logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ne
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Ne
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
1000 - 1600 Kč
Turistická sezóna
červenec-září
Proč cestovat právě sem
historická města a památky
megalitické chrámy
potápění
jazykové kurzy angličtiny
Proč se zemi vyhnout
na Maltě nehledejte kilometry písečných pláží a na těch, které tu jsou, určitě nebudete v létě sami
Malta zklame každého milovníka zelené přírody

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Malta
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
13 ° 13 ° 15 ° 17 ° 20 ° 24 ° 27 ° 28 ° 25 ° 22 ° 18 ° 15 °
12 12 8 6 3 2 0 2 5 8 13 16
15 ° 15 ° 15 ° 16 ° 18 ° 21 ° 24 ° 26 ° 25 ° 23 ° 21 ° 17 °

Malta - země rytířů, barevných loděk a ohňostrojů

Maltská republika (zkráceně Malta) je ostrovní zemí, ležící uprostřed Středozemního moře, přibližně 90 km jižně od Sicílie, 330 km severně od Libye a 300 km východně od Tuniska. Největšími ostrovy souostroví jsou Malta, Gozo a Comino, okolní ostrůvky Cominotto, Filfla a ostrov Sv.Pavla jsou neobydlené. Jen málokterá země se může pochlubit tak bohatou historií, jako Malta. Neolitické kamenné chrámy, rozeseté po celém souostroví jsou důkazem přítomnosti dávných civilizací, které ostrovy obývaly již před více než 5500 lety, tedy v době, kdy ještě nestála ani Cheopsova pyramida. Malta odjakživa ležela na křižovatkách námořních cest mezi Afrikou a Evropou, takže se tu po staletí střídala jedna civilizace a kultura za druhou. Ostrovy bývaly domovem Féničanů, Kartáginců, Římanů, Byzantinců, Arabů nebo Normanů, v novodobějších dějinách pak Francouzů a hlavně Britů, kteří ostrovy kontrolovali více než 150 let, až do roku 1979. Britské dědictví je ostatně na Maltě patrné dodnes, od maltských zákonů, přes levostranný silniční provoz, elektrické zásuvky, až po školský systém a samozřejmě také tím, že se tu bezvadně dorozumíte anglicky. Malta je sice malá rozlohou, ovšem pozoruhodně velká, co se počtu kostelů, pevností či muzeí týká! K tomu všemu přidejte nějaké ty pláže, příjemné středozemní klima a máte skvělou destinaci pro vaší rodinnou dovolenou.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Maltě i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza na Maltu

Malta je součástí Evropské unie a Schengenského prostoru, takže pro vstup na její území nepotřebují občané zemí EU žádné vízum. Při pobytu nad 90 dnů platí povinnost přihlásit se na místní pobočce cizinecké policie.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Na Maltu můžete cestovat s platným cestovním pasem nebo jen občanským průkazem. Svůj platný pas nebo občanský průkaz musí mít také každé dítě, které cestuje společně se svým rodičem.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Úroveň zdravotnictví na Maltě je na vysoké úrovni. V případě nezbytného lékařského ošetření během krátkodobého pobytu na ostrovech by vás měli ošetřit ve vybraných státních zařízeních po předložení evropského průkazu zdravotního pojištění. Na Maltě bývá zvykem, že lékařské ordinace jsou často součástí lékáren, takže s méně závažnými zdravotními problémy není třeba hned jet do nemocnice.

Očkování na Maltu

Malta nevyžaduje od svých návštěvníků žádné povinné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do země přilétáte z některé oblasti s výskytem žluté zimnice (a to i v případě, že na Maltě pouze přestupujete a během tranzitu strávíte v zemi déle jak 12 hodin).

Malta je ze zdravotního hlediska bezpečná země, kam nepotřebujete žádná další očkování. Pokud cestujete častěji a nejen na Maltu, vyplatí se investice do vakcíny proti žloutence A, případně žloutence B (dnes existuje jedna kombinovaná vakcína proti oběma typům žloutenky).

Další možná zdravotní rizika

Nejčastějším zdravotním problémem, se kterým se cestovatelé v cizích zemích mohou setkat, je cestovatelský průjem. V případě Malty bude důvodem střevních potíží spíše změna prostředí a stravovacích návyků, než závadnost potravin. Kohoutková voda se vyrábí odsolováním mořské vody a je plná minerálů a tudíž není chuťově dobrá. Ačkoli oficiální zdroje uvádějí, že voda z vodovodu je na Maltě pitná, není vyloučeno, že po jejím požití v určitých oblastech Malty mohou někteří citlivější lidé dostat průjem. Kontaminaci vody může způsobit třeba staré vodovodní potrubí, a proto je na pití lepší kupovat balenou vodu nebo vodu z vodovodu převařit. Informaci o kvalitě vody vám určitě poskytnou i majitelé ubytování nebo recepce hotelu, kde jste ubytovaní.

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna na Maltě

Na Maltě se platí eurem (EUR), 1 EUR = 100 centů, které v roce 2007 nahradilo maltskou liru. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100 a 500 EUR a mince v hodnotě 1, 2 EUR a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů. Zde zjistíte aktuální kurz eura k české koruně.

Náklady na pobyt na Maltě

Cenové relace na Maltě jsou o něco vyšší, než ve východní Evropě a o něco málo nižší, než například v Německu, Francii nebo Itálii. Dost záleží na sezóně, kdy na Maltu přicestujete - v červenci a srpnu jsou ceny za ubytování, půjčení auta a další turistický servis nejvyšší, naopak v zimě vás pobyt na Maltě nebude zdaleka stát tolik. Máte-li toho v plánu vidět co nejvíc, mohl by být pro vás užitečný Malta pas, se kterým se dá ušetřit pár eur na vstupném do vybraných atrakcí, za jízdné ve vyhlídkových autobusech apod. Chce to ale udělat si plán toho, co chcete vidět a spočítat si, jestli se vám pas vyplatí. Malta pas se prodává se ve verzi na jeden, dva nebo tři dny.

Ubytování: na ubytování nejvíc ušetříte, pokud se na Maltu vydáte mimo sezónu. Noc v hostelovém dormu vás obecně vyjde na 10-20 EUR, v penzionu nebo levném hotelu na 30-50 EUR a ve tříhvězdičkovém hotelu na 60-80 EUR.

Jídlo: chcete-li ušetřit na jídle, budete se muset soustředit na kupované potraviny a vařit si třeba v kuchyňce pronajatého apartmánu nebo si dát občas pouliční snack typu pastizzi (0,70-1 EUR) či sendvič (5-6 EUR). Pizza, kebab nebo těstoviny vyjdou na 6-10 EUR, hlavní chod i s pitím vás v průměrné restauraci bude stát 15 až 20 EUR i víc. Hodně záleží nejen na sezóně, ale také na místě, kde se restaurace nachází - na pobřeží a v atraktivních turistických lokalitách budou jídla dražší, než například ve vnitrozemí. Tak je to ale skoro v každé zemi.

Doprava: Malta je malá země a veřejná doprava je levná, takže náklady na dopravu budou přijatelné. Cesta autobusem stojí 1,50-2 EUR, karnet s 12 jízdami 15 EUR a pas na 7 dnů 21 EUR. Přívoz z Valletty do Sliemy stojí 1,50 EUR a trajekt z Malty na Gozo 4,65 EUR. Pokud si půjčíte auto, počítejte přibližně s 20-40 EUR na den - opět záleží na sezóně.

Vstupy a atrakce: ceny vstupů do muzeí se pohybují mezi 5 a 10 EUR s výjimkou Hypogea, kam se platí 35 EUR. Lodní výlet kolem Malty stojí zhruba 30-60 EUR na osobu.

Orientační ceny na Maltě

 • balená voda (1,5l) v supermarketu: cca 1 EUR
 • litr mléka: cca 1 EUR
 • cappuccino v restauraci: cca 2.50 EUR
 • místní točené pivo (0,5 l) v restauraci: cca 2-4 EUR
 • láhev místního piva (0,5l) v supermarketu: cca 1,50-2 EUR

Výměna peněz

Vzhledem k tomu, že se na Maltě platí eurem, můžete už v Čechách zajít do kterékoliv banky nebo směnárny a zde si směnit koruny na eura. České koruny vám na Maltě nejspíš nikde nevymění.

Bankomaty

Bankomatů je dostatek především ve větších městech, do kterých to na Maltě není nikdy daleko. Poplatky za výběr se liší banka od banky - můžete si ještě před odjezdem zjistit, jak je to s poplatky konkrétně u vaší domovské banky, případně s jakými zahraničními bankami vaše banka kooperuje.

Platby kartou

Karty bez problémů akceptuje většina restaurací, hotelů, supermarketů nebo muzeí. Hotovost mějte po ruce k placení drobnějších nákupů nebo jízdenek v autobuse. Kartu budete také nejspíš potřebovat v autopůjčovně při půjčení auta.

Spropitné

Spropitné ve výši zhruba 10% bývá již někdy zahrnuto do celkové útraty, v tom případě není potřeba nechávat další dýško.

Devizové předpisy

Dovoz i vývoz peněžní částky rovnající se či převyšující sumu 10.000 EUR je nutné deklarovat u celních orgánů.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí na Maltě

Malta má typické středomořské klima s horkými a suchými léty a mírnými a vlhkými zimami. Maltou prochází 36. rovnoběžka, což z geografického hlediska znamená, že je tato země nejjižněji položeným regionem evropského kontinentu (až na Kypr, Krétu a pár dalších řeckých ostrovů). Pro průměrného dovolenkáře to znamená spoustu slunce a koupací sezónu až do konce října.

Nejvíce srážek v roce spadne během zimy, přičemž nejdeštivějšími měsíc jsou listopad a prosinec. Malta ale rozhodně není místem, kde by padaly srážkové rekordy a i v deštivějším období vás mohou potěšit prosluněné dny. Přes léto pak neprší skoro vůbec. Říjen a listopad jsou měsíce, kdy nejvíce fouká vítr.

Nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor, naopak nejteplejšími měsíci červenec a srpen, kdy může teplota vzduchu překračovat i 35°C.

Mohlo by se hodit:

Nejlepší doba pro návštěvu Malty

Na Maltu můžete přijet kdykoliv v roce, záleží na tom, co od této země očekáváte. Hlavní turistická sezóna panuje od července do půlky září, tedy během nejteplejší části roku, kdy návštěvníci plní hotely a pláže na obou ostrovech praskají ve švech. V červenci a srpnu také bývají ceny za ubytování a další turistické služby na vrcholu. Teplota vzduchu i vody je nejvyšší od června do září, což je hlavní lákadlo pro milovníky pláží a slunce, není to ovšem ideální doba pro chození po památkách a sluncem rozpálených městech. V létě se na Maltě koná mnoho zajímavých festivalů a oslav svátků patronů maltských měst a vesnic. Pokud chcete zkombinovat plážový relax i s poznáváním ostrovů, přijeďte v květnu nebo ještě lépe v říjnu. My byli na Maltě koncem října a přes den bylo pořád horko a teplota moře ještě ucházející.

Duben a květen jsou ideální měsíce na vycházky v přírodě nebo cyklistické výlety a říjen až prosinec zase vhodné pro ty, které zajímá v prvé řadě historie, kultura a památky. Zimní měsíce jsou také obdobím, kdy je Malta nejzelenější a pokud vám nevadí občasný déšť, najdete dobré podmínky pro trekking. V únoru se na Maltě koná karneval, který patří mezi největší kulturní události této země.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita na Maltě

Malta je velmi bezpečnou zemí, přesto by měl každý návštěvník pamatovat na základní pravidla bezpečného cestování a dávat dobrý pozor na své doklady a cennosti. Nenechávejte viditelně a bez dozoru žádné cenné věci na plážích ani v zaparkovaném autě, nenoste u sebe a neukazujte na veřejnosti větší obnos peněz ani drahé šperky a dávejte si pozor na batoh nebo tašku na místech, kde se potkává víc lidí (veřejné dopravní prostředky, trhy, noční kluby apod.). Riziko kapesních krádeží je o poznání vyšší v centrech turistických oblastí, jako je například Paceville, než na klidnějších místech Malty.

Na co si dát na Maltě ještě pozor

 • Malta je silně nábožensky založená země, při návštěvě kostelů a katedrál proto dbejte na správné oblečení. Muži i ženy bez rozdílu by měli mít zahalená ramena a nohy minimálně ke kolenům.
 • Nudismus je na Maltě zakázaný.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Maltská kuchyně

Maltská kuchyně je typicky středomořskou kuchyní, využívající například olivy, olivový olej, bylinky, sýry, ryby a další pochutiny. V lokální gastronomii se mísí vlivy mnoha národů, které se po staletí na ostrovech střídaly, nejvíce patrný je ale vliv nedaleké Itálie. Nejenže se řada maltských pokrmů inspirovala gastronomií svého souseda, po celé Maltě najdete i spoustu pizzerií a italských restaurací. Kromě ryb a plodů moře je pro Maltu typický králík, který se připravuje na mnoho způsobů a je i národním jídlem.

Z nápojů se velké oblibě těší místní pivo Cisk, které je k dostání v několika různých variantách. Malta produkuje také vína, a to hned několik různých odrůd, včetně domácích odrůd Ġellewża a Girgentina. Stejný producent, který stojí za výrobou piva Cisk, vyrábí již od roku 1952 limonádu Kinnie, kterou koupíte jen na Maltě a možná i v dalších zemích s maltskou komunitou. Limonáda má osvěžující chuť hořkého pomeranče a bylin.

Oblíbená maltská jídla

 • Aljotta: rybí polévka
 • Minestra: zeleninová polévka
 • Gbejniet: místní sýr, vyrobený z ovčího nebo kozího mléka
 • Zalzett: kořeněná klobása s koriandrem a dalším kořením
 • Bragioli: dušené hovězí s olivami
 • Stuffat Tal-fenek: dušený králík na víně a zelenině je považován za maltské národní jídlo
 • Kapunata: zeleninová směs
 • Bigilla: dip z bobů, ochucený česnekem a bylinkami
 • Figolli: tradiční velikonoční pečivo s mandlemi
 • Pastizzi: typickou maltskou taštičku z listového těsta, plněnou ricottou, pastou z hrášku a dalším ingrediencemi koupíte v pouličních krámcích po celé Maltě
 • Hobz biz zejt: chléb, máčený v olivovém oleji, plněný rajčaty, cibulí, tuňákem a česnekem tvoří oblíbený maltský sendvič
 • Qubbajt: mandlový nugát

Lidé a náboženství

Oficiální počet obyvatel Malty z roku 2019 je 514.564, což Maltu staví na konec žebříčku nejlidnatějších zemí světa. Vzhledem k malé rozloze země je Malta naopak jedním z nejhustěji zalidněných států světa. Drtivá většina obyvatel Malty (83%) se hlásí ke katolické církvi, asi 7% populace vyznává další křesťanské směry.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co si z Malty přivézt

Dlouhou tradici má na Maltě řemeslná výroba. Jako suvenýr si můžete přivézt třeba pletené či proutěné výrobky, krajky nebo keramiku. Krámky se suvenýry prodávají kromě klasických turistických cetek řadu suvenýrů, které mají spojitost s Maltou. Na památku si můžete koupit třeba repliku "Spící ženy", velmi cenné sošky, která byla nalezena při archeologických průzkumech Hypogea. Tradičním maltským rukodělným výrobkem je ganutell, kdy se z drátků a korálků vyrábějí složité květinové vzory. Název ganutell byl odvozen od italského slova canutiglia, což v překladu znamená pozlátko. Tímto způsobem vyrobené květiny tvoří často například vnitřní výzdobu kostelů, můžete si je koupit i na různých trzích. Dalším typickým maltským výrobkem je maltská krajka, které se říká bizzilla. Krajkářství má na ostrovech tradici sahající až do dob rytířů svatého Jana a i dnes můžete vidět maltské ženy sedět před svými domy a háčkovat zdobné krajky. Sklenářskými výrobky proslulo město Mdina. Dny strávené v jednom z nejkrásnějších měst Malty vám tak mohou připomenout nejrůznější vázy, mísy, stojánky na svíčky a další výrobky místních sklářů. Z gastronomických produktů můžete svým známým přivézt místní pivo Cisk nebo likér, vyrobený z opuncie. Z tohoto druhu kaktusu se vyrábějí i další výrobky, jako jsou marmelády nebo kompoty. Na ostrově Gozo si můžete koupit místní sýr Gbejniet.

Kde nakupovat

Malta nabízí široké možnosti nákupů, od moderních center až po venkovní trhy, které pořádá téměř každá maltská vesnice či město. Obchody a nákupní centra najdete především ve Vallettě a okolní aglomeraci měst, Sliemě, St.Julians, Paceville a dalších. Obchody mají obvykle otevřeno od pondělí do soboty, s delší polední siestou od 13:00 do 16:00 hodin a prodlouženou otevírací dobou (v turistických oblastech až do 22:00 hodin).

Vhodným místem ke koupi řemeslných výrobků je například Řemeslná vesnice v Ta’Qali, nedaleko Mdiny.

Celní předpisy

Při cestě ze zemí EU smí osoby starší 18 let bezcelně dovézt 800 ks cigaret nebo 400 ks cigaret s hmotností 3g na kus nebo 200 ks doutníků či 1kg tabáku, dále maximálně 10l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 22%, 20l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu do 22%, 90l vína (60l šumivého vína) a 110l piva.

Při cestě ze zemí mimo EU lze bezcelně dovézt zboží, osobní věci nebo dárky nekomerční povahy v hodnotě nepřevyšující 300 EUR (150 EUR u osob do 15 let věku). Tato částka se zvyšuje na 430 EUR, pokud přicestujete lodí či letadlem. Osoby starší 18 let mohou dále dovézt 200 ks cigaret nebo 100 ks cigaret s hmotností 3g na kus nebo 50 ks doutníků či 250g tabáku, dále maximálně 1l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 22%, 2l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu do 22%, 4l vína a 16l piva.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz

Čas

O přeřizování hodinek se nemusíte starat. Na Maltě platí středoevropský čas, takže je zde po celý rok stejný čas, jako v České republice.

Telefonní předvolba

+356

Jazyk

Oficiálním jazykem je maltština a také angličtina. Maltština je bizarně znějící jazyk, který se řadí do skupiny semitských jazyků. Maltština vychází z arabštiny, ale z poslechu lze vypozorovat i vlivy italštiny, angličtiny a dost možná ještě dalších jazyků. I když Malťané píší latinkou, slova obsahují pro běžného Evropana neznámá písmena jako třeba přeškrtnuté "h" - "ħ". Malťané umí velmi dobře anglicky, takže s komunikační bariérou tu nebudete mít potíže.

Malý česko-maltský slovníček:

 • Ahoj - bonġu
 • Nashledanou - saħħa
 • Dobrý večer - bonswa
 • Ano - iva
 • Ne - the
 • Nerozumím - my fihmtx
 • Autobus - xarabank
 • Nemocnice - sptar
 • Mnohokrát děkuji - grazzi ħafna

Internet

Malta je zemí Evropské unie, což vám zaručuje stejné ceny za data a telefonování, jaké platíte vašemu operátorovi v České republice. V případě potřeby nabízí wifi připojení většina hotelů, lepších restaurací, kaváren a dokonce i veřejných prostranství v nejturističtějších oblastech Malty.

Co si nezapomenout

 • elektrický adaptér
 • repelent proti komárům
 • krém na opalování
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Honorární konzulát Malty v České republice

V Jámě 699/1, 110 00 Praha 1, tel: 224 815 378, 602 166 787, email: maltaconsul.prague@gov.mt, svobodova@t-m-i.cz, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 10:00-16:00.

Velvyslanectví České republice v Římě

Via dei Gracchi 322, 00192 Roma, telefon: +39 06 360 95 71-3, fax: +39 06 324 44 66, nouzová linka: +39 335 310 450, email: rome@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: Consulate_Rome@mzv.cz, web: www.mzv.cz/rome, diplomatická působnost pro Itálii a Maltu, konzulární působnost pro Itálii, Maltu a San Marino, provozní hodiny úřadu: (Po-Pá) 7:45-16:15, úřední hodiny konzulárního odd. pro veřejnost: (Po, Út, Čt) 10:00-12:00.

Důležitá telefonní čísla

Policie 191, ambulance 196, hasiči 199, jednotná evropská tísňová linka 112

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele