný holubovi je dalším endemickým druhem, kterého můžete vidět v zahradách a lesích napříč ostrovy.
  • Tučňáci: na Novém Zélandu sice žije až 13 různých druhů tučňáků, podél pobřeží Jižního ostrova se ale nejčastěji setkáte s tučňákem žlutookým, tučňákem nejmenším a tučňákem novozélandským.

Bungee Jumping

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Věděli jste, že Nový Zéland je kolébkou světového bungee jumpingu? Ačkoli skoky z výšin na laně praktikovali dlouho předem domorodci na okolních polynéských ostrovech, právě na Novém Zélandu se z původně rituálních aktů stala komerční záležitost. U zrodu komerčního bungee jumpingu stál průkopník světového bungee, A.J.Hackett, který založil první společnost, organizující komerční seskoky na laně. První odvážlivci si mohli vyzkoušet skok na zavěšeném pružném laně z mostu Kawarau nedaleko Queenstownu, kde si bungee můžete vyzkoušet i dnes. Více informací najdete zde.

Dalšími populárními místy pro bungee jumping jsou:

  • Sky Tower v Aucklandu: skok z věže, vysoký 192 m není bungee jumpem v pravém slova smyslu, protože nejste připoutání za nohy. I tak se vám ale z té výšky bude tajit dech.
  • Harbour Bridge v Aucklandu: 40 m vysoký skok se závěrečným dotykem v oceánu provozuje A.J.Hackett Bungy.
  • A.J.Hackett Bungy: Hackettova společnost nenabízí seskoky pouze z legendárního mostu Kawarau nebo aucklandského Harbour Bridge, ale také seskok z platformy, zavěšené vysoko nad údolím Nevis River. Seskok z výšky 134 metrů je nejvyšším bungee jumpem na Novém Zélandu.
  • Taupo Bungy: 47 m vysoký skok z plošiny, umístěné na skalním útesu nad řekou Waikato nedaleko jezera Taupo.

Rafting

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Hornatá krajina Nového Zélandu a množství řek tvoří ideální podmínky nejen pro pěší turistiku, ale také například pro rafting. Rafting na Novém Zélandu neslibuje jen velké dobrodružství, ale nabízí i takové speciality, jako sjíždění velkých vodopádů nebo heli rafting. Na obou ostrovech najdete říční úseky s různými stupni obtížnosti, kde si určitě vyberou začátečníci i ti, kteří mají se sjížděním dravých řek na raftech již zkušenosti. Rafting lze vyzkoušet zejména v oblastech kolem měst Christchurch, Queenstown, Taupo, Murchison nebo Rotorua.

Mohlo by se hodit:

Auckland

Ano, i v okolí největšího novozélandského města si můžete dopřát řádnou dávku říčního adrenalinu. První novozélandský areál s uměle vytvořenou řekou, na které lze provozovat nejen rafting, ale také kajaking a další aktivity, vyrostl pár kilometrů jižně od Aucklandu. Další informace najdete na stránce Vector Wero Whitewater Park.

Rotorua

Známé turistické centrum Severního ostrova je působištěm několika agentur,organizujících rafting na nedalekých řekách Kaituna, Wairoa, Okere Awa nebo Rangitaiki. Řeka Kaituna je mimochodem unikátní v tom, že na ní můžete sjet nejvyšší komerčně sjízdný vodopád na světě, vodopád Tutea Falls (7 m). Bližší informace o raftingu v této oblasti najdete na stránkách agentur:

Jezero Taupo

Řeka Tongariro stéká z hor stejnojmenného národního parku a vlévá se do jezera Taupo. Během své cesty nabízí rafting 3. stupně, který vám zprostředkují agentury, sídlící ve městě Turango:

Hawke's Bay

Na východě Severního ostrova lze rafting provozovat na řece Mohaka River, která pramení v pohoří Kaweka a Kaimanawa a vlévá se do zálivu Hawke's Bay. Rafting 2., 3. a 5. stupně organizuje například společnost Mohaka Rafting.

Queenstown

Známé centrum outdoorových a adrenalinových sportů nabízí rafting na řekách Shotover (stupeň 3-5) a Kawarau (stupeň 2-3), které navíc skýtají jedny z nejkrásnějších přírodních scenérií v zemi. Rafting si můžete rezervovat například u společností:

Christchurch

Rájem raftařů v regionu Canterbury je řeka Rangitata, stékající z Jižních Alp do Tichého oceánu. Na více než sto kilometrech jejího toku najdete úseky s obtížností od stupně 2, vhodné i pro méně zkušené raftaře, až po části s 5. stupněm. Specialista na rafting na této řece, společnost Rangitata Rafts, nesídlí přímo v Christchurch, ale zhruba 2 hodiny jízdy z tohoto města.

Ledovec Franze Josefa

Návštěvu jednoho z nejznámějších ledovců Nového Zélandu můžete spojit s dalším jedinečným zážitkem, raftingem na okolních ledovcových řekách. Agentura Eco Rafting organizuje rafting od stupně 2 až po 5. stupeň, včetně tzv. heli raftingu, během kterého vás k nástupnímu bodu dopraví helikoptéra.

Murchison

Malé město Murchison, nacházející se v půli cesty mezi městy Nelson a Westport, má požehnanou polohu, neboť v jeho sousedství se potkává hned několik raftařsky využitelných řek. Není proto divu, že se městečku přezdívá hlavní město novozélandského raftingu. Místní raftařské agentury organizují sjíždění řek Gowan, Mangles, Matiri, Glenroy, Matakitaki a zejména majestátní řeky Buller, zahrnující rafting 2.-5. stupně. Podrobnější informace najdete na stránkách provozovatelů:

Ziplining

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Jízda na zavěšeném laně kombinuje rychlost a zážitek z okolní přírody a je celosvětově stále více populární aktivitou. Ani Nový Zéland nezůstává v tomto směru pozadu. Hladinu adrenalinu si můžete zvednout na mnoha místech Zélandu:

  • EcoZip Adventures: ziplining na ostrově Waiheke, kam se pohodlně dostanete trajektem z centra Aucklandu.
  • Rotorua Canopy Tours: v hustých lesích rezervace Dansey Road severozápadně od Rotoruy vyrostlo jedno z nejlepších ziplinových center Nového Zélandu. Tříhodinový program kombinuje jízdu na laně, chůzi po zavěšených mostech nebo na úzké římse podél skalního ostrohu a další vzrušující aktivity.
  • Ziptrek Ecotours: vyzkoušejte údajně nejstrmější ziplinovou dráhu na světě, kterou provozuje Ziptrek Ecotours na vrcholu Bob's Peak v Queenstownu.
  • A.J.Hackett Bungy: známé queenstownské centrum bungee jumpingu nabízí i další aktivity, včetně zipliningu.
  • Christchurch Adventure Park: součástí adrenalinového parku je i nejdelší (více než 1 km) a nejvyšší dráha na Novém Zélandu.
  • Paradise Ziplines: společnost sídlící v Queenstownu provozuje 8 drah, dohromady měřících kilometr, které překlenují průrvy a alpské řeky.
  • Waitomo Caves Zipline Park: 10 různě dlouhých ziplinových drah bylo postaveno v sousedství známých jeskyní.

Plavba na kajaku

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Plavba (nejen) na kajaku je vedle pěší turistiky, cyklistiky a road tripu dalším ze způsobů, jak si užít zdejší přírodu. Nový Zéland se pyšní množstvím řek, jezer i mořských zátok, fjordů a pláží, z jejichž hladiny se vám naskytne zcela jiný úhel pohledu na okolní přírodní skvosty a zároveň si užijete osvěžující sportovní činnosti na čerstvém vzduchu.

Kajak si lze půjčit na vybraných turisticky atraktivních místech v národních parcích nebo přírodních rezervacích, někde je dokonce možné se zúčastnit organizovaných kajakářských výletů. O radu se obraťte na návštěvnická centra národních parků nebo turistických oblastí.

Mezi top místa, nabízející možnosti kajakingu patří:

Surfing

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Surfaři najdou na Zélandu dobré a spolehlivé podmínky a poměrně široký výběr míst na obou ostrovech, s nepřelidněnými plážemi. Nevýhodou zdejšího surfingu je studené moře a počasí. Nejznámějšími surfařskými místy jsou:

Severní ostrov:

  • Raglan (Waikato)
  • Piha Beach (nedaleko Aucklandu)
  • Arawhata, Back Beach, Fitzroy Beach, Stent Road (poloostrov Taranaki)
  • Castlepoint

Jižní ostrov:

  • okolí Dunedinu (Aramoana Beach)
  • okolí Kaikoury

Další aktivity

Lyžování
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Lyžařská sezóna na Novém Zélandu obvykle trvá od června do října, kdy hory (v drtivé většině Jižního ostrova) pokryje spousta sněhu a lyžařské resorty spustí provoz. Největší zimní středisko se ale paradoxně nachází na Severním ostrově, na svazích sopky Mount Ruapehu. Pro zajímavost, ceny denních ski pasů se v nejoblíbenějších střediscích pohybují kolem 130 NZD pro dospělého.

Severní ostrov

  • Whakapapa: největší resort v zemi je také domovem nejdelší lanovky (Sky Waka) Nového Zélandu. Středisko se nachází na svazích Mount Ruapehu, přičemž vleky vás vyvezou až k hranici 2.300 m n.m. Oblast Happy Valley je považována za jedno z nejlepších míst pro začínající lyžaře.
  • Manganui Ski Area: malé lyžařské středisko se rozkládá na svazích proslulé hory Taranaki (Mount Egmont).

Jižní ostrov

  • Treble Cone (Wanaka): největší středisko Jižního ostrova patří k nejpopulárnějším resortům v zemi. Kromě dlouhých sjezdů i možnostem lyžování v terénu nabízí veškeré zázemí, okořeněné nádhernými výhledy na jezero Wanaka a Jižní Alpy.
  • The Remarkables (Queenstown): lyžařské středisko leží pár kilometrů od Queenstownu a tvoří jej několik parků pro snowboardisty, ale i začínající a pokročilé lyžaře.
  • The Coronet Peak (Queenstown): další resort, nacházející se poblíž Queenstownu.
  • Mount Hutt (Canterbury): velmi oblíbený resort leží zhruba hodinu a půl jízdy z Christchurch a nabízí lyžování pro všechny výkonnostní kategorie lyžování.
  • Roundhill (Lake Tekapo): menší rodinné středisko skýtá dechberoucí výhledy na jezero Tekapo a horu Mount Cook.
  • Craigieburn Valley Ski Area: resort se nachází v srdci Jižních Alp, v oblasti Craigieburn Forest Parku. Craigieburn Valley je vhodné zejména pro zkušené lyžaře a milovníky extrémního lyžování.
navrhnout změnu
Potápění
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Oceán kolem Zélandu ukrývá několik velmi pěkných potápěčských míst, moře je ale poměrně studené, což je ve většině případů nutné řešit pomocí neoprenu. Teplota moře v okolí Aucklandu je v létě 22°C a v zimě jen kolem 15°C, kolem Jižního ostrova je moře ještě studenější.

Nejznámější potápěčskou lokalitou Nového Zélandu jsou ostrovy Poor Knights Islands, ležící severně od Aucklandu při pobřeží Tutukaka. Skupina vulkanických ostrůvků je mořskou rezervací s podmořskými tunely, kaňony, jeskyněmi a stěnami, které obývá obrovské množství ryb a mořských živočichů, jako jsou rejnoci, murény a další. Potápěčské výpravy vyplouvají z vesnice Tutukaka, která leží na pobřeží, asi hodinu plavby od ostrovů Poor Knights.

Zhruba hodinu jízdy na sever od Aucklandu se nachází ostrov Goat Island s mořskou rezervací, která je domovem pestré škály mořských živočichů a je vhodná pro šnorchlování.

Potápění a šnorchlování v oblasti Bay of Islands, kde se nacházejí potopené vraky lodí i útesy, oplývající bohatým podmořským životem, nabízí agentury:

Potápěčské lokality najdete i v mořské rezervaci kolem poloostrova Coromandel, pro více informací se podívejte na stránky společností:

navrhnout změnu
Cyklistika
ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nový Zéland křižuje nejen nekonečné množství stezek pro pěší, ale také pro cyklisty. S výběrem vhodné trasy vám pomůže stránka www.nzcycletrail.com, kde si můžete vyhledat cestu podle lokality, stupně obtížnosti nebo tématického zaměření. K nejkrásnějším cyklotrasám Nového Zélandu mimochodem patří Queen Charlotte trek, který je určen nejen pro pěší, ale i pro cyklisty nebo třeba Otago trail.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele