logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne (je nutné si předem vyřídit povolení NZeTA)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Ne
Doporučené léky
Ne
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
900 - 1200 Kč
Turistická sezóna
prosinec-únor
Proč cestovat právě sem
nádherná příroda
bezpečná země
maorská kultura
ráj venkovních aktivit a adrenalinových sportů
země Pána prstenů
Proč se zemi vyhnout
daleká destinace

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Auckland
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
19 ° 20 ° 18 ° 16 ° 14 ° 12 ° 11 ° 11 ° 13 ° 14 ° 16 ° 18 °
8 7 8 11 12 15 16 15 13 12 10 9
21 ° 22 ° 21 ° 20 ° 18 ° 17 ° 15 ° 15 ° 15 ° 16 ° 17 ° 19 °
Wellington
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
17 ° 17 ° 16 ° 14 ° 12 ° 10 ° 9 ° 9 ° 11 ° 12 ° 14 ° 15 °
7 7 9 9 11 13 13 13 11 12 9 9
16 ° 17 ° 17 ° 15 ° 14 ° 13 ° 12 ° 12 ° 13 ° 13 ° 14 ° 16 °
Christchurch
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
18 ° 17 ° 16 ° 13 ° 10 ° 7 ° 7 ° 8 ° 10 ° 12 ° 14 ° 16 °
6 6 6 7 8 9 8 8 6 7 7 7
16 ° 16 ° 16 ° 14 ° 12 ° 11 ° 10 ° 10 ° 10 ° 11 ° 13 ° 14 °
Queenstown
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
16 ° 16 ° 13 ° 10 ° 7 ° 4 ° 3 ° 5 ° 8 ° 10 ° 12 ° 14 °
7 6 7 7 9 9 7 9 9 9 8 10

Nový Zéland - země kapraďového listu, ovcí, ohně, ledu, Pána prstenů a maorské kultury

Daleko v Tichomoří se nachází Aotearoa, neboli Země dlouhého bílého oblaku, jak Nový Zéland pojmenovali původní maorští obyvatelé ostrovů. Nový Zéland je jednou z nejpozději osídlených částí Země, původní maorské obyvatelstvo začalo s osídlováním ostrovů až ve 13. století. Maorská kultura je na Novém Zélandu všudypřítomná i dnes a patří k hlavním symbolům a zároveň lákadlům země. Nový Zéland tvoří dva hlavní ostrovy, Severní a Jižní, které se od sebe v mnohém liší. Severní ostrov je daleko lidnatější, Jižní naopak divočejší a z hlediska přírodních skvostů pravděpodobně zajímavější. I přes svou odlehlost je Nový Zéland turisticky velmi populární zemí, kam přijíždí lidé z celého světa obdivovat nádhernou přírodu a jedinečnou faunu a flóru. Nový Zéland je rozlohou jen o málo menší než Itálie, přesto nabízí velkou geografickou pestrost. Při toulkách po ostrovech tak můžete obdivovat rozmanitou krajinu sopek, gejzírových polí, zlatých pláží, jezer, vodopádů, fjordů, zvlněných pastvin, deštných lesů s hustými porosty kapradin i hory, pokryté ledovci. Nový Zéland je také rájem pro všechny vyznavače aktivní dovolené. Zdejší příroda nabízí pozorování jedinečných druhů zvířat a dále široké možnosti pěší turistiky, kajakingu, raftingu a dalších adrenalinových sportů, jichž je Nový Zéland kolébkou.

Prozkoumejte tedy tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Novém Zélandu i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza na Nový Zéland

Česká republika, Slovensko a další země EU plus Švýcarsko, Norsko, Island, Velká Británie a mnoho jiných států světa, jako Japonsko, Jižní Korea, USA nebo Kanada figurují na seznamu zemí, jejichž občané nepotřebují k turistické návštěvě Nového Zélandu víza. Ještě než ale sednete do letadla, musíte vyplnit elektronický formulář NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority). Vízum ani NZeTU nepotřebují pro cestu na Nový Zéland jen občané Austrálie. S povolením NZeTA můžete navštívit zemi za účelem turismu, návštěvy rodiny a přátel nebo krátkodobého studia. Nový Zéland vydává i další typy víz, o nichž se více dozvíte zde.

Formulář NZeTA můžete vyplnit buď na stránce www.nzeta.immigration.govt.nz nebo v mobilní aplikaci, kterou si stáhnete na stejné stránce. Pro zdárné vyplnění elektronické žádosti budete potřebovat platný pas, kreditní nebo debetní kartu a vaší fotku. Fotka nesmí být starší 6 měsíců a musí mít méně než 10 MB, minimální rozlišení 540 x 720 px a musí být ve formátu JPG nebo JPEG. Vyplňujete-li žádost na webu, můžete buď nahrát existující fotku nebo se vyfotit mobilem, u žádostí přes mobilní aplikaci lze použít jen fotku pořízenou mobilem. Pokud nebude fotka dané parametry splňovat, vaše žádost bude pozastavena až do okamžiku, kdy dodáte správnou fotku.

O povolení NZeTA mohou žádat pouze osoby:

  • V dobrém zdravotním stavu - osoby, které na Nový Zéland cestují za účelem léčby musí žádat o vízum "Medical Treatment Visitor Visa".
  • Trestně bezúhonné - podrobnosti zde.
  • Finančně zajištěné - každý návštěvník by měl být schopen doložit, že disponuje dostatečným množstvím finančních prostředků, které pokryjí pobyt v zemi. Za dostačující se považuje částka 1.000 NZD na osobu a měsíc pobytu nebo 400 NZD, pokud již máte zaplacené ubytování.

NZeTA stojí 9 NZD pokud o ní žádáte přes mobilní aplikaci, respektive 12 NZD při vyplnění formuláře na webu. Společně se NZeTou musí drtivá většina zahraničních návštěvníků zaplatit ještě turistický poplatek (IVL, International Visitor Conservation and Tourism Levy) ve výši 35 NZD, který je určen na ochranu přírody a rozvoj infrastruktury Nového Zélandu. Zpracování žádosti trvá od pár minut po 3 pracovní dny a povolení NZeTA je platné 2 roky, během kterých můžete Nový Zéland navštívit opakovaně a na Novém Zélandu strávit vždy maximálně 90 dnů (občané Velké Británie až 6 měsíců).

Mohlo by se hodit:

Working Holiday Visa

Program Working Holiday Visa umožňuje mladým lidem studovat, pracovat a zároveň cestovat po Novém Zélandu, což je pro mnohé lákavá nabídka. Nový Zéland však bohužel pro Čechy každoročně vydává jen 1.200 těchto víz, což zdaleka neuspokojí všechny zájemce. Souboj o víza se každoročně strhne začátkem března a volná místa velmi rychle mizí. Abyste si mohli podat žádost, musí vám být mezi 18-35 lety, musíte být zdravotně způsobilí, trestně bezúhonní a mít i dostatek financí. Žádostem nebude vyhověno v případě, že vám bylo vízum Working Holiday již v minulosti jednou uděleno. Žádost o Working Holiday Visa se podává online a stojí 280 NZD, v čemž už je zahrnut turistický poplatek 35 NZD. Poplatek se platí kreditní kartou a pokud bude žádost zamítnuta, poplatek se nevrací. Pokud budete se žádostí úspěšní, musíte na Nový Zéland přicestovat do 12 měsíců od udělení víza a v zemi pak můžete studovat až 6 měsíců a pracovat až 12 měsíců. Po příjezdu na Zéland je obvykle vyžadováno zdravotní pojištění na celou dobu pobytu, platná letenka ze země nebo finanční prostředky na její koupi a důkaz, že disponujete finančními prostředky ve výši nejméně 4.200 NZD, potřebných na živobytí na Novém Zélandu. Ještě před cestou si zkontrolujte váš pas, který musí být platný minimálně 15 měsíců od plánovaného příletu do země. Více o Working Holiday vízech pro Čechy najdete na této stránce.

Cestovní doklady

Cestovní pas musí být platný alespoň tři měsíce od předpokládaného data odjezdu z Nového Zélandu.

Vstup do země

Po příletu musí každý návštěvník projít pasovou, celní a "biosecurity" kontrolou, což v našem případě zabralo něco přes hodinu času. Pokud máte vše v pořádku a pravdivě vyplněnou příletovou kartu kartu, není čeho se bát, počítejte ale s důkladnou kontrolou zavazadel, včetně rentgenu a vycvičených psů. Imigrační úředníci mohou chtít vidět také zpáteční nebo navazující letenku ze země. Každý návštěvník Nového Zélandu musí vyplnit příletovou kartu, kterou vám pravděpodobně rozdají už na palubě letadla. Nový Zéland se striktně brání zavlečení různých chorob, škůdců nebo parazitů na ostrovy, proto po imigrační kontrole po příletu probíhají na letištích kontroly zavazadel cestujících. Návštěvníci musí ve formuláři přiznat nejen veškeré jídlo, živočišné a rostlinné produkty, ovoce, zeleninu apod., ale také třeba trekové oblečení nebo kempové vybavení, které přišlo do styku s venkovním prostředím či zvířaty. Biologickou hrozbou totiž mohou být i zbytky půdy na pohorkách nebo kolíku od stanu. Ve vlastním zájmu tak před cestou na Nový Zéland vše důkladně překontrolujte a případně vyčistěte a nevozte s sebou žádné ovoce, zeleninu, vejce, maso, byliny, semena rostlin a další zakázané produkty. Nežádoucí organismy mohou být obsaženy i v předmětech ze dřeva nebo předmětech rostlinného původu. To vše musí být přiznáno v příletové kartě, jinak se vystavujete postihu ve výši až 400 NZD a nikdo určitě netouží přijít hned na rozjezd o více než 6.000 Kč. Seznam toho, co si můžete nebo nesmíte na Zéland dovézt najdete na stránce novozélandské agentury pro biologickou bezpečnost.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Úroveň zdravotnictví je na Novém Zélandě vysoká. Mezi Českem a Novým Zélandem ale neexistuje žádná dohoda o poskytování bezplatné zdravotné péče, proto si před cestou sjednejte kvalitní zdravotní pojištění.

Očkování na Nový Zéland

Nový Zéland je ze zdravotního hlediska velmi bezpečnou zemí s vysokou úrovní hygieny, kde nehrozí žádné tropické nemoci. Země nevyžaduje žádná povinná očkování a většina cestovatelů ani žádná další očkování neřeší. Před odletem je dobré zkontrolovat si platnost obvyklých očkování, jako je očkování proti tetanu a dalším nemocem, proti kterým se v Česku běžně očkuje už v dětství. Očkování proti žloutence A, případně žloutence B se hodí pro každého cestovatele a konec konců i pro ty, kteří tráví většinu času doma. Nový Zéland je jednou ze zemí, kde není vzteklina ani malárie.

Další možná zdravotní rizika

Na Novém Zélandu nežijí, na rozdíl od nedaleké Austrálie, téměř žádná jedovatá zvířata (až asi na dva druhy pavouků), život ovšem dokáží pořádně znepříjemnit písečné mušky (sandfly) a komáři, se kterými se můžete setkat na mnoha místech Zélandu, zejména pak kolem řek, jezer a na plážích. Písečné mušky způsobují svědivé štípance, které někdy natečou nebo vyvolají alergickou reakci. Nálety písečných mušek jsou nechvalně proslulé především západní pobřeží Jižního ostrova a oblast Fiordland během léta. Písečné mušky jsou nejvíce aktivní ráno při rozbřesku a při západu slunce. Jako prevence proti poštípání poslouží repelent nebo výrobky, jako třeba svíčky, s vůní citronely. V oblastech s největším výskytem dotěrného hmyzu se chraňte dlouhými rukávy a nohavicemi.

Nejen během letních měsíců se chraňte před slunečními paprsky, protože vrstva ozónu není nad jižní polokoulí dostatečně silná a i když je pod mrakem, mohli byste se spálit.

Nový Zéland je zemí s nebývale silnou geotermální aktivitou. Geotermální jezírka jsou mezi turisty oblíbeným zpestřením jejich pobytu na ostrovech. Nic se nevyrovná slastnému pocitu naložit se do teplé vody třeba po celodenním trekingu, měli byste ale vědět, že ve vodě geotermálních jezírek mohou žít životu nebezpečné organismy, které mohou ulpět na nosní sliznici a způsobit jistý druh meningitidy. Užijte si lázně v teplé vodě, ale raději nikdy neponořujte hlavu pod vodu.

Voda z vodovodu je na Novém Zélandu pitná a obzvlášť na Jižním ostrově je možné pít i přímo z některých přírodních zdrojů, zejména tehdy, kdy voda pochází z roztátých ledovců nebo horských pramenů. Pokud nemáte jistotu, že mohlo dojít ke znečištění zdroje, je lepší si přivézt filtrační láhev nebo vodu převařit.

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna na Novém Zélandu

Na Novém Zélandu se platí novozélandskými dolary (NZD, NZ$), 1 NZD se dále dělí na 100 centů. Novozélandský dolar je desátou nejobchodovanější měnou světa a oficiální měnou některých dalších zemí v regionu, jako jsou Cookovy ostrovy, Niue, Tokelau nebo Pitcairnovy ostrovy. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50 a 100 NZD a mince v hodnotě 1 a 2 NZD a 10, 20 a 50 centů. Od roku 1999 jsou novozélandské bankovky vyráběné z plastu, což zvyšuje jejich odolnost a ochranu proti padělání. V době psaní tohoto příspěvku (12/2020) je nejnovější sérií bankovek 7. série, v platnosti jsou stále i 3, 4, 5 a 6. série. Zde najdete aktuální kurz novozélandského dolaru k české koruně.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt na Novém Zélandu

Nový Zéland není levnou zemí, nenechte se ale odradit od návštěvy této překrásné země jen kvůli penězům - vždycky se dá najít způsob, jak ušetřit nějaký ten dolar a cestovat s nižšími náklady. Pokud řešíte každý dolar, nejezděte na Zéland během hlavní sezóny (začátek prosince až konec února), kdy jsou ceny za ubytování, pronájmy aut, výlety a další služby pro turisty nejvyšší z celého roku. Do celkových nákladů je nutné započítat i vízum a letenky, které budou vzhledem ke vzdálenosti Zélandu od Evropy nejspíš dost vysoké. Kolik vás bude Zéland stát bude záležet především na stylu vašeho cestování a na aktivitách, které tu budete chtít provozovat.

Ubytování: ceny za ubytování se řídí především sezónou - v hlavní turistické sezóně stojí nocleh často i několikanásobek toho, co byste za stejný typ ubytování zaplatili mimo sezónu. Nejlevnější variantou ubytování je baťůžkářsky velmi oblíbený couchsurfing a nebo bezplatné kempy, v nichž se ale budete muset spokojit s téměř nulovým vybavením a často i s tím, že v nich není ani záchod. Relativně levné jsou placené kempy, jak už ale bylo psáno, dost záleží na období. Spoustu kempů provozuje i správa ochrany přírody DOC, na jejíž stránkách se dozvíte další informace, včetně nabídky zvýhodněných passů pro častější spaní v kempech. Ještě před tím, než se rozhodnete nějaký pass koupit, promyslete si plán vaší cesty a možnosti kempování na dané trase. Ne ve všech kempech DOC je totiž možné pass uplatnit. Na velkých, turisticky populárních trecích lze přespat v chatkách nebo kempech, přičemž cena opět závisí na sezóně. Zatímco přenocování v horských boudách stojí v hlavní sezóně zhruba od 35 do 70 NZD za osobu a noc, mimo sezónu to bývá kolem 15 NZD. Místo v kempu vás vyjde na 15-20 NZD, respektive cca 5 NZD mimo sezónu. Vyšší level kempů nabízí tzv. holiday parky, kde si můžete vybrat mezi nocováním ve stanu, campervanu nebo různě vybavených chatkách či dokonce menších domcích a apartmánech, přičemž hostům je k dispozici široké zázemí. Nejznámějším novozélandským provozovatelem tohoto typu ubytování je TOP 10 Holiday Park, kde v hlavní sezóně stojí místo pro stan cca 50 NZD, místo pro karavan (powered site) cca 55 NZD, jednoduchá chatka pro dva až tři lidi cca 90-120 NZD, ubytování motelového typu kolem 140 NZD a luxusní chatka kolem 180 NZD. Pokud byste TOP 10 Holiday Parky využívali častěji, možná se vám vyplatí zaplatit si členství (49 NZD na 2 roky) a čerpat slevy na ubytování (10% až do výše 40 NZD za dobu pobytu), slevy na vybraný typ dopravy a další výhody.

Dalším, na místní poměry levnějším, typem ubytování jsou tradičně hostely. Ceny za postel ve společném hostelovém dormu se pohybují v průměru od 15 do 35 NZD za noc. Privátní pokoj v hostelu vyjde zhruba na 50-70 NZD, což je přibližně suma, na které začínají ceny levných motelů. Pokoj v penzionu nebo levnějším hotelu vyjde přibližně na 90-150 NZD za noc.

Jídlo: pokud jde o jídlo, bude každopádně o dost levnější si vařit, než chodit do restaurací. Jídlo v průměrné restauraci je poměrně drahé, počítejte tak s 15 až 40 NZD za oběd pro jednoho. Levněji se obvykle najíte v asijských restauracích (10-15 NZD za jídlo) nebo ve fastfoodových občerstveních (5-15 NZD), kdo by se ale chtěl celou dobu cpát nezdravými hamburgery a rybami s hranolky? Potraviny v supermarketech jsou obecně dražší než v Česku. Spousta věcí se musí na ostrovy dovážet, drahé jsou ale paradoxně i novozélandské produkty, které se naopak ve velkém exportují do zahraničí. Za levnými nákupy potravin se vydejte například do supermarketů řetězce Pak'nSave, další zboží denní potřeby, oblečení, kuchyňské potřeby nebo kempové vybavení nejlépe nakoupíte v obchodech The Warehouse. Budete-li nakupovat častěji, nechte si vystavit věrnostní kartu supermarketu New World, se kterou vás nákupy vyjdou levněji. Alkohol je na Novém Zélandu poměrně drahý, točené pivo stojí v restauraci nebo baru kolem 8 NZD, takže pokud se bez něj neobejdete, zajděte si pro něj raději do supermarketu nebo si dejte víno. Pokud budete mít štěstí, v supermarketu seženete plato 12 plechovek za cenu kolem 20 NZD. Na místní poměry je celkem levné víno, láhev dobrého novozélandského vína se dá koupit za 5-10 NZD.

Doprava: většina turistů si na Zélandu půjčuje auto, což bývá i jednou z nejvyšších položek celkových nákladů na cestování po ostrovech. Opět platí pravidlo, že ceny za pronájmy aut bývají nejvyšší během hlavní turistické sezóny. Promyslete si předem, jestli si půjčíte klasické auto nebo campervan či větší karavan, které sice vyjdou dráž a mají vyšší spotřebu, na druhou stranu ale ušetříte za ubytování. V campervanech a karavanech si také můžete vařit vlastní jídlo, což je další způsob, jak pošetřit nějaké peníze. Ceny za pronájem campervanu začínají zhruba na 20 NZD za den v zimním období, v hlavní sezóně ale počítejte s cenou několikanásobně vyšší. Cena záleží nejen na období, ale také na vybavení, na jménu půjčovny apod. Pokud si budete půjčovat auto, podívejte se, jestli společnost nenabízí možnost relokace. Někdy se totiž stává, že půjčovna potřebuje dostat auto z jednoho místa na druhé v rámci daného časového úseku a zájemcům, kteří by byli ochotni auto převézt, umožňuje pronájem auta za zlomek ceny. Během cestování autem po ostrovech se vám může hodit Smartfuel karta, se kterou na každém litru benzínu ušetříte asi 6 centů.

Velká města mají dobře fungující autobusovou síť a některá i síť příměstských vlaků, kde se jízdné většinou platí podle zón. Jednosměrný lístek stojí od 3 NZD výš, můžete si koupit i celodenní jízdenky nebo dobíjecí karty, se kterými každá jízda vyjde levněji.

Pokud si nepůjčíte auto, bude pro vás nejsnazší a nejlevnější cestovat dálkovými autobusy. Jednosměrný lístek na autobus dopravce InterCity z Aucklandu do Wellingtonu (cca 11 a půl hodiny) se například nabízí za cenu od 46 NZD, z Christchurch do Queenstownu (cca 11 hodin) od 57 NZD. Abyste si zajistili nejlevnější ceny, rezervujte jízdenky s předstihem - některé společnosti nabízí jízdu už za dolar, když ji zarezervujete dlouho dopředu. Možná by se vám vyplatil nějaký pass, který nabízí většina velkých autobusových společností (více zde). Dálková vlaková doprava je v podstatě omezena jen na linky Auckland-Wellington (139 NZD za jednosměrnou jízdenku), Picton-Christchurch (129 NZD za jednosměrnou jízdenku) a Christchurch-Greymouth (139 NZD za jednosměrnou jízdenku) a je dost drahá, obzvlášť pokud cestuje celá rodina. Stejně tak vás vyjde dráž častější létání po Zélandu, které zajišťují aerolinky Air New Zealand a Jet Star. Například ceny jednosměrných letenek z Aucklandu do Queenstownu se nejčastěji pohybují v rozmezí od 150 do 250 NZD.

Nejlevnějším způsobem cestování po zemi je autostop, který je povolený všude, kromě dálnic. Mezi baťůžkáři je oblíbený také car sharing, kdy se od vás očekává, že se podělíte o náklady na benzín. Pokud vás víc zajímá sdílení jízdy na Zélandu, podívejte se na stránky a aplikace Carpool nebo Thumbs Up nebo se poptejte v hostelu. Většina návštěvníků stejně absolvuje stejný okruh, takže je pravděpodobné, že budete mít společnou cestu.

Zábava a aktivity: venkovních aktivit, adrenalinového vyžití nebo organizovaných výletů nabízí Nový Zéland nepřeberné množství, bohužel ať už si vyberete bungee jump v Queenstownu nebo šnorchlování s delfíny v Kaikouře, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Bungee jumping vás například v průměru vyjde na 150-200 NZD, výlety s pozorováním velryb na 60-150 NZD, adrenalinová plavba speedboatem Shotover Jet u Queenstownu na 119 NZD, hiking po ledovci cca 400 NZD. Ceny denních ski pasů se v nejoblíbenějších střediscích pohybují kolem 130 NZD pro dospělého. Slevy na vybrané aktivity po celé zemi nabízí portál www.bookme.co.nz. Naštěstí stále existuje dost aktivit, které vás nebudou stát ani dolar. Zdarma se můžete toulat národními parky nebo relaxovat v přírodních termálních pramenech.

Orientační ceny na Novém Zélandu

  • Litr mléka, cca 2.50 NZD
  • Sýr (100g), cca 1.50 NZD
  • Chleba (500g), 2-4 NZD
  • Kilo jablek, 3-4.50 NZD
  • Balená voda (1.5l): 1.50-2 NZD
  • Trajekt pro dospělého ze Severního ostrova na Jižní: od 65 NZD
  • Vstupné pro dospělého do Sky Tower v Aucklandu: 32 NZD
  • Organizovaná tour pro dospělého po Hobitíně: od 89 NZD
  • Litr benzínu: cca 2.10 NZD

Výměna peněz

Novozélandské dolary se dají sehnat v některých bankách a směnárnách v České republice, další možností je přivézt si na Zéland dolary, eura nebo libry a ty si pak vyměnit na místě v některé licencované směnárně.

Bankomaty

Bankomaty jsou běžně dostupné i v menších městech a pokud máte kartu Visa nebo MasterCard, můžete z nich peníze bez problémů vybírat.

Platby kartou

Placení kartami je zcela běžnou a hojně využívanou praxí. Kartami lze platit vše od benzínu, jídla v supermarketech a restauracích, až po nocleh v hotelu.

Spropitné

Spropitné není na Novém Zélandu povinné, jako například v USA a obecně není ani očekáváno. Některé restaurace již do celkové ceny zahrnují "service charge", v tom případě již není nutné nechávat peníze navíc. Pokud tomu tak není, je zcela na vás, kolik peněz se rozhodnete nechat. Můžete se svobodně rozhodnout podle toho, jak jste byli spokojeni a pokud si myslíte, že by si ho obsluha zasloužila. V restauracích nebo kavárnách se běžně nechává kolem 10% z celkové útraty.

Devizové předpisy

Po příletu na Nový Zéland je nutné v příslušném formuláři deklarovat peněžní hotovost, cestovní šeky, dluhopisy apod. v hodnotě 10.000 NZD a vyšší (nebo ekvivalent této částky v jiné měně).

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí na Novém Zélandu

Nový Zéland leží na jižní polokouli, takže roční období jsou zde opačná, než u nás v Evropě. Na charakter zdejšího klimatu mají největší vliv okolní oceán, proudění západních větrů a hory, táhnoucí se napříč Zélandem. Severní třetina Severního ostrova leží v subtropickém pásmu, směrem na jih průměrné teploty klesají, i když teplotní rozdíly nejsou v průběhu roku tak velké. Například průměrná lednová teplota v Aucklandu je 19°C, v červenci 11°C. Nejteplejšími měsíci jsou obecně leden a únor, nejchladnější je červenec.

Klima Nového Zélandu výrazně ovlivňuje pás pohoří, který se táhne napříč ostrovy a rozděluje zemi na klimaticky odlišný východ a západ. V některých oblastech ve východní části Jižního ostrova tak panuje kontinentální klima s výraznými teplotními rozdíly v rámci dne i sezóny, ačkoli žádné místo Nového Zélandu není od moře dál jak 130 km. Horské pásmo má i vliv i na rozložení srážek - nejvíc prší na západní straně Jižních Alp Jižního ostrova. Zejména na jihu země se počasí může změnit z hodiny na hodinu, proto buďte připraveni na déšť, vítr i slunce.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba k návštěvě Nového Zélandu

Ačkoliv hlavní turistická sezóna na Zélandu připadá na letní měsíce od prosince do února, každé roční období má něco do sebe a nabízí jiné možnosti a sportovní vyžití. Nemáte-li rádi zimu, vyhněte se cestě v období od června do srpna, kdy vás zejména na Jižním ostrově čeká chlad a často i sníh a mráz. Pro turistiku v přírodě je z hlediska počasí nejlepším obdobím říjen až duben, což je také sezóna tzv. Great Walks. V této sezóně nabízí chaty a kempy na nejznámějších trecích plný servis, na druhou stranu jsou několikanásobně dražší, než mimo tuto sezónu. Od května do září stojí ubytování v chatkách zlomek ceny, většinou jej není nutné rezervovat předem a všude je daleko méně turistů. Na chatách se vám ovšem dostane omezených služeb a také z nich zmizí strážci parku, kteří by vám jinak mohli poskytnout cenné informace. Trekování v zimě vyžaduje specifickou zimní výbavu a daleko více zkušeností s pohybem v náročných klimatických podmínkách. Kompromisem tak může být květen, kdy už není sezóna a ceny jsou příznivé, počasí je ale stále ještě ucházející.

  • Jaro (září-listopad): příroda Nového Zélandu je v rozpuku, pěší turistika pomalu nabývá na síle a po celém Zélandu se pořádá mnoho jarních festivalů. Vodopády jsou po zimě v plné síle, což lze říct i o řekách, které lákají na raftová dobrodružství. Rána a večery (zejména na jihu země) mohou být stále velmi chladné, proto si nezapomeňte přibalit teplé oblečení.
  • Léto (prosinec-únor): nejteplejší období v roce láká na Zéland statisíce zahraničních turistů, k nimž se přidají další tisíce místních dovolenkářů. Všude je proto spousta lidí a ceny za ubytování letí nahoru. V létě se na Zélandu koná množství zajímavých festivalů, léto je také skvělou dobou nejen pro pěší turistiku, ale i pro řadu dalších venkovních aktivit, adrenalinové a vodní sporty a konec konců i válení na pláži. Prosinec je navíc ideálním obdobím pro pozorování tučňáků, kteří obývají pobřeží Jižního ostrova.
  • Podzim (březen-květen): podzim je stále ucházejícím obdobím pro pěší turistiku. Od května rapidně padají ceny za ubytování v chatkách na trecích Great Walks, vyhněte se ale 1. květnu a přilehlému víkendu, což je první den nové sezóny, na který čekají všichni turisté s nižším rozpočtem a podle toho to také na chatách vypadá. Příroda se začíná barvit do podzimních tónů, což potěší zejména fotografy. Zejména na Jižním ostrově už ale může být dost chladno. Podzim zve i k návštěvě novozélandských vinic, kde dozrává víno a nastává vinobraní.
  • Zima (červen-srpen): v zimě přichází sněhová nadílka a nastává čas lyžování a dalších zimních sportů. Pro ostatní aktivity nejsou zrovna přívětivé podmínky, nicméně i v zimě zůstává otevřených spousta pěších treků. Počítejte ale s drsnějšími klimatickými podmínkami a u některých treků na Jižním ostrově například i s nebezpečím lavin. Severní ostrov je v zimě často skrápěný deštěm. Výhodou zimy je minimum turistů a příznivé ceny.
navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita

Nový Zéland patří mezi turisticky velmi bezpečné země. K úhoně tak přijdete spíše někde v přírodě na treku, než že byste se stali obětí kriminálního činu. I přes nízkou úroveň kriminality se vyplatí dávat pozor na své osobní věci a cennosti, a to především v Aucklandu a dalších velkých městech. Nikdy nenechávejte viditelně nic cenného v zaparkovaném autě, vykrádání aut se občas děje v turistických oblastech, jako je například Rotorua. Zejména v autech a campervanech, které nemají záclonky, nejprve schovejte nebo zamaskujte batohy, tašky apod. a teprve pak se vydejte na trek nebo do města.

Přírodní katastrofy

Nový Zéland se nachází v seismicky velice aktivní oblasti na rozhraní Australské a Pacifické tektonické desky. V minulosti zemi postihlo mnoho devastujících zemětřesení, která zničila města jako Napier nebo Christchurch a další jistě budou následovat i v budoucnosti. Podle vědeckých měření proběhne na Zélandu každý den více než 40 zemětřesení, drtivou většinu z nich naštěstí zaznamenají pouze citlivé přístroje. Spoustu informací o tomto tématu najdete na této stránce. Na území Nového Zélandu se také nachází celkem 12 hlavních vulkanických oblastí a poměrně dost aktivních sopek.

Mohlo by se hodit:

  • GeoNet: aktuální informace o seismické a vulkanické aktivitě

Aktivity v přírodě

Novozélandské pláže sice lákají ke koupání, na některých z nich se ovšem vyskytují silné mořské proudy, proto si běžte zaplavat jen na prověřená místa.

Během pěší turistiky buďte dobře vybaveni a připraveni na rozmary počasí, kterými je Zéland pověstný. Ne nadarmo se o této zemi říká, že v ní můžete zažít všechna čtyři roční období během jediného dne. V zimě se můžete dostat na místa s nebezpečným terénem (na některých trecích po Jižním ostrově dokonce hrozí nebezpečí lavin), před tím, než vyrazíte na trek, si raději zjistěte aktuální stav cest a předpověď počasí.

navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Kuchyně Nového Zélandu

V lokální kuchyni se snoubí především evropské a maorské vlivy, dnešní Nový Zéland je ale už natolik kosmopolitní zemí, že zde není problém ochutnat kuchyně dalších zemí, především různé druhy asijských kuchyní nebo kuchyně polynéských ostrovů. Hojně rozšířené jsou masové koláče (meat pie), které se těší vysoké oblibě také například v USA nebo Austrálii, kde je zpopularizovali britští přistěhovalci. Tradiční novozélandské koláče mohou mít například sýrovou, vaječnou nebo bramborovou náplň a seženete je skoro v každé kavárně, bistru nebo pekárně. Novozélandským příspěvkem na poli fastfoodového občerstvení je kiwi burger, který kromě běžných ingrediencí navíc obsahuje červenou řepu a volské oko. Dalším podobným produktem, na který běžně narazíte jak v Británii, tak třeba v Austrálii, je známé fish and chips, tedy smažená ryba s hranolky. Kromě klasických hranolek z brambor se můžete setkat i s hranolky ze sladkých brambor, kterým se tu říká kūmara. Ryby a plody moře vůbec mají v novozélandské kuchyni výsadní postavení, čemuž se vzhledem k délce pobřeží, dlouhému 15.000 km, ani nelze divit. Typické jsou místní seafood baskety, obsahující mix smažených ryb a plodů moře. Vzhledem ke způsobu přípravy se nejedná zrovna o zdravé jídlo, určitě ale stojí za to alespoň jednou zhřešit a tuto dobrotu si dopřát. Králem mezi plody moře a jednou z největších lahůdek je novozélandský humr, kterého si můžete objednat třeba v Kaikouře. Na Novém Zélandu se můžete setkat i s méně obvyklými mořskými druhy, jako jsou například mořští ježci, známí jako kina nebo mořští plži (paua). Z rybích pokrmů nesmíme zapomenout ani na velmi oblíbenou rybí omeletu s názvem whitebait fritters. Dalším, typicky novozélandským produktem, je jehněčí maso, které se ve velkém vyváží do celého světa. V zemi, kde žije 8x více ovcí, než lidí, si jehněčí nebo skopové maso koupíte na každém rohu a objednáte skoro v každé restauraci. Jehněčí pečeně se tradičně podává s rozmarýnem a dušenou zeleninou a velmi často je součástí nedělního obědu v mnoha rodinách. Pro Zéland je dále charakteristická i výroba vysoce kvalitních mléčných výrobků, především sýrů. Nejlepší sýry se vyrábějí například v údolí Puhoi nebo v Kapiti. Maorské kořeny má jídlo zvané hāngi. Spíše než samotné jídlo se tedy jedná o způsob přípravy jídla, kdy se různé druhy masa a zeleniny pokládají do jámy, vyložené horkými kameny, ve které se pozvolna pečou několik hodin. Dnes se hāngi připravuje hlavně při různých slavnostních příležitostech nebo na turistických místech, zaměřených na prezentaci maorské kultury.

Ze sladkých dezertů je třeba zmínit dort pavlova, o jehož původ se Nový Zéland pře s Austrálií. Dort nese jméno slavné ruské baleríny, která ve 20. letech 20. století navštívila obě země. Základ dortu, připomínajícího naše pusinky, tvoří směs šlehaných bílků, zdobených šlehačkou a ovocem, kterým je v případě Nového Zélandu velmi často kiwi. Další sladkostí "Made in New Zealand" je vanilková zmrzlina, která se podává s plátky karamelu pod názvem hokey pokey.

Oblíbeným nealkoholickým nápojem je značka L&P neboli Lemon & Paeroa, limonáda s citrónovou příchutí, která se vyrábí již od roku 1907 v malém městě Paeroa na Severním ostrově. Pokud tudy budete projíždět, můžete si udělat fotku u obří makety láhve L&P ve stylu australských "Big things".

Alkohol je na Novém Zélandu poměrně drahý, světlou výjimkou je ale víno. Na ostrovech se nachází několik vinařských oblastí, které produkují vína světové kvality. Největší zastoupení má odrůda Pinot Noir, kromě ní se ale pěstují i další odrůdy, jako Merlot, Chardonnay aj. Nový Zéland je také poměrně významným pivním producentem. Na to, jak malá je to země, zde působí více než 150 pivovarů nebo mikropivovarů. Pivo je tu ale poměrně drahé (obzvlášť řemeslná piva), a tak se vyplatí zajít do supermarketu a tady koupit balík plechovkových piv. Největšími pivovary jsou Lion a DB Brewery, z nichž každý vlastní síť dalších menších pivovarů. Nejznámějšími značkami piv jsou Tui, Speight's, Emerson's, DB, Epic nebo Monteith's. V supermarketech je k dostání akorát pivo a víno, tvrdší alkohol se prodává ve specializovaných liquor storech. Každopádně si s sebou nezapomeňte vzít pas, obzvlášť pokud vypadáte mladší, než jste.

Lidé a náboženství

Nový Zéland má téměř 4x větší rozlohu než Česká republika, žije zde ale jen něco málo přes 5 milionů obyvatel. Více než 80% procent populace žije ve městech, z čehož v Aucklandu žije skoro 1,5 milionu lidí. Drtivá většina obyvatel (cca 72%) jsou potomci evropských přistěhovalců, nejčastěji Angličanů, Skotů a Irů. Původní Maorské obyvatelstvo tvoří zhruba 17% populace. Velmi početné zastoupení mají také imigranti z Asie a okolních polynéských ostrovů, kteří do zdejší kultury vnesli řadu nových prvků, ať už jde o umění, zvyky, kuchyni nebo třeba módu.

Hlavním náboženstvím je křesťanství, ačkoli téměř polovina obyvatel Nového Zélandu vyznává ateismus, v čemž si jsou velmi podobní s Čechy.

Kultura a zvyky

Velmi důležitou součástí historie a každodenního života na Novém Zélandu je maorská kultura. Ačkoli původní maorští obyvatelé ukusují z pomyslného koláče celkové populace jen asi 17%, maorské názvy a symboly vás budou na cestě Zélandem provázet na každém kroku. Kdysi byly počty maorských obyvatel daleko vyšší, ale jak už tomu bylo i v jiných částech světa, s příchodem Evropanů byla jejich populace postupně decimována důsledkem válek nebo zavlečených nemocí. I dnes bývají Maorové v novozélandské společnosti sociálně a ekonomicky hendikepováni.

Tím hlavním z maorské kultury je:

  • Maorština, neboli "Te Reo" bývala až do příchodu evropských osadníků hlavním jazykem Nového Zélandu. Jako oficiální jazyk země byla znovu uznána až v roce 1987.
  • Tradičním uměním Maorů je schopnost řezby z nefritu i měkkého, načervenalého dřeva stromů totara. Výsledná díla se natírala klasickými barvami - červenou, černou a bílou, které Maorové získávali mícháním žraločího oleje s půdou nebo popelem. Typickou ukázkou maorského umění práce se dřevem jsou například maorské zdobené shromažďovací domy.
  • To první, co si v souvislosti s maorskou kulturou představíte, je možná tetování. Tetování není jen velmi zajímavou a často až strašidelnou ozdobou obličejů a těl, ale tradičně odráželo sociální status v rámci kmene.
  • Maorové bývali zdatnými válečníky - před bitvou tančili známý bojový tanec haka, který jim měl dodat odvahu před bojem a zastrašit nepřítele. Haka zahrnuje dupání a plácání rukama za současného vyplazování jazyka, koulení očima a vyluzování bojových výkřiků. Dnes můžete haku vidět v rámci kulturních vystoupení a typicky také před utkáním novozélandského rugbyového týmu.

Kultuře a zvykům Maorů lépe porozumíte během maorských kulturních show, které se konají na mnoha místech po celém Zélandě. Skvělou příležitost budete mít například v Rotorue, kde se pořádají jedny z nejpopulárnějších vystoupení různých naučných "tours". Více například zde. Spoustu informací o maorské kultuře se dozvíte také ve vyhlášeném Národním muzeu Nového Zélandu (Te Papa Tongarewa) ve Wellingtonu.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si na Novém Zélandu koupit

Blíží se konec vašeho pobytu na Novém Zélandu a přemýšlíte, jaký suvenýr koupit vašim přátelům nebo rodině? Ať už jste na Zélandu jen na pár týdnů na dovolené nebo měsíců v rámci working holiday, určitě byste se domů neměli vracet s prázdnou. Obchody se suvenýry napříč ostrovy přetékají nejrůznějším zbožím - hrnky, tričky, čepicemi a dalšími upomínkovými předměty s ptáky kiwi, ovcemi, maorskými motivy a další symbolikou Nového Zélandu.

Opravdu smysluplným suvenýrem jsou ale například šperky nebo různé ozdoby, vyřezávané z novozélandského nefritu nebo jadeitu podle tradičních maorských vzorů.

Tak jako Čínu proslavilo hedvábí, Nový Zéland je věhlasný ovčím merinem, ze kterého se vyrábějí teplé šály nebo spodní prádlo. Oblečení z merina se dá koupit ve specializovaných obchodech i v některých krámcích se suvenýry. Jednou z firem, která vyrábí oblečení s merinem, je Icebreaker.

Samostatnou kapitolou dárků jsou lokální gastronomické a potravinářské produkty. Dospělé určitě potěší láhev novozélandského vína nebo řemeslného piva, děti zase lokální limonáda značky L&P a všechny určitě čokoláda Whittaker's, jejíž výroba započala ve městě Christchurch již v roce 1896. Dalším vyhlášeným produktem Nového Zélandu je med manuka.

Nový Zéland je místem, kde se natáčela trilogie Pána prstenů - milovníci těchto filmů tak mají jedinečnou možnost koupit si na památku nějaký suvenýr s tématikou Pána prstenů. Nejlepším místem pro koupi těchto suvenýrů je přímo filmová vesnice Hobitín nebo originální obchod ve městě Rotorua (ulice Fenton Street 1235).

Novozélandskou chloubou, která celosvětově proslavila svou zemi, je národní rugbyový tým, který všichni znají pod názvem "All blacks". Dresy a další suvenýry najdete v oficiálních fanshopech nebo obchodech se suvenýry.

Kde nakupovat

Nákupní centra

Outletová centra

Trhy

  • Victoria Park Market, Auckland: velká tržnice se stánky, prodávajícími suvenýry, jídlo a další zboží.
  • Otara Market, Auckland: velký trh nabízí jídlo a lokální novozélandské produkty. Trh je otevřený každou sobotu od 6 do 12 hodin.
  • Wellington Night Market: otevřeno v sobotu večer

Celní předpisy

Na Nový Zéland můžete bezcelně dovézt maximálně 3 láhve lihovin, z nichž každá může obsahovat maximálně 1.125 litrů a maximálně 4.5 l vína nebo piva. Dále můžete dovézt maximálně 50 ks cigaret nebo 50 g tabákových produktů a dárky nekomerční povahy v maximální hodnotě 700 NZD.

Každá osoba si může dovézt vlastní šperky a kosmetiku pro osobní užití a léky pro osobní potřebu na dobu maximálně 3 měsíců.

Na Nový Zéland nevozte žádné ovoce, zeleninu a další potraviny (viz víza a vstup do země).

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz

Čas

Na Novém Zélandu je o 10 hodin více (v době našeho letního času) a o 12 hodin více (v době našeho zimního času). Změna času ale přichází v trochu jiné dny, než ve střední Evropě.

Telefonní předvolba

+64

Jazyk

Na Novém Zélandu se mluví anglicky, i když novozélandská angličtina (Kiwi English) má na rozdíl od britské angličtiny mnoho odlišností a používá spoustu vlastní slov. Druhým úředním jazykem je maorština, jazyk původních maorských obyvatel. S maorskými názvy se na Zélandu setkáte doslova na každém kroku, například v geografických názvech či v názvech rostlin a živočichů.

Telefonování a internet

Kvalita a rychlost internetového připojení není na Zélandu překvapivě nijak závratná. Ucházející pokrytí má především Severní ostrov, na jihu se připojíte jen ve vybraných oblastech mimo divočinu. Kavárny, bary nebo hotely sice nabízí wifi připojení zdarma, ve skutečnosti si ale bezplatně stáhnete maximálně pár MB dat nebo bude připojení omezeno časově. V některých kempech nebo hostelech si lze nějaká data předplatit, nicméně pár megabitů stojí celkem dost peněz. Určitě doporučujeme si před cestou stáhnout vše, co jde - mapy Nového Zélandu, které pak budete moci používat offline a také filmy a další aplikace, náročnější na objem dat. Na Novém Zélandu už na nějaké větší stahování zapomeňte. Předplacenou SIM kartu s daty si můžete koupit hned po příletu na letišti nebo později v supermarketech, obchodech s elektronikou a na mnoha dalších místech v každém větším městě. Hlavními operátory jsou Spark, Vodafone a Skinny. Například Skinny prodává SIM karty pro cestovatele za 28 NZD (2 GB dat + volání a SMS na 30 dnů), nebo za 48 NZD se 6 GB dat na 60 dnů. Tarif se 4,5 GB dat od operátora Spark vyjde na 40 NZD.

Co si vzít s sebou

  • elektrický adaptér
  • repelent proti komárům a písečným muškám
  • krém na opalování s vysokým faktorem - Nový Zéland patří k zemím s nejvyšším UV zářením na světě, slunce vás tak může spálit i během zamračeného dne
  • vybavená lékárnička
  • čelovka
  • trekové oblečení a výbavu na pěší treky, i v létě si nezapomeňte teplé oblečení
  • dobré trekové boty
  • větruodolná a nepromokavá bunda, v zimě i rukavice a čepici
  • trekové hole
  • jídlo na delší treky (ideálně dehydrované a ne příliš těžké)
  • láhev na vodu
  • špunty do uší pro spaní v horských chatách nebo hostelech
  • pantofle (v chatách kolem treků se nesmí chodit v botách)
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Nový Zéland nemá v České republice a ani Česká republika na Novém Zélandu velvyslanectví, pouze honorární konzuláty.

Velvyslanectví Nového Zélandu v Berlíně

Friedrichstrasse 60, 10117 Berlin, tel: 004930-20 62 10, 2065 3900 (vízová sekce), fax: 004930-2062 1114, e-mail: nzembber@infoem.org, web: www.nzembassy.com/germany, provozní doba úřadu: (Po-Čt) 9:00-13:00, 14:00-17:30, (Pá) 9:00-13:00, 14:00-16:30, vízové oddělení: (Po-Čt) 9:00-12:00.

Honorární konzulát Nového Zélandu v České republice

Václavské nám. 838/9, 110 00 Praha 1, tel: 234 784 777, fax: 234 784 445, e-mail: david@nzconsul.cz, návštěva možná po předchozím objednání.

Diplomatickou působnost pro Nový Zéland má zastupitelský úřad v Canbeře, konzulární působnost má generální konzulát v Sydney.

Velvyslanectví České republiky v Canbeře

8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra, tel: +61/2/62901386, fax: +612/62900006, nouzová linka: +61 418 262 289, při volání ze zahraničí, 0418 262 289, při volání z Austrálie, email: canberra@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/canberra, diplomatická působnost pro Australské společenství, Fidži, Nový Zéland, Samou, Šalomounovy ostrovy, Království Tonga, Vanuatu a Cookovy ostrovy, konzulární působnost pro Teritorium australského hlavního města (ACT, Australian Capital Territory) - pomoc občanům ČR v nouzi, agenda volební, pasová, státoobčanská, matriční a ověřovací, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:45-17:15.

Generální konzulát České republiky v Sydney

169 Military Road, Dover Heights, NSW 2030 Sydney, tel: +61 2 95810111, sekretariát: +61 2 95810100, fax: +61 2 93719635, nouzová linka: 0061/411895954, email: sydney@embassy.mzv.cz, ekonomický úsek: commerce_sydney@mzv.cz, web: www.mzv.cz/sydney, konzulární působnost pro Australské společenství (kromě Teritoria australského hlavního města), Nový Zéland, Republiku Fidži, Samou, Šalomounovy ostrovy, Království Tonga, Vanuatu a Cookovy ostrovy, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 7:45-16:15, úřední hodiny pro veřejnost: (Út) 9:00-11:30, 13:30-15:30, (St) 9:00-11:30, (Čt) 9.00-11:30, 13:30-15.30

Honorární generální konzulát České republiky v Aucklandu

Level 1, 110 Customs Street West, P.O.Box 106-740, 1010 Auckland, tel: +64 9 306 5883, fax: +64 9 300 3197, e-mail: auckland@honorary.mzv.cz, gregory@acllaw.co.nz, konzulární působnost pro Nový Zéland, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-17:00.

Honorární konzulát České republiky v Queenstownu

11-17 Church St., 3rd floor, 9300 Queenstown, tel: +64 21 264 5227, e-mail: queenstown@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro Nový Zéland (Jižní ostrov), provozní doba úřadu: (St) 14:00-16:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie, ambulance, hasiči 111

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele