logo

Doporučené plány cesty

Najděte si zájezd na Invia.cz

Nejzajímavější místa

ZOBRAZIT DALŠÍ MÍSTA
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Turistická víza
Ano (lze získat předem nebo při příjezdu za 30 USD)
Povinná očkování Za předpokladu, že máte standardní základní očkování například proti tetanu, dětské obrně, spalničkám, příušnicím apod.
Ne
Další nemoci
Doporučené léky
Ercefuryl
Min. náklady na den Odhadované náklady na osobu a den při nízkonákladovém stylu cestování, tzn. spaní v hostelech, stravování u pouličních stánků, používání lokální dopravy apod. Nezohledňuje náklady na cestu do destinace nebo víza.
300 - 500 Kč
Turistická sezóna
listopad-březen
Proč cestovat právě sem
levná destinace
autentická Asie
chrámy a další náboženské monumenty
úchvatná příroda - džungle a hory
Proč se zemi vyhnout
jedna z nejméně rozvinutých zemí v regionu
nemá moře

Počasí

Průměrná denní teplota Deštivé dny Průměrná teplota moře
Luang Prabang
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
19 ° 22 ° 24 ° 27 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 26 ° 25 ° 22 ° 19 °
3 3 4 9 13 13 17 19 12 7 4 2
Vientiane
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
22 ° 24 ° 27 ° 29 ° 28 ° 28 ° 28 ° 27 ° 27 ° 26 ° 24 ° 22 °
3 3 4 10 16 20 18 20 15 7 3 2
Pakse
Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
23 ° 27 ° 29 ° 30 ° 28 ° 27 ° 27 ° 27 ° 27 ° 26 ° 26 ° 22 °
2 2 3 7 14 15 20 19 20 12 7 3

Laos - země Miliónů slonů

„Země miliónů slonů“, jak se Laosu přezdívá, je jednou z nejméně navštěvovaných a nejvíce opomíjených zemí jihovýchodní Asie, což může být v konečném důsledku její velké plus. Kultura, prostředí a životní tempo Laosu je odlišné od některých svých sousedů, jako je například Thajsko, kde turistický průmysl kvete již několik desetiletí, a tak během návštěvy Laosu máte jedinečnou šanci zažít tu pravou a ještě neposkvrněnou Asii. Stínem Laosu zůstává přetrvávající vláda komunistů v zemi, která ovládá veškerá média, kontrolu nad internetem a potírá lidská práva, včetně perzekucí etnické menšiny Hmongů. Laos, ze všech stran uzamčený okolními státy Vietnamem, Kambodžou, Thajskem, Myanmarem a Čínou, je také jedinou zemí v regionu, která nemá přístup k moři. Písečné pláže a šumění oceánu tu sice nenajdete, to ovšem zdaleka neznamená, že Laos nemá co nabídnout. Laos je jedním z nejkouzelnějších států tohoto koutu Asie, kde vládne uvolněná atmosféra, kde vás očekávají zdobné chrámy a nedotčené pralesy plné divokých zvířat, kde poznáte venkovský život kolem životodárného Mekongu, a kde vás překvapí dobrosrdečnost místních lidí.

Prozkoumejte tohoto průvodce i mapu míst. Najdete zde nejdůležitější informace a tipy pro cestování po Laosu i nejzajímavější místa, která stojí za to vidět!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Víza, vstup do země a cestovní dokumenty

Víza do Laosu

Občané České i Slovenské republiky potřebují k turistické návštěvě Laosu víza, která si mohou obstarat několika způsoby:

  • Při příjezdu do země (tzv. visa on arrival): víza je možné získat při příletu na mezinárodní letiště ve Vientiane, Luang Prabangu, Pakse a Savannakhetu a dále na většině pozemních hraničních přechodů. Víza on arrival aktuálně nelze získat na hraničních přechodech Mengkang-Lantouy s Čínou, Meuang mom s Myanmarem, Bueng Kan-Paksan a Phoudou s Thajskem a La Lay s Vietnamem. Podmínkou pro udělení víza je platný pas s volnou stránkou pro vlepení víza, 2 fotografie a vyplněný vízový formulář. Ceny za vízum on arrival se liší podle národnosti, občané společenství jihoasijských zemí (ASEAN) mají bezvízový styk, vízum pro ostatní turisty stojí od 20 USD do 45 USD - pro cestovatele z Česka stojí vízum 30 USD. Vízum se platí v hotovosti v amerických dolarech, na thajsko-laoských přechodech můžete zaplatit také thajskými bahty. Platit v bahtech se ale nevyplatí, protože v konečném součtu zaplatíte více. Vízum on-arrival umožňuje pouze jeden vstup do země a pobyt v Laosu v délce maximálně 30 dnů. Poplatek ve výši 1 USD se obvykle platí v den laoských svátků, o víkendech nebo v případě, že na hranici dorazíte později či naopak dřív.    
  • O vízum lze také požádat předem na velvyslanectví nebo některých konzulátech v zemích, ve kterých má Laos zastoupení. Laos má mimochodem zastupitelské úřady v řadě asijských států, včetně Thajska, Vietnamu nebo Kambodže. Podmínkou udělení víza je vyplněný formulář, 2 fotografie a pas platný minimálně šest měsíců od udělení víza. Pokud do Laosu přijíždíte s vízem předem vyřízeným na velvyslanectví, hlídejte si limit pobytu udělený imigračním úředníkem na hraničním přechodu, který jej může bez udání důvodu zkrátit ze 30 dnů na 15 dnů. Čeští občané mohou o vízum žádat také na Velvyslanectví Laosu v Berlíně, který vydává turistická třicetidenní víza za 40 EUR. Toto vízum je platné 3 měsíce od data vydání.

Pokud si vízum vyřídíte předem, nemusíte na hranicích čekat frontu na vydání víz on arrival, můžete využít i další přechody, kde se nevydávají víza on arrival a můžete také cestovat v mezinárodních autobusech, které jinak podmiňují koupi jízdenky laoským vízem v pase. Na druhou stranu vyřídit si víza on arrival na hranici je jednoduchá záležitost, která vám většinou zabere jen pár minut, nehledě na to, že nebudete muset hledat laoskou ambasádu, podávat žádost o víza a pak si je následující dny vyzvedávat.

Překročení povolené délky pobytu je pokutováno částkou 10 USD za každý den navíc. Víza lze prodloužit ještě před vypršením povolené doby pobytu na imigračním úřadě ve Vientiane (Lane Xang Avenue, za budovou banky Joint Development), případně na jiném imigračním úřadě v Laosu za poplatek 20.000 LAK za každý den.

Mohlo by se hodit:

Cestovní pas

Cestovní pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data příjezdu do země.

Vstup do země

Při příjezdu se vyplňuje příjezdová karta (arrival card) a pokud nemáte předem vyřízené vízum, i vízový formulář (nezapomeňte si s sebou přivézt 2 fotografie pasového formátu). Ve formuláři je třeba mimo jiné uvést jméno a adresu vašeho kontaktu v Laosu, do této kolonky můžete uvést název vašeho prvního ubytování.

Hraniční přechody

Laos sousedí s Thajskem, Kambodžou, Čínou, Myanmarem a Vietnamem.

Mezi Thajskem a Laosem lze využít především hraniční přechody:

  • Chong Mek / Vang Tao - hraniční přechod leží na východě Thajska, na spojnici Ubon Ratchathani a laoského Pakse.
  • Mukdahan / Savannakhet - hraniční přechod vede přes řeku Mekong přes Lao-Thai Friendship Bridge č.2.
  • Nakhon Phanom / provincie Khammouane - hraniční přechod vede přes řeku Mekong přes Lao-Thai Friendship Bridge č.3.
  • Bueng Kan / Paksan - pozor, na tomto přechodě nelze získat laoské vízum on arrival.
  • Nong Khai / Vientiane - hraniční přechod vede přes řeku Mekong přes Lao-Thai Friendship Bridge č.1.
  • Huai Kon / Ngeun
  • Chiang Khong / Huay Xai - hraniční přechod vede přes řeku Mekong přes Lao-Thai Friendship Bridge č.4 a je otevřený od 6:00 do 22:00 hodin.

K nejvyužívanějším přechodům mezi Thajskem a Laosem patří Nong Khai / Vientiane a Chiang Khong / Huay Xai, na obou přechodech je možné získat laoské vízum on-arrival.

Přechod Nong Khai / Vientiane se nachází na populární cestě z Vientiane do Bangkoku. Z Bangkoku (terminál Mo Chit) můžete jet autobusem (cca 10 hodin) až do Nong Khai, případně můžete letět do blízkého města Udon Thani a odtud autobusem k hranici nebo až do Vientiane. K hranici vás z Nong Khai hodí tuk tuk. Po vyřízení imigračních procedur musíte sednout na autobus (15-20 THB) přes most, protože pěší přechod přes most není povolen. Na laoské straně zaplatíte víza on arrival a vyřídíte všechny vstupní náležitosti. Do Vientiane jezdí autobus č.14 za 40 THB. Z Bangkoku (nádraží Hua Lamphong) jezdí do Laosu i vlaky, respektive jen do pohraničního města Nong Khai. Thajské imigrační orgány sídlí výhodně na konci nádražní platformy. Na nádraží si můžete koupit kombinovaný lístek za 300 THB, zahrnující shuttle vlak do Thanalengu a minivan z Thanalengu až do Vientiane. V Thanalengu je třeba vyřídit si laoské vstupní formality. Pokud se vám zdá 300 THB moc, můžete si vzít shuttle bus přes Most přátelství a na laoské straně si najít transport do Vientiane. Pozor! Některé agentury a gesthauzy v Nong Khai nabízí vyřízení laoských víz za vás, což raději odmítněte, protože se v řadě případů jedná o podvod. Víza si v pohodě vyřídíte sami na hranici.

Přechod Chiang Khong / Huay Xai se nachází v oblasti Zlatého trojúhelníku a je oblíbený nejen kvůli možnosti lodní dopravy z hranice do cestovatelsky oblíbeného Luang Prabangu, ale také kvůli snadnému přechodu hranice do Laosu a okamžitému návratu zpět do Thajska, čímž turistům vzniká nový nárok na pobyt v zemi. Platí se shuttle bus přes Lao-Thai Friendship Bridge č.4, který stojí 20-25 THB v závislosti na denní době (pokud dorazíte po 18:00 hodině, zaplatíte 40 THB) a poplatek za zavazadlo 10-20 THB, v závislosti na velikosti. Laoské orgány si vezmou 1 USD a samozřejmě poplatek za vízum (pokud jej ještě nemáte vyřízené). Severně odtud se nachází ještě přechod využívající lodní přepravu přes Mekong, tento přechod je ale v dnešní době určen jen pro místní.

Mezi Laosem a Kambodžou je otevřený jediný přechod - Veun Kham / Dom Kralor (Tropaeng Kreal Border Post), nacházející se v oblasti tisíců ostrovů mezi provinciemi Champasak v Laosu a Stung Treng v Kambodže. Na tomto přechodu lze uplatnit kambodžská elektronická víza, navíc jak kambodžské, tak laoské imigrační orgány vydávají i víza on arrival. Kousek od tohoto přechodu se nachází ještě říční přechod, podle informací některých cestovatelů ale na tomto přechodu nelze získat víza on arrival. Pozemní přechod je notoricky známý vymáháním různých úplatků, které požadují úředníci na obou stranách hranice. K těm nejčastějším patří poplatek 1-2 USD za výstupní nebo vstupní razítko (tzv. stamp fee), ale také třeba za zdravotní prohlídku nebo za předražená víza. Pokud nehodláte obětovat pár dolarů, připravte se na dlouhé a nepříjemné vyjednávání s úředníky. Vízum již také můžete mít vyřízené předem, čímž se vyhnete placení za předražené vízum on arrival, v případě stamp fee se můžete pokusit zažádat o potvrzení o zaplacení poplatku (např. pro svého zaměstnavatele) a doufat, že si to úředníci raději rozmyslí.

Při cestě z Laosu (Don Det) jezdí lodě do Nakasangu, odtud jezdí autobusy na hranici (65.000 LAK), do Stung Trengu (105.000 LAK) nebo až do Phnom Penhu (205.000 LAK) či Siem Reap (185.000 LAK). Pokud se vám zdá cena příliš vysoká, můžete si domluvit odvoz s některým z řidičů tuk tuku. Z druhé strany hranice jezdí minibusy do města Stung Treng, odkud se dostanete autobusem do Siem Reap nebo Phnom Penhu (6-9 hodin, Sorya Transport).

Hlavními přechody mezi Čínou a Laosem jsou přechody Mengkang-Lantouy a Mo Han-Bo Ten. Jelikož je přechod Mengkang-Lantouy určen pouze pro občany Číny nebo Laosu a čínské orgány neumožňují cizincům přechod hranice na tomto místě, zůstává jedinou schůdnou variantou přechod Mo Han-Bo Ten.

Přechod Mohan-Bo Ten se nachází na populární cestě z čínského Kunmingu do Luang Prabang a je jediným přechodem na čínsko-laoské hranici, kde je možné získat laoská víza on-arrival. Z Jižního nádraží v Kunmingu jezdí do Luang Prabangu nebo až do Vientiane mezinárodní autobus (560 yuanů), připravte se ale na velmi dlouhou a strastiplnou cestu horským terénem. Další možností je cesta autobusem do města Mengla a odtud minibusem do pohraničního města Mo Han nebo až do Luang Namtha v Laosu. Přechod hranice se většinou obejde bez problémů, na čínské straně vyplníte výstupní formulář a necháte si dát do pasu razítko. K laoské hraniční kontrole je to zhruba půl kilometru, což můžete jít pěšky nebo se svézt v elektrickém vozítku. Pokud ještě nemáte laoské vízum, vyplníte žádost a zaplatíte poplatek za vízum on arrival. Pak už stačí jen vyplnit příjezdovou kartu a nechat si dát razítko do pasu a cesta do Laosu je volná. Z hranice jezdí minibusy do Luang Namtha nebo Udom Xai.

Z Myanmaru do Laosu a obráceně je možné přejít přes most Myanmarsko-laoského přátelství mezi městy Keng Lap a Xieng Kok. Podle některých zdrojů však přechod mezi Myanmarem a Laosem mohou využít pouze cizinci s příslušným povolením a turisté cestující v rámci organizovaných tours.

Hranice mezi Vietnamem a Laosem měří 2.130 km a nachází se na ní osm mezinárodních přechodů. Z cestovatelského úhlu pohledu patří k nejvyužívanějším následující přechody:

  • Tay Trang / Sobboun - přechod leží na cestě z Hanoje do Luang Prabangu, mnoho cestovatelů však mělo s tímto přechodem negativní zkušenosti díky vymáhání nesmyslných poplatků od laoských úředníků. Individuálně se můžete dopravit do města Dien Bien Phu, odkud jezdí autobusy do Luang Prabangu.
  • Nam Can / Nam Khan - spojnice severního Vietnamu s laoským Phonsavanem, podle některých zdrojů není cizincům umožněno přejet přes tento přechod z Vietnamu na motorce. Tento přechod využívají mezinárodní autobusové spoje z Luang Prabangu do Vietnamu.
  • Lao Bao / Dansavan - populární přechod se nachází na spojnici mezi středním Vietnamem (Hue, Da Nang, Hoi An) a laoským Savannakhet.
  • Bo Y / Phukeua - přechod se nachází na spojnici Vietnamu s laoským Pakse a oblastí 4000 ostrovů Mekongu.

Na všech zmíněných přechodech lze získat laoské vízum on-arrival.

navrhnout změnu
Zdraví a očkování

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Úroveň zdravotní péče a technické vybavení laoských nemocnic zdaleka nedosahuje standardu, na jaký jsme zvyklí v Evropě. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, se závažnějšími problémy se raději obraťte na některou nemocnici v sousedním Thajsku. Za ošetření se platí v hotovosti, proto si před cestou nezapomeňte sjednat dobré pojištění.

Očkování do Laosu

Na cestu do Laosu nepotřebujete žádná povinná očkování. Výjimkou je případ, kdy do země přijíždíte z některé ze zemí s endemickým výskytem žluté zimnice, pak po vás mohou pohraniční orgány požadovat potvrzení o očkování proti této nemoci. V Laosu se jinak žlutá zimnice nevyskytuje.

Všem cestovatelům do Laosu se doporučuje očkování proti žloutence A.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit také očkování proti žloutence B, břišnímu tyfu, případně vzteklině. Očkování proti břišnímu tyfu se hodí zejména v případě, kdy předem víte, že se budete stravovat na místech s nižším hygienickým standardem. Preventivně si myjte ruce nebo používejte dezinfekční gel a dbejte na to, aby bylo jídlo dostatečně tepelně zpracované a ovoce a zelenina omyté nezávadnou vodou nebo oloupané. Pokud plánujete delší pobyty na venkově, kde můžete přijít do styku se zvířaty, můžete se nechat očkovat proti vzteklině. Jako prevence často stačí nehladit a nekrmit psy, kočky nebo opice, kteří by vás mohli pokousat nebo poškrábat a případně vzteklinou nakazit a zároveň se modlete, aby vás třeba při jízdě na skútru nebo na kole nepokousal nějaký potulný pes. Problém je také ten, že v Laosu jsou očkovací látky proti vzteklině a dávka imunoglobulinu jen těžko dostupné.

Další možná zdravotní rizika

K dalším možným rizikům a zdravotním obtížím, se kterými se můžete během pobytu v Laosu setkat, patří potíže způsobené horkým klimatem a cestovatelský průjem. Kohoutková voda v Laosu není pitná, doporučujeme si koupit balenou vodu.

Z nemocí přenášených infikovanými komáry hrozí zejména horečka dengue a malárie. Nízké riziko malárie hrozí po celé zemi, v období dešťů se zvyšuje (obzvláště na jihu země při hranici s Kambodžou a na úplném severu v oblasti Yunnan při hranici s Čínou). Minimální až nulové riziko onemocnění malárií je ve Vientiane, Vang Viengu a Luang Prabangu.

O případném užívání antimalarik se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, většina cestovatelů po Laosu však antimalarika nebere a raději dodržuje základní preventivní opatření proti poštípání komáry (expoziční profylaxe), jako je používání repelentů s vyšším obsahem DEET, odpuzovačů komárů, nošení dlouhých nohavic a rukávů během exponované doby (většinou během svítání a za soumraku) a využívání moskytiéry impregnované látkou odpuzující komáry. V rizikových oblastech také nepoužívejte parfémy ani parfémované sprchové gely apod. Minimalizovat počet komářích štípanců pomůže i výběr pokoje s klimatizací.

(Upozornění! Informace o zdraví a očkování mají pouze informativní charakter. Aktuální informace a doporučení vám poskytnou v centrech cestovní medicíny.)

navrhnout změnu
Peníze a náklady

Měna v Laosu

V Laosu se platí kipy (LAK, ₭, 1 LAK se teoretický dělí na 100 att). Některé ceny, jako například za pokoj v hotelu, mohou být uvedeny i v dolarech, placení dolary ale není zdaleka tak obvyklé, jako třeba v sousední Kambodže. Na některých místech poblíž hranice s Thajskem a v severním Laosu lze platit i thajskými bahty. 

V oběhu jsou bankovky v hodnotě 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000 LAK. Mince se kvůli své nízké hodnotě nepoužívají. Zde zjistíte aktuální kurz koruny ke kipu.

Mohlo by se hodit:

Náklady na pobyt v Laosu

Laos je jednou z nejlevnějších zemí v regionu jihovýchodní Asie, i když i zde ceny během posledních let lehce vzrostly. Cenová hladina je o něco vyšší na turisticky populárních místech, jako je Vientiane nebo Luang Prabang, na venkově je levněji. Levněji je také na jihu a úplném severu Laosu.

Nejlevnější ubytování pro baťůžkáře poskytují hostely a levné gesthauzy. Za postel v hostelovém dormu zaplatíte zhruba 5 USD, soukromý pokoj v hostelu vyjde zhruba na 10 USD. Stejnou sumu vás bude zhruba stát i jednoduchý pokoj v gesthauzu, cena ale závisí na lokalitě, takže na venkově zaplatíte i méně, na turističtějších místech naopak o něco více. Pokoje v levném hotelu stojí kolem 20 USD.

Jídlo seženete levně zejména ve velkých městech, které skýtají spoustu možností od restaurací, přes trhy až po různé pouliční stánky. V některých turističtějších oblastech, jako je například 4000 ostrovů Mekongu, budou náklady na stravování o něco vyšší. Lehké občerstvení a malá jídla u pouličních stánků stojí kolem 20.000 LAK, v levnější restauraci necháte zhruba 30.000-50.000 LAK.

Nejvíce peněz spolknou náklady na dopravu a atrakce. Dálkový autobus z Luang Prabang do Vang Vieng stojí zhruba 100.000-120.000 LAK, o něco dráž vyjde cesta minivanem nebo spacím autobusem. Jízdenka do lůžkového autobusu z Pakse do Luang Prabang vyjde na 350.000 LAK, z Pakse do Vientiane na 170.000 LAK (místo v autobuse k sezení na té samé trase 140.000 LAK). Na místní poměry jsou drahé letenky s Lao Airlines, například jednosměrná letenka z Vientiane do Luang Prabangu přijde na 100 USD a více.

Orientační ceny v Laosu

  • velká láhev místního piva Beer lao, 10.000 LAK
  • balená voda (1.5l), 4.000-6.000 LAK
  • ovocný shake, 7.000 LAK
  • obložená bageta, 10.000 LAK
  • jízdenka na autobus z Pakse do Da Nangu (spací vůz), 250.000 LAK
  • pronájem motorky, 80.000-120.000 LAK na den
  • tubing ve Vang Vieng, 60.000 LAK
  • láhev rýžové whisky Lao Lao, 1.50 USD  

Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

V Laosu nejlépe směníte dolary, musí být ale nepotrhané a nepopsané, jinak vám je nesmění nebo smění, ale v horším kurzu. Lepší kurz často dostanete při výměně bankovek vyšších hodnot. Peníze si můžete směnit v bance, které najdete častěji ve městech, případně u pouličních směnárníků. Pří výměně peněz na ulici si peníze hned řádně přepočítejte, ať nepřijdete zkrátka. Pouliční směnárníci si také strhávají celkem vysokou provizi. Laoské měny se ideálně zbavte ještě před opuštěním Laosu, vyměnit kipy za hranicemi totiž může být dost těžké.

Laos zůstává zemí, kde většina obchodních transakcí stále probíhá v hotovosti, kartou je možné platit pouze v lepších hotelech a restauracích, orientovaných na turisty, lepší je ale na kartu nespoléhat.

Bankomaty najdete především ve městech, před cestou na venkov je proto vhodné si vybrat dostatečnou finanční rezervu. Místní banky si za výběr účtují poměrně vysoké poplatky, proto raději vybírejte jednorázově větší částky a peníze si pak rozdělte na víc míst.

Spropitné

Spropitné je obvykle očekáváno jen v restauracích orientovaných na turisty, které si poplatek za servis neúčtují do celkové ceny.

Devizové předpisy

Peněžní hotovost ve výši 2.000 USD a více (nebo ekvivalent této částky v jiné měně) je třeba deklarovat při příjezdu i odjezdu do/z Laosu.

navrhnout změnu
Počasí a nejvhodnější doba k návštěvě

Počasí v Laosu

V Laosu panuje tropické klima se střídajícími se obdobími monzunů a průměrnou roční teplotou kolem 25-26°C. Teploty závisí na ročním období a také na nadmořské výšce. Během nejteplejších měsíců v roce se mohou vyšplhat ke 40°C, v zimě může být naopak v noci citelné chladno a v horských oblastech dokonce mrznout. V průběhu roku se střídají dvě období:

  • Období dešťů trvá přibližně od května do října, nejdeštivějšími měsíci v roce jsou červenec a srpen. Srážky mají charakter spíše několikahodinových průtrží, které střídají slunečné pasáže, než že by lilo celé dny. Cestování během této doby znepříjemňuje vysoká vlhkost vzduchu, díky níž se zdají být teploty daleko vyšší, než ve skutečnosti jsou. Počítejte s tím, že během období dešťů se mohou některé nezpevněné cesty stát nesjízdnými, což může zkomplikovat vaše cestovatelské plány.
  • Období sucha trvá od listopadu do dubna. Jeho chladnější část vymezují měsíce listopad, prosinec, leden a únor, od března do dubna je sice sucho, ale velmi horko. Duben a květen jsou nejteplejšími měsíci v roce, kdy teploty přes den mohou šplhat ke 40°C.

Nejlepší doba pro návštěvu Laosu

Nejlepší dobou pro návštěvu Laosu je chladnější a suché období od listopadu do března, i když v prosinci a lednu může být v horách na severu Laosu citelné chladno. Kolem dubna je již sice velké horko, návštěvníky ovšem mohou lákat oslavy Laoského Nového Roku, které patří k největším oslavám v zemi.

navrhnout změnu
Bezpečnost

Do této destinace si sjednejte cestovní pojištění. Nejvýhodnější pojištění najdete na e-pojisteni.cz.

Kriminalita v Laosu

Laos je obecně považován za velmi bezpečnou zemi, plnou přátelských lidí. Drobné pouliční krádeže a kapsářství se dějí stejně v Laosu, jako i v jiných zemích světa. Pozor na své věci, peníze, dokumenty a další cennosti si dávejte především v turistických centrech jako je Vientiane, Luang Prabang nebo Vang Vieng. Své věci si hlídejte také během cestování veřejnými hromadnými prostředky, včetně dálkových nočních autobusů. V noci se sami bezcílně netoulejte po temných uličkách měst.

Na co si dát ještě pozor

  • Laos je jednou z "nejzamořenějších" zemí světa, co se min a nevybuchlé munice týče. V zemi (především na jejím východě, podél hranice s Vietnamem) stále zůstávají tuny nevybuchlých bomb a další munice z dob Vietnamské války, které ročně zabijí několik desítek lidí. V rizikových oblastech proto sledujte informační značení a nechoďte mimo bezpečné cesty.
  • Z bezpečnostních důvodů byste měli dávat pozor při cestování v pohraničních oblastech kolem hranice s Myanmarem, kde operují pašeráci drog.
  • Za držení a distribuci drog hrozí v Laosu vysoké tresty, včetně trestu smrti.
  • Podle laoských zákonů je ilegální fyzický vztah mezi cizinci a občany Laosu, kteří nejsou manželi. Za porušení těchto pravidel hrozí vysoké finanční postihy. Přestože se v praxi nevykonává dohled na dodržování tohoto zákona příliš organizovaně a důsledně, je dobré o něm předem vědět.     
  • Určité riziko s sebou přinášejí i vodní aktivity, zejména cestování tzv. speedboaty v době, kdy je v řece málo vody. Několik podnapilých turistů se utopilo ve Vang Viengu při provozování tzv. říčního tubingu v kombinaci s pitím alkoholu, což si později vyžádalo regulace ze strany místních úřadů.
  • Laoské silnice nepatří zrovna k těm nejbezpečnějším a nejkvalitnějším. Obecně se nedoporučuje cestovat v noci, kdy se riziko nehody ještě zvyšuje. V půjčovně nikdy nedávejte do zástavy svůj cestovní pas. Byly hlášeny případy, kdy majitelé auta nebo motorky odmítli vrátit pas turistům, dokud jim neuhradí poškození nebo ztrátu, přestože žádnou nezpůsobili. Laoské zákony striktně chrání své občany a pokud se stanete účastníky nehody, jako cizinci budete muset zaplatit ostatním poškozeným kompenzaci za škodu či újmu na zdraví, i když nebudete na vině.
  • V Laosu je zakázáno fotografovat vojenská zařízení.
  • Politická témata jsou v Laosu tabu.
  • Laoská společnost je velmi konzervativní, líbání a objímání se na veřejnosti je například považováno za velmi neslušné.
navrhnout změnu
Jídlo a kultura

Laoská kuchyně je podobná té thajské či vietnamské, můžete si však všimnout rozdílů v technice přípravy a v používání ingrediencí. Patrný zůstává i vliv Francie, která Laos šedesát let kolonizovala v rámci Francouzské Indočíny, a tak si ještě dnes můžete v laoských ulicích běžně koupit například bagetu a dopřát si víno. Základní součástí laoské kuchyně je samozřejmě rýže, hojně se používají i další plodiny a produkty, jako papričky, rybí omáčka (pa daek), bylinky nebo koření.

Typická jídla a nápoje

  • Laap (také Larb) - lze považovat za laoské národní jídlo. Jedná se o salát s posekaným masem, bylinkami, kořením, česnekem, šťávou z limetek a chilli papričkami. V některých částech země se maso tepelně neupravuje a podává se syrové.
  • Tam Maak Hung - kořeněný salát s papájou, česnekem, papričkami a rybí omáčkou.
  • Khao Jii Pat-te - plněná francouzská bageta s paštikou a zeleninou.
  • Kaipen - specialita připravovaná z říčních řas s laoskou pastou připravenou z chilli papriček, galangalu a dalších přísad.
  • Kaeng jeut - polévka s vepřovým masem a zeleninou a často s dalšími přísadami. Varianta s rybím masem se jmenuje kaeng pa.
  • Mok pa - ryba dušená v banánových listech.
  • Lao lao - místní rýžová whisky je velmi levná, láhev seženete zhruba za 1.50 USD.
  • Beer Lao - je nejběžnějším pivem na laoském trhu.

Laoské zvyky a tradice

Laos je buddhistickou zemí, ve které je třeba dodržovat určitá pravidla:

  • Dodržujte etiketu oblékání a do chrámů nevstupujte v tílku a šortkách. Pro návštěvu náboženských svatyní zvolte odpovídající oděv zahalující ramena, dlouhé kalhoty nebo sukni. Všichni návštěvníci si před vstupem do chrámů musí zout boty.
  • Sochy Buddhy jsou posvátné a nesmí být ničím zneuctěny, stejně jako jakýkoliv další symbol buddhismu. Nohy jsou považovány za nejnečistější část těla, proto si dobře hlídejte kam a na co šlapete, koho překračujete (vaše nohy by neměly být nikdy výše než něčí hlava), koho se nohama dotýkáte nebo kam vaše nohy směřují, když sedíte. Nikdy by totiž neměly směřovat k Buddhově soše a nikdy na ní, ani na nikoho jiného, nohou neukazujte. Opakem je hlava, považovaná za čistou a posvátnou, takže dotýkat se něčí hlavy (i dětské) vnímají místní lidé jako urážlivé gesto. Uvnitř chrámů a na posvátných místech raději zapomeňte na intimity, včetně držení se za ruce, pohybujte se pomalu a nedělejte rámus.
  • Buddhističtí mniši se těší velké úctě a očekává se, že se k nim budete chovat s respektem. Asketický životní styl mnichů zahrnuje dodržování 227 striktně daných pravidel a přikázání, včetně odmítání osobního majetku, takže každý z nich je odkázán na milodary od věřících. Mniši nesmí pít alkohol a jedí pouze dvakrát denně, ráno a před polednem. Mniši mají striktně zakázán jakýkoliv fyzický kontakt se ženami, jako žena se tedy mnichů nikdy nedotýkejte a nesedejte si vedle nich v dopravních prostředcích. Mniši se také nesmí dotýkat peněz, proto jsou-li peníze součástí almužny, vždy jsou předávány v obálce. Za neuctivé je také považováno mnichy fotografovat.

Obyvatelstvo a náboženství

Obyvatelé Laosu se dělí na tři velké skupiny, Lao Loum, Lao Sung a Lao Teung. Obyvatelstvo Lao Loum žije především v níže položených oblastech kolem řek a vyznává buddhismus, Lao Soung tvoří etnické menšiny horských kmenů a obyvatelstvo Lao Teung vyznává polokočovný způsob života a žije většinou v horách.

Dominantním etnikem jsou Laosané, kromě nich žije v Laosu dalších více než sto různých etnik a kmenů.

Zhruba 65% populace se hlásí k théravádovému buddhismu, což je podstatně méně, než v sousedním Thajsku nebo Kambodže. Významná část obyvatelstva (především etnika jako Hmongové či lidé Lao Teung nebo Lao Sung) vyznává animismus, tedy víru v duchy, nadpřirozené bytosti, ale i přisuzování duše neživým předmětům a praktikuje různé animistické rituály.

Laosané nikam nespěchají a čas je pro ně jen relativní pojem. Myslete na to, až budete čekat na zaměstnance hotelů, cestovních agentur nebo na své laoské přátele.

navrhnout změnu
Nákupy a cla

Co a kde koupit

Originálním suvenýrem nebo dárkem z Laosu je tradiční ženský oděv, zvaný sinh, který nosí laoské ženy obvykle při různých slavnostních příležitostech. Sinh se prodává v různých barevných kombinacích a ty nejzdařilejší kousky jsou bohatě zdobeny výšivkou. V Laosu lze levně nakoupit i výrobky z hedvábí. Dalšími autentickými dárky jsou předměty a šperky vyrobené ze zlata a stříbra a také káva, vypěstovaná na náhorní plošině Bolaven.

Vhodnou příležitostí ke koupi suvenýrů, ale také třeba k ochutnání ovoce, zeleniny a laoských jídel, skýtají zejména lokální trhy. V Luang Prabangu jich najdete hned několik.

Noční trh je otevřený každý den od 17:00 do 21:30 a nachází se v centru města na ulici Sisavangvong. Najdete zde vše možné, od hedvábných šátků, po výšivky, dřevěné výrobky, keramiku nebo předměty s buddhistickou symbolikou. Bohužel ne všechno zboží je autentické a mnoho výrobků jsou padělky z Číny nebo Vietnamu. Útok na všechny vaše smysly zažijete ve čtvrti Houaxieng, kde se nachází populární trh se stánky prodávající laoská jídla. Trh je otevřený od 17:00 do 21:30 hodin. Trh Phosy je největším trhem v Luang Prabangu, se stánky nabízejícími zemědělské produkty, ale i oblečení a další zboží. Ranní trh je oblíbeným místem mezi Laosany, kteří sem přicházejí nakoupit nebo prodat maso, zeleninu, ovoce a další, mnohdy bizarní, živočišné produkty určené ke konzumu. Trhy jsou otevřené každý den od 7:00 do 10:00.      

Ve Vientiane můžete navštívit například Noční trh, který patří mezi nejpopulárnější trhy v hlavním městě. Trh je otevřený od 18:00 hodin do půlnoci a nachází se na promenádě vedle parku Anouvong. Seženete zde vše od oblečení, elektroniky, po umělecké výrobky. Ranní trh Talat Sao je otevřený od 7:00 do 17:00 a nachází se na ulici Lane Xang. Trh je rozdělený na venkovní část se stánky s oblečením a suvenýry a vnitřní část, kterou tvoří nákupní centrum s obchody. Galerie Oot Ni je dobrým místem pro koupi starožitností a rukodělných a uměleckých výrobků. Galerie se nachází v ulici Samsenthai street a má otevřeno od 8:00 do 20:00. Večerní trh Vangtong tvoří spousta stánků, nabízejících záplavu místních jídel, ovoce a zeleniny. Trh je otevřený od 17:00 do 22:00 a nachází se u národního stadionu na bulváru Khounboulom.

Celní předpisy

Do Laosu lze bezcelně dovézt 1l lihovin a 2l vína, 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250g syrového tabáku, 250 ml toaletní vody nebo 50 g parfému. Osobám mladším 16 let není povolen dovoz jakéhokoliv množství alkoholu a tabákových výrobků.

Do země se nesmí dovážet narkotika, pornografický materiál a zbraně.

Z Laosu je zakázáno vyvážet obrázky a sošky Buddhy. Podobné předměty vám mohou být na hranici zabaveny. Vývoz starožitností podléhá povolení Úřadu pro dědictví ve Vientiane.  

navrhnout změnu
Praktické informace
Elektrické zásuvky

Elektřina

230 V, 50 Hz

Čas

V Laosu je oproti České republice o 5 hodin více (v době letního času) a o 6 hodin více (v době zimního času).

Telefonní předvolba

+856

Jazyk

Úředním jazykem Laosu je laoština, anglicky se domluvíte jen málokde. Naučte se pár základních frází v laoštině, místní lidé velmi ocení, když s nimi budete komunikovat v jejich jazyce.

Telefonování a internet

Wifi je dnes samozřejmostí mnoha hotelů a hostelů. Laoským poskytovatelem telekomunikačních služeb je Unitel, u kterého si můžete za pár dolarů koupit místní SIM kartu a balíček s daty. Cena za 1 GB se pohybuje kolem 40.000 LAK.

Co si nezapomenout

  • 2 fotografie pasového formátu, pokud budete žádat o vízum on-arrival
  • kinedryl, pokud se vám dělá při jízdě autobusem zle a pokud plánujete přesuny v hornatém terénu
  • elektrický adaptér
  • opalovací krém
  • repelent proti komárům, případně moskytiéra
  • teplejší oblečení pro pobyt v horách
  • toaletní papír, který je stále nedostatkem mnoha veřejných WC
  • baterku nebo čelovku pro průzkum některých jeskyní
navrhnout změnu
Důležité adresy a kontakty

Velvyslanectví Laoské lidově demokratické republiky v Berlíně

Bismarckallee 2A, 14193 Berlin, telefon: 004930-8906 0647, fax: 004930-8906 0648, email: info@laos-botschaft.de, web: www.laos-botschaft.de

Honorární konzulát Laoské lidově demokratické republiky v Brně

Tř. Kpt. Jaroše 29, 602 00 Brno, telefon: 545 428 313, fax: 545 428 311, email: info@konzulat-laos.cz, web: www.konzulat-laos.cz, provozní hodiny úřadu: (Po,St) 10:00-12:00.

Velvyslanectví České republiky v Bangkoku

71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok, tel: +66/22509223, 22509224, fax: +66/22554978, 22509225, nouzová linka: +66/899228692, email: bangkok@embassy.mzv.cz, konzulární úsek: consular_bangkok@mzv.cz, web: www.mzv.cz/bangkok, diplomatická působnost: pro Thajsko, Kambodžu a Laos, konzulární působnost: pro Thajsko, Kambodžu a Laos, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-12:30, 13:00-17:00, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: (Po,St,Pá) 8:30-12:00.

Honorární konzulát České republiky ve Vientiane

Nita Building, Sailom Rd., Sailom Village, Chanthabouly District, Vientiane, telefon: +856 (21) 219 175, fax: +856 (21) 219 175, email: vientiane@honorary.mzv.cz, provozní hodiny úřadu: (Út, Čt) 9:00-16:00.

Důležitá telefonní čísla

hasiči 1190, ambulance 1195, policie 1191, turistická policie Vientiane 021-251-128

navrhnout změnu
DOPRAVA
UBYTOVÁNÍ
UDÁLOSTI A AKCE
AKTIVITY

Nejlepší nabídky pro cestovatele