logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA

Doprava do země

Letecká

Malta, jako ostrovní stát, potřebuje více než nutně dobré letecké spojení se zbytkem Evropy. O to se stará především národní dopravce Air Malta a dále nízkonákladovka Ryanair, v menší míře pak další evropské klasické i lowcostové aerolinky. Air Malta mimochodem zajišťuje přímé letecké spojení s Prahou, ceny zpátečních letenek z Prahy na Maltu s Air Malta se obvykle pohybují kolem 5.000 Kč. Pokud jste flexibilní v čase nebo narazíte na akci, můžete letět i za polovinu. Potřebujete-li letět přesně v dané dny a ceny se vám zdají vysoké, zkuste ještě zavolat na českého zástupce Air Malta (telefon 224 815 372). Nám takto byla nabídnuta daleko nižší cena, než vygeneroval oficiální web Air Malta. Nejlevnější letenky na Maltu se dají sehnat u nízkonákladových dopravců - obzvláště mimo sezónu nabízí letenky jen za pár set korun.

Letiště

Malta má jediné mezinárodní letiště - mezinárodní letiště Malta (Ajruport Internazzjonali ta' Malta, MLA, www.maltairport.com), kterému se podle místa, kde se nachází, také říká letiště Luqa. Letiště leží na hlavním ostrově Malta, zhruba 10 km jižně od centra Valletty. V globálním měřítku se jedná o malé letiště, které využívají především domovské aerolinky Air Malta, Ryanair, některé evropské aerolinky a také sezónní charterové linky. Letiště má jeden, třípodlažní terminál, kde najdete kromě jiného i obchody, restaurace nebo půjčovny aut. Letiště poskytuje i wifi připojení a možnosti dobít si telefon, což už je dneska mezinárodní standard. Chcete-li před odletem trochu zabít čas, můžete se vydat pozorovat letadla z otevřené vyhlídkové plošiny, nacházející se ve třetím patře.

Jak se dostat z letiště do města

Z letiště se dostanete autobusem, hotelovým shuttlem, taxi, nebo si můžete přímo na letišti půjčit auto od některé z půjčoven, které zde mají zastoupení.

Letiště spojují s destinacemi po celé Maltě čtyři linky autobusů, jejichž zastávky se nachází hned před letištním terminálem. Cesta autobusem do Valletty trvá zhruba 20 minut. Jízdenku na autobus si můžete koupit přímo v autobuse u řidiče za 2 EUR (od poloviny října do poloviny června stojí jen 1.50 EUR, jízda v nočních hodinách stojí 3 EUR). V příletové hale najdete pobočku dopravního podniku, kde si můžete koupit karnet 12 jízdenek nebo týdenní pas za 21 EUR a doptat se na další informace. V případě, že přiletíte mimo provozní dobu (Po-Ne: 8:00-19:30), můžete si je koupit také v přilehlém automatu. Pro aktuální časy příjezdů konkrétních autobusů si můžete stáhnout mobilní aplikaci Tallinja, další informace o autobusových linkách najdete zde.

 • Linka X1 jezdí z letiště do Cirkewwy, se zastávkami například v Xemxiji nebo Mellieze. Autobusy jezdí zhruba každou půlhodinu, první autobus vyjíždí v 5:20, poslední ve 22:55.
 • Linka X2 jezdí z letiště do San Giljanu a po cestě staví například ve Sliemě. Autobusy jezdí každou hodinu, první autobus vyjíždí v 6:00, poslední ve 23:00.
 • Linka X3 jezdí z letiště do Bugibby, se zastávkami v Birkirkaře, Mostě nebo Rabatu. Autobusy jezdí každou hodinu, první autobus vyjíždí v 5:30, poslední ve 22:30.
 • Linka X4 pendluje mezi Vallettou a Birzebuggou se zastávkou na letišti.

Oficiální hotelovým shuttlem je společnost Malta Transfer, u které si lze rezervovat odvoz do některého z desítek hotelů po celé Maltě.

Taxi z letiště je k dispozici 24 hodin denně, jízda do Valletty by měla stát zhruba 15 EUR, plus případné příplatky například za státní svátky apod.

S kým můžete na Maltu letět

Přímé lety z Česka:

 • Air Malta (www.airmalta.com)
 • ČSA: dva lety v týdnu (středa a sobota) v období od června do října, lety operované ČSA nabízí také dopravce Smartwings.

Klasické aerolinky:

 • Air Malta (www.airmalta.com): vlajková loď Malty uskutečnila první let pod tímto názvem 1. dubna 1974. Dnes Air Malta létá do více než 35 evropských destinací, včetně Prahy, Vídně nebo Mnichova. Do letadla si můžete vzít příruční zavazadlo s maximálními rozměry 40x55x25 cm a hmotnosti 10 kg, počet odbavených zavazadel závisí na cestovní třídě, do které jste si koupili letenky. Nejnižší tarif "Go Light" nezahrnuje žádné odbavené zavazadlo, můžete si ho ale dodatečně přikoupit (cena za zavazadla může převýšit cenu následujících tarifů, proto bývá výhodnější rovnou koupit dražší letenky, zahrnující i zavazadlo). Další tarify "Go Smart" a "Go Flex" zahrnují jeden kus zavazadla do hmotnosti 23 kg. Limity a podmínky přepravy pro další třídy najdete na stránkách dopravce.
 • Alitalia: italský národní dopravce operuje linku z Říma.
 • British Airways: britská společnost nabízí lety z Londýna Gatwicku.
 • Lufthansa: německá aerolinka poskytuje letecké spojení z Mnichova a Frankfurtu.

Nízkonákladové aerolinky:

 • Ryanair: celoročně z několika desítek evropských měst, včetně Berlína, Bratislavy, Budapešti, Krakowa nebo Vídně.
 • Vueling (www.vueling.com): celoročně z Barcelony a potažmo Prahy.
 • Easyjet: celoročně z Londýna Gatwicku a Manchesteru, v sezóně ještě z Milána, Ženevy a Neapole.
 • WizzAir: celoročně například z Budapešti nebo Varšavy, v sezóně ještě z Vídně.

Doba letu na Maltu

Praha-Malta: 2 hodiny 10 minut

Lodní

Nechcete-li z nějakého důvodu na Maltu letět, můžete sednout na trajekt a připlout lodí. Budete si ale muset koupit lístky na trajekt a projet celou Itálií až na jih Sicílie do přístavu Pozzallo, což vás v konečném součtu vyjde možná dráž, než letecká doprava. Trajekty z Pozzalla do maltské Valletty provozuje společnost Virtu Ferries a plavba mezi oběma městy trvá zhruba 90 minut. Trajekty vyplouvají celoročně 1-2x denně, provoz je závislý na aktuálním počasí. Mimo sezónu je frekvence spojení méně častá než v létě a liší se i cena za palubní lístek. Dle aktuálního tarifu zaplatí dospělá osoba za zpáteční lístek od 83 EUR do 142 EUR v závislosti na sezóně, za auto dáte od 89 EUR do 138 EUR, za motorku 63-118 EUR.

Levné letenky do této destinace

Doprava v rámci země

Autobusová

Doba ikonických starých žlutých autobusů už je dávno pryč a po ostrovech se dnes svezete moderními klimatizovanými autobusy. Autobus je sice nejlevnějším prostředkem hromadné dopravy, během vrcholné turistické sezóny ale autobusy bývají přeplněné lidmi a cesta přes městské aglomerace je neskutečně zdlouhavá. I pár minut jízdy podle jízdního řádu se může několikanásobně protáhnout a raději tak nepočítejte s tím, že autobus přijede přesně na čas. Zejména ostrov Malta má celkem dobré autobusové pokrytí, i tak se ale spousta zajímavých míst nachází mimo autobusové linky a budete se tak muset poohlédnout po jiném způsobu dopravy nebo jít pěšky či jet na kole.

Informace o autobusové dopravě najdete na stránce www.publictransport.com.mt, kde se dozvíte informace o jízdních řádech, přehledy linek, plánovač cest nebo informace o jízdném. Autobusové linky s jedním a dvěma čísly spojují Vallettu s různými destinacemi po celé Maltě, tří číselné linky jezdí na ostrovních linkách mimo Vallettu (lze přestoupit na spoj do hlavního města) a expresní linky označené písmenem "X" zastavují pouze na omezeném počtu zastávek mezi letištěm a různými místy na ostrově. Na Gozu je v provozu 15 linek, spojujících hlavního město Victorii s celým ostrovem.

Pokud chcete, aby vám řidič autobusu zastavil, mávněte na něj. Především v zimním období, kdy cestuje míň lidí nebo naopak, když je autobus přeplněný lidmi se stává, že řidič mine zastávku bez zastavení. Počítejte s tím, že v létě jede klimatizace v autobusech na plné obrátky, tak pokud jste citliví na změny teplot, vezměte si do autobusu něco na sebe.

Jízdenky na autobus

Pokud už při příletu na Maltu víte, že autobus bude vaším hlavním prostředkem cestování po ostrovech, kupte si už na letišti kartu Tallinja. Kartu koupíte jednoduše v automatu nebo v pobočce dopravního podniku. Tallinja explore Card umožňuje neomezené cestování autobusem po Maltě i Gozu po dobu 7 dnů a stojí 21 EUR (děti do 10 let platí 15 EUR). Můžete si také koupit karnet s 12 denními jízdami (6 nočními) za 15 EUR.

Single jízdenku na autobus je možné koupit přímo u řidiče autobusu, a to za 2 EUR (1,50 EUR v zimě) pro jízdy přes den nebo 3 EUR za noční jízdy. Na tuto jízdenku můžete autobusem jezdit 2 hodiny a dokonce i přestupovat. Mince mějte připravené přesně, protože řidiči autobusů nevrací.

Autobusy hop on hop off

Stejně jako v dalších městech světa lze i na Maltě využít systému vyhlídkových autobusů hop on hop off, které jsou vhodné zejména pro ty, kteří mají na Maltu málo času a chtějí vidět co nejvíc. Autobusy dělají okruh celým ostrovem a po cestě zastavují na 35 zastávkách, které se nacházejí u nejatraktivnějších míst Malty. Další informace najdete na této stránce.

Autem

Půjčit si auto v půjčovně dává smysl především tehdy, kdy máte na Maltu málo času, plánujete toho stihnout co nejvíc a nechcete zabíjet čas čekáním na autobusových zastávkách. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že řídit auto na Maltě má svá specifika. Za prvé se zde řídí vlevo, což může leckoho hned na začátku odradit, za další je třeba počítat s tím, že vedlejší silnice jsou často v hrozivém stavu a některé silnice (zejména ve městech) jsou dost úzké. Také dopravní značení mimo hlavní tahy není zrovna na vrcholné úrovni. V neposlední řadě budete muset dávat pozor na některé místní řidiče, kteří neřídí zrovna předpisově a jezdí jako šílenci. V hlavní sezóně je v centrech velkých měst problém najít volné místo na parkování, nehledě na to, že do centra Valletty je zakázáno vjet.

Maximální povolená rychlost automobilů je omezena na 80 km/h na silnicích mimo města a 50 km/h ve městech. Na Maltě si můžete dát před jízdou kapku alkoholu, povolená hranice alkoholu v krvi je 0,08%.

Minimální věková hranice pro půjčení auta na Maltě je 21 let, v některých půjčovnách až od 25 let. Maximální věk je omezen na 70 let.

Lodí

Trajekt z Malty na Gozo

Trajektovou dopravu mezi Maltou a Gozem zajišťuje společnost Gozo Channel, jejíž lodě pendlují mezi maltskou Cirkewwou a Mgarrem na Gozu. Lodě vyplouvají nonstop každých zhruba 45 až 90 minut a plavba trvá asi 25 minut. Lístek pro dospělého pasažéra vyjde na 4,65 EUR a je platný i pro zpáteční cestu. Lístky na trajekt se nedají koupit online, na cestě z Cirkewwy do Mgarru nemusíte mít žádný lístek, lístek si koupíte až v přístavišti na Gozu před zpáteční plavbou, což je také jediné prodejní místo lodních lístků. Trajekty standardně přepravují i cestující s kolem nebo autem, tarify a jízdní řád najdete na stránkách společnosti.

Trajekty Malta-Comino a Gozo-Comino

Z Cirkewwy na Maltě do Blue Lagoon na Cominu jezdí lodě zhruba jednou za hodinu od 9 do 16 hodin, každá druhá loď se pak vrací zpět se zastávkou na Gozu. Linku provozuje společnost Comino Ferries, zpáteční lístek pro dospělého stojí 13 EUR (děti do 10 let 7 EUR), což je o dost méně, než když si zaplatíte cestu do Blue Lagoon s turistickou agenturou. Lístky se dají koupit v přístavišti nebo online na internetu.

Alternativní lodní dopravu na Comino nabízí také Ebsons Comino Ferries.

Přívozy Valletta-Sliema-trojměstí

Přívoz můžete využít na trasách mezi Vallettou a Sliemou nebo Vallettou a trojměstím, což vám podstatně ušetří čas jinak strávený v autobuse a ještě se vám otevřou výhledy na město z vodní hladiny. Přívoz mezi Sliemou a Vallettou a dále mezi Vallettou a trojměstím jezdí přibližně každou půlhodinu od 7 hodin ráno do půlnoci, v zimě a o svátcích je provoz omezený. Jedna jízda stojí 1,50 EUR pro dospělého (zpáteční 2,80 EUR). Děti platí 0,50 EUR, respektive 0,90 EUR. Za jízdu v noci zaplatíte malý příplatek. Informace o jízdním řádu a jízdném najdete na stránce www.vallettaferryservices.com.

Ostatní druhy dopravy

Výtah Barakka

Výtah spojuje staré město Valletty (Horní zahrady Barakka) s nábřežím přístavu Lascaris a ušetří vám jinak namáhavou cestu do schodů. Výtah v dnešní podobě byl do provozu uveden v roce 2012, má dvě kabiny, přičemž každá pojme až 21 lidí. Jízda výtahem stojí 1 EUR (cesta dolů je zdarma), pokud máte platný lístek na trajekt z trojměstí do Valletty, můžete jet zdarma. Výtah je v provozu od 7:00 hodin do půlnoci, mimo letní období (od 1. listopadu do 31. května) jen do 21 hodin.

UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele