logo

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Hlavní aktivity

Potápění

Malta patří mezi top potápěčské destinace Středozemního moře, a to především díky pestrému výběru potápěčských lokalit, bohatému podmořskému životu a průzračné vodě, zajišťující dobrou viditelnost. Mnoho míst je navíc snadno dostupných ze břehu, k ostatním se dostanete lodí potápěčských agentur. Kolem souostroví Malty jsou roztroušena místa, ukrývající vraky lodí a letadel především z doby II. světové války a dále bezpočet podmořských skalních útvarů, jeskyní a útesů i několik mořských rezervací.

Malta podniká vše pro to, aby se stala jedničkou mezi ostatními destinacemi ve Středozemním moři a přitáhla co možná nejvíce milovníků potápění. Na Gozu byla například zřízena dekompresní komora a záměrně potopená německá loď z roku 1957, aby tak vznikl umělý útes a nový ráj pro potápěče. K dalším vyhlášeným místům Goza patří známá Blue Hole při západním pobřeží ve Dwejře, jeskyně nedaleko Mgarru nebo skalní formace Double Arch.

Mnoho míst se nachází i okolo Comina, především jeskyně Santa Marija nebo Lantern Point, oplývající bujným životem.

Nejpopulárnější potápěčská místa Malty hledejte v okolí Cirkewwy (mořská rezervace, zahrnující útes Cirkewwa se sochou Madonny nebo snadno dostupné vraky lodí), dále jeskyně, útesy a vraky na jižním pobřeží u Wied Iz-Zurrieq, potopený britský bombardér nedaleko Marsaxlokku, další vraky lodí a korálové zahrady ve vodách kolem Valletty, nebo mořskou rezervaci s vrakem lodi Imperial Eagle.

Mohlo by se hodit:

Šnorchlování

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Nejlepší místa pro šnorchlování najdete v zálivu Mgarr ix-Xini, při pobřeží Dwejry a ve Wied il Ghasri na Gozu, dále kolem Comina (Crystal lagoon a jeskyně Santa Marija), případně u útesu Cirkewwa, Ghar Lapsi, či Qawra Pointu na Maltě.

Výlety, spojené se šnorchlováním si můžete rezervovat u některé z mnoha místních agentur. Pokud jste si výbavu na šnorchlování zapomněli doma, nic se neděje. Vše potřebné vám půjčí v cestovce.

Pláž

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Co se pláží týká, nemůže se Malta zdaleka rovnat jiným středomořským zemím, a to především díky krátkému a mnohdy kamenitému a skalnatému pobřeží. I tak tu objevíte pěkné písečné pláže i skrytá místa ke koupání.

Nejpopulárnější pláže se nacházejí na severozápadě Malty v Mellieha Bay, Ghajn Tuffieha a Golden Bay.

Golden Bay je široká pláž se zlatým pískem, u níž se nachází hotel Radisson. V místě jsou k dispozici lehátka, slunečníky, občerstvení, nabídka vodních sportů a v létě i dozor plavčíků.

Snad vůbec nejhezčí pláž celé Malty lemuje hned vedlejší záliv Ghajn Tuffieha. Pláž je vzdálená kus cesty pěšky od hlavní silnice, což prospívá počtu jejích návštěvníků.

Nejdelší písečná pláž Malty měří zhruba 800 m a najdete jí v zálivu Mellieha Bay (též zvaném Ghadira Bay). V okolí se nachází mnoho ubytovacích možností, samotná pláž je pak vybavena lehátky, slunečníky a nabízí nejrůznější sportovní vyžití, včetně windsurfingu. Protože je zdejší moře mělké, zůstává přijatelně teplé ještě i v říjnu.          

Písečná pláž v St.George’s Bay se nachází ve městě Paceville a díky své poloze a blízké vzdálenosti od aglomerace sídel kolem Valletty je v létě velmi navštěvovaná. V okolí najdete množství barů, restaurací, nákupních možností a klubů s nočním životem.

V sousedství lodního terminálu v Cirkewwě leží záliv Paradise Bay s celkem pěknými místy pro šnorchlování. Pláž není bohužel nijak prostorná, takže se velmi rychle zaplní lidmi.      

Ramla Bay je vyhlášenou pláží s téměř oranžovým pískem, nacházející se při severním pobřeží Goza. Největší písečnou pláží tohoto ostrova je ovšem Ramla I-Hamra, disponující neméně oranžovým pískem. Kousek na východ je San Blas Bay, malá, ale pěkná plážička, vhodná i ke šnorchlování.  

Žádné pláže nemají a přesto nabízí top plavecký zážitek. Řeč je o známé Blue Lagoon, přírodním bazénu St. Peter’s Pool nebo skalnatém Ghar Lapsi na jihu Malty.

Jachting

Poloha Malty uprostřed Středozemního moře, vynikající zázemí i atraktivita pobřeží přímo předurčují souostroví stát se jednou z nejpopulárnějších jachtařských destinací.   

Velkolepě situovaná marina ve vitorrioské části zálivu Grand harbour (www.en.cnmarinas.com/grand-harbour-marina) nabízí, kromě veškerého komfortu, i jedinečnou podívanou na historický přístav a okolní pevnosti. Další mariny se nacházejí v Gziře (www.miym.com.mt), Msidě (www.marinamalta.com), Vallettě (www.lagunamarina.com), v St.Julian’s Bay (www.portomasomarina.com) nebo v Mgarru na ostrově Gozo (www.gozomarina.net).

Royal Malta Yacht Club každý rok organizuje mnoho jachtařských závodů, například víkendové regaty, závod z Malty do Syrakus, regatu Marzamemi nebo prestižní závod Rolex Middle Sea Race.

Mohlo by se hodit:

Pěší turistika

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Krásy a charakter ostrovů si nejlépe vychutnáte během absolvování pěších výletů po krajině Malty či sousedního Goza. Malta, tím spíše Gozo, nejsou nijak rozlehlé ostrovy, takže většina treků podél pobřeží i napříč vnitrozemím se dá v pohodě zvládnout během několika hodin. Nabídka nejoblíbenějších treků je ke stažení ze stránek Maltské turistické organizace (www.visitmalta.com/en/brochures).

Mohlo by se hodit:

Muzeum

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Patříte-li mezi ty, kteří rádi poznávají cizí země skrze exponáty jejich muzeí, na Maltě si přijdete na své.

  • Národní archeologické muzeum (www.heritagemalta.org/national-museum-of-archaeology): bezesporu jedno z nejlepších muzeí na Maltě sídlí v krásné barokní budově Auberge de Provence, která sloužila jako oficiální rezidence rytířů řádů svatého Jana, pocházejících z této části Francie. Muzeum uchovává velmi cenné artefakty, včetně unikátní sošky Spící ženy, nalezené v Hypogeu nebo předmětů, nalezených během archeologických prací v maltských neolitických chrámech.
  • Národní válečné muzeum (www.heritagemalta.org/national-war-museum): Národní válečné muzeum nebo Muzeum války je součástí pevnosti St. Elmo, která okupuje špičku úzkého poloostrova, na němž se rozkládá Valletta. Muzeum vystavuje spoustu exponátů, pojících se s válečnou historií ostrovů, například vojenskou zbroj rytířů řádu svatého Jana, britský dvouplošník Gloster Sea Gladiator, pojmenovaný Faith, vojenský džíp, kterým jezdil prezident Roosevelt během své návštěvy Malty nebo repliku vyznamenání Jiřího kříže, který udělil král Jiří VI. maltskému lidu za statečnost během II. světové války.
  • MUŻA (www.heritagemalta.org/muza-national-community-art-museum/): Muzeum výtvarného umění vystavuje různá díla od dob renesance až po současnost.
  • Palácová zbrojnice (www.heritagemalta.org/the-palace-armoury): ve zbrojírně Velmistrova paláce ve Vallettě je k vidění rozsáhlá sbírka zbroje a brnění nejen Maltézských rytířů, ale také islámských nebo osmanských bojovníků.
  • Letecké muzeum (www.maltaaviationmuseum.com)
  • Námořní muzeum (www.heritagemalta.org/malta-maritime-museum): muzeum mapuje 7000 let námořní historie Malty, od dávnověku až po současnost.
  • Národní přírodovědecké muzeum (www.heritagemalta.org/national-museum-of-natural-history): muzeum se nachází v Mdině a vystavuje exponáty zaměřené na geologii, paleontologii, lidskou evoluci a také různá zvířata a mořské živočichy, žijící nejen na Maltě.
  • Archeologické muzeum na Gozu (www.heritagemalta.org/gozo-museum-of-archaeology/): muzeum je zaměřeno na kulturní historii ostrova Gozo.

Noční život

Co se týče nočního života, má Malta rozhodně co nabídnout. Pokud patříte mezi noční ptáky, co rádi vyrazí za zábavou, najděte si nějaké ubytování v aglomeraci kolem Paceville, kde není nouze o restaurace, bary nebo diskotéky. Maltským párty rájem je komplex Gianpula Village, nacházející se mezi Rabatem a Zebbugem, kde najdete diskotéky pod otevřeným nebem, bary a jedny z nejlepších klubů Evropy.

Plavba lodí

ZOBRAZIT MAPU MÍST

Lodní výlety kolem zajímavého pobřeží Malty s útesy a jeskyněmi nabízí spousta různých společností. Nabídka výletů je velmi pestrá od pár hodin až po celý den, často se zastávkami na nejzajímavějších plážích, jeskyních, v zátokách nebo na koupání či šnorchlování.

Nabídku podobného typu výletů najdete na stránkách společností:

Další aktivity

Cyklistika

Z fondů EU se v nedávných letech financovalo zlepšení cyklistických stezek na Maltě i Gozu. Dvě cyklistické trasy se dají podniknout z Rabatu, jedna z Mgarru na Gozu. Celkem se jedná o trasy dlouhé 25 až 45 km, díky specifickým podmínkám vhodné spíše pro horská kola. První ze stezek vede kolem několika historických míst, zahrnujících odbočku k megalitickým chrámům Hagar Qim, Buskettské zahrady i malebné maltské vesnice. Vrcholem mohou být i majestátní výhledy na útesy Dingli nebo Blue Grotto. Druhá stezka startuje v Rabatu a vede krajinou severozápadní Malty s možností zastavit se na krásných plážích v Golden Bay a Ghajn Tuffieze. Poslední stezka nabízí 42 kilometrový okruh přírodou a městy Goza.

Nejlepším obdobím pro cyklistické výlety je jaro a podzim, kdy není takové horko.

navrhnout změnu
Golf

Se spoustou slunečných dnů a minimem srážek i během zimních měsíců je Malta skvělou celoroční golfovou destinací, přestože se zde nachází pouze jedno golfové hřiště. Místní golfový klub (www.royalmaltagolfclub.com), založený Brity již v roce 1888, se nachází v Marse, nedaleko Valletty a je domovem osmnácti jamkového hřiště Marsa Golf Course.

navrhnout změnu
Surfing

Nejlepšími místy k surfování jsou Ghajn Tuffieha a Golden Bay na severozápadě Malty a dále St.Thomas Bay v jihovýchodní části ostrova. Ghallet Marku, nacházející se při severním pobřeží Malty mezi městy Salina a Mellieha, je, díky spolehlivým větrům, jedním z nejznámějších míst pro windsurfing. Další lokality najdete v zálivu Mellieha nebo v St.Thomas Bay na opačné straně ostrova.

navrhnout změnu
Lezení po skalách

Na skalnaté Maltě najdete přes 1300 lezeckých cest. Celoročně příznivé klima, pobřeží s vysokými vápencovými útesy a skalnatý terén souostroví vytvářejí ideální podmínky pro provozování tohoto adrenalinového sportu.

Mohlo by se hodit:

navrhnout změnu
Plavba na kajaku

Těžko přístupné pobřeží se skálami a jeskyněmi nejlépe prozkoumáte na kajaku, který si můžete půjčit u některé z místních turistických agentur, jako je například Gozo Adventures.

navrhnout změnu

Nejlepší nabídky pro cestovatele